Bitcoin Forum
April 19, 2024, 10:04:05 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Üniversite Öğrencilerinin Geleceği  (Read 227 times)
eightdots (OP)
Hero Member

Activity: 756
Merit: 699

View Profile
April 24, 2022, 01:22:46 PM
Merited by EFS (4), karabiber (2), meser# (1)

12 yıldır aynı üniversitede bulunuyorum. Bunun 6 yılı lisans ve yüksek lisans, geri kalanı iş hayatı. Gözlemlediğim ve üzüldüğüm bir konudan bahsetmek istiyorum. Çok uzun zamandır zaten üniversiteye gelen öğrencilerin meslek hayatı yönünden bir beklentileri yok. İstisna olan bölümleri hariç tutuyorum o da toplasak 2-3 tane. Asıl mesele şu; önceden öğrencilerin atanma, iş bulma gibi kaygıları varken bile en azından üniversite hayatı gençlerin biraz olsun hayatlarında nefes alabilme olanağı bulabildikleri yerlerdi. Çocuğun dersleri mi kötü, olsun ben üniversite hayatı yaşamaya geldim sonra bir iş bulurumcular, derslerde geçer bir not alırım çok zorlamam kendimi ama en azından 2 sene 4 sene gezer tozarım bursumu kredimi yerimciler. Hepsi canımız ciğerimiz hepsinin hayatı ve tercihleri kendine.

Gelelim üzüldüğüm noktaya. Artık öğrenciler o kadar umutsuz ki bırakın "gözlerindeki ışığı", öyle bir zamana denk geldik ki üniversiteye geldik diye sevinemiyoruz bile bitse de ne olursak olalım düşüncesindeler. Aldıkları krediyle ya da bursla ev kirasını zar zor ödeyenler, şehir dışına gezmeye gitmeyi bırakın bir kafeye gidip çay dışında bir şey içemez oldular. Sorun tabii ki ekonomi. Bu çocuk bu yaşında kafasında cebindeki parayı yetirmeyi düşünüyorsa söylenecek çok söz var. Ha artık seviye o kadar inmiş ki otursunlar okusunlar işte işleri ne diyen bile çıkamaz, "ulan" çocuk çay içemiyor çay. Her gün makarna yiyen çocukla her besini alan çocuğun beyni bir olur mu. Düşünce yönünden de aynı, her gün geçim sıkıntısı çeken bir sürü sert yüklenmiş olan çocukların diğerleriyle düşünce yapısı bir olabilir mi? Denilebilir ki bu sayede kendilerini daha sağlam geliştiriyorlar daha çok yere sağlam basan bir nesil oluyor. Yok canım o öyle olmuyor ya üzgünüm. Çocuk o kadar sıkılmışken geçimini düşünürken bu ülkeye nasıl katkı sağlayacak bir şey düşünüp ortaya koyabilecek? İstisnalar elbette var ama istisnalar koca bir gençliği görmezden gelmemizi sağlayamaz. Kitap ve derslerde kullanılan envanter ücretlerine hiç girmiyorum kafayı yeriz burada.

Her şey gelip geçer ama bir gençliği bu kadar çaresiz bırakmak yapılan en büyük yanlıştır. Unutulmaz.

█████████████████████████
██
█████▀▀███████▀▀███████
█████▀░░▄███████▄░░▀█████
██▀░░██████▀░▀████░░▀██
██▀░░▀▀▀████████████░░▀██
██░░█▄████▀▀███▀█████░░██
██░░███▄▄███████▀▀███░░██
██░░█████████████████░░██
██▄░░████▄▄██████▄▄█░░▄██
██▄░░██████▄░░████░░▄██
█████▄░░▀███▌░░▐▀░░▄█████
███████▄▄███████▄▄███████
.
.ROOBET 2.0..██████.IIIIIFASTER & SLEEKER.██████.
|

█▄█
▀█▀
████▄▄██████▄▄████
█▄███▀█░░█████░░█▀███▄█
▀█▄▄░▐█████████▌▄▄█▀
██▄▄█████████▄▄████▌
██████▄▄████████
█▀▀████████████████
██████
█████████████
██
█▀▀██████████████
▀▀▀███████████▀▀▀▀
|.
    PLAY NOW    
1713564245
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713564245
Reply with quote  #2

1713564245
Report to moderator
1713564245
Hero Member
*

Ignore
1713564245
Reply with quote  #2

1713564245
Report to moderator
Make sure you back up your wallet regularly! Unlike a bank account, nobody can help you if you lose access to your BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713564245
Hero Member
*

Ignore
1713564245
Reply with quote  #2

1713564245
Report to moderator
meser#
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
April 24, 2022, 01:39:17 PM

Anladığım kadarıyla akademisyensiniz hocam. Net gözle görüyorsunuz değil mi çektiklerimizi buna şükür gerçektende.

Şuanda ben o bahsettiğiniz öğrencilerden birisiyim ve öğrenim kredisi çıkmış ama kabul etmemiş birisiyim. İlk 3 senede zorlanmadığım kadar bu sene zorlandım. Hadi maddiyatı birşekilde çözüyorum kendi başıma ama herkes benimle aynı kefede değil. Hani demişsiniz ya "şehir dışına gezmeye gitmeyi" harbiden bırakın bunu bayramda memleketine gitmeyen var otobüs bileti gidiş dönüş bir aylık bursu/kredisine eş değer. Sikindirik bir şehirde bile en aşağı bir öğrencinin cebinde 2K olması gerekiyor o da başını yukarıda tutabilmesi için. Onun dışında ceza evinden beter odalarda 2 ranza atılıp 4 kişi kalsın deniliyor ve kişi başı 750-1000 tl çekiyorlar en en iyi ihtimalle. Bir öğrencinin sağlıklı beslenebilmesi için en kötü 750-1000 tl yi gözden çıkartması gerekiyor. Herşeyi geçtim 10 öğrenciden 7-8'i okuyabilmek için part time çalışmak zorunda kalıyor. Ağzını açtığı anda tek işiniz okumak sizin diyerek susturmaya çalışıyorlar. Tamam o zaman her ihtiyacımızı karşılayın bedava yurt, bedava otobüs kartı, bedava yemek ha birde resmi bayramlarda memlekete gidiş dönüş bileti bak nasıl okuyoruz. Hele birde öyle yerlere üniversite açıyorlar ki çocuklar bir yandan ders işlerken diğer taraftan inşaat sesleri geliyor. Plan proje sıfır sonra bizden gelecek için beklentide olsunlar. Yok öyle yağma gerçektende. Kafasını bu ülkeden dışarı çıkartan genç geri dönmez net yani. Bunun vebalinden kurtulamayacak yüzbinlerce hatta milyonlarca insan var bu ülkede.
mandown
Legendary
*

Activity: 1904
Merit: 1275

View Profile
April 24, 2022, 01:41:55 PM

Yıllardır istedikleri tek şey cahil seçmendi. Her yer üniversite oldu şahsen son yıllardaki çoğu üniversite diplomasını eline alanları ilköğretim mezunu  olarak görüyorum. İldeki boş bir üniversiteden diplomayı alayım kafası ile okudum. Okudum derken okumaya gerek yoktu basit birkaç sohbet ile geçer not alabiliyordunuz ne eğitimi eğitimdi nede öğrencisi öğrenci.

Cezalandırmanın olmadığı eğitimden hiçbirşey olmaz bazen ilk okul öğretmenleri ile sohbetim oluyor adamların elleri kolları bağlı sınıfta bırakamıyorsun bu aynı şekilde lise diploması alana kadar da geliyor.

Herşeyin içini boşalttıkları gibi üniversitelerinde çok güzel için boşalttılar. Ne mezunu ne eğitimi hepsi boş

İnsanlar artık günü birlik yaşıyor sadece öğrenciler değil birçok kesim çaresiz bırakıldı.

Bu arada unutulur unutulur bu insan oğlu neleri unuttu.

Yıllardır söylerim eğitim ücretsiz olmalı ve erişilebilir olmalı ancak eğitim kaliteli olmalı.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
eightdots (OP)
Hero Member

Activity: 756
Merit: 699

View Profile
April 24, 2022, 02:02:14 PM

Anladığım kadarıyla akademisyensiniz hocam. Net gözle görüyorsunuz değil mi çektiklerimizi buna şükür gerçektende.

Şuanda ben o bahsettiğiniz öğrencilerden birisiyim ve öğrenim kredisi çıkmış ama kabul etmemiş birisiyim. İlk 3 senede zorlanmadığım kadar bu sene zorlandım. Hadi maddiyatı birşekilde çözüyorum kendi başıma ama herkes benimle aynı kefede değil. Hani demişsiniz ya "şehir dışına gezmeye gitmeyi" harbiden bırakın bunu bayramda memleketine gitmeyen var otobüs bileti gidiş dönüş bir aylık bursu/kredisine eş değer. Sikindirik bir şehirde bile en aşağı bir öğrencinin cebinde 2K olması gerekiyor o da başını yukarıda tutabilmesi için. Onun dışında ceza evinden beter odalarda 2 ranza atılıp 4 kişi kalsın deniliyor ve kişi başı 750-1000 tl çekiyorlar en en iyi ihtimalle. Bir öğrencinin sağlıklı beslenebilmesi için en kötü 750-1000 tl yi gözden çıkartması gerekiyor. Herşeyi geçtim 10 öğrenciden 7-8'i okuyabilmek için part time çalışmak zorunda kalıyor. Ağzını açtığı anda tek işiniz okumak sizin diyerek susturmaya çalışıyorlar. Tamam o zaman her ihtiyacımızı karşılayın bedava yurt, bedava otobüs kartı, bedava yemek ha birde resmi bayramlarda memlekete gidiş dönüş bileti bak nasıl okuyoruz. Hele birde öyle yerlere üniversite açıyorlar ki çocuklar bir yandan ders işlerken diğer taraftan inşaat sesleri geliyor. Plan proje sıfır sonra bizden gelecek için beklentide olsunlar. Yok öyle yağma gerçektende. Kafasını bu ülkeden dışarı çıkartan genç geri dönmez net yani. Bunun vebalinden kurtulamayacak yüzbinlerce hatta milyonlarca insan var bu ülkede.

Üniversitede memurum. Akademisyenlik düşüncemi 1 senedir bıraktım yurtdışına gitmek için adımlar attım nasipse olacak.

Bilet konusuna en son değinirim demiştim unutmuşum ağzına sağlık. Şu an için iyi olarak tek şey aklıma geliyor o da üniversite yemekhanelerinin uygun fiyatları. Öğrenci öğlen yediğinde dersi olmasa bile akşam yemeğini bekliyor uygun fiyatlardan dolayı. Bedava yapsınlar öğrencinin aç kalması ne demek. Bol keseden konuşmuyorum kendi personeliyle kendi üretimhanelerinde üretim yapan üniversite yemekhaneleri destek verilse bunu gerçekleştirebilir.
"Tamam o zaman her ihtiyacımızı karşılayın bedava yurt, bedava otobüs kartı, bedava yemek ha birde resmi bayramlarda memlekete gidiş dönüş bileti bak nasıl okuyoruz." bunu demişsin ya yakındır seçim vaadi olarak söylemeleri özellikle bayramda ücretsiz otobüs çıkartırlar gibime geliyor.

Bazı devlet memurları ücretsiz otobüs kartına sahip, 65 yaş üstü ücretsiz biniyor (son düzenleme ne oldu bilmiyorum). İtirazım yok onlar binsin ama bu ülkede bir hak verilecekse önce eğitime önce öğrenciye verilmeli düşüncesindeyim. Umarım bir gün görürüz.

██
█████▀▀███████▀▀███████
█████▀░░▄███████▄░░▀█████
██▀░░██████▀░▀████░░▀██
██▀░░▀▀▀████████████░░▀██
██░░█▄████▀▀███▀█████░░██
██░░███▄▄███████▀▀███░░██
██░░█████████████████░░██
██▄░░████▄▄██████▄▄█░░▄██
██▄░░██████▄░░████░░▄██
█████▄░░▀███▌░░▐▀░░▄█████
███████▄▄███████▄▄███████
.
.ROOBET 2.0..██████.IIIIIFASTER & SLEEKER.██████.
|

█▄█
▀█▀
████▄▄██████▄▄████
█▄███▀█░░█████░░█▀███▄█
▀█▄▄░▐█████████▌▄▄█▀
██▄▄█████████▄▄████▌
██████▄▄████████
█▀▀████████████████
██████
█████████████
██
█▀▀██████████████
▀▀▀███████████▀▀▀▀
|.
    PLAY NOW    
husdemba
Full Member

Activity: 1302
Merit: 115

Pepemo.vip

View Profile
April 24, 2022, 05:26:15 PM

Hemen hemen her alanda olduğu gibi üniversitelerde de nicelik çok nitelik yok. Ya belli bir amacı olup kıt kanaat mezun olmayı bekleyen gençler var ya da baba parası yiyeyim kafasında olan tipler var. 18 yaşını geçmiş ve seçimlerinin sonuçlarını kabul edecek bireylerin olduğu eğitim kurumları bunlar. Zorluklar her dönemde vardı ve bunların arkasına sığınıp kendisini eğlenceye vuranlar değil bir şeylerden feragat edip amacı için çabalayanlar hayatlarının geri kalanında daha mutlu olacaklar..

DukeNickle
Full Member

Activity: 308
Merit: 124

Volare.network

View Profile
April 24, 2022, 05:31:44 PM

Daha üniversite yurtlarına sağlam bir internet hizmeti bile verilemeyen ya da verilmeyen bir ülkede üniversitelerin durumunu tahmin etmek çok da zor olmuyor. Artık ülkemizde üniversite eğitiminin bir değeri kalmadı ona kimse itiraz edemez. Diplomalar bir paçavradan ibaret görülüyor. Bırakın az parayla çalışmayı, iş bile bulmakta zorluk çekiyor neredeyse tüm meslekler. Böyle bir noktaya gelmemizin en büyük sebebi de eğitim sisteminin çarpıklığı tabi ki. Her yere üniversite açmakla övünülüyor yahu böyle bir şey var mı? Apartman üniversitelerine girmeye devam etsin bu gençler sonra da niye kalite düşüyor işte.

yenerbatmaz
Full Member

Activity: 537
Merit: 124

View Profile
April 24, 2022, 08:42:32 PM

Daha üniversite yurtlarına sağlam bir internet hizmeti bile verilemeyen ya da verilmeyen bir ülkede üniversitelerin durumunu tahmin etmek çok da zor olmuyor. Artık ülkemizde üniversite eğitiminin bir değeri kalmadı ona kimse itiraz edemez. Diplomalar bir paçavradan ibaret görülüyor. Bırakın az parayla çalışmayı, iş bile bulmakta zorluk çekiyor neredeyse tüm meslekler. Böyle bir noktaya gelmemizin en büyük sebebi de eğitim sisteminin çarpıklığı tabi ki. Her yere üniversite açmakla övünülüyor yahu böyle bir şey var mı? Apartman üniversitelerine girmeye devam etsin bu gençler sonra da niye kalite düşüyor işte.

Aynen hocam bu saatten sonra çocuk okutmanın mantığı yok. Hele ki kaliteli üniveriste olmadığı sürece hiç gerek yok.
Kaliteli üniversiteden de öğrenci mezun olsa ne olacak 3-5 kuruş için çalışacak. Dandik bölümlerde okuyup ta gelecek hayali kimse kurmasın bu saaten sonra. Mezun çok iş yok
totti67
Sr. Member

Activity: 826
Merit: 293

Eloncoin.org - Mars, here we come!

View Profile
April 25, 2022, 06:15:05 AM

üniversite, bir gencin çalışma hayatına girmeden önceki en ciddi aşama. sosyal ve duygusal olgunluk derecesinin de arttığı bu dönemde, genel olarak birçok gencin büyük ümitsizlik içinde olması gerçekten çok üzücü. öncelikle her ile üniversite olur mu? ülkenin önümüzdeki 50 yıllık planlamasına (varsa şayet) göre hangi alanda kaç kişiye ihtiyaç duyulacağı belli mi, belli ise bu sayıya göre üniversite kontenjanları belirleniyor mu? ...
yukarıdaki soruların türevlerini daha uzun uzun yazabiliriz elbette. an itibariyle üniversite okuyan gençlerin dışında, bitirmiş ama iş ve kariyer anlamında boşlukta kalmış yüzbinlerce genç var, kariyer basamaklarını tırmanırken, ülke şartlarından bezip yabancı dil kurslarında dirsek çürüterek çareyi ülke dışında arayanlar da var.
kişisel olarak gençlikten umutluyum ama şartları belirleyenler için aynı şeyi en azından şimdilik söyleyemeyeceğim.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
█████████████████▄███████
████████████████▄███████▀
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▄███████████████████████▄
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it
happen or be a part of it"

▬▬▬▬▬

Hero -
verbakalim
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 622

View Profile
April 25, 2022, 06:40:56 AM

Yazılanlara bakılınca hepinizde geç dinamik ve evli olmayan arkadaşlarımızsınız. Yarın evlilik hayatatı ve sonrasında (olmasını çok isterim) kucağınıza alacağınız o tatlı şeyleri ucuz pahalı demeden her imkanı zorlayarak okutacaksınız. Elinizden geleni esirgemeyeceksiniz. Yaptığınız bu çaba sonucunda okumuş cahil ve kendini ifade edemeyen bir kişi yetiştirmeyeceğinizi görüyorum.Sizin şimdiki çabalarınızı çektiğiniz sıkıntıyı anlıyorum. Ben de 2 çocuk okutmaya çalışıyorum ki birisi okulunu bitirdi ve çalışma hayatına atıldı. Ben maddi zorluklar yüzünden zamanında kazandığım elektrik mühendisliğini okuyamadım. Çalışmam gerekliydi. Ancak elimdeki varımı yoğumu çocukların eğitimine harcıyorum. Yakın gelecek te yönetim değişikliği ile yüksek öğretime ve öğrenciye bakışışın değişeceğini düşünüyorum. Eğitim hayatında gençlerimizin gerçekten tam bir eğitim almaları okumuş cahil olmamalarını diliyorum. Direnmekten vazgeçmek olmaz. Sonuna kadar devam.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2394
Merit: 1358

View Profile
April 25, 2022, 10:30:27 AM

Açıkçası bir müddet sonra bu kitlenin kesinlikle akp ve devamı partiye oy vermeyeceğini çünkü nefret duyacağını düşünüyorum. Keza benim de etrafımda gördüğüm şey net olarak çocuklardan bazıları çalışmaktan yani işten fırsat bulup da okula gelemiyor. Muhtemelen çalışmasa bu sefer de parasızlıktan okulu bitiremeyecek azımsanmayacak kadar çok insan mevcut. Bu hale geldi işte.
Gencecikmen
Legendary
*

Activity: 966
Merit: 1044

#SWGT CERTIK Audited

View Profile
April 25, 2022, 11:01:21 AM

Anlattığınız durum aslında sadece üniversite öğrencilerinin değil nerede ise tüm toplumumuzun yaşadığı bir durum. Hiç kimse geleceği ile ilgili hayal kuramıyor. Şu anını yaşayamıyor. Sadece günlerini dolduruyor. Fırsatını bulan yurt dışına gidiyor, gidemeyenler de simülasyonda yaşamak denirse yaşamaya çalışıyor.

Retro Harmony
Copper Member
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 269

View Profile
April 25, 2022, 11:10:09 AM

Bu hayatta ekonomik sıkıntı denilince akla ilk gelen kesim öğrenciler. Herkes bu evrelerden geçmiştir mutlaka ve bir çoğu da okuduğu bölümden bağımsız işlerde çalışıyor. Bir arkadaşım biyoloji öğretmeni ancak Nargile malzemesi dükkanı sahibi. Çocuk kendi bölümünde atanmayı bırakın iş bulamadı. İş bulamadıkları için de farklı iş kollarına dönmek zorunda kaldılar. Yazıda belirtildiği gibi öğrencilik hayatı yaşamaya üniversiteye giden kişiler bile artık bir bilete gidiş dönüş 10 lira verip ayda 200 lirasını yola çöp ediyorsa kendine çay içecek parayı zor denkleştiriyordur. Bu insan daha üniversitede bu zorluklarla karşılaşınca ister istemez hayata olan ümidi bitiyor. Burada gençler haksız değil, onları buna sürükleyen sistem haksız.
kriminall
Sr. Member

Activity: 1358
Merit: 374

View Profile
April 25, 2022, 12:12:18 PM

Anlattığınız durum aslında sadece üniversite öğrencilerinin değil nerede ise tüm toplumumuzun yaşadığı bir durum. Hiç kimse geleceği ile ilgili hayal kuramıyor. Şu anını yaşayamıyor. Sadece günlerini dolduruyor. Fırsatını bulan yurt dışına gidiyor, gidemeyenler de simülasyonda yaşamak denirse yaşamaya çalışıyor.

Zaman denilen şey en kıymetli hazine olması gerekirken, ülkede en kolay harcanan şey oldu, zamana bakınca insanların hayatlarını bir hiç uğruna harcadıklarını ve dünya telaşına düştüklerini görürsünüz, toplumumuzun genelinde olan problemin öğrencileri etkilemesi de bu sonuçları doğurmuş olabilir,
execijutiere
Legendary
*

Activity: 1386
Merit: 1231

View Profile
April 27, 2022, 02:45:35 PM

Üniversite öğrencilerinin geleceği falan kalmadı. Ülkeye her ülkeden insanları yıktılar. Bilmem yökdil bilmem erasmus bahanesiyle. Herhangi bir bölümde bile artık türk öğrenci kalmadı neredeyse. Öğrencilerimiz ülkesinde erasmus yapıyor diyebiliriz rahatlıkla. Her bölümden her sene bilmem kaç mezun veriliyor. İş bulmak çok zorlaştı artık.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
püsür
Hero Member

Activity: 1218
Merit: 673

View Profile
May 08, 2022, 08:31:41 PM

Her zaman öğrencilerin çoğu maddi olarak ya zor durumda bulunmuştur ya da ailesinin durumu iyiyse bile dikkat etmek zorunda kalmıştır ama hiçbir zaman bu kadar çok öğrencinin bu kadar kötü durumda kalmış olduğunu sanmıyorum. Bence önümüzdeki seneden itibaren drastik değişiklikler çok hissedilir duruma gelecektir. Örneğin İstanbul'da okumak her zaman zorken şimdi imkansız hale gelecektir. Kiraların durumu ortada, enflasyon ortada. İnsanlar önce lükslerini kıstılar, şimdi temel ihtiyaçlarda zorlanıyorlar, yakında temel ihtiyaçların karşılanamadı durumlar çok artacaktır. İnsanlar muhtemelen ya çocuklarını okumaya göndermeyecek ya da taşra üniversitelerine yönlendireceklerdir. Böyle böyle ülkenin geleceği gittikçe b.ka batıyor, hiç umut görmüyorum.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2506
Merit: 1505

View Profile
May 08, 2022, 10:10:14 PM
Merited by püsür (1)

Sadece üniversite öğrencileri değil bu ülkede devlet kaynaklarını sömüren kesim dışında kimse için güzel bir gelecek yok. Yaşamak her gün gittikçe daha çok zorlaşıyor ve geçim derdi yüzünden insanlar başka şey düşünemez oldu. Bu kadar potansiyeli olan bir ülke nasıl bu hale getirilir yani millet buna nasıl izin verdi anlamak mümkün değil. Tarihin en büyük yolsuzlukları yapıldı ve kaynaklar sürekli yandaşların cebine akıtıldı. Kalifiye kesim yurtdışına gidip kendini kurtarma derdinde. Ülke bu siyasal islam bataklığına battıkça bireysel çabalar hep boşa gidecek. Okuyan adam bir şekilde kendini kurtarır ama ülkeyi kurtarmak için kolektif bilinç gerekiyor, o da bu millette yok.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
█████████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
Red Pie
Sr. Member

Activity: 714
Merit: 335

View Profile
May 09, 2022, 01:35:42 AM

Üniversiteye giden öğrencileri bol seks yapan, ders çalışma gibi dertleri olmayan, vize denilen şeyin dünyada seyahat etmeye yarayan bir araç olduğuna inanan ev sahipleri olduktan sonra üniversite öğrencilerinin en büyük derdi zaten çözülmez. yıllar yıllar önceydi ev tutacaktık. ev sahibi aileye 350, üniversite öğrencisine 500 kira çekmişti. hala bu sorun çözülmemiştir herhalde. en büyük sorun esnafın öğrencileri zengin çocukları sanıp etinden sütünden faydalanmak istemeleri. bunun dışında zaten ekonomik düzen öğrenciyi gezi gibi kültürel etkinliklere gitmek yerine yaşamaya çalışmaya yönlendirmiş. bu çocuk mezun olmadan iş kaygısına düşmüş. bunları gram düşünen yok.
Phoenix Anka
Hero Member

Activity: 1022
Merit: 617

View Profile
May 09, 2022, 04:22:34 AM

Üniversite öğrencilerinin ömrü, hayalleri, geleceği sömürülüyor. Gelecekleri okudukları bölümler ile paralel ilerlemeyecek. İlerlerse de yüzde 5-10 civarı öğrencinin kendi bölümü ile bağı devam edecek. Türkiye’de aile baskısından kaçmak için il dışı üniversiteye kaçan öğrenci sayısı azımsanacak gibi değil. Böyle olduğu sürece okuldan sonra rastgele seçtikleri bölümden iş bulma olanakları da oldukça azalıyor.

.
▄██████████████
███████████████
███████████████
█████████████▀░
███████████▀▄░█
██████████░███░
███████▀▀░▀▀█▀▀
█████▀░░░░░░░▀▄
█████░░░░░░░░░█
█████▄░░░░░░░▄▀
███████▄▄▄▄▄███
███████████████
▀██████████████
▄██████████████
███████████████
████████████▀██
█████████▀▀░░░▀
████████░░░░░░░
██████░░░░░░░░░
█████░░░░░░░░░░
█████░░░░░░░░░░
██████▄░░░░▄▄▄░
█████████▀▀░░░▀
████████▄▄▄▄▄▄▄
███████████████
▀██████████████
▄██████████████
███████████████
██████████▀▀▀▀▀
███████▀░▀█▄░░░
██████░░░░░█▄░▄
█████░░▄▄▄▄▄██▀
█████▀▀▀░░░░▄█▄
█████░░░▄▄█▀▀░█
██████▄█▀▀░░░░▀
███████▄▄░░░░░░
██████████▄▄▄▄▄
███████████████
▀██████████████
▄████████████████████████▄
█████████████░████████████
████████████▀▄████████████
█████▀▀░░░░░░░░░░░░▀▀█████
████▀░░░░░░░░░░░░░░░░▀████
████░░░██░██░░░░█░░░░░████
████░░░▄▄▀▄▄░░▀▀▄▀▀░░░████
████▄░░▀▀░▀▀░░░░▀░░░░▄████
█████▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄█████
▀████████████████████████▀
.
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2394
Merit: 1358

View Profile
May 10, 2022, 06:38:40 AM

Üniversiteye giden öğrencileri bol seks yapan, ders çalışma gibi dertleri olmayan, vize denilen şeyin dünyada seyahat etmeye yarayan bir araç olduğuna inanan ev sahipleri olduktan sonra üniversite öğrencilerinin en büyük derdi zaten çözülmez. yıllar yıllar önceydi ev tutacaktık. ev sahibi aileye 350, üniversite öğrencisine 500 kira çekmişti. hala bu sorun çözülmemiştir herhalde. en büyük sorun esnafın öğrencileri zengin çocukları sanıp etinden sütünden faydalanmak istemeleri. bunun dışında zaten ekonomik düzen öğrenciyi gezi gibi kültürel etkinliklere gitmek yerine yaşamaya çalışmaya yönlendirmiş. bu çocuk mezun olmadan iş kaygısına düşmüş. bunları gram düşünen yok.
Maalesef cahil ve de köylü halkımızda üniversiteli algısı çok aşırı derecede bozuk. Kafada fuhuş yapan yan gelip yatan bir piç serseri veya orospu imajı var bu hiç geçmiyor. Halbuki istisna İstanbul daki burssuz okuyan zengin çocukları haricinde böyle yaşayan insan yok. Çünkü bu hayat tarzı için en başta çok para gerekiyor. Ben devlet okulunda okuyan zengin/paralı öğrenci görmedim hiç. Yok.
hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
May 10, 2022, 09:40:46 AM

Yazık çok yazık gençlerin en güzel yılları heba oluyor ne üniversite eğitiminden keyif alabiliyorlar ne arkadaşlarıyla özgürce dışarı çıkıp gezebiliyorlar dışarıdan bakan kişi üniversite hayatı kebap sürekli arkadaşlarla geziyorsun yiyorsun içiyorsun iş derdin yok diyor gel gör ki bu öğrenciler devletten aldıkları krediyi nasıl geri öderim diye düşünmekten dışarıda oturup bir fincan çay içemiyor  Angry

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: