Bitcoin Forum
May 08, 2024, 12:55:09 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Tavuk Sote Menü ve Alım Gücü  (Read 189 times)
Jossque
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1540

View Profile
June 03, 2023, 06:13:48 PM

Tavuk bonfilenin kilosu 90-100 türk lirası olarka değişmekte.Fakat bir mekana gittiğinizde koyulan tavuk sotenin fiyatı 140-150 türk lirasını bulmakta.Peki koydukları gramaj olarak miktar nedir? Maksimum 250gram. Tamam yanında küçük küçük mezeler koysalar da hali hazırda bunu dışarda yemek isteyen birisi için inanılmaz pahallı hale geliyor.Hal böyle olunca tavuk soteyi evde yapmak mantıklı hale geliyor.Gitgide bu fiyatların yükseldiği bir yerde artık dışarıdan yemek de insanlar için lüks olmaya başladı.Bunun lokanta usulüsü veya tabldot usulüsü farketmiyor.Çünkü artık hepsi pahallı hale gelmeye başladı.

Hocam bu durum en çok mangal müptelası arkadaşları olumsuz etkiledi. İki yıl önceye kadar köfte, pirzola, kanat karışık alan arkadaşlarımın çoğu şimdi sadece kanat ile idare eder duruma geldi. Onun dışında sizin de bahsettiğiniz gibi eskiden ayda birkac kez dışarıda yemek yiyebilen biri, şu anda esnaf lokantası da dahil en iyi ihtimalle iki ayda bir ancak gidebilir, tavuk sote özelinde de en mantıklısı evde yapmak kesinlikle.
Yine pirzola,kelebek diğer adıyla şadra,kanat veızgaralık olarak ayrı bir adı olan bölgenin satışları devam ediyor.Ben sürekli aldığım bir tavukçudan bunun haberlerini alabiliyorum.Tabiki göğüs alımı azalmış olsa bile yine de tavuğa ilginin azalmadığı gözle görülüyor demişti.
Dışarıda tavuk dünyası ve benzeri yerlerde tavuk sote yemek istediğinizde size çıkacak olan fiyat 150-170 türk lirası arasında gidip gelmekte şuanda.Bunun evdeki maliyeti ise en fazla 75-80 türk lirası diyebiliriz.Ben bunun hesaplamasını 1 hafta önce yapmıştım fakat gün geçtikçe fiyatlar değiştiği için tekrar bir hesaplama yapsak da yine yarısına tekabül edeceğini düşünüyorum.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x