Bitcoin Forum
May 08, 2024, 09:21:32 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: Sizce Gurbetçiler Seçime Katılmalı
Hayır, oy kullanmamalılar - 5 (62.5%)
Evet, onlar da kullanabilir - 2 (25%)
Diğer - 1 (12.5%)
Total Voters: 8

Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Yurt Dışı Oyları  (Read 251 times)
Silence Scream
Hero Member

Activity: 896
Merit: 883

View Profile
April 28, 2023, 05:44:38 PM

Arkadaşlar istediğiniz kadar kendi düşüncelerinizi beyan edin. Vatandaşlık hakları diye bir kavram var. Vatandaşlık bağı ile Türkiye’ye bağlı olan herkes oy kullanabilir. Vatandaşlık verilen Suriyeliler ve diğer mültecilere daha çok karşı çıkmanızı beklerdim. İnsanlar zamanında yurtdışında kaçmış, Türkiye’nin kötü şartlarından bıkmış usanmış. Aynı durumda biz de olabilirdik ve eğer ülkemizin oy verme hakkımızı -ki bu anayasal hak- elimizden aldığını görürseniz kaç taneniz bu ülke vatandaşlığında kalmak istersiniz veya kendinizi bu ülke vatandaşı olarak hissedersiniz. Dediklerinizde tamamen haklısınız. Rahat yaşadıkları ortada ama bu onların seçimi. Ayrıca mevcut ekonomik durumdan faydalanmak onların önüne altın tepside sunulmuş bir ayrıcalık gibi. Neden faydalanmasınlar ki? 1 Euro 22 liraysa bunun sorumlusu onlar değil. Euro ile maaş veren devlette değil. Bunun sorumlusu ortada. Hesabı onlara soracaksınız oy veren yabancı ülkedeki Türk vatandaşlarına değil.

Yani ; Suriyeli Türkler (maalesef artık böyle bir kavram ve gerçeklik oldu) oy kullanmasın deyin. Buna ses çıkaralım derim. Vatandaşlık satın alan kişiler oy kullanmamalı. Ben şu an gördüğüm herkese bunu anlatıyorum. Bugün sayıları az gibi görünse de yarın meclise girecek bunlar.
Suriyelilere karşı çıkmadığımız kim söyledi?
Onlara karşı çıksak yine suçlu biz oluyoruz.Müslüman arkadaşlarımıza misafirperverlik göstermediğimiz için Cheesy
Türkiye'nin kötü şartlarından bıkmış usanmış ama yurtdışında yaşayacak güce sahip insanlardan bahsediyoruz.Bu yurtdışına gitmek için belli bir miktar harcama ve para lazım değil mi sonuçta bedava gidilmiyor ya.Demek ki bu insanların bunu yapabilecek güce sahibi var ve uzun zamandır orada yaşıyorsa 10-15 yıl artık oranın da vatandaşı olmuştur.Çift vatandışlıkları bile vardır 10-15 yıl oturma izni olan bir insanın.

Yazının geneli yurtdışında kullanılan oylar ve bunlar üzerine olunca bende yukarıdaki örneği eklemek mecburiyetinde hissettim kendimi. İki durum aynı değil ama. Bir yanda Türkiye’den göç eden bir dalga var ki eğer bizde oy kullanmasın dersek, Avrupa’da bulundukları ülkede oy kullanacaklar. Bana göre öylesi doğru ama hukuki boyutuna baktığımızda bize vatandaşlık bağları devam ediyor. Dediğim gibi ülkemizde korunan hakları var. Ülkeye yatırım yapan ciddi bir kitlesi var ki Yuvam hesabı gibi gurbetçi hesaplarına ihtiyaç duyacak kadar duyarlılar yurtdışındaki vatandaşlara karşı. Bana göre has Türk olan, Suriye gibi başka ülke uyruğunda olmayan bu ülkenin gerçek vatandaşları yurtdışında olsa da oy kullanabilmeli. Bu da benim düşüncem. Saygı duyuyorum size de.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
1715160092
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715160092
Reply with quote  #2

1715160092
Report to moderator
1715160092
Hero Member
*

Ignore
1715160092
Reply with quote  #2

1715160092
Report to moderator
1715160092
Hero Member
*

Ignore
1715160092
Reply with quote  #2

1715160092
Report to moderator
"I'm sure that in 20 years there will either be very large transaction volume or no volume." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715160092
Hero Member
*

Ignore
1715160092
Reply with quote  #2

1715160092
Report to moderator
LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1512

View Profile
April 28, 2023, 05:47:22 PM

Konu yurtdışı oylarıyken Suriyelilere niye geldi ki? Beleşten vatandaşlık alıp devlet yardımlarıyla yıllardır burada parazit gibi yaşayanları ayrı tutuyorum ama ülkeye yatırım yapıp burada mülk alıp iş kurup burada yaşamaya başlayan ve vergisini veren yabancıların vatandaşlık aldıktan sonra oy kullanması kadar doğal bir şey yok ve bunların oyu ülkede yaşamayıp belki buraya hiç gelmeyip sırf pasaportu var diye oy kullanma hakkı olan yurtdışındaki sözde Türkten bin kat daha değerlidir.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
███████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
Silence Scream
Hero Member

Activity: 896
Merit: 883

View Profile
April 28, 2023, 05:57:09 PM

Konu yurtdışı oylarıyken Suriyelilere niye geldi ki? Beleşten vatandaşlık alıp devlet yardımlarıyla yıllardır burada parazit gibi yaşayanları ayrı tutuyorum ama ülkeye yatırım yapıp burada mülk alıp iş kurup burada yaşamaya başlayan ve vergisini veren yabancıların vatandaşlık aldıktan sonra oy kullanması kadar doğal bir şey yok ve bunların oyu ülkede yaşamayıp belki buraya hiç gelmeyip sırf pasaportu var diye oy kullanma hakkı olan yurtdışındaki sözde Türkten bin kat daha değerlidir.

Herkesin görüşüdür, saygı duyarım size. Bana göre de yurtdışında yaşıyor diye bir ülke vatandaşının ötekileştirilmesine gerek yok. Çıkar gider ister iktidara ister muhalefete oyunu verir. Siz veremezsiniz deyip tukaka yapmak bence yurtdışındaki Türklere yapılacak ayrımcılık olur ki uluslararası hukuk kurallarına göre de siz bu vatandaşlara oy kullandırtmak zorundasınız. Türkiye’ye yatırım yapmış milyon dolarlık işler açmış kişiler varsa oy kullansınlar tabi ama 250 bin $’a zamanında vatandaşlığı konut alırken yanında hediye edilenlere oy kullanma hakkı vermek veya burada doğduğu için Türk vatandaşlığı verilen Suriyelilerle oy kullanma hakkı vermek yurtdışındaki kişilere göre çok daha büyük haksızlıktır.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
execijutiere
Legendary
*

Activity: 1400
Merit: 1258

View Profile
April 28, 2023, 06:11:27 PM

Yazının geneli yurtdışında kullanılan oylar ve bunlar üzerine olunca bende yukarıdaki örneği eklemek mecburiyetinde hissettim kendimi.
Konu başlığı suriyelilerin kullandığı oy değil yurt dışından gelen oylar Cheesy

Bir yanda Türkiye’den göç eden bir dalga var ki eğer bizde oy kullanmasın dersek, Avrupa’da bulundukları ülkede oy kullanacaklar. Bana göre öylesi doğru ama hukuki boyutuna baktığımızda bize vatandaşlık bağları devam ediyor. Dediğim gibi ülkemizde korunan hakları var. Ülkeye yatırım yapan ciddi bir kitlesi var ki Yuvam hesabı gibi gurbetçi hesaplarına ihtiyaç duyacak kadar duyarlılar yurtdışındaki vatandaşlara karşı. Bana göre has Türk olan, Suriye gibi başka ülke uyruğunda olmayan bu ülkenin gerçek vatandaşları yurtdışında olsa da oy kullanabilmeli. Bu da benim düşüncem. Saygı duyuyorum size de.
Göç eden ve uzun yıllar orada yaşamak isteyen gitsin orada oyunu kullansın burayı etkilemesin.Vatandaşlık bağları ile ilgili demek ki bir düzeltme yapılması gerekiyor.Gurbetçilerin ülkemdeki gelişmelere uzak olduğu halde oy vermesi tamamen akla mantığa sığmayan bir olay ve bunu savunan bir insan iki kez düşünmeli.Yurtdışından bir arkadaşımın akrabası kime oy veriyoruz diye arayıp soruyorsa görün durumu siz söyleyin.Burada önemli olan ötekileştirmek değil.Burada ben yaşıyorsam benim oylarımla bu belirlenmeli yurtdışındaki insan zaten burayla bağı yok artık vatandaşlık harici.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
Mustang Shelby
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 492

View Profile
April 28, 2023, 07:07:59 PM

Konu yurtdışından gelen oylar iken bence de Suriyelilerle bu konunun dönmesi saçma bir duyar kasma olmuş. Tamam kabul kimse sevmiyor, istemiyor ama yurtdışında gününü gün eden adamlar gelip Türkiye’de alışveriş yapıp “Vatanın kıymetini bilin, yerleşik hayatım olmasa mecbur olmasam bi dakka durmam” safsatalarıyla gidip oy kullanıyor ve yurtiçinde yaşayan insanların kaderini belirliyorsa burada sorgulanması gereken şeyler vardır. Bilmediğin, tanımadığın ülke hakkında gidip oy kullanamazsın. Aynısını bize de yapsınlar ülkede yaşayan alman vatandaşı varsa alman seçimlerinde oy kullanamasın. Çünkü iki ayrı kutup halinde bu iki ülke. Gerçi onlar bizi kıskanıyordu pardon  Grin

.
SPIN

▄▄▄██████████▄▄▄
     ▄███████████████████▄
   ▄██████████▀▀███████████▄
   ██████████    ███████████
 ▄██████████      ▀█████████▄
▄██████████        ▀█████████▄
█████████▀▀   ▄▄    ▀▀▀███████
█████████▄▄  ████▄▄███████████
███████▀  ▀▀███▀      ▀███████
▀█████▀          ▄█▄   ▀█████▀
 ▀███▀   ▄▄▄  ▄█████▄   ▀███▀
   ██████████████████▄▄▄███
   ▀██████████████████████▀
     ▀▀████████████████▀▀
        ▀▀▀█████████▀▀▀
.
RIUM
.
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
SAFE GAMES
WITH WITHDRAWALS
       ▄▀▀▀▀▀▀▄▄▄▄
 ▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄  ▀▀▄
█    ▄         █   ▀▌
█   █ █        █    ▌
█      ▄█▄     █   ▐
█     ▄███▄    █   ▌
█    ███████   █  ▐
█    ▀▀ █ ▀▀   █  ▌
█     ▄███▄    █ ▐
█              █▐▌
█        █ █   █▌
 ▀▄▄▄▄▄▄▄▄█▄▄▄▀
       ▄▀▀▀▀▀▀▄▄▄▄
 ▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄  ▀▀▄
█    ▄         █   ▀▌
█   █ █        █    ▌
█      ▄█▄     █   ▐
█     ▄███▄    █   ▌
█    ███████   █  ▐
█    ▀▀ █ ▀▀   █  ▌
█     ▄███▄    █ ▐
█              █▐▌
█        █ █   █▌
 ▀▄▄▄▄▄▄▄▄█▄▄▄▀
.
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
▄▀▀▀

▀▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
SIGN UP

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▄

▄▄▄▀
W Jr.
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 976

View Profile
April 29, 2023, 03:45:08 AM

Ülkemizin en büyük belalarından birisi zaten parasını Türkiye’de gelip 10’a bölen komşu ülke vatandaşları ile 20’lerin üstüne bölen sözde gurbetçi, vatan aşkıyla yanıp tutuşan kişiler.Alakası yok çünkü, onlar vatan aşkında  yanıp tutuşmuyor.Gidip 1 lirayı 22’ye bölüp, ev alabileceğin, yaşayabileceğin, krallar gibi hizmet sektöründe durabileceğin bir yer olursa sende oraya gidersin her gün.Oy kullanma olayı da bence oy kullanmamalılar.Nedeni ise ortada biz bu rezilliği çekiyoruz.Bu rezilliği çekenler oy kullanmalı.Ben Almanya’da yaşayanlar yüzünden sevmediğim birilerini neden başımda göreyim?

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT|
4,000+ GAMES
███████████████████
██████████▀▄▀▀▀████
████████▀▄▀██░░░███
██████▀▄███▄▀█▄▄▄██
███▀▀▀▀▀▀█▀▀▀▀▀▀███
██░░░░░░░░█░░░░░░██
██▄░░░░░░░█░░░░░▄██
███▄░░░░▄█▄▄▄▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
▀████████
░░▀██████
░░░░▀████
░░░░░░███
▄░░░░░███
▀█▄▄▄████
░░▀▀█████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
░░░▀▀████
██▄▄▀░███
█░░█▄░░██
░████▀▀██
█░░█▀░░██
██▀▀▄░███
░░░▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
|
██░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░██
▀█▄░▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄░▄█▀
▄▄███░░░░░░░░░░░░░░███▄▄
▀░▀▄▀▄░░░░░▄▄░░░░░▄▀▄▀░▀
▄▄▄▄▄▀▀▄▄▀▀▄▄▄▄▄
█░▄▄▄██████▄▄▄░█
█░▀▀████████▀▀░█
█░█▀▄▄▄▄▄▄▄▄██░█
█░█▀████████░█
█░█░██████░█
▀▄▀▄███▀▄▀
▄▀▄
▀▄▄▄▄▀▄▀▄
██▀░░░░░░░░▀██
||.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
░▀▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄░▄▀
███▀▄▀█████████████████▀▄▀
█████▀▄░▄▄▄▄▄███░▄▄▄▄▄▄▀
███████▀▄▀██████░█▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████▀▄▄░███▄▄▄▄▄▄░▄▀
███████████░███████▀▄▀
███████████░██▀▄▄▄▄▀
███████████░▀▄▀
████████████▄▀
███████████
▄▄███████▄▄
▄████▀▀▀▀▀▀▀████▄
▄███▀▄▄███████▄▄▀███▄
▄██▀▄█▀▀▀█████▀▀▀█▄▀██▄
▄██▄██████▀████░███▄██▄
███░████████▀██░████░███
███░████░█▄████▀░████░███
███░████░███▄████████░███
▀██▄▀███░█████▄█████▀▄██▀
▀██▄▀█▄▄▄██████▄██▀▄██▀
▀███▄▀▀███████▀▀▄███▀
▀████▄▄▄▄▄▄▄████▀
▀▀███████▀▀
OFFICIAL PARTNERSHIP
FAZE CLAN
SSC NAPOLI
|
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
May 02, 2023, 05:22:26 AM

öncelikle, almanya'ya gidenlerin neden almanya'ya gittiğini düşünmek gerekiyor. süpürge tohumu yemek yerine birkaç parça kuru ekmek yiyebilmek için almanların yapmadığı kötü işleri yapma pahasına oraya gitmek zorunda kalmışlar (pis işleri demek istemedim ama kötü işleri ifadesi de saçma oldu).

soru: bu adamlar kendilerine süpürge tohumu yemeyi reva görenlere neden oy versin şimdi?

kilis ve konya gibi köy statüsündeki şehirler bile yıllar içinde modern şehirlere dönüştü. dünyanın en harika şehirlerinden biri olan izmir'in içler acısı hali yıllardır ortada.

soru: izmir'i açık hava köyüne dönüştürenlere neden oy versinler?

sonuçta bunlar avrupa görmüş insanlar; gericilik ve ilericilik arasındaki farkı bizzat hayatın içinde test etmişler... tercihlerinde son derece haklılar, onların tercihlerini sorgulama küstahlığı yapmayı doğru bulmuyorum.

...
tek başına iktidar olup haliyle birkaç proje gerçekleştiren bir yönetim
...

birkaç proje diyerek küçümsediğin bu projeler neden bu zamana kadar yapılamamış? neden bu zamanı beklemek zorunda kalmışız? hangi takoz zihniyet aşıldıktan sonra ülke olarak bu kazanımları elde etmeyi başarmışız? sen nuri killigil'in başına gelenleri ya da vecihi hürkuş'un başına gelenleri biliyor musun? gerçeği, sen daha önce başka bir konuda hdp'nin dışlanmış olduğunu söyleyen birisin (vah ki ne vah, hdp dışlanmış), bu projeleri küçümsen doğal bir sonuç...

bonus: yurtdışındaki bazı pkk'lı mikroplar vatandaşlarımıza saldırmış.

Marsilya'da PKK yandaşları Oy kullanmaya giden vatandaşlarımıza bıçak ve sopalar ile saldırıyor.
https://twitter.com/karargah_haber/status/1653073092942364673

gerçeği herkese pkk'lı terörist diyorsunuz diye ağlayanlar da var. şimdi bunlara pkk'lı terörist desem mi bilemedim, en iyisi pkk destekçisi veya işbirlikçisi diyeyim. bu pkk destekçisi/işbirlikçisi malum kütlenin hangi partiye ya da adaya oy verdiğini tartışmaya sizce gerek var mı? bu pkk destekçisi/işbirlikçisi malum kütlenin hangi partiye ya da adaya oy verenlere saldırdıklarını tartışmaya sizce gerek var mı?

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1139

View Profile
May 03, 2023, 06:52:05 PM

walla para bulsam ve yurtdışına çıkarsam söz veriyorum oy moy kullanmıycam  Wink herkes ne hali varsa görsün
herkes hak ettiği şekilde yönetilir gayet de memnun insanlar bakıyorum da....

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: