Bitcoin Forum
August 10, 2022, 02:12:31 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 23.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Fakir miyim? fakirleştik mi?  (Read 288 times)
Foursquare
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 20


View Profile
September 22, 2021, 10:39:17 PM
 #1

Markete gittim bugün. Evin bazı ihtiyaçlarını alayım dedim. Cebim delinmiş farkında değilim. Bütün paramı markette düşürdüm! Aldığım ürünler şunlar: 5 litrelik yağ, orta boy deterjan, 7 adet makarna, 2.5 kilo peynir, 1kilo zeytin, 1 kavanoz yeşil zeytin, 5 kilo pirinç, 5 kilo mercimek, 4 paket sallama çay, 1 kangal sucuk, tavuk kanat, 2 paket çay, kaşar peyniri, 2 adet kutu kola,  kolonya, traş köpüğü, şampuan ve birkaç küçük şey... 700₺ verip çıktım. Allahtan sebze, meyve almadım. Yoksa telefonumu bırakıp dönerdim. Arkadaş fiyatlar artar da bu kadar mı artar lan. İnsaf gerçekten.

Çiftçi arkadaşım var yem aldı bugün koyunlara, çuvalı 165 lira. Bu adam hayvancılığı bıraktı artık. Ekiyor ektiğini 4 katı fiyatla geri alıyor. Bu adam daha çiftçilik yapar mı! Ortada birşey var ama bu şey milletin canını sıkmaya başladı. Ben fırsatçılık derim siz ekonomik kriz dersiniz... Gerçekten ben bu işten iyice kıllanmaya, huzursuz olmaya başladım.

Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
Lachrymose
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 863View Profile
September 22, 2021, 10:48:27 PM
 #2

Kişi başı milli gelir ve gini katsayısı incelendiğinde ülkemizdeki insanların neredeyse tamamının fakir olduğu anlaşılıyor. Alım gücü karşılaştırmasını Numbeo üzerinden yapabilirsiniz.
emrecemsan
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 980
Merit: 264View Profile
September 22, 2021, 10:57:48 PM
 #3

Hele ki siz kırmızı et bile almamışsınız. Oraya mesela bir de 1 kilo bonfile falan ekleseniz neredeyse 1000 TL'lik olurdunuz. Bu kadarcık şey nasıl 700 TL tutabilir insanın aklı gerçekten almıyor. Aslında üşenmeyip refah içerisinde yaşayan insanların olduğu bir ülkede aşağı yukarı ne kadar tutardı diye de bakardım aynı ürünler için ama 50 kere baktığım için sıkıldım artık. Herhalde örneğin Almanya'da olsa maksimum 100 Euro ile falan kurtarırdınız belki de o kadar tutmazdı da bilmiyorum yuvarlak söylüyorum şu an. Zaten adamlar kırmızı etin kilosuna bile bize şaka gibi gelen paralar veriyorlar.

Fakirleştik mi? Çoktaan fakirleştik ve durum her geçen yıl daha da kötüye gidiyor. 1000 yıllık devlet aklı ile yönetiliyoruz onunla da alakalı tabi. Bu çağ dışı yönetimden bir an önce kurtulursak ülkede artık korkunç bir devri kapatıp istediğimiz refaha doğru yavaş yavaş ilerleyebiliriz. Belki hemen olmaz ama bundan 5-10 yıl sonra ciddi bir aşama kaydederiz orası kesin.

███████████████████████████████▀▀▀▀
███████████████████████████████
█████████▀▀▀▀▀█▀█▀▀▀▀▀█████████
███▄▀▀▀   ▄▄▄▄   ▄▄▄▄   ▀▀▀▄███
███████▀▀▀████▌ ▐████▀▀▀███████
█████▀███▀█▀██▌ ▐██▀█▀███▀█████
███████▀▄▀▄███▌ ▐███▄▀▄▀███████
█████▄██▄██▄██   ██▄██▄██▄█████
███████▄▄▄████   ████▄▄▄███████
██████████▀▀▀▀   ▀▀▀▀██████████
██████████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██████████
███████████████████████████████
███████████████████████████████▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
TRUST DICE
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█▄▄▄█
█▀▀▀█▄▄▄
#1 RATEDCRYPTO CASINO
WORLDWIDE
4.7/5 on ★Trustpilot 1000+ user reviews
▀▀▀█▄▄▄█
▀       ▄    ▄██▀██▄       ▄
     ▄      ███ ▄▄███ ▀
 ▀          ███▀▀ ███          ▄
  ▄██▀██▄    ▀██▄██▀ ▄  ▄██▀██▄
 ███ ▄▄███    ▄        ███ ▄▄██
 ███▀▀ ███ ▀    █ ▀  ▀ ███▀▀ ██
  ▀██▄██▀    ▀▄ █ ▄▀    ▀██▄██▀ ▄
 ▀            ▀ ▀ ▀
  ▄██████████████████████████▄
▄██████
███████████████████████▄
   ██████████████████████████
   ██████████████████████████
   ██████████████████████████
█▀▀▀█▄▄▄
.
UP TO 20% CASHBACK
INSTANT PAYOUTS
INSANE BONUSES
24/7 SUPPORT
▀▀▀█▄▄▄█
meser#
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 672
Merit: 348


View Profile
September 22, 2021, 11:11:56 PM
 #4

Fakirleşiyoruz alım gücümüz azaldıkça azalıyor her geçen gün.Sadece maddi olarak fakirleşsek iyi mental olarakta fakirleşiyoruz ve bu duruma ses çıkartmadan şükretmemizi bekleyen bir güruhta var.  Geçenlerde bir paylaşım görmüştüm hamile bir bayan sizin paylaştığınız gibi bir liste paylaşıyor ve içinde Nutella'da var ve parantez içinde hamile olduğunu ve aşerdiğini belirtiyor. Ki geldiğimiz noktada ne yazık ki artık aldığımız nefes dışında herşey lüks gözüyle bakılan bir hale geldik. Çıkar cebindeki telefonu artık çok üst seviye bir lüks haline geldi ki bazı kişiler elinde suyun var daha ne istiyorsun diyebiliyor hatta bir gencin ne parası olabilir ki denebiliniyor, ağzında diş var aç değilsin diyenini mi ararsınız ( Sanki doğal ortamda bir aslan anasını satayım gidip bir ceylan yiyecekte ceylan yok diyor dediği kişi) .

Başka bir açıdan bakarsakta fakir değiliz(!) 2021 yılında diyanet fıtır sadakasının 28 TL olarak belirlemişti. Peki neydi bu fıtır sadakası diğer bir deyişle fitre:  Fakir bir insanın bir günlük yemek ihtiyacını giderecek miktardı. Yani günlük 28 liradan fazla yemeğe harcayabiliyorsak fakir değiliz ki DEĞİLİZ(!)
onko
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 411
Merit: 112

1 cent = 1 satoshi


View Profile
September 22, 2021, 11:16:00 PM
 #5

Markete sigara alıp çıkmak için girenlerin haricinde, evin bir kaç eksiğini almak için girip 200₺ altında para ödeyenler kaldı mı? Kaldıysa market adresi atın oradan alışveriş yapalım cidden. Diş macunu, tuvalet kağıdı, deterjan ve traş köpüğü gibi tek poşetle eve getirip 10dk sonra hiç bir şey almamışım hissi veren bir kaç ürün alışverişinde bile ortalama 200₺ bırakıyoruz artık.

Bizde 200 birim avrupada 200 birim hikayesine girmiyorum bile. (girince sigara yakıyorum boşa masraf oluyor ^.^)
esref
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
September 23, 2021, 12:58:18 AM
 #6

Alım gücü çok güçleşiyor. Günden güne de herşey kötüye gidiyor. Üretici fiyat endeksi yüzde 45 artmış. Tayyip Erdoğan'ın faiz sebep enflasyon sonuç yanılgısı yarınki Merkez Bankası toplantısında yine ağır basacak ve muhtemelen faizleri düşürecekler. Bu kurun dinmeyen ateşini yine harlayacak. Ülkeyi eşkiyalar yönetse bu kadar kötü olmazdı. Benim en çok hassas olduğum konu adalet. Maalesef ülkede adalet yok. Adaletin olmaması ekonomiye de sirayet ediyor. Çıkardıkları af yasası ile infaz sistemimizin anasını bellediler. Bir ağır ceza hakimi arkadaşım var, biri seni dövse, ağzını burnunu kolunu bacağını kırsa yarım gün bile cezaevi görmez dedi. Biz de şahit oluyoruz 3
sayfa hadiselerine. Trafikte biri sizi ezse öldürse emin olun tutuklama olmaz, olmuyor da. Adaleti olmayan bir ülkede bereket olur mu? Bu baştaki herifi ve bozgunculuğa dayalı sistemini göndermedikçe bu ülke düzlüğe çıkmaz.
Dolorex
Member
**
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 49


View Profile
September 23, 2021, 05:52:07 AM
 #7

Marketlerdeki fiyatlara kimse yetişemiyor. Fazla alayım evde stok yapayım nasıl olsa fiyat artacak desen bu defa neyi alacaksın. Yumurtayı stoklasan ömrü kısa, tavuk keza öyle. Ben elimde liste market market geziyorum. (Allahtan çoğu yürüme mesafesinde ve birbirlerine yakın) İçimden küfür ede ede yapıyorum alışverişimi)  Mümkün olduğu kadar tasarruf etmeye çalışıyorum ama nereye kadar. Bu arada hafta sonu ve pazartesi A101'de 300 TL üstü alışverişe 30 TL kasada indirim yapılıyor. Oradan yaparım alışverişimin bir kısmını.
Myrina
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 434
Merit: 152


View Profile
September 23, 2021, 05:57:28 AM
 #8

Markete gittim bugün. Evin bazı ihtiyaçlarını alayım dedim. Cebim delinmiş farkında değilim. Bütün paramı markette düşürdüm! Aldığım ürünler şunlar: 5 litrelik yağ, orta boy deterjan, 7 adet makarna, 2.5 kilo peynir, 1kilo zeytin, 1 kavanoz yeşil zeytin, 5 kilo pirinç, 5 kilo mercimek, 4 paket sallama çay, 1 kangal sucuk, tavuk kanat, 2 paket çay, kaşar peyniri, 2 adet kutu kola,  kolonya, traş köpüğü, şampuan ve birkaç küçük şey... 700₺ verip çıktım. Allahtan sebze, meyve almadım. Yoksa telefonumu bırakıp dönerdim. Arkadaş fiyatlar artar da bu kadar mı artar lan. İnsaf gerçekten.

Çiftçi arkadaşım var yem aldı bugün koyunlara, çuvalı 165 lira. Bu adam hayvancılığı bıraktı artık. Ekiyor ektiğini 4 katı fiyatla geri alıyor. Bu adam daha çiftçilik yapar mı! Ortada birşey var ama bu şey milletin canını sıkmaya başladı. Ben fırsatçılık derim siz ekonomik kriz dersiniz... Gerçekten ben bu işten iyice kıllanmaya, huzursuz olmaya başladım.
Bu düşünce ve duygulariniza aynen katiliyorum . Dün ayni durumu bende yaşadim . Kira parasini alali daha birkaç gün oldu ve simdiden harcliksiz kaldim ayrica dönüp aldiklarima bakiyorum ha sunu almisim para eder diyecegim hicbirsey yok ve daha birsuru eksik var bu nasil istir anlamadim gitti . Cidden can sıkıyor bu durum.
RaltcoinsB
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1484
Merit: 701View Profile
September 23, 2021, 08:37:00 AM
 #9

Konunun içeriğine katıldığımı söyleyerek aldıklarınızın 700 lira tuttuğunu düşünmüyorum ya söylemediğiniz başka kalemler var yada biraz fazla abartmışsınız hocam hayatın pahalandığı bir gerçek tabi geçen sene 5 lt yağ 30-40 liraydı şimdi 70-75 lira olmuş
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄    ▄▄▄▄                  ▄▄▄   ▄▄▄▄▄        ▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
 ▀████████████████▄  ████                 █████   ▀████▄    ▄████▀  ▄██████████████   ████████████▀  ▄█████████████▀  ▄█████████████▄
              ▀████  ████               ▄███▀███▄   ▀████▄▄████▀               ████   ████                ████                   ▀████
   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█████  ████              ████   ████    ▀██████▀      ██████████████▄   ████████████▀       ████       ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄████▀
   ██████████████▀   ████            ▄███▀     ▀███▄    ████        ████        ████  ████                ████       ██████████████▀
   ████              ████████████▀  ████   ██████████   ████        ████████████████  █████████████▀      ████       ████      ▀████▄
   ▀▀▀▀              ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀   ▀▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀▀▀▀        ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀        ▀▀▀▀       ▀▀▀▀        ▀▀▀▀▀

#1 CRYPTO CASINO & SPORTSBOOK
▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄
▄█▀▄▄▀▀█▀▀▀█▀▀▄▄▀█▄
▄█▀▄▀▀█ ▄█▄▄▄█▄ █▀▀▄▀█▄
▄▀▄██▄▄▀▀▄▄ ▀▄▄▀▀▄▄██▄▀▄
▄█ ████ ███▌▐███ ████ █▄
█ ████ ████ ███ ████ ████ █
█ ████ ███ ▄▄▄▄▄ ███ ████ █
█ ████ █▀▄█▀▀▀▀▀█▄▀█ ████ █
▀█ ████ ██ ▄▀▀▀▄ ██ ████ █▀
▀▄▀██▀█▄▄ ▀▀▀▀▀ ▄▄█▀██▀▄▀
▀█▄▀█▄▄▀▀█████▀▀▄▄█▀▄█▀
▀█▄▀▀██▄▄▄▄▄██▀▀▄█▀
▀▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀▀
OFFICIAL
BETTING
PARTNER
.INSTANT & FAST..
.TRANSACTION.....
.PROVABLY FAIR..
......& SECURE......
.24/7 CUSTOMER.
.............SUPPORT.
BTC      |      ETH      |      LTC      |      XRP      |      XMR      |      BNB      |     more
anonymous3x
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1176
Merit: 304View Profile
September 23, 2021, 10:12:01 AM
 #10

Türkiye de en ucuz şey Gıda fiyatları.

Emtialarda enflasyon o kadar yok sadece asgari ücret artıyor dolar aynı şekilde artıyor bu da maliyetlere doğrudan yansıyor.

Dolar bazında emtialar o kadar pahalı değil.
mandown
Hero Member
*****
Online Online

Activity: 1288
Merit: 685View Profile
September 23, 2021, 10:22:54 AM
 #11

Ürettiğin herşey döviz ile ülkeye giriyor. Bunun gübresi, ilacı, yemi, aklınıza ne geliyorsa yurt dışından geliyor ve hal böyle olunca her üründe kur farkı koyulmak zorunda kalınıyor.

Fakir değilsin BİLİNÇLİ OLARAK FAKİRLEŞTİRİLDİK.

   █▒                       
  ████                     ▒▓░
 ▓█████▒                ▒▓██▒
▒███████▓           ░▒████▓ 
 ░████████       ▒▓████▓▓▒   
   ▓█▓▓▓███▒    ████▓▓▓▓░   
    ▒██▓▓▓██▓ ░███▓▓▓█▓     
     ░██▓▓▓▓▒▓██▓▓▓▓█▒       
       ▓██▓▒▓█▓▓▓▓▓█▒       
        ▒█▒▓█▓▓▓▓██         
          ▓█▓▓▓▓█▓           
           ▓████▒           
             ▓▓               
|
  The First Commercial Blockchain Network from EQBR Technology 
High Performance | Micro-chain Architecture | API Supports
|

█████████████████████████
██ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ██
██ █████████████▀█████ ██
██ ███ ▀█████▀      ▀█ ██
██ ███     ▀▀      ▐██ ██
██ ███▌            ███ ██
██ ████▌          ▄███ ██
██ ██████       ▄█████ ██
██ ████▄▄▄▄▄▄▄████████ ██
██ ███████████████████ ██
██▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀

█████████████████████████
██ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ██
██ ████████████▀▀▀████ ██
██ ████████▀▀     ████ ██
██ █████▀    ▄▀  ▐████ ██
██ ██▀     ▄▀    ▐████ ██
██ ████▄▄ █▀     █████ ██
██ ██████ ▄▄█   ▐█████ ██
██ ████████████ ██████ ██
██ ███████████████████ ██
██▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
|
ZekiBeyy
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 648View Profile
September 23, 2021, 10:44:03 AM
 #12

Bu gün fakiriz ama yarın daha fakir olacağız daha öncesinde olduğu gibi… geçen sene mandalina 2-2,5 TL satılıyordu dün 5 TL den aldım %100 artış var 100 TL bozdurunca bir anda bitiyor sanki 100 TL değilde 20 TL gibi hissettiriyor ekim ayında araç bakımı kasko sigorta derken 6 bin gitti ve iki ay bunun için çalışacağım alırken verdiğim vergiler yetmiyor birde yakıttanda bir dünya vergi gidiyor. Bu gün fakirseniz şükredin

███████████████████████████
█████████▀▄▄▄▄▄██▀▀████████
█████▀▄█▀▀▄▄▄▄▄▄▄▀▀▄▄▀█████
████ █▀▄███████████▄▀██████
███▄█ ███████▀ ██████ █ ███
██▀█ ███  ▀▀█  ▀██████ █ ██
██ █ ████▄▄      ▀▀▀██ █ ██
██ █ █████▌        ▄██ ████
███▄█ █████▄▄   ▄▄███ █▀███
████▀█▄▀█████▌  ▀██▀▄█ ████
█████▄▀▀▄▄▀▀▀▀   ▄▄█▀▄█████
████████▄██▀▀▀▀▀▀██████████
███████████████████████████
.
█ █▀█ █▀█ █▀█  ▄  ▄▀▀ █   ▄▀█ ▀█▀ ▄▀▀ ▄███▄
█ █▀█ █ █ █ █ ▀█▀ ▀▀█ █   █ █  █  ▀▀█ ▀███▀
█ █▄█ █▄█ █▄█     ▄▄▀ ▀▄▄ █▄▀  █  ▄▄▀   
                                        █
████████████████████████████████████ 
███▀▀▀▀▀▀██████▀▀▀▀▀▀██████▀▀▀▀▀▀███ 
█▀▄██▀███▄▀██▀▄██▀███▄▀██▀▄██▀███▄▀████▄
█ █ ▀ ▀███ ██ █ ▀ ▀███ ██ █ ▀ ▀███ █████
█ ██    ▄█ ██ ██    ▄█ ██ ██    ▄█ █████
█▄▀██  ▀█▀▄██▄▀██  ▀█▀▄██▄▀██  ▀█▀▄████▀
███▄▄▄▄▄▄██████▄▄▄▄▄▄██████▄▄▄▄▄▄███
████████████████████████████████████
.
.
CRYPTO'S FASTEST
GROWING CASINO
         ▄▄▄████████████▄
     ▄▄████████████████████▄▄▄
   ▄███████████████████████████
  ████████████████████████████▀
 █████████████████████████████
███████████████████████████████
███████████████████████████████
███████████████████████████████
 █████████████████████████████
  ███████████████████████████
███████████████████████████▀
 █████████████████
███████▀▀
         ▀▀▀███████▀▀▀
                        ▄█████▄
           ▄▄           ███████
         ▄██            ▀█████▀
  ▄▄▄▄▄ ██▀▄▄██▄▄   ▄
 ▀▀▀▀██████▀▀▀▀      ██▄
   ▄██▀▀▀██▄     ▄▄▄▄▄██ ▄▄▄▄▄
  ██▀     ▀██▄     ▀▀▀█████▀▀▀▀
  ▀        ████     ▄██▀ ▀▀██
            ████   ▄██      ▀
       ▄▄▄████████████▄▄
    ▄█████████████████████▄
  ▄█████████████████████████▄
▄█████████████████████████████▄
.
..PLAY NOW..
emrecemsan
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 980
Merit: 264View Profile
September 23, 2021, 11:06:42 AM
 #13

Türkiye de en ucuz şey Gıda fiyatları.

Emtialarda enflasyon o kadar yok sadece asgari ücret artıyor dolar aynı şekilde artıyor bu da maliyetlere doğrudan yansıyor.

Dolar bazında emtialar o kadar pahalı değil.

Dolar bazında ucuz olan çok şey var zaten ülkemizde. Bir örnek vermek gerekirse:https://twitter.com/pusholder/status/1440963505973309440?s=20

Güncel Netflix aylık abonelik ücretleri aylık 27 TL ile 55 TL arasında değişiyor. Dolar bazında bakıldığında ve güncel kur dikkate alındığında 3,12 $ ile 6.35 $ arasında bir değişkenlik gösteriyor. Dolayısıyla da dolar bazında dünya çapında en ucuz Neflix kullanan ülkelerden birisi olarak görülüyoruz.

Fakat işin gerçeği şu ki, vatandaşın bu durum umrunda değil. Sonuçta maaşını dolarla vs. kazananlar hariç geri kalan herkes Türk Lirası kullanıyor ve bu fiyatlar çok pahalı geliyor. Aynısı gıda fiyatları için de geçerli. Bazı boş beleş gurbetçiler de ülkeye geldiklerinde diyor ki; "Ülkenizin kıymetini bilin. 10 Euro'ya Almanya'da 1 kilo aldığım ürünü burada 3 kilo olarak alabiliyorum.". Bu bir misal ama dediğim anlaşılmıştır zaten.

███████████████████████████████▀▀▀▀
███████████████████████████████
█████████▀▀▀▀▀█▀█▀▀▀▀▀█████████
███▄▀▀▀   ▄▄▄▄   ▄▄▄▄   ▀▀▀▄███
███████▀▀▀████▌ ▐████▀▀▀███████
█████▀███▀█▀██▌ ▐██▀█▀███▀█████
███████▀▄▀▄███▌ ▐███▄▀▄▀███████
█████▄██▄██▄██   ██▄██▄██▄█████
███████▄▄▄████   ████▄▄▄███████
██████████▀▀▀▀   ▀▀▀▀██████████
██████████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██████████
███████████████████████████████
███████████████████████████████▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
TRUST DICE
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█▄▄▄█
█▀▀▀█▄▄▄
#1 RATEDCRYPTO CASINO
WORLDWIDE
4.7/5 on ★Trustpilot 1000+ user reviews
▀▀▀█▄▄▄█
▀       ▄    ▄██▀██▄       ▄
     ▄      ███ ▄▄███ ▀
 ▀          ███▀▀ ███          ▄
  ▄██▀██▄    ▀██▄██▀ ▄  ▄██▀██▄
 ███ ▄▄███    ▄        ███ ▄▄██
 ███▀▀ ███ ▀    █ ▀  ▀ ███▀▀ ██
  ▀██▄██▀    ▀▄ █ ▄▀    ▀██▄██▀ ▄
 ▀            ▀ ▀ ▀
  ▄██████████████████████████▄
▄██████
███████████████████████▄
   ██████████████████████████
   ██████████████████████████
   ██████████████████████████
█▀▀▀█▄▄▄
.
UP TO 20% CASHBACK
INSTANT PAYOUTS
INSANE BONUSES
24/7 SUPPORT
▀▀▀█▄▄▄█
RaltcoinsB
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1484
Merit: 701View Profile
September 23, 2021, 01:01:01 PM
 #14

Türkiye de en ucuz şey Gıda fiyatları.

Emtialarda enflasyon o kadar yok sadece asgari ücret artıyor dolar aynı şekilde artıyor bu da maliyetlere doğrudan yansıyor.

Dolar bazında emtialar o kadar pahalı değil.

Dolar bazında ucuz olan çok şey var zaten ülkemizde. Bir örnek vermek gerekirse:https://twitter.com/pusholder/status/1440963505973309440?s=20

Güncel Netflix aylık abonelik ücretleri aylık 27 TL ile 55 TL arasında değişiyor. Dolar bazında bakıldığında ve güncel kur dikkate alındığında 3,12 $ ile 6.35 $ arasında bir değişkenlik gösteriyor. Dolayısıyla da dolar bazında dünya çapında en ucuz Neflix kullanan ülkelerden birisi olarak görülüyoruz.

Fakat işin gerçeği şu ki, vatandaşın bu durum umrunda değil. Sonuçta maaşını dolarla vs. kazananlar hariç geri kalan herkes Türk Lirası kullanıyor ve bu fiyatlar çok pahalı geliyor. Aynısı gıda fiyatları için de geçerli. Bazı boş beleş gurbetçiler de ülkeye geldiklerinde diyor ki; "Ülkenizin kıymetini bilin. 10 Euro'ya Almanya'da 1 kilo aldığım ürünü burada 3 kilo olarak alabiliyorum.". Bu bir misal ama dediğim anlaşılmıştır zaten.

Yok hocam o lafın aslı Almanya’da 1 kot pantolon alabiliyorken aynı paraya burada 3 kot pantolon alabiliyorum yani gurbetçilerin vatan sevdasının ölçüsü kot pantolon keşke kilogram ile ölçülen gıda ürününden örnek verselerdi
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄    ▄▄▄▄                  ▄▄▄   ▄▄▄▄▄        ▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
 ▀████████████████▄  ████                 █████   ▀████▄    ▄████▀  ▄██████████████   ████████████▀  ▄█████████████▀  ▄█████████████▄
              ▀████  ████               ▄███▀███▄   ▀████▄▄████▀               ████   ████                ████                   ▀████
   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█████  ████              ████   ████    ▀██████▀      ██████████████▄   ████████████▀       ████       ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄████▀
   ██████████████▀   ████            ▄███▀     ▀███▄    ████        ████        ████  ████                ████       ██████████████▀
   ████              ████████████▀  ████   ██████████   ████        ████████████████  █████████████▀      ████       ████      ▀████▄
   ▀▀▀▀              ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀   ▀▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀▀▀▀        ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀        ▀▀▀▀       ▀▀▀▀        ▀▀▀▀▀

#1 CRYPTO CASINO & SPORTSBOOK
▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄
▄█▀▄▄▀▀█▀▀▀█▀▀▄▄▀█▄
▄█▀▄▀▀█ ▄█▄▄▄█▄ █▀▀▄▀█▄
▄▀▄██▄▄▀▀▄▄ ▀▄▄▀▀▄▄██▄▀▄
▄█ ████ ███▌▐███ ████ █▄
█ ████ ████ ███ ████ ████ █
█ ████ ███ ▄▄▄▄▄ ███ ████ █
█ ████ █▀▄█▀▀▀▀▀█▄▀█ ████ █
▀█ ████ ██ ▄▀▀▀▄ ██ ████ █▀
▀▄▀██▀█▄▄ ▀▀▀▀▀ ▄▄█▀██▀▄▀
▀█▄▀█▄▄▀▀█████▀▀▄▄█▀▄█▀
▀█▄▀▀██▄▄▄▄▄██▀▀▄█▀
▀▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀▀
OFFICIAL
BETTING
PARTNER
.INSTANT & FAST..
.TRANSACTION.....
.PROVABLY FAIR..
......& SECURE......
.24/7 CUSTOMER.
.............SUPPORT.
BTC      |      ETH      |      LTC      |      XRP      |      XMR      |      BNB      |     more
muslol67
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1582
Merit: 670


★777Coin.com★ Fun BTC Casino!


View Profile
September 23, 2021, 01:04:23 PM
 #15

Şu an, tam da merkez bankası kararının arkasından, bu başlığı görmem manidar oldu.
Dolar faiz kararının ardından 0.1-0.2 arasında yükseldi bile... Evet fakirleşiyoruz sanırım günden güne.

1kodumtek7
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 153View Profile
September 23, 2021, 01:36:06 PM
 #16

Bugün biraz daha fakirleştik. Çünkü Merkez Bankası bugün faiz düşürme kararı açıkladı ve dolar kuru anında 8.76 liralara kadar yükseliş gösterdi. Dövizin artması demek, her şeyin fiyatının artma olasılığının artması demek. Fakirleşmeye nereye kadar devam edeceğimizi ben de merak ediyorum. Market fiyatları incelendiğinde gerçek enflasyonun %17-18'lerde değil de %50'nin üzerinde olduğunu görüyoruz. Temel ihtiyaçları edinebilmek bile çoğu insan için zor hale geldi. İnsanlar başka şeyler için bütçe ayıramamaya başladı. Bu düzen bir yerde son bulacak ama umarım işler daha da berbat olmadan gerçekleşir.

MK-74
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 502View Profile
September 23, 2021, 02:38:33 PM
 #17

Fakir değildik ama fakirleştik, neden mi ülke ekonomisinden dolayı, dolar aldı başını gitti enflasyon açıklanan rakamın üstünde, alım gücü her geçen gün düşüyor, sözde büyüyoruz  ama kimsenin halkın cebine ekstra bir para girmiyor.

     ▄█
   ▄██▌
 ▄████
▀▀▀█████▀
  ▐███▀
  ██▀
  ▀
.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄███████████████████████▄
███████████████████████████
██████████
███████████████████
██████████
█████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████████
██
███████████████████████████
██
█████████████████████████
███████████████████████
▀▀█████████████████▀▀

▀▀▀███████▀▀▀
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█▀▀███████████▀▀█▄▄
▄████▄▄███████████▄▄████▄
█████
███▀▀▄▄▄▄▄▄▄▀▀████████
█████
██▀▄██████▀████▄▀███████
███████▀▄█████▀ ▐█████▄▀███████
██  ███ ████▀   ▀▀█████ ███  ██
██████▄▀█████  ▄█████▀▄██████
██████▄▀███▌▄██████▀▄██████
██
██████▄▄▀▀▀▀▀▀▀▄▄████████
▀█
███▀▀███████████▀▀████▀
▀▀█▄▄███████████▄▄█▀▀
▀▀▀███████▀▀▀
▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█████████
▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████████████

██████████▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀

▄▄▄████████████████████▄▄▄
████████████████████████████
██████████████████████████████
███████████████████████████████
███████████████████████████████
███████████████████████████
▀██
█████████▀   ▀███████████▀
▀▀█████▀▀       ▀▀█████▀▀
.
..SPORTS  │  CASINO  │  ESPORTS..
.
emrecemsan
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 980
Merit: 264View Profile
September 23, 2021, 02:49:24 PM
 #18

Yok hocam o lafın aslı Almanya’da 1 kot pantolon alabiliyorken aynı paraya burada 3 kot pantolon alabiliyorum yani gurbetçilerin vatan sevdasının ölçüsü kot pantolon keşke kilogram ile ölçülen gıda ürününden örnek verselerdi

Adamlar olaya öyle ilginç bir kafayla bakıyorlar ki delirmemek elde değil. Bilerek yapıyorlar aslında. Ülkenin para değerinin ne kadar rezil bir halde olduğunu çok iyi biliyorlar ama işlerine gelmediği için kıvırıyorlar. Yoksa nasıl gelip dünyayı alıp geri dönecekler öyle değil mi? Şöyle tipleri keşke ülkeden temelli sınır dışı etseler de Türkiye'ye dönmek zorunda kalsalar. O zaman görürüm ne halt yiyeceklerini.

███████████████████████████████▀▀▀▀
███████████████████████████████
█████████▀▀▀▀▀█▀█▀▀▀▀▀█████████
███▄▀▀▀   ▄▄▄▄   ▄▄▄▄   ▀▀▀▄███
███████▀▀▀████▌ ▐████▀▀▀███████
█████▀███▀█▀██▌ ▐██▀█▀███▀█████
███████▀▄▀▄███▌ ▐███▄▀▄▀███████
█████▄██▄██▄██   ██▄██▄██▄█████
███████▄▄▄████   ████▄▄▄███████
██████████▀▀▀▀   ▀▀▀▀██████████
██████████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██████████
███████████████████████████████
███████████████████████████████▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
TRUST DICE
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█▄▄▄█
█▀▀▀█▄▄▄
#1 RATEDCRYPTO CASINO
WORLDWIDE
4.7/5 on ★Trustpilot 1000+ user reviews
▀▀▀█▄▄▄█
▀       ▄    ▄██▀██▄       ▄
     ▄      ███ ▄▄███ ▀
 ▀          ███▀▀ ███          ▄
  ▄██▀██▄    ▀██▄██▀ ▄  ▄██▀██▄
 ███ ▄▄███    ▄        ███ ▄▄██
 ███▀▀ ███ ▀    █ ▀  ▀ ███▀▀ ██
  ▀██▄██▀    ▀▄ █ ▄▀    ▀██▄██▀ ▄
 ▀            ▀ ▀ ▀
  ▄██████████████████████████▄
▄██████
███████████████████████▄
   ██████████████████████████
   ██████████████████████████
   ██████████████████████████
█▀▀▀█▄▄▄
.
UP TO 20% CASHBACK
INSTANT PAYOUTS
INSANE BONUSES
24/7 SUPPORT
▀▀▀█▄▄▄█
chemist35
Member
**
Offline Offline

Activity: 924
Merit: 36

★777Coin.com★ Fun BTC Casino!


View Profile
September 23, 2021, 03:30:05 PM
 #19

Fakırız fakırlestık bızı fakırlestırdıler aldıgımız paranın durdugu yerde erıyen bı sıstemı oldu asgarı ucrete yılda bı zam yapılıyor o da dıger seneye kadar erıyıp bıtıyor bı kg domates olmus 8 lıra hayat pahalı kere pahalı

kriminall
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 784
Merit: 202View Profile
September 23, 2021, 03:32:03 PM
 #20

Fakirim, fakirsin, fakir diye üç farklı kişi öznesinden bahsedilebilir, ben fakirim, açlık sınırı 2927 lira olmuş, asgari ücret 2800 lira, asgari ücret alan herkes açlık sınırının altında yaşıyor fakirlik değil bakın, fakirlik sınırı ise 9553 lira, daha fazla söze gerek yok,

Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!