Bitcoin Forum
August 19, 2024, 02:24:14 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.1 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4]  All
  Print  
Author Topic: Discutie despre PI network  (Read 689 times)
Sandublegia
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 9
Merit: 0


View Profile
August 13, 2024, 01:16:18 PM
Last edit: August 17, 2024, 04:56:19 AM by Sandublegia
 #61

Scuze. L-am citat pe Rizzrack care a postat mai sus. Am spus ca nu sunt inca familiarizat cu formatul acestui forum.
Update de "informatii". Profitand de weekend si stand cu unul dintre amicii care au Pi pe telefon si "mineaza", mi-a spus ca zilele astea a primit mesaj cum  a a fost "selectat" sa-si confirme identitatea prin selfie, un al fel de al doilea KYC. I-am spus ca treaba asta se intampla in cazul unor anumite banci unde iti deschizi cont online. Mi-am deschis si eu un astfel de cont unde pe langa cartea de identitate mi s=a cerut sa-mi fac un selfie online miscand capul in unghi de 45 grade stanga dreapta astfel incat algoritmul de citire a fetelor sa vada daca corespund cu buletinul. Dar for God's sake aia e o banca REALA cu sucursale la tot coltul de strada in Romania, nu o aplicatie dubioasa. Furnizand date de tipul asta naiba stie ce pot face escrocii cu ele. La banca respectiva unde mi s-a deschis contul in 15 minute e un call center, date de identificare clare, sucursale la care poti merge dupa cum am spus in toate orasele. Sunt curios ce pot face scamerii astia cu datele celor care pun botul si la aceasta aberatie. Mai ramane sa ceara sa isi faca  fotografie la scula cu liniarul alaturi sa aiba si o baza de date cu marimile. I-am explicat amicului ca nu as face niciodata asa ceva trimitand date cum ar fi recunoasterea faciala catre o aplicatie dubioasa. Degeaba, nu il scoti din secta lui.
GazetaBitcoin
Legendary
*
pizza
Offline Offline

Activity: 1792
Merit: 7214


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
August 18, 2024, 06:25:32 PM
 #62

Scuze. L-am citat pe Rizzrack care a postat mai sus. Am spus ca nu sunt inca familiarizat cu formatul acestui forum.

Nu e bai, stai linistit... Smiley Cu totii am fost "la inceput" candva...

Poate te vor ajuta aceste topicuri...

Lista neoficiala de reguli, intrebari frecvente ale forumului Bitcointalk
Recuperarea conturilor sparte / pierdute
Campanie pentru îmbunătățirea calității postărilor
FAQ: Everything you need to know about forum 'activity, account ranks and merit
Forum ranks/positions/badges (What do those shiny coins under my name mean?)

Sunt curios ce pot face scamerii astia cu datele celor care pun botul si la aceasta aberatie. [...] I-am explicat amicului ca nu as face niciodata asa ceva trimitand date cum ar fi recunoasterea faciala catre o aplicatie dubioasa. Degeaba, nu il scoti din secta lui.

Ce sa faca cu datele... de multe ori sunt vandute pe darknet... apoi te trezesti cu infractori la usa si nu stii cum au aparut acolo...
Poate l-ar ajuta daca ar citi aceste 2 topicuri...? Unul imi apartine; celalalt este tradus de mine. Primul atinge si unele riscuri la care ne supunem cand apelam la banci... caci nici ele nu sunt lipsite de riscuri.

12 ani mai tarziu si oamenii tot nu stiu cum se foloseste Bitcoin/la ce-i ajuta
De ce procesul KYC este unul deosebit de periculos – și inutil




█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Pages: « 1 2 3 [4]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!