Bitcoin Forum
April 16, 2024, 03:06:34 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 »  All
  Print  
Author Topic: De ce scade Bitcoin atat?  (Read 8253 times)
im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
December 31, 2014, 09:55:19 AM
Last edit: December 31, 2014, 11:57:33 AM by im0rtel
 #41

aurul are stabilitate . bitcoinul are ? cat de volatil este bitcoinul in comparatie cu aurul?

aurul il poti transforma in bijuterii , il poti folosi la echipamente electronice , il poti folosi in reactii chimice , etc etc etc . bitcoinul mai face altceva decat sa stea intr-un portofel sau altul?

cand ti se viruseaza calculatorul , ti se fura aurul sau bitcoinul ?

cand spui bitcoin primul lucru la care te gandesti este ce tehnologie cool ai in buzunar sau cat face in fiat mana aia de biti ?

cate mii de monede virtuale fac concurenta azi bitcoinului ? ce zici ? zici ca multe mii ? mai sa fie cate mii de metale fac concurenta aurului ? nici 10 metale pretioase zici ? ptiu dracie.

hipsterii obositi sa comenteze despre cum iubesc ei tehnologia cu potential de a schimba lumea .

daca 1 btc ar valora 0.01 usd permanent ai mai fi auzit tu de bitcoin vreodata ?

ps : bitcoin la 309 usd in scadere la sfarsit de an .  in anul 2015 bitcoin ajunge la 100 usd.

1713279994
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713279994

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713279994
Reply with quote  #2

1713279994
Report to moderator
1713279994
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713279994

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713279994
Reply with quote  #2

1713279994
Report to moderator
1713279994
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713279994

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713279994
Reply with quote  #2

1713279994
Report to moderator
Whoever mines the block which ends up containing your transaction will get its fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
January 02, 2015, 04:34:31 PM
 #42

aurul are stabilitate . bitcoinul are ? cat de volatil este bitcoinul in comparatie cu aurul?

aurul il poti transforma in bijuterii , il poti folosi la echipamente electronice , il poti folosi in reactii chimice , etc etc etc . bitcoinul mai face altceva decat sa stea intr-un portofel sau altul?

cand ti se viruseaza calculatorul , ti se fura aurul sau bitcoinul ?

cand spui bitcoin primul lucru la care te gandesti este ce tehnologie cool ai in buzunar sau cat face in fiat mana aia de biti ?

cate mii de monede virtuale fac concurenta azi bitcoinului ? ce zici ? zici ca multe mii ? mai sa fie cate mii de metale fac concurenta aurului ? nici 10 metale pretioase zici ? ptiu dracie.

hipsterii obositi sa comenteze despre cum iubesc ei tehnologia cu potential de a schimba lumea .

daca 1 btc ar valora 0.01 usd permanent ai mai fi auzit tu de bitcoin vreodata ?

ps : bitcoin la 309 usd in scadere la sfarsit de an .  in anul 2015 bitcoin ajunge la 100 usd.




        Un lucru pe care'l face bitcoinul, in afara de sa stea intr'un portofel este ca poti sa'l trimiti lui X din Asia, Y din Africa si Z din America chiar simultan si instantaneu, fara a apela la nimeni, fara sa platesti transport, taxe de vama, etc etc etc. Oricum ceea ce nu poti tu intelege este ca bitcoinul este ceva abstract si functioneaza ca o conventie. Intr'adevar nu sunt decat niste biti in blockchain. La fel de bine cum un cantec in format digital nu reprezinta absolut nimic daca incerci sa privesti doar insiruirea de 0 si 1, el capata substanta (si aici nu ma refer la substanta ca si materie) doar atunci cand incarci acea insiruire de biti in WinAmp sau orice alt player care intelege aceasta conventie. Ca o analogie daca incarci sirul de biti in Paint nu o sa reprezinte nimic. Cam asa este si cu bitcoinul care pentru unii oameni reprezinta ceva si pentru altii nu.
        Despre stabilitatea bitcoinului in comparatie cu aurul se poate spune ca aurul este folosit de mii de ani si sincer chiar crezi ca cineva a descoperit aurul si in 5 ani avea un pret stabil si se putea tranzactiona cu el? Acest proces a durat sute de ani. Aurul este de asemenea tot o conventie datorita raritatii lui deoarece fierul este de 100 de ori mai util in viata de zi cu zi decat aurul, dar nu asta e important, importanta e conventia. Daca s'ar inversa cantitatea de aur si fier s'ar vinde aur la "aur vechi" Smiley
        Ca o concluzie nimeni nu sie daca bitcoinul o sa reziste peste 5 sau 50 de ani si daca da atunci la cat va fi evaluat, dar destul de certe este ca tehnologia blockchain o sa ramana si o sa evolueze. Haidem sa incercam sa nu "ardem pe rug" pe aia care zic ca pamantul se invarte in jurul soarelui... sau sa'i numim "hipsteri obositi" ca parca e cam tarziu in 2015 sa aratam un comportament atat de primitiv. Frumusetea bitcoinului este ca nu obliga pe nimeni sa'l foloseasca... si atunci, de unde atata ura oare? Poate de la domnii cu imprimantele care transforma hartia in aur si simt cum usor usor societatea evolueaza si vor sa ne'ntoarcem la arhaism?
im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
January 02, 2015, 08:45:33 PM
 #43

1. in momentul in care trimiti bitcoinul din punctul X in punctul Y apelezi la reteaua bitcoin . aceasta retea bitcoin care te ajuta pe tine sa faci tranzactia te comisioneaza cu aproximativ 0.0001 BTC . transferul nu este gratis.

2. aurul a fost folosit de cateva mii de ani . cand a fost transformat in moneda , aceea era tot din aur . Adica valoarea de 2 tzechini inscrisa pe moneda era sustinuta de bucata de aur din palma. Spre deosebire de astazi cand bucata de plastic inscrisa cu valoarea de 100 lei este doar o bucata de plastic. Asta este diferenta intre aur , bitcoin si fiat.Aurul are valoare prin bucata de metal din palma pe cand bitcoinul si fiatul sunt niste forme fara fond . biti si plastic . de cand un bit si o bucata de plastic fac cat 20 de grame de aur ? Bitcoinul are valoare doar daca fiatul are valoare. Fara fiat bitcoinul nu inseamna nimic. aurul are valoarea de 2 tzechini pentru ca ai aur de doi tzechini in mana si va rezista orice cadere a fiatului . de fapt se va aprecia in valoare daca fiatul sau bitcoinul se rostogolesc la vale. Indiferent de ce se poate intampla tot cu aurul ramai in mana , daca o pala de necaz adie peste bitcoin sau fiat ai ramas cu biti si plastic .

Hai sa te intreb ceva : Daca eu sunt mare exportator chinez de asicuri si tu esti cumparator american . Eu iti dau tie masini de calcul care au fost construite cu sudoarea fruntii de o armata de muncitori . tu ce imi dai mie ? niste bancnote care la o adica imi servesc pe post de hartie igienica? Deci eu iti dau tehnologie de ultima ora si tu imi dai hartie igienica la schimb? Intelegi ce spun? De asta au americanii succesul pe care il au . pentru ca au supt tot ce au putut bun de pe glob si au dat la schimb valuta lor buna de hartie igienica in ultima instanta.

3. tehnologia bitcoin nu este ceva special. de fapt tehnologia in crypto a dat nastere la mii de monezi rivale care baga aceeasi placa . Adica ne spun ce noi si ce cool sunt ele cu tehnologia lor noua ca ele nu mai folosesc algoritmul sha 256 ci folosesc algoritmul X 100 care e rezistent la toate formele de minat in afara de CPU si de aia sunt superioare bitcoinului. Intelegi ce spun ? Orice face bitcoinul ca tehnologie , altii sustin ca fac mai bine .

infobel
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0


View Profile
January 02, 2015, 09:08:41 PM
 #44

1. in momentul in care trimiti bitcoinul din punctul X in punctul Y apelezi la reteaua bitcoin . aceasta retea bitcoin care te ajuta pe tine sa faci tranzactia te comisioneaza cu aproximativ 0.0001 BTC . transferul nu este gratis.

2. aurul a fost folosit de cateva mii de ani . cand a fost transformat in moneda , aceea era tot din aur . Adica valoarea de 2 tzechini inscrisa pe moneda era sustinuta de bucata de aur din palma. Spre deosebire de astazi cand bucata de plastic inscrisa cu valoarea de 100 lei este doar o bucata de plastic. Asta este diferenta intre aur , bitcoin si fiat.Aurul are valoare prin bucata de metal din palma pe cand bitcoinul si fiatul sunt niste forme fara fond . biti si plastic . de cand un bit si o bucata de plastic fac cat 20 de grame de aur ? Bitcoinul are valoare doar daca fiatul are valoare. Fara fiat bitcoinul nu inseamna nimic. aurul are valoarea de 2 tzechini pentru ca ai aur de doi tzechini in mana si va rezista orice cadere a fiatului . de fapt se va aprecia in valoare daca fiatul sau bitcoinul se rostogolesc la vale. Indiferent de ce se poate intampla tot cu aurul ramai in mana , daca o pala de necaz adie peste bitcoin sau fiat ai ramas cu biti si plastic .

Hai sa te intreb ceva : Daca eu sunt mare exportator chinez de asicuri si tu esti cumparator american . Eu iti dau tie masini de calcul care au fost construite cu sudoarea fruntii de o armata de muncitori . tu ce imi dai mie ? niste bancnote care la o adica imi servesc pe post de hartie igienica? Deci eu iti dau tehnologie de ultima ora si tu imi dai hartie igienica la schimb? Intelegi ce spun? De asta au americanii succesul pe care il au . pentru ca au supt tot ce au putut bun de pe glob si au dat la schimb valuta lor buna de hartie igienica in ultima instanta.

3. tehnologia bitcoin nu este ceva special. de fapt tehnologia in crypto a dat nastere la mii de monezi rivale care baga aceeasi placa . Adica ne spun ce noi si ce cool sunt ele cu tehnologia lor noua ca ele nu mai folosesc algoritmul sha 256 ci folosesc algoritmul X 100 care e rezistent la toate formele de minat in afara de CPU si de aia sunt superioare bitcoinului. Intelegi ce spun ? Orice face bitcoinul ca tehnologie , altii sustin ca fac mai bine .




Smiley)))))))))))))))))))))))))) si asta e motivul pentru care esti inca sarac. Nu intelegi nimic

BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
January 02, 2015, 09:22:36 PM
 #45

aurul are stabilitate
Ce inseamna asta? Anul asta a variat cu 10% pe luna. In ultimii 5 ani a variat de la 3000 RON la 6000 RON per uncie (in sus si in jos). Pentru o comoditate de peste 5000 de ani, mi se pare cam slaba "stabilitatea asta".
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
January 02, 2015, 10:43:28 PM
 #46

1. in momentul in care trimiti bitcoinul din punctul X in punctul Y apelezi la reteaua bitcoin . aceasta retea bitcoin care te ajuta pe tine sa faci tranzactia te comisioneaza cu aproximativ 0.0001 BTC . transferul nu este gratis.

2. aurul a fost folosit de cateva mii de ani . cand a fost transformat in moneda , aceea era tot din aur . Adica valoarea de 2 tzechini inscrisa pe moneda era sustinuta de bucata de aur din palma. Spre deosebire de astazi cand bucata de plastic inscrisa cu valoarea de 100 lei este doar o bucata de plastic. Asta este diferenta intre aur , bitcoin si fiat.Aurul are valoare prin bucata de metal din palma pe cand bitcoinul si fiatul sunt niste forme fara fond . biti si plastic . de cand un bit si o bucata de plastic fac cat 20 de grame de aur ? Bitcoinul are valoare doar daca fiatul are valoare. Fara fiat bitcoinul nu inseamna nimic. aurul are valoarea de 2 tzechini pentru ca ai aur de doi tzechini in mana si va rezista orice cadere a fiatului . de fapt se va aprecia in valoare daca fiatul sau bitcoinul se rostogolesc la vale. Indiferent de ce se poate intampla tot cu aurul ramai in mana , daca o pala de necaz adie peste bitcoin sau fiat ai ramas cu biti si plastic .

Hai sa te intreb ceva : Daca eu sunt mare exportator chinez de asicuri si tu esti cumparator american . Eu iti dau tie masini de calcul care au fost construite cu sudoarea fruntii de o armata de muncitori . tu ce imi dai mie ? niste bancnote care la o adica imi servesc pe post de hartie igienica? Deci eu iti dau tehnologie de ultima ora si tu imi dai hartie igienica la schimb? Intelegi ce spun? De asta au americanii succesul pe care il au . pentru ca au supt tot ce au putut bun de pe glob si au dat la schimb valuta lor buna de hartie igienica in ultima instanta.

3. tehnologia bitcoin nu este ceva special. de fapt tehnologia in crypto a dat nastere la mii de monezi rivale care baga aceeasi placa . Adica ne spun ce noi si ce cool sunt ele cu tehnologia lor noua ca ele nu mai folosesc algoritmul sha 256 ci folosesc algoritmul X 100 care e rezistent la toate formele de minat in afara de CPU si de aia sunt superioare bitcoinului. Intelegi ce spun ? Orice face bitcoinul ca tehnologie , altii sustin ca fac mai bine .




Smiley))))))) Subscriu.
Si daca acest "aur" atat de pretios pentru tine il ai in desert cu tonele, iti garanez ca il dai pentru o gura de apa... Ce nu poti tu realiza este conventia unui lucru care are valoare atat timp cat un grup de oameni ii da valoare. Esti foarte inchis la minte sa vezi imaginea de ansamblu... Stii cazul cand aia au pus pe foc niste tablouri de cateva milioane de dolari?... cam tot pe aici ne invartim..
im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
January 03, 2015, 08:49:50 AM
Last edit: January 03, 2015, 09:00:40 AM by im0rtel
 #47

aurul are stabilitate
Ce inseamna asta? Anul asta a variat cu 10% pe luna. In ultimii 5 ani a variat de la 3000 RON la 6000 RON per uncie (in sus si in jos). Pentru o comoditate de peste 5000 de ani, mi se pare cam slaba "stabilitatea asta".

inseamna ca volatiliatea aurului este de N shpe ori mai mica fata de volatiliatea BTC ului .
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
January 03, 2015, 09:52:23 AM
 #48

aurul are stabilitate
Ce inseamna asta? Anul asta a variat cu 10% pe luna. In ultimii 5 ani a variat de la 3000 RON la 6000 RON per uncie (in sus si in jos). Pentru o comoditate de peste 5000 de ani, mi se pare cam slaba "stabilitatea asta".

inseamna ca volatiliatea aurului este de N shpe ori mai mica fata de volatiliatea BTC ului .
N = ?
mavericklm
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 500


View Profile
January 03, 2015, 09:57:48 AM
 #49

daca mergem dupa ''give me a fixed point and i will move the world'' nimic nu este stabil! nici aur, nici diamante, nimik.
explicatia: avem stapani! care ruleaza sume cu atatea zerouri incat nu iti vine a crede!

dece scade btc? cumparaturile de sarbatori!

im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
January 03, 2015, 12:53:54 PM
 #50


N = ?

Bombo hai sa iti explic ce inseamna N printr-un exemplu :

Avem o moneda de aur emisa de BNR cu o valoare inscriptionata de 100 RON . http://www.bnr.ro/Numismatica-726.aspx?arch=1

Pe de cealalta parte avem un bitcoin . Stii cum arata un bitcoin in portofel nu iti mai dau link.

Daca aurul pierde in valoare o face mult mai lent ca bitcoinul si in cel mai rau caz am garantia ca valoarea monezii emisa de bnr nu va fi mai mica de 100 RON datorita inscriptiei oficiale orice s-ar intampla.

Daca bitcoinul pierde din valoare  nu exista nici un fel de opreliste . Din 0 nu-l mai scoti .

din acest exemplu rezulta ca N = infinit - 1 .  

ps : btc 299 usd pe btc -e acum.
Mikez
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 508
Merit: 500



View Profile
January 03, 2015, 01:07:16 PM
 #51

Daca aurul pierde in valoare o face mult mai lent ca bitcoinul si in cel mai rau caz am garantia ca valoarea monezii emisa de bnr nu va fi mai mica de 100 RON datorita inscriptiei oficiale orice s-ar intampla.

Daca bitcoinul pierde din valoare  nu exista nici un fel de opreliste . Din 0 nu-l mai scoti .

100ron = 100ron
1btc = 1btc

Te-ai cam incurcat in valori.

im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
January 03, 2015, 01:11:04 PM
 #52

perfect deacord , cu o mentiune : 100 ron = 3 usd , 100 ron = 2 grame aur , 100 ron = 10 pui de la supermarket. ca sa urmez exemplul dat de tine mikez 100 ron = 1 BTC .

intelegi ce vreau sa spun ? daca lucrurile ar fi asa de usoare ca 100 ron = 100 ron aceasta discutie nu ar mai fi avut loc. dar secunda de secunda banii se convertesc in alti bani sau bunuri.

si de aici incepe discutia despre valoarea fiatului si a btc ului. chiar nu s-a inteles deloc si mi-am batut gura degeaba?

jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
January 03, 2015, 01:44:01 PM
 #53

perfect deacord , cu o mentiune : 100 ron = 3 usd , 100 ron = 2 grame aur , 100 ron = 10 pui de la supermarket. ca sa urmez exemplul dat de tine mikez 100 ron = 1 BTC .

intelegi ce vreau sa spun ? daca lucrurile ar fi asa de usoare ca 100 ron = 100 ron aceasta discutie nu ar mai fi avut loc. dar secunda de secunda banii se convertesc in alti bani sau bunuri.

si de aici incepe discutia despre valoarea fiatului si a btc ului. chiar nu s-a inteles deloc si mi-am batut gura degeaba?




Im0rtel, incearca sa faci un experiment mental:
  Presupunem ca tu ai in momentul asta 1 BTC. Dupa spusele tale cum ca bitcoinul nu are nici o valoare inseamna ca daca vin eu si'ti ofer 10 USD tu o sa mi'l vinzi si o sa fii foarte fericit ca ai vandut ceva fara valoare pe 10 USD. In realitate lucrurile stau putin diferit, deoarece o sa refuzi oferta mea si implicit te contrazici singur pentru ca tu ii atribui acelui BTC o valoare. Chiar daca nu intelegi aceste lucruri prin logica, totusi le intelegi la un nivel primordiar, deoarece accepti "conventia" valorii unui bitcoin data de un grup de oameni. In teorie asa se formeaza piata libera, in practica e putin mai complicat.

  Ca idee, de cate ori vei sustine ca bitcoinul nu are valoare incearca sa te gandesti prima data cu cat esti tu dispus sa'l vinzi in cazul in care l'ai avea. Rezultatul va fi mereu acelasi: Vei fi dispus sa'l vinzi cu pretul pietii.


  Cat despre aur: http://www.infomine.com/investment/metal-prices/gold/all/
Daca ai studiat un chart al pretului bitcoinului vei gasi ca de fapt sunt foarte asemanatoare, mult mai mult decat te'ai fi asteptat.
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
January 03, 2015, 02:01:19 PM
 #54

Sau chiar si mai reprezentativ: http://news.goldseek.com/GoldSeek/1386784283.php
im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
January 03, 2015, 02:35:22 PM
 #55

doamne ce s-a inteles. eu nu am spus niciodata ca bitcoinul nu are nici o valoare . nici pe departe . ci am spus ca bitcoinul nu are absolut nici o plasa de siguranta cand face triplu salturile mortale zilnice in

marketuri.

daca va cadea de pe trapez , va vi mortal. la fiat caderea nu este mortala la aur caderea nu este mortala . LA BITCOIN DA.

1. valoare minima la care poate ajunge fiatul este hartie igienica.

2 .valoarea minima la care poate ajunge bitcoinul este cea de bit .

3. valoarea minima la care ajunge aurul este cea de metal pretios.

Alege ce iti trebuie neaparat acum. Daca vrei sa te duci la WC alegi 1 . Daca vrei sa stai la calculator sa iti alimentezi obsesiile si frustrarile de " nerd " alegi 2 . Daca vrei ceva care va avea valoare mereu alegi 3.

Punctele 1 si 3 au statul in spate care le manageriaza riscul . Punctul 2 NU.
vortexz
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1120
Merit: 1001



View Profile
January 03, 2015, 03:31:13 PM
 #56

pana una alta, cat timp va certati voi aici, bitcoinul deja a scazut iar sub 300 $ pentru cateva momente  Cool
infobel
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0


View Profile
January 03, 2015, 03:53:21 PM
 #57

doamne ce s-a inteles. eu nu am spus niciodata ca bitcoinul nu are nici o valoare . nici pe departe . ci am spus ca bitcoinul nu are absolut nici o plasa de siguranta cand face triplu salturile mortale zilnice in

marketuri.

daca va cadea de pe trapez , va vi mortal. la fiat caderea nu este mortala la aur caderea nu este mortala . LA BITCOIN DA.

1. valoare minima la care poate ajunge fiatul este hartie igienica.

2 .valoarea minima la care poate ajunge bitcoinul este cea de bit .

3. valoarea minima la care ajunge aurul este cea de metal pretios.

Alege ce iti trebuie neaparat acum. Daca vrei sa te duci la WC alegi 1 . Daca vrei sa stai la calculator sa iti alimentezi obsesiile si frustrarile de " nerd " alegi 2 . Daca vrei ceva care va avea valoare mereu alegi 3.

Punctele 1 si 3 au statul in spate care le manageriaza riscul . Punctul 2 NU.

Esti chiar cretin...ignoranta ta bate orice limita posibila a bunului simt

Esti pe forumu asta de juma de an si nu ai inteles nimic. Nu poti compara Bitcoin cu FIAT sau AUR, e alta mancare de peste, in plus mentalitatea ta de Roman ignorant te impinge la niste aberatii fara pic de logica enervante la culme.
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
January 03, 2015, 04:42:33 PM
 #58


N = ?

Bombo hai sa iti explic ce inseamna N printr-un exemplu :

Avem o moneda de aur emisa de BNR cu o valoare inscriptionata de 100 RON . http://www.bnr.ro/Numismatica-726.aspx?arch=1

Pe de cealalta parte avem un bitcoin . Stii cum arata un bitcoin in portofel nu iti mai dau link.

Daca aurul pierde in valoare o face mult mai lent ca bitcoinul si in cel mai rau caz am garantia ca valoarea monezii emisa de bnr nu va fi mai mica de 100 RON datorita inscriptiei oficiale orice s-ar intampla.

Daca bitcoinul pierde din valoare  nu exista nici un fel de opreliste . Din 0 nu-l mai scoti .

din acest exemplu rezulta ca N = infinit - 1 .  

ps : btc 299 usd pe btc -e acum.
Ai zis ca e de N-shpe ori (sufixul -shpe de obicei inseamna peste 10) de aia am intrebat o estimare mai buna. Discutam volatilitatea in comparatia XAU - XBT.

Volatilitate XAU - 10%
Volatilitate XBT - 50%

In acest caz, aurul este de 5 ori mai putin volatil. N=5. Pare foarte bine procentual, dar e destul de grav pentru o comoditate veche de 5000 de ani si cu o piata imensa.

Market cap XAU - 6,896,419,972,280 USD
Market cap XBT - -,--4,104,900,000 USD

Imagineaza-ti ca desi bitcoin este de 5 ori mai volatil, este de 1200 ori mai putin valoros decat aurul. Acei 10% pentru aur produc variatii imaginare de miliarde dolari.

Bitcoin nu are valoare intriseca, este pur utilitar. Are valoarea numai faptul ca il poti stoca fara costuri si il poti transmite oriunde in lume in mai putin de o ora.
Aurul are valoare intriseca daca luam in considerare aspectul tehnologic sau estetic si prezenta acestor nevoi in societatile umane.

Intelege ca nimic nu tine cele doua comoditati la pretul actual decat asteptarile agentilor de pe piata libera. Nu te poti sterge la cur nici cu lingouri de aur, si nici nu tin de foame. Mai rau, nu are proprietati anti-bacteriene. Nu este nimic pretios la aur, decat faptul ca exista cumparatori. La fel ca la bitcoin. Sunt identice, bitcoin a fost creat sa se comporte exact ca un aur digital, numai ca are proprietati superioare aurului:
- zero cost de protectie
- zero cost de transport
- zero greutate
- zero cost anti-frauda
- zero cost fragmentare si reintregire
- contracte inteligente automate (multisig, bip-38, timelock, shadow send)

Sunt curios care e plasa de siguranta a aurului.
im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
January 03, 2015, 05:15:13 PM
 #59

plasa de siguranta a aurului este valoarea oferita de bancile nationale prin inscriptionarea unei sume in fiat pe moneda . valoare in ron eur usd.

trollul de infobel are report.
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
January 03, 2015, 07:33:21 PM
 #60

plasa de siguranta a aurului este valoarea oferita de bancile nationale prin inscriptionarea unei sume in fiat pe moneda . valoare in ron eur usd.
Ce plasa de siguranta are valoarea in fiat? Rezervele de aur?

Monezile alea noi de la BNR au inscris 100 RON si au 6.3 grame. Adica dai 860 lei pe material si poti rascumpara 100 lei (daca ai una din cele 5000 de monezi pe care o platesti un pic mai scump decat materialul). Si la ce i-a ajutat pe mexicani, greci si pe rusi garantiile statului daca valoarea monezilor nationale s-a injumatatit intr-un an.

Mai conteaza o plasa de siguranta de 7-15%?
Pages: « 1 2 [3] 4 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!