Bitcoin Forum
September 25, 2020, 04:43:35 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.20.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 »
1  Local / Alternatif Kripto-Paralar / DeFi'den sonra yeni trend NFTs mi olacak? on: August 20, 2020, 08:25:24 AM
Arkadaşlar geçtiğimiz günlerde hepinizin bildiği gibi binance bir ieo yaptı, herkes bir Defi projesi beklerken, Sandbox adında bir projenin ieosu yapıldı. Böyle olunca çoğumuz ben de dahil, Binance, Defi rüzgarının arasına saçma bir ieo sıkıştırdı ve millete iteledi gibi düşüncelere kapıldık. Bu Sandbox neymiş, ne değilmiş diye merak ederken, bu projenin bir NFT olduğunu gördüm ve biraz araştırdım. Araştırma yaptıktan sonra Binance'ın bu ieoyu yapmasındaki amacın DeFi'den sonra yeni bir akımın temellerini atmak olabileceği aklıma geldi. Daha işin başındayken sizi de biraz NFTs konusunda bilgilendirmek istedim.

Kripto para birimleri, utility tokenlar, security tokenlar ve daha fazlası… dijital varlıklar ve sınıflandırmaları, kripto ve blok zinciri teknolojisinin yanı sıra gelişiyor. Değiştirilemez tokenlar veya NFT'ler, sektördeki hızlı tempolu değişimin bir başka örneğidir. Bu incelemede ne olduklarını, nasıl çalıştıklarını ve nasıl kullanıldıkları hakkında biraz bilgi vermek istedim.

NTFs (non-fungible tokens- değiştirilemez-bölünemez tokenlar) nedir?
NTFs, akıllı sözleşmelerinde kayıtlı tanımlayıcı bilgileri içerir. Her birini farklı kılan bu bilgidir ve bu nedenle, başka bir token ile doğrudan değişim yapılamaz. Bunun aksine banknotlar (fiat), basitçe birbirleriyle değiştirilebilir, tabi aynı değere sahip oldukları kadarıyla, kullanıcı için ha dolar kullanmış ha euro kullanmış aynı hesap gibi.

non-fungible tokenlar, birine bir konser biletinin bir kısmını gönderemeyeceğiniz gibi bölünemez. Bir konser biletinin bir kısmının kendi başına hiçbir değeri olmayacak ve paraya çevrilemeyecektir. Bölünebilir coinler böyle değildir, mesela bitcoin satoshi bazında bölünebilir ve o şekilde ticaret yapılabilir.

CryptoKitties koleksiyon parçaları, ilk NTFs'den bazılarıydı. Her bir blockchain tabanlı kedi benzersizdir, eğer birine bir CryptoKitty gönderirseniz, aynısını iade etmedikleri sürece bir anlamı yoktur, karşılığında size başka bir tane gönderilirse, tamamen farklı bir kedi olacaktır.

Bir CryptoKitty gibi, değiştirilemez bir tokenın benzersiz bilgileri, akıllı sözleşmesinde saklanır ve tokenın blok zincirine değişmez bir şekilde kaydedilir. CryptoKitties, Ethereum ERC-721 tokenıdır, Ethereum'un protokollerini ve Ethereum blok zincirini kullanır.


NFT'leri bu kadar özel yapan nedir?
NFTlerin benzersiz özellikleri vardır, genellikle belirli bir varlıkla bağlantılıdırlar.

Diğer tokenlar, tokenlarla veya fiat parayla aynı şekilde değiştirilebilir. Fungible tokenlar aynıdır, değiştirildiklerinde aynı niteliklere ve değere sahiptirler.

NFTs nasıl kullanılır?
CryptoKitties gibi kripto koleksiyonlarının yanı sıra, birbirlerinden farklılaştırılması gereken dijital varlıklar için değerini kanıtlamak için kullanılamaz.

Bir NFT'nin başka bir örneği, Decentraland’ın LAND tokenıdır. Decentraland, Second Life'a benzer, blockchain tabanlı bir sanal dünyadır. Her LAND tokenı, Decentraland'daki sanal dünya koordinatlarıyla tanımlanan bir sanal arazi parselini temsil eder.

SuperRare, dijital sanatçıların bir tokenı, oluşturdukları bir görüntüye veya GIF'e bağlamasına izin veren, değiştirilebilir olmayan tokenlar oluşturan başka bir blok zinciri projesidir. Bir token, dijital sanatın sahipliğini temsil eder ve içerik oluşturucunun telif haklarını ve IP'sini korumasına ve kaydetmesine izin verir. Tokenlar, dolayısıyla sanat, tıpkı fiziksel sanat eserleri gibi satın alınabilir ve satılabilir.

Fungible olmayan tokenler, standart kripto para borsalarında alınıp satılmaz, bunun yerine Openbazaar veya Decentraland’ın LAND pazar yeri gibi dijital pazarlarda satın alınır veya satılır.

NFT'ler nasıl çalışır?
Bitcoin ve Ethereum tabanlı ERC-20 tokenları gibi tokenlar değiştirilebilirdir. CryptoKitties ve Decentraland tarafından kullanılan Ethereum’un değiştirilemez token standardı ERC-721'dir. Değiştirilemeyen tokenlar, takas edilemeyen token araçları ve desteği ile diğer akıllı sözleşme etkin blok zincirlerinde de oluşturulabilir. Ethereum yaygın olarak kullanılan ilk şirket olmasına rağmen, NEO, EOS ve TRON artık NFT standartlarına sahip olan projelerdir.

NTF'ler ve bunların akıllı sözleşmeleri, sahibinin kimliği, zengin meta veriler veya güvenli dosya bağlantıları gibi ayrıntılı özniteliklerin eklenmesine izin verir. NTF'lerin dijital sahipliği değişmez bir şekilde kanıtlama potansiyeli, giderek dijitalleşen bir dünya için önemli bir ilerlemedir.

Blockchain'in bugüne kadarki zorlukları gibi, NFT'ler protokolleri ve akıllı sözleşme teknolojisi hala geliştirilmektedir. NFT'lerin yönetimi ve oluşturulması için merkezi olmayan uygulamalar ve platformlar oluşturmak hala nispeten karmaşıktır. Bir standart yaratmanın zorluğu da var. Blockchain geliştirmek için parçalı, bir çok geliştirici kendi projeleri üzerinde çalışıyor. Başarılı olmak için birleşik protokollere ve birlikte çalışabilirliğe ihtiyaç olabilir.

Geleceği
Çoğunlukla, NFT'ler, oyunlarda ve kripto koleksiyonlarında uygulanmaktadır. Oyun oynamak için, fungible olmayan tokenlar, skinler gibi oyun içi öğeleri temsil etmek için kullanılabilir ve potansiyel olarak yeni oyunlara taşınmalarına veya diğer oyuncularla takas edilmelerine izin verir.

Ancak bunların potansiyeli, telif hakkı ve fikri mülkiyet haklarına, bilet satışına ve video oyunlarının satışına ve ticaretine yönelik olası uygulama ile çok daha geniştir.

NFT'lerin daha fazla uygulanması, nitelikler, yazılım lisansları, garantiler ve hatta doğum ve ölüm sertifikaları gibi sertifikaları olabilir. Bir NFT'nin akıllı sözleşmesi, alıcının veya sahibinin kimliğini değişmez bir şekilde kanıtlar ve erişim ve temsil kolaylığı için dijital bir cüzdanda saklanabilir. Bir gün dijital cüzdanlarımız, sahip olduğumuz her sertifika, lisans ve varlığın kanıtını içerebilir.

NFT'lerin geçmişi çoğu insanın düşündüğünden çok daha uzundur. NFT'lerde ilk denemeler 2012–2013 colored coin dönemindeydi, ancak 2020 yılında hala işin daha başında olduğumuzu düşünüyorum. Son yıllarda yaşanan gelişmelere rağmen, sektör hala son derece genç ve geliştirilmeye açık. Aslında, daha fazla insan ve şirket NFT'lerin sahip olabileceği etkiyi fark ettikçe ve bunları daha fazla uyguladıkça NFT ekosisteminin büyümesinin hızlanacağına inanıyorum. Geliştiriciler yenilikçi kullanımlar yaratmaya devam edecek ve birlikte çalışabilir öğeler tamamen oyunun kurallarını değiştirecek. Bir kaç yıl içinde NFT bugünkinden çok daha iyi yerlere gelecektir.

Kaynaklar: https://coincentral.com/nfts-non-fungible-tokens/
https://decrypt.co/resources/non-fungible-tokens-nfts-explained-guide-learn-blockchain
https://medium.com/@Andrew.Steinwold/the-history-of-non-fungible-tokens-nfts-f362ca57ae10
2  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Coinmarketcap Earn Programı on: August 19, 2020, 08:29:29 AM
CoinMarketCap, coinbase'in daha önce yaptığı şekilde bir kripto para hakkında bilgi edinip, bu esnada da kripto para kazanmamızı sağlayan CoinMarketCap Earn isimli bir program başlattı. Daha önce haberler kategorisinde bir başlığı açılmıştı ama bulamadım, silindi sanrırım, o yüzden böyle bir başlık açma gereği duydum.

İşin özü kripto paralarla ilgili eğitim videoları izliyorsunuz ve sonucunda o kripto parayla ilgili bir quiz cevaplıyorsunuz ve cüzdan adresinizi bırakıyorsunuz, daha sonra ödüllerinizi cüzdanlarınıza göndereceklermiş.

1- Öncelikle coinmarketcap anasayfadan yukarıda sağda signup kısmından bir hesap oluşturuyorsunuz ve daha sonra hangi projeyle ilgili eğitim varsa onu seçiyoruz, şu an sanırım sadece BAND'in böyle bir eğitimi var.

2- Kampanyayı seçtikten sonra o kampanya ile ilgili videoları izliyorsunuz, ingilizceniz yoksa şu an için aslında bir anlamı yok.3- Bu aşamada size videolardaki bilgilerle ilgili bir sınav yapılıyor, sınav bir kere yapıldığı için hazır olunca girin, muhtemelen bütün soruları doğru bilmeniz gerekiyor olabilir o konuda tam emin değilim. Sayfanın altından start quiz diyoruz.Quizin başında, sizden coinmarketcap hesabınıza ait email adresinizi ve BAND cüzdanınızı (memo yazmayı da unutmayın) istiyor.

Şu anda BAND'in eğitimi devam ediyor, katılmak istiyorsanız 16 saat gibi bir süre kalmış, bitecekmiş, ondan sonra hangi coinin eğitimini verecekler bilmiyorum. Sitenin adresi https://www.coinmarketcap.com/earn/

Bir amme hizmeti olarak quizde sorulan soruları ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz, herkese farklı sorular geliyor mu? yada verdiğim cevaplar %100 doğru mu emin değilim bilginiz olsun.

1. Why is Band Protocol important for DeFi and smart contract use-cases?
Cevap: It reliably connects smart contracts to any external data-source or API

2. What is an example of decentralized finance (DeFi) using Band Oracle?
Cevap: All of the above.

3. What does Band Protocol offer in comparison to native blockchain-based oracle services?
Cevap: Low cost, real-time data, support for any data type, customizability, scalability and cross-chain compatibility

4. How is the BandChain decentralized oracle network incentivized to fulfil oracle requests?
Cevap: Validators and underlying stakers receive a data request fee and block reward

5. Why are validators who fulfil data requests on BandChain required to stake BAND?
Cevap: Align economic incentives for validators…

6. What can BAND token holders do to help secure the network and earn a portion of data request fees?
Cevap: Delegate or stake Band for choosen validators(s).

7. The BAND token is used to pay for transaction fees on BandChain , similarly to ETH on Ethereum. If there is a higher usage of Band oracles then
Cevap:: more fees are genrated throgh the network, rewarding validators and stakers


3  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / The Long Lasting Dash vs. Monero Battle Seems To Be Over on: March 02, 2017, 02:17:39 PM
Time for the ever lying and cheating Monero crowd to admit they lost.
Or are you going to play it like Clinton, Obama and the DemocRats?
Never admit anything, keep lying, cheating, trying to destruct good things just to get rid of competitors.

Congrats to the DASH camp, the better ones prevailed in the end.

Next thing I'm waiting for now, is that POLO changes their XMR market, well, for DASH.
4  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Bad News For POT And Other Cannabis Cryptos Incoming on: January 25, 2017, 07:12:47 PM
Washington Bill Would Make It Illegal to Pay for Weed With Bitcoin

Cannabis may be among the country's fastest growing industries, but its status as a Schedule I controlled substance under federal law poses an inconvenient discrepancy with more liberal state policies.

It's well known that pot businesses have used digital currency, like bitcoin, to work around the issue of banking and use of credit cards, given that most financial institutions, complying with federal law, will not service green industry folk. But now, in Washington state, even that's under fire.

State Senators Steve Conway and Ann Rivers proposed a bill to prohibit local cannabis businesses from buying or selling products using bitcoin. "A marijuana producer, marijuana processor, or retail outlet must not pay with or accept virtual currency for the purchase or sale of marijuana or any marijuana product," according to the bill, in which "virtual currency" also includes digital currency.

...more
http://motherboard.vice.com/read/washington-bill-would-make-it-illegal-to-pay-for-weed-with-bitcoin
5  Alternate cryptocurrencies / Speculation (Altcoins) / [POLL]Monero-Will There Be One Big Exit Dump-Or Is It Going To Die a Slow Death on: January 13, 2017, 10:08:43 PM
Looks bad for Monero. Theres only one big shark behind the sustained mega pump, that much is known.
Its all so obvious and it shines thru.
Do you think the dude is already shorting it, to dump it hard later?
Or is it just going to die a slow death.

I honestly think it isn't worth more than 100k per coin, if at all, considered the codebase, the concept, the performance and the abilities of the developers.
6  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Nicehash: Mine DaggerHash and Equihash together on: November 01, 2016, 11:02:07 AM
Yesterday I started the Nicehash Miner by accident, on top of the already running nheqminer, mining Equihash for BTC.
To my surprise they are going very well together. The rig does almost double the profit now, mining DaggerHash and Equihash together.

Check it out, its great!
7  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / ZCASH - What is this shit? on: October 29, 2016, 11:31:58 AM
Are you kidding me?

- Nobody knows how many coins are in existence
- We only have the word of the "devs" that everything is hunky dory
- We only have their word that a certain amount got premined

- Some real devs I talked to said, that it has fundamental flaws
- They said, its already compromised and broken
- They said everybody could instamine as many coins as they want

Nevertheless, I'm mining it on Nicehash for BTC and my rig never made that much.
Certainly I don't want to own any of that shit, though. Could evaporate any second.
8  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / So whats the next scam the Larimers and their buddies are gonna come up with? on: October 10, 2016, 12:08:09 PM
Steem down the drain, Bitshares abandoned, zero volume.
Whats next?

Some DAO shit, maybe?
9  Other / Meta / Moved back - This forum became so disgusting. Thanks to Smooth, iCEBRAKER and their sockpuppets on: September 21, 2015, 11:00:50 PM
This forum once was a nice place for discussion. Thats long gone.
It has been taken over by a mob, bashing the shit out of any encouraging coin development which isn't MONERO.
It is so obvious what they are trying to accomplish.
It's annoying to read thru that constant dribble of pointless accusations, derailing each and every thread.
The perpetrators infiltrated this place rather deeply, with a lot of criminal energy, pushing their sockpuppet accounts up to Hero and Legendary status by spreading their lies all over the place constantly.
Some moderator of this forum is even in with them, deleting posts in favour of this gang.
Or they have an account with moderator status and could do it on their own.
The owners should really do something about it, or some agency will probably take care of it soon.
10  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / The Demise Of All Anonymous Coins - DASH Will Be Knocked Off Next on: May 17, 2015, 09:22:46 AM
I haven't posted in a while, just couldn't stand the daily dribble.
But the recent developments concerning RIPPLE has me excited, because its real news worthwhile posting about.
http://blogs.wsj.com/moneybeat/2015/05/06/bitbeat-day-after-fincen-bombshell-ripple-labs-addresses-concerns/

Owning and using anonymous coins will be a felony soon. The US admin is front running the campaign, the rest of the world will follow.
Your anon coins will be hit hard and the organisations behind them will be fined, or just forbidden by law.

I used to be a real DASH fanboy and own a considerable amount. But this will knock it off, rather sooner than later.
I'll expect a nice pump coming its way and I'm going to sell it all into the next, and final run.

And of course I'll sell it for RIPPLE. Its the only coin to be considered a real financial instrument, more than ever.
And its the first coin which has come clear with FinCEN.
11  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / To The People Of Greece on: January 02, 2015, 10:56:07 AM
Happy new year!  Grin
You should create your new free floating Greek Drachma on the RIPPLE network.
It would set you free to swap and issue whatever you want, to whoever you want.


12  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / STELLAR - Just got a PM for a giveaway on: January 02, 2015, 09:32:43 AM
Anybody else was PM'ed for a Stellar giveaway, by member "stellar.or9"?
http://www.launch-stella phishing r-org.co.nf/dashboard

Its in broken English and a poor attempt of a scam, isn't it.
13  Alternate cryptocurrencies / Marketplace (Altcoins) / MINTPAL - You still believe in their story? on: October 06, 2014, 10:00:18 AM
Seriously, what could happen in a database migration that takes so long.
The statements given sound like Ernie and Bert are working on it.
It smells worse by the minute.
14  Bitcoin / Bitcoin Discussion / PayPal partners with Bitcoin ? You mean they're going to take it over on: September 28, 2014, 10:05:53 AM
I just thought about the PayPal hype again.
PayPal will be able to collect a lot of Bitcoin now, without driving the price.
Paying out in fiat will make them the biggest fiat exchange at all, over some time.
They bring more liquidity into the market than any other player.
Its a very clever and well thought out move.

In the end it could only mean one thing:

They will be able to control the price of Bitcoin.
Its practically a takeover and theres nothing you could do about it.
15  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Whats up with MyCoin ? on: August 03, 2014, 04:33:26 PM
Strange story developing, any details?

https://bitcointalk.org/index.php?topic=548490.0

https://www.mintpal.com/market/MYC/BTC
16  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / [XRP] Ripple still going strong on: July 25, 2014, 02:00:35 PM
Time and again, I'm so convinced it'll have a real run soon.
The chart XRP/USD looks so amazing lately...

http://www.ripplecharts.com/#/markets
17  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / RIPPLE! Strong Buy. on: July 12, 2014, 07:07:24 PM
Ripple Labs: Guttenberg makes now in Cyber ​​Currencies

The traditional payment system is "antiquated, expensive and inefficient," says ex-minister Karl-Theodor zu Guttenberg. Therefore, he now turns to the digital world of finance and begins as a consultant at the start-up Ripple Labs.

http://www.spiegel.de/netzwelt/web/karl-theodor-zu-guttenberg-arbeitet-jetzt-fuer-start-up-ripple-labs-a-980675.html

The guy is major lobbyist from very influential old German heritage. I expect great things to come to RIPPLE.

Karl-Theodor Maria Nikolaus Johann Jacob Philipp Franz Joseph Sylvester Freiherr von und zu Guttenberg[2][3] (born on 5 December 1971) is a German politician of the Christian Social Union (CSU). In 2011 Guttenberg joined the Center for Strategic and International Studies (CSIS) as a Distinguished Statesman. He also advises European Commission Vice President Neelie Kroes on the promotion of internet freedom regarding questions of foreign affairs.

A Member of Parliament from 2002 until March 2011, Guttenberg briefly held the post of Secretary General of his party before he was appointed as Federal Minister for Economics and Technology in the first Merkel cabinet on 10 February 2009. After taking office as a cabinet minister, he quickly became one of Germany's most popular politicians.[4][5] From 28 October 2009, Guttenberg served as the Minister of Defence of Germany in the second Merkel cabinet; the discovery and public criticism of plagiarism in his subsequently revoked doctoral thesis led to his resignation as Minister of Defence on 1 March 2011 and from the Bundestag on 3 March, when he was succeeded as Minister of Defence by Thomas de Maizière.[6]

He is the grandson of two well-known politicians. One is Karl Theodor Freiherr von und zu Guttenberg, a West German CSU politician. His grandfather and a great-great-uncle, Karl Ludwig Freiherr von und zu Guttenberg, took part in the resistance to the Nazi regime; the latter was executed after the 20 July plot. Another grandfather is Jakob von und zu Eltz, a Croatian politician of the 1990s. He is married to Stephanie zu Guttenberg, an activist against child abuse and a member of the Bismarck family. Karl-Theodor zu Guttenberg is a descendant of Leopold II, Holy Roman Emperor and Aloys II, Prince of Liechtenstein.

http://en.wikipedia.org/wiki/Karl-Theodor_zu_Guttenberg
18  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / LOL - Hacker Builds Massive Dogecoin Mining Operation With Synology NAS Boxes on: June 18, 2014, 08:21:43 PM
Researchers at Dell SecureWorks have uncovered a massive Dogecoin mining operation using Synology Network Attached Storage (NAS) boxes.

The operation is believed to have netted a hacker more than $600,000 in the past two months. The situation came to light in February when users began reporting their Synology Network Attached Storage devices were performing poorly and had a high CPU usage. Eventually, an investigation revealed the situation was being caused by malware that had infected the systems.

In a comedic twist, the malware was stored in a folder named 'PWNED.'

.... http://www.securityweek.com/hacker-builds-massive-dogecoin-mining-operation-synology-nas-boxes?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter
19  Bitcoin / Bitcoin Discussion / Is Bitcoin about to be 51%ed??? on: June 08, 2014, 06:17:22 PM
This is serious shit going down.
http://newsbtc.com/2014/06/08/bitcoin-community-abuzz-ghash-ios-uncomfortably-high-hashrate/

Ghash.io at 47% hashrate for the last 24 hours.
Currently between 39-42%.

Just knock off one of the other big pools and its FORKING TIME.
20  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / POLL: Are exchanges short selling against their customers? on: May 28, 2014, 09:23:51 PM
And shouldn't that be the general option, for everybody?
There is nothing bad about it. It's actually the market which came first in history.

Pages: [1] 2 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!