Bitcoin Forum
April 25, 2024, 04:08:59 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Prezentare BITFINEX  (Read 17228 times)
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 08, 2014, 01:41:12 PM
 #1

       Salut. Pentru cei care nu au auzit sau inca nu au utilizat exchange'ul BitFinex o sa fac o scurta prezentare:

       BitFinex este o platforma pe care se tranzactioneaza bitcoin, litecoin si recent au introdus si darkcoin. Este impartit in trei categorii principale:
1. Partea de Exchange. Aici se tranzactioneaza in sistem clasic, ca pe oricare alt exchange, adica se vand si se cumpara cryptomonezile suportate.
2. Partea de Margin Trade. Pentru cine stie ce inseamna margin trading este destul de clar dar pentru cine nu stie, pe scurt, asta inseamna ca tradingul il faci cu bani sau monede imprumutate. Avantajul este enorm din doua motive: poti tranzactiona sume de care nu dispui (2.5:1) si cel mai important poti face short. Asta inseamna ca daca deschizi o pozitie de sell si pretul scade, faci profit real. Poti la fel de bine, daca ai doar bitcoini, sa cumperi si sa vinzi fara sa'i schimbi in fiat (usd) si multe altele (ordere de take profit, stop loss, etc, etc). Aici este mult de explicat dar pentru cine intereseaza pot da detalii. Ideea este ca dupa ce vei descoperi margin trading o sa'ti spui: "Eu oare ce am facut pana acum???"
3. Partea de Total Return Swaps. Pentru cine nu vrea sa'si asume riscurile trading'ului dar totusi ar dori sa obtina un profit din simplul fapt ca detine bitcoini sau fiat exista aceasta sectie prin care poti sa imprumuti bani celor care vor sa faca margin trading. Eu personal imprumut bani de 8 luni. Dobanzile variaza destul de mult, de la 0.06% pana la 3% pe zi. Poti sa'ti stabilesti singur dobanda la care esti dispus sa imprumuti si suma, atat in btc, ltc cat si usd. Exista si Flash Return Rate, asta fiind o dobanda care o calculeaza platforma in functie de cerere si oferta, momentan ea fiind de 0.1616% pe zi pentru usd. Banii din dobanda ii primesti zilnic. Nu exista riscul sa pierzi banii deoarece ei sunt asigurati. Si aici ar mai fi destul de explicat dar la fel pentru cine intereseaza pot da detalii.
       Site'ul functioneaza in sistemul maker/taker pentru a stabili comisioanele percepute. Mai exact: cine pune un ordin in orderbook plateste un comision intre 0% si 0.1% atunci cand se executa ordinul respectiv, in functie de volumul tranzactionat si cine ia un ordin (adica cumpara sau vinde din orderbook) plateste un comision fix de 0.2%.

  Acesta ar fi un scurt rezumat pentru platforma pe care eu personal o folosesc si o consider cea mai avantajoasa si sigura din toate punctele de vedere.


Site'ul este bitfinex.com . Pentru cine vrea sa se inregistreze il rog sa foloseasca https://www.bitfinex.com/?refcode=5l4wLVc4LW, care este linkul meu de afiliat. Prin acest link vei beneficia de o reducere de 10% a tuturor comisioanelor in prima luna (inclusiv la dobanzi) si eu voi beneficia de 10% din valoarea comisioanelor platite. Alternativ se poate introduce codul 5l4wLVc4LW, insemnand acelasi lucru.

Sper ca nu se va considera reclama la site sau la codul de afiliat, deoarece folosindu'l vei beneficia de reduceri pe care altfel nu le primesti. Acest cod nu il primesti cand iti faci cont sa'l dai la altcineva, eu l'am primit acum, cred ca dupa un an si contul meu a devenit "representative account".

Pentru orice detalii sau nelamuriri puteti posta aici sau prin PM.


O zi buna si sa auzim de bine.
1714018139
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714018139

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714018139
Reply with quote  #2

1714018139
Report to moderator
1714018139
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714018139

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714018139
Reply with quote  #2

1714018139
Report to moderator
You can see the statistics of your reports to moderators on the "Report to moderator" pages.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714018139
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714018139

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714018139
Reply with quote  #2

1714018139
Report to moderator
1714018139
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714018139

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714018139
Reply with quote  #2

1714018139
Report to moderator
M0ndialu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 819
Merit: 1000



View Profile WWW
June 08, 2014, 02:57:27 PM
Last edit: June 08, 2014, 03:23:08 PM by M0ndialu
 #2

Super, o sa il incerc si eu..am avut in trecut ceva tangente cu forex, treanzactii cu optiuni binare  Roll Eyes

Mersii frumos ca l-ai prezentat  Grin


Edit:

la Order Type am observat ca poti seta ce fel de ordin sa fie sau ceva de genul, daca poti da mai multe detalii ar fii de mare ajutor ca sa nu fac experimente gresite  Cheesy

Market
Limit
Stop -> aici poti seta la cat sa se inchida? e un fel de stop loss?
Trailing Stop
Fill or kill


crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
June 08, 2014, 03:59:24 PM
 #3

Imprumuti bani sau coins ?

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
icet208
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 762
Merit: 500


View Profile
June 08, 2014, 04:57:27 PM
 #4

situl arata ok..ideea e interesanta. frumoasa descriere. O sa-mi creez un cont folosind ref-ul tau.
Mikez
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 508
Merit: 500



View Profile
June 08, 2014, 06:01:34 PM
 #5

Multumim pentru prezentare. Auzisem de ceva timp de aceasta platforma, dar nu prea am avut tangente cu ea.

icet208
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 762
Merit: 500


View Profile
June 08, 2014, 07:05:11 PM
 #6

poti da ceva detalii despre Margin Trade?
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 09, 2014, 01:39:11 AM
Last edit: June 09, 2014, 09:14:08 AM by jonsi
 #7

Super, o sa il incerc si eu..am avut in trecut ceva tangente cu forex, treanzactii cu optiuni binare  Roll Eyes

Mersii frumos ca l-ai prezentat  Grin


Edit:

la Order Type am observat ca poti seta ce fel de ordin sa fie sau ceva de genul, daca poti da mai multe detalii ar fii de mare ajutor ca sa nu fac experimente gresite  Cheesy

Market
Limit
Stop -> aici poti seta la cat sa se inchida? e un fel de stop loss?
Trailing Stop
Fill or kill




Market - se executa ordinul de buy sau sell la pretul de market, adica se ia din order book.
Limit - se executa ordinul de buy sau sell la pretul stabilit de tine, adica atunci cand cineva ia din order book ordinul tau, mai pe romaneste daca pui sa vinzi la $700 o sa se execute cand pretul ajunge la $700
Stop - este exact stop loss
Trailing stop - aici este un pic mai complicat, tot un fell de stop loss dar se ia in procente. Exemplu: daca pui trailing stop la 5% si pretul creste cu 10% si dupa aia scade iar cu 5% se opreste ordinul.
Fill or kill - se executa ordinul sau nu, adica daca nu se executa se anuleaza de tot.

Mai este si OCO = one cancel the others - se pun doua ordine simultan si oricare se executa il anuleaza pe celalalt.


Oricum, toate acestea sunt utile daca nu esti la calculator o perioada mai lunga de timp. Eu lucrez in special cu ordine Limit, spre exemplu pui buy pentru 10 btc la 640, se executa si dupa asta sell pentru 10 btc la 660. Cand ajunge pretul la 660 se inchide pozitia si tu iti iei profitul de 200 usd.




Imprumuti bani sau coins ?

Imprumuti ce vrei tu. Dobanzile pe care le primesti la bani sunt in general cam de 10 ori mai mari decat la btc. Daca nu crezi ca pretul btc va sari foarte mult poti sa pui bani la imprumutat si din dobanda sa cumperi btc, o sa iesi mai bine. Ca idee si eu am fost sceptic la inceput pentru a lasa sume relativ mari de bani pe un exchange si in general nu este o practica buna. M'au atras dobanzile mari, adica chiar cu o dobanda de 0.2% pe zi ajungi la dobande de 73% pe an, dar avand in vedere ca poti pune la imprumutat si dobanda platita zilnic o sa ajungi la mult mai mult. Acum m'am interesat in detaliu si am ajuns sa am incredere foarte mare in acest exchange. Oricum, ca un sfat si ca practica generala NU INVESTI MAI MULT DECAT ESTI DISPUS SA PIERZI pentru ca nu se stie niciodata (cu toate ca eu personal, daca s'ar intampla ca maine sa dispara acest exchange as fi ruinat).




Multumim pentru prezentare. Auzisem de ceva timp de aceasta platforma, dar nu prea am avut tangente cu ea.

Cu placere. La crearea ei a lucrat un roman pe care il gasiti frecvent in sectiunea de Tutoriale. Am vorbit cu el si ii cunoaste personal pe "patroni".




situl arata ok..ideea e interesanta. frumoasa descriere. O sa-mi creez un cont folosind ref-ul tau.



Multumesc. Site'ul este putin mediatizat dar de multe ori are volume mai mari decat Bitstamp, OKcoin si Huobi. Ca referinta este una din platformele pe care Coindesk'ul o foloseste pentru stabilirea CoinDesk Bitcoin Price Index (pe langa bitstamp si btc-e)


poti da ceva detalii despre Margin Trade?

Da, desigur. O sa dau un exemplu ca sa fiu mai explicit: Tu ai o suma de bai x. Acesti bani ii transferi in portofelul de trading si ii tii acolo ca si garantie in caz de iesi pe pierdere sa ai de unde sa platesti banii sau bitcoinii imprumutati pentru a face trading. Pentru toate tradingurile pe care le faci imprumuti bani pentru buy si btc pentru sell. Spre exemplu crezi ca pretul btc o sa scada, atunci pui o pozitie de short (sell) pentru 10 btc la pretul de 650 usd. Pretul ajunge la 610 usd si inchizi pozitia, in traducere libera tu ai imprumutat 10 btc de la cineva, i'ai vandut cu 650 usd adica 6500 usd si i'ai cumparat inapoi la 610 usd, adica 6100 usd pentru ai returna. Profit net 6500-6100=400 usd, bani care iti intra direct in cont. La fel se face si pentru long (buy) doar ca aici imprumuti bani. Acel leverage de 2.5:1 inseamna ca daca tu ai in portofelul de trading 10 btc tu poti tranzactiona 25 btc. Avantajul, chiar daca la prima vedere nu pare este enorm, adica daca tu dispui de 10 btc si actual pretul este de 650 usd si crezi ca o sa creasca la 700 normal ca tii banii in btc preconizand un castig de 500 usd, dar facand margin trading poti avea un castig suplimentar de 25*50=1250 usd (chiar daca nu dispui de acesti bitcoini). Atentie insa, daca pretul se duce in directia opusa si pierderile sunt pe masura. Si eu am sustinut perderi destul de mari, chiar de 2000 usd pe zi de aceea recomand sa incepi cu sume relativ mici pentru a intelege exact ce se intampla. Oricum, un profit de 100 usd pe zi este usor realizabil, deoarece de obicei bitcoinul are fluctuatii de cel putin 10-20 intr'o singura zi, dar la fel de bine se poate realiza si o pierdere de 100 usd pe zi.






Pentru alte intrebari sau neclaritati nu ezitati sa postati sau PM.
Multumesc tuturor care au folosit pentru inscriere linkul meu si pentru interesul aratat.
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 09, 2014, 12:35:33 PM
Last edit: June 09, 2014, 01:01:59 PM by jonsi
 #8

Dar nu exista riscul sa pierzi banii imprumutati ? este cineva care doar imprumuta? as fi fost curios sa vad un print screen cu castigurile realizate...

Nu exista. Siteul inchide automat pozitiile celor care au imprumutat banii atunci cand exista acest risk. Chiar in cazul unui flash crash sau unei cresteri extraordinare (aici pierzand cei care au pozitii de short) imprumuturile sunt asigurate de platforma. Inainte nu erau, le asigurai doar daca doreai pentru un comision extra de 20% dar acum exista un comision unic de 15% din dobanda pe care ii opreste site'ul in care intra si asigurarea.


-edit-
  Da, sunt foarte multi care doar imprumuta. Exista si posibilitatea ca la crearea contului sa'l faci doar pentru imprumut, eu unul nu inteleg de ce, poate pentru persoanele care au pierdut prin tranzactii si acum vor doar siguranta si sa nu existe tentatia de a face iar trading (presupun).
-edit-
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 09, 2014, 12:48:32 PM
 #9

Un print screen facut acum:


Dobanda a fost foarte mica in ultimul timp (in medie 0.06% pe zi, adca aprox 22% pe an, asta daca nu lasi la imprumutat si dobanda pe care o aduni zilnic), deoarece asa se intampla in perioadele de descrestere a pretului. Cand a inceput cresterea a sarit imediat pana la 0.78% pe zi.



-edit-
Nu merge imaginea, linkul este http://postimg.org/image/lbwzpu5v1/
-edit-
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 09, 2014, 12:57:54 PM
 #10

Si aici un screen cu dobanzile incasate de pe 3 pana pe 9 (azi)

http://postimg.org/image/fatdmkj03/


-edit-
La sfarsitul iernii, inainte sa inceapa caderea faceam in jur de 30 usd pe zi, mi'e lene sa caut prin history dar o sa pun screen shot cand gasesc.
-edit-
M0ndialu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 819
Merit: 1000



View Profile WWW
June 09, 2014, 01:12:29 PM
 #11

Super, o sa il incerc si eu..am avut in trecut ceva tangente cu forex, treanzactii cu optiuni binare  Roll Eyes

Mersii frumos ca l-ai prezentat  Grin


Edit:

la Order Type am observat ca poti seta ce fel de ordin sa fie sau ceva de genul, daca poti da mai multe detalii ar fii de mare ajutor ca sa nu fac experimente gresite  Cheesy

Market
Limit
Stop -> aici poti seta la cat sa se inchida? e un fel de stop loss?
Trailing Stop
Fill or kill




Oricum, toate acestea sunt utile daca nu esti la calculator o perioada mai lunga de timp. Eu lucrez in special cu ordine Limit, spre exemplu pui buy pentru 10 btc la 640, se executa si dupa asta sell pentru 10 btc la 660. Cand ajunge pretul la 660 se inchide pozitia si tu iti iei profitul de 200 usd.



Deci sa inteleg ca nu e ca pe forex: (deschizi o pozitie de sell sa zicem daca pretul scade iar cand vezi ca esti pe profit si esti multumit o inchizi) ?

Aici trebui sa deschizi 2 tranzactii una de buy sa zicem daca crezi ca pretul creste, apoi una de sell la pretul ales de tine in functie de cat profit vrei.. am inteles bine?

jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 09, 2014, 01:20:32 PM
 #12

Ba da, poate m'am exprimat eu gresit. Este exact ca la forex, poti inchide pozitia cand vrei tu. Ma refeream ca in loc de stop loss poti deschide alta pozitie Limit cu aceeasi cantitate de btc (vanduti sau cumparati) doar ca pozitia sa fie invers cu cea activa.

-edit-
Ai acolo in dreptul pozitiei active Close care iti inchide pozitia la pretul de market (adica ia prima pozitie din order book)
(cred ca v'am plictisit cu atatea edituri)
-edit-
M0ndialu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 819
Merit: 1000



View Profile WWW
June 09, 2014, 06:04:28 PM
 #13

esti utilizator nou si trebuie sa iti ridice Cyrus restrictiile de postare  Smiley

diferenta dintre un exchange obisnuit si "Margin Trade" este ca aici ai "Leverage" adica daca tu faci un depozit de 1 BTC iti va da voie sa faci tranzactii de 2.5 ori mai mari astfel ai sanse sa faci profit mai mult decat daca ai vinde si cumpara BTC pe un exchange normal
adica la un depozit de 1 BTC vei putea tranzactiona  in total 2.5 btc

" Leverage-ul va permite sa utilizati mai multi bani decat aveti in cont (adica vei putea vinde si cumpara mai mult) pentru a deschide o tranzactie. Acest lucru este posibil deoarece brokerul va pune la dispozitie o anumita suma de bani pentru fiecare unitate monetara pentru care o aveti in cont. De obicei, leverage-ul este exprimat ca 2.5:1. Aceasta inseamna ca pentru fiecare unitate monetara pe care o aveti in cont, brokerul va pune la dispozitie inca 2.5 de unitati monetare. Astfel, pentru un depozit de 1 BTC aveti la dispozitie 2.5*1BTC = 2.5 BTC "

cred ca asa sta treaba..sper ca nu am gresit  Smiley

Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
June 09, 2014, 07:59:47 PM
 #14

esti utilizator nou si trebuie sa iti ridice Cyrus restrictiile de postare  Smiley
Imediat Smiley

Offtopic: Nu stiu de ce, dar de fiecare daca cand vreau sa postez pe acest forum primesc mesaj ca am postat in ultimele 360 de minute si trebuie sa astept ...dar eu nu am postat de cateva ore, doar ce am intrat sa citesc raspunsurile si am vrut sa raspund si eu !
Ca masura anti-spam, userii noi nu pot posta(sau mai bine zis, orice actiune, cum ar loginul, trimiterea unui mesaj, sau un search) decat la 360 secunde. Ti-am ridicat acum restrictiile asociate utilizatorilor noi, acestea fiind acum cu 75% mai mici. Aceste restrictii vor fi mai blande pe masura ce va creste activitatea pe forum. Presupun ca ai primit deja un mesaj de confirmare.

Ma scuzati de off-topic.

jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 10, 2014, 09:45:57 AM
 #15

Ba da, poate m'am exprimat eu gresit. Este exact ca la forex, poti inchide pozitia cand vrei tu. Ma refeream ca in loc de stop loss poti deschide alta pozitie Limit cu aceeasi cantitate de btc (vanduti sau cumparati) doar ca pozitia sa fie invers cu cea activa.

-edit-
Ai acolo in dreptul pozitiei active Close care iti inchide pozitia la pretul de market (adica ia prima pozitie din order book)
(cred ca v'am plictisit cu atatea edituri)
-edit-

Nici eu nu prea inteleg, adica doar imprumuti sau trebuie sa pui tranzactii ca sa poti face bani din banii imprumutati la altii ?
eu am inteles ca poti doar sa imprumuti pe altii si asa faci bani, doar ca am facut ca sunt unii cu 200000$ cu dobanda foarte mica si nu cred ca ar mai cumpara cineva cu 0.5% pe zi macar ...

Offtopic: Nu stiu de ce, dar de fiecare daca cand vreau sa postez pe acest forum primesc mesaj ca am postat in ultimele 360 de minute si trebuie sa astept ...dar eu nu am postat de cateva ore, doar ce am intrat sa citesc raspunsurile si am vrut sa raspund si eu !


      Poti doar sa imprumuti fara nici o problema si o sa primesti o dobanda la banii pe care i'ai imprumutat la altii, ca la banca. Nu este nici o legatura intre tranzactii si imprumuturi. Cat despre unii cu 200000$ nu e o suma asa mare, se imprumuta zilnic cateva milioane de usd. Nu stiu la ce te referi cand spui dobanda foarte mica si "0.5% pz zi macar". Daca tii banii la banca primesti o dobanda maxima de 10.8% pe an din care se impoziteaza, ai restrictii ca de exemplu banii blocati pe 6 luni altfel pierzi dobanda acumulata si altele. Acum BitFinex'ul plateste o dobanda de 0.1628% pe zi (de fapt nu platforma plateste ci aceia care imprumuta banii) in functie de cerere si oferta, adica tu poti cere oricat vrei dar la dobanda asta imprumuti banii sigur. Asta inseamna o dobanda de 59,42% pe an ceea ce este enorm (asta in cazul in care retragi zilnic banii acumulati din dobanda, dar daca ii lasi si pe acestia la imprumutat la sfarsitul anului o sa ajungi la o suma mult mai mare, deoarece zilnic vei imprumuta mai mult). La o dobanda de 0.5% pe zi ar veni 182,5% pe an, asa ca nu inteleg de ce zici "macar".
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 10, 2014, 09:52:26 AM
 #16

esti utilizator nou si trebuie sa iti ridice Cyrus restrictiile de postare  Smiley

diferenta dintre un exchange obisnuit si "Margin Trade" este ca aici ai "Leverage" adica daca tu faci un depozit de 1 BTC iti va da voie sa faci tranzactii de 2.5 ori mai mari astfel ai sanse sa faci profit mai mult decat daca ai vinde si cumpara BTC pe un exchange normal
adica la un depozit de 1 BTC vei putea tranzactiona  in total 2.5 btc

" Leverage-ul va permite sa utilizati mai multi bani decat aveti in cont (adica vei putea vinde si cumpara mai mult) pentru a deschide o tranzactie. Acest lucru este posibil deoarece brokerul va pune la dispozitie o anumita suma de bani pentru fiecare unitate monetara pentru care o aveti in cont. De obicei, leverage-ul este exprimat ca 2.5:1. Aceasta inseamna ca pentru fiecare unitate monetara pe care o aveti in cont, brokerul va pune la dispozitie inca 2.5 de unitati monetare. Astfel, pentru un depozit de 1 BTC aveti la dispozitie 2.5*1BTC = 2.5 BTC "

cred ca asa sta treaba..sper ca nu am gresit  Smiley

Este corect, dar cu precizarea ca nu exista un broker. Banii sunt pusi la dispozitie de alti utilizatori (imprumuturi). O alta diferenta fata de un exchange obisnuit este ca poti face short pe bitcoini, adica bitcoinul scade si tie iti cresc banii (nu doar ii vinzi si'i cumperi cand scad dar la urma ai aceeasi valoare in fiat, ci efectiv vezi cum bitcoinul scade si tu primesti dolari daca ai o pozitie de short (sell) deschisa).
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 11, 2014, 01:40:17 AM
Last edit: June 11, 2014, 07:42:05 AM by Cyrus
 #17

Am facut din fuga o pagina simplista pentru calculul dobanzii: http://jonsi.byethost12.com/
Intrati cu incredere nu e virus sau altceva, dar totusi o sa pun si codul, care poate fi copiat intr'un editor javascript online cum ar fi http://js.do/ :

<script>
function calculate_this() {

  var sumIn = document.getElementById('sumIn').value;
  var dobanda = document.getElementById('dobanda').value;
  var nrZile = document.getElementById('nrZile').value;

  var tot = sumIn;
  var dobZi = (sumIn*dobanda)/100;
  var dobTot = 0;

for(var i=1;i<=nrZile;i++) {
    sumIn = (sumIn-0)+(dobZi-0);
    dobTot += dobZi;
    dobZi = (sumIn -0)*(dobanda-0)/100;
}
  var results = sumIn;
  document.getElementById('results').innerHTML = results.toFixed(4);
  document.getElementById('dob').innerHTML = dobTot.toFixed(4);
}
</script>

Suma initiala: <input type="text" id="sumIn" value="100">
<br>
Dobanda pe zi in procente: <input type="text" id="dobanda" value="0.1">
<br />
Numarul de zile: <input type="text" id="nrZile" value="5">

<input type=button value="Calculeaza" onClick="calculate_this()"><br><br />

Dobanda acumulata: <span id="dob"></span>
<br />
Suma totala: <span id="results"></span>
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 11, 2014, 12:58:12 PM
 #18

Cresc dobanzile. Momentan cea mai mica (adica la care este cineva dispus sa ofere imprumuturi) este 0.2999% pe zi.
icet208
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 762
Merit: 500


View Profile
June 11, 2014, 02:11:51 PM
 #19

ce se intampla cu situl? numai merge..
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 11, 2014, 02:28:10 PM
 #20

ce se intampla cu situl? numai merge..

De ce zici asta? merge perfect.
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!