Bitcoin Forum
April 19, 2024, 12:19:17 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: O casă din Arad a fost vândută, în premieră mondială, în moneda virtuală Mcoin  (Read 5125 times)
BombaUcigasa (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
March 19, 2015, 05:39:24 PM
 #1

http://www.zf.ro/business-international/o-casa-din-arad-a-fost-vanduta-in-premiera-mondiala-in-moneda-virtuala-mcoin-14016954

Arădeanul a încasat 55.000 de Mcoin, care în acest moment valorează aproximativ 20.000 de euro. Gelu Roman a spus că are încredere că această monedă va deveni tot mai valoroasă, iar tranzacţia îi va aduce, în cele din urmă, o sumă echivalentă cu câteva sute de mii de euro.

Pentru tranzacţie s-au folosit două computere pe post de ”portofele virtuale”, astfel că de la momentul plăţii până când vechiul proprietar a încasat suma au trecut câteva secunde.

”Este prima vânzare online pe Mcoin la nivel global. Am primit mai multe oferte pentru casă, dar cea mai interesantă mi s-a părut aceasta pentru că Mcoin are un potenţial foarte mare de creştere, ţinând cont că la două luni şi jumătate de la lansare de la 0,1 eurocenţi a ajuns la 0,5 eurocenţi. În mai puţin de un an cred că va avea o valoare în euro cu două cifre”, a declarat Gelu Roman.

Each block is stacked on top of the previous one. Adding another block to the top makes all lower blocks more difficult to remove: there is more "weight" above each block. A transaction in a block 6 blocks deep (6 confirmations) will be very difficult to remove.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
explorer17
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 237
Merit: 100


View Profile
March 19, 2015, 08:53:20 PM
 #2

Astfel de proiecte fac un mare deserviciu comunitatii. Miroase a scam de la o posta....asa fiecare dintre noi isi poate face propria moneda si sa isi vanda proprietatile pe ea  Smiley Important ca o "golanie" a fost mult mai mediatizata  decat bitcoin sau alte tehnologii revolutionare...Deh, in presa can-canul face rating iar "money talks"  Smiley
BombaUcigasa (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
March 19, 2015, 11:48:35 PM
 #3

Astfel de proiecte fac un mare deserviciu comunitatii. Miroase a scam de la o posta....asa fiecare dintre noi isi poate face propria moneda si sa isi vanda proprietatile pe ea  Smiley Important ca o "golanie" a fost mult mai mediatizata  decat bitcoin sau alte tehnologii revolutionare...Deh, in presa can-canul face rating iar "money talks"  Smiley
Pe mediafax comentariile sunt destul de inteligente.

http://www.mediafax.ro/economic/premiera-mondiala-o-casa-din-arad-a-fost-vanduta-in-moneda-virtuala-mcoin-foto-14017092/comentarii/
explorer17
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 237
Merit: 100


View Profile
March 20, 2015, 12:17:36 AM
 #4

Astfel de proiecte fac un mare deserviciu comunitatii. Miroase a scam de la o posta....asa fiecare dintre noi isi poate face propria moneda si sa isi vanda proprietatile pe ea  Smiley Important ca o "golanie" a fost mult mai mediatizata  decat bitcoin sau alte tehnologii revolutionare...Deh, in presa can-canul face rating iar "money talks"  Smiley
Pe mediafax comentariile sunt destul de inteligente.

http://www.mediafax.ro/economic/premiera-mondiala-o-casa-din-arad-a-fost-vanduta-in-moneda-virtuala-mcoin-foto-14017092/comentarii/

Corect. Au comentat cei care au legatura cu fenomenul si pot face cu usurinta diferenta intre "bitcoin" si un "shitcoin". Ce te faci cu stirea aparuta pe TV (KanalD) si unde marea masa nu a inteles exact despre ce moneda este vorba? Sau cu cei ce citesc comentariile si asociaza bitcoinul cu acest shitcoin? Aminteste-ti ca nici macar Moise Guran nu intelege ce este bitcoin  Smiley
 
explorer17
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 237
Merit: 100


View Profile
March 20, 2015, 12:21:31 AM
 #5

Un filmulet cu ce gandea Gelu cand a facut Mcoin-shitcoin  Smiley :

https://www.youtube.com/watch?v=cIasr2AiyZ0
Galati
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile
March 20, 2015, 08:13:43 AM
 #6

Agata ei cativa prosti, daca nu au agatat destui de prin seminariile care le-au tinut in toata tara.
Dupa stirea asta ar trebui sa explodeze. Vor face ceva bani baietii.
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
March 20, 2015, 11:08:16 AM
 #7

Aceasta stire ma alarmeaza pentru ca s-a raspandit asa de mult incat a auzit-o pana si bunicul pe la televizor. Sunt de parere ca nu putem sta deoparte in timp ce niste infractori inseala lumea pe fata iar lumea nu face diferenta intre bitcoin si aceste scamcoin-uri ordinare. Una din stiri cel putin avea ca imagine niste bitcoini... asa ceva este inacceptabil!

Va dati seama unde se va indrepta furia populara dupa ce vor fi pacalite victimele? Spre bitcoin! Nu putem permite asa ceva!

Va propun sa ne mobilizam cumva sa reusim sa raspandim un comunicat de presa in care sa denuntam aceasta inselaciune ordinara si sa evidentiem clar ca acea "moneda" nu are nici o legatura cu bitcoin.

Putem face comunicatul ori din partea Fundatiei Bitcoin Romania ori din partea comunitatii bitcoin ori le trecem pe amandoua... Cu ceva noroc se va raspandi in presa si va mai clarifica in mintea oamenilor ca bitcoin nu este o schema ordinara, iar acei infractori vor fi macar preveniti sa faca victime.

Intelegeti ce spun? Imaginea bitcoin este in acest moment vulnerabila in fata acestei inselatorii raspandita prin presa.

 Angry

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
March 20, 2015, 11:29:25 AM
Last edit: March 20, 2015, 02:50:22 PM by valiz
 #8

Comunitatea bitcoin din România dorește să denunțe informația vehiculată recent în presă despre tranzacționarea unui imobil folosind așa-zisa "monedă" Mcoin. Dorim să clarificăm faptul că acest Mcoin nu are absolut nici o legătură cu bitcoin, nu poate fi tranzacționată pe piața liberă, și este cel mai probabil o schemă de înșelăciune. Dorim să averizăm populația să se ferească de acest Mcoin pentru că nu există o piață pe care să se poată tranzacționa.

Suntem deosebit de îngrijorați de pătarea imaginii bitcoin dată de asocierea în presă cu aceste activități de înșelăciune. Afișarea unor ilustrații ale bitcoin în conținutul știrilor despre Mcoin este o eroare gravă a unor agenții de presă. Dorim să avertizăm presa să se informeze mai bine înainte de a răspândi aceste informații care facilitează înșelarea populației.

Subliniem că moneda bitcoin conferă o siguranță deplină a tranzacțiilor, poate fi tranzacționat pe zeci de piețe internaționale specializate, iar cei care utilizează moneda bitcoin nu încearcă să convingă alte persoane să o achiziționeze în ideea îmbogățirii rapide. Prețul bitcoin poate scădea, așa cum se întâmplă pe o piață liberă, și așa cum s-a întâmplat în decursul ultimul an.

Organele de poliție ar trebui să se sesizeze cu privire la săvârșirea infracțiunii de înșelăciune atât în cazul cumpărătorului cât și al vânzătorului imobilului.

----------------
propunere de text ^^
veniți cu modificări vă rog!
veniți cu idei despre cum putem să răspândim această informație în presă

----------------
[Update] Ok cred ca m-am agitat prea tare. Sa lasam lucrurile sa se rezolve singure si poate lumea nu se supara pe Bitcoin din cauza scamcoin-urilor.  Smiley

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
BombaUcigasa (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
March 20, 2015, 03:38:00 PM
 #9

[Update] Ok cred ca m-am agitat prea tare. Sa lasam lucrurile sa se rezolve singure si poate lumea nu se supara pe Bitcoin din cauza scamcoin-urilor.  Smiley
Nu te-ai agitat, chiar e o idee buna si imi pare rau ca am discutat 3 zile inainte de aparitia articolului si nu am postat nimic referitor la onecoin/mcoin/paycoin/etcmlmcoin pentru a avertiza incepatorii.
im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
March 20, 2015, 04:18:09 PM
 #10

http://www.romania-insider.com/mcoin/144725/
crypto-dancer
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
March 21, 2015, 02:10:54 PM
 #11

As putea sa vb cu prorietarul site-ului goanadupabitcoin.ro
De regula is i-a informatiile de pe coindesk si cointelegram. E la inceput.
Cu siguranta ar vrea sa publice un articol de infortmare impotriva scamurilor.
Aseara am vb cu el si radeam de magaria cu Mcoin. Pacat ca denigreaza numele Bitcoin.Sad

tutorialevideo
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1161
Merit: 1001

Don`t invest more than you can afford to lose


View Profile WWW
April 08, 2015, 05:18:05 PM
 #12

As putea sa vb cu prorietarul site-ului goanadupabitcoin.ro
De regula is i-a informatiile de pe coindesk si cointelegram. E la inceput.
Cu siguranta ar vrea sa publice un articol de infortmare impotriva scamurilor.
Aseara am vb cu el si radeam de magaria cu Mcoin. Pacat ca denigreaza numele Bitcoin.Sad


Smiley) MCOIn am vazut si "MCOI".

Teapa? prea putin spus, numai ca nu inteleg cum dracu au putut sa promoveze asa ceva siturile de stiri.

Adica CLAR era ceva najpa. Nu sunt notar... dar nu stiu daca poti vinde un apartament sau casa pe "1000 de capace de bere" Smiley

Hosting Bitcoin and any mining gear in Europe/Romania.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5228685.msg53918147#msg53918147

For more info you can write me!
BombaUcigasa (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
April 09, 2015, 11:08:54 AM
 #13

Adica CLAR era ceva najpa. Nu sunt notar... dar nu stiu daca poti vinde un apartament sau casa pe "1000 de capace de bere" Smiley
Poti, atat timp cat documentatia de zoning iti sugereaza o valoare a imobilului sub valoarea a "1000 de capace de bere".
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!