Bitcoin Forum
January 17, 2021, 06:30:57 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.20.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 »
1  Local / Konu Dışı / Merit Tablonuz / Merit Kazandığınız ve Harcadığınız Bölümler on: August 12, 2020, 10:41:47 AM
Aşağıdaki tablodan, bir kullanıcının hangi bölümlerde merit kazandığını, hangi bölümlerde merit harcadığını rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

Tabloya kullanıcı adını yazmanız yeterlidir. Tabloda yüzde cinsinden ve rakamsal olarak ayrı ayrı değerler bulunuyor. Tablonun sonunda zamana bağlı merit gelişimini de gösteren bir grafik bulabilirsiniz.

Tablo linki: https://public.flourish.studio/visualisation/3319048/

Örnek:


https://public.flourish.studio/visualisation/3319048/


Tabloyu @DdmrDdmr'nin veri tablosunu kullanarak @bitmover hazırlamıştır. İkisine de teşekkür ederim.
2  Local / Konu Dışı / Roobet Tahmin Yarışması on: July 27, 2020, 10:54:07 AM
Roobet Sanat Yarışması hakkında bilgi vermiştim daha önce. Roobet bir yarışma daha düzenliyor. Sitelerinde yapılan bahis sayacında 48 saat sonunda ulaşacağı sayıya en yakın tahmini yapan üyeye ödül veriyor. Konunun açıldığı tarihten tam 48 saat sonrasına bakıyorlar. Herkes bir rakam sallıyor konuya. Herhangi bir katılım ücreti vs yok. Sizde bir rakam tahmini yazarak şansınızı deneyebilirsiniz. Siteye üyelik istiyor ama siz sadece yarışmaya katılmak için üye olun. Sakın oyun filan oynamaya, para yüklemeye filan kalkmayın. Tahmininiz doğru çıkarsa paranızı çekin cüzdanınıza koyun.

Umarım kazanan bizden biri olur. Bol şans.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5264731.0
Yeni raunt başladı: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5265243.0
3  Local / Konu Dışı / Roobet Sanat Yarışması | Ödül 2500 $ - Son Tarih 31 Temmuz on: July 25, 2020, 10:32:40 AM
Roobet tarafından forumda bir sanat yarışması düzenleniyor. Aslında ay başından beri devam ediyor. Biri konu açar diye bekliyordum ama yerel bölümde hiç gündem olmamış. Ödülden yerel bölüm üyeleri de pay alabilir. Toplamda 2500 dolar değerinde ödül dağıtılacak.

Kurallar basit:
-Roobet logosunu ve maskotları olan bay Roo'yu öne çıkacak orijinal bir çalışma yapın.
-Çalışma burada sergileyebileceğiniz herhangi bir şey olabilir.
-Yarışma 31 temmuza kadar sürecek.
-Daha sonra çalışmalar değerlendirilecek. İlk 5 kişiye ödüller dağıtılacak.

1.: 1100
2.: 600
3.: 350
4.: 250
5.: 200 dolar kazanacak.

İyi şanslar...

Kaynak
4  Local / Konu Dışı / Merkezsiz Twitter / Sosyal Medya Fikri on: July 17, 2020, 09:58:16 AM
Sorun:
Son olan olaylardan sonra "Merkezsiz Twitter" veya "Merkezsiz Sosyal Medya" fikri üzerinde düşünüyorum. Merkezsiz sosyal medyaya ihtiyaç var bence. Merkezi olan Twitterda gördüğünüz gibi admin panelinden bile istediğiniz kişiden istediğiniz twiti atmak mümkün oluyor. Hacker olmasa bile dolaylı olarak twitter'ın adminlerine canı gönülden güvenmemiz gerekiyor. Bazen bir küçük twitin bile kısa süreli etkisi dehşet verici olabilir. Önemli bir konu, üzerinden atlayıp geçemeyiz.

Çözüm:
Blockchain işlemlerinde karşıdan karşıya transfer yapabildiğiniz gibi ayrıca mesaj gönderme, imzalama işlemi de yapabiliyorsunuz. Ether ve Btc'de bu konuya aşinayız. Sosyal medyaya özel bir blockchain ağı oluşturulabilir. Atacağınız her twiti kendinize ait cüzdandan imzalayarak atabilirsiniz. Her twit için ufak miktarda token harcamanız gerekebilir. Token değeri olabilir de olmayabilir de. Önemli olan twit atmak bedava yada çok ucuz olmalı.

Ağda yayınlanan her mesajı, farklı tasarıma sahip üçüncü parti sitelerden takip edebiliriz. Tıpkı bitcoin işlemlerini takip için farklı explorer sitelerinin var olduğu gibi. Bu üçüncü parti siteler hoş tasarımları ile bildiğimiz sosyal medyalar gibi olacak. Farklı alternatif sitelerin olması hem rekabet hemde doğrulama açısından daha iyi olur.

Onaylı hesaplar için değişik yöntemler düşünebilir. Mesela ağda bulunan güvenilir node'lar onaylı hesapları konsensüs ile belirleyebilir. Belki benzer projeler vardır bilemiyorum.

Bu fikri düşünürken onu da düşündüm aslında. Sadece twitter özelinde düşündüm. Bir paylaşım yaparken en önemli olan şey verilen mesaj. Twitler genelde 140-280 karakterden oluşan mesajlardan oluşur. Bazen bir önizleme veya video linki eklenebiliyor.

Resimler/videolar farklı bir servisten pratik bir şekilde yüklenecek. Merkezsiz ağda yayınlanan sadece 280 karakterli mesajınız olacak. Şahsen önemli bir mesajı tarihe not düşmek istersem yapacağım şey bitcoin adresimden "mesaj imzalama" olur.

Bitcoinde yapılan imzalama olayını daha pratik, ucuz ve görselleştirilmiş bir şekilde uyguluyoruz sadece. Bitcoin adreslerinin imzaladığı mesajları, twitter gibi karşınıza çıkaran bir site olduğunu düşünün.

Siz ne dersiniz? Bu fikri geliştirebilir miyiz?
5  Local / Konu Dışı / [₿] Full Node (Düğüm) Nedir? - Nasıl Olunur? - *Bitcoin Core 0.20.0 Yayınlandı* on: June 19, 2020, 03:23:33 PM
Daha önce 0.19.0 sürümünü paylaşmıştım. Türkçe Bitcoin bölümünde ayrı bir konuyu hak ettiğini düşündüğüm için ayrı bir başlık olarak güncellemeleri paylaşma/tartışmaya karar verdim. Bu konu içerisinde Bitcoin core nedir? Node Nedir? Nasıl Node Olunur? gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Ayrıca bunlarla alakalı güncel tartışmaları ve yükseltmeleri bulabilirsiniz.Bitcoin Core ve Full Node Nedir?:

Bitcoin Core, ilk defa Satoshi'nin "bitcoin" adı ile yayınladığı açık kaynak kodlu yazılımıdır. Yazılım ücretsizdir. Bitcoin Core aynı zamanda node (tam düğüm) görevi görür. Yani bugüne kadar yapılan ödemelerin ve transferlerin tamamının bir kaydını bünyesinde barındırarak ağı güvende tutar. Bitcoin'in ilk uygulaması olarak referans kabul edilir. Belirli aralıklarda (yaklaşık 3 ayda 1) yeni güncellemeler yapılarak yayınlanır. Ağda gerçekleşen tüm işlemlerin bir kopyasını sürekli tutan, onaylayan ve  doğrulamasını yapan cihazlara full node denir. Node'lar bitcoin gibi açık blok zincirine sahip coinlerin bel kemiğidir. Node'ların sayısı arttıkça ağa olan güvende o kadar artar ve ağ güçlenir.

Tam düğüm (full node) dışında Hafif Düğüm (Light node) de var.

Kayıtların kopyasını güncel olarak tutan her bilgisayara node denir. Bazı bilgisayarlar tüm kayıtları tutarken bazıları ise sadece belirli zaman aralığındaki kayıtları saklar. Bu tip node'lara Light node denir. Light node tutan bilgisayarlar ağır bir yük taşımazlar. Amaçları transferlerin doğruluğunu sağlamaktır ve transferlere ait header (başlık) bilgisini indirirler. Transferlere onay verme yetkisine Light node’lar sahip değildir. Bu açıdan Full node'lara doğrudan bağımlıdırlar.

Full Node Olmanın Ağır Yükümlülüğü

Bitcoin için Full Node olmak ağır bir yükümlülüktür. Bir çok Full Node gönüllülük esası ile çalıştırır cihazlarını. Full Node'lar aylık 200 gb'ta yakın upload yapıyor.
Şuan itibari ile Bitcoin Core'un yaklaşık boyutu 293 GB. Günlük ortalama 5-6 GB'lık veri gönderimi yapmaktadır Node'lar. Güncel veri için tıklayın.

Bitcoin Core Sistem Gereksinimleri:
*Güncel Windows, Mac OS X veya Linux işletim sistemi yüklü bilgisayar
*En az 300 GB boş harddisk alanı ve min 100mb/s okuma-yazma hızı.
*Min 2gb ram
*Yüksek upload hızına sahip bir internet bağlantısı

Kaç Tane Full Node Var?

Full Node olmanın gereksinimleri, yükümlülüğü ağır olduğundan dolayı sandığımızdan çok daha az Full Node var bitcoin ağında. Şuanda toplamda dünya genelinde 10104 - 10392 Bitcoin Full Node'u bulunuyor. Güncel verilere Coin.Dance sitesinden bakabilirsiniz.


Türkiye'de Kaç Tane?

Haziran 2020 itibari ile Türkiye'de 10 tane Full Node bulunuyor. Dünya sıralamasında 47. sıradayız. Node olmanın ağır yükümlülüklerinden dolayı Türkiye'de pek fazla node bulunmuyor. Eğer sizde node olmak isterseniz aşağıdaki 2 mesajda yönergeleri takip edebilirsiniz.


Türkiye'deki Full Node'ların listesi (Haziran 2020)

6  Local / Konu Dışı / Gandalf'a Ağıt on: June 16, 2020, 10:04:24 AM
Khazad-dûm'da Gandalf'ı kaybeden yüzük kardeşliği yastaydı. "İçindeki yası kırık dökük ilk olarak söze döken Frodo oldu." Gandalf'a ağıt o zaman yazıldı. Kitabın en sevdiğim bölümlerinden birisidir. Pek azımız bu bölümde yaş dökmeden durabilmiştir.
@gustavgotblues şiiri Türkçe olarak bestelediğini gördüm. Bestesi de inanılmaz güzel olmuş. Dillerden düşmeyecek soft bir beste. Zaten besteyi yapan sıra dışı bir adammış Smiley

Devamını diliyoruz üstat @Gustavgotblues (Yusuf), özellikle Tom Bombadil şarkısını Türkçe olarak.Gandalf'a AğıtQuote
İçindeki yası kırık dökük ilk olarak söze döken Frodo oldu.
Çok nadiren bir şarkı veya şiir yazmaya heveslenirdi;
Ayrıkvadi'de bile, belleği ondan öncekilerin yapmış olduğu
birçok şeyle dolu olduğu halde hep dinlemişti de kendi
söylememişti. Fakat şimdi Lörien'deki çeşmenin yanında
oturup etrafında elflerin seslerini duydukça, düşünceleri ona
fena gelmeyen bir şarkı halinde biçimlenmekteydi; yine de
bunları Sam'e tekrarlamak istediğinde sadece bölük pörçük
parçalar hatırlayabildi ve onlar da bir avuç porsumuş yaprak
gibi soluktu.

shire’da akşam alınca kurşun rengini
ayak sesleri duyulurdu tepe’de;
tan vaktinden önce giderdi
tek söz etmeden, uzun bir seyahate.

yabaneller’den ta batıkıyıları‘na
kuzeydeki ıssızlardan, güneydeki tepelere
gizli kapıdan, ejderha ininden,
geçti karanlık ormanlardan keyfince.

cüce, hobbit, elf ve insanla
ölümlü ve ölümsüz ahaliyle
daldaki kuşla, indeki hayvanla
konuştu kendi gizli lisanlarında.

ölümcül bir kılıç ve şifalı bir elle,
bükülüyordu beli yükü altında,
çınlayan sesi ve yanan işaretiyle,
yorgun bir hacıydı kendi yolunda.

tahtına kurulmuş bir irfan sahibi
kızmakta çabuk, daha da kolay gülmesi
yaşlı bir adam şapkası hırpani
yaslanmış duruyor, asası dikenli.

köprüde durdu bir başına
ne ateşe pabuç bıraktı ne de gölgeye;
asası kırıldı taşa vurunca
irfanı öldü gitti khazad-dûm’da.

[şiir: j.r.r. tolkien / çeviri: bülent somay / beste&vokal: gustavgotblues]
7  Local / Konu Dışı / Oyuncular İçin İndirimler / Ücretsiz Oyunlar on: May 28, 2020, 12:34:37 PM
"Epic Vault her Perşembe mükemmel bir ÜCRETSİZ oyun vermek için 2020 MEGA İNDİRİMİ süresince açık olacak. Sonsuza kadar senin!"


Forumda @Mandown ve @dannybrown'un sıkı takip ettiği bir etkinlik. Bizleri de haberdar ettikleri için minnettarım. GTA5'in ücretsiz olmasından bu yana bende takibe aldım. Bu haftada Civilization6 oyunu ücretsiz veriliyor. Anlaşılan her hafta başka bir oyun ücretsiz dağıtılacak. Takip etmeye değer bir etkinlik. Epic Game dünyanın en iyi oyun firmalarından birisi. En iyi çalışmaları GTA serisi ve RDR serisi. Eğer RDR2 oyununu da ücretsiz verirlerse çılgınca olur. Beklenen ARK Survival Evolved ve Borderlands The Handsome Collection oyunları.

Çıkacak oyunları şu iki bağlantıdan takip edebiliriz:
Twitter Resmi Hesabı
Epic Games Ücretsiz Oyunlar


Daha önce verilen ücretsiz oyunların listesi:

2020 Oyunları:
GTA 5
Civilization 6
Death Coming
Amnesia: The Dark Descent
Crashlands
For the King
Just Cause 4
Wheels of Aurelia
Close to the Sun
Sherlock Holmes: Crimes and Punishments
Drawful 2
Gone Home
Hob
World War Z
Figment
Tormentor x Punisher
The Stanley Parable
Watch Dogs
Mutazione
Anodyne 2: Return to Dust
A Short Hike
GoNNER
Offworld Trading Company
Inner Space
Faeria
Assassin's Creed: Syndicate
Kingdom Come: Deliverance
Aztez
Carcassonne
Ticket to Ride
Pandemic
Farming Simulator 19
The Bridge
Horace
Sundered Eldritch Edition
Steep
Darksiders I Warmastered Edition
Darksiders II Deathinitive Edition
Yooka-Laylee2019 Ekim Oyunları
Minit: 3 Ekim – 10 Ekim
Surviving Mars: 10 Ekim – 17 Ekim
2019 Eylül Oyunları
Metro: 2033 Redux: 26 Eylül – 3 Ekim
Everything: 26 Eylül – 3 Ekim
LEGO: Batman Üçlemesi: 12 Eylül – 26 Eylül
Batman: Arkham Koleksiyonu: 12 Eylül – 26 Eylül
The End is Nigh: 5 Eylül – 12 Eylül
ABZU: 5 Eylül – 12 Eylül
2019 Ağustos Oyunları
For Honor
Celeste: 29 Ağustos – 5 Eylül
Inside: 29 Ağustos – 5 Eylül
Fez: 22 Ağustos – 29 Ağustos
Hyper Light Drifter: 15 Ağustos – 22 Ağustos
Mutant Year Zero: Road to Eden: 15 Ağustos – 22 Ağustos
GNOG: 8 Ağustos – 15 Ağustos
Alan Wake: 2 Ağustos – 9 Ağustos
For Honor: 2 Ağustos – 9 Ağustos
2019 Temmuz Oyunları
This War of Mine: 25 Temmuz – 1 Ağustos
Moonlighter: 25 Temmuz – 1 Ağustos
LIMBO: 18 Temmuz – 25 Temmuz
Torchlight: 11 Temmuz – 18 Temmuz
Overcooked: 5 Temmuz – 11 Temmuz
2019 Haziran Oyunları
Last Day of June: 27 Haziran – 4 Temmuz
Rebel Galaxy: 20 Haziran – 27 Haziran
Enter the Gungeon: 13 Haziran – 20 Haziran
Kingdom New Lands: 6 Haziran – 13 Haziran
2019 Mayıs Oyunları
City of Brass
World of Goo: 2 Mayıs – 16 Mayıs
Stories Untold: 16 Mayıs – 30 Mayıs
Rime: 23 Mayıs – 30 Mayıs
City of Brass: 30 Mayıs – 6 Temmuz
2019 Nisan Oyunları
Transistor: 18 Nisan – 2 Mayıs
The Witness: 4 Nisan – 18 Nisan
2019 Mart Oyunları
Oxenfree: 21 Mart – 4 Nisan
Slime Rancher: 7 Mart – 21 Mart
2019 Şubat Oyunları
Thimbleweed Park: 21 Şubat – 7 Mart
Axiom Verge: 7 Şubat – 21 Şubat
2019 Ocak Oyunları
What Remains of Edith Finch
The Jackbox Party Pack: 24 Ocak – 7 Şubat
What Remains of Edith Finch: 11 Ocak – 24 Ocak
2018 Aralık Oyunları
Super Meat Boy: 28 Aralık – 10 Ocak
Subnautica: 12 Aralık – 27 Aralık
[2018-2019] [2020]
8  Local / Konu Dışı / [Liste] Forum Verileri Deposu ve İstatistik Sayfaları on: May 22, 2020, 12:16:58 PM
Forumda pek çok veri ve istatistik tutuluyor. Bunların hemen hemen tamamını kullanıcılar kendisi oluşturuyor. Forum yönetimi sadece belirli zaman aralıklarında ham (raw data) veri dosyaları paylaşıyor. Aşağıdaki listede forum hakkında istatistik, veri depolayan LoyceV, DdmrDdmr, Vod, hatshepsut93, tranthidung, 1miau, tvplus006, ptrk kullanıcılarının oluşturduğu veri sayfaları mevcut. Listeyi hazırlayan tranthidung orijinal konusundan da takip edebilirsiniz. Türkçe bölüme özel olarak çevirip paylaşmak istedim. Burada bulunmasında yarar olacağını düşünüyorum.

Aşağıdaki listelerde geçen iki kavramın tanımı;

Autoban (Otomatik yasaklama): bir kullanıcı forum kurallarını ihlal ettiğinde ve tespit edildiğinde otomatik olarak yasaklanacak, forum moderatörü tarafından da incelenip onaylanacaktır. Autoban alan kullanıcının mesajları kalacaktır.

Nuke: Bir moderatör Nuke düğmesine tıkladığında kullanıcının tüm yayınları otomatik olarak silinecek veya çöpe atılacaktır. Genelde çok hesaplı spam olarak kabul edilen kullanıcılara uygulanır.

_____________________________________________________________________________________________________________
OluşturanLinkAçıklamaDuyuru KonusuDurum
_____________________________________________________________________________________________________________
ForumLinkİstatistik Merkezi- Forumun resmi sayfasın/aAktif Değil
ForumLinkMerit İstatistik Merkezin/aAktif
ForumLinkReklam İstatistik Merkezin/aAktif
ForumLinkMerit Dataların/aAktif
ForumLinkHaftalık Trust Dataların/aAktif
ForumLinkEkstra Datalar (theymos)LinkBazen aktif
_____________________________________________________________________________________________________________
LoyceVLinkTüm Kullanıcı Adları (büyük bir dosya)LinkAktif
LoyceVLinkOtomatik Yasaklanmış KullanıcılarLinkAktif
LoyceVLinkKullanıcı ID'leriLinkAktif
LoyceVLinkYasaklanmış kullanıcıların adlarıLinkAktif
LoyceVLinkOtomatik yasaklanmış kullanıcı ıd'leriLinkAktif
LoyceVLinkAktif kullanıcılar ve en iyi posterler (1 saat)   LinkAktif
LoyceVLinkAktif kullanıcılar ve en iyi posterler (24 saat)   LinkAktif
LoyceVLinkAktif kullanıcılar ve en iyi posterler (7 gün)LinkAktif
LoyceVLinkAktif konular (1 saat)LinkAktif
LoyceVLinkActive topics (24 hour)LinkAktif
LoyceVLinkAktif konular (7 gün)LinkAktif
LoyceVLinkGüven Bayrakları GörüntüleyicisiLinkAktif
LoyceVLinkTheymos'un Merit Ham VerileriLinkAktif
LoyceVLinktheymos'un verileri (kullanıcı adları ve posta başlıkları dahil)LinkAktif
LoyceVLinkMerit Kazanmış KullanıcılarLinkAktif
LoyceVLinkUserID'ler, gönderilen Merit ve kazanılan MeritLinkAktif
LoyceVLinkDüzenlenmemiş / silinmiş yayınlarLinkAktif
LoyceVLinkLoyce.club hakkında daha fazla bilgi içinn/aAktif
LoyceVLinkLoyceV'in Bitcointalk ile ilgili yararlı verileriLinkAktif
LoyceVLinkLoyceV's güvenlik günlüğü *LinkAktif
_____________________________________________________________________________________________________________
DdmrDdmrLinkMerit TablosuLinkAktif
Vod and BPIP teamLinkBPIP (forum verilerini sağlayan ilk site)ilki; şuankiGüncellendi
hatshepsut93LinkAPI'ya dayalı merit istatistikleri aracı n/aGüncellendi
tranthidungLinkbitcointalk üzerindeki istatistiksel verilerLinkAktif
1miauLinkBitcointalk istatistiklerinin listesi *LinkAktif
tvplus006LinkToplam / arşivlenmiş / etkin olmayan / yasaklanmış profillerin sayısı.LinkAktif
tranthidungLinkKayıtlı hesaplarda varsayılan aylık istatistiklerLinkAktif
ptrkLinkOkunabilir merit veri kümesiLinkAktif
_____________________________________________________________________________________________________________
[Kaynak]
9  Local / Ekonomi / 12 Mart Vakayı Dump - Forum Tarihine Geçecek Olay on: March 15, 2020, 11:52:33 AM
4 gün önce Newbie bir üye, @Whoamisoon konu açtı. BTC'nin ilk yıllarında, 2010'da "daha GPU ile madencilik yapılabilen zamanlarda" bitcoin madenciliği yapmış. Wallet dosyasını o zamandan beri bir usb bellekte tutuyormuş. Şimdi ise bu btc'yi nasıl transfer edebileceğini soruyor. BCH gibi hard fork coinlerden de yeni haberi oluyor. Hard fork coinleri olduğu için mutlu oluyor tabi. "Çok fazla çatal olduğunu bilmiyordum! Müthiş! Sevdim!" diyor.

Konu linki: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5231867.0
1000 BTC Transferi: https://www.blockchain.com/btc/tx/54aa0aa03fd0dc5f4a6e2c61fc6267e3ae82c36d122d36e0bd6cb1022a154a01
1000 BCH Transferi: https://www.blockchain.com/bch/address/qpzaxl0kq4l3rd7h27zx2ed3ldw8elkpmvm68sm5h3

Şurada toplanan btc'lere bakın. Adam konuyu 11-03-2020, 00:07:19 tarihinde açmış. Yaklaşık yarım saat sonrada tüm btc'yi Coinbase cüzdanına çekmiş. Tam 1000 btc! Muhtemelen daha fazlası da vardır. Tam yuvarlak rakam olamaz herhalde. Bir anda (şuanki değeri) 5.5 milyon dolar kazanmış, sabaha karşı da BCH transferlerini yapmış. Borsaya çekti muhtemelen. Kesin bozup bozmadığını bilmiyoruz. Sadece akıl yürütebiliriz. Şüpheler ise kuvvetli.

Bu transferler yapıldıktan hemen, saatler sonra btc 8000 dolardan 3800 dolara düşmeye başladı. Elbette bir tesadüf değil bu.Bu olayın bitcointalk forumunda yaşanmış olması da ayrı ilginç bir olay. Forum tarihine kesinlikle yazılması gerekiyor. Grafikten de anlaşılan, adam hiç fiyata bakmadan elindekini boşaltmış piyasaya. Muhtemelen iki dalga halinde bozdu elindekileri. O anda ne olduğunu anlayamayan piyasada korku ve panik oluştu. O gün zaten ekran başında hepimiz şaşkına uğradık. Normalde öğle saatlerinde çok ciddi hareketler göstermezdi bitcoin. 12 mart sabah 8'den itibaren, yani adam bch'lerini de toplayıp borsaya gönderdiği saatten itibaren düşüş başladı. Öğlen 13:00'da ilk büyük vurgunu yaptı. Olası senaryo böyle görüyor.

İlk büyük düşüşten bir kaç saat sonrada @Whoamisoon geri dönüyor foruma ve şu teşekkür mesajını yazıyor:
Thank you all for all the suggestions. It was overall a great return and the best welcome one can get!
Keep it up; I can see it helping others that are in my shoes as well.
10  Local / Konu Dışı / ChipMixer İmza Kampanyası Kullanıcı Alımlarını Açtı (Mayıs 2020) on: January 21, 2020, 09:23:59 AM
Mayıs 2020
Alımlar tekrar başladı. "Daha önce başvuru yaptıysanız, tekrar başvurmanıza gerek yok" demiş darkstar. "Yinede başvurduğunuzu hatırlamıyorsanız yada kontrol edecek kadar tembel iseniz tekrar başvurmanızda sakınca yok" diye eklemiş.
https://bitcointalk.org/index.php?topic=1935179.msg54398891#msg54398891

Başlığı güncelledim.

----------------------------------------------------------------
Ocak 2020
Chipmixer forumun en çok kazandıran imza kampanyası. Çok sınırlı sayıda kullanıcıyı kabul eden bu imza kampanyasını forumun en çok tanınan kullanıcıları da kullanıyor. (Argo bir ifade ile tabir edesim geldi ama ciddiyetimi bozmayayım  Grin)

Başvurularınızı şu konu altından yapabilirsiniz: https://bitcointalk.org/index.php?topic=1935179.0

Ödeme Bilgileri:
 - Sr., Hero, Leg= 0.00075 BTC/mesaj başı. Haftada max 50 mesaj sayılır.

Bazı kurallar ve dikkat edilecekler:

Başvuru için SR üzeri olmanız yeterli. Başvuru mesajında kullanıcı adınız, post sayınız ve segwitli bir btc adresi yazmanız yeterli. Kampanya yöneticisine boşuna pm göndermeyin kızıyormuş. Bu alımda 4 kişi alınacak. Yerel mesajlarda sayılıyor. Umarım Türk yerel bölümünden de kabul edilenler olur.

Code:
Username:
Post Count:
BTC Address (must be SegWit):

Şansınızı deneyebilirsiniz bir zararı yok. Ayrıca ufak bir not: Yobit x10 imza kampanyasını giyen kullanıcıları kabul etmeyeceklermiş. Başvuru sayısı bir hayli fazla. Dolayısıyla eleme yapmak için çok titiz davranacakları kesin.

Herkese bol şans dilerim.

Ayrıca en iyi imza kampanyaları ile ilgili daha önce açtığım bilgi konusuna bakabilirsiniz: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5203918.msg53158353#msg53158353
11  Local / Konu Dışı / Enpara Bounty'leri - Her ay bi’ kahve bizden :) on: January 17, 2020, 02:59:28 PM
Konu dışı bounty sayılır mı bilmiyorum Smiley Enpara'dan güzel bir kampanya var. Muhtemelen çoğunuz enpara kredi kartı kullanıyordur. Bu konuda enpara güzel kampanyalarını paylaşalım.

Kahve Bounty'si:
*Aylık 2000 tl üzeri (min 97 doğumlular için 750 tl) ekstreniz çıkıyorsa aylık 15 tl harcayabiliyorsunuz. Starbucks ve Kahve Dünyasında geçerli şuanda. Direk kahve uygulamasına 15 tl bakiye şeklinde de yükleyebiliyorsunuz. Direkt alımda geçerli değil, uygulamaya yüklemeniz gerekiyor.

Detaylar şurada: https://www.qnbfinansbank.enpara.com/kampanyalar/masterpass-kahve-kampanyasi

Kısaca: Starbucksuygulamasını indirdim. Kredi kartımı ekledim ve aynı anda masterpass'a kayıt oldum. 15 tl bakiye yüklemesi yaptım. Gelecek ayın 7'sinde 15 tl hesabıma iade edilecek. Şuan marta kadar süreceği yazılmış ama genelde uzatıyorlar böyle kampanyaları.Spotify, Netflix ve YouTube Premium’da %50 indirim
Bu kampanya da hayatımıza kolaylık sağladı doğrusu. Netflix özellikle çok iyi oldu. Eskiden daha fazlasını iade ediyordu şimdi 30 tl'ye kadar olan harcamanın yarısını iade ediyor.

Detayları şurada: https://www.qnbfinansbank.enpara.com/kampanyalar/netflix-spotify-youtube-kampanyasi-2020Aidat VEREN Kart:
Enpara kredi kartı ayrıca her sene 100 tl size direk hediye ediyor. Sırf kartı kullandığınız için. Her sene arkadaşları yemeğe götürüyorum ben bu parayla. Fena değil sonuçta aidatta vermediğimiz için aslında 200 tl kar etmiş oluyoruz.

Detayları şurada: https://www.qnbfinansbank.enpara.com/kampanyalar/aidat-veren-kart-kampanyasi
12  Local / Konu Dışı / Cebinizdeki Tehlike | Uygulamalara verilen izinler ve Mavi Balina Oyunu on: January 17, 2020, 10:03:44 AM
  Başka bir konuda
@kartepe gündeme getirince, bu konuda bir içerik hazırlamak istedim. Uyarı mahiyetinde bir yazı olacak bu. Akıllı cihazlarınızda indirdiğiniz her uygulama sizden bir takım izinler isterler. Çoğu sizi yakından takip edecek tehlikeli özel verilerdir. Bunun önüne geçmeniz teknik olarak mümkün (Pratik olarak şüpheli olsada...). Kurduğunuz uygulamalar, size ait verileri kullanmadan önce izin isterler. Mesela artık bankalar konum verinizi paylaşmanızı isterler. Cepbank yapacaksanız, bunu sizin yaptığınızdan emin olmak için istiyorlar. Eskiden istenmiyordu ve bu özelliği bir çok bahisçi kullanıyordu, anonim kalıyorlardı.


Telefonda izlenilen veriler ve İstenen izinler:

 • Mikrofon kullanımı,
 • Gps takip,
 • Telefon kayıtlarınız,
 • Rehberinize ulaşım,
 • Mesajlarınızı okuma,
 • Vücut Sensörleri
 • Nabzınızdan yürüme mesafenize kadar
 • Takvim ve etkinlikleriniz
 • Kameranız
 • Depolama yani tüm dosyalarınıza erişim
 • Klavye hareketleriniz ve dokunuşlarınız yani şifreleriniz.

Bu Verilerin Olası Kötü Kullanım Alanları

Hedef Kitle Reklamları:
Whatsapp mikrofonu kullanmayı ister çünkü sesli mesaj özelliğini başka türlü kullanamaz. Google zaten hepsini istiyor. Telefonu açarken teslim oluyorsunuz ona. Facebook'un Whatsappı satın almasının asıl amacı bence: 1- istihbarat 2- Hedef Kitle reklamları için veri elde etmek. Whatsapp'ta ne reklam vardır, nede abonelik ücreti. Sizce ne tür bir çıkar karşılığında bu kadar zor bir yükü taşıyor Zukkumberk? Bazen arkadaşınızla bir ürün hakkında yaptığınız bir mesajlaşma sonrasında karşınıza o ürün ile ilgili reklamların çıkması bu yüzdendir. Mesajlaşma olmasa bile bir ortamda konuşmanız bile bunun için yeterlidir bazen.

Çocuk Oyunlarına Dikkat - Mavi Balina

Herhangi bir uygulama kurarken vereceğiniz izinlere dikkat edin. Gerekmeyen izinleri vermeyin. Genelde çocuk oyunlarında çok oluyor: Dosyalarınıza erişim, mikrofona erişim kameraya erişim gibi vs isterler. Oysa kendileri ile alakası bile yoktur. Muhtemelen ileride şantaj için veri topluyor olabilirler. Mavi Balina olarak medyada geçen oyun aslında bir oyun değil, Şantaj Yöntemidir! Kısaca şöyle başlar: Çocuğunuz bir oyun indirir. Oyunda pek çok izin istenir. Çocuk hepsini onaylar. Kötü kişi telefonu tamamen ele geçirir ve bilgileri analiz eder. Kötüye kullanacağı her şeyi toparlar ve senaryo oluşturur. Fotoğraflarınızı çeker, tüm hesaplarınızı alır, seslerinizi kaydeder vs. Sosyal medyadan çocuğa ulaşır, türlü diyaloglar ile ona baskı yapar, topladıklarını gösterir ve onu utandırır. Ondan sonrasında çocuk onun robotu olur ve her görevi yapmasını ister. Sonu intihar ve cinayet olabilecek görevler verir. Biz bile dolandırıcılara kanabiliyorken çocukları düşünün! Black Mirror'da bunla alakalı bir bölüm var izlemenizi öneririm.  

Siyasi Bilgi Deformasyonu

Hedef kitle reklamları sayesinde, belirli dar lokasyondaki kitlelere yalan haberler göstererek siyasi fikirlerini değiştiriyorlar. Deformasyon zaten ahlaki değil. Kişisel verileri bu iş için kullanmak ise kesinlikle yasal değil. Son amerikan başkanı bu şekilde seçildiği biliniyor.

Şantaj

Devletin yüksek kademeleri hep bu uygulamaları kullanıyor. Bir çok bürokrat ve siyasi bu konularda sıfır bilince sahip. Tüm verileri amerikanın yada uygulama sahiplerinin eline gidiyor farkında değiller. Devlet büyüklerine yapılan şantajların etkisi çok daha ciddi olur elbette. Yinede bu konuda bizim gibi sıradan insanlar için etkilerini konuşalım.

Sms Erişimi:

Sms erişimi verdiğiniz bir uygulama, sizin adınıza smsler gönderebilir, tek kullanımlık banka şifreleri alabilir.

Rehber paylaşımı:


CIA ve Arayanı Bil gibi uygulamalar bu erişim sayesinde büyük bir database elde etmişlerdir. Bu verileri ticari maksatla satıyorlar, kullanıyorlar.

Diğer uygulamaların üzerinde göster izni

Bu izin ayrıca tehlikeli olan bir izin. Önemli bildirimleri görmemenizi sağlayabilir,  kredi kartı ve şifre bilgisi gibi verileri alabilir, İstediği zaman size reklam çıkartabilir.

Arka Planda Çalışma izni

Zararlı uygulamalar bu izni çok severler. Bunun için pil optimizasyonu yapmanızı bile isteyebilirler. Arka planda sürekli çalışan bu uygulamalar ayrıca pilinizi de sürekli tüketirler.

Takviminiz ile bütün gelecek programınız,
Kameranız ile bütün uygunsuz görüntüleriniz,
Rehberiniz ile bütün arkadaşlarınızın isimleri ve numaraları,
Klavyeniz ile bütün arama ve şifreleriniz,
Dosya erişimi ile bütün önemli dosyalarınız,
Mikrofon ile bütün hayatınız başkalarının inisiyatifine ve insafına kalır. Şantaj için uygun kişiler olursunuz. Şantaj olmasa dahi verileriniz kötü veya ticari projelere meta olur. Google ve facebook'u bir noktaya kadar herkes kanıksamış durumda ama bir diğer üçüncü taraf uygulamaları fazlasıyla riskli. Onların neler yapabileceği, hayal güçlerine bağlı!

Dikkat Edebileceğiniz Önlemler

Uygulama yüklerken, play store'da "uygulama ayrıntıları" bölümünde "geliştirici" kısmında İzin ayrıntılarını görebilirsiniz. Buna göre yükleyip yüklememe kararı alın. Yükledikten sonra bazı uygulamalar bütün izinleri hemen ister, bazıları sadece kullanacağı zaman izin ister. İzin verdiğinizde bu izin kalıcıdır. Manuel olarak uygulamayı ya kaldırmanız yada izni iptal etmeniz gerekiyor.

İzinleri açma veya kapatma için telefonda ayarlar bölümünde "uygulamalar ve bildirimler"e girin. Uygulamayı seçin. İzinler'e tıklayın. Uygulamaya vereceğiniz izinleri kendinize göre değiştirin.[/list]
13  Local / Konu Dışı / Bitcontalk Hakkında İlginç Bilgiler - Bunları Biliyor muydunuz? on: January 14, 2020, 11:48:18 AM
Bitcointalk forumuna bir çoğumuz coin fiyatlarını, yorumlarını takip etmek için girdik. Zamanla piyasanın içine girdikçe bu foruma da bağlanmaya başladık. Bitcointalk forumu, pek çok yönü ile eşsiz bir forumdur. Sistemi tasarımı eski bile olsa burası her zaman Satoshi Nakamoto'nun mekanı olarak anılacak Smiley

Muhtemelen bir çoğumuz forumu kullandıktan uzun süre sonra Satoshi'nin bu forumun kurucusu olduğunu ve bitcoini burada geliştirdiğini öğrenmişizdir. Bazı yerler bende de net değil, boşlukları sorup soruşturup birlikte doldurabiliriz. Yanlışlarımız olursa düzeltebiliriz. O halde başlayalım.


- Forum en başta satoshi tarafından sourceforge.net sitesi üzerinde başladı. 2008-08-18 tarihinde bitcoin.org domaini kaydedildi. Bitcoin.org, satoshinin makalelerini ve bitcoin core'un son güncellemelerini yayınlıyordu. 2009 sonundada www.bitcoin.org/smf linkinde kurulan forum daha sonra 2011'de forum.bitcoin.org taşındı. Domaini alan Sirius idi. Açılan ilk postları incelediğimizde Satoshi ve Srius birlikte forumu oluşturuyorlar. Domain kontrolü daha sonra Cĝbra'ya geçiyor. Bu tarihlerde satoshi ortada yok.

*Cĝbra'ya geçiş tam olarak nasıl oluyor emin değilim. Sanırım domain ödemesi yapılmayıp gecikince Cobra domaini alıyor (aklımda kalan). Yada Sirius kendi isteği ile devrediyor.

Anladığım kadarıyla bazı anlaşmazlıklar sonucu 2011-06-24 tarihinde bitcointalk.org domaini alınıyor. Forum o tarihten itibaren günümüze bitcointalk.org üzerinden ilerliyor. Forumun yöneticisi Theymos'tur. Bitcoin.org bundan sonra genel bir bitcoin tanıtım sitesine dönüşmüştür.

- Cĝbra forumdaki en etkili isimlerden olduğu halde, forumdaki entrikalardan ve Trust sisteminden sıkıldığı için tepki gösterdiğini biliyor muydunuz? Cobranın son mesajlarına şurdan bakabilirsiniz:

- Bitcoin.org'un arşiv kayıtlarını incelediğinizde ilk kayıt 31 Ocak 2009'da görüntülenmektedir. Buradan tüm arşive bakabilirsiniz. Başlangıçta forum yoktu, satoshi zaman zaman bazı güncellemeleri ve açıklamaları ana sayfadan düz metin olarak paylaşıyordu ve bitcoin core programının son sürümlerini yayınlıyordu.

- Bitcointalk.org arşiv kayıtlarının forum.bitcoin.org arşiv kayıtları ile aynı tarihlerde olduğuna dikkat edebilirsiniz.

- Forumun bilinen en eski kaydını gördünüz mü? Aralık 2009'a ait bu arşiv kaydına bakın. Satoshi Kasım 2009'da kullanıcıları bu foruma davet ettiğini hatırlatalım.- Buranın orijinal adı Bitcoin Forumudur. Sayfanın sol üstünden de okuyabilirsiniz.
Farklı bilgiler paylaşamaya devam edeceğim. Ayrıca forum ile alakalı merak ettiğiniz sorularınızı cevaplayabilirim.
14  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Fork(Çatal) Coin Nasıl Alınır? | Çatal Nedir? | Güvenlik İçin Önemli Detaylar on: January 01, 2020, 04:32:16 PM
2017 yılında blockchain tabanlı kripto paralar meşhur olduğunda, harfork-softwork gibi kavramlar hayatımıza girdi. En meşhur hardfork yani bitcoin çatalı BCH 1 Ağustos 2017'de ve bir diğeri BTG 24 ekim 2017'de yapıldı. Aslında Temmuz 2016'da yapılan ETH-ETC forkundan dolayı ne olduğuna aşina idik. BTC ile bu durum daha önemli hale geldi.

Daha sonra ardı sıra hardforklar hem bitcoinde hemde altcoinlerde gerçekleştirildi. Bunların bazıları ağı güçlendirmek için yapılan masum forklar idi. Bir çoğu ise insanları dolandırmak için yapılan forklardan ibaretti. Bir çok insan akıl almaz yöntemlerle private key'lerini kaptırdı ve soyuldular. Bu makalenin amacı ve konusu da bu olacak.

Fork Nedir?

Türkçe karşılığı "çatallanma" olarak tabi edilen bu işlem aslında bir blockchain ağının güçlendirilmesi amacıyla yapılan yazılıp güncellemesidir. Geliştirilen güncellemeyi kabul eden node'lar yeni ağı desteklerken, güncellemeyi kabul etmeyen node'lar eski ağı aynı şekilde sürdürürler. Dolayısıyla güncelleme anına kadar iki ağında geçmişi aynı iken, güncelleme anından sonra ortaya iki yeni ağ çıkmış olur. Her iki ağında kendi coini devam eder. Bir orijinal zincir, iki fork zinciri.

Yeni güncellemeyi eğer tüm node'lar, madenciler kabul ederse gerçek coin olarak o kabul edilir, diğeri yaşamaz. Genellikle mutlaka fikir ayrılıkları olur ve iki zinciri de destekleyenler çıkar. Burada önemli olan, elinde o coini tutan kullanıcıların eline iki coininde verilmesidir. Eğer fork (güncelleme) sırasında elinizde o coini tutuyorsanız, fork sonrasında iki coine de eşit miktarda sahip olursunuz.

Bazı hardforklar, eski zincirden değil de, kendi oluşturduğu yeni zinciri sıfırdan başlatırlar. Bu durumda kullanıcılar yeni coini sadece borsadan satın alabilirler yada mining yaparlar. Buna örnek LITECOIN, DOGECOIN, ETHEREUM verilebilir.

Fork-Çatal Coinim Var mı?

Yapılan en meşhur hardforklar ve tarihleri:


Yukarıdaki tablodaki tarihlerde kendi cüzdanınızda ilgili coini tutuyorsanız, yan zincirde sizi bekleyen çatal coinleriniz olabilir. Bu biraz kafa karıştırıcı bir yöntem gibi görünüyor. O zaman alternatif bir yöntem olarak, genel(açık) adresinizi kopyalayın ve ilgili fork zincirine ait explorer servisinde aratın. Eğer çatal coininiz varsa orada görünecektir. Asla özel anahtarınızı, şifrenizi paylaşmayın.

Fork/Çatal Coini Almanın Yolları

1- Borsalardan: Kullandığınız borsa, önceden yeni çatal coinini desteklediğini duyurmuşsa, cüzdanınıza otomatik olarak yansıtılacaktır yeni coin.

2- Donanım Cüzdanından: Donanım cüzdanları genelde private key paylaşmadığı için, borsalar gibi onlarında yeni coine yazılım desteği sağlamış olması gerekir.

3- Kendi Cüzdanınızdan:

Dikkatli olmanız gereken en önemli kısım burası. Kendi cüzdanınızdan çatal coini çekmek istiyorsanız, çatal coinin kendi cüzdan yazılımını indirip, daha sonra private keyinizi orada açmanız gerekiyor. Bu şekilde yeni coininize erişmiş olursunuz. Bu işlemi yapmadan önce orijinal cüzdanınızdaki, orijinal coini güvenli farklı bir adrese taşıdığınızdan emin olun.

Hardforklar yaygınlaşınca, dolandırıcılar kendilerine yeni yöntemler geliştirdiler: Sahte Çatal Cüzdanları ve Sahte Forklar

- Sahte Çatal Cüzdanları: Gerçekleştirilen önemli forklarda, internette her yerde yeni fork ile ilgili reklamlar, tanıtım yazıları görürsünüz. Bunların çoğu dolandırıcılara ait sahte fork cüzdanlarına ait linkler barındırabilir. Hatta google'da ilgili aramalar yaptığınızda en başta sponsorlu çıkabilirler. Bütün bunlara dikkat etmelisiniz. Amaçları sahte cüzdan programını kurmanızı sağlamaktır. Muhtemelen beraberinde virüste getirecek bu yazılımın amacı orijinal cüzdanınıza ait private keyi ele geçirmektir. Yanlış bir cüzdan indirdiğinizde hem orijinal coininiz hem de çatal coininiz anında çalınır.

- Sahte Forklar: Bu tür biraz daha karışıktır. Finansal dolandırıcılık diyebiliriz. Yeni bir fork icat edilir, medya ve para desteği ile pohpohlanır, büyütülür. Daha sonra borsada insanlar almaya başladığında, herkesin eline verirler, exit scam yaparlar. Güncelleme sırasında kendilerine ayırdıkları coinleri dumplayabilirler, güvenilir gibi gösterip private keyleri çalabilirler vs...

Özetle;
Güvenmediğiniz cüzdanları indirmeyin.
Güvendiğiniz bir fork varsa mutlaka kendi sitesinden cüzdanı indirin.
Sanal makine (VPS) üzerinden indirip bakarsanız, virüslerden kaçınırsınız.
Fork cüzdana girmeden önce orijinal cüzdanınızı mutlaka boşaltın.

Kaynaklar: 1 2 3 4 5
15  Local / Konu Dışı / Açık Öğretim'de Okumaya Değer Bölümler / 2. Üniversite ve Merak Edilenler on: December 13, 2019, 12:56:06 PM
Bir önceki @bileq'in açtığı konuda, Aöf sınavlarına çalışma taktiklerini konuşmuştuk. Bu konuda da Sınırsız 2. Üniversite hakkını ve Açık Öğretim'de okumaya değer bölümleri konuşalım. Kurs sertifikası alır gibi diploma sahibi olmak güzel bir fikir. Ağır bir külfeti de yok.

İkinci Üniversite Tanıtım Videosu'ndan 2. üniversitenin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.
Nasıl Öğrenci Olabilirim sayfasından kayıt yapma detaylarını öğrenebilirsiniz.

Bildiğim kadarıyla bazı kısa bilgiler;
Herhangi bir üniversitede 4 yıllık bir üniversite kazandıysanız Aöf'te sınırsız ve sınavsız ikinci üniversite okuma hakkınız bulunuyor.
Aynı anda iki aöf bölümü okuyamazsınız ama birini bitirdikten sonra, başka bir bölüm için başvurabilirsiniz.
İki yıllık ve dört yıllık bölümler mevcut.
Dönem başı ortalama 300 lira gibi bir masrafı oldu bana, 4 yıllıkta.
Gelecek yıl 3. bir bölüm okumak için tekrar başvurmak niyetindeyim.
Tarih, Türkçe, İngilizce, Teknoloji gibi dersleri okuduysanız saydırabilirsiniz.

Sizce aşağıdaki hangi bölümleri okumak mantıklı olur gelecek adına?
Siz olsanız hangilerini tercih ederdiniz?


Çevirimiçi Sınav Sistemi


Yeni sınav sistemi uzaktan, online hale dönüştürüldü. Genel sınav sistemini anlatan şu bağlantılardan detayları öğrenebilirsiniz:
https://esinav.anadolu.edu.tr/nasil-kullanilir
https://www.anadolu.edu.tr/uploads/anadolu/files/duyuru/Acikogretim-Sistemi-Sinav-Girisi.pdf

Sistemi detaylı anlatmayacağım. Duyduğum bazı tecrübeleri paylaşmak istiyorum. Genel olarak yeni sınav sistemi çok eleştiri alıyor. Final sınavları da bu şekilde yapılacak sanırım. Gerçi Rektör ani bir karar ile istifa etti. Belki de yeni sınav sistemi ile ilgilidir. Sınava girdiğinizde kopyaya karşı hiç bir önlem yok. İstediğiniz gibi google'dan araştırma yapabiliyorsunuz. Hatta soruların çoğu çıkmış sınav sorularından ibaret. Bazı sorularda sadece şıklar değişmiş, yada sorunun başına iki kelime daha eklenmiş. Neredeyse yeni soru hiç yok. Bazı uygulamalar üzerinden "soru ara" özelliği ile 5 saniyede sorunun doğru cevabını bulabiliyor öğrenciler. Bir çok haber sitesinde paylaşıldı uygulama isimleri. Yeni soru olmasa bile en azından eski soruları özgün hale getirmelerini beklerdim. Aynı testte aynı soruların çıktığı bile vaki. Şu durumda açık öğretimden alınan diplomanın güvenirliği tartışma konusuna dönmüş durumda.

Diğer uzaktan sınav sistemine geçen Atatürk üniversitesinde durum çok farklı değil. Sosyal medyada insanların guruplaştığını duydum. Herkes farklı bir derse çalışıyor. Başkalarının adına o dersin sınavına giriyormuş. Bu sayede her dersi çalışmak yerine tek ders çalışarak geçiyormuşsun. Hayal gücünü biraz daha zorlasak aya çıkabiliriz CheesyAof sınavlarında online olarak katılanların aof plus adında bir uygulamada kullandıklarını duydum. Yani bende bir haber sitesinden duydum. İçerisinde geçmiş yıllara ait sorular için arama motoru var. Çoğu sınavda soruları değiştirme zahmetine bile girmemişler Cheesy

Pdf kitapçıkta ctrl+f yapmakta bir yöntemmiş onuda şimdi öğrendim. @Gospodin anlatmıştı daha önce galiba. Birde çalışma gurupları varmış. Herkes bir derse çalışıyor, diğerlerinin yerine giriyor. Hayret verici yöntemler.
16  Other / Meta / Who are owners of this forum? (Bounty Manager or Users?) on: December 10, 2019, 01:18:44 PM
The forum has a very basic problem and contradiction.
Management says "you can open alternative accounts, this way you can express yourself better"
If the identity of your account is known, you cannot express yourself freely.
So it makes sense to open an alternative account. For free thoughts.

But, Bounty manager and some DT member says, "You can't use different accounts."
That's exactly where all the fights start.
If alt-account is allowed in this forum, then I should be able to use the account as I wish.
Scam or theft is something different. We need to catch these.
But shouldn't we be able to use an account that we developed with own ideas as we wish?

Can we discuss this? Only some DT Members form ethical rules in their own judgment.
With this trend, the forum will gradually shrink.
Distinguished writers are excluded, accused, pushed out.
I think campaigns that do not accept Forum rules should be thrown out.
This forum is not created for ads in the signature.
This forum was created for free thought and quality articles.

Let's not forget the philosophy that Satoshi left us.
Free thought, Decentralization, Personal privacy.

I just wanted to write my thoughts.
I want to start a philosophical discussion. (Not for personal discussion)
Please don't be mad at me. I'm sorry for my bad english.

------------


But there is a constant fight in the forum.
Reason for the fight is always same: alt-accounts and bounty.
Therefore, the most popular sections: Meta and Reputation.
The fights are tiring and annoying.

Forum rules clearly say "You can use different accounts". Even this is encouraged.
In this case, it is ethical to participate in signature campaigns on different accounts.
In this case, participating in signature campaigns on different accounts is not "abuse".

If I bring up a topic. Can I announce my own rules?
* Swear/curses to each other
* Share nude photos
* Do plagiarism

That would be ridiculous, wouldn't it? Because the forum has rules.

Additional:
The forum rules say "you can use alternative accounts".
Rules don't say, "You can't join the same ad campaign."
So you can use your account as you like.
The purpose of advertising campaigns is to show more people.
Researching people like the police is not the goal.

The missing rule in Bounty is:
"You must earn xx merits in the last 120 days"
If you are looking for quality in the forum, the merit system was made for this.
If conditions are changed appropriately, advertising campaigns also achieve their goal.
After writing quality articles for years, an account can join any campaign.
Why are you fighting so much for this? Merit is very difficult and hard to win.

Why isn't it considered ethical to participate in the same ad campaign?
Whose ethical judgments will we accept? There is no such jurisdiction in the forum rules.
This is not fraud. This situation does not deserve negative trust.
Because the rules fit this situation. We're just discussing ethically.

You have written many valuable comments. My goal is not a bad thing. It's just an ethical-philosophical discussion.
17  Local / Servisler / Bitcoin Takip Siteleri (Bitcoin Explorer) ve İncelemeleri on: December 06, 2019, 03:25:26 PM
Bitcoin Explorer servisleri bitcoin transferlerinde kullandığımız en önemli kaynaklardır. Ağa düşen bir işlemin onay süreçlerini buralardan takip ederiz. Segwit (bc1 ile başlayan cüzdanlar) ve bech32 (3 ile başlayan cüzdanlar) sistemi ile artık işlemler daha hızlı ve daha az onay ile gerçekleşebiliyor. Genelde günümüzde segwit kullanan cüzdanlarda 1 onay almak yeterli görülmekte. Tabi ki işlem güvenliği için her koşulda 3 onay beklemek tedbiren en güvenlisidir. Bu servisler bize sadece adres-işlem takibi sunmazlar. Aynı zamanda bitcoin ağı hakkında değerli istatistiksel verilerde sağlarlar. Örneğin; Ağda bekleyen işlem sayısı, yoğunluğu, zorluğu, fee ücretleri, günlük-aylık işlem sayısı ve benzeri...

Bu konuda en çok kullanılan Bitcoin Explorer servislerini listeleyerek tanıtacağım. Teker teker elimden geldiğince çok sayıda servisi kullanacağım. Sundukları avantaj ve dezavantajlar varsa yazacağım. İncelemeleri yaptıktan sonra tabloya linkleyeceğim.

Sizinde en çok kullandığınız Bitcoin Explorer servisleri hakkında yorumlarınızı bekliyorum.Bitcoin Block Takipçileri:

Adı (linki)bech32 desteği?SegWit-Address (P2SH) tanıma?İnceleme/Yorum
_________________________________________________________________________________________
Blockchair.com Evet (09/2019) Evet (09/2019)İnceleme Sonucu: 10/10
Trezor Bitcoin Explorer Evet (11/2019) Evet (11/2019)
bitaps.com Evet (09/2019) Evet (09/2019)İnceleme Sonucu: 9/10
BTC.com Evet (09/2019) Evet (09/2019)
SoChain Evet (09/2019)Hayır (09/2019)
Blockcypher.com Evet (09/2019)Hayır (09/2019)
cryptoID Evet (12/2019) Evet (12/2019)
SmartBit Evet (10/2019)Hayır (10/2019)
ViaBTC.com Evet (09/2019)Hayır (09/2019)
Blockchain.com Evet (11/2019) Evet (12/2019)
Localbitcoinschain.com Evet (12/2019) Evet (12/2019)
Walletexplorer.com Evet (10/2019)Hayır (10/2019)
Coinmarketcap Blockexplorer Evet (09/2019)Hayır (09/2019)
Blockexplorer.one Evet (12/2019)Hayır (12/2019)
Tokenview Evet (12/2019)Hayır (12/2019)
Blockpath Evet (12/2019)Hayır (12/2019)
Bitcoinchain.com Evet (11/2019) Hayır (11/2019)
Blockstream Evet (11/2019) Evet (11/2019)
InsightHayır (12/2019)Hayır (12/2019)
Blockexplorer.comHayır (09/2019)Hayır (09/2019)
Bitcoin.com (Owner: BCash)Hayır (09/2019)Hayır (09/2019)

Explorer servisleri tam listesi
18  Local / Konu Dışı / Şifrem Çalınmış Olabilir mi? - Veri ihlali yaşamış hesaplarınızı kontrol edin on: November 28, 2019, 01:08:18 PM
Sayısız internet sitesinde sayısız hesap açıyor, bir çoğunda benzer-aynı şifreler kullanıyoruz. Haliyle kullandığımız sitelerden birinde bile veri ihlali, hacklenme, bilgi sızıntısı olduğunda kişisel verilerimiz ve şifrelerimiz kötü amaçlı insanların eline düşebiliyor. Daha önce bir çok defa büyük sitelerde veri ihlalleri, çalınmaları gerçekleşti. Aşağıda bunlardan bir kaç örnek ve kaynaklarını ekliyorum. İçlerinde porno siteleri de var. Bunlar biraz daha hassas ve şantaja daha açık bilgiler.

Bu konuda sizinle paylaşacağım yöntem ile hesap verilerinizin çalınma ihtimalini tespit edeceksiniz. Ayrıca bu durumda neler yapabileceğimizi anlatacağım ve tartışacağız.
Daha Önce Hacklendiği Bilinen Servisler:

Bitcointalk forumu, linkedln, myspace, Adobe, AKP E-postaları, BitTorrent forumu, brazzers, BTC-E, Clash of Kings, Dropbox, Sony, Vodafone, Yahoo, YouPorn, Zomato vs...
En çok bilinen servisleri listeden seçtim. Tamamını buradan sizde inceleyebilirsiniz.

BitcoinTalk
Mayıs 2015'te Bitcoin forumu Bitcoin Talk saldırıya uğradı ve 500 binin üzerinde eşsiz e-posta adresi ortaya çıktı. Saldırı, kullanıcı adları, e-posta ve IP adresleri, cinsiyetler, doğum tarihleri, güvenlik soruları ve cevaplarının MD5 karmaları ve şifrelerin kendileri de dahil olmak üzere bir dizi kişisel verinin açığa çıkmasına neden oldu.

Etkilenen Hesaplar: 501,407
Veriler: Doğum Tarihi, E-posta Adresleri, Cinsiyetler, IP Adresleri, Şifreler, Güvenlik Soruları ve Cevapları, Kullanıcı Adları , Web Sitesi Aktivitesi
Kaynak: https://www.cryptocoinsnews.com/bitcoin-exchange-btc-e-bitcointalk-forum-breaches-details-revealed/

LinkedIn'in
Mayıs 2016'da, LinkedIn'in 164 milyon e-posta adresi ve şifresi vardı. 2012 yılında saldırıya uğradı, veriler 4 yıl sonra karanlık bir pazarda satışa sunuluncaya kadar bu durum görmezden gelindi. İhlalde ki şifreler, SHA1 karma olarak olarak depolandı; hesapların çoğu çoğu, verilerin yayınlanmasından sonraki günlerde hızla hacklendi.

Etkilenen Hesaplar: 164,611,595 İhraç Edilen
Veriler: E-posta Adresleri, Şifreler
Kaynak: https://www.troyhunt.com/observations-and-thoughts-on-the-linkedin-data-breach/

Adobe
Ekim 2013'te, her biri kimlik, kullanıcı adı, e-posta, şifre içeren 153 milyon Adobe hesabına ulaşıldı. .

Etkilenen Hesaplar: 152,445,165 İhraç Edilen
Veriler: E-posta Adresleri, Şifre İpuçları, Şifreler, Kullanıcı Adları
Kaynaklar:
https://www.bbc.com/news/technology-24740873
https://www.troyhunt.com/adobe-credentials-and-serious/Verilerim Çalınmış mı?

haveibeenpwned bu siteden mail adresinizin daha önce hacklendiği bilinen veri ihlallerinde adının geçip geçmediğini araştırabilirsiniz. Veri ihlaline maruz kalmış bir hesabınız olup olmadığını buradan kontrol edin. Örneğin ben kişisel mail adresimi arattığımda daha önce bir çok hack olayına maruz kaldığını gördüm. Bundan dolayı daha dikkatli olmam gerektiğini anlıyorum. Site size hangi hack olaylarından etkilenmiş olabileceğinizi listeliyor. Ayrıca bu olayların tarihleri detayları da yazıyor.
Uyarı: Güvenliğiniz için siteden kullandığınız şifrelerin sorgulamasını yapmayın.Veri ihlaline karşı neler yapılabilir?

- Güçlü şifreler kullanın. Bununla alakalı yararlı makaleler mevcut. Büyük küçük harf, rakam, özel işaretler içersin ki brute force ihtimali düşük olsun.
- Bütün sitelerde aynı şifreyi kesinlikle kullanmayın. Bir site hacklendiğinde korsanlar diğer hesaplarınıza da ulaşamasınlar.
- 2fa ve iki adımlı doğrulama önlemleri alın.
- Google veya başka servislerin şifre oluşturma-saklama özelliklerini kullanabilirsiniz. Bunun için ana hesabınızı çok iyi korumanız gerekiyor.

Sizce başka ne tür önlemler alınabilir?
19  Local / Konu Dışı / [Bilgi] Kilitlenmiş Bir Konudan Alıntı Nasıl Yapılır? on: November 28, 2019, 12:20:28 PM
Özellikle önemli bir konu kilitlenmişse o konudan kolayca alıntı mesajı kopyalamanız mümkün olmaz. Kilitlenen konularda "Quote" butonu kaldırılmaktadır. Bu konuda size kilitlenmiş bir konudaki mesajın alıntısını nasıl yapacağınızı göstereceğim. Görsellerin görünmesi için alıntı yaparsanız memnun olurum.

1. Adım
- Alıntılamak istediğiniz kilitli konudaki yazıyı bulun
- Başlığına tıklayın

2. Adım
- Mesaj kimlik numarasını URL'de göreceksiniz. Bu numarayı kopyalayın.3. Adım
- Herhangi bir konuya gidin
- "Quote" üzerine tıklayın - Hızlı Yanıt etkinleştirildiyse, "Quote" sağ tıklayın Yeni Sekmede açın.4. Adım
- Açılan sayfada URL'ye bakın quote=xxxxxx ibaresindeki x yerine kopyaladığınız mesaj numarasını yapıştırın
- (msg olmayacak sadece numara)Son Adım
- Alıntı kodunuz hazır!
- Bu alıntı kodunu kopyalayabilir ve kullanabilirsiniz artık.[Referans]
20  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Balina Gözlemcisi - Hareketleri - Alımları - Kurdukları Duvarlar on: November 25, 2019, 08:50:32 AM
Bitcon ve altcoinlerde kritik zamanlarda balinaların çok belirgin hareketlenmeleri olmaktadır. Bu hareketleri takip etmek ve onların doğasını anlamak önemlidir. Bu şekilde piyasanın yönünü tahmin etmekte mümkün olabilir.
Bu başlıkta kritik zamanlarda, balina hareketlerini gözlemleyecek ve yorumlayacağız.

Takip kaynakları: [1][2][3]


25.11.2019:
"14,074 #BTC (93,490,429 USD) transferred from Coincheck to unknown wallet"

Çok kısa bir süre içerisinde 6500 dolara düşen btc'yi fırsat bilen balina buradan yükünü almış, zulasına çekmiş gibi görünüyor. Son hali ile bu balina 31850 bitcoini kuzu kuzu yatırıyor şu hesapta. Coincheck bir japon borsası. Normalde hacimleri bu kadar yüksek değildir. Borsadaki işlemleri incelediğimizde bu işlem için balinanın bir süredir düzenli alım yaptığını düşünebiliriz. Yada belkide yönetim değişikliğinden dolayı fon cüzdanı değişmiş olabilir. Twitter adreslerinde belirgin bir haber yok. Şu bilgi dışında.

Bunun gibi bir kaç balina hareketi daha görebilirsek daha net bir yorum yapabiliriz.


10.12.2019:
https://twitter.com/whale_alert/status/1204256855096201216

Bugün Binance ve ona bağlı projelerde aşırı bir düşüş yaşandı. Ardından Binance'tan 200 milyon dolarlık tether çıkışı görüldü. Bir çok kullanıcı tarafından bu yapılan operasyondan sonraki kâr çıkışı olarak yorumlandı. Doğrusu mantıksız da gelmiyor. Ciddi, düzenli bir operasyon yapıldı bugün. Bu çıkışta ayrıca paniğe sebep oldu.

https://twitter.com/whale_alert/status/1204303593072943106

Yaklaşık 3 saat sonrasında ise tetherden aynı 200 milyon dolarlık bakiye binance'a geri döndü. Yorumlara göre bu yeni bir pump olabilir. Fakat ben zamanla düşük fiyatlardan toplayacaklarını düşünüyorum. Tekrar düşüşler beklenebilir. Bir korku piyasadan hızlı silinmez. Sakin ve soğuk kanlı olmanızı öneriyorum.
Pages: [1] 2 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!