Bitcoin Forum
May 07, 2024, 05:44:34 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: 30.000 Btclik Operasyon ile Alakalı Bir Tahmin  (Read 5546 times)
pitkoyin (OP)
Full Member

Activity: 196
Merit: 100

View Profile
October 07, 2014, 01:17:12 AM

Takip edenlerin bildiği üzere dün, bitstampte bir dayımız 30.000 btc ile fiyatı 330$ seviyesinden 300$a çekti ve 30 bin bitene kadar da duvarı kaldırmadı.Farklı tahminler geldi ama benim düşüncem (komple teorim) biraz farklı..

Fiyat 330$ seviyelerinde iken kibarca 30.000 btc satsanız yaklaşık 9.5 milyon $ gibi bir rakam toplayabilirken fiyatı 300 $a dumplayınca bu rakam 9 milyon $ seviyesine iniyor.

Arada 500.000 $ gibi korkunç bir fark varken, kim niye böyle bir fanteziye girişir? Gelen tahminlerden biri satan kişinin fiyatı dumpladıktan sonra ucuz fiyattan parsayı toplamak olduğunu söyledi ama gayet açık ki bu çapta bir satıştan sonra aynı miktarı ucuz fiyattan toplama şansınız HİÇ YOK.

Bence bu işe erken başlayıp elinde ciddi miktarda btc olan birisi, fiyatı düşürüp insanları ucuzdan btc sahibi yaptı ve kısa süre sonra artacak olan değerle bu kişilerin KAR etmesini ve ettiği kar sonucunda bitcoin ekosistemine etrafındaki insanlardan DAHA FAZLA kişiyi dahil etmesini düşünmüş olabilir.

Elinde 300.000 btc olan birisi için 30.000 btcyi düşük karla satıp ekosisteme yeni kişilerin dahil olmasını sağlamak ve elinde yeterli miktarda btc bulunan insan sayısını arttırmak olabilir..

Biraz komplo teorisi gibi duruyor olabilir ama 500K $ gibi bir aleni zararı başka türlü açıklamak da pek mümkün gözükmüyor..
1715103874
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715103874
Reply with quote  #2

1715103874
Report to moderator
1715103874
Hero Member
*

Ignore
1715103874
Reply with quote  #2

1715103874
Report to moderator
The trust scores you see are subjective; they will change depending on who you have in your trust list.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715103874
Hero Member
*

Ignore
1715103874
Reply with quote  #2

1715103874
Report to moderator
1715103874
Hero Member
*

Ignore
1715103874
Reply with quote  #2

1715103874
Report to moderator
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
October 07, 2014, 01:30:32 AM

Boyle buyuk bir parayi sayet yasadisi yolla kazanilmissa cok daha buyuk zararla yani komisyonla yikayip temizlerdiniz.
pitkoyin (OP)
Full Member

View Profile
October 07, 2014, 01:32:09 AM

Boyle buyuk bir parayi sayet yasadisi yolla kazanilmissa cok daha buyuk zararla yani komisyonla yikayip temizlerdiniz.
AML konusunda bu kadar hassas olan bitstampi tercih etmezdim, btc-e olur başka yer olur da niye bitstamp o zaman?
DeepCoin
Legendary
*

View Profile
October 07, 2014, 02:42:32 AM

AML konusunda bu kadar hassas olan bitstampi tercih etmezdim, btc-e olur başka yer olur da niye bitstamp o zaman?

Benimkisi sadece bir fikirdi, ama kisisel oalrak iyi tarafindan bakip komplo teorileri yurutmeye calisiyorum, sizinkine cok benzer sekilde.
Ilk zamanlarda oldukca fazla kazan bir bitcoin sevdalisi belkide amator ruhu ezip gecen buyuk miner farmlara zarar vermek istemiste olabilir ki bu sekilde senin benim gibi amator ruhlu adamlar bitcoin den sogumasin ve o ruhu tekrar canlandirabilsin.
testerman
Hero Member

Activity: 840
Merit: 1000

View Profile
October 07, 2014, 07:01:54 AM

bu arada fark 500.000 degil 900.000$

ikinci olarak, hic kimse babasinin hayrina ekosistem buyusun gelissin, daha cok kisi kullansin diye, 900.000$ dan vazgecmez. adamin amaci tekti, benden bu kadar dedi, yavas yavas cikmak yerine de bir anda cikti, belki gunlerdir yavas yavas piyasaya veriyorda olabilir, belki 30bin degil 300bin btcsi vardi, 30bin ise son parcasiydi.
DeepCoin
Legendary
*

View Profile
October 07, 2014, 07:17:59 AM

bu arada fark 500.000 degil 900.000$

ikinci olarak, hic kimse babasinin hayrina ekosistem buyusun gelissin, daha cok kisi kullansin diye, 900.000$ dan vazgecmez. adamin amaci tekti, benden bu kadar dedi, yavas yavas cikmak yerine de bir anda cikti, belki gunlerdir yavas yavas piyasaya veriyorda olabilir, belki 30bin degil 300bin btcsi vardi, 30bin ise son parcasiydi.

Sayet 300.000btc kazsaydim ve elimde olsaydi, 30 bini isterse milyar dolar etsin, dusunmezdim bir saniye ben yapardim bu isi o eski heyecan ve ruh geri gelsin diye.
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
October 07, 2014, 02:36:50 PM

Hiç kimse elindeki bir değeri piyasa ederinin altında elden çıkarmaz. Bin türlü senaryo üretilebilir bu durum için ama bence en yakın senaryo, küçük bir kitle kaçan fırsatları yakalasın diye büyük bir kitleye verdiği sözleri tutuyor. Benim düşüncem yine bir Çin oyunu olduğu.
teramit
Legendary
*

Activity: 1870
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
October 08, 2014, 04:38:12 PM

Takip edenlerin bildiği üzere dün, bitstampte bir dayımız 30.000 btc ile fiyatı 330$ seviyesinden 300$a çekti ve 30 bin bitene kadar da duvarı kaldırmadı.Farklı tahminler geldi ama benim düşüncem (komple teorim) biraz farklı..

Fiyat 330$ seviyelerinde iken kibarca 30.000 btc satsanız yaklaşık 9.5 milyon $ gibi bir rakam toplayabilirken fiyatı 300 $a dumplayınca bu rakam 9 milyon $ seviyesine iniyor.

Arada 500.000 $ gibi korkunç bir fark varken, kim niye böyle bir fanteziye girişir? Gelen tahminlerden biri satan kişinin fiyatı dumpladıktan sonra ucuz fiyattan parsayı toplamak olduğunu söyledi ama gayet açık ki bu çapta bir satıştan sonra aynı miktarı ucuz fiyattan toplama şansınız HİÇ YOK.

Bence bu işe erken başlayıp elinde ciddi miktarda btc olan birisi, fiyatı düşürüp insanları ucuzdan btc sahibi yaptı ve kısa süre sonra artacak olan değerle bu kişilerin KAR etmesini ve ettiği kar sonucunda bitcoin ekosistemine etrafındaki insanlardan DAHA FAZLA kişiyi dahil etmesini düşünmüş olabilir.

Elinde 300.000 btc olan birisi için 30.000 btcyi düşük karla satıp ekosisteme yeni kişilerin dahil olmasını sağlamak ve elinde yeterli miktarda btc bulunan insan sayısını arttırmak olabilir..

Biraz komplo teorisi gibi duruyor olabilir ama 500K $ gibi bir aleni zararı başka türlü açıklamak da pek mümkün gözükmüyor..
mesajı okuyup erken girenlerden biri denilince ihtimal vermediğimden vaktiyle bakmadığım bir yere baktım
https://blockchain.info/tr/charts/bitcoin-days-destroyed
bu grafik insanların elindeki btc ne kadar çok bekleyip hareket etmişse o kadar yüksek çıkıyor.Yani 2 sene önce mine edilmiş 30bin btcnizi bozdurursanız burası yükselir ve görülüyorki yükselmiş ne kadar eskiden kalma btc ise o kadar çok yükseliyor.Büyük ihtimal eski miningcilerden yada eski traderlardan biri bunu bilemeyiz.hatta mtgox un parası bile olabilir ama bitstamp te gözüküyor belki illegal bir durum yoktur.ama kesin birşey varki uzun süredir hareket etmeyen bir 30K idi.
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
October 08, 2014, 07:42:38 PM

mesajı okuyup erken girenlerden biri denilince ihtimal vermediğimden vaktiyle bakmadığım bir yere baktım
https://blockchain.info/tr/charts/bitcoin-days-destroyed
bu grafik insanların elindeki btc ne kadar çok bekleyip hareket etmişse o kadar yüksek çıkıyor.Yani 2 sene önce mine edilmiş 30bin btcnizi bozdurursanız burası yükselir ve görülüyorki yükselmiş ne kadar eskiden kalma btc ise o kadar çok yükseliyor.Büyük ihtimal eski miningcilerden yada eski traderlardan biri bunu bilemeyiz.hatta mtgox un parası bile olabilir ama bitstamp te gözüküyor belki illegal bir durum yoktur.ama kesin birşey varki uzun süredir hareket etmeyen bir 30K idi.

Çok değerli bir bilgi, teşekkürler Smiley
ballot
Hero Member

Activity: 969

View Profile
October 09, 2014, 10:41:10 PM

testerman
Hero Member

Activity: 840

View Profile
October 10, 2014, 06:38:53 AM

now it is time for bullwhales  Cool
beginner_x
Newbie
*

Activity: 56
Merit: 0

View Profile
October 11, 2014, 08:06:24 PM

burada da bir takas sistemi geliştirilmeli Smiley birde sec gibi bir kurumu başına dikmeli.. sec derken sanal bir kurum olacak ve bu olayları denetleyecek..

yoksa bu iş zor, malın sahibi çıkıp "ben sattım" demedikçe çoğumuz atıyoruz.. dur bir sallamada ben yapayım:

fbi a para lazım olmuş olmasın Smiley

bunun yanında mal dökmek için üste 30k yı yazan vatandaş, başka hesaptan aşağıda onla beraber döküleni toplamış, kendi malını almış olabilir. arada "aaa 30 bin btc satıyor, bu fiyat kesin 200 e gelir, hadi gel satalım aşağıdan alırız" diyen kişiler olduğunu düşünmek yanlış olmaz. İlk mesajımda belirttiğim gibi takas sistemi gelişmediği daha doğrusu yaptırım yetkisi olan bir otorite tarafından kontrol edilmediği için malın kimden geldiğini / ödünç alındığını / çalındığını bilmek imkansız gibi birşey..
deblue
Legendary
*

Activity: 1484

View Profile
October 11, 2014, 08:10:55 PM

burada da bir takas sistemi geliştirilmeli Smiley birde sec gibi bir kurumu başına dikmeli.. sec derken sanal bir kurum olacak ve bu olayları denetleyecek..

yoksa bu iş zor, malın sahibi çıkıp "ben sattım" demedikçe çoğumuz atıyoruz.. dur bir sallamada ben yapayım:

fbi a para lazım olmuş olmasın Smiley

bunun yanında mal dökmek için üste 30k yı yazan vatandaş, başka hesaptan aşağıda onla beraber döküleni toplamış, kendi malını almış olabilir. arada "aaa 30 bin btc satıyor, bu fiyat kesin 200 e gelir, hadi gel satalım aşağıdan alırız" diyen kişiler olduğunu düşünmek yanlış olmaz. İlk mesajımda belirttiğim gibi takas sistemi gelişmediği daha doğrusu yaptırım yetkisi olan bir otorite tarafından kontrol edilmediği için malın kimden geldiğini / ödünç alındığını / çalındığını bilmek imkansız gibi birşey..

olayın güzelliği bu zaten , hem daha iyi oluyor beyin fırtınası yapıyoruz Cheesy
beginner_x
Newbie
*

Activity: 56
Merit: 0

View Profile
October 11, 2014, 08:22:51 PM

...

olayın güzelliği bu zaten , hem daha iyi oluyor beyin fırtınası yapıyoruz Cheesy

Beyin fırtınası yaparken eldekilerden olmayalım da, sorun yok Smiley
canary
Full Member

Activity: 210

View Profile
October 28, 2014, 10:44:19 PM

Silkroad'un kapatılmasıyla ilgili bişeyler okurken az önce 26.000 BTC'ye FBI tarafından el konulduğuna rastlayınca bu başlık geldi aklıma Smiley

Beginner_x'in dediği gibi FBI bağlantılı olma olasılığı yüksek, sonuçta kimin bu kadar Bitcoin'i var ve 'Bitcoin Days Destroyed' tablosunda gözüktüğü üzere bayadır dokunulmayan BTC'lerdi bu satışa konulanlar. Tabi bunu yaparken amaçları neydi, amaçlarına ulaştılar mı yoksa ulaşamadılar mı bilinmez...
Stratejist76
Full Member

Activity: 141

View Profile
October 29, 2014, 09:16:37 AM

Bu silkroad vakasını Person pf interest dizisinde de işlemişlerdi. Gerçekten ilginç bir olay. Btcleri nasıl ele geçirdikleri ise tam bir muamma. O kadar btcyi elinde tutan biri nasıl olurda buna göre önlemini almaz çok ilginç. Acaba bulunan btcler toplamın ne kadarıydı o da gene bilinmez.
DeepCoin
Legendary
*

View Profile
October 29, 2014, 09:26:38 AM

Bu silkroad vakasını Person pf interest dizisinde de işlemişlerdi. Gerçekten ilginç bir olay. Btcleri nasıl ele geçirdikleri ise tam bir muamma. O kadar btcyi elinde tutan biri nasıl olurda buna göre önlemini almaz çok ilginç. Acaba bulunan btcler toplamın ne kadarıydı o da gene bilinmez.

https://blockchain.info/address/1i7cZdoE9NcHSdAL5eGjmTJbBVqeQDwgw
canary
Full Member

Activity: 210

View Profile
October 29, 2014, 10:53:04 AM

Bu kayıttaki Ross Ulbricht'in kişisel hesabından ele geçirilen 144 bin Bitcoin.

Bir de direkt Silkroad'dan ele geçirilen 29 bin var, daha sonra açık arttırmayla satışa sunulmuş bunlar: https://blockchain.info/address/1F1tAaz5x1HUXrCNLbtMDqcw6o5GNn4xqX

Açık arttırma sonucu: http://news.yahoo.com/venture-capitalist-wins-us-bitcoin-auction-153519111.html

O yüzden benim yukarıda yazdığım teori şu hale döndü, 29 bin BTC'yi açık arttırmayla alan kişi satışa çıkarmış olabilir bu kadar yüksek miktardaki Bitcoin'i...

pitkoyin (OP)
Full Member

View Profile
October 29, 2014, 01:03:37 PM

Bu kayıttaki Ross Ulbricht'in kişisel hesabından ele geçirilen 144 bin Bitcoin.

Bir de direkt Silkroad'dan ele geçirilen 29 bin var, daha sonra açık arttırmayla satışa sunulmuş bunlar: https://blockchain.info/address/1F1tAaz5x1HUXrCNLbtMDqcw6o5GNn4xqX

Açık arttırma sonucu: http://news.yahoo.com/venture-capitalist-wins-us-bitcoin-auction-153519111.html

O yüzden benim yukarıda yazdığım teori şu hale döndü, 29 bin BTC'yi açık arttırmayla alan kişi satışa çıkarmış olabilir bu kadar yüksek miktardaki Bitcoin'i...

Tanesine 655$ verdiği bitcoinleri ben de para çok,batıyor kafasıyla gidip 300$ gibi bir fiyattan dağıtsın? Bana halen mantıklı gelmiyor..
DeepCoin
Legendary
*

View Profile
October 29, 2014, 01:26:19 PM

Yahu zaten alan adam belli, bitcoin yatirimcisi, satacak birisi degil, arkadasinki bir tahmin ama detaylari bilmedigi icin kendine gore yorumlamis.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: