Bitcoin Forum
May 24, 2024, 04:37:59 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Αγορά Bitcoin  (Read 4333 times)
diskofast (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
January 20, 2015, 05:57:04 AM
 #1

Ψάχνω κάποιον για αγορά bitcoins μέσω paypal ή χέρι με χέρι Αθήνα, όχι πάνω απο 100 ευρώ (50-60 για αρχή).

Και επειδή έχω κουραστεί να με παραπέμπουν σε localbit και άλλα παρόμοια απευθύνομαι σε εσάς που τα διαθέτετε στην αγορά μέ όλους αυτούς τους δύσκολους τρόπος και εξηγούμαι. Στο παγκόσμιο εμπόριο το bitcoin έχει μπει δυναμικά. Πλέον εκτός απο προϊόντα και υπηρεσίες απο γνωστές επιχειρήσεις που μπορείτε να δείτε όσοι έχετε bitcoins, να τα προωθούν οι σελίδες που φυλάνε τα λεφτά σας (blockchain  κ.λ.π) εκτός απο επενδύσεις - δάνεια που μπορείτε να δώσετε σε ιδιώτες ή σε επιχειρήσεις που κάνουν το startup τους, εκτός απο δίδακτρα σε πανεπιστήμια, θέλουν κάποιοι σαν εμένα να δουν αυτό το αντικείμενο που ίσως αφορά το νόμισμα του μέλλοντος (και ίσως να είναι μια πολύ κακή φούσκα) πως λειτουργεί. Μα θα μου πείτε γιατί δεν αγοράζεις τότε όπως κάνουν τόσοι και τόσοι μέσω τραπεζικών εμβασμάτων? Είναι κακό που δεν έχω καμία όρεξη να περιμένω σε μια ουρά τραπέζης για ένα έμβασμα 50 ευρώ και να χάνω το μεροκάματο μου ή τον χρόνο μου, και γενικά που αποφεύγω την επίσκεψη σε τέτοια καταστήματα, ενώ μπορώ να μεταφέρω άνετα, απο τον καναπέ μου, τα λεφτά που θέλω, σε όποιον θέλω χωρίς να ρισκάρω απλά με την καρτούλα μου? 2015 ΕΧΟΥΜΕ και αφού υπάρχει εύκολος τρόπος γιατί να μην τον εκμεταλλευτώ? Είναι κακό που δεν θέλω να μοιράσω λεφτά σε κάποιον που δεν ξέρω ποιος είναι, που δεν μου παρέχει καμία ασφάλεια και που σήμερα υπάρχει και αύριο δεν υπάρχει στο ίντερνετ?
Και δεν κατάλαβα μήπως ξεχάσαμε στο Ελλάντα την σχέση αγοραστή πωλητή? Ο αγοραστής δεν νοιάζεται για την εμπιστοσύνη γιατί είναι καταραμένος ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ έχω τα λεφτά - ενδιαφέρομαι για το προϊόν - ΑΓΟΡΑΖΩ, ο πωλητής απο την άλλη έχει πρώτα την εμπιστοσύνη και μετά το προϊόν. Αν το προϊόν είναι σαβούρα, ή απάτη ευθύνη έχει ο ΠΩΛΗΤΗΣ! Μόνο σε τριτοκοσμικές χώρες ζητάνε τόση διαδικασία και έλεγχο για να αγοράσεις ένα προϊόν. Άντε και στα καζίνο! Και σε αυτά γιατί τους το επιβάλει ο νόμος για να μην παίζουν παιδάκια ή να ξεπλένετε χρήμα! ΤΟ bitcoin κάνει αυτή την δουλειά? Ή να το θέσω αλλιώς, αυτή την δουλειά θέλετε να κάνει το bitcoin? 

Δεν θα έκανα τον κόπο για ένα τέτοιο πόστ αλλά είναι πραγματικά γελοίο να έχω μιλήσει με άτομα στο local και να μου λένε ότι δεν πουλάνε με paypal και όταν τους έστειλα (στα ίδια άτομα) email ότι πουλάω bitcoins με paypal μου είπαν πως φυσικά και θέλουν να τα αγοράσουν. Επειδή πιστεύω πώς κοιτάτε την σελίδα και εσείς θα σας πω πως ΕΙΣΤΕ ΤΡΑΓΙΚΟΙ ΚΥΡΙΟΙ! ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ CENT!

Εάν υπάρχει κανένας φυσιολογικός άνθρωπος που να ξέρει να πουλάει σαν σωστός πωλητής, να ξέρει ελληνικα, και να τον ενδιαφέρει ας μου στείλει την προσφορά του ή το email του να συνεννοηθούμε! Ευχαριστώ!
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
January 20, 2015, 11:21:57 AM
 #2

Καλώς ήλθες στην παρέα

Σε ό,τι έχει να κάνει σχετικά με το paypal δεν νομίζω να βρεις κανέναν που να δεχτεί να σου πουλήσει BTC και να πληρωθεί μέσω paypal για τον απλούστατο λόγο ότι μπορείς εσύ μετά πολύ εύκολα να κάνεις μια καταγγελία στο paypal και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, καθώς ο πωλητής δεν έχει κάτι απτό στα χέρια του για να αποδείξει ότι όντως έγινε η συναλλαγή. Είναι κάτι που γίνεται κατά κόρον στο ebay.

Γι αυτό και δεν βρίσκεις κανένα που να δέχεται να πληρωθεί με pp ενώ αντίθετα βρίσκεις πολλούς που θέλουν να αγοράσουν πληρώνοντας με pp.

Αν δεν βρεις κάποιον από δω να σου πουλήσει χέρι - χέρι, μπορείς να δοκιμάσεις από ebay (δεν στο συνιστώ).

Σε ό,τι αφορά το στήσιμο στην ουρά για να στείλεις ένα έμβασμα, αυτό θα μπορούσες να το αποφύγεις πολύ εύκολα μέσω internet banking. Θα σου έρθει και πιο φθηνα και θα γλιτώσεις τις προμήθειες / έξοδα που θα σου χρεώσει η τράπεζα στο γκισέ. Χρησιμοποιώντας SEPA transfer για να στείλεις χρήματα εντός Ε.Ε. τα έξοδά σου είναι λιγότερο από 1 ευρώ.

Μια υπηρεσία που δοκίμασα πρόσφατα για να αγοράσω BTC είναι το belgancoin.com. Έστειλα ευρώ στο λογαριασμό τους και σε 1 μέρα που έστειλαν τα BTC. Δεν μου ζήτησαν καμιά πληροφορία ούτε επιβεβαίωση.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 20, 2015, 01:04:37 PM
 #3

Υπάρχει και το circle.com που απλά με μια χρεωστική κάρτα η με κάρτα ανάληψης μπορείς να αγοράσεις πανεύκολα με ένα κλικ bitcoin. Πλέον δεν είναι και τόσο δύσκολο να κάνεις τέτοιες μικρές αγορές σε Bitcoin ιδίως μέσω τραπέζης. Και το paypal στην τελική μια τράπεζα είναι ένας ενδιάμεσος δλδ.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
diskofast (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
January 20, 2015, 06:27:47 PM
 #4

Έχω βρει άνθρωπο σε local που απαιτησε μόνο μέσω εμβάσματος (οχι ηλεκτρονική τραπεζική μεταφορά) γενικά τραγικές καταστάσεις, και οκ δέχομαι το ρίσκο για τον πωλητή (αυτό που μου λέτε είναι λογικό) αλλά η εξηγήσεις που πήρα απο πωλητές είναι οτι δεν μπορούν να κάνουν ανώνυμες συναλλαγές (γιαυτό και έμβασμα που θέλει αφμ - ταυτότητα) και διάφορα τέτοια παραμύθια. Δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω γιατί τόση καχυποψία, υπάρχουν χιλιάδες τρόποι να καλυφθεί η ανωνυμία μεταξύ πας (skype με βιντεοκληση να βλέπουν την μουτσούνα μου, facebook που κάνει κυριολεκτικά αυτό που λέει) και ακόμα χειρότερα γιατί κανείς δεν θέλει χέρι με χέρι τι θα κάνω θα τον κλέψω σε δημόσιο χώρο?
Και δεν σχολιάζω την τακτική WU που σε σφάζει στην προμήθεια...Μερικές φωρές αρχίζω να πιστεύω οτι οι τραπεζίτες βγάζουν τα btc για να κάνουν πιο πλούσιες τις τράπεζες με το όλο σύστημα προμηθειών

Γενικά στο παράδειγμα που μου αναφέρεις locopao για το ebay , το ίδιο γίνεται και με προϊόντα δεν διαφωνώ. Διαφωνώ όμως ότι μπορεί να γίνει και το ίδιο, αν στείλεις πληρωμή paypal με την επιλογή I'm sending money to family or friends δεν γίνεται να ανακληθούν απο όσο ξέρω... 

Το circle φίλε μου chek2fire μου βγάζει Circle supports US cards only Circle does not support prepaid or gift cards δεν δοκίμασα ακόμα την κάρτα μου αλλά αν το δείς πες μου και σύ το χεις χρησιμοποιήσει δέχεται ελληνικές visa ή master και αν ναι είναι αξιόπιστο?

Και μια απορία για σενα locopao το belgacoin.com ειναι αξιόπιστο? Το έχω δεί και το σκέφτομαι, αλλά τώρα με τί άνεση να στείλω τα λεφτά μου σε κάποιον στην άλλη άκρη της ευρώπης που μπορεί πολύ εύκολα να κάνει τον κινέζο (αν δεν είναι ήδη κιολας)..? Γενικά δεν έχω θέμα για να κάνω μεταφορά σε κάποιον στην Ελλάδα μεσω Internet banking απλά δεν έχω βρεί κάποιον όλοι έχουν κάτι απαιτήσεις στον Θεό! Πρίν λίγο γέλαγα με email Που έλαβα απο κάποιον πατριώτη να βγώ φωτογραφία με το κινητό και την ταυτότητα μου στο χέρι και να του την στείλω για να μου δώσει τον τραπεζικό λογαριασμό. Ρε πάνε καλά?
Οπως είπα θέλω είτε Paypal είτε χέρι με χέρι σίγουρα οχι να πάω να περιμένω στην τράπεζα και όχι να μοιράζω την ταυτότητα μου δεξιά και αριστερά με το πρόχημα της ασφάλειας του bitcoin
panosdada
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 456
Merit: 102


The Premier Digital Asset Management Ecosystem


View Profile
January 20, 2015, 08:17:34 PM
 #5

Καλησπερα, Μπορω να σε βοηθησω με την κατασταση σου..με εναν πολυ ευκολο τροπο απλα θα σου σταλθουν σε 2 μερες αλλα Σιγουρα αμα θες πες μου..

locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
January 21, 2015, 12:06:13 AM
 #6


Και μια απορία για σενα locopao το belgacoin.com ειναι αξιόπιστο? Το έχω δεί και το σκέφτομαι, αλλά τώρα με τί άνεση να στείλω τα λεφτά μου σε κάποιον στην άλλη άκρη της ευρώπης που μπορεί πολύ εύκολα να κάνει τον κινέζο (αν δεν είναι ήδη κιολας)..? Γενικά δεν έχω θέμα για να κάνω μεταφορά σε κάποιον στην Ελλάδα μεσω Internet banking απλά δεν έχω βρεί κάποιον όλοι έχουν κάτι απαιτήσεις στον Θεό!


Τι να σου πω... έχω κάνει συνολικά 3 συναλλαγές μέχρι τώρα, η μεγαλύτερη ήταν 150 ευρώ (τους έστειλα μέσω SEPA transfer το ποσό) και μέσα σε 1 1/2 μέρα τα είχαν λάβει και στο καπάκι μου έβαλαν τα bitcoin στο λογαριασμό μου.

Φαίνονται σοβαροί. Αλλά μην σε πάρω και στο λαιμό μου...

Δες τον από πάνω αυτό που σου προτείνει, το 2 μέρες που λέει δεν καταλαβαίνω.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 21, 2015, 12:46:36 AM
 #7

Θέλει προσοχή αρκετή γιατί παίζει πολύ scam στον χώρο. Δλδ αγορές μόνο από άτομα αξιόπιστα και αν θέλεις χέρι με χέρι να σου στέλνονται άμεσα. Τα Bitcoin είναι το graal του internet που όλοι θέλουν να αποκτήσουν και άλλοι τόσοι να το αποκτήσουν τζάμπα Tongue
Για το circle που σου είπα ειναι αξιόπιστό και δέχεται δλδ εγώ έχω αγοράσει από εκεί με τις κάρτες ανάληψης που έχω από Alpha bank και αυτή της eurobank. Αν δεις αυτές οι κάρτες πάνω γράφουν η visa η masterard. Μπορεί να μην είναι καθαρά πιστωτικές αλλά δουλεύουν σαν χρεωστικές. Καθαρά πιστωτικές ελληνικές κάρτες δεν τις δέχεται το circle γιατί είχα δοκιμάσει να βάλω αυτή που έχω από eurobank αλλά δεν δούλεψε.
Εχει και 2 step authentication κάτι που το κάνει κατά την γνώμη μου αρκετά ασφαλή καθώς σου στέλνουν sms με κωδικό επιβεβαίωσης σε κάθε συναλλαγή σου. Αν το δοκιμάσεις και κολλήσεις πουθενά πες μου.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
panosdada
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 456
Merit: 102


The Premier Digital Asset Management Ecosystem


View Profile
January 21, 2015, 12:46:59 PM
 #8

Γεια σας,

Η Ενημερωση οτι θα σταλθουν σε 2 μερες που λεω ειναι γιατι η εταιρια που συνεργαζομαι εχει αυτην την πολιτικη για καθε καινουργια συναλλαγη με Bitcoin μετα την 1η Φορα εισαι Οκ! Δηλ. Αμεση αποστολη στο Bitcoin Wallet σου

mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
January 23, 2015, 07:20:15 PM
 #9

Έκανα split το topic γιατί ήμασταν offtopic

Νεο topic: https://bitcointalk.org/index.php?topic=933927
headzoRtailz
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
February 25, 2015, 01:43:31 PM
 #10

Καλησπέρα. Έφτιαξα ένα λογαριασμό στο blockchain.info. Αυτό τώρα είναι το (άδειο) ηλεκτρονικό μου πορτοφόλι; Από πού μπορώ να αγοράσω;
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 25, 2015, 10:48:30 PM
 #11

H καλύτερη και ποιο εύκολη λύση για αγορές bitcoin για μένα είναι μέσω του circle.com και δέχεται τις απλές κάρτες ανάληψης καθώς λειτουργούν σαν χρεωστικές

https://www.circle.com/en

μετά με transfer χρημάτων μέσω τραπέζας πας στο kraken και αυτό αρκετά αξιόπιστο

https://www.kraken.com/


http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
headzoRtailz
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
February 26, 2015, 04:23:14 AM
 #12

Το btcgreece.com που είναι ελληνικό;
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 26, 2015, 12:28:54 PM
 #13

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν μπορω να σου πω αν είναι καλό η όχι. Κάνε μια μικρή αγορά αν θέλεις να το δοκιμάσεις για να δεις αν είναι αξιόπιστο.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
February 26, 2015, 12:58:12 PM
 #14

Σε κάθε περίπτωση πάντως, το 2ήμερο δεν το γλιτώνεις μέχρι να γίνει η μεταφορά από τον λογαριασμό σου προς το ανταλλακτήριο. Αλλά από τη στιγμή που λάβουν τα χρήματα, τα BTC σου έρχονται γρήγορα

Το πιο σίγουρο πάντως είναι να ακολουθήσεις τη διαδρομή ενός ανταλλακτηρίου (είναι λίγο ταλαιπωρία με τα verifications) αλλά είναι μονόδρομος κατά τη γνώμη μου (οι χέρι με χέρι συναλλαγές είναι καλές αλλά προσπαθούν να βγάλουν μεγάλο κέρδος, δεν συμφέρει)
Bitcoin Greece
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile WWW
February 26, 2015, 11:26:17 PM
 #15

ΠΡΟΣΟΧΗ με το BTCgreece μέχρι νεωτέρας - € εισπράττει μεν, πληρωμές BTC μοιάζει να έχουν σταματήσει επ'αόριστον για την ώρα. Επίσης, ίχνος επικοινωνίας με την υποστήριξη, δεν απαντάει.
[/quote

Ακόμα ζωντανοί είμαστε…χαχαχα

Ας είμαστε λιγο προσεκτικοί στα σχολια , ειδικά οταν ήδη υπάρχουν πολλοί πελάτες που χρησιμοποιούν την πλατφόρμα
και δεν έχει υπάρξει κανένα θέμα απολύτως εως τώρα.Σε κάθε περίπτωση προφανώς και είναι μεμονομένο θέμα που απο οτι
με πληροφόρησαν απο το τεχνικό τμήμα δεν έχει να κάνει με την πλατφόρμα και η συναλλαγή έχει ολοκληρωθει οπως ειναι εμφανές στο blockchain.
Επίσης καθως, απο όσο είδα απο το ιστορικό σου , οχι μόνο δεν είχες πρόβλημα εως σήμερα αλλά το αντίθετο έχεις συγχαρεί το btcgreece για την ταχύτητα στις αναλήψεις ευρώ , εχω ήδη ενημερώσει το τεχνικό τμήμα να κάνει εις βάθος έλεγχο και να επικοινωνησει το τμημα εξυπηρέτησης πελατών μαζί σου.
Σκοπός μας είναι να βοηθήσουμε την εξάπλωση του μπιτκόιν , και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε.

Φιλικά
BTCGreece
7dogs
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 36
Merit: 0


View Profile
February 27, 2015, 11:48:27 AM
 #16

Ευχάριστο το ότι το πρόβλημα λύθηκε, έστω και με κάποια καθυστέρηση.

Το BTCgreece αποτελεί πράγματι σημαντική πρωτοπορεία ως πλατφόρμα εθνικών αναλήψεων στην Ελλάδα. Αν λειτουργούσε γρήγορα 24/7 και χωρίς διαλείψεις (καθώς και με ένα καλό χτένισμα στις μεταφράσεις) θα αποτελούσε ιδανική λύση. Εύχομαι όλα να πετύχουν.

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια!
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
February 27, 2015, 03:06:31 PM
 #17

Όντως ευχάριστο, και επίσης ευχάριστο το γεγονός ότι υπήρξε απάντηση από το support τους.

Δεν ξέρω πόσο άμεσα σου απάντησαν αλλά έχω πετύχει περιπτώσεις που απαντούν μετά από 2 μέρες.

Μόλις ολοκληρώσω ένα transfer από kraken θα κάνω εγγραφή εκεί.
panosdada
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 456
Merit: 102


The Premier Digital Asset Management Ecosystem


View Profile
March 23, 2015, 05:48:59 PM
 #18

Καλησπέρα. Έφτιαξα ένα λογαριασμό στο blockchain.info. Αυτό τώρα είναι το (άδειο) ηλεκτρονικό μου πορτοφόλι; Από πού μπορώ να αγοράσω;

Ενημερωση για Blockchain.info : πηγαινε στις ρυθμισεις και κανε επαληθευση μεσω SMS για καθε φορα που πας να συνδεθεις να σου στελνει μηνυμα στο Κινητο με κωδικο Επαληθευσης για να επιβεβαιωνει οτι εισαι εσυ.

Η Καλυτερη Ασφαλεια!!

Εμενα μου ειχαν κλεψει 0.12 BTC
αλλα απο οταν εκανα αυτο εχουν προσπαθησει 25 φορες και ουτε γατα ουτε ζημια! Cheesy

tzortz
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 728
Merit: 500



View Profile
March 23, 2015, 08:09:31 PM
 #19

Καλα, και δεν αλλαξες password?

All is Mine!

1H7LUdfx9AFTMSXPsCBror3RDk57zgnc2R
panosdada
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 456
Merit: 102


The Premier Digital Asset Management Ecosystem


View Profile
March 23, 2015, 09:04:23 PM
 #20

Οταν μου τα κλεψανε μου εκλεψαν και την διευθυνση οποτε ανοιξα καινουργιο.. Cheesy

Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!