Bitcoin Forum
April 25, 2024, 04:48:32 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Atak na tethera  (Read 422 times)
Tytanowy Janusz (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
June 30, 2022, 05:49:29 AM
Last edit: July 20, 2022, 03:36:51 PM by Tytanowy Janusz
Merited by malevolent (2)
 #1


https://coinmarketcap.com/currencies/tether/

Od niecałych 2 miesięcy dynamicznie spada kapitalizacja tethera. To najdłuższy taki spadek w jego histori. W tym czasie doszło już do obniżenia ilości tokenów w obiegu z 83 mld do 66 mld$. Czyli ponad 20%! Wszystkie te tokeny opuściły ekosystem krypto i zostały bez problemu przekonwertowane do dolara. Tether nic nie utrudniał, nic nie wstrzymywał. To sporo o nim mówi. Niewiele uregulowanych banków, przy wypłacie 20% środków nie upadłaby. Do tej pory nie było problemów ALE ...
Wiemy dobrze, że tether nie ma poparcia w 100% w dolarze. W tym miał raptem kilka procent resztę środków były przekonwertowane głównie na obligacje korporacyjne, krótkoterminowy dług, obligacje rządowe i inne papiery główne związane z długiem:



To nie są środki jakie można wyjąc z dnia na dzień bezstratnie. Ktoś napina gumę i czeka aż pęknie, a shortowanie stable coinów stało się ostatnio ciekawym pomysłem na niesymstryczny zakład. Albo odkupię i oddam USDT bez straty opłacając tylko koszty, kilka procent w skali roku, albo się uda i hajs spada z nieba. Nadchodzi czas próby. A wszystko wskazuje właśnie na atak, bo nie spada kapitalizacja ani BUSD ani USDC. Więc to nie jest tak, że przez ogólne spadki na rynku krypto rynek się kurczy, to i USDT się kurczy. Ewidentnie duży kapitał obstawia short na USDT.

CTO @bitfinex + CTO @tether_to Paolo Ardoino odpowiada na atak na twitterze:

"I have been open about the attempts from some hedge funds that were trying to cause further panic on the market after TERRA/LUNA collapse.
It really seemed from the beginning a coordinated attack, with a new wave of FUD, troll armies, clowns etc.
Tools: USDt/USD perps (the perfect attack vector that offers an asymmetric bet), spot short selling, DeFi pools unbalancing, ...
Goal: create enough pressure, in the billions, causing ton of outflows to harm Tether liquidity and eventually buy back tokens at much lower price.
These hedge funds believed and helped all the FUD spread by the truthers in the past months / years:
- they believe/d that Tether was/is not 100% backed
- they believe/d that Tether has/had exposure to Evergrande
- they believe/d that Tether has/had 85% exposure to Chinese CP
- they believe/d that Tether has/had issued tokens from thin air
- they believed that lenders were borrowing from Tether without over-collateralization
- they believed in all the narratives that some competitors were spreading via coordinated troll networks
Despite all the public 3rd party attestations, our collaboration with regulators, our increased transparency efforts, our commitment to phase out CP exposure and move into US Treasuries, our settlements, ... they kept thinking and suggesting that we, Tether, are the bad guys.
But as we always said, Tether had/has in fact >= 100% of the backing, never failed a redemption and all USDt are redeemed at 1$.
In 48 hours Tether processed 7B in redemptions, averaging 10% of our total assets, something almost impossible even for banking institutions.
In more than one month Tether processed 16B in redemptions (~19% of our total reserves), again proving that our operations, portfolio, banking infrastructure and team are solid and battle tested.
Tether also reduced its commercial paper exposure  from ~45B to ~8.4B and is set to phase it out in full in the coming months. All the expiring CP have been rolled into US Treasury bills, and we'll keep going till CP exposure will be 0.
Tether portfolio is stronger than ever.
And while the FUD was focusing on Tether, during the last 2 months of #crypto devastation, it was discovered that many lenders and hedge funds considered the holy heroes of our industry were actually taking risks that Tether never touched even with a ten foot pole.
Anyway, eventually these hedge funds, that borrowed and shorted billions of USDt will need to buy them back.
What will happen then?

Tether is the only stablecoin that is proven with fire under extreme pressure.
Now... can other stablecoins survive the same test? Can money losing operations go on forever burning money simply because they have deep pocketed shareholders?
Every non profitable company is always one round of financing away from bankruptcy.
And bankruptcy normally means MtGox eight years ( and counting ) waiting time for its creditors.....
"
https://twitter.com/paoloardoino/status/1541418818664292355?t=DWdoxRK5_oZ7SuoJv8-CBQ&s=19

Mimo faktu, że według CTO "Tether portfolio is stronger than ever." to chwilowy depegg jest możliwy. Zwłaszcza jak odpali się jakaś panika.  Zalecam trzymać BUSD i USDC bo w przypadku chwilowego spadku tethera poniżej 1$ pojawi się masę okazji. gdy po upadku luny bitcoin spadł do 26700, w tym samym czasie był mały atak na usdt i jego wartość lekko spadła, BUSD/USDT wystrzeliło o 10% a kurs BTC/BUSD spadł do 24500! Więc można było wtedy kupić BTC sporo taniej za inne stable coiny. Jeśli to samo się wydarzy teraz tylko w większej skali (1-2 dni po 0.8$ za USDT a potem powrót do normy) to mozliwe, że BTC/USDT będzie po 18000$ a BTC/BUSD po 12 000$

Warto dodać, że mimo opisywanego wyżej faktu, że nie wszystko co ma tether da się łatwo szybko spieniężyć, to prawdopodobnie da się łatwo i szybko zastawić.
1714063712
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714063712

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714063712
Reply with quote  #2

1714063712
Report to moderator
1714063712
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714063712

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714063712
Reply with quote  #2

1714063712
Report to moderator
Activity + Trust + Earned Merit == The Most Recognized Users on Bitcointalk
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
PawGo
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 952
Merit: 1367


View Profile
July 21, 2022, 08:41:24 AM
Last edit: July 21, 2022, 09:48:11 AM by PawGo
 #2

https://twitter.com/paoloardoino/status/1541418818664292355?t=DWdoxRK5_oZ7SuoJv8-CBQ&s=19
Mimo faktu, że według CTO "Tether portfolio is stronger than ever." to chwilowy depegg jest możliwy.

Myślę że w jakichkolwiek analizach można zupełnie odciąć się od facebooka, twittera, instagrama itd. Wiem że używa się tych narzędzi do sterowania/wpływania/uspokajania itp, ale w dalszym ciągu obowiązują przepisy mówiące gdzie i w jakim trybie spółki mają publikować sprawdozdania itp. Rok 2008 (polecam świetny film Big Short), późniejsze pękania baniek, w końcu niedawna Luna - wszędzie tam w oficjalnych wypowiedziach osoby odpowiedzialne za podmiot twierdziły że "jest super a nawet jak nie jest to mamy tylko chwilowe osłabienie".
Do tych postów z twittera mam bardzo zdystansowane podejście - wiem że teraz politykę (i kasę) robi się przy pomocy telefonu siedząc na kiblu, no ale będąc szefem/rzecznikiem jakiejś firmy na celowniku, to co mają pisać? Czy ktoś kiedykolwiek napisał "panie, panowie, jest słabo, ewakuacja"? (no może tak, ale do wspólnika)
Także dane, tylko dane mają znaczenie. A na fałszowanie ksiąg jest paragraf.
Tytanowy Janusz (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
July 21, 2022, 08:50:21 AM
 #3

Także dane, tylko dane mają znaczenie. A na fałszowanie ksiąg jest paragraf.

Decyzje inwestycyjną podejmiesz dziś, fałszerstwo wyjdzie na jaw za kilka miesięcy a sprawa będzie się ciągnęła dekade (afera getback to już 4 lata). Jak ktoś wpadnie to wpadnie, odsiedzi swoje a ja kasy i tak nie zobaczę. Ale ogólnie się zgadzam. Upadek luny trwał kilka dni. Sprawdzałem ich twitter, bo byłem ciekaw ich podejścia do sprawy. Ich twitter był pełen zapewnień, że to chwilowe i że z tego wyjdą a krytykę komentowali "nie znasz się to się nie wypowiadaj" aż do totalnego upadku.  

Co do tethera to dziś po raz pierwszy od 3 miesięcy kurs wrócił do poziomu 1$ a marketcap od 2 tygodni przestał spadać. Rezygnacja z ataku czy chwilowa przerwa?
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1706


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
July 23, 2022, 09:24:54 PM
 #4

...Co do tethera to dziś po raz pierwszy od 3 miesięcy kurs wrócił do poziomu 1$ a marketcap od 2 tygodni przestał spadać. Rezygnacja z ataku czy chwilowa przerwa?

Quote
Tether also reduced its commercial paper exposure  from ~45B to ~8.4B and is set to phase it out in full in the coming months.

mysle ze faktycznie to zrobili i sa przygotowani, tak jak pisałeś, zeby "naciagać gumę" trzeba wyłozyć kupę forsy, a jezeli tether jest na to przygotowany, odpowiedź nasuwa się sama - odpuścili...

oby, bo upadek tethera, to koniec dla krypto?

potrafi ktoś przewidzieć taki scenariusz, co by było gdyby tether upadł? jak wpłynie to na rynek krypto?

jezeli jest to mozliwe, to nastepne pewnie beda BUSD i USDC?

Tytanowy Janusz (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
July 24, 2022, 06:31:17 AM
Last edit: July 24, 2022, 06:54:46 AM by Tytanowy Janusz
 #5

mysle ze faktycznie to zrobili i sa przygotowani, tak jak pisałeś, zeby "naciagać gumę" trzeba wyłozyć kupę forsy, a jezeli tether jest na to przygotowany, odpowiedź nasuwa się sama - odpuścili...

oby, bo upadek tethera, to koniec dla krypto?

potrafi ktoś przewidzieć taki scenariusz, co by było gdyby tether upadł? jak wpłynie to na rynek krypto?

jezeli jest to mozliwe, to nastepne pewnie beda BUSD i USDC?

Jeśli miałbym atakować tethera to właśnie tak bym to zrobił. W trakcie bear marketu i na powoli wymuszał ich do wyprzedaży płynnych aktywów po jak najniżyszm koszcie. Bo jak nagle zaatakują i sprowadzą cenę do 0.8$ to tether zacznie skupować USDT za płynne aktywa które posiada za 80% wartości co sprawi, że na całym ataku zrobią dobrą kapustę a zabezpieczenia im starczy, bo jak 1USDT = 0.8$ to już nie potrzeba mieć 100% zabezpieczenia a wystarczy 80%. Inaczej będzie jak się będzie przez miesiące shortować. Trzymać tether na 1USDT=0.999$ i ładować coraz większą pozycje tak długo jak długo tether ma płynne aktywa do sprzedania. Jak skończą się płynne to dopiero ostry dump i kampania fudu. Plan może pokrzyżować hossa krypto, bo magicznie zacznie rosnąc rezerwa USDT od nowych ludzi dołączających do rynku.

jezeli jest to mozliwe, to nastepne pewnie beda BUSD i USDC?

Do niedawna oba wydawane były są przez paxos standard (ten sam co miał swojego stable PAX i tego co ma PAX GOLD) i tylko przyklepane przez coinbase i binance. Jak teraz patrzyłem to USDC korzysta teraz z Circle zamiast paxos. Oba są regularnie audytowane i za nimi leży żywa gotówka. Moim zdaniem nie ma opcji ataku.

oby, bo upadek tethera, to koniec dla krypto?

Moim zdaniem będzie to pokoleniowa okazja zarobkowa. Krypto nie upadnie, bo USDC już od dawna wypiera USDT z handlu na DEXach. Kapitalizacja USDC powoli dogania usdt. Kapitalizacja USDC, BUSD i DAI ma większą kapitalizcję od usdt o 10%. Jedyna znacząca przewaga USDT to wolumena na cexach. Uważam, że rynek spanikuje a arbitrażyści kręcąc kółka BUSD/BTC/USDT doprowadzą do sytuacji w której BTC/BUSD może chwilowo dotknąć komicznie niskich poziomów (~1000$?) podczas gdy BTC/USDT będzie na ~10000$. ale to będzie chwila jak wrócimy na "normalne poziomy", bo rynek się oczyści z FUDU, który był z nami od 2017 roku.

W ogóle idea upadku zdecentralizowanego stworzonego oddolnie pieniądza, rewolucyjnego wynalazku z powodu upadku scentralizowanego shitcoina jest zabawna. Tym bardziej udowadnia to, że scentralizowane waluty są błędem a nie bitcoin.
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1706


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
July 31, 2022, 05:38:31 PM
Last edit: July 31, 2022, 06:42:40 PM by wwzsocki
 #6

Moim zdaniem będzie to pokoleniowa okazja zarobkowa. Krypto nie upadnie, bo USDC już od dawna wypiera USDT z handlu na DEXach. Kapitalizacja USDC powoli dogania usdt. Kapitalizacja USDC, BUSD i DAI ma większą kapitalizcję od usdt o 10%...

uspokoiłeś mnie troche

sam omijam Tethera szerokim łukiem, staram sie nie trzymac więcej niż jakies minimum

szczerze mówiąc dobrze by było gdyby na prawdę zaudytowali/przeswietlili Tether i faktycznie okazało sie że firma ma solidne zaplecze finansowe mogło by to pozytywnie wpłynąć na rynek

pomogło by odbudowac, chociaz troszke, wizerunek stablecoinów i ich "bezpieczeństwa", "gwarantowanego pegu 1:1" po Lunie

Tytanowy Janusz (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
August 01, 2022, 03:53:28 PM
 #7

szczerze mówiąc dobrze by było gdyby na prawdę zaudytowali/przeswietlili Tether i faktycznie okazało sie że firma ma solidne zaplecze finansowe mogło by to pozytywnie wpłynąć na rynek

pomogło by odbudowac, chociaz troszke, wizerunek stablecoinów i ich "bezpieczeństwa", "gwarantowanego pegu 1:1" po Lunie

Własnie niby są audytowani, ale informacje z audytów są niejawne albo stare. Przynajmniej ja się nie potrafię do nich dobrać.

"All Tether tokens are pegged at 1-to-1 with a matching fiat currency and are backed 100% by Tether’s reserves.
The value of our reserves is published daily and updated at least once per day."

Według danych na ich stronie mają

Total Assets - $66,360,367,983.17 Total Liabilities - $66,197,977,707.26 Czyli zabezpieczenia maja niby o 160 mln $ za dużo. Ile w tym prawdy?

Znalazłem audyt z marca od firmy MHA Cayman z ktorego wynika, że mieli wtedy zabezpieczenie na ponad 100% dokładnie mówiąc 100.002% Smiley

https://assets.ctfassets.net/vyse88cgwfbl/1np5dpcwuHrWJ4AgUgI3Vn/e0dac722de3cea07766e05c52773748b/Tether_Assurance_Consolidated_Reserves_Report_2022-03-31__3_.pdf

Ale od marca obligacje w dół, akcje w dół, krypto w dół a w gotówce mieli niewiele. Ale chodzi też o to, że nawet jak mają na 110% to zawsze będzie ryzyko, bo oni mają większość w inwestycjach. A jak ich rynek zmusi do wywalenia połowy środków z dnia na dzień to pytanie czy wyciągną z tego tyle ile by mogli robiąc to na powoli.

Na chwilę obecną marketcap tethera zaczął powoli rosnąć.
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1706


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
August 01, 2022, 08:41:15 PM
Last edit: August 03, 2022, 10:40:06 AM by wwzsocki
 #8

Własnie niby są audytowani, ale informacje z audytów są niejawne albo stare. Przynajmniej ja się nie potrafię do nich dobrać...

Tak i dla tego napisałem że fajnie by było gdyby w końcu tak przeprowadzili jakis NA PRAWDE wiarygodny audyt, który stwierdził by stan faktyczny bo te "wewnętrzne" audyty albo robione przez jakies dziwne podmioty wynajete przez Tether raczej nie sa wiarygodne dla mnie, kupa śmiechu i nic więcej

edytowane

Tytanowy Janusz (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
August 01, 2022, 08:50:51 PM
 #9

Własnie niby są audytowani, ale informacje z audytów są niejawne albo stare. Przynajmniej ja się nie potrafię do nich dobrać...

Tak i dla tego napisałem że fajnie by było gdyby w końcu tak NA PRAWDE wiarygodny był jakis audyt który stwierdził by stan faktyczny bo tych "wewnętrznych" audytów albo robionych przez jakies dziwne podmioty wynajete przez Tether raczej nie sa wiarygodne dla mnie, kupa śmiechu i nic więcej

Osobiście mam wrażenie, że tether fud jest 10x większy niż realne zagrożenie i firma faktycznie ma zabezpuieczenie na co najmienj 80% ( a wielu krypto OG twierdzi, że nie mają nawet 10%, co w sumie zostało już obalone) a każdy kto siedzi w krypto wie, że to więcej niż ktokolwiek kiedykolwiek wywali. Krypto to nie bank, tu śmierć nie wiąże się z przekazaniem majątku dzieciom/żonie. Nie przekazałeś klucza środki są "spalone", zapomniałeś klucza - spalone. I nikt nigdy do nich nie dotrze. Dodatkowo sam mam kilka portfeli na których leży po kilka USDT i nie mam jak ich ruszyć by nie łączyć ich ze sobą i nie tracić na anonimowości. Pewnie 60% poparcia im wystarczy by się wykaraskać z najgorszych tarapatów zważywszy, że operują od 8 lat i wymienionych wyżej sytuacji było sporo. Więc według mniej najlepszym scenariuszem byłoby nie "rzetelny audyt" tylko przegrany atak. A być może z tym właśnie mamy do czynienia. A może zaatakują dalej, to też dobrze, na FUDzie zobaczymy niespotykane w historii krypto okazje inwestycyjne ale ostatecznie nie wydaje mi się, by USDT padł. Na penwo nie tak spektakularnie jak się wszyscy spodziewają. Może po oddaniu tronu i powolnym traceniu kapitału.
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1706


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
August 27, 2022, 10:49:27 PM
 #10

Osobiście mam wrażenie, że tether fud jest 10x większy niż realne zagrożenie i firma faktycznie ma zabezpuieczenie na co najmienj 80% ( a wielu krypto OG twierdzi, że nie mają nawet 10%, co w sumie zostało już obalone) a każdy kto siedzi w krypto wie, że to więcej niż ktokolwiek kiedykolwiek wywali...

wygląda na to że to faktycznie prawda i że FUD na Tethera ucichł, jak widać nie pomogło za bardzo bo cena BTC coraz nizsza

teraz pytanie czy to juz koniec? dali spokój bo przeciwnik okazał sie za mocny?

ostatnio czytałem wiadomosci o kolejnych audytach na zabezpieczeniach Tethera no i raport wygladał bardzo dobrze

szkoda, pomimo tego że FUD ucichł, to sytuacja na rynku coraz gorsza

Tytanowy Janusz (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
August 28, 2022, 05:26:18 AM
 #11

wygląda na to że to faktycznie prawda i że FUD na Tethera ucichł, jak widać nie pomogło za bardzo bo cena BTC coraz nizsza

teraz pytanie czy to juz koniec? dali spokój bo przeciwnik okazał sie za mocny?

ostatnio czytałem wiadomosci o kolejnych audytach na zabezpieczeniach Tethera no i raport wygladał bardzo dobrze

szkoda, pomimo tego że FUD ucichł, to sytuacja na rynku coraz gorsza

Obawiałem się, że atak został wstrzymany na okres wzrostów bitocina (z 17k na 25k) z uwagi na to, że nowa hossa oznaczałaby napływ nowego kapitału do tethera, który zaprzepaściłby atak. Teraz jednak bitcoin dalej spada a ilość USDT trzyma się w miejscu. Może faktycznie ten scenariusz za mocnego przeciwnika wydaje się najbardziej pradopodobne. Jeśli tak, to otrzymujemy sprawdzony w boju stable coin, który obsłużył -20% udowadniając, że mity o blisko zerowym poparciu są tylko FUDem.

Nie sądzę jednak, że media przestaną straszyć tetherem. To za dobrze się sprzedaje.
Tytanowy Janusz (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
November 10, 2022, 12:28:53 PM
Last edit: November 10, 2022, 12:58:10 PM by Tytanowy Janusz
 #12

Obawiałem się, że atak został wstrzymany na okres wzrostów bitocina (z 17k na 25k)

Wracamy do ataku? Dziś, na chwilę obecną, USDT odkleja się aż o 2% od dolara i 3 % od BUSD. Jak myślicie wracamy do ataku czy to tylko chwilowy brak płynności połączony z "collateral FUD" po upadku FTX, który ma problemy właśnie przez manipulowanie rezerwami?

Jak już w innym wątku pisałem tether zarzeka się, że z alamedą, FTX nie ma nic wspólnego a rezerw mają więcej niż zobowiązań.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5419792.msg61268310#msg61268310

Tether marketcap w dół o 1.2 mld $
dwminer1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1848
Merit: 530


The OGz Club


View Profile WWW
November 12, 2022, 01:06:47 PM
 #13

Przy okazji powyższego wydarzenia warto zwrócić uwagę, że Tether (emitent) zamroził 46mln$ USDT na blokchainie Tron na żądanie organów prawnych. Zamrożony portfel miał należeć do giełdy FTX. Źródło: https://www.coindesk.com/business/2022/11/10/tether-freezes-46m-of-usdt-following-law-enforcement-request/

Na chwilę obecną USDT od ponad 24h utrzymuje wartość na poziomie 0.99xx$, więc ten kryzys chyba jest opanowany. Nie milkną jednak głosy, że USDT będzie w przyszłości miało poważne kłopoty. Jeśli do tego dojdzie, będzie to wielki cios dla całego rynku krypto. Myślę, że o wiele większy niż upadek Luny czy FTX.

.The OGz Club.▄█████████████████████████████▄
███████████████████████████████
███████████████████████████████
███████████████████████████
███████████████████████████████
███████████████████████████████
████████████▀███▀████████████
██████████████▀█▀██████████████
████████████▄▄▄▄████████████
██████████████████████████████
███████████████████████████████
████████████████████████████
▀████████████████████████████▀
......The 1st & Only #MemeFi Project......
Website   ◢ Reddit   ◢ Telegram   ◢ Twitter   ◢ TikTok   ◢ Facebook

██████    ██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████████
       ▄▄▄██▄▄▄
    ▄███████████▄
    █████████████▄
   ███████████████
▄█████████████████▄
▀▀▀▀█████████████▀██
    ▀█████████████▄
    ▄▀█████████████▄
   █▀ ▀▀▀██████████▌
▐███    ▄█████████▀▀
 ▀▀     ▄█████▀▀
       ███▀▀
      ██▀

██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1706


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
November 13, 2022, 09:56:17 PM
 #14

Nie milkną jednak głosy, że USDT będzie w przyszłości miało poważne kłopoty...

tak to prawda i wszyscy wiemy że to byłby potężny cios dla całego rynku krypto

jak już widać po bankructwie FTX, niewypłacalność Tethera to "morki średniowiecza" dla krypto

jeżeli tak - to znaczy że zaden stablecoin nie jest bezpieczny i może stracić peg

jeżeli nie - to siłą rzeczy zostaną tylko te, które trzymaja peg pomimo ataków, na dzień dzisiejszy nie jestem pewien czy takie sa, jedynie BUSD (chyba???), ale to może być jak z FTX. USDC? a kto to wie tak na prawdę, co oni tam w "sheetach" mają? trzeba by jakichś audytów przeprowadzonych przez niezależne służby i na to dałbym w 100% zielone światło

Jeżeli widzieliście jak wyglądają księgi rozliczeniowe "spreadsheet" FTX to odsyłam tutaj:

https://twitter.com/0xfoobar/status/1591575352568315904

https://twitter.com/0xfoobar/status/1591572788803944450

nic dziwnego ze CZ wycofał sie z dealu jak zobaczył taki spread "shit"  Wink

Tytanowy Janusz (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
November 15, 2022, 03:13:24 PM
Last edit: November 15, 2022, 03:30:36 PM by Tytanowy Janusz
Merited by dwminer1 (2)
 #15

Nie milkną jednak głosy, że USDT będzie w przyszłości miało poważne kłopoty...

tak to prawda i wszyscy wiemy że to byłby potężny cios dla całego rynku krypto

jak już widać po bankructwie FTX, niewypłacalność Tethera to "morki średniowiecza" dla krypto

jeżeli tak - to znaczy że zaden stablecoin nie jest bezpieczny i może stracić peg

jeżeli nie - to siłą rzeczy zostaną tylko te, które trzymaja peg pomimo ataków, na dzień dzisiejszy nie jestem pewien czy takie sa, jedynie BUSD (chyba???), ale to może być jak z FTX. USDC? a kto to wie tak na prawdę, co oni tam w "sheetach" mają?

Są stable coiny zdecentralizowane poparte dużym zabezpieczeniem takie jak DAI. Wpłacasz np. 1000$ w ETH i dostajesz 500 DAI. Jak kurs ETH spadnie o połowę to twoje zabezpiecznie jest likwidowane. Pomysł wydaje się bezpieczny, bo zabezpieczenie znacznie przewyższa wyemitowane DAi. Jedyny pomysł na atak na dai to wyłączenie sieci ETH na kilka godzin a w tym czasie ogromny spadkek na całym krypto, tak by DAI nie nadążył sprzedawać zabezpieczenia. Innych pomysłów nie mam a ten wydaje się niewykonalny.
Jest USDT zabezpieczony inwestycjami, głównie w dług rządowy. Według najnowszego audytu z września zabezpieczenie przekracza zobowiązania.
"Tether Holdings Limited made available its latest quarterly assurance opinion completed by BDO, a top five-ranked global independent public accounting firm."
https://tether.to/en/tether-proves-resilience-of-reserves-in-latest-attestation/

co oni tam w "sheetach" mają? trzeba by jakichś audytów przeprowadzonych przez niezależne służby i na to dałbym w 100% zielone światło
No to masz Tethera z zielonym światłem. BDO to piąta największa firma tego typu na świecie, założona w 1963 roku, która zatrudnia blisko 100 000 osób. Według nich rezerwy przekraczają zobowiązania. Jedyny problem polega na tym, że środki są w inwestycjach. bezpiecznych inwestycjach ale jednak inwestycjach.  - https://en.wikipedia.org/wiki/BDO_Global

Jest też BUSD i USDC zabezpieczony 1:1 dolarem. BUSD wydany jest przez paxos i audytowany raz w miesiącu przez Withum - 20 największą firmę tego typu na świecie - https://paxos.com/busd-transparency/
W przypadku upadku binance, za peg odpowiada paxos i firmy audytujące. W przypadku problemów paxosa wydaje mi się, że binance da radę zrobić bailout. BUSD wydaje się bardzo bezpieczny.
USDC też kiedyś był wydawany przez paxos. Obecnie przez centre. Audytowany co miesiąc przez Grant Thornton LLP - firmę założoną w 1924 roku zatrudniającą 8 500+ osób.  https://en.wikipedia.org/wiki/Grant_Thornton_LLP
W przypadku problemów coinbase pewnie zrobi bailout - USDC również wydaje się bezpieczny.

Jest/był też twór taki jak UST. Stable coin bez zabezpieczenia, trzymający peg poprzez przenoszenie zmienności na inny coin. Jak to wypaliło wszyscy wiemy.

Moim zdaniem z tymi stablecoinami nie jest aż tak źle. BUSD i USDC wydają się super bezpieczne a USDT wydaje się bezpieczne przynajmniej teraz. Chyba, że będziemy mieli kryzys obligacji USA, jakieś bankructwo USA, nie wiem nie znam się. Na chwilę obecną wygląda na to, że jest zabezpieczone i sprawdzone w boju (opisany atak na poczatku wątku, który wygląda na to, że się nie udał).

Co do "morki średniowiecza" to mogę was pocieszyć, że o ile USDT był potęgą do 2021 roku tak teraz jego rola na rynku znacznie spada.  Kilka liczb:

BTC/BUSD binance volume - 2.3B $
BTC/USDT binance volume - 4.7B $

tylko 2x więcej. Nie 10x więcej jak to było w 2021

Uniswap USDC volume - 797M $
Uniswap USDT volume - 201M$

na dexie wolumen USDT idzie w zapomnienie. Nie wiem jak na pacake wygląda porównanie BUSD do USDT bo się strona chyba zepsuła teraz ale pewnie podobnie. Ludzie bardzo szybko odchodzą od USDT.



wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1706


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
November 19, 2022, 07:11:33 AM
Last edit: November 19, 2022, 05:51:49 PM by wwzsocki
 #16

... Ludzie bardzo szybko odchodzą od USDT.

Tether FUD działa, uskuteczniany przez tyle lat - nie ma się chyba co dziwić ludziom, jestem jednym z nich...

Po pierwsze nigdy nie ufałem zespołowi Tether, uważałem za przekręt, a może to błąd właśnie???

może tak na prawdę, to oni byli podstawą tego rynku przez długie lata i pomimo wiader wylanego na nich gówna okazuje się, ze są w 100% wypłacalni i nie można im za dużo zarzucić.

Sam nigdy nie trzymałem w USDT więcej niż musiałem i nadal tak jest, używam tylko na giełdach i do płatności.

lokas0506
Member
**
Offline Offline

Activity: 373
Merit: 37


View Profile
November 22, 2022, 10:10:01 AM
 #17

Jeśli Tether upadnie

1 są inne stable coiny
2 Bitcoin dawno już nie był tak tani (DCA)



https://www.youtube.com/watch?v=-whuXHSL1Pg
Tytanowy Janusz (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
November 25, 2022, 07:46:55 AM
Merited by PawGo (1)
 #18

https://www.youtube.com/watch?v=HNECx7xysvY&ab_channel=bigshortbets%F0%9F%90%8B

2 godzinny materiał o tetherze zrobiony w oparciu o 30sto stronicowy raport bigshortbets (tak, to ci od Zaorskiego). Raport dostępny jest na ich forum po podpięciu metamask (na własną odpowiedzialność).
https://bigsb.io/bait/15c1efc9-ef5d-4a5c-9368-a5fcfe08ffb8

W wideo sporo FUDu (narracja niektórych uczestników wygląda na nieobiektywną) ale sporo też ciekawych faktów zarówno o zespole tethera jak i o wałach przeszłości i ubytkach w rezerwach jakie po drodze istnienia tethera powstawały, o których dowiadywaliśmy się po miesiącach.
PawGo
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 952
Merit: 1367


View Profile
November 25, 2022, 07:55:32 AM
 #19

https://www.youtube.com/watch?v=HNECx7xysvY&ab_channel=bigshortbets%F0%9F%90%8B

2 godzinny materiał o tetherze zrobiony w oparciu o 30sto stronicowy raport bigshortbets (tak, to ci od Zaorskiego). Raport dostępny jest na ich forum po podpięciu metamask (na własną odpowiedzialność).
https://bigsb.io/bait/15c1efc9-ef5d-4a5c-9368-a5fcfe08ffb8

Dzięki za podzielenie się! Mysłałem ostatnio o BSB, kiedyś interesowałem się projektem, potem to mi to przeszło gdy zobaczyłem spadek zaangażowania i brak efektów, a teraz proszę - dawka ciekawej wiedzy.
NA każdy projekt, mniejszy czy większy, trzeba patrzeć przez pryzmat chciwości, ostatecznie celem jest przynoszenie zysków, a nie działalność charytatywna. Kwestia tylko czy metody są powyżej czy poniżej pasa.
Tytanowy Janusz (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
November 28, 2022, 08:44:26 AM
 #20

Dzięki za podzielenie się! Mysłałem ostatnio o BSB, kiedyś interesowałem się projektem, potem to mi to przeszło gdy zobaczyłem spadek zaangażowania i brak efektów, a teraz proszę - dawka ciekawej wiedzy.
NA każdy projekt, mniejszy czy większy, trzeba patrzeć przez pryzmat chciwości, ostatecznie celem jest przynoszenie zysków, a nie działalność charytatywna. Kwestia tylko czy metody są powyżej czy poniżej pasa.

Byłeś na tym forum? Jest tam coś ciekawego czy tylko szukanie fudu na siłę i legendarnego big shorta w każdej błachej sytuacji?

Odradzam tylko inwestycję. Token niszwego forum wycenione na 14 mln $, ale co ciekawe tylko 10% supply jest w obiegu, co daje nam Fully Diluted Valuation na poziomie 140 mln$. A pan Rafał Z. słynie z monetyzacji widzów poprzez proponowanie trefnych inwestycji.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!