Bitcoin Forum
May 07, 2024, 01:36:41 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: Despre adresa Bitcoin  (Read 2810 times)
Valentin20
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 20
Merit: 0


View Profile
February 01, 2020, 06:53:17 AM
 #21

Si adresa portofelului unde o găsesc?

Portofelul în sine nu are o adresă. El generează automat niște adrese în interiorul său. Una dintre adresele generate este cea pe care ai postat-o aici, în cazul în care îți aparține:
Asta este o adresă de portofel?
bc1q n59a 94ce d60c 0gha 55xk 19cx 5qxz znv5 5823 zh

Pentru a vedea adresele tale, ar fi mai convenabil să îmi spui ce portofel folosești și dacă este instalat pe telefon sau pe calculator. Astfel îți voi putea da pașii necesari preciși pentru a afla adresele tale.

În general, adresele tale sunt generate automat prin funcția "Receive" din portofel. Cel mai probabil vei avea și un cod QR lângă aceasta.
Am un portofel instalat pe telefon, este un portofel de pe bitcoin.org...
1715089001
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715089001

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715089001
Reply with quote  #2

1715089001
Report to moderator
1715089001
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715089001

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715089001
Reply with quote  #2

1715089001
Report to moderator
1715089001
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715089001

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715089001
Reply with quote  #2

1715089001
Report to moderator
The forum strives to allow free discussion of any ideas. All policies are built around this principle. This doesn't mean you can post garbage, though: posts should actually contain ideas, and these ideas should be argued reasonably.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715089001
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715089001

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715089001
Reply with quote  #2

1715089001
Report to moderator
1715089001
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715089001

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715089001
Reply with quote  #2

1715089001
Report to moderator
20kevin20
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
February 01, 2020, 12:40:37 PM
Merited by GazetaBitcoin (1), HBKMusiK (1)
 #22

Am un portofel instalat pe telefon, este un portofel de pe bitcoin.org...

Sunt o groază de portofele de Bitcoin pentru telefon.. numai pe Bitcoin.org dacă mergi poți găsi peste 10 portofele virtuale pentru Android/iOS. Fiecare portofel are un alt tip de interfață, nu am cum să îți dau indicații cum să îți găsești adresele dacă habar nu am ce ai tu în față.

Dacă nu dorești să spui ce aplicație folosești mai exact, e decizia ta și am să o respect. Ideea este că unele portofele te lasă să vezi care îți sunt adresele (în general ți se vor afișa adresele folosite) în timp ce altele nu. În orice caz, nu știu dacă te-ar ajuta prea mult o listă de adrese. Când apeși pe butonul ”Receive” din portofel, adresa pe care portofelul o va produce va fi una nefolosită. Acea adresă va continua să apară de fiecare data când apeși pe ”Receive”, până în momentul în care vei încasa o sumă de BTC pe ea.

Din acel moment, se va genera o noua adresă pentru propria ta intimitate, însă vechea adresă folosită încă va funcționa. Poți primi sume de BTC pe 10 adrese diferite în același timp. Exemplu, în caz că nu ai înțeles (sunt obișnuit să dau mai multe explicații deoarece este destul de complicat cum funcționează tehnologia Blockchain pentru cei începători):

1. Îți creezi un portofel prin intermediul aplicației tale instalate
2. Apeși pe ”Receive” pentru a încasa o sumă de BTC în portofel. Ți se va afișa o adresă pe care o vom numi A, alături de un cod QR. Vei folosi adresa A pentru a încasa suma de BTC.
3. După ce ai încasat suma în adresa A și îți apare în lista de tranzacții din portofel, în momentul în care apeși pe ”Receive” vei observa că adresa pentru încasare s-a schimbat. Aceasta este adresa B.

Deși ai folosit deja adresa A, poți în continuare să primești BTC pe ea dar să și trimiți către alte adrese. După ce folosești adresa B, se va genera automat o a treia adresă C însă vei putea folosi în continuare și adresele A si B, generate anterior.

În cazul în care ai vreo nelămurire, poți să revii cu întrebările pe care le ai.
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6582


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
February 01, 2020, 01:38:30 PM
 #23

@20Kevin20: Valentin20 cred ca a primit nu doar suficiente informatii, ci mai multe decat are nevoie si nu stie exact de care are nevoie Smiley

Nu sunt ironic; cred ca este cineva la inceput de drum si efectiv nu stie ce sa inteleaga din informatiile primite.

@Valentin20: cred ca ar fi mult mai simplu sa spui cum se numeste portofelul (aplicatia) si in ce scop vrei sa il folosesti. Cum am scris si mai sus, daca ai intr-adevar o adresa nativa SegWit (bc1) si intentionezi sa o folosesti la unele exchange-uri, exista posibilitatea sa te lovesti de o problema de compatibilitate.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Valentin20
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 20
Merit: 0


View Profile
February 01, 2020, 03:45:18 PM
Last edit: February 01, 2020, 03:59:08 PM by Valentin20
 #24

Am un portofel instalat pe telefon, este un portofel de pe bitcoin.org...

Sunt o groază de portofele de Bitcoin pentru telefon.. numai pe Bitcoin.org dacă mergi poți găsi peste 10 portofele virtuale pentru Android/iOS. Fiecare portofel are un alt tip de interfață, nu am cum să îți dau indicații cum să îți găsești adresele dacă habar nu am ce ai tu în față.

Dacă nu dorești să spui ce aplicație folosești mai exact, e decizia ta și am să o respect. Ideea este că unele portofele te lasă să vezi care îți sunt adresele (în general ți se vor afișa adresele folosite) în timp ce altele nu. În orice caz, nu știu dacă te-ar ajuta prea mult o listă de adrese. Când apeși pe butonul ”Receive” din portofel, adresa pe care portofelul o va produce va fi una nefolosită. Acea adresă va continua să apară de fiecare data când apeși pe ”Receive”, până în momentul în care vei încasa o sumă de BTC pe ea.

Din acel moment, se va genera o noua adresă pentru propria ta intimitate, însă vechea adresă folosită încă va funcționa. Poți primi sume de BTC pe 10 adrese diferite în același timp. Exemplu, în caz că nu ai înțeles (sunt obișnuit să dau mai multe explicații deoarece este destul de complicat cum funcționează tehnologia Blockchain pentru cei începători):

1. Îți creezi un portofel prin intermediul aplicației tale instalate
2. Apeși pe ”Receive” pentru a încasa o sumă de BTC în portofel. Ți se va afișa o adresă pe care o vom numi A, alături de un cod QR. Vei folosi adresa A pentru a încasa suma de BTC.
3. După ce ai încasat suma în adresa A și îți apare în lista de tranzacții din portofel, în momentul în care apeși pe ”Receive” vei observa că adresa pentru încasare s-a schimbat. Aceasta este adresa B.

Deși ai folosit deja adresa A, poți în continuare să primești BTC pe ea dar să și trimiți către alte adrese. După ce folosești adresa B, se va genera automat o a treia adresă C însă vei putea folosi în continuare și adresele A si B, generate anterior.

În cazul în care ai vreo nelămurire, poți să revii cu întrebările pe care le ai.
Eu folosesc aplicatia Bitcoin ( așa se numește) pentru Android
Valentin20
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 20
Merit: 0


View Profile
February 01, 2020, 03:56:39 PM
 #25

@20Kevin20: Valentin20 cred ca a primit nu doar suficiente informatii, ci mai multe decat are nevoie si nu stie exact de care are nevoie Smiley

Nu sunt ironic; cred ca este cineva la inceput de drum si efectiv nu stie ce sa inteleaga din informatiile primite.

@Valentin20: cred ca ar fi mult mai simplu sa spui cum se numeste portofelul (aplicatia) si in ce scop vrei sa il folosesti. Cum am scris si mai sus, daca ai intr-adevar o adresa nativa SegWit (bc1) si intentionezi sa o folosesti la unele exchange-uri, exista posibilitatea sa te lovesti de o problema de compatibilitate.
Portofelul se numește bitcoin, e aplicație pentru android.Problema care o am e ca îmi dă eroare la withdraw si ca scrie să verific wallet address. Care ar putea fi problema?
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6582


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
February 01, 2020, 04:06:52 PM
 #26

Ai de fapt aplicatia Bitcoin Wallet, nu Bitcoin Smiley
Iar problema este, dupa cum am scris si anterior, una de compatibilitate.

Acest portofel ofera adrese native SegWit (bc1). Presupun ca doresti sa trimiti fonduri din portofelul (aplicatia) Bitcoin Wallet catre alta adresa. Daca aici iti da eroare, acea adresa catre care incerci sa trimiti (si care cel mai probabil incepe cu 1 sau cu 3), nu a efectuat upgrade de soft astfel incat sa poata primi BTC de pe o adresa nativa SegWit, precum este asa.

Asta este situatia, am inteles bine? In caz afirmativ, unde incerci sa trimiti fonduri? Catre un exchange sau catre o persoana oarecare?

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
20kevin20
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
February 01, 2020, 04:45:31 PM
 #27

Prefer în general să ofer mai multe informații decat prea puține. Țin minte prin câte am trecut pentru a avea cunoștințele actuale legate de cryptomonede și o informație în plus pentru un începător nu strică.

Dacă folosești aplicația Bitcoin Wallet, înseamnă că jos în momentul în care deschizi aplicația ai două optiuni: Request Coins și Send Coins. Corect?

Dacă da, atunci cel mai probabil ne referim la aceeași aplicație. În acest caz, pentru a vedea adresele tale, în partea din dreapta-sus ai o iconiță în formă de etichetă. Dacă apeși pe acea iconiță, aici și două pagini: Sending addresses și Your addresses. Sending addresses reprezintă adresele memorate de tine către care poți trimite bani. Dacă glisezi cu degetul spre dreapta, ajungi la pagina Your addresses unde îți sunt toate adresele din portofel.

Pentru a găsi cea mai recentă adresă generată, pe pagina principală a portofelului ai sub acea iconiță în formă de etichetă un cod QR. Dacă apeși pe el, aceea este adresa ta nefolosită.

Chiar sub adresa ta vei vedea că ești atenționat că adresa se va schimba odată ce va încasa o sumă de BTC.
Valentin20
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 20
Merit: 0


View Profile
February 02, 2020, 06:28:16 AM
 #28

Ai de fapt aplicatia Bitcoin Wallet, nu Bitcoin Smiley
Iar problema este, dupa cum am scris si anterior, una de compatibilitate.

Acest portofel ofera adrese native SegWit (bc1). Presupun ca doresti sa trimiti fonduri din portofelul (aplicatia) Bitcoin Wallet catre alta adresa. Daca aici iti da eroare, acea adresa catre care incerci sa trimiti (si care cel mai probabil incepe cu 1 sau cu 3), nu a efectuat upgrade de soft astfel incat sa poata primi BTC de pe o adresa nativa SegWit, precum este asa.

Asta este situatia, am inteles bine? In caz afirmativ, unde incerci sa trimiti fonduri? Catre un exchange sau catre o persoana oarecare?
Nu doresc sa trimit către o altă adresă sau către un exchange sau către alta persoana, vreau să fac withdraw la o aplicatie. Ce ma sfătuiți să fac?
Valentin20
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 20
Merit: 0


View Profile
February 02, 2020, 06:40:11 AM
 #29

Prefer în general să ofer mai multe informații decat prea puține. Țin minte prin câte am trecut pentru a avea cunoștințele actuale legate de cryptomonede și o informație în plus pentru un începător nu strică.

Dacă folosești aplicația Bitcoin Wallet, înseamnă că jos în momentul în care deschizi aplicația ai două optiuni: Request Coins și Send Coins. Corect?

Dacă da, atunci cel mai probabil ne referim la aceeași aplicație. În acest caz, pentru a vedea adresele tale, în partea din dreapta-sus ai o iconiță în formă de etichetă. Dacă apeși pe acea iconiță, aici și două pagini: Sending addresses și Your addresses. Sending addresses reprezintă adresele memorate de tine către care poți trimite bani. Dacă glisezi cu degetul spre dreapta, ajungi la pagina Your addresses unde îți sunt toate adresele din portofel.

Pentru a găsi cea mai recentă adresă generată, pe pagina principală a portofelului ai sub acea iconiță în formă de etichetă un cod QR. Dacă apeși pe el, aceea este adresa ta nefolosită.

Chiar sub adresa ta vei vedea că ești atenționat că adresa se va schimba odată ce va încasa o sumă de BTC.
Așa este, acea aplicație o am, Mulțumesc pentru detalii, Referitor la problema mea cu withdraw-ul ce îmi poți spune?
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6582


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
February 02, 2020, 08:14:52 AM
 #30

Nu inteleg... Ce inseamna sa faci "withdraw la o aplicatie"? Cred ca voiai sa spui ca vrei sa faci witdraw dintr-o aplicatie in portofelul de BTC.

Este un pic greu de inteles ce vrei de fapt, dupa cum poti vedea, intrucat nu esti deloc clar cu ce vrei sa faci. Mai mult incercam noi sa obtinem informatia de la tine, decat incerci tu sa-ti expui problema.

Cel mai simplu ar fi daca ai explica in detaliu totul, in loc sa intuim noi. Despre ce aplicatie e vorba? Vrei sa trimiti din aplicatie in portofel, sau invers? Despre ce suma e vorba? Daca vrei sa trimiti din portofel in aplicatie, ai suficiente fonduri pentru a acoperi si comisionul de trnzactionare? Ce eroare primesti? De la cine primesti eroarea - de la portofel sau de la aplicatie? Aplicatia este sigur una cu o adresa BTC? Sa nu fie una de alte ceyptovalute. Si tot asa. Detaliaza exact, pentru a putea intelege, ca oferi doar franturi de informatie.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
20kevin20
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
February 02, 2020, 08:31:39 AM
 #31

Suma nu cred că e nevoie să o știm. Problema e că, la fel cum spune și Gazeta, nu înțeleg la ce te referi.

Poate prin "withdraw" te referi la ceva complet diferit de gândurile mele. Eu am încercat să explic orice nelămurire ai, da' parcă ești din ce în ce mai diplomat.. așa eu nu te pot ajuta cu prea multe în afară de a îți oferi explicații de care intuiesc eu că ai nevoie.

Dacă aș ști unde anume vrei să ajungă fondurile tale (exchange? paper wallet? la ATM?), ți-aș oferii ajutor. Ai văzut că odată ce mi-ai spus ce aplicație ai, ți-am oferit ajutorul necesar și acum știi unde să te uiți după adresă. Nu ți se poate întâmpla nimic dacă spui doar unde dorești să trimiți fondurile tale de BTC!
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6582


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
February 02, 2020, 09:41:03 AM
 #32

Sincer, tare-mi e ca el de fapt vrea sa trimita din aplicatia aceea niste BTC in propriul wallet si se intampla una din urmatoarele:
- aplicatia respectiva nu este de BTC, ci de alta moneda, si, evident, nu are cum sa incaseze fondurile
- aplicatia respectiva este un scam si, in acest caz, nu va incasa banii niciodata. Sper sa ma insel totusi si sa nu fie vorba de asta.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
20kevin20
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
February 02, 2020, 12:10:13 PM
 #33

Am stat puțin să mă gândesc și cred că înțeleg la ce se referă. Valentin, dorești să îți faci withdraw de pe un cont de exchange (sau alt cont online) pe aplicația ta de pe telefon.. cu alte cuvinte, să îți transferi banii în contul de pe telefon. Corect?

Dacă da, atunci ce trebuie să faci este să îți iei adresa pe care spuneam că o găsești în partea din dreapta-sus a meniului principal (apeși pe codul QR și îți va apărea codul QR mărit, sub el adresa ta și sub adresă un avertisment) și să faci withdraw-ul (retragerea banilor) de pe exchange sau de unde dorești, către adresa respectivă. Trebuie să ai în vedere următoarele lucruri:

  • Ai maximă atenție ca adresa pe care o vei introduce pe site-ul de pe care vei face Withdraw să fie adresa ta corectă. O literă sau o cifră greșită înseamnă trimiterea banilor într-un cont care nu îți aparține. Tranzacția este ireversibilă. Mai bine verifici de 10 ori și ajung banii unde trebuie decât să nu te alegi cu nimic.
  • Ai maximă atenție și în legătură cu monedele pe care vrei sa le retragi din contul tău online. Ai grijă să nu trimiți o altă monedă către adresa ta de Bitcoin - procesul de recuperare a acestor bani este destul de complex sau, în funcție de caz, poate fi chiar imposibil.
  • Tranzacția ta probabil va apărea ca fiind Neconfirmată (Unconfirmed). Nu te panica - confirmarea tranzacției tale poate dura și câteva ore în cazul unei congestionări a blockchain-ului.

Sper că am reușit să acopăr întrebările și grijile pe care le ai. Revino în cazul în care mai ai nelămuriri și am să îți ofer ajutor cu mare plăcere. Dacă tot nu înțelegi și nu te deranjează să îmi spui de pe ce platformă dorești să faci withdraw, îmi poți spune numele platformei respective și am să îmi fac un cont pentru a îți arăta pas cu pas ce trebuie să faci.
Valentin20
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 20
Merit: 0


View Profile
February 02, 2020, 02:28:45 PM
 #34

Nu inteleg... Ce inseamna sa faci "withdraw la o aplicatie"? Cred ca voiai sa spui ca vrei sa faci witdraw dintr-o aplicatie in portofelul de BTC.

Este un pic greu de inteles ce vrei de fapt, dupa cum poti vedea, intrucat nu esti deloc clar cu ce vrei sa faci. Mai mult incercam noi sa obtinem informatia de la tine, decat incerci tu sa-ti expui problema.

Cel mai simplu ar fi daca ai explica in detaliu totul, in loc sa intuim noi. Despre ce aplicatie e vorba? Vrei sa trimiti din aplicatie in portofel, sau invers? Despre ce suma e vorba? Daca vrei sa trimiti din portofel in aplicatie, ai suficiente fonduri pentru a acoperi si comisionul de trnzactionare? Ce eroare primesti? De la cine primesti eroarea - de la portofel sau de la aplicatie? Aplicatia este sigur una cu o adresa BTC? Sa nu fie una de alte ceyptovalute. Si tot asa. Detaliaza exact, pentru a putea intelege, ca oferi doar franturi de informatie.
Așa este , vreau sa fac withdraw dintr-o aplicație de minat, eu bag adresa pe care am scris-o pe aici, iar după aceea scrie eroare si mai scrie să verific wallet address. Am verificat wallet address. Ce as putea sa fac?
Aplicația este o aplicație pentru android de BTC.
NeuroticFish
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3668
Merit: 6381


Looking for campaign manager? Contact icopress!


View Profile
February 02, 2020, 05:04:33 PM
 #35

Așa este , vreau sa fac withdraw dintr-o aplicație de minat, eu bag adresa pe care am scris-o pe aici, iar după aceea scrie eroare si mai scrie să verific wallet address. Am verificat wallet address. Ce as putea sa fac?
Aplicația este o aplicație pentru android de BTC.

1. Adresa trebuie sa fie fara spatii.
2. Adresa bc1qn59a94ced60c0gha55xk19cx5qxzznv55823zh nu e corecta (blockchain.com zice asta), deci nu ar strica sa instalezi alta aplicatie. O lista buna gasesti pe http://bitcoin.org/ ; din ce am citit Mycelium si Electrum sunt 2 variante f bune.
3. Mare atentie ca multe site-uri au portofel de tip vechi si nu recunost adrese bc1*
4. Sper ca site-ul de minat e pe bune, nu vreo farsa de cloud ponzi.


Edit: mare atentie ca "firma" bitcoin.com se ocupa de "bitcoin cash" care nu este bitcoin. Si ei au wallet pe play store, acela e cam teapa.

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀











█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█











▄▄▄▄█
20kevin20
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
February 02, 2020, 05:39:52 PM
 #36

Așa este , vreau sa fac withdraw dintr-o aplicație de minat, eu bag adresa pe care am scris-o pe aici, iar după aceea scrie eroare si mai scrie să verific wallet address. Am verificat wallet address. Ce as putea sa fac?
Aplicația este o aplicație pentru android de BTC.

Ok. Destul de ciudat dacă aplicația pe care ai instalat-o îți generează o adresă care nu merge. Nu am folosit niciodată aplicația respectivă și e destul de suspicios ce spui. Mycelium, după părerea mea, este cam complicată pentru un începător. Sincer să fiu, prima oară când am folosit-o a fost acum vreun an și mi-a fost destul de greuț să mă obișnuiesc până când și mie. Eu zic sa mergi pe BRD Bitcoin Wallet, are interfață plăcută și nu e nimic foarte complex. Pe lângă asta, poți să deții pe BRD mai multe cryptomonede - nu doar BTC.

Te rog doar să nu sari peste pasul acela cu "Paper Key backup". Scrie-ți toate cuvintele pe o foaie și pune-o undeva bine. E posibil să ai nevoie într-o zi de ea. Mie mi s-a dus un telefon acum ceva timp și dacă nu aveam foaia aia, nu aș mai fi avut niciun ban.

Când deschizi aplicația, alege "I only want to browse" în loc de "I want to buy/sell". După ce treci prin procesul de salvare a rezervei de copie a portofelului, din lista pe care o vezi pe pagina principală alege Bitcoin și apoi Receive. Dacă apeși pe codul QR, ți se va copia automat adresa de Bitcoin pe care o poți lipi în aplicația ta de minat. Simplu și ușor de folosit, are interfață intuitivă.

Atenție: dacă apeși pe "Buy" sau "Trade", poți cumpăra sau face exchange de monede dar centralizat. Altfel spus, dacă folosești aceste funcții îți vor fi cel mai probabil cerute date de identificare.
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6582


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
February 02, 2020, 06:10:51 PM
 #37

Cum a zis si NeuroticFish, adresa nu trebuie sa aiba spatii.

De asemenea, la Bitcoin Wallet, daca apesi pe butonul de meniu (cele 3 puncte verticale din coltul dreapta sus), ai optiunea "Request to legacy wallet". Ar trebui sa iti genereze o adresa care incepe cu 1, acceptata de orice alt portofel. Asta in cazul in care este legitima aplicatia din care vrei sa retragi fondurile si desi ar vrea sa iti faca plata, nu poate pe adrese bc1.

Revenind la ce ai spus mai sus, ca vrei sa minezi BTC cu telefonul: vorbesti serios? Smiley Pai in primul rand BTC nu se poate mineri cu telefonul. Nici cu calculatorul, ci doar cu ASIC-uri. Eventual ar putea fi vorba de o aplicatie de tip faucet, in niciun caz de minerit BTC. De asemenea, cele mai multe faucet-uri sunt tepe si fac plata. Deci mesajul de eroare ar putea sa nu fie din cauza adresei de tip bc1, ci pur si simplu din cauza ca aplicatia e teapa.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Valentin20
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 20
Merit: 0


View Profile
February 03, 2020, 04:16:42 PM
 #38

Așa este , vreau sa fac withdraw dintr-o aplicație de minat, eu bag adresa pe care am scris-o pe aici, iar după aceea scrie eroare si mai scrie să verific wallet address. Am verificat wallet address. Ce as putea sa fac?
Aplicația este o aplicație pentru android de BTC.

1. Adresa trebuie sa fie fara spatii.
2. Adresa bc1qn59a94ced60c0gha55xk19cx5qxzznv55823zh nu e corecta (blockchain.com zice asta), deci nu ar strica sa instalezi alta aplicatie. O lista buna gasesti pe http://bitcoin.org/ ; din ce am citit Mycelium si Electrum sunt 2 variante f bune.
3. Mare atentie ca multe site-uri au portofel de tip vechi si nu recunost adrese bc1*
4. Sper ca site-ul de minat e pe bune, nu vreo farsa de cloud ponzi.


Edit: mare atentie ca "firma" bitcoin.com se ocupa de "bitcoin cash" care nu este bitcoin. Si ei au wallet pe play store, acela e cam teapa.

O să incerc si alt portofel...
20kevin20
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
February 03, 2020, 05:40:34 PM
 #39

O să incerc si alt portofel...

Ca un mic sfat, ferește-te de Freewallet. Un număr considerabil de utilizatori și-au luat țeapă de la ei. Dacă nu te prea pricepi cu tehnologia și îți e dificil să înțelegi cum funcționează Bitcoin, revin cu aceeași recomandare: BRD Bitcoin Wallet. În cazul în care crezi că te-ai descurca să folosești ceva mai avansat de atât, mergi pe Mycelium.
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6582


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
February 03, 2020, 07:05:06 PM
 #40

Ca fapt divers, de pe ce aplicatie incerci sa retragi fondurile? Poate e vreun scam cunoscut...

In privinta portofelului, eu folosesc Bitcoin Wallet si nu am nicio problema. De asemenea, si Blockchain si Jaxx. Incearca-le, eventual si pe acestea.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!