Bitcoin Forum
May 09, 2024, 03:01:23 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5]  All
  Print  
Author Topic: IMEI KAYIT ÜCRETLERİNDE GÜNCELLEME  (Read 656 times)
eightdots
Hero Member

Activity: 770
Merit: 706

View Profile
February 07, 2024, 06:20:03 AM

Yeni yılda uygulanacak yüzde 58,46'lık enflasyon farkı ile IMEI kayır ücreti 31 bin 692 liraya çıkacak. Genel olarak konu başlığı açıldığından beri tahminimiz olan Iphone telefonun en üst modeli baz alınarak yapılıyor mantığımız haklı çıktı. 5.000 TL'lik telefonda alsan 100.000 TL'lik de alsan aynı IMEI kayıt ücreti ödüyoruz, hatta niye böyle bir ücret ödüyoruz.

@Gencecikmen hocam bu imei kayıt sistemi ilkin terörle mücadele için güneydoğudaki telefon hareketlerini takip için çıkartıldı. İlk çıktığında kullandığınız hattın takıldığı her cihaz için 5 tl ödeyerek cihaz imei sini, kayıt altına almanız gerekti. Sonra klon telefonların çift imei olmasından kaynaklı olan sorunu çözdüler fiyat sanırım 15 tl olmuştu. Sonra da bu gelir kapısı durumuna geldi ve yurt dışından yolcu yanında gelen her cihaz için sabit belirlenen miktar ile devam etti. Taki iphone almak için ta abd ye gidip gelip hesap yapıp kar ettiğini gösteren yayınlardan sonra devlette dediki bak burada yağlı bir kapı var orayı da biz tutalım. Geldik ta 31 k seviyelerine. 5 tl nire 31 k nire. Her makine için geçerli tek ücret. Şu anda durum ilk çıktığından daha sıkıntılı. Birde bu makineyi adınıza kayıtlı hat ile sadece siz kullanabiliyorsunuz. Başkası da kulanamıyor.
hocam yıllar önce ben Gebze de yaşarken bu eski telefonları toplayıp başka telefonlarda IMEI lerini kullanan bircok adam tanımıştım, baya baya sektör olmuştu yani bu iş, sonrasında ise sizin dediğiniz süreç gerçekleşti ve bugünlere kadar geldik. İki üç sene önce ikinci el eli ayağı düzgün araba alınan paraya şimdi telefon kayıt ediliyor 😅

Hocam bu ülkede olan hep dürüst ve namuslu insana oluyor. Birileri elektriği kaçak kullanıyor, devlet zarar etmesin diye makina okutma parası veriyorsun, birileri vergi kaçırıyor devlet zarar etmesin diye senden daha çok vergi kesiliyor, birileri kayıt dışı telefon ile kötü işler çeviriyor, IMEI kayıt ücreti ödüyorsun. Genel olarak bu ülkede dürüst olup, kurallar uyunca cezalandırıliyorsun. Ve bu IMEI işi, yurt dışı çıkış harcı ile beraber en saçma para isteme yollarından iki tanesi. Deprem zamanında IBAN atıldığı varsayılırsa ülkede mantıklı ne var ki.

Çift hatlı kaçak telefon kullanın. Kapanan hattı diğer sim yuvasına geçerek aynı teli kullanmaya devam edin.ç Sonra yıl devrolunca gsm operatörlerinin kara liste temizliğinden yararlanıp yeniden kapanan telefonunuzu kulanmaya devam edin. Eğer kapanma süresi kısalıyorsa sizde açma ücreti ile bir telefon daha alın elinizde 2 telefoın 4 sim yuvası olsun. Yine döne döne kullanın. Bu azgın gsm operatörlerini doyurmak için yaptığımız fatura ödemelerinden usandık. Sadece data kullanıyoruz. Ses iletim çok çok azalmış durumda. İnterneti bir şekilde kesintisin alabilmiş olasan elimdeki bütün telefon hatlarını kapatırım aynı gün.
Hocam sıkıntı varsa sıkıntı yok, sıkıntı yoksa sıkıntı var, öyle hale geldik ki problem çıkınca çözmeye odakliyiz, problem çıkmadığı zaman da ulan bugün işlerimiz rast gitti başımıza birşey gelmese bari modunda oluyoruz. Bak sen ne güzel olayı sündüre sündüre tamamen çözmesen de istediğin noktaya yaklastirmissin. Bunu deneme gereksinimi dünyada kaç ülkede daha vardır emin değilim 😂

Konuya mesaj gelince baktım yine mi arttı bu ücret dedim Smiley Neyse ki artmamış daha nereye gidecek ki hem telefon fiyatını geçti resmen. Konudaki imei ile ilgilli çok fazla yorum yazmıştım bu sefer mesajlarda gsm geçtiği için ona yorum yapmak eklemek istiyorum. GSM ücretleri hem beklentinin altında hem de aşırı pahalı. Her ay değişen fiyatlar ve şehir merkezinde çekmeyen internetler var. Mobil hat şehir merkezinde çekmiyor ve yıllardır aynı. Bir de üstüne kış eklendimi internetiniz yok mobil olarak ama fiyatlar duruyor mu tabi ki hayır.

Sınırsız internete herkesin ulaşabilmesini ve GSM şirketlerine afaki ücretler ödenmesinin önüne geçilmesini isterdim. Hizmet en üst seviyede, ücretler de normal bir seviyede ve sabit olsa ne güzel olurdu ama şimdi ne tutturabilirlerse.

Hocam ben yıllardır aynı gsm şirketini kullanıyorum ve enteresandır öyle kayda değer bir sıkıntıyla hiç karşılaşmadım. Ne tuhaf değil mi, herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamış olmayı enteresan olarak yorumlar duruma gelmişiz Grin Fiyat fayda endeksine gelince ise kesinlikle haklısınız ama maalesef ülkenin mevcut ekonomisi neredeyse hiç bir alanda fiyat fayda ekseninde doğru sonuca ulaşmamızı engelliyor. Yurt dışında yaşayan arkadaşlar daha iyi mukayese edebilir ama ben 2012 yılında bir haftalığına Romanyadaydım, o dönem adamların interneti bizden kat be kat hızlıydı, bunu gelişmiş batı ülkeleri özelinde düşünürsek sanırım fark daha da açılıyordur onların lehine.

Bir de yıllardır şöyle bir saçmalık var. Ben kullandığım operatörde sabit kalıyorum ama sürekli ücret artıyor. Başka bir operatörden gelen benden daha uyguna aynılarını kullanabiliyor. Başka hatta geç orada bekle biraz sonra tekrar gel ve daha uygunu kullan diye bir yöntemi uygulamak zorunda mıyız.

Yurtdışına gitme durumum vardı faturalı hattımı normal hatta çevirmiştim ne de olsa kapatacağım diye ama sonra plan dışı şeyler oldu ve hattı kullanmaya devam ettim. Faturalıya da geçmedim aylık bir paket yapar devam ederim dedim ama bir süre sonra paketler coşmaya başladı. Her ay mı fiyat yenilenir hiç mi durmazlar.

Bir hat dışında çok fazla verim alınamıyor şehir içinde olmama rağmen o yüzden mecburuz biraz. Bir alternatifleri olsa kullanıcıların büyük çoğunluğu bırakırlar bunlara boş para vermeyi ama yok işte. Mobil hat kullanıp da sıkıntı yaşamamış olmak büyük şans bu arada çünkü ya ücret afaki seviyede artıyor ya da kullanmak istediğin uygun fiyatlı tarifesi olan operatör bulunduğun bölgede çekmiyor.

█████████████████████████
██
█████▀▀███████▀▀███████
█████▀░░▄███████▄░░▀█████
██▀░░██████▀░▀████░░▀██
██▀░░▀▀▀████████████░░▀██
██░░█▄████▀▀███▀█████░░██
██░░███▄▄███████▀▀███░░██
██░░█████████████████░░██
██▄░░████▄▄██████▄▄█░░▄██
██▄░░██████▄░░████░░▄██
█████▄░░▀███▌░░▐▀░░▄█████
███████▄▄███████▄▄███████
█████████████████████████
.
.ROOBET 2.0..██████.IIIIIFASTER & SLEEKER.██████.
|

█▄█
▀█▀
████▄▄██████▄▄████
█▄███▀█░░█████░░█▀███▄█
▀█▄▄░▐█████████▌▄▄█▀
██▄▄█████████▄▄████▌
██████▄▄████████
█▀▀████████████████
██████
█████████████
██
█▀▀██████████████
▀▀▀███████████▀▀▀▀
|.
    PLAY NOW    
1715266883
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715266883
Reply with quote  #2

1715266883
Report to moderator
"Your bitcoin is secured in a way that is physically impossible for others to access, no matter for what reason, no matter how good the excuse, no matter a majority of miners, no matter what." -- Greg Maxwell
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715266883
Hero Member
*

Ignore
1715266883
Reply with quote  #2

1715266883
Report to moderator
1715266883
Hero Member
*

Ignore
1715266883
Reply with quote  #2

1715266883
Report to moderator
1715266883
Hero Member
*

Ignore
1715266883
Reply with quote  #2

1715266883
Report to moderator
verbakalim
Hero Member

Activity: 1218
Merit: 630

View Profile
February 07, 2024, 07:26:22 AM

Şimdi arkadaşlar benim kullandığım email adreslerinden birisi kendi adım soyadım. Yani yurdumda yada yurt dışında banim ad ve soyadımı taşıyan adal ve soyadaşlarım neden se ilgili kurumlar email isteyince direk ad soyad o kişiye ait olacakmış gibi şak diye benim mail adresimi giriyorlar. Eskiden çok düzeltirmeye uğraştım artık kime ne fatura geliyor on abakıp siliyorum. Mail gelmeyen kendi araştırsın sonuçta. Gsm sektöründe acaip faturalar var. Adamları acaip kandırıyorlar. Dün bir ev internet faturası geldi benim adıma 589tl. Neymiş dedim baktım türk telekom batman adres ve 25Mb diyor. Yazık ya bu hız bu kalitesizlik ve bu fiyat.Eskiden hırsız soyardı. Şimdi şirketler soyuyor.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████