Bitcoin Forum
July 29, 2024, 10:30:08 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  
Author Topic: Discutie despre PI network  (Read 375 times)
Sandublegia
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
Today at 04:30:57 PM
 #41


Ti-as recomanda sa citesti cele cateva postari din acest topic... nu sunt chiar multe. Ai intelege riscurile asociate cu Pi... Sfatul meu este sa stai departe de aceasta teapa fenomenala, care a atras deja pe multi in cursa si, din ce observ, inca reuseste sa fac acest lucru.

Pi este o mare teapa... Iti doresc cu caldura sa nu te lasi inselat. Sper ca, daca vei citi ce s-a discutat anterior in acest topic vei vedea cu alti ochi inventia aceasta numita Pi. Fereste-te de ea...

Tocmai de aceea am intrebat pentru ca odata nu am mai vazut postari din februarie si mi s-a parut cel mai serios forum unde isi exprima parerea cunoscatori ai criptomonedelor. Pe retele sociale gasesti doar scammeri, toti promit marea cu sarea. Am citit si cele 16 pagini ale forumului in engleza si nu am gasit noutati privitoare la asa zisa moneda, ultimele postari fiind tot cam de prin Februarie. Mie mi s-a parut ciudat ca platforme de tranzactionare au pus botul la Pi-ul acesta sau ca o publicatie de prestigiu ca Forbes isi permite sa spun adespre aceasta "moneda" ca are potential. Pe de alta parte e plin internetul de aza zise anunturi de vanzare cumparare sau vanzare produse servicii prin acest Pi insa unele sunt scamururi sunt de departe vizibile, altele cica vand produse in genul vandute de teparii OneCoin..de mica valoare si doar in Vietnam, China, Nigeria. Iar e suspect faptul ca desi team leaderii acestei inventii sunt in America, sustinatorii ferventi care posteaza in veselie sunt din tari din lumea a treia..imi aminteste cumva de scrisorile Nigeriene ale anilor 90-2000.
Rizzrack
Copper Member
Hero Member
*****
Online Online

Activity: 773
Merit: 703


Defend Bitcoin and its PoW: bitcoincleanup.com


View Profile WWW
Today at 10:06:46 PM
 #42

ca o publicatie de prestigiu ca Forbes isi permite sa spun adespre aceasta "moneda" ca are potential.

Aparent nu este atat de greu.
Nu mai este ca pe vremuri unde articolele erau triate, verificate, eventual chiar scrise de persoane care stiu ce naiba vorbesc. Mai toate marile publicatii au ajuns un fel de Medium.com unde mai oricine poate publica articole si sunt platiti din reclamele generate. Si daca "cel care comanda" articolul ofera si o mica atentie ca "autorul" sa nu isi mai bata capul cu ppc/ppm sau cine stie ce alte sisteme de bonusare sunt in advertisingul de azi, cu atat mai bine.

In vremurile de glorie ale presei scrise informatia nu zburda asa repede si era destul de greu sa compari 7 surse ca sa fi in stare sa tragi propriile concluzii si cam luai articolele de-a gata. Acum informatii gasesti peste tot si e al naibii de greu deosebesti adevarul de vrajeala.

Social media are parti bune si parti rele. Primesti notificare cand e ziua vecinului sa ii dai un mesaj si sa beti o bere pe seara, dar sunt si ferme de conturi false care propaga dezinformare. You win some, you lose some !

Sunt de parere ca toata povestea cu Pi este o mare pacaleala. Cel mai probabil facuta ca eventualele app-uri pe care le instalezi pe telefon sa faca rost de cat mai multe date. Pana la urma detele au devenit cel mai de pret lucru pe internet. Deja ma doare pe mine mana de cate ori a trebuit sa debifez optiuni si sa dau click pe "reject all" in speranta ca vor fi de buna credinta si nu vor loga toate click-urile si search-urile, detalii despre device si multe altele.

Daca erau asa destepti nu anuntau cu atata fast ca dupa atatia ani ca marea lor realizare va fi, candva, intr-o zi cu soare... un token pe blockchain-ul Stellar. Daca te documentezi poti face si tu un token in maxim cateva ore.

Mie mi s-a parut ciudat ca platforme de tranzactionare au pus botul la Pi-ul acesta

Pai ce au de pierdut ? Momentan poti tranzactiona doar IOU ("I owe you"... adica promisiuni de cumparare). Tranzactionezi pe promisiunea ca daca detii IOU asta atunci cand se va lansa (probabil a doua zi dupa Pastele Cailor) vei obtine contravaloarea in viitoarea moneda. Se practica si la alte monede care inca nu au fost lansate din varii motive dar e hype si comisionul e comision pana la urma.

imi aminteste cumva de scrisorile Nigeriene ale anilor 90-2000.

Fiecare perioada cu diverse feluri de scam-uri. Dar oarecum au pastrat o parte similara: asemenea greselilor gramaticale din corespondenta familiei regale Nigeriene... existau niste indicii ca e de fapt teapa. Si asta in mare pentru ca vroiau sa ii trieze pe cei care se prindeau repede pentru ca aia le puteau face probleme.

Singurul motiv pentru care "inca" nu apare peste tot PI SCAM este ca inca nu e teapa 100% evidenta si mai lasa loc de un 1% speranta ca poate, poate... dar degaba din punctul meu de vedere.

Ce sa zic... DYOR si bafta ! Fiecare este liber sa ia propriile decizii.  Wink

Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!