Bitcoin Forum
May 07, 2024, 12:55:23 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Mining China  (Read 1611 times)
DjLittle (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 13
Merit: 0


View Profile
October 05, 2014, 09:38:23 PM
 #1

Salut ,
 Imi cer scuze in avans daca mai este vreun post asemanator , m-am uitat pe primele 3-4 pagini si nu am mai rezistat Smiley .
Scurt si la obiect . As dori sa achizitionez din China echipamente mining (comand des din china diverse si nu ar fi o problema ) , si as vrea sa ma apuc si eu de mining (stiu , cam tarziu ... dar niciodata nu e prea tarziu nu ? ) . Ar fi cineva dispus sa ma ajute sa fac o treaba corecta ? Acum 2 ani  am incercat un mining pe calculatorul personal , adunasem vreo 40 BTC dar , hardul a cedat si nu am mai dat importanta acestui aspect , pierzand tot. Pe atunci mi se parea simpla treaba , dai jos programul de minat , wallet-ul si asta era tot . Acum , citind anumite forumuri in fuga , observ sute de schimbari si noi termeni pe care nu ii cunosc.
Multumesc
1715043323
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715043323

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715043323
Reply with quote  #2

1715043323
Report to moderator
According to NIST and ECRYPT II, the cryptographic algorithms used in Bitcoin are expected to be strong until at least 2030. (After that, it will not be too difficult to transition to different algorithms.)
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715043323
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715043323

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715043323
Reply with quote  #2

1715043323
Report to moderator
1715043323
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715043323

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715043323
Reply with quote  #2

1715043323
Report to moderator
iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
October 06, 2014, 10:08:25 AM
Last edit: October 06, 2014, 11:11:16 AM by iulius99
 #2

Salut ,
 Imi cer scuze in avans daca mai este vreun post asemanator , m-am uitat pe primele 3-4 pagini si nu am mai rezistat Smiley .
Scurt si la obiect . As dori sa achizitionez din China echipamente mining (comand des din china diverse si nu ar fi o problema ) , si as vrea sa ma apuc si eu de mining (stiu , cam tarziu ... dar niciodata nu e prea tarziu nu ? ) . Ar fi cineva dispus sa ma ajute sa fac o treaba corecta ? Acum 2 ani  am incercat un mining pe calculatorul personal , adunasem vreo 40 BTC dar , hardul a cedat si nu am mai dat importanta acestui aspect , pierzand tot. Pe atunci mi se parea simpla treaba , dai jos programul de minat , wallet-ul si asta era tot . Acum , citind anumite forumuri in fuga , observ sute de schimbari si noi termeni pe care nu ii cunosc.
Multumesc

   Salutare. Idea de a mina in sine nu e rea si nu e ca ai venit tarziu ... problema fundamentala e dificultatea (complexitatea calculelor) la care unele monede au ajuns ... cea ce presupune "aparate" care sa fie capabile sa dea acei  Th/s la SHA256  si Mh/s la SCRYPT  ....  deci implicit presupune ca  acum aceste aparate din aceasta cauza costa mult mai mult decat la origini ( asa cum aminteai).
O alta problema e ROI (Return of investment) care reprezinta numarul de zile cu care trebue sa minezi ca sa-ti poti scoate banii de pe investitie ( in afara de energia electrica), dupa care ai putea sa ai un castig ...  Aici problema e una : ca sa poata proiecta minere performante e nevoie de investitie de ordinul milioanelor ( pentru Chip-uri in special) ... pentru ca, chiar daca desfaci un miner si constati simplitatea lui ... el trage dupa sine toata acea investitie de a fi creat ... iar ca si idee un produs e cu atat mai ieftin, cu cat este fabricat intr-o  cantitate mai mare ... ori in acest sector nu se poate spune ca se construiesc milioane  de minere ... deci costurile o sa fie foarte mari pentru utilizatorul final ... Implicit de aici si  un ROI foarte tarziu sau poate niciodata daca investesti intr-un produs  nepotrivit ...

Acum ar fi mai simplu sa tii banii si eventual sa faci altceva cu ei mai ales ca e un val de scaderi al valorii multor cryptovalute, si nu se stie care or sa se mai reprinda ... dar daca tot doresti sa investesti in domeniul valutelor virtuale  poti sa te risti  sa cumperi una dintre cele mai populare .... si sa speri intr-o crestere

  Mult succes.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!