Bitcoin Forum
May 02, 2024, 12:14:20 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: 1 August UAHF - Cum sa pastram atat BTC, cat si BCC (Bitcoin Cash)  (Read 3629 times)
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
August 02, 2017, 06:14:14 PM
 #21

Pe cat citesc mai mult despre bcc pe atat ii vad viitorul mai sumbru.

Practic este o moneda care s-a nascut cu peste 50% din cantitate pre-minata.
Iar pre-minatul asta este imprastiat peste tot si nu poti nici macar sa speri ca niste balene il detin si vor vinde cu grija ca sa nu ii darame pretul.

Apoi moneda s-a nascut direct cu dificultatea colosala a btc-ului.
Da, dupa nu stiu cate blocuri o sa scada dificultatea dar cei care il mineaza acum o sa intre pe schimburi cu minatura lor odata cu cei care au primit pleasca monedele, nu le-au minat si deci nu au nici un respect sau grija pentru vreun ROI si o sa vanda ca apucatii.

Nici nu stiu daca a existat vreo nastere de moneda mai dificila ca asta.  Grin
Unlike traditional banking where clients have only a few account numbers, with Bitcoin people can create an unlimited number of accounts (addresses). This can be used to easily track payments, and it improves anonymity.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714652060
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714652060

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714652060
Reply with quote  #2

1714652060
Report to moderator
1714652060
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714652060

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714652060
Reply with quote  #2

1714652060
Report to moderator
1714652060
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714652060

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714652060
Reply with quote  #2

1714652060
Report to moderator
bitcoin-shark
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 2828
Merit: 605



View Profile
August 03, 2017, 08:09:42 AM
 #22

cred ca nu va ajunge niciodata la valorile btc dar cred ca vor convietui,vor merge in paralele foarte mult timp,poate in noiembrie,decembrie fac alt fork...
alexcrys
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 166
Merit: 100


View Profile
August 04, 2017, 05:29:50 AM
 #23

Am urmat toti pasi in walletul BCH(abc) nu am inca BCH, in blockchair imi apare la Total unspent (balance) ca ii am, la tranzacti imi apare"Open for 200 more blocks" ce sa  inteleg ca dupa 200 de blocuri ii am in portofel ? Smiley))
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
August 04, 2017, 03:52:55 PM
 #24

Uau, cat a tinut pana a coborat tot lantul de blocuri? (ca bchabc stiu ca da jos tot)
Cat mai are? Peste 100 de GB, nu?

Din pacate nu stiu sa iti spun daca trebuie sa astepti 200 blocuri.
mr.robot8
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 938
Merit: 159


View Profile WWW
August 05, 2017, 07:20:11 AM
 #25

exista si o alta procedura de la electrum la coinomi(wallet android) transferul cheilor private prin qr code




bluedeep
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 977
Merit: 1011



View Profile
August 06, 2017, 09:20:35 PM
 #26

exista si o alta procedura de la electrum la coinomi(wallet android) transferul cheilor private prin qr code





Sau poate sa foloseasca direct Electron Cash, cu importarea seed-ului iar dupa aceea isi muta BCH ul pe o alta adresa generata in Electron ( foarte important acest aspect atunci cand se importa direct seed-ul si nu cheia privata)

||
IDO PARTNER
▄▄▄▀▀▀██▄▄
████▀▀░▀███
███▌████▐███
███▌████████▌
███▌█████████
███▌█████████
███▌████▐███▌
▄▄▄▄▄█▀░███▀
▀▀██▀▄██▀▀
.
DAOStarter
IEO PARTNER
▄███▄
▄██▀▀▀▀██▄
██░░░░░░▀▀
██░░▀██▄▄░░
▀██▄▄▀▀██▄
░░▀▀██▄░░██
▄▄░░░░░░██
▀██▄▄▄▄██▀
▀███▀
.
Coinstore
LISTING
██▀▀▀▀████▄▄
███▄▄▄▄▄▄▄█▀█
██▄▄▄▄▄▄▄▄░▐▐▌
█████▄▄▄▄▄▄▌█
███▄▄▄▄▄▄▄▄▀█▄
███▄▄▄▄▄▀▀▄▀█▐▌
██▄▄▄▄░▄▄▄░░▐██
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█▄▀
░▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀


▄███▄░▄███▄
▄██████████▄
▄█████████████▄
▄███████████████▄
▀███████████████▀
BitMart
MEXC
DEX PARTNERS

░▀▄░█▀▀▄▄▄
░▀▄▀████▀███▄
██▀██████▄▄▄▄▀
███░░▀████▀▀██▄
▄█████████░█▄░▀
█▀█▄███▀▀█████
▀▀▀░▀█▀▀▄████
██████▀░▀▄


█████▄▄▄▄▀
██▄▀█████▀░░▄▄
░▀█▄████▀███▄▀▀
▀█▄▀▀█▀█▀▄░▀████▀
█▄██▄░▀▄▀▄▀██▀▀
██▀▀
UNISWAP
LobsterSwap
mr.robot8
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 938
Merit: 159


View Profile WWW
August 14, 2017, 07:25:48 AM
 #27

pentru siguranta dupa ce sau exportat cheiele private pe coinomi sau pe electron cash sfatuiesc transferul bitcoinilor(btc) pe un alt wallet
hauber
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
September 20, 2017, 06:51:56 AM
 #28

Salut baieti,

va rog sa-mi explicati si mie; dar ca pentru unul care nu a fost inzestrat cu darurile gandirii profunde; cum pot sa-mi obtin BCC (Bitcoin Cash). Deci pe 1 august, aveam 0,4 btc, in portofelul meu, bitcoincore. de atunci si pana acum, fara exagerare, a tot sincronizat, asa cate 4/5 ore pe zi , acum zice ca e sincronizat. Am si un Trezor, nou nout, pe care nu l-am folosit inca, ca sa nu par stupid, adica pentru 0,4 btc ...; dar care ma gandesc ca poate fi folositor acum. Deci ce trebuie sa fac ca sa obtin BCC, avand aceste portofele disponibile.
Merci anticipat.
wickedsick
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 467
Merit: 250


View Profile
September 20, 2017, 02:31:12 PM
 #29

Salut baieti,

va rog sa-mi explicati si mie; dar ca pentru unul care nu a fost inzestrat cu darurile gandirii profunde; cum pot sa-mi obtin BCC (Bitcoin Cash). Deci pe 1 august, aveam 0,4 btc, in portofelul meu, bitcoincore. de atunci si pana acum, fara exagerare, a tot sincronizat, asa cate 4/5 ore pe zi , acum zice ca e sincronizat. Am si un Trezor, nou nout, pe care nu l-am folosit inca, ca sa nu par stupid, adica pentru 0,4 btc ...; dar care ma gandesc ca poate fi folositor acum. Deci ce trebuie sa fac ca sa obtin BCC, avand aceste portofele disponibile.
Merci anticipat.

ai putea sa citesti mai sus...e explicat deja
hauber
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
September 20, 2017, 03:41:24 PM
 #30


Merci Wickedsick, doar ca am specificat ca nu este foarte clar pentru mine. Nu sunt, nesimtit sa intreb ceva inainte sa citesc ce s-au chinuiti alti colegi sa scrie.
Deci eu am inteles asa:

1. transfer BTC, din bitcoin core in trezor in portofelul de BTC, din Trezor. ( in aceasta faza balanta la mine in bitcoin core va fi 0, corect? )
2. descarc un portofel care suporta BCC, dar nu Bitcoin Core, pentru ca deja este in calc meu.
3. ales in acest portofel nou de BCC sa incarc un portofel deja existent sau copiez efectiv wallet.dat de la portofelul bitcoin core, care acum nu mai are nimic in el
4. ar trebui sa-mi apara in acest nou portofel, cei 0,4 BCC, la care ravnesc.
Corect? Am omis ceva? Am gresit ceva?
Multumiri anticipate.
wickedsick
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 467
Merit: 250


View Profile
September 21, 2017, 07:11:26 AM
 #31

deci tu ai bitcoinul intr-o adresa...adresa aia are o chie privata > tu trebuie sa importi cheia aia privata in portofelul BCC...dar inainte de import e recomandat sa iti muti bitcoinul in alta adresa (care bineinteles o sa aibe alta cheie privata)
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
September 21, 2017, 10:52:51 AM
 #32

Eventual, daca ai dubii referitor la prezenta BCC/BCH intr-un portofel, poti sa verifici atat BTC-ul cat si BCC/BCH-ul aici: https://blockchair.com/bitcoin-cash/blocks
Desigur folosesti adresa publica ca sa vezi ce este in acel portofel.

Pasii i-ai enuntat corect.

Probleme pot sa apara (eu am avut) la modul cum sunt "impaturite" adresele private.
Unele portofele recunosc un tip de "comprimare" altele alt tip, dar atata timp cat ai cheile private exista modalitati de comutare intre "comprimari" pana gasesti aia compatibila cu portofelul nou bitcoin cash.
(evident ca e nevoie sa descarci softurile necesare din surse sigure ca abunda netul in incercari de inselaciune la crypto)
hauber
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
September 21, 2017, 11:49:11 AM
 #33

Multumesc pentru lamuriri, baieti.
hauber
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
October 09, 2017, 06:08:31 PM
 #34

Problema a fost rezolvata cu succes pentru acel portofel, dar la altul, aveam la momentul 1 August, 1.01 btc, si totusi am primit 0.9 bcc. De ce? Ceav idei?
Multumesc anticipat!
eadriki
Member
**
Offline Offline

Activity: 69
Merit: 10


View Profile
October 22, 2017, 05:16:24 PM
 #35

multumesc pt lamuriri Wink

 *Image Removed*
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!