Bitcoin Forum
July 11, 2024, 08:56:37 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Se merita sa mai minezi ? ASIC sau GPU  (Read 4995 times)
LCA23 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
May 17, 2014, 08:09:40 AM
 #21

va creste atat de mult incat nu vei mai putea mina cu gpu !  Grin istoria se repeta... LTC va ajunge 200$  Cheesy iar eu ma voi oftica ca nu am investit in el

De asta si intreb..am vazut asic scrypt 250/300/500mh dar nu stiu de la care se merita sa cumperi si in cat timp o sa iti recuperezi investitia tinand cont de cresterea in dificultate.
vikandrey
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 26
Merit: 0


View Profile
May 18, 2014, 05:25:55 PM
 #22

nu se mai merita sa investesti in rig-uri, doar sa ai foarte multi bani, de genul a catorva milioane de euro. sa-ti faci un hyperfarm.
dar si atunci va fi destul de dificil..
LCA23 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
May 18, 2014, 07:18:24 PM
 #23

Vertcoin a inceput sa creasca destul de mult si din cate am inteles nu o sa fie compatibil cu ASIC scrypt...desi iti taie la jumate kh/s si la un rig care costa 8000lei cu 6 placi iti recuperezi investitia intr-un an si asta daca nu creste dificultatea.

Deci din nou la ASIC scrypt mining...pana la urma ce se merita sa cumperi ca am vazut ASIC care scot 38mh si costa 3k$, 60mh la 1.9k$ 500mh la 10k$ etc. etc...pana la urma care minte si care te fura de bani ?
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
May 18, 2014, 07:51:35 PM
 #24

1x KNC Titan @ 300 MH/s: $ 9,995.00
1x KNC Mini-Titan @ 150/MH/s : $ 5,495.00
1x LA90M Scrypt Miner @ 90 MH/s [reali ~85MH/s  Wink]: $11000.00
1x A2 Terminator @ 80 MH/s: $10,995.95
1x Zeusminer Lightning @72Mh/s: 9,999

Sa nu uitam nici pe cei mai  mici:
Gridseed (FULL pack x 8 units) @ 2.8 MH/s : $1504
Gridseed Blade (FULL kit) @5.2 MH/s: $ 1,079.99

Variantele cu valori intermediare de hashing power (12 MH/s, 30 MH/s etc.) nu le-am mai mentionat, inevitabil vor deveni OBSOLETE cand vor aparea pe piata gigantii de mai sus in cateva luni.

Atentie!
1 )Unele din ASICuri vin FARA PSU !
2) Iar la preturile de mai sus nu uitati:
    -taxa de shipping
    -TVA (24% din pretul ASICului)
    -vama

Pentru cei interesati a aparut si AMD R9 295  Grin

Este clar ca si ASICurile pe scrypt urmeaza aceasi cale care au avut-o cele pe SHA256
La pretul de sub $450 1 BTC, ROI devine o adventura, doar cei cu bani multi pot cumpara si doar spera ca Bitcoin sa atinga un nivel rezonabil de unde sa iasa si investitia si un profit.

Pentru un miner obisnuit, cu posibilitati financiare modeste si/sau conditii de exploatare modeste (putere retea electrica, mediu ambiant - temp, umiditate etc.) minatul de crypto se apropie de sfarsit.
Mai exista ici si colo cate un coin pe vreun algoritm pentru minatul cu GPU, dar cam atat. Sad
A fost frumos cat a durat.


Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
LCA23 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
May 18, 2014, 08:36:22 PM
 #25

Eu am gasit

2x EXCALIBUR 5 – ASIC SCRYPT MINER TOTAL 500 MH/s = 2 x 250 MH/s - 10k$ (primesti 1 gratis cica, dar e abureala...deci nu stiu ce sa cred )
Orchid 60 MH - 1.9k$

KNC-urile ori au preturi umflate de la cata publicitate au avut cu ASIC pt BTC, ori e pe bune..si cu restul tot cam asa, pe de o parte sunt ASIC scrypt la jumate pret cu 2-5x performanta mai mare iar pe de alta parte nu stiu care e pe bune si care nu, fiindca acum sunt doar precomenzi si mai mult decat probabil se poate sa exagereze ca multe vin si fara "refund" cu "full deposit".
vikandrey
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 26
Merit: 0


View Profile
May 18, 2014, 11:57:31 PM
 #26

pana nu sunt pe stoc si ai siguranta ca exista fizic si nu doar fabule de marketing, pre-orderul sa fie evitat.
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
May 19, 2014, 06:01:30 AM
Last edit: May 19, 2014, 06:21:31 AM by crocko
 #27

Oare cand o sa se invete minte lumea sa nu mai bage banii in PRE-ORDERS ?

Sunteti asa de siguri de onestitatea sau seriozitatea unui producator ?
Sunteti 100% siguri ca veti primi ASICul dorit la termenul stabilit ?
Sunteti 100% siguri ca veti primi REFUND (banii inapoi) daca ceva nu merge bine?
Consultati si sectiunea in lb Engleza: Mining->Hardware sa vedeti acolo cati clienti nemultumiti sunt.

pana nu sunt pe stoc si ai siguranta ca exista fizic si nu doar fabule de marketing, pre-orderul sa fie evitat.
+1

Si chiar cand sunt pe stock, informati-va, nu credeti tot ce scrie pe un site web !
Verificati daca produsul vine echipat cu "de toate" (sursa de alimentare, controler, cabluri etc.), numai cat sa il bagati in priza si sa minati cu el. Daca tot dai un ban....
Si verificati si preturile: am intrebat niste chinezi (LightingAsic) de ce preturile lor in BTC sunt asa de mari, ca daca raportai pretul in USD si pretul in BTC iesea o diferenta mare.
Au raspuns:
we use btc-e rate. and add 1% commission for sell btc in china.

Apropos, stie cineva ceva de acest 1% adaugat la pretul in BTC de producatorii chinezi ?
Eu nu am mai auzit de asa ceva pana acum. O fi iar o magarie de-a lor?



Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
alex-
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 13
Merit: 0


View Profile WWW
May 20, 2014, 02:56:03 PM
 #28

Minatul cu GPU este MORT! definitiv! , consumi exact atata curent cati bani faci , dar daca pui si uzura placilor o sa vezi ca esti GRAV pe minus Smiley

Daca ai posibilitatea de a pune ASIC undeva la munca sau in niste locuri unde nu platesti curentu doar atunci se merita , in rest , 0 barat , Bitcoin mining = MORT Smiley

Mineaza altceva cu speranta ca va creste pretu , salut!
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
May 21, 2014, 09:37:42 AM
 #29

Minatul cu GPU este MORT! definitiv! , consumi exact atata curent cati bani faci , dar daca pui si uzura placilor o sa vezi ca esti GRAV pe minus Smiley

Daca ai posibilitatea de a pune ASIC undeva la munca sau in niste locuri unde nu platesti curentu doar atunci se merita , in rest , 0 barat , Bitcoin mining = MORT Smiley

Mineaza altceva cu speranta ca va creste pretu , salut!

Nu se mai mineaza BTC de muuuuult timp cu GPU  Smiley

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
May 25, 2014, 08:21:30 PM
 #30


Ai uitat sa precizezi ca Gridseed mineaza exclusiv scrypt / SHA-256, pe cand un GPU poate mina si alte monede bazate pe alti algo.

Minatul pe GPU nu a murit, mai ales ca acum pretul la Bitcoin a mai crescut, dar ai nevoie de un rig serios, nu de "placute" gen R9 270X
Cea mai buna moneda a momentului este DRK, 0.026 BTC pe Mintpal, algo X11 sau VTC, algo scrypt-N 0.0018 BTC dar creste si pana la 0.0027

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
vikandrey
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 26
Merit: 0


View Profile
May 26, 2014, 11:51:45 PM
 #31

Eu chiar ma intreb de ce se mai obosesc unii sa creeze monede doar pentru GPU, care cumva sa opreasca invazia Asics-urilor.
Asics-urile sunt viitorul, consum mic si putere mare.

In maxim 2 ani (poate chiar mai putin) nu cred ca minatul cu GPU va mai avea vreun rost (nu ca acum ar mai avea) tinand cont ca la un mic calcul nu-ti scoti nici macar tigarile pe o luna cu 1Mhs.

Sa zicem ca ai un rig de 1Mhs si il tii non-stop inchiriat cu 0.004BTC/zi, faci 0.12Btc/luna x 550$ (cat e BTC acum) = 66$ x 3.2 ron = 211Ron/luna Brut, daca scadem si curentul...intr-un an poate chiar mai mult iti recuperezi banii pe o placa video.

jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
May 27, 2014, 12:03:44 AM
 #32

Monezile doar pentru GPU sunt foarte bune (a nu se citi profitabile). Nu toata lumea are bani de asic'uri si daca vrei sa "vezi care e treaba cu monezile astea de pe internet" asa incepi. E suficient cat sa prinzi "bug'ul", sa vezi despre ce este vorba si dupa asta cand ai capatat macar un minim de cunostinte te gandesti daca se merita sa investesti in asic sau nu. Poate vor disparea cand vor fi asic'urile mult mai accesibile, devenind chiar un must have pentru omul de rand sa contribuie si el cu o parte cat de mica la securizarea retelei, daca tot se numesc monezi decentralizate (utopie...)
iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
May 27, 2014, 02:44:16 PM
Last edit: May 27, 2014, 10:05:45 PM by iulius99
 #33

 Interesanta discutie legata de  ASIC-uri ... GPU  ... dar sa nu uitam de costurile ridicate de proiectare ale acestora ... Un GPU se foloseste la mai multe dar un ASIC miner doar la minerit  ... Avand doar o utilizare limitata, e si viata lui (ASIC-ului)e limitata la evolutia domeniului sau si  aceasta idee se extinde practic la  tot capitolul ASIC nu doar la mining ... Sa ne gandim doar la evolutia echipamentelor CISCO care la cele mai multe routere / switch-uri au la baza acelasi concept ASIC. De ce dupa 4 - 8 ani apar noi serii de fabricatie si se trec cele vechi in EOL  (end-of-life) ?  aceasi problema e si in acest domeniu (minerit) doar ca perioada de viata e mult mai scurta decat in alte domenii (ajungand chiar ca unele sa se nasca deja depasaite).  Nu va asteptati sa se ieftineasca  ... de ieftinit se poate ieftini (un ASIC) doar in doua moduri:
 1- Scazand costurile initiale de proiectare/preproductie si ulterior fabricatie ;  
 2- Fabricand o cantitate cat mai mare posibila ( situatia GPU).  

 Nu cred ca va fi o linie de demarcatie intre ASIC si GPU ... deaorece GPU nu vor sfarsi viata asa repede ca si ASIC-urile ... utilizarea lor principala fiind ca si siteme video ...poate mai degraba un ASIC asi va pierde activitatea prin aparitia mereu a altor ASIC-uri, mai performante, ce le va lua locul in timp ce un GPU va sfarsi pentru multi ani inca intr-un PC avand alte destinatii ... editing/converting video, games ... afisare multidisplay ...
 Un lucru e clar:  cursa pentru ASIC va fi cea castigatoare in mining ... dar aceasta va lua sfarsit doar atunci cand ne  vom  apropia de limitele de calcul-incapsulare (care e deja de ordinul nano-metrilor)  ale acestor medii/suporti -siliciul- ... si va fi depasit doar de procesoarele moleculare ( pozitronce) ... dar la acel stadiu cred ca putin va mai conta acest concept de monede virtuale ... Vor aparea  multe alte lucruri care ne va ocupa timpul ... spre ex: Inteligenta artificiala ... care e cu mult mai importanta decat aceste banale calcule de Hash .... si cine stie la acel stadiu de evolutie (masina / om) poate ca nici nu va mai fi nevoie de o moneda ca sa stabileasca veniturile unei persoane ... ( pina la urma acest concept de moneda oricum e unul artificial / virtual ce ni  l-am impus tot noi oamenii ca sa putem masura  raportul  intre munca si remunerarea sa) ....          Viitorul o sa decida.
hanisnl
Member
**
Offline Offline

Activity: 119
Merit: 101

www.thecryptobot.com


View Profile WWW
May 27, 2014, 09:20:52 PM
 #34

minatul se mai merita in ziua de azi daca investitia initiala este mare si daca ai si ce sa cumperi cu capitalul initial .

cheers !

https://thecryptobot.com - Buy GunBot Licenses and Services
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
May 28, 2014, 03:47:35 AM
 #35

minatul se mai merita in ziua de azi daca investitia initiala este mare ...

Evident un rig sau un ASIC costa mult si asta face ca minatul sa nu mai fie chiar la indemana oricui. Zilele de aur ale minatului crypto, cand o puteai face cu laptopul sau cu CPU au trecut.
Ai uitat sa precizezi ca pe langa bani iti mai trebuie si conditii de exploatare a unui rig/ ASIC: spatiu de depozitare, retea electrica de putere mare, conditii de ambient optime(temperatura, umiditate). Minatul de "acasa" incepe sa migreze catre datacenter, parerea mea.

.... si daca ai si ce sa cumperi cu capitalul initial .
cheers !

Lac sa fie ca broaste sunt destule !  Cheesy

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!