Bitcoin Forum
May 25, 2024, 03:00:28 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: Askeri mi:)  (Voting closed: July 03, 2022, 03:37:33 PM)
sabit kalır - 2 (10%)
4600-5000 - 1 (5%)
5001-5600 - 10 (50%)
5601-6250 - 6 (30%)
6250+ - 1 (5%)
Total Voters: 20

Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  
Author Topic: Asgari Ücret Ne Kadar Olur?  (Read 326 times)
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
July 09, 2022, 11:52:12 AM

Geçen bi yerde otururken ön masamda oturan kizin 2000 liraya çaliştigini duydum. Evet yanlis duymadiniz 2000. Emeği ezerek dönen çark mı olur?

Doğruluk payı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bazı işletmeler asgari ücret bile ödeyemediği için; bankaya resmi rakamı yatırıp, fazlasını elden geri alıyorlarmış...

Mesela ücret 4500 lirayken, 3000'e çalışanlar 1500 lirayı geri getiriyormuş patrona. Duydum ama gözümle görmedim elbette! Bunu kabul etmeyenler, belki başka yerde iş bulamayacaklarını düşünüyorlar. Haksız da sayılmazlar. Çok zor durumda olanlar var.

Hocam öyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Çok saçma olur.
Yani öyle bir yerde çalışmaz bi insan öyle saçmalık olmaz yani. Asgariyi yatırıp çalışana parayı çek hemen fazlasını getir mi diyor?
Bana çok saçma geldi açıkcası. O iş yerinden bir dakika daha durmaması lazım öyle bir şey söz konusuysa.

Asgari ücretin altında çalıştırmak zulüm gibi bir şey artık bu saatten sonra. Çalışsan nolur çalışmasan nolur ayda 2k türk lirasına.

Şimdiye kadar şaka gibi olan trajikomik o kadar saçma şeyler gördük ki; ben bunu duyduğumda şaşırmadım valla hiç. Ama duydum sadece yani bizzat görmedim... Şöyle de bir gerçek var ki; Karın tokluğuna bile "mecburen" çalışmak zorunda kalan büyük bir kitle var şu anda. Çünkü eleman çıkartılıyor, yerine birini alamıyor işletmeler. Özellikle de küçük esnaf için durum daha vahim. İki taraf da dertli aslında; hem işveren hem de çalışan... Maliyetler artıyor, müşteri azalıyor. Müşteri azaldığında da kazanç sağlayamıyorlar, eleman alamıyorlar. Aldıklarını da düşüğe almak zorunda kalıyorlar. Çıkmaz bir döngü, dönüp duruyor piyasada. Allah yardımcısı olsun zorda kalanların!
execijutiere
Legendary
*

Activity: 1414
Merit: 1264

View Profile
July 10, 2022, 11:14:10 AM

Şimdiye kadar şaka gibi olan trajikomik o kadar saçma şeyler gördük ki; ben bunu duyduğumda şaşırmadım valla hiç. Ama duydum sadece yani bizzat görmedim... Şöyle de bir gerçek var ki; Karın tokluğuna bile "mecburen" çalışmak zorunda kalan büyük bir kitle var şu anda. Çünkü eleman çıkartılıyor, yerine birini alamıyor işletmeler. Özellikle de küçük esnaf için durum daha vahim. İki taraf da dertli aslında; hem işveren hem de çalışan... Maliyetler artıyor, müşteri azalıyor. Müşteri azaldığında da kazanç sağlayamıyorlar, eleman alamıyorlar. Aldıklarını da düşüğe almak zorunda kalıyorlar. Çıkmaz bir döngü, dönüp duruyor piyasada. Allah yardımcısı olsun zorda kalanların!
Karın tokluğuna çalışan kısım konusunda katılıyorum ama 2 bin türk lirasına karın tokluğuna çalışıyor ise eğer o karın doymaz. Dışarıda olmuş bir çorba 20 türk lirası her gün sabah akşam sadece çorba içsen 1200 türk lirası yapar. Ki sadece çorbayla karın doymaz. Evde yapsan elektriği suyu bir sürü gider var. Asgari ücretle bile insanlar karnını zor doyurur iken 2 bin türk lirası ile imkansız.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x