Bitcoin Forum
July 05, 2022, 04:07:36 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 23.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1]
1  Local / Konu Dışı / Güncel evlenme ve ölme ücretleri on: April 21, 2022, 07:59:03 AM
Zina etmenin evlenmekten çok daha ucuz olduğu bir deviri yaşıyoruz. Evlilik masraflarını şöyle bir hesaplayım dedim, eksiğim varsa affola. Fazlasını siz yazarsınız.

Nişan, kına masrafı: 30.000
Düğün kıyafetleri, şekeri, mekanı, pastası böreği,yemeği: 150.000
Takılar: 150.000
Ev eşyaları: 100.000

TOPLAM: 430.000

Bu parayı genç bir kardeşimiz kaç ayda biriktirebilir. Hadi ailesi yardım etti diyelim 3 oğlu olan memur bir aile 3 oğlunu 1 milyon 300 bin lira bulup nasıl evlendirsin. Bundan dolayıdır ki evlilik yaşı giderek artıyor. Hatta şöyle söyleyim gençler borca girerek evleniyor ve en mutlu günlerinde borçlarla savaşıyor.

Peki bunun sorumlusu sadece ekonomik krizler mi?
Hayır. Asıl problem islamdan uzak bir şekilde evlenmek isteyen kızlar ve buna müsade eden aileler. Şimdi ben hiç bir erkeğin düğünüm şöyle şaşalı olsun, eşyalarım son model olsun, düğünümde millet üç gün üç gece eğlensin dediğini duymadım. Ancak kızların, diğer kızlara nispet için, evlendiği erkeğin başının etini yediğine çok şahit oldum. Yok düğünğm şu mekanda olsun, yok takılarım şöyle olsun, yok gelinliğim en güzeli olsun kiralık olmasın, yok eşyalarım en son model olsun. Haliyle ailesi de dur kızım napıyosun demediği için evlilik borçla başlıyor.

Ha bir de Eskiden düğün sadece erkek evinde yapılırdı şimdi bir de kızlar için düğün yapar olduk. Tabi kız tarafı altın toplama derdinde olsa da bu düğün bazı ailelere zarardan başka birşey değil.

Düğünlerin de bir standardı yok malesef. Düğünde borçlardan ve masraftan kurtulmak için Ya evleneceğin kız çok kanaatkar olacak ya evlenmeyeceksin veya kızı kandırıp kaçıracaksın. Başka yolu yok.

Yeni evlenen bir arkadaşım da tam böyle yapmıştı yani kızı kaçırmıştı. Maddi durumu çok kötüydü. Evlendiklerinde 1 yıl geçtikten sonra evlerine gittim, salonda 1 kanepe, yerde halı yok, dört sandelye ve 1 masa vardı. Diğer odalarımızda da birşey yok diyordu. Aslında evlilikte borçtansa bu şekilde yaşamak en güzeli. Eşyalara bakacağına eşine bakarsın evde. Tv izleyeceğine eşinle sohbet edersin.
------

Şimdi gelelim ölüm ve defin olayına. Bizzat gördüğüm için anlatıyorum. Arkadaşımın babası vefat etti. Arkadaşımın da maddi durumu iyi değildi. Bakın şimdi nelere para verdiğine

- Sela okutma parası 300
- Kefen ve tahta parası 500
- Cenazede su ısıtana para 300
- cenaze yıkayana para 300
- mezar eşme parası (Allahtan mezar yeri ücretsiz) 1000
- ilk Cuma yemeği parası, halka adetten 5000
- misafir ağırlama 1000
-  mevlüt okutma (Hocalara para ve şeker parası) 2000
Daha çok varda yazmaktan canım sıkıldı Smiley

Anlayacağınız evlensen bir dert, ölsen bir dert...


2  Local / Konu Dışı / Asgari ücrete yapılacak zamlar çözüm mü? on: March 22, 2022, 03:28:14 PM
Asgari ücrete ikinci zam söylentileri var. Bunun da 800 lira ile 1000 lira arasında olacağı söyleniyor. Prof. Dr. Özgür Demirtaş da bugün asgari ücrete zam konusunu dile getirdi. Ancak çok güzel bir tespiti var. Bu tespitinde diyor ki zam gelecek ama alım gücü daha da düşecek. Dikkat edilecek olursa asgari ücrek 4250 lira olduktan hemen sonra zam yağmuru başlamıştı. Eğer asgari ücrete ikinci bir zam yapılırsa tekrar zam yağmuru başlar. Üreticilerün gözü doymuyor. Milletin cebine göz dikmiş durumdalar. Dolar arttı zamlar yağdı, dolar düştü zamlar budaklı biçimde kıçımızda kaldı. Giren ne hikmetse çıkmıyor. Burada görülüyor ki millet olarak fırsatçıyız. Fırsatını bulunca uygun fiyata ahlakımızı bile satarız. Bence asgari ücrete zam vermesinler, denetlemeleri adam gibi yapsınlar...
3  Local / Konu Dışı / Kocakarı inanışları on: January 31, 2022, 10:31:10 AM
Eskiden beri bizim buralarda bir inanış vardır. Eğer yazın sonbahara doğru alıç meyvesi çok olursa kışın çok sert geçer derlerdi. Ben küçüklüğümden beri bunu duymuştum. Bu sene haddinden fazla alıç meyvesi vardı, adeta her yerdeki ağaçlar alıçtan yıkılıyordu. Çevreme şakavari de olsa bu sene alıç çok oldu kış sert geçecek derdim. Nitekim öyle de oldu. Bu kış şu an çevremde bazı yerlerde 2 metreye kadar kar var. Hala da yağıyor. Acaba bunun bilimsel bir açıklaması var mıdır? Ne dersiniz. Yoksa sıradan bir inanış mıdır?
4  Local / Konu Dışı / Bizi kıskanan kıskanana on: October 16, 2021, 07:39:38 PM
Ülkelere göre 1000 kişiye düşen otomobil sayıları:

San Marino (1.263)
Monako (899)
Yeni Zelanda (837)
İzlanda (824)
ABD (816)
Avustralya (789)
Liechtenstein (773)
Malta (766)
Finlandiya (752)
Brunei (721)
Türkiye (251)

Bosna Hersek: 258
Uruguay: 280
Kazakistan:251
Moldova:241

https://www.webtekno.com/kisi-basina-en-fazla-otomobil-bulunan-ulkeler-h112298.html

Gerçi bu akaryakıt zamlarından sonra otomobillerin üzerini de dantel örtüp bu dertten de kurtulacağız.
5  Local / Ekonomi / İşsizlik rakamları açıklandı 11.10.2021 on: October 11, 2021, 07:39:45 AM
Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı %12,1
Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı %45,0
Mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılma oranı %51,2
Genç nüfusta mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı %22,7, istihdam oranı %32,6

Kaynak: https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Isgucu-Istatistikleri-Agustos-2021-37490&dil=1

İşsizlik oranı %12,0, istihdam oranı %46,2 oldu geriye kalanlara ne oldu onu anlamış değilim.

Bu rakamlar gerçekten çok şaşırtıcı. Asıl ilginç olan ise kayıt dışı çalışanların tespit edilmesi. Kayıt dışına demekki müsade ediliyor.

6  Local / Konu Dışı / Okumaktan ne zarar gelir on: October 02, 2021, 05:50:35 PM
Bir arkadaşın eşi ilkokul mezunu. Kitap okumamış, köşe yazısı nedir bilmez, spor, siyaset ve bilim hakkında yorum yapamayacak birisi. Ama okumak istiyor. Ortaokulu dışardan bitirmek için başvurmak istiyor ve eşine durumu anlatıyor. Eşinin verdiği cevap şu: "Ben okumuş kadın istemiyorum." En sonunda baktı olmuyor nasıl başvuruluyor ortaokula diye beni aradı. Nasıl başvurulduğunu anlattım ve eşin de bilir aslında dedim. Eşinin istemediğini öğrendim. Üzüldüm tabi. Okumaktan ne zarar gelir ki aklım almadı.

Evde bu konuyu düşünürken aklıma kadın programları geldi. Hani şu eşini aldatanlar, kendinden 30 yaş büyük adama kaçanlar, eltiler, kaynanalar vs. vs. Dedim ki: "Bunların hangisi bir üniversite mezunu, hangisi okuyamasa da eline kitap almış okumuştur veya hangisinin yaptığı iş sıradan değil" Baktım ki bunların 10 tanesinden 9 u vasıfsız okumamış veya hayat görüşü olmayan insanlar. Sonra dedim ki ahlakın ön koşulu okumaktır, eğitimdir. Eğitim ve okuma olmadan ahlakınız yarım kalır. Hani Kur'an-ın ilk kelamı OKU ya. Bence boşuna değil...
7  Local / Konu Dışı / Google cloud, Amazon ecs ve Microsoft azure on: September 25, 2021, 08:01:03 PM
Bir web siteniz var ve hosting'e para vermek istemiyorsunuz veya Amerika'da bir bilgisayarınız olsun, internet Down veya Up hızı da 1 Gigabit olsun istiyorsanız bu platformları denemelisiniz. 1 yıl ücretsiz kullanımı var. Şahsen ben üçünü de denedim. Kendime bir pc oluşturup internetten o pc'ye veri indirip kendi bloguma yükledim. Ayrıca bir hosting paneli oluşturup websitelerimi o panelden yönettim. ayrıca azure öğrencilere ücretsiz domain de veriyor. Azure, Amazon ecs ve cloud'un çok geniş bir kullanım alanı var. yapay zeka vs alanlarında da kullanılıyor. ben hızlı bir internet için tercih etmiştim. Malum ülkemizde upload hızı 4mbit. Kullandığım sanal pc'de ise bunun 250 katı idi. Bu konuyla ilgili bazı forum veya youtube'da bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu postu paylaşma nedenim arkadaşların bu ücretsiz hizmetti bilmeleriydi.
8  Local / Konu Dışı / Fakir miyim? fakirleştik mi? on: September 22, 2021, 10:39:17 PM
Markete gittim bugün. Evin bazı ihtiyaçlarını alayım dedim. Cebim delinmiş farkında değilim. Bütün paramı markette düşürdüm! Aldığım ürünler şunlar: 5 litrelik yağ, orta boy deterjan, 7 adet makarna, 2.5 kilo peynir, 1kilo zeytin, 1 kavanoz yeşil zeytin, 5 kilo pirinç, 5 kilo mercimek, 4 paket sallama çay, 1 kangal sucuk, tavuk kanat, 2 paket çay, kaşar peyniri, 2 adet kutu kola,  kolonya, traş köpüğü, şampuan ve birkaç küçük şey... 700₺ verip çıktım. Allahtan sebze, meyve almadım. Yoksa telefonumu bırakıp dönerdim. Arkadaş fiyatlar artar da bu kadar mı artar lan. İnsaf gerçekten.

Çiftçi arkadaşım var yem aldı bugün koyunlara, çuvalı 165 lira. Bu adam hayvancılığı bıraktı artık. Ekiyor ektiğini 4 katı fiyatla geri alıyor. Bu adam daha çiftçilik yapar mı! Ortada birşey var ama bu şey milletin canını sıkmaya başladı. Ben fırsatçılık derim siz ekonomik kriz dersiniz... Gerçekten ben bu işten iyice kıllanmaya, huzursuz olmaya başladım.

9  Local / Konu Dışı / Adsense gelirlerinin artması on: September 22, 2021, 10:16:09 PM
Bilindiği üzere blog yazarları ne kadar uğraşırsa uğraşsın reklam dizaynlarının işlevsizliği ve gelirlerin tıklama başına oranlarının düşüklüğü nedeniyle çok bir gelir elde edemiyordu. Google öncelikle reklam dizaynlarına yeni bir işlevsellik katarak reklamların daha çok tıklanmasını sağladı ve gelirleri yükselterek içerik üreticilerinin daha fazla gelir elde etmesini sağladı. Bunu son iki ayda içerik üreticileri daha fazla hissetmeye başladı. Mobil için de bir değişikliğe giderek özellikle ödüllü reklamların sınırını büyük oranda kaldırdı. Mobilde ödüllü reklamlarda ilk zamanlar fazla gösterime izin verilmiyordu ancak bunda yeni bir düzenlemeye giderek fazla gösterime müsade etti. Mesela telefonda bir oyun oynadığınızda ne kadar reklama tıklarsanız o kadar fazla ödül kazanabiliyorsunuz. Ancak bu oyun tutkunlarını çıldırttı. Çoğu oyun reklam izleme oyunu haline geldi. Bu yöntemi tabiiki oyun firmaları pek kullanmıyor ancak bazı firmalar abartmış durumda. Daha önce günde 3 reklamdan fazla izlenme koyduğunuzda mobil uygulamanıza uyarı geliyordu, şu an ise bu uygulama rafa kalkmış gibi duruyor. Sanırım Google'ın bu aralar paraya ihtiyacı var. Google şirketi Youtube'da zorunlu reklam izleme politikasıyla zaten bunun sinyalini vermişti. Kullanıcıların hoşuna gitmese de içerik üreticilerinin ve reklamverenin işine geldi diyebiliriz.
10  Local / Konu Dışı / Acaba siz Mükemmeliyetçi misiniz? on: September 21, 2021, 11:26:44 PM
Hayatta başarılı olmanın önündeki en büyük engel nedir diye sorsalar mükemmelliyetçilik derim. Mükemmeliyetçilik zehirli bir bal gibidir, güzel ve işlevsel durur ama insanı tüketir. Mükemmeli arayan insanlar mutlu olamazlar. Mükemmeliyetçilik aslında iyisini istemek değil en iyisinden bile daha iyisini istemektir. Mükemmeliyetçilik elinde olanla yetinmemektir. Bu, hayatta işte de karşımıza çıkar aşkta da... Örneğin iyi bir işimiz olur daha iyisini isteriz veya karşımıza güzel bir kız/yakışıklı bir erkek çıkar ve hayalimizdeki mükemmellik şablonuna uymadığı için reddederiz. Evliyizdir eşimizdeki kusurları iyi özelliklerinin önünde tutarız. Mükemmelliyetçi insanların Dopamin ihtiyacı sigara ihtiyacı gibi olmuştur artık.

Acaba siz mükemmeliyetçi misiniz?

- Bir plan veya bir program yapıyor istediğiniz gibi olmadı diye hemen başından vazgeçiyorsanız mükemmeliyetçisiniz.

- Bir iş yapmaya karar verip, bu iş hakkında insanlardan sürekli fikir alıp beğenilmediğinde vazgeçiyorsanız mükemmeliyetçisiniz.

- Hayalinizdeki kızı hala bulamadıysanız mükemmeliyetçisiniz.

- Öğrenciyseniz sürekli ders planı yapıp ufak tefek şeyler planınızı bozuyorsa ve kaldığınız yerden devam etmek yerine  baştan başlamak istiyorsanız mükemmeliyetçisiniz.

- Arkadaş seçiminde kişilerin ufak tefek hataları sizi onlardan hemen uzaklaştırıyor veya Arkadaşlarınızla sürekli başka insanların kusurlarından bahsediyorsanız mükemmelliyetçisiniz.

- Yaptığınız hatalar sizi hayata küstürüyorsa, hatasız olmaya kendinizi adadıysanız ve en ufak hatanızı bile çok kafaya takıyorsanız mükemmeliyetçisiniz.

- Planlarınızı sürekli erteliyorsanız ve bunun nedeni uygun zamanı aramaksa mükemmeliyetçisiniz.

- Çocuğunuzun, eşinizin, kardeşinizin veya arkadaşımızın davranışlarına yön vermeye çalışıyorsanız, onları değiştirmeye çalışıyor, kendinize uygun hale getirilmeye çalışıyorsanız mükemmeliyetçisiniz.

- Çocuğunuzu veya eşinizi başkalarıyla kıyaslıyorsanız mükemmeliyetçisiniz.

- Ya hep ya hiç diyorsanız mükemmeliyetçisiniz.

- Ya benimsin ya toprağın, sensiz yaşayamam ölürüm, bunu bana nasıl yapar! Diyorsanız gizli bir mükemmeliyetçisiniz. (Bu sizi şaşırtabilir)

- Taradığınız saç, yaptığınız makyaj övgü almıyor diye üzülüyorsanız mükemmeliyetçisiniz.

- Çirkin bir erkek veya kadın size lüks bir araçta karizmatik duruyorsa mükemmeliyetçisiniz...

 

Eğer mükemmeliyetçi iseniz hayatta başarılı olmak veya birşeyler elde etmek sizin için çok çok zordur.

Peki yok mu bunun çözümü. Tabiiki var. Öncelikle kendinizi kendinizle tedavi etmeniz gerekir. Zor olacak ama hoşunuza gitmeyen şeylerle kendinizi zorlayacaksınız. Zorla yemek yemek gibi... Yoksa aç kalıp ölebilirsiniz. Hayattaki takıntılarınızı değiştirmelisiniz. En güzeli sizin olmamalı bunun için kimsenin ne dediği umrunuzda olmamalı... Aaaa ne kadar kötü giyinmişsin diyen birine: " ama benim hoşuma gidiyor böyle giyinmek" diyebilmelisiniz. Verdiğiniz kararların, yaptığınız planların sonucundan çok emin değilseniz bile değiştirmemeyi öğrenmelisiniz. Kimseye birşey ispatlamak zorunda olmadığınız öğrenmelisiniz. En basit olanın en güzel olana götüren bir yol olduğunu öğrenmeliainiz. İnsanların bir özelliği kötü diye bağınızı koparmamayı öğrenmelisiniz.  Mükemmeliyetçi olmamak için öncelikle insanları iyi-kötü, güzel-çirkin, zengin-fakir, patron-işçi diye ayırmadan onlara standart bakmayı öğrenmelisiniz.

Eğer mükemmeliyetçi iseniz hiç çekinmeden bir psikoloğa gidin. Çünkü mükemmeliyetçilik, çoğu psikolojik hastalıktan daha kötüdür. İnsanın ömür boyu yaşamını etkiler...
11  Local / Konu Dışı / Gıda, konut ve araç fiyatlarındaki artış hükumetin takibine alındı. on: September 19, 2021, 09:43:10 AM
Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler toplantısına katılmak için ABD'ye gitmeden önce "Gıda fiyatlarında ve konutta suistimal varsa Bakan arkadaşımız harekete geçecek" demiş. Daha da mı geçmesin. Örneğin Bizim burada yetiştiği için şeftali fiyatından konuşayım. Tarlada 2,5 lira yemelik satılıyor 1 liraya ise meyve suyu fabrikası yaralı olanları alıyor. Tarlada 2.5 ike Markette 12 liraya satıldı. Meyve suyu ise 1 liraya kilosunu alıyor 5 liraya litresi satılıyor. Marketlerde artık sakızlar bile 50 kuruş olmuş. Ortada ciddi bir fırsatçılık var.

Konut fiyatlarına gelirsek demir fiyatı ve çimento fiyatı geçen yıla oranla neredeyse %100 arttı. Bunun 1. Nedeni elektrik ve kömüre gelen zamlar. Sanki kömür ve elektrik kurumlarında çalışanlara zam mı verdiniz? Hammadde mi bu kadar zamlandı? Bence bilinçli bir artış sözkonusu. Önce elektrik ve kömür zamlanır, sonra demir zamlanır, Bu sebeple de konutlarda fiyat artışları olur. Ancak bu artış sadece bununla sınırlı değil. Birisi 300binlik eve 400bin çekiyor, diğeri de diyor ki benim ev onunkinden daha iyi 450 eder. Devletimizin öncelikle buna çözüm bulması lazım. Aynı durum araçlarda da söz konusu. Ciddi bir politika lazım. Yapacağı çok basit. Maske olayını hatırlayın. 1 maske 5 liraya satıldı şimdi 25-50 kuruş
12  Local / Konu Dışı / Ötv indirimi sıfır araçlara neden yansımadı. on: September 17, 2021, 11:03:51 AM
Bugün Ticaret Bakanlığı, ÖTV indiriminin sıfır araçlara yansımamasıyla ilgili Distribütör, bayi ve galericilere müfettiş görevlendirdiğini açıkladı. Bilindiği üzere sıfır araçlardaki indirimin yansıtılmaması ve sıfır araçların piyasasa olmamasıyla ilgili sıkıntı vardı. Bununla ilgili galericilerin sıfır araçları piyasadan topladığı yönünde haberler çıkmaya başlamıştı. Bakanlığın bugünkü duyurusu bunu doğruladı. Yine fırçatçı insanlar iş başında...

Bu adi şerefsiz fırsatçılara sağlam bir ceza verilmeli.
13  Local / Konu Dışı / Sınavsız İkinci üniversite kayıtları başladı on: September 15, 2021, 10:13:41 AM
İkinci üniversite okumak isteyenler hiç bir sınava girmeden sadece kayıt yaparak ve bulunduğunuz ilde sınavlara girerek bölümü bitirebilir. Yapmanız gereken sadece aşağıdaki linklerini verdiğim üniversitelerden bölümleri seçerek kaydolmak. Kayıt ücreti dönem başına 330₺ ile 400₺ arası değişiklik gösteriyor. Örneğin 4 yıllık tarih veya edebiyat programını bitirip öğretmenlik formasyonu dahilinde öğretmen olabilirsiniz. Bunun haricinde 2 yıllık adalet bölümünü bitirip hukuğa veya 2 yıllık web tasarımı kodlama bitirip bilgisayar mühendisliğine geçiş yapabilirsiniz. Tek şart daha önce üniversite bitirmiş veya okuyor olmak. Bölüm farketmiyor.

2. Üniversite bölümleri şunlar

Quote
Açıköğretim Fakültesi (Önlisans)
Acil Durum ve Afet Yönetimi *
Adalet
Aşçılık
Bankacılık ve Sigortacılık
Bilgisayar Programcılığı
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Çağrı Merkezi Hizmetleri
Dış Ticaret
Emlak Yönetimi
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon *
Ev İdaresi
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
Halkla İlişkiler ve Tanıtım
İlahiyat (Arapça **)
İlahiyat
İş Sağlığı ve Güvenliği
İnsan Kaynakları Yönetimi
İşletme Yönetimi
Kültürel Miras ve Turizm
Laborant ve Veteriner Sağlık *
Lojistik
Marka İletişimi
Medya ve İletişim
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
Özel Güvenlik ve Koruma
Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi
Radyo ve Televizyon Programcılığı
Sağlık Kurumları İşletmeciliği
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
Sosyal Hizmetler
Sosyal Medya Yöneticiliği
Spor Yönetimi
Tarım Teknolojisi
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
Turizm ve Otel İşletmeciliği *
Turizm ve Seyahat Hizmetleri
Web Tasarımı ve Kodlama
Yaşlı Bakımı
Yerel Yönetimler

Açıköğretim Fakültesi (Lisans)
Felsefe
Görsel İletişim Tasarımı
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Sağlık Yönetimi
Sosyoloji
Tarih
Türk Dili ve Edebiyatı
Yönetim Bilişim Sistemleri

İktisat Fakültesi (Lisans)
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
İktisat
İktisat ****
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ****
Maliye
Uluslararası İlişkiler
Uluslararası İlişkiler ****

İşletme Fakültesi (Lisans)
Havacılık Yönetimi **
İşletme
İşletme ****
Turizm İşletmeciliği
Uluslararasi Ticaret ve Lojistik

** Bu programlarda zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır.
** Özel koşullu olan programlar.
*** Programın öğretim dili Arapçadır.
**** Programın öğretim dili İngilizcedir.
Kaynak: http://ikinciuniversite.anadolu.edu.tr/programlar.html


Hali hazırda 2. Üniversite öğrencisi alan üniversitelerin linkleri:
http://ikinciuniversite.anadolu.edu.tr/
https://ankuzef.ankara.edu.tr/ikinciuniversite
https://ikinciuniversite.istanbul.edu.tr/tr/_ (kayıt yarın son)

Şahsen ben yönetim bilişim sistemlerine kaydoldum. Kaybedecek birşeyimiz yok. Okumak her zaman iyidir. Boş vakti olup kendini geliştirmek isteyen forum arkadaşlarına duyrulur.
Pages: [1]
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!