Bitcoin Forum
May 10, 2024, 01:09:45 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Estonya'da / Oturum izni - E Vatandaşlık - Şirket Kurmak  (Read 93 times)
meser# (OP)
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
September 06, 2022, 07:19:20 PM
Merited by EFS (12), Gencecikmen (2), Jossque (2), onko (2), DdmrDdmr (1), RaltcoinsB (1)

Evet birbirleriyle bağlantılı olan konularda sıra geldi Estonya vatandaşlığı, e vatandaşlık ve şirket kurma kısımlarına değinmeye. Sadece şirket kurulumuyla ilgili olsaydı direk ekonomi kısmında açardım bu konuyu ancak ben bu ülkenin vaatettiklerinden sadece ekonomi tabanında bahsetmeyeceğim için Konu Dışında açmaya karar verdim. Öncelikle bu konuya geçen sene @onko hocamız bahsetmiş ben bile bir mesaj yazmışım ancak 3000 küsür mesaj yazınca totalde bende unutmuşum böyle bir konunun varlığından Smiley Kısaca @onko hocamız Estonya'dan e vatandaşlık alımına ve şirket kurulumuna dair özet bir yazı paylaşmış. Ben seni biliyom meser hocam sen yazdıkça yazıyon ben o kadar cümle okuyamam derseniz ahanda @onko hocamızın özet konusunu bırakıyorum buraya Cheesy  https://bitcointalk.org/index.php?topic=5339757

Kısaca bi ülkenin tarihinden coğrafyasından genel bilgilerinden bahsederek başlayalım. Estonya, Avrupa Birliğine (since 2004) üye olan bir Baltık devletidir. Yaklaşık 1.5 milyon nüfusa sahip olan bu ülke 30 şehire ve 2000 küsür adadan oluşmaktadır. Yaklaşık 50 senelik bir sovyet birliğinde bulunan bu ülke 1991’den bu güne kadar ise bağımsızlığına sahiptir. Estonya ekonomik anlamda güçlü devletler arasında yer almasa da bağımsızlığını kazandığından sonra almış olduğu kararlarla ekonomik anlamda gelişen bir devlet konumuna gelmiştir. Tabi ara ara ekonomik krizlerle yüzleşmek zorunda kalmıştır ancak aldıkları doğru kararlarla daha da kötüye gitmelerine engel olmuşlardır. Nitekim dünya ticaret örgütüne üyeliklerinin ardından Avrupa birliğine giriş için müzakerelere başlamışlardır ve olumlu sonuçlandırabilmişlerdir. Ayrıca gelişen teknolojik çağa ayak uydurmayı başaran bir ülkedir ki e vatandaşlık ile avantajlı vergi uygulaması ile dışarıdan yatırımcıları kendi ülkesine çekebilmektedir. Ayrıca Estonya'dan birçok dijital şirket ön plana çıkmıştır en bilindiği ise Skype desek yeridir Smiley Devlet politikaları ise makul düzeyde diyebileceğimiz bir noktadır. Devlet borcu olarak birçok avrupa ülkesinden daha az borca sahip olan bu devlet ayrıca tüketmiş olduğu elektriğin yüksek bir kısmını kendisi üretmektedir. Yani kısacası kendi yağında kavrulan ama yeri geldiğinde de çarkları hızlıca döndürüp iyi atılımlar yapan bir devlet estonya devleti. Başkenti Tallinn şehridir ki bir sonraki kısımda yapacağım karşılaştırma da bu şehri kullanacağım.

Estonya yaşanılabilir bir ülke midir?

Sırasıyla @eightdots , @Lachrymose , @Granxis hocalarımızın paylaştığı ve şehirlerin yaşamsal değerlerini karşılaştırabilineceği sayfa olan NUMBEO ile Estonya ve Ankara'nın yaşamsal değerlerini karşılaştıracağız.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Estonia&country2=Turkey&city1=Tallinn&city2=Ankara&tracking=getDispatchComparison

Matematiksel ve Numbeo'nun bize verdiği veriler doğrultusunda Ankara'da yaşamak daha az maliyetli olsa da yerel alışveriş gücünde Tallinn daha güçlü bir konumda. Ankara için yapılan hesapta bir aylık maaş 6200 tl olarak belirlendiği ancak tek bir kişinin maaşı ile karı kocanın bile zor yaşayabileceğini hepimiz biliyoruz. Bu hesaplamaların Tallinn kısmında eğer türkçe forumumuzda bir Estonya'lı çıkmaz ise netleştiremeyeceğiz. Ancak tası tarağı toplayıp direk Estonya'ya gitmek şuan için mantıksız bir karar olur. Haa gidilir mi? Gidilebilir bu da gelişen bir ekonomiye sahip olan ülkede dijital yatırımcılığın yanı sıra fiziksel bir yatırımda bulunmak için gidilebilir.

Estonya'da Oturum İzni

Dediniz ki çok güzel fikirlerim var ben Estonya'da oturum izni alacağım. Dijital vatandaşlık aldınız şirket kurdunuz birde üstüne hat trick yapacağım deyip oturum izni alacağım gideceğim işimin başında duracağım derseniz bakınız burası çokomelli "Estonya dijital göçebe vizesi sahipleri 1 yıla kadar geçici olarak Estonya’da kalabilir ve çalışabilirler, kişilerin herhangi bir kalıcı oturum veya vatandaşlık hakları bulunmaz.". Tabi buraya gidebilmek için Schengen vizesine ihtiyacınız olacak tabi öncesinde başka bir konuda belirttiğim ESC projesi ile mixlemezseniz. Mixleyecek olursanızda yine de Schengen vizesi almanız gerekiyor ancak bu yolla çok daha kolay bir şekilde alıyorsunuz.

Estonya'dan Dijital Vatandaşlık diğer adıyla dijital göçebelik

Öncelikle gocuman gocuman yazalım DİJİTAL VATANDAŞLIK GERÇEK VATANDAŞLIK DEĞİLDİR! EVDE DENEMEYİNİZ Cheesy

Peki nedir bu Djital Vatandaşlık zımbırtısı? Dijital vatandaşlık sizlerin Estonya'da bir şirket kurmanıza ve bu şirketi yönetebilmeniz adına yetki veren bir vatandaşlık türüdür. Bu vatandaşlık sayesinde Avrupa Birliğine tabi olan bir şirketin CEO'su olabileceksiniz. Yani Estonya'da bir Estonya'lı gidip şirket açıp ve buna bağlı yapabildiği her işlemi sizlerde yapabiliyorsunuz. Şirket açmayacaksanız veya paypal gibi ülkemizde regülasyona sahip olan işlemleri kullanmanız gerekmiyorsa sadece ortamlarda abi benim estonya vatandaşlığım var yiaaa diye hava atabilirsiniz o kadar Cheesy Bir diğer husus biliyorsunuz önceden ülkemizde kepenk açıp kapatmak başlı başına bir maliyetti şimdi kepenkleri açmasanız bile her geçen gün maliyetler artıyor. Derseniz ki ben Türkiye'de iş yapacağım ama işi Estonya üzerinden yapayım o zamanda olmaz. Vergi memurları bi ayrı zevkle yurocuklarınızı almaya gelir benden demesi çünkü çifte vergilendirme durumu mevcut. Eeee abi ne anladık bu işten dersenizde anlatayım. Yazılımcı gibi freelance takılan birisiyseniz ve müşterileriniz dünyanın dört bir yanındaysa ödeme almak için genellikle paypal kullanırsınız ya da kripto paraları kullanırsınız. İkinci seçeneği zaten yapıyorsunuzdur bu yazımı okuyorsanız ancak iş yaptıklarınız burada olmayan kişiler olabilir böyle durumda da paypal ihtiyacınız olacaktır. Keza webmaster forumlarında paypal aracılığı yapanlar var ve oranlar bazen %30-40 lara dayanabiliyor. Ayrıca Avrupa birliğinin tam ortasında hizmet verecek bir işletme fikrin varsa bunu Türkiye tabanlı yapmaktan daha mantıklı olacaktır. Örneğin benim Amerika hayalim olmaz ise Amazon satışları yapmaya dair hedeflerim mevcut. ilerleyen zamanlarda ise amazon gibi wholesale satış yapanlara karşı fulfillment işletmesi olmayı düşünüyorum yeterli sermayeye sahip olduğumda. Bu noktada işletmemi Estonya'da başlatmam en mantıklısı olacaktır. Bir başka gün başka bir konuda fulfillment konusuna da değineceğim.

Dijital Vatandaşlığın En'leri

2022’de Estonya dijital vatandaşlık rakamları aşağıda listelenmektedir.

2022 yılı itibariyle toplam Estonya e-vatandaş sayısı 89.634’tür.
Dijital vatandaşlık ile Estonya’da kurulan toplam şirket sayısı 20.287’dir.
2022 yılı Ocak ayında 1.268 adet yeni Estonya dijital vatandaşlık başvurusu yapılmıştır.
2022 yılı Ocak ayında Estonya’da dijital vatandaşlık ile 347 adet yeni şirket kurulmuştur.
Estonya’da dijital vatandaşlık ile en çok şirket kurulan faaliyet alanları; bilgisayar programlamacılığı, bilişim danışmanlığı, yönetim, yönetim danışmanlığı, perakende ticaret, yayıncılık ve finans alanlarıdır.

Bir taraftan güzel bir taraftan kötü diyebileceğimiz bir dipnot:

Estonya resmi kaynaklarına göre, Estonya e-vatandaşlık sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı 3.334’tür ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Estonya e-vatandaşı olarak kurdukları şirket sayısı 1.146’dır. Türkiye Cumhuriyeti Estonya e-vatandaşlığı sayısında 178 ülke arasında 11. sırada yer almaktadır.

Güzel tarafı birçok girişimcimizin dünya standartlarında hizmet verdiğini görmek. Kötü tarafı ise dünya standartlarında boy gösterebilecek girişimcilerimizi elimizden kaçırmış olmak  Undecided Undecided
https://vizem.net/estonya/vatandaslik/e-vatandaslik/

Dijital Vatandaşlığı söküp almak! Cheesy

Estonya Dijital Vatandaşlık için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

Pasaport: Estonya dijital vatandaşlık vizesine başvuruda bulunan kişiye ait güncel tarihli bir pasaport başvuru dosyasında ibraz edilmelidir. Estonya dijital vatandaşlık başvurusu kabul edilen kişilerin, dijital vatandaşlık kartlarını teslim alırken başvuruda ibraz ettikleri pasaportu yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
Dijital fotoğraf: Estonya dijital vatandaşlık vizesine başvuruda bulunan kişiye ait, biyometrik standartlara uygun, 1300 x 1600 piksel boyutlarında, son 6 ay içerisinde çekilmiş renkli dijital fotoğraf başvuru dosyasında sunulmalıdır. Estonya dijital vatandaşlık vizesi başvurusunda sunulacak fotoğraf, gerekli kriterlere uyulduğu durumlarda evde çekilebilmektedir.
Niyet yazısı: Estonya dijital vatandaşlık başvurusunda bulunan kişilerin neden başvuruda bulunduklarını belirten bir niyet yazısı başvuru için gerekli diğer belgeler ile birlikte ibraz edilmelidir.
Özgeçmiş: Estonya dijital vatandaşlık başvurusunda bulunan kişilerin eğitim geçmişlerini ve iş tecrübelerini gösteren özgeçmiş belgesi başvuru dosyasında sunulmalıdır.
Kredi kartı bilgileri: Estonya dijital vatandaşlık başvuru ücretinin ödenmesi için başvuru sahibine ait kredi kartı bilgilerinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Estonya dijital vatandaşlık başvurularında VISA ve MasterCard türünde kredi kartları kabul edilmektedir.

Estonya e-vatandaşlık başvurusu, Estonya Polis ve Sınır Muhafız Kurulu’nun resmi internet sitesi olan https://eresident.politsei.ee adresi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Estonya e-vatandaşlık başvurusu gerçekleştirmek isteyen kişilerin öncelikle Estonya Polis ve Sınır Muhafız Kurulu’nun resmi internet sitesi üzerinden hesap oluşturmaları gerekmektedir.

https://vizem.net/estonya/vatandaslik/e-vatandaslik/

Bu kısımda istenen ve sorulan soruları eksiksiz tamamlayanların dijital vatandaşlık kimlik kartları onaylanırsa yoğunluğa bağlı olarak gerekli işlemlerin ardından 2 ay gibi bir süreç içerisinde teslim etmeye hazır hale gelmektedir. Hazırlandığında Estonya Büyükelçiliğe yanınızda pasaportunuzu alıp Pazartesi ve Perşembe günleri saat 3'e kadar gidip teslim almanız gerekmektedir. Teslim aldığınızdan itibaren 5 Yıllık Dijital Vatandaşlığınızın keyfini çıkartın Smiley

ESTONYA'DA ŞİRKET KURMAK

Öncelikle birçok firma sizlere şirket kurulumunuza dair hizmet verebiliyor. Hatasız sorunsuz ve daha hızlı bir şekilde şirketinizi hayata geçirebiliyorsunuz. Tabi bu normal sizin kurmanızdan daha masraflı olabiliyor. Ayrıca Estonya'da şirket kurmak hemen hemen Türkiye'de kurmakla aynı prosedürleri ve sonuçları içerebiliyor ancak bazı demeyeyim birçok noktada Türkiye'den daha avantajlı olabiliyor. Örnek verecek olursak Türkiye'de her ay KDV, Stopaj bilmem ne vergisi cart vergisi curt vergisi gelebiliyor. Estonya'da bu durum çok spesifike durumlara girmediğiniz sürece şirketten kar payı dağıttığınızda %20'lik bir miktar olmakta. Örnek veriyorum şirketinizle iş bir sene boyunca ve yaptınız 10000 euro kazandınız 2000 eurosunu devlete vergi veriyorsunuz. Türkiye'de iş yapsanızda yapmasanızda birçok vergi kalemiyle bu meblayı bir birim bazında eşit görürsek ödemiş oluyorsunuz Smiley Bir diğer husus eğer genç bir yatırımcıysanız Türkiye'nin vermiş olduğu birçok hibe ve destek mevcut eğer şirketinizi Estonya'da kurarsanız bu noktada bu hibe ve desteklerden yararlanamazsınız. Artıları ve eksieri çok olan bir husus bu kurmak istediğiniz işletmenin gereksinimlerini iyice ölçüp tartmanız gerekmekte bu noktadan ben girişimci olacağım abi ya deyip saldırmadan önce bu artıları eksileri iyice araştırmak ölçüp tartmak gerekiyor. Varsa bir fikriniz  düşünceniz mesaj kutumu doldurmaktan çekinmeyin Smiley Genel kamu spotu bittiğine göre Estonya'da şirket kurulumunun gereklerini ve adımlarına geçelim.

Öncelikle dijital vatandaşlığınızın olması gerekmekte. Bunun akabinde fiziksel bir şirket adresiniz olması gerekmekte. Haydaaaa bir de bir yer mi kiralayacağız derseniz evet ancak gidin aylık 1000lerce euro vermenize gerek olmuyor. Bu ülkede sanal ofis hizmeti veren birçok firma bulunmakta. Sizin adınıza binalarında bir noktayı ve posta kutusunu tahsis ediyorlar ve belirli süreçlerde tarafınıza gelen evrakları taratıp size ulaştırıyorlar. Bu hizmetin bedeli verdikleri hizmete bağlı olarak aylık 20 €'dan başlıyor. Ayrıca bir işletme kurarken bir adet irtibat kişisine ihtiyacınız olabiliyor. Yani bir nevi sekreter ya da mali müşavirimsi birisini düşünün ve bu işi yapanlarda var. Bu kişiler örnek veriyorum aynı anda 100lerce kişiye hizmet verebiliyor ve bundan ötürü gayet uygun fiyat verebiliyorlar. 75 € gibi bir mebladan başlayıp artan ücretler söz konusu. Bunun dışında evrak işlemleri ve bu ihtiyaçları göz önüne aldığınızda başlangıç için 700/800+2500 € gibi bir ücret gerekiyor. 2500 € ücret ise kuruluş sermayesidir birisine gitmiyor yine sizin cebinizde korkmayın Cheesy Tabi birde maliye tax işlemlerinden hiç anlamıyorsanız senelik bi 300-400 € gibi bir ücrette bu işlemleri yapacak kişilere gidecektir.

Evet normal söylemesi kolay olan bu işlem maliyet açısından gözünüzü korkutabilir. Bu çok normal ve evet korkutmalı da bir bakıma eğer ki kendinize ve fikrinize fazla güveniniz yoksa! Derler ya eğer bana 1 ağaçı kesmem için 1 saat verilirse 45 dakikasını baltamı bilemeye harcarım. Sizde yapmak istediğiniz işi en ince detayına kadar çalışıp artık ben bunu yaparım, bu kadar uğraşın altından kalkarım ve bu kadar maliyet beni devirmez dediğiniz anda atlayın! Hiç sermayeniz yoksa ve gençseniz gidin gerçekten ESC programına katılın kendinize kalan günlerde aracılık yaparak bile bu meblayı rahatlıkla çıkartabilirsiniz. Alın size fikir şehrinizdeki seyahat acenteleri ve emlakçılarla anlaşın komisyon usulü. Türkiye'ye tatile, tedaviye ve ev almaya adam gönderin komisyonunuzu alın. Şuanda bir emlakçı komisyonu %3, acenteler satışlardan %10 veriyor, sağlık işletmelerinin ise %30-40 lara kadar çıktığı oluyor. Yeter ki fırsatı koklamayı bilin a dostlar Smiley
1715346585
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715346585
Reply with quote  #2

1715346585
Report to moderator
1715346585
Hero Member
*

Ignore
1715346585
Reply with quote  #2

1715346585
Report to moderator
1715346585
Hero Member
*

Ignore
1715346585
Reply with quote  #2

1715346585
Report to moderator
Even in the event that an attacker gains more than 50% of the network's computational power, only transactions sent by the attacker could be reversed or double-spent. The network would not be destroyed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715346585
Hero Member
*

Ignore
1715346585
Reply with quote  #2

1715346585
Report to moderator
1715346585
Hero Member
*

Ignore
1715346585
Reply with quote  #2

1715346585
Report to moderator
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2128
Merit: 1043

View Profile
September 07, 2022, 05:26:32 AM

Vallaha dostum bu gidişle en son Talinn e yerleştirme yapacaksın bizi yav Grin yurtdışı sınavlarına da hazırlanıyorum şu aşamada ataşe olma şansımız var eğer kazanırsam senin için bir tercihim Estonya olacak ve Estonya kazanırsam söz sana büyükelçilikten fotoğraf atacağım

Bir ülke Türkiye’de bu kadar iyi tanıtılabilir şirket kurmak riskli tabi mali olarak yükümlülüğü Türkiye’de yaşayan birisine göre orada yazan tutarın 18x’i bu yüzden dediğin gibi şirket kurmak istiyorsanız projenizin çok iyi olması lazım komisyon olayına gelince emlakçılar gerçekten çok iyi çalışıyor yüzde 3 alıcı yüzde 3 satıcı usulü yani yüzde 6 alıyorlar bir ev satışından da ortalama 60 bin lira kalıyor bunu satış danışmanına 10 bin lirası gidiyor 50 bin lirası kılçıksız emlak şirketine kalıyor hatta bir satış danışmanıyla sohbetimi söylüyorum abi ben 2 senede şu an kendi evimi aldım bir tane de temelden girdim diyor yani ekstradan edindiği tecrübe de kendisine kazandırıyor komisyon işlerinde yurtdışından Türkiye’yi bağlamak çok iyi kazandırır

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
onko
Full Member

Activity: 492
Merit: 139

1 cent = 1 satoshi

View Profile
September 07, 2022, 11:39:49 AM

bitcointalk'un estonya sevdası iyice ortaya çıkmıştır. herkes birer btc çıkartsın, estonya'dan köy alıp yerleşelim bitsin artık bu hasret
meser# (OP)
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
September 07, 2022, 01:12:25 PM

bitcointalk'un estonya sevdası iyice ortaya çıkmıştır. herkes birer btc çıkartsın, estonya'dan köy alıp yerleşelim bitsin artık bu hasret

Hepimiz birer btc çıkartacaksak siktir et hocam Estonya'yı gidelim Liberland'a ülkeyi ihya eder aramızdan birinide başbakan yaparız Cheesy
Pages: [1]
  Print  

Jump to: