Bitcoin Forum
May 22, 2024, 01:33:51 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Dünyadaki Ev Fiyatları  (Read 281 times)
totti67
Sr. Member

Activity: 854
Merit: 300

Eloncoin.org - Mars, here we come!

View Profile
August 27, 2023, 07:02:19 PM

- 400k $ vermek vatandaşlık alanları en büyük etkenlerden biride bu olmalı bu yüzden en başa sıkıştırmışsınız sanırım hocam. Son on senede o kadar çok yabancı uyruklu vatandaş gelip ev satın aldı ki  Türkiye topraklarından gelenler tek tekte almıyor. Bazı emlakçı arkadaşlarımdan duyuyordum. 20,30 ev alıp tekrar gelmeyen yabancı sayısı o kadar fazla ki bu kadar fazla alım olunca ev fiyatları New York, Paris gibi pahalı şehirlerle yarışır hale geldi.

Geçen günlerde bende instagramda bir emlakçının gururla anlattığı bir satışı duydum, kendisine 200 bin dolarlık ev bakmaya gelen zengin bir müşterideki potansiyeli görüp 2-3 milyon dolara ev sattığından bahsediyordu ve koltukları kabarıyordu, tabi kazandığı komisyon çok fazla oluyor doğal olarak buna seviniyor olabilir ama bu satışlar ülkeyi darmadağın bir yere çevirdi, üstüne deprem ile artan fahiş konut fiyatları olunca, Allah muhafaza büyük Marmara depremi olduktan sonra herhalde ev fiyatları 20 milyona, kiralar 30k seviyelerine çıkar,
Büyük bir Marmara depremi olursa bu sadece Marmara'yı değil tüm ülkede ciddi sorunlara yol açacaktır sadece konutları değil çünkü fabrikaların çoğunluk kısmı Marmara'da. Gıda fiyatları olsun bir çok ürüne ulaşımda zor olur fiyatlarıda katlanır ev fiyatları hangi boyuta gider bilemiyorum. 1999 depremin fiyatlar artmamıştı deprem bölgesinden kaçmak isteyenler evlerini bir an önce satmak istiyorlardı bu yüzden fiyatlar düşüktü öyle hatırlıyorum.

Dünya genelinde de konut fiyatları enflasyondan kaynaklı arttığını düşünüyorum ama bizdeki artışlar kadar artmadığı da bir gerçek.

Olası bir Marmara depreminde, ne yazık ki ülkemiz için ortaya çıkacak maddi manevi yıkım telafi edilemez düzeyde olur. Şubat depreminde etkilenen 10 ilin maddi manevi kayıplarını en az 100 ile carpmamiz lazım. Peki 99 daki depremden 3 yıl sonra iktidara gelen ve o dönemden beri ülkenin tamamını, şehir bazında da son 4 yıla kadar İstanbul'u yöneten güç bu senaryo için ne gibi adımlar attı, toplanma alanları ne durumda, yapılaşma için radikal tedbirler alındı mı, oluşacak maddi hasari telafi etmek için hazinede her daim hazır bir para var mı? Sorular böyle akıp gider, yanıtlar için umarım geç kalmayız.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
█████████████████▄███████
████████████████▄███████▀
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▄███████████████████████▄
█████████████████████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it
happen or be a part of it"

▬▬▬▬▬

Hero -
karabiber
Hero Member

Activity: 1372
Merit: 654

View Profile
September 05, 2023, 09:23:58 PM

Mehmet Şimşek’in Hazine ve Ekonomi’nin başına geçmesiyle kredilerin kesileceği ve talebin azaltılacağı biliniyordu. Ev fiyatlarının ilerleyen dönemlerde rayına oturacağını düşünüyorum. İnsanlar krediye ulaşmakta zorlanmaya başladı ve talep yönlü enflasyonu engellemenin tek yolu cebimizdeki paranın alınmasıydı. Şu anda da bunun adımları atılmaya başlandı. Ancak hala negatif faiz devam ediyor orası ayrı bir tezatlık. Maalesef ekonomide yapılan hataların sonuçlarını çekeceğiz ancak sıkı para politikası devam ederse ve para karşılığı vatandaşlık verme durumu ortadan kalkarsa ya da en azından miktarı artırma yoluna gidilirse 5 milyon dolar tarzında grafiğin iyileşmeye başlayacığını düşünüyorum.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Gencecikmen (OP)
Legendary
*

Activity: 994
Merit: 1090

#SWGT CERTIK Audited

View Profile
September 13, 2023, 04:09:58 PM

- 400k $ vermek vatandaşlık alanları en büyük etkenlerden biride bu olmalı bu yüzden en başa sıkıştırmışsınız sanırım hocam. Son on senede o kadar çok yabancı uyruklu vatandaş gelip ev satın aldı ki  Türkiye topraklarından gelenler tek tekte almıyor. Bazı emlakçı arkadaşlarımdan duyuyordum. 20,30 ev alıp tekrar gelmeyen yabancı sayısı o kadar fazla ki bu kadar fazla alım olunca ev fiyatları New York, Paris gibi pahalı şehirlerle yarışır hale geldi.

Geçen günlerde bende instagramda bir emlakçının gururla anlattığı bir satışı duydum, kendisine 200 bin dolarlık ev bakmaya gelen zengin bir müşterideki potansiyeli görüp 2-3 milyon dolara ev sattığından bahsediyordu ve koltukları kabarıyordu, tabi kazandığı komisyon çok fazla oluyor doğal olarak buna seviniyor olabilir ama bu satışlar ülkeyi darmadağın bir yere çevirdi, üstüne deprem ile artan fahiş konut fiyatları olunca, Allah muhafaza büyük Marmara depremi olduktan sonra herhalde ev fiyatları 20 milyona, kiralar 30k seviyelerine çıkar,
Büyük bir Marmara depremi olursa bu sadece Marmara'yı değil tüm ülkede ciddi sorunlara yol açacaktır sadece konutları değil çünkü fabrikaların çoğunluk kısmı Marmara'da. Gıda fiyatları olsun bir çok ürüne ulaşımda zor olur fiyatlarıda katlanır ev fiyatları hangi boyuta gider bilemiyorum. 1999 depremin fiyatlar artmamıştı deprem bölgesinden kaçmak isteyenler evlerini bir an önce satmak istiyorlardı bu yüzden fiyatlar düşüktü öyle hatırlıyorum.

Dünya genelinde de konut fiyatları enflasyondan kaynaklı arttığını düşünüyorum ama bizdeki artışlar kadar artmadığı da bir gerçek.

Olası bir Marmara depreminde, ne yazık ki ülkemiz için ortaya çıkacak maddi manevi yıkım telafi edilemez düzeyde olur. Şubat depreminde etkilenen 10 ilin maddi manevi kayıplarını en az 100 ile carpmamiz lazım. Peki 99 daki depremden 3 yıl sonra iktidara gelen ve o dönemden beri ülkenin tamamını, şehir bazında da son 4 yıla kadar İstanbul'u yöneten güç bu senaryo için ne gibi adımlar attı, toplanma alanları ne durumda, yapılaşma için radikal tedbirler alındı mı, oluşacak maddi hasari telafi etmek için hazinede her daim hazır bir para var mı? Sorular böyle akıp gider, yanıtlar için umarım geç kalmayız.

Olası Marmara depremi sebebiyle İstanbul'dan taşınma kararı alan Celal Şengör, 2 gün önce Olası Marmara depremi ile ilgili "Ben Boğaz’da oturuyorum, kaçamam. Yağmalara, ırza geçilmelere başlanacak. Korkunç bir şey olacak. İstanbul’da kaç tane Afgan var? Düşünebiliyor musun? Benim derdim evim yıkılacak değil. İstanbul yıkılacak, sonra çok ciddi sıkıntılar başlayacak. Depremden sonra yangınlar çıkacak. Nereye kaçacaksın?"

Hem ekonomik alnlamda hem de kültürel anlamda çok büyük etkileri olur.

totti67
Sr. Member

Activity: 854
Merit: 300

Eloncoin.org - Mars, here we come!

View Profile
September 16, 2023, 07:22:50 PM

Olası Marmara depremi sebebiyle İstanbul'dan taşınma kararı alan Celal Şengör, 2 gün önce Olası Marmara depremi ile ilgili "Ben Boğaz’da oturuyorum, kaçamam. Yağmalara, ırza geçilmelere başlanacak. Korkunç bir şey olacak. İstanbul’da kaç tane Afgan var? Düşünebiliyor musun? Benim derdim evim yıkılacak değil. İstanbul yıkılacak, sonra çok ciddi sıkıntılar başlayacak. Depremden sonra yangınlar çıkacak. Nereye kaçacaksın?"

Olaya korku pompalamak olarak bakanlar da var ama maalesef bu deprem er yada geç gelecek, sonrasında mevcut İstanbul nüfusunun en az 15 te birinin mültecilere oluştuğunu varsayarsak, bunların yüzde 10 u bile sıkıntılı tipler olsa mevzunun ne kadar kaotik olabileceği ortaya çıkıyor. Bence İstanbul ölçeğindeki bir şehir için birçok faktörün çoktan değerlendirilip acil eylem planlarının hem fiziksel hem de psikolojik olarak tamamlanmış olması lazımdı ama ne kadar hazırız tartışılır.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
█████████████████▄███████
████████████████▄███████▀
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▄███████████████████████▄
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it
happen or be a part of it"

▬▬▬▬▬

Hero -
Gencecikmen (OP)
Legendary
*

Activity: 994
Merit: 1090

#SWGT CERTIK Audited

View Profile
September 20, 2023, 07:06:31 PM

Olaya korku pompalamak olarak bakanlar da var ama maalesef bu deprem er yada geç gelecek, sonrasında mevcut İstanbul nüfusunun en az 15 te birinin mültecilere oluştuğunu varsayarsak, bunların yüzde 10 u bile sıkıntılı tipler olsa mevzunun ne kadar kaotik olabileceği ortaya çıkıyor. Bence İstanbul ölçeğindeki bir şehir için birçok faktörün çoktan değerlendirilip acil eylem planlarının hem fiziksel hem de psikolojik olarak tamamlanmış olması lazımdı ama ne kadar hazırız tartışılır.

Olayı korku pompalamak olarak yorumlayanları anlamıyorum. Bilim insanları veriler üzerinden varsayımlar yaparlar, eğer bu varsayımlar ürpertici veya korkutucu ise bu korku pompalamak değil korkutucu bir gerçekliğin var olabileceği ve bunun olmaması için önlem alınması gerekliliğidir. Önlem almak yerine bilim insanlarını suçlamak maalesef bizim coğrafyamızda daha yaygın bir şey.

Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: