Bitcoin Forum
April 11, 2021, 07:09:25 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.21.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1]
1  Local / Bitcoin Haberleri / İran'dan ABD yaptırımlarına karşı 'kripto'lu önlem on: July 30, 2018, 07:57:57 PM
İran hükümeti Nisan ayında, deneysel bir yerli kripto para birimi geliştirdiğini bildirdi.


İran’ın resmi haber ajansı PressTV’ye göre yerli bir kripto para birimi geliştirme planı hükümetin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nın gündeminde.

Bakanlığın yatırımdan sorumlu başkan yardımcısı olan Alireza Daliri, dün yaptığı açıklamada projenin İran Merkez Bankası ile iş birliği içinde yapıldığını belirtti. Alireza Daliri konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

“Ülkede yerli bir dijital para birimi kullanmak için zemin hazırlamaya çalışıyoruz. Bu para dünyadaki herhangi bir yere para transferini kolaylaştıracaktır. Ayrıca, yaptırımlar sırasında bize yardımcı olabilir.”

İran, kripto para birimlerine karşı yeni bir sanal para üretme planı olan tek ülke değil.

Bu yılın başlarında Venezuela petrol rezervlerine bağlanan Petro isimli sanal bir parayı başlattı. ABD, Amerikalıların Petro'yu kullanmasını yasaklayarak karşılık verdi.-Venezuela'dan sonra İran da ABD ambargolarını aşmak için kripto paraları gündemine alacağa benziyor. Gelişmeleri takip edeceğiz  Undecided


İlgilenenler için haber linki; https://www.ntv.com.tr/dunya/irandan-abd-yaptirimlarina-karsi-kriptolu-onlem,-N_wt4DOGUSsXF8JZ3LEJw
2  Local / Bitcoin Haberleri / Türkiye'de her 5 kişiden birinin kripto parası var on: June 28, 2018, 03:40:04 PM
Araştırma şirketi IPSOS'un her yıl 15 ülkede gerçekleştirdiği mobil bankacılık araştırmasında kripto paralar merceğe alındı. Türkiye’de internet üzerinden yapılan anketle oluşturulan araştırmaya göre, neredeyse her 5 kişiden 1’inin kripto parası var. Türkiye, yüzde 18’lik bu oranla yüzde 9’luk Avrupa ortalamasını ikiye katlıyor ve en çok kripto para birimine sahip ülke olarak öne çıkıyor. Geri Sayım'da Berfu Güven, Servet Yıldırım ve Mahfi Eğilmez konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.- Bugün gün içerisinde bununla ilgili özellikle NTV Haber kanalı haberler yaptı. Ben ülkemizde kripto para kullanımının bu kadar yaygın olduğunu bilmiyordum. Sohbeti kaçıranlar için video linkini aşağıya bırakıyorum;


https://www.ntv.com.tr/video/ekonomi/turkiyede-her-5-kisiden-birinin-kripto-parasi-var,kVobT52G2EmgNMl03KdWRA
3  Local / Konu Dışı / 24 Haziran Seçimleri - Sonuçlar Belli Oluyor on: June 24, 2018, 06:15:21 PM
Konu açan kimseyi göremedim ve ülkemiz için bu kadar önemli bir meselede sessiz kalmamızın doğru olmayacağı fikrindeyim.

Resmi olmayan sonuçlara göre mevcut Cumhurbaşkanı ipi göğüsleyecek gibi görünüyor.

Son zamanlarda alıştığımızın aksine belki erken konuşmak doğru olmayacak ama sorunsuz bir seçim dönemini geride bıraktık.. Tablo beklediğiniz gibi oldu mu ve sizi en çok neler şaşırttı hep birlikte bir şeyler paylaşabiliriz.
4  Local / Bitcoin Haberleri / Kaçırdıkları çocuk için Bitcoin ile fidye istediler on: May 23, 2018, 04:11:20 PM
Güney Afrika'da fidyeciler, 13 yaşındaki bir çocuğu kaçırarak ailesinden yaklaşık 120 bin dolar değerinde Bitcoin talep etti. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Mpumalanga eyaletinde, arkadaşlarıyla oynadığı sırada kaçırılan 13 yaşındaki bir çocuğu serbest bırakmak için fidyeciler, aileden Bitcoin ile 120 bin dolar değerinde ödeme yapması talebinde bulundu.

Fidyeciler, Bitcoin'in hesaba 27 Mayıs'a kadar yatmasını isteyerek aksi halde çocuğun öldürüleceğini ve cinayetin videoya çekilerek görüntülerin kendilerine gönderileceğini bildirdi.

Olay ile ilgili soruşturma açıldığını belirten Polis Sözcüsü Leonard Hlathi, "Fidyeciler kaçırdıkları çocuğu sürükleyerek arabasına almış ve oradan uzaklaşmış. Soruşturmayı hassas bir şekilde yürütüyoruz. Kaçırılan çocuğun ailesi daha Bitcoin'in ne olduğunu bile bilmiyor ve ne yapacaklarını bilemez durumdalar, ciddi bir travma yaşıyorlar." dedi.

Güney Afrika Kayıp Çocuklar (MCSA) Derneğinden Bianca Van Aswegen da son bir yılda Güney Afrika'da 19 çocuğun kaçırılarak fidye istendiğini ve bunlardan 15'inin ailesine kavuştuğunu dile getirdi.

Aswegen, ödemenin Bitcoin ile yapılması talebinin Güney Afrika'da bir ilk olduğunu sözlerine ekledi.*Biliyorum söylenecek söz yok ama dilerim çocuk yakın zamanda ailesine kavuşur ve Bitcoin bir daha asla bu şekilde anılmaz..NTV Haber - https://www.ntv.com.tr/dunya/kacirdiklari-cocuk-icin-bitcoin-ile-fidye-istediler,uzGxJqPqnEm6bDllT1DdLA
5  Local / Bitcoin Haberleri / İşte Piyasadaki En Garip 22 Kripto Para on: May 22, 2018, 05:31:32 PM
Bitcoin'in başı çektiği kripto para dünyası kuşkusuz son yıllara damgasını vurmuş durumda. Ancak herhangi bir regülasyonun bulunmadığı bu sanal dünyanın garip oyuncuları da mevcut. PC Mag piyasadaki en garip kripto paraları derledi. İşte piyasadaki en garip 22 kripto para...

*Arasında ilk defa duyduğum ve çok ilgimi çeken coinler de var. Piyasanın şu zor günlerinde bir nebze kafamız dağılsın diye haberi paylaşmak istedim Smiley


En garip 22 kripto para için haber linki: https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/iste-piyasadaki-en-garip-22kripto-para,KdKbZOrraUKyxDzQOjbYng


6  Local / Bitcoin Haberleri / Kripto para korsanlığı 85 kat arttı on: March 23, 2018, 09:30:19 AM
Bilgisayar korsanlarının başkalarına ait bilgisayarların işlemcilerini dijital para birimi madenciliği yapmak üzere ele geçirdiği "kripto para korsanlığı" saldırıları yükselişe geçti.

Bilgisayar korsanlarının başkalarına ait bilgisayarların işlemcilerini ele geçirerek, dijital para birimi üretmek üzere kullandığı "kripto para korsanlığı" türündeki siber saldırıların 2017 yılının son 3 ayında önceki yılın aynı dönemine göre 85 kat arttığı bildirildi.

Siber güvenlik firması Symantec'in yayınladığı raporda, geçen yılın son ayında dünya genelinde tespit edilip engellenen siber saldırıların yüzde 16'sının kripto para korsanlığına yönelik olduğu ifade edildi.

Kripto para korsanlığı saldırılarının 2017 yılının tümünde 2016 yılına göre 34 kat, 2017 yılının son 3 ayında ise önceki yılın aynı dönemine göre 85 kat arttığı belirtildi.

Raporda, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin değerindeki büyük çaplı artışların korsanlık girişimlerinin artmasının ana sebebi olduğuna dikkat çekildi. Symantec uzmanları, bilgisayar korsanlarının sızdıkları bilgisayarın merkezi işlemci ünitelerini (CPU) kripto para üretmek üzere kullandıklarını kaydetti.

Başka bilgisayarlara sızarak merkezi işlemci ünitelerini kullanmanın virüs yerleştirmekten çok daha kolay olduğu, virüs koruması güncel olan bilgisayarların dahi ziyaret edilen bir web sitesindeki veya indirdikleri bir uygulamadaki basit bir komut dizisiyle kripto para madenciliğinin aracı haline getirilebileceği kaydedildi.

Raporda, kullanıcıların farkında olmadan bilgisayarlarının yavaşlamasına ve cihaz pillerinin gereğinden fazla ısınarak ömrünün kısalmasına yol açan kripto para korsanlığının kurumsal ağları hedef aldığına işaret edilerek, büyük çaplı verimlilik kaybına ve enerji maliyetlerinin yükselmesine yol açabileceği uyarısında bulunuldu.

Geçen yıl Amerikan kablolu televizyon kanalı Showtime'ın web sitesinin kripto para madenciliği için kullanılan "Coinhive" adlı bir java komut dizisini, izleyicilerin bilgisi dışında bilgisayarlarına yükleyerek CPU'larındaki ilave işlemci gücünü Moreno adlı kripto para biriminin madenciliği için kullandığı ortaya çıkmıştı. Şirket bunu reklamları bloke etmeyi tercih eden kullanıcılara yönelik olarak geliştirdiğini açıklamış ancak bunu seçim aşamasında açıkça belirtmediği için özür dilemişti.

Blok zinciri teknolojisini kullanan dijital para birimleri her para transferinin güvenli olarak gerçekleştirilmesi için her seferinde ayrı bir şifreli kodun üretilmesini gerektiriyor. Karmaşık algoritmalarla yaratılan bu kodların çözülmesi için büyük miktarda işlemci gücüne ihtiyaç duyuluyor. Dijital para birimlerine ait internet protokolleri, bu ihtiyacı karşılamak için bu şifreli kodları çözen programları kendi bilgisayarlarında ve ağlarında çalıştırarak sisteme fiziksel altyapı sağlayanlara çözdükleri kodlara karşılık aynı dijital para birimi cinsinden ödemeler yapıyor. Bu işlemler, "kripto para madenciliği" olarak adlandırılıyor.
*Kripto para korsanlığının son dönemlerde bir hayli arttığını sürekli dile getiriyorduk. Bunu rakamlara dökmüşler ve ortaya ürkütücü sonuçlar çıkmış.
Kaynak: NTV    https://www.ntv.com.tr/teknoloji/kripto-para-korsanligi-85-kat-artti,geV4HUssM0CLo9350fm50g
7  Local / Bitcoin Haberleri / Dünya'da İlk Bitcoin'le Futbolcu Transferi Türkiye'de Yapıldı on: January 30, 2018, 03:58:05 PM
Sakarya'nın Akyazı ilçesinde amatör küme takımlarından Harunustaspor, 22 yaşındaki Ömer Faruk Kıroğlu'nu sanal para karşılığında transfer etti.

Kulüp başkanı Haldun Şehit, futbolcuyu 2 bin TL değerindeki sanal para 0.0524 Bitcoin ve ayrıca 2 bin 500 TL teklif etti. Toplam 4 bin 500 TL'ye tekabül eden teklifi kabul eden Ömer Faruk Kıroğlu, Harunustaspor'a sezon sonuna kadar imza attı. Futbolcunun transfer ücreti, adına açılan Bitcoin hesabına aktarılırken, 2 bin 500 TL ise peşin verildi.

Transferin, dünyada Bitcoin'le yapılan ilk transfer işlemi olduğunu belirten Kulüp Başkanı Haldun Şehit, "Ülkede ve dünyada ses getirmek adına yaptık. Kulübümüz de şampiyonluk yolunda Bu transfer bazında Türkiye'de hatta dünyada bir ilk oldu. Profesyonel olarak yapılmış olsaydı televizyonlarda duyulurdu amatör olarak biz ilk olduk. Bunun için de gururluyuz" dedi. Yeniliklere açık olduğunu dile getiren futbolcu Ömer Faruk Kıroğlu ise, "Benim için de bir ilk, dünya için de bir ilk. Başkanımın söylediği gibi yeni bir şey yapıyoruz, yeniliklere açık bir insanım. İki taraf için de hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu. Transfer sözleşmesini imzalayan futbolcu daha sonra takımla birlikte çalışmalara başladı.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/spor/futbol/turkiyede-ilk-bitcoinle-futbolcu-transferi?page=1


Haber birçok haber sitesinde dönmeye başladı, ülke olarak Bitcoin ile ilgili yeniliklerde öncü olmaya devam ediyoruz. Bu haber çok hoşuma gitti   Cheesy
8  Local / Bitcoin Haberleri / Türkiye'den Bitcoin için ilk adım - Hazine'den 'kripto para' açıklaması on: January 11, 2018, 03:10:39 PM
Finansal İstikrar Komitesi'nde kripto paralara ilişkin düzenlemelerin geliştirilmesi için bir çalışma grubunun oluşturulmasına karar verildi.

Kripto paralarla ilgili Hazine Müsteşarlığı harekete geçti.

Hazine'den yapılan yazılı açıklamaya göre, toplantıda küresel ve yerel ölçekte yaşanan gelişmelerin finansal piyasalara etkileri ile önümüzdeki döneme ilişkin görünüm ayrıntılı olarak değerlendirilirken, bankacılık sektörüne ilişkin uluslararası standartlara uyum kapsamında yapılan düzenlemelerin etkileri ile politika yapım sürecinin desteklenmesi amacıyla sektörün veri altyapısının güçlendirilmesi ele alındı.

Açıklamada, Türkiye'de yasal bir dayanağı olmayan kripto paralara ilişkin düzenlemelerin geliştirilmesi için bir çalışma grubunun oluşturulmasına ve kripto paraların risklerine yönelik kamuoyunun bilgilendirilmesine karar verildiği belirtildi.


--- Yapılan açıklamalar devlet kademelerinde şu ana kadar oluşan fikirlerden çok farklı değil. Haberin detayı için linki veriyorum;

https://www.ntv.com.tr/ekonomi/hazineden-kripto-para-aciklamasi-bitcoin-icin-ilk-adim%2cvnVCCQyDWkywrV66EtH0fA
Pages: [1]
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!