Bitcoin Forum
May 04, 2024, 08:24:21 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: BTCTurk Android Uygulaması  (Read 1803 times)
pitkoyin (OP)
Full Member

Activity: 196
Merit: 100

View Profile
January 06, 2015, 04:56:10 PM

BTCTurk kullanan bir "community" üyesi olarak sormak istiyorum:

* IOS uygulaması sadece 2.5 MB iken, Android uygulaması nasıl 15 MB olabiliyor ?
* Acaba uygulamaları hazırlayan firma Androidden anlamadığı için uygulamayı C# ile yazıp Xamarin desteğiyle mi Androide uyarladı ve bu büyüklükte bir uygulama oldu ?
* Düzgün bir android uygulaması beklentisi içinde olanlar ne yapsın :

a. Az yesin de kendi uygulamasını kendisi mi yazsın? (http://btcturk.progeek.technology/services/getrates bu adresi farklı uygulamalar kullanabilir mi?)
b. BTCTurk yetkilileri uygulamaları hazırlayan "Progeek" firmasından düzgün bir android uygulaması talep etmesini mi beklesin?
c. Dalgasına baksın?

Saygılar,
Pitkoyin
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714854261
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714854261
Reply with quote  #2

1714854261
Report to moderator
Tom Mercutio
Newbie
*

Activity: 38
Merit: 0

View Profile
January 06, 2015, 05:19:45 PM

Başkasına yazdırınca daha ucuz mu oluyor sanıyorsun? Ya da daha kötü?

Ya da 15MB senin için hala bir sorun ise, sana faks ile ulaşalım istersen? Çünkü 20 yıl öncede yaşıyorsun muhtelemen.

Hadi tamam beğenmedin. Kullanma? Zorla mı veriyorlar? Nedir bu kadar agresiflik?
Tom Mercutio
Newbie
*

View Profile
January 06, 2015, 05:34:50 PM

Ya da 15MB senin için hala bir sorun ise, sana faks ile ulaşalım istersen? Çünkü 20 yıl öncede yaşıyorsun muhtelemen.

Hadi tamam beğenmedin. Kullanma? Zorla mı veriyorlar? Nedir bu kadar agresiflik?

Arkadaş fikrini belirtmiş sen niye alındın bu kadar?

Öyle bir fikir belirtme yok.

Adam bildiğin haksız yere karalama yapıyor. O neden bunu yapıyorsa ben de o yüzden savunuyorum.

Ona niye sormuyosun neden alındın bu kadar diye?
Tom Mercutio
Newbie
*

View Profile
January 06, 2015, 05:36:20 PM

Biraz hakkaniyet duygunuz olsun. Bu adamlar ne yapsalar yaranamıyorlar. Saçma sapan sürekli bir linç etme saldırı modu.
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
January 06, 2015, 05:44:07 PM

Biraz hakkaniyet duygunuz olsun. Bu adamlar ne yapsalar yaranamıyorlar. Saçma sapan sürekli bir linç etme saldırı modu.

O duyguya yeterince sahibiz ve soylenenler az bile. Saldiri yok ortada elestiri var, ikisi elma ile karpuz kadar farkli seyler.
cakir1
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 250

kün tuğ bolgıl kök kurıkan

View Profile WWW
January 06, 2015, 05:44:58 PM

Adam bildiğin haksız yere karalama yapıyor. O neden bunu yapıyorsa ben de o yüzden savunuyorum.

Ortada bir karalama yok. Altı üstü Json ile veri çekip üzerinde bir kaç işlem yapan uygulamanın boyutunun bu kadar büyük yer kaplaması ciddi bir sorundur.

Bir müşteri bunu sorgulayabilir, düzeltilmesini isteyebilir, bunda herhangi bir karalama; linç etme vb durum söz konusu bile değildir.

Hatta 5 MB boş alana sahip S60v5 işletim sistemli cep telefonum için ben de BTCTürk uygulaması talep ediyorum; ne var bunda?
BTCTürk bu isteğimi geri çevirdi veya daha fazla sistem kaynağı isteyen uygulaması için ben telefon mu yükseltmeliyim yoksa Hizmeti veren Kurum uygulamasını mı optimize etmeli?

'Öd Tengri yasar kişi oglı kop ölgeli törimiş' demiş atan, Unutma, bu hayatta her zaman onurun için yaşa
Unutma zaman bir su akıp gider, Son pişmanlık toprakta fayda mı eder?
Teknik Olarak Bitcoin
Lebraam
Sr. Member

Activity: 655
Merit: 258

View Profile
January 06, 2015, 05:50:55 PM

Tom Mercutio foruma hoşgeldin. Agresiflikten bahsetmişken önce bir kendine bakman gerektiğini söylemeliyim. Neden dersen, forumda hangii konuya yazdıysan üslup gayet kaba, asabi, sinirli. O yüzden başkasını taşlamadan önce kendinizi taşlayın derim.

Uygulamaya gelince al-sat özelliği olmadığı için uygulamayı indirme gereği duymadım. Bitcoin Checker uygulaması ile nerdeyse bütün altcoin ve bitcoin fiyatlarına istediğim fiyata alarm kurabiliyorum, bildirim çubuğunda ve widget olarak fiyatları takip edebiliyorum. Btctürk uygulaması şuan telefonumda boş yere yer kaplamış olacak.

Ancak konuyu açan arkadaş belki de kimsenin dikkat etmediği birşeye dikkat etmiş ve bana göre gayet düzgün bir eleştiri olmuş. Bu mb fazlalığının sebebini şuan ben de merak ettim. Reklam mı? Uygulama içine uygulama mı? Yoksa konuyu açan arkadaşın dediği gibi yanlış kodlama mı?

2,5 mb ile 15 mb arasında fark ciddi.

Büyük ihtimal ALP yanıt arayıp bilgilendirecektir.
Tom Mercutio
Newbie
*

View Profile
January 06, 2015, 05:52:18 PM

Ortada bir karalama yok. Altı üstü Json ile veri çekip üzerinde bir kaç işlem yapan uygulamanın boyutunun bu kadar büyük yer kaplaması ciddi bir sorundur.

Bir müşteri bunu sorgulayabilir, düzeltilmesini isteyebilir, bunda herhangi bir karalama; linç etme vb durum söz konusu bile değildir.

Hatta 5 MB boş alana sahip S60v5 işletim sistemli cep telefonum için ben de BTCTürk uygulaması talep ediyorum; ne var bunda?
BTCTürk bu isteğimi geri çevirdi veya daha fazla sistem kaynağı isteyen uygulaması için ben telefon mu yükseltmeliyim yoksa Hizmeti veren Kurum uygulamasını mı optimize etmeli?

Tabiki isteyebilir. Bunu istemenin yolu şu üslup mudur peki?

a. Az yesin de kendi uygulamasını kendisi mi yazsın? (http://btcturk.progeek.technology/services/getrates bu adresi farklı uygulamalar kullanabilir mi?)
b. BTCTurk yetkilileri uygulamaları hazırlayan "Progeek" firmasından düzgün bir android uygulaması talep etmesini mi beklesin?
c. Dalgasına baksın?

Çok merak ediyorum acaba buraya yazmadan önce bunu onlara bildirdi mi?

Siz bunda bir gariplik görmüyorsanız ben başka birşey söylemiyorum.
cakir1
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 250

kün tuğ bolgıl kök kurıkan

View Profile WWW
January 06, 2015, 05:59:00 PM

-kes-

Tabiki isteyebilir. Bunu istemenin yolu şu üslup mudur peki?

c. Dalgasına baksın?

Çok merak ediyorum acaba buraya yazmadan önce bunu onlara bildirdi mi?

Siz bunda bir gariplik görmüyorsanız ben başka birşey söylemiyorum.

üslup'ta bir hata yok. "iğneleyici" bir üsluptur ve haklıdır. progeek adlı bu şirketin public olarak erişilebilen bu url'inin ne anlama geldiğini (uygulama üzerinden al-sat eklendiğinde) nelere sebebiyet verebileceğini öğrendiğinizde bu iğneleyici yorumun çok da hafif kaldığını anlarsınız.

'Öd Tengri yasar kişi oglı kop ölgeli törimiş' demiş atan, Unutma, bu hayatta her zaman onurun için yaşa
Unutma zaman bir su akıp gider, Son pişmanlık toprakta fayda mı eder?
Teknik Olarak Bitcoin
Tom Mercutio
Newbie
*

View Profile
January 06, 2015, 06:01:15 PM

Al sat olduğunda bu URL kalırsa ve bu URL kullanılarak bir saldırı yapılabiliyorsa tamam haklısın.
Jarx
Sr. Member

Activity: 574
Merit: 253

View Profile
January 06, 2015, 06:04:38 PM
Last edit: January 06, 2015, 06:56:03 PM by Jarx

Normalde o uygulamanın yaptığı işlev taş çatlasa 1 MB'lik bir android uygulamasıyla yapılabilir. Kodlayan kişiler Java bilmediğinden Xamarin ile kodlamış. Ya da belki daha kolaylarına geldi Xamarin, (BTCTurk'un bu alanda) daha profesyonel bir şirketle çalışmaları gerektiği kesin.

En basitinden uygulama içindeki "libmonosgen" adlı kütüphane (2.6 MB) 3 farklı platform(armeabi, armeabi-v7a, x86) için ayrı 8.4 mb yer kaplıyor.
techman
Legendary
*

Activity: 1020
Merit: 1027

View Profile
January 06, 2015, 06:32:06 PM

Uygulamanın şu anki haliyle kullanıcı hesaplarıyla hiçbir bağlantısı yoktur. Alış-satış özelliği eklendiğinde uygulamalar doğrudan BTCTurk API ile çalışacak. ProGeek yaptığı fiyat alarmı uygulamasıyla geçen yılki Bithack etkinliğinde ödül almıştı. Şirket olarak Türkiye'de bitcoin ile ilgili çalışmaları olan yazılım şirketlerini ve kişileri destekliyoruz ve bu sebeple ilk versiyondaki bazı servisleri Progeek ile çalışarak hayata geçirdik.

Ayrıca ProGeek Eczacıbaşı Yatırım ve Mitsubishi Elektrik gibi şirketlere yazılım üreten bir firmadır.

BTCTurk API'de websitemizin kendisi gibi uluslararası güvenlik şirketlerinin denetimlerine tabi tutulmaktadır. Dolayısıyla uygulamadaki alış satış özellikleri herhangi bir güvenlik açığına sebep vermeyecektir.

pitkoyin (OP)
Full Member

Activity: 196
Merit: 100

View Profile
January 06, 2015, 07:35:02 PM

Güvenlikle alakalı bir problem olduğunu düşünmemekle beraber, sonuç olarak yeni versiyonu beklememiz gerektiğini mi anlamalıyız?
Jarx
Sr. Member

View Profile
January 06, 2015, 07:57:21 PM

Uygulamanın şu anki haliyle kullanıcı hesaplarıyla hiçbir bağlantısı yoktur. Alış-satış özelliği eklendiğinde uygulamalar doğrudan BTCTurk API ile çalışacak. ProGeek yaptığı fiyat alarmı uygulamasıyla geçen yılki Bithack etkinliğinde ödül almıştı. Şirket olarak Türkiye'de bitcoin ile ilgili çalışmaları olan yazılım şirketlerini ve kişileri destekliyoruz ve bu sebeple ilk versiyondaki bazı servisleri Progeek ile çalışarak hayata geçirdik.

Ayrıca ProGeek Eczacıbaşı Yatırım ve Mitsubishi Elektrik gibi şirketlere yazılım üreten bir firmadır.

BTCTurk API'de websitemizin kendisi gibi uluslararası güvenlik şirketlerinin denetimlerine tabi tutulmaktadır. Dolayısıyla uygulamadaki alış satış özellikleri herhangi bir güvenlik açığına sebep vermeyecektir.

Maksimum 1500 satırlık bir projeyi 15MB ile yapmak her türlü amatörlük. Bence ya bir android developer kiralasınlar ya da acilen Mitsubishi'ye ulaşmak lazım android'le alakalı birşey yaptırmasınlar.

Bu arada BitHack konferasının sponsonları kendilerinin kankileri. Yani ödül almak var, "ödül" almak var.
grolll
Legendary
*

Activity: 1596
Merit: 1014

View Profile
January 06, 2015, 08:00:12 PM

Konu zıvanadan çıkmış ''bağcıyı dövmeye''gitmiş.
Jarx
Sr. Member

View Profile
January 06, 2015, 09:11:56 PM

BitcoinTalk türkçe topluluğu acımasızdır. Üzümünü yeriz ama yeri geldiğinde bağcıyı da döveriz Smiley
Pages: [1]
  Print  

Jump to: