Bitcoin Forum
April 16, 2024, 05:54:37 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: Prezentare BITFINEX  (Read 17224 times)
icet208
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 762
Merit: 500


View Profile
June 11, 2014, 04:00:56 PM
 #21

acum merge. A fost o perioada cand nu mi-a mers..probabil a fost de la pc..
1713290077
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713290077

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713290077
Reply with quote  #2

1713290077
Report to moderator
You can see the statistics of your reports to moderators on the "Report to moderator" pages.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713290077
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713290077

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713290077
Reply with quote  #2

1713290077
Report to moderator
1713290077
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713290077

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713290077
Reply with quote  #2

1713290077
Report to moderator
1713290077
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713290077

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713290077
Reply with quote  #2

1713290077
Report to moderator
jadagles
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 49
Merit: 0


View Profile
June 11, 2014, 07:52:26 PM
 #22

Nu prea inteleg comanda trailing stop, tu imi vorbesti de procente dar ei imi afiseaza in usd. De ex am pus 0.4 btc la 646USD/BTC rata de schimb, am o casuta in care pot scrie si presupun ca e vorba de procente, am scris 10 si sub imi da =~4,3USD. Ce inseamna asta?

 Pe mine ma intereseaza sa vand in up trend iar marja de sa fie de 5% din pretul pe care l-am afisat in momentul cand vand, adica, 5% din 646 e 32.3 + 646 = 678.3   678.3 reprezinta stop loss in caz ca pretul mai creste dai apoi coboara sub 678.3 . Cel putin asa am inteles ca functioneaza trailing stop; de ce nu imi afiseaza procentaje, sau cum sa inteleg ce e cu cei 4,3 USD cand scriu 10?
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 11, 2014, 10:44:37 PM
 #23

Nu prea inteleg comanda trailing stop, tu imi vorbesti de procente dar ei imi afiseaza in usd. De ex am pus 0.4 btc la 646USD/BTC rata de schimb, am o casuta in care pot scrie si presupun ca e vorba de procente, am scris 10 si sub imi da =~4,3USD. Ce inseamna asta?

 Pe mine ma intereseaza sa vand in up trend iar marja de sa fie de 5% din pretul pe care l-am afisat in momentul cand vand, adica, 5% din 646 e 32.3 + 646 = 678.3   678.3 reprezinta stop loss in caz ca pretul mai creste dai apoi coboara sub 678.3 . Cel putin asa am inteles ca functioneaza trailing stop; de ce nu imi afiseaza procentaje, sau cum sa inteleg ce e cu cei 4,3 USD cand scriu 10?


     Da, intr'adevar am facut o greseala. Nu este vorba de procente, asa era la inceput dar vad ca intre timp s'a schimbat, acum vad ca este direct in usd. Eu avand acces 24/24 nu folosesc trailing stop si stop loss deoarece prefer sa pun aceste ordine manual (folosind limit) prin contrapozitii. De mentionat ca aceste pozitii se anuleaza reciproc (sau se inchid daca spre exemplu ai o pozitie activa de long (buy) pentru x btc si la un moment dat se executa o pozitie de short (sell) pentru x btc), adica nu poti avea simultan si long si short, de aceea eu prefer aceasta metoda.
    In cazul specificat de tine trebuie sa calculezi cat inseamna acesti 5% din pret si sa setezi ordinul in usd. Ordinul trailing stop se misca odata cu piata, adica nu poti fixa dinainte la cat sa se execute ordinul deoarece nu stii cat o sa se miste piata in favoarea ta pana o ia in directia opusa. Atentie cu ordinul trailing stop: nu se declanseaza pana ce piata nu s'a miscat in directia propusa cu cel putin cat ai setat la trailing stop. Ca sa fiu concret, spre exemplu daca fixezi trailing stop pe un ordin de buy si pui in casuta 10 (reprezentand usd, nu procente cum am spus in descriere) atunci acel ordin se va executa DOAR daca pretul de market creste peste 610 usd. El se va executa la cat ajunge piata cel mai sus minus acei 10 (usd) cand coboara. Daca piata ajunge pana la 650 usd si dupa asta incepe sa coboare ordinul se va executa la 640 usd.

Scuze pentru greseala facuta initial, sper ca nu ti'am provocat nici o pierdere prin asta.


De fapt am mai citit acum si nu pot spune sigur ca ordinul de trailing stop se executa doar daca mai intai piata se misca in directia dorita, este posibil sa se execute si daca se misca in directia contrara cu numarul de unitati specificate de tine. Cand o sa'mi inchid pozitia curenta o sa fac un mic experiment ca sa'ti spun sigur daca este asa sau nu.
berryzat
Member
**
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 10


View Profile
June 12, 2014, 04:23:06 AM
 #24

Nu am timp sa citesc tot topicul dar mare atentie cu bitnefix, mai ales cu inchiderea pozitiilor!
Anul trecut am facut in decurs de cateva zile vreo 150 dolari desi nu prea stiam ce fac si apoi nu am mai pus acele pozitii de stop si normal ca am pierdut tot ce am castigat.
Cryptorally avea un tutorial, nu mai este pe livejurnal publicat.
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 13, 2014, 09:24:57 AM
 #25

Ordinul trailing stop clarificat:
Exemplu: Am pus un ordin trailing stop de 1btc pentru buy. In casuta am trecut valoarea 20 (se refera la usd si nu inseamna ca pui sa cumperi 1 btc cu 20 usd si da sunt sigur Smiley )
Pretul de referinta se ia pretul de market cand se pune ordinul, astfel incat la ordine active apare ordinul trailing stop si la price apare initial pretul de market + 20. In cazul meu a aparut 638. Am spus ca apare initial deoarece campul price nu este fix ci se modifica cu piata astfel:
1. Daca pretul incepe sa scada atunci si pretul la care se va executa ordinul incepe sa scada, el pastrand o distanta de 20 usd fata de cel mai mik Ask din orderbook (in cazul meu pretul a coborat pana la 635)
2. Daca pretul incepe sa creasca atunci pretul la care se va executa ordinul trailing stop ramane fix, el declansandu'se in momentul in care cel mai mic ask din orderbook devine egal sau mai mare cu valoarea din campul price al ordinului.

De precizat ar fi ca odata ce s'a declansat ordinul el cumpara toate pozitiile din order book pentru a inchide ordinul. Mai exact daca se pune un ordin trailing stop de 10 btc la pretul x si ajunge sa se declanseze atunci el va cumpara din order book 10 btc chiar daca exista doar 1 btc la pretul x si urmatoarele pozitii avand preturi mai mari.
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 13, 2014, 09:29:27 AM
 #26

Nu am timp sa citesc tot topicul dar mare atentie cu bitnefix, mai ales cu inchiderea pozitiilor!
Anul trecut am facut in decurs de cateva zile vreo 150 dolari desi nu prea stiam ce fac si apoi nu am mai pus acele pozitii de stop si normal ca am pierdut tot ce am castigat.
Cryptorally avea un tutorial, nu mai este pe livejurnal publicat.


Bine inteles ca trebuie atentie, ca la orice altceva. Chiar din primii ani de viata ne'am auzit parintii spunandu'ne: "Atentie cand treci strada!".
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 13, 2014, 10:16:51 AM
 #27

Apropo, a prins vreo cineva caderea de ieri (de la 640 la 575) cu o pozitie de short? Eu am prins'o cu doar 0.5 btc.


-edit-
  Pentru umprumuturi am scos auto-renew de pe Flash Return Rate (current: 0.2725%) si l'am pus pe 0.55%, deoarece este o cerere foarte mare de lichiditati.
-edit-
jadagles
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 49
Merit: 0


View Profile
June 13, 2014, 04:53:32 PM
 #28

Ordinul trailing stop clarificat:
Exemplu: Am pus un ordin trailing stop de 1btc pentru buy. In casuta am trecut valoarea 20 (se refera la usd si nu inseamna ca pui sa cumperi 1 btc cu 20 usd si da sunt sigur Smiley )
Pretul de referinta se ia pretul de market cand se pune ordinul, astfel incat la ordine active apare ordinul trailing stop si la price apare initial pretul de market + 20. In cazul meu a aparut 638. Am spus ca apare initial deoarece campul price nu este fix ci se modifica cu piata astfel:
1. Daca pretul incepe sa scada atunci si pretul la care se va executa ordinul incepe sa scada, el pastrand o distanta de 20 usd fata de cel mai mik Ask din orderbook (in cazul meu pretul a coborat pana la 635)
2. Daca pretul incepe sa creasca atunci pretul la care se va executa ordinul trailing stop ramane fix, el declansandu'se in momentul in care cel mai mic ask din orderbook devine egal sau mai mare cu valoarea din campul price al ordinului.

De precizat ar fi ca odata ce s'a declansat ordinul el cumpara toate pozitiile din order book pentru a inchide ordinul. Mai exact daca se pune un ordin trailing stop de 10 btc la pretul x si ajunge sa se declanseze atunci el va cumpara din order book 10 btc chiar daca exista doar 1 btc la pretul x si urmatoarele pozitii avand preturi mai mari.

Uite care e treaba. Eu am imprumutat 1 btc. Ideea e ca ii pot folosi doar la margin trading. Eu vreau sa folosesc trailing stop. Intrebarea e: daca sunt pe margin trading inseamna ca pot paria impotriva pietii? Adica pretul sa scada si eu sa castig in timp ce scade? Nu prea inteleg cum se foloseste trailing stop. Daca pun 40 in casuta si dau buy 1 btc ce inseamna, cand dau sell ce inseamna? Da-mi te rog exemplu in ambele cazuri cand sa zicem piata e la 601$/btc. Si eventual daca poti da-mi exemplu cand urca si scade piata in ambele cazuri. Merci.
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 14, 2014, 10:28:59 AM
Last edit: June 14, 2014, 10:49:57 AM by jonsi
 #29

...

Uite care e treaba. Eu am imprumutat 1 btc. Ideea e ca ii pot folosi doar la margin trading. Eu vreau sa folosesc trailing stop. Intrebarea e: daca sunt pe margin trading inseamna ca pot paria impotriva pietii? Adica pretul sa scada si eu sa castig in timp ce scade? Nu prea inteleg cum se foloseste trailing stop. Daca pun 40 in casuta si dau buy 1 btc ce inseamna, cand dau sell ce inseamna? Da-mi te rog exemplu in ambele cazuri cand sa zicem piata e la 601$/btc. Si eventual daca poti da-mi exemplu cand urca si scade piata in ambele cazuri. Merci.


  Tocmai asta inseamna margin trading: faci trading cu fiat sau bitcoini imprumutati. Daca esti pe margin trading poti paria impotriva pietii, adica exact ce ai spus tu: castigi in timp ce scade pretul. Acest lucru este posibil doar cu margin trading si functioneaza in felul urmator: Tu ai 1000 usd in portofelul de trading (a se observa ca exista 3 portofele distincte asociate cu cele 3 sectiuni ale platformei). Crezi ca piata o sa scada deci este logic sa tii banii in fiat dar totusi vrei sa castigi mai multi bani (nu doar sa nimeresti "bottom'ul", sa cumperi atunci si sa castigi pe crestere, cum e pe un exchange clasic). Atunci pui un ordin de short (sell) sa spunem de 1 btc la pretul 601 usd, asta inseamna ca ai vandut 1 btc cu 601 usd. Acest 1 btc tu nu il detii deoarece ai doar fiat (chiar daca ai si btc in portofel tot nu o sa'i folosesti) si atunci sistemul il imprumuta automat pentru tine de la cei care ofera spre imprumut si il vinde pe piata. Poti inchide pozitia oricand dar sa spunem ca o inchizi la pretul de 550 usd, asta inseamna ca tu cumperi un btc la 550 usd. Returnezi btc'ul persoanei/persoanelor de la care l'ai imprumutat (aceste lucruri le face sistemul automat) si tu ramai cu un profit net de 51 usd., avand acum in portofel un total de 1051 usd.

   Trailing stop este in special pentru a limita pierderile in caz de piata nu merge in directia preconizata. Daca pui 40 in casuta si dai buy inseamna ca o sa cumperi cand pretul creste cu 40 usd, la fel daca dai sell inseamna ca o sa vinzi cand pretul scade cu 40 usd.
Pentru un pret de market de 601 usd daca ai pus in casuta 40 si day buy atunci se va pune un ordin trailing stop cu valoarea 641 si ordinul se va executa (adica vei cumpara) cand pretul de market ajunge la 641 usd in cazul in care piata creste. Daca piata incepe sa scada atunci ordinul trailing stop scade odata cu ea, spre exemplu piata ajunge la 591 el mentinandu'se la o distanta de 40 usd, deci va fi de 631. Deci, daca pui buy si piata creste ordinul nu se modifica, daca descreste ordinul se modifica odata cu piata (pastrand diferenta pe care ai pus'o in casuta).
La fel daca pui sell, doar ca ordinul  ramane fix atunci cand piata scade si se modifica cand piata creste. In cazul tau se va pune sell la 601-40=561 usd. Daca piata ajunge la 620 atunci si ordinul tau creste la 580, daca incepe iar sa scada ordinul nu se mai modifica, ramanand tot la 580.
   Acest ordin il pui (in special) pentru a inchide automat o pozitie deschisa anterior.




-edit-
    Cum a zis si berryzat: Atentie, atentie si iar atentie! Se pot castiga bani (si chiar multi) cu margin trading'ul dar la fel de bine se pot si pierde!
-edit-
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 14, 2014, 10:45:01 AM
 #30

Apropo, acum este o cerere de lichiditati de 385.841 usd la 0.4% pe zi si de 1.000.000 usd la 0.35% pe zi si cea mai mica oferta este de 0.4998% pe zi (dar foarte putin doar 600 usd).
jadagles
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 49
Merit: 0


View Profile
June 14, 2014, 11:05:57 AM
 #31

...

Uite care e treaba. Eu am imprumutat 1 btc. Ideea e ca ii pot folosi doar la margin trading. Eu vreau sa folosesc trailing stop. Intrebarea e: daca sunt pe margin trading inseamna ca pot paria impotriva pietii? Adica pretul sa scada si eu sa castig in timp ce scade? Nu prea inteleg cum se foloseste trailing stop. Daca pun 40 in casuta si dau buy 1 btc ce inseamna, cand dau sell ce inseamna? Da-mi te rog exemplu in ambele cazuri cand sa zicem piata e la 601$/btc. Si eventual daca poti da-mi exemplu cand urca si scade piata in ambele cazuri. Merci.


  Tocmai asta inseamna margin trading: faci trading cu fiat sau bitcoini imprumutati. Daca esti pe margin trading poti paria impotriva pietii, adica exact ce ai spus tu: castigi in timp ce scade pretul. Acest lucru este posibil doar cu margin trading si functioneaza in felul urmator: Tu ai 1000 usd in portofelul de trading (a se observa ca exista 3 portofele distincte asociate cu cele 3 sectiuni ale platformei). Crezi ca piata o sa scada deci este logic sa tii banii in fiat dar totusi vrei sa castigi mai multi bani (nu doar sa nimeresti "bottom'ul", sa cumperi atunci si sa castigi pe crestere, cum e pe un exchange clasic). Atunci pui un ordin de short (sell) sa spunem de 1 btc la pretul 601 usd, asta inseamna ca ai vandut 1 btc cu 601 usd. Acest 1 btc tu nu il detii deoarece ai doar fiat (chiar daca ai si btc in portofel tot nu o sa'i folosesti) si atunci sistemul il imprumuta automat pentru tine de la cei care ofera spre imprumut si il vinde pe piata. Poti inchide pozitia oricand dar sa spunem ca o inchizi la pretul de 550 usd, asta inseamna ca tu cumperi un btc la 550 usd. Returnezi btc'ul persoanei/persoanelor de la care l'ai imprumutat (aceste lucruri le face sistemul automat) si tu ramai cu un profit net de 51 usd., avand acum in portofel un total de 1051 usd.

   Trailing stop este in special pentru a limita pierderile in caz de piata nu merge in directia preconizata. Daca pui 40 in casuta si dai buy inseamna ca o sa cumperi cand pretul creste cu 40 usd, la fel daca dai sell inseamna ca o sa vinzi cand pretul scade cu 40 usd.
Pentru un pret de market de 601 usd daca ai pus in casuta 40 si day buy atunci se va pune un ordin trailing stop cu valoarea 641 si ordinul se va executa (adica vei cumpara) cand pretul de market ajunge la 641 usd in cazul in care piata creste. Daca piata incepe sa scada atunci ordinul trailing stop scade odata cu ea, spre exemplu piata ajunge la 591 el mentinandu'se la o distanta de 40 usd, deci va fi de 631. Deci, daca pui buy si piata creste ordinul nu se modifica, daca descreste ordinul se modifica odata cu piata (pastrand diferenta pe care ai pus'o in casuta).
La fel daca pui sell, doar ca ordinul  ramane fix atunci cand piata scade si se modifica cand piata creste. In cazul tau se va pune sell la 601-40=561 usd. Daca piata ajunge la 620 atunci si ordinul tau creste la 580, daca incepe iar sa scada ordinul nu se mai modifica, ramanand tot la 580.
   Acest ordin il pui (in special) pentru a inchide automat o pozitie deschisa anterior.




-edit-
    Cum a zis si berryzat: Atentie, atentie si iar atentie! Se pot castiga bani (si chiar multi) cu margin trading'ul dar la fel de bine se pot si pierde!
-edit-

Da, mersi pentru raspuns, acum am inteles cum sa folosesc trailing stop dar si margin tradeing. Am observat si eu nevoia asta de lichiditati, din pacate eu am doar 0,5 bitcoini. Daca as fi avut un 5.000 $ ar fi fost o treaba. Sunt atent la piata. Spor la trading.
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 14, 2014, 11:14:07 AM
 #32

Cu placere si ma bucur ca te'am putut ajuta. Pentru orice alte neclaritati nu ezita sa intrebi si o sa fac tot posibilul sa explic cat de bine pot.
Succes si tie la trading si sa faci 50 de btc din aia 0.5 Smiley
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 18, 2014, 08:06:35 AM
 #33

   Da... tocmai ce spuneam de atentie. Am reusit sa pun la imprumutat o suma destul de "frumoasa" la FRR (Flash Return Rate, current: 0.1942%) pe 30 de zile, care a fost luata pe loc, in loc de 2 zile. Acum am ramas cu banii blocati o luna daca cine a luat contractul nu renunta la el mai devreme. Deci, pentru cine pune bani sau BTC la imprumutat, grija la perioada pe care ii pune.
jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 28, 2014, 10:55:28 PM
 #34

Bitfinex a ajuns pe prima pagina pe bitcoinwisdom.com alaturi de Bitstamp, BTC-e si Huobi.
M0ndialu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 819
Merit: 1000



View Profile WWW
July 05, 2014, 03:53:52 PM
 #35

am si eu cateva neclaritati:  Grin

am deschis o pozitie, sa zicem ca sunt pe profit 10$ si vreau sa inchid pozitia ii dau "close" sau "claim" ? care e diferenta dintre cele 2 optiuni de la "Action" ? sau daca eu am cumparat 20 LTC trebuie sa vand cand vreau ca sa inchid pozitia ?

si inca o chestie daca eu am 50$ in cont, cand este considerata pozitia pierduta?  cand la  P/L (*) (%) am (minus) -50$ ?

ce reprezinta suma de la "Required Margin" ?


mersii frumos  Wink

jonsi (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
July 06, 2014, 09:41:30 AM
 #36


am deschis o pozitie, sa zicem ca sunt pe profit 10$ si vreau sa inchid pozitia ii dau "close" sau "claim" ? care e diferenta dintre cele 2 optiuni de la "Action" ? sau daca eu am cumparat 20 LTC trebuie sa vand cand vreau ca sa inchid pozitia ?


Ca sa inchizi o pozitie dai close. Claim se foloseste atunci cand vrei efectiv sa cumperi pozitia, dar pentru asta trebuie sa fi realizat un profit suficient de mare pentru a avea fondurile necesare.
Daca ai cumparat 20 LTC si dai close, sistemul va vinde automat 20 LTC la pretul de market. La fel poti inchide pozitia si daca pui tu un ordin sa vinzi 20 LTC la ce pret vrei tu si atunci cand se va executa acest ordin se va inchide si pozitia.



si inca o chestie daca eu am 50$ in cont, cand este considerata pozitia pierduta?  cand la  P/L (*) (%) am (minus) -50$ ?

ce reprezinta suma de la "Required Margin" ?

mersii frumos  Wink

Pozitia este considerata pierduta (si nu doar considerata, ci pierduta efectiv si inchisa automat de sistem) atunci cand pretul pietei ajunge cat Liquidation Price (al patrulea camp al pozitiei). Nu te lasa sa ajungi pana la -50$ pierdere deoarece iti trebuie o margine de siguranta adica "Required Margin". Mai exact aceasta reprezinta o suma de bani (indiferent daca este in $ sau BTC sau LTC) pe care sistemul iti cere sa o ai pentru fiecare pozitie activa si este egala cu 10% din valoarea pozitiei pentru leverage de 2:1 si cu 13% pentru leverage de 2.5:1. Spre exemplu daca tu ai cumparat 1 btc cu $600 iti va aparea la "Required Margin" valoarea de $60, adica acesti bani nu'i vei putea folosi in alte pozitii, ei trebuie sa ramana "liberi". Logica in spatele acestui lucru este: In cazul unui "flash crash" sau a unei cresteri bruste daca sistemul nu reuseste sa inchida automat pozitia la valoarea "Liquidation Price" ci un pic mai jos sau mai sus, atunci sa mai ai 10% fonduri de siguranta de unde sa platest creditorii (deoarece toate aceste tranzactii le faci cu bani imprumutati).




Cu cea mai mare placere.
M0ndialu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 819
Merit: 1000



View Profile WWW
March 27, 2015, 07:42:38 PM
Last edit: April 16, 2015, 10:05:54 AM by M0ndialu
 #37

am revenit si eu la trading si am 1 intrebare  Smiley

1. cum e ai bine sa setez Swap type ? Daily sau Term ? care e diferenta


MarkMJ
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 714
Merit: 500


one for one and 1 2 3


View Profile
April 16, 2015, 10:00:05 AM
 #38

Site'ul arata chiar foarte bine
Feeurile sunt OK
Success cu site'ul in continuare
Sa auzim numai de buni si sper sa nu devina scam.

I'm RED and that's GOOD, i will never be GREEN and that's not BAD! there's no one i'd rather be than me.
DEV for cryptocurrency but I HATE forks
spetsnaz99
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 40
Merit: 0


View Profile
June 05, 2015, 07:40:26 AM
 #39

Sal ,cum mai sa treaba cu bitfinex-ul? Ce schimbari au mai aparut,se mai merita efortul ?
BitofaN1
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 177
Merit: 100


View Profile
June 16, 2015, 07:39:28 PM
 #40

A incercat cineva sa profite de diferenta de dobanda dintre un credit luat de la o banca (9-12% dae) si dobanda platita de bitfinex la swaps (~18%) ?
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!