Bitcoin Forum
January 25, 2020, 04:41:27 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.19.0.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 »
1  Local / Konu Dışı / PayPal Neden Kapanıyor? Kapanmasının BKM Troy İle Alakası Var Mı? on: June 02, 2016, 05:21:55 AM
PayPal tarafından dün yapılan Türkiye pazarından çekilme hamlesinde Troy'un etkisi var mı? Açıklıyoruz.
Bildiğiniz gibi dün akşam saatlerinde ortaya çıkan ve sizlere de buradan bahsettiğimiz gibi ülkemizde özellikle yayıncılar ve yurt dışından alışveriş yapanların yoğun olarak kullandığı, birçok şirketin de yurt dışı ilişkilerinde kullanmış olduğu PayPal'ın BDDK'dan lisans alamaması sonucunda kapanacağını duyurmuştuk. Hemen ardından ortaya çıkan söylentiler ise BKM'nin Troy hamlesinden dolayı böyle bir sorun olduğu, hatta PayPal Kart'ın da İninal için kaldırıldığı gibi bilgiler dolaşmaya başladı.

Ancak Teknomono'dan Sn. Aytun Çelebi, konu hakkında çok yararlı ve kafalardaki soru işaretlerini giderecek bir yazı yazmış. Biz de bu açıklamanın önemli olması sebebiyle buradan da sizlere duyurmak istedik. Şimdi ise başlıklar halinde PayPal'a ne oldu? Ne olacak? Neden kapanıyor gibi soruların cevaplarına bakalım.


 
 PayPal Neden Kapanıyor?


PayPal hizmetinin kapanmasının tek sebebi BDDK, yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından lisans alamaması sebebiyle Türkiye'deki faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. Sebebinin ise PayPal üzerinden Türkiye'de yapılan finansal verilerinin BDDK'nın Türkiye'de tutmasını istemesi ancak PayPal'ın bunu kabul etmemesi olarak gösteriliyor. Fakat bu konuda daha BDDK tarafından resmi bir açıklama gelmedi.


 
 PayPal Finansal Verilerini Türkiye'de Tutmak Zorunda Mı?


Evet. Sonuçta Türkiye içinde bir para döngüsü varsa bunun yasal olabilmesi ve kontrolü için Türkiye'ye bir cevap vermek zorunda kalırsınız. PayPal bunu reddedince "Biz de size lisans vermiyoruz" denmesi gayet doğal.


 
 PayPal Finansal Verilerini Diğer Ülkelerde Tutuyor Mu?


Tabiki. Özellikle Avrupa Birliği'ne bağlı ülkelerin hepsinde faaliyette olan PayPal, her bir ülkeye finansal verilerini sunuyor ve sunucularını bu ülkelerde barındırıyor. Bu sebeple Türkiye'nin de tutulmasını istemesi gayet doğal, hatta gerekli denilebilir.


 
 PayPal Bu Durumu Bilmiyor Muydu? Önlem Almadı Mı?


Tabiki biliyordu. 27 Haziran 2014’te Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşlarının Bilgi Sistemlerinin Yönetimi ve Denetimine İlişkin Tebliğ, Resmî Gazete’de yayınlanması ile resmileşen bu durumdan PayPal da sorumluydu ve 2 sene gibi bir sürede bu noktada hiçbir adım atmadılar. Haliyle kapatılması gerekiyor.


 
 PayPal'ın Lisans Alabilme Şansı Var Mı? Alırsa Ne Zaman Alabilir?


Tabiki. Hatta kendi sitelerinden yaptığı duyuruda "Gelecekte Türkiye'deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir." şeklindeki ibare neticesinde PayPal'ın gerekli adımları yapacağını görüyoruz. Bunun için şirket içinde gerekli çalışmaları yaparak Sunucularını (finansal kayıtları tutan birincil ve ikincil sunucular) Türkiye’ye taşıması bu sorunu çözüyor. Fakat bunu yapması en az 1 sene sürebileceği söyleniyor.


 
 E Troy'un Bu Noktada Suçu Ne? Onlar Yapmadı Mı?


Görünüşe göre BKM'nin ya da Troy'un hiçbir suçu, hatta alakası bile yok. Çünkü PayPal ödeme işlemcisi. Troy ise Master Card, Visa gibi bir plastik kart sistemi olacak. Yani yerli bir kart olayı. PayPal ile hiçbir alakası yok. Troy muhabbeti PayPal gibi olmayacağı söyleniyor. Bu sebeple Troy konusu şişirme gibi görünüyor. Ki zaten yeni çıkacak bir sistem olan Troy, PayPal gibi işliyor olsaydı bile hiçbir şekilde PayPal'ın rakibi olamazdı.


 
 O Zaman İninal Çıktıktan Sonra PayPal Nakit Kart Neden Kapandı?


Bunun sebebi de İninal değil, TEB. Çünkü PayPal Nakit Kart sistemi TEB'e bağlı bir sistemdi ve açıkcası batırdılar. Bu sebeple de TEB ile PayPal karşılıklı bu olayı bitirme kararı aldı. İyi de oldu. Çünkü şahsen yurtdışında fuarlara giderken rahat olur diye PayPal Kart kullanayım derken birçok sıkıntı yaşamıştım. Arayınca muhattap bulamama, PayPal'ın TEB'e, TEB'in PayPal'a suç atması ve hiçbir çözüm bulamamaları gibi saçma sapan işler vardı. Yani sonuç olarak zaten kangren olan sistem kesildi diyebiliriz.


 
 PayPal'ın Kapatılmasının Devlet'e Katkısı Ne Peki?


PayPal herhangi bir yerel denetim sistemine girmediği için herhangi bir vergilendirme de yapılmıyordu. Ki bu durum birçok insana yaradığı için PayPal kullanmayı tercih etti. Kapanmasının devlete katkısı ise PayPal üzerinden yapılan alışveriş ve para aktarımlarında vergi kaçırma rahat rahat yapılabiliyordu. Kayıt dışı bir işlem olmayacak yani.


 
 Peki Şimdi Ne Olacak?


Şimdilik değişen bir şey yok. 6 Haziran'da kapanacak. Bunun için 6 Haziran'a kadar PayPal hesabınızdaki parayı ya harcamalı, ya da bir banka hesabınıza aktarmanız gerekli. Ya da çok güzel bir şey yaparak bu haberimizden de bahsettiğimiz gibi LÖSEV'e bağış yapabilirsiniz. Hatta yüksek miktarlarda paranız yoksa bunu yapmanız en güzel hamle olacaktır.
2  Local / Konu Dışı / AMD'den Intel'e Salvolar: Yeni Nesil İşlemcilerde Büyük Performans Artışı! on: June 02, 2016, 05:20:28 AM
Mikroişlemci üreticisi AMD yeni nesil laptop işlemcilerini tanıttı. 7. nesil FX işlemciler öncüllerine göre büyük performans artışı sağlıyor.
Mikroişlemci pazarında yeni çiplerin duyurusu gelmeye devam ediyor. Intel’in dün tanıttığı Broadwell-E işlemcilerine buradaki haberimizde yer vermiştik. Bugünkü haberimiz ise Intel’in tek rakibi AMD’den geldi. Laptop işlemcilerini güncelleyen şirket, yeni seride büyük bir performans artışına imza attığını duyurdu.
 Performans Ne Kadar Artıyor?

Verilen bilgilere göre, 7. nesil AMD FX işlemcilerin yüzde 51 daha hızlı işlem gücü ve yüzde 53 daha hızlı grafik sağladığı belirtiliyor. AMD FX işlemciler Radeon R7 grafik çipiyle birlikte geliyor ve en üst modelin olan AMD FX 9830P ile 3.0 GHz saat hızına ulaşıyor. İşlemcinin sahip olduğu temel hız 3.7 GHz’e kadar yükselebiliyor.


 Güç Tasarrufunda Durum Ne?

Yeni nesil FX işlemilerde güç tasarrufu da maksimize edilmiş. 7. nesil FX işlemciler önceki nesile göre yüzde 12 oranında daha az güç harcıyor. Daha düşük güçlü işlemciler A9, A6 ve E2 ise güç tasarrufunda bir adım önde. Yüzde 46 daha az güç tüketen işlemciler özellikle HD videoların izlenmesi sırasında minimum güç harcayarak pil ömrünü uzatmayı amaçlıyor. AMD’nin yeni işlemcilerinin saat hızlarını ve grafik çiplerini yukarıdaki tabloda görebilirsiniz.
3  Local / Konu Dışı / Samsung'un Bit Kadar SSD'si 512 GB Veri Saklıyor! on: June 02, 2016, 05:19:53 AM
Çiplerin boyutu giderek küçülüyor ama bu kadarı da biraz fazla... Samsung'un pul boyutundaki ve 1 gram ağırlığındaki yeni SSD'si 512 GB depolama alanına sahip.
Çiplerin boyutları inanılmaz bir hızla küçülüyor. Giderek makro alemden mikro aleme terfi eden çiplerin vardığı boyutlar “o kadar da değil” dedirtecek türden. Yanlış anlaşılmasın, bu bir eleştiri değil sadece şaşkınlık. Eminim siz de Samsung’un yeni çipine benzer tepkileri vereceksiniz çünkü bu SSD tam 512 GB veri depolayabiliyor.
 Pul Boyutunda, Sadece 1 Gram Ağırlığında!

Gelecek nesil süper ince ultrabook’lara yönelik tasarlanmış mini SSD, 20mm x 16mm x 1.5mm ölçülerine sahip. Daha anlaşılır şekilde söyleyecek olursak yeni cihaz aşağı yukarı bir posta pulu boyutlarında. Ağırlığı ise sadece 1 gram! Videolar, fotoğraflar, oyunlar, kişisel belgeler… Belki de yılların arşivi sadece bir pul boyutunda ve 1 gram ağırlığında cihaza sığabiliyor.


 5 GB Videoyu 3 Saniyede Yazabiliyor!

Dünyanın ilk 512 GB BGA NVMe SSD’si olarak lanse edilen cihazın üretimine ise başlanmış durumda. “512 GB’ın yanındaki açıklamalar da neyin nesi?” diyecek olursanız, uzun uzun anlatmaktansa SATA SSD’nin 3 katı hızında demeyi tercih ederim. 5 GB videoyu 3 saniyede transfer edebiliyor. Yani hem boyutları küçük, hem depolama alanı yüksek hem de hızlı. Daha da diyecek sözüm yok! Unutmadan, yeni SSD’nin 128, 256 ve 512 GB’lık seçenekleri önümüzdeki aylarda üreticiler için satışta olacak.
4  Local / Konu Dışı / AMD, Dünyanın En Uygun Fiyatlı VR Uyumlu Ekran Kartını Tanıttı! on: June 02, 2016, 05:18:40 AM
Computex 2016'nın oyuncuları ve sanal gerçeklik meraklılarını sevindiren gelişmelerinden biri de AMD Radeon RX 480 oldu. Yeni ekran kartı en uygun fiyatlı VR deneyimini sunuyor.
Tayvan’da gerçekleşen Computex 2016’da tanıtılan yeni donanımlardan biri de AMD’nin makul fiyatlı VR ekran kartı oldu. Dünyanın en ucuz VR uyumlu ekran kartı olarak nitelendirilen Radeon RX 480 hem fiyatı hem de düşük güç tüketimiyle ilgi çekmeyi başardı. Şirketin Polaris mimarisi üzerinde şekillenecek olan yeni kart 199 dolar fiyat etiketine sahip.  Bu fiyatına karşın fiyatları 500 doları bulan yaygın grafik işlemcilere yakın VR deneyimi sunan cihaz 150W gibi düşük bir güç tüketimine sahip.
 AMD'nin VR'dan Beklentisi Yüksek

AMD’nin VR teknolojisi alanındaki bu hamlesinin ardında, şirketin bu alandaki beklentileri  yatıyor. AMD’ye göre sanal gerçeklik teknolojisine olan talep eğitim, eğlence ve üretkenlik alanlarında yakın gelecekte oldukça artacak. VR ekosisteminin giderek gelişeceğini düşünen şirket pazarda dizüstü ve masaüstü VR-hazır sistemlerin üretileceğini ve gelecek 10 yıl içinde 100 milyon müşterinin bulunacağını tahmin ediyor.


 Ne Zaman Satışa Çıkacak?

VR uyumlu AMD Radeon RX 480’in 4GB ve 8GB RAM’li modelleri 20 Haziran tarihinde satışa çıkacak. 4 GB olan model 199 dolardan raflardaki yerini alacak ancak 8 GB’lık modelin fiyatı henüz belli değil.
5  Local / Konu Dışı / Telefonunuzla 3D Video Çekmenizi Sağlayan Kamera Sensörü: Eye-Plug on: June 02, 2016, 05:17:27 AM
Tayvan’daki Computex etkinliğinde tanıtılan Eye-Plug, Android cihazlara takılarak 3D videolar çekilmesini sağlayan bir kamera sensörü.
Artık telefonların kameraları hangi çözünürlükte ve sensörlerle donatılmış olursa olsun, 3. parti geliştiriciler sayesinde birer profesyonel kamera gibi kullanılabiliyorlar. Tayvan’daki Computex 2016 etkinliğinde tanıtılan Eye-Plug, Android cihazlara takılarak 3D videolar kaydedilmesini sağlayan bir kamera sensörü.

Şirketin sözcüsünün açıklamasına göre Eye-Plug, 35 dolar etiket fiyatıyla satışa sunulacak. Aşağıdaki videodan da görebileceğiniz üzere sensör, Google’ın 3D görüntü sağlayan Cardboard’ından çok daha etkileyici bir çözünürlük sunuyor. Ayrıca 3D video çekimi sırasında ikinci bir kamera yardımıyla rötuş ve blurlama da yapabileceksiniz.Birkaç uyarıda bulunayım: Sensör, iPhone’larda çalışmıyor. Android cihazlarda dta tam olarak verim alınabilmesi için USB-C portuna ihtiyaç duyuyor. Yani standart micro USB portuyla kullandığınızda, videonun daha titrek çıkması ve istenilen renk doygunluğuna ulaşılmaması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
6  Local / Konu Dışı / İngiltere Televizyonu BBC'nin Raspberry Pi Rakibi Bilgisayarı Satışa Çıktı! on: June 02, 2016, 05:16:57 AM
İngiltere Devlet Televizyonu BBC'nin Raspberry Pi rakibi mikro bilgisayarı herkes için satışa çıktı. Ülkedeki okullarda ücretsiz dağıtılan kart bilgisayarın özelliklerine ve fiyatına birlikte göz atalım.
Kart bilgisayarlar hem “çerez” fiyatıyla, hem de sunduğu geliştirme olanaklarıyla günümüzün en popüler ürünleri arasında. Farklı amaçlar için kullanılabilen cihazlar eğitim odaklı kullanım için de uygun bir çözüm sunuyor. İngiltere’nin TRT’si olarak nitelendirebileceğimiz devlet televizyonu BBC’nin ülkedeki öğrencilere yönelik geliştirdiği “micro:bit” adlı kart bilgisayar da bunlardan biri.
 Yeni Cihazın Fiyatı Ne?

Raspberry Pi rakibi cihazın fiyatı ise 19 dolar olarak açıklandı.
 

 Özellikleri Neler?

BBC’nin "micro:bit"inde 32-bit ARM Cortex M0 işlemci ve 5x5 grid programlanabilir LED yer alıyor. Micro USB port, Bluetooth, 20 pin edge bağlantısı sunan cihaz, Raspberry Pi ve Arduino gibi diğer proje kartlarının bağlanmasına olanak sağlıyor. 19 dolarlık fiyata sahip "micro:bit"i Birleşik Krallık merkezli online satış sitelerinde bulabilirsiniz.
7  Local / Pazar Alanı / Qt Bitcoin Trader'a Script Yazdırılacak on: June 01, 2016, 09:14:04 AM
Konuyu bilen biliyordur. İstediğim algoritmayı yazabilecek kişiler ulaşırsa ücreti mukabilinde yaptırmak istiyorum.
8  Local / Konu Dışı / İzinsiz Drone Uçurmanın Cezası, Drone’un Fiyatından Kat Kat Daha Fazla Olacak on: May 31, 2016, 08:58:41 AM
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yönetmelikte yapacağı değişikliklerle drone’larla ve uçaklarla ilgili bazı cezai yaptırımlarda bulunacak.
Drone’ların kullanıldığı farklı alanlarla ilgili bu zamana kadar birçok haber paylaştık. Askeri koşullarda kullanımı uygun olmasından dolayı devletler, drone’ların üzerinde artık daha çok titremeye başladı. Bunun yanında büyük kargo şirketleri (örneğin Amazon), ürünlerini müşterilere drone’larla teslim etmek için kolları yıllar öncesinden sıvamıştı. Kurumsallığın üst seviyede olduğu alanlarda drone’ların kullanımıyla ilgili genel olarak bir sorun yaşanmaz. Çünkü prosedürler ve çalışma prensipleri bellidir. Fakat 3. kişilerin satın almasıyla drone’ların amacı dışında kullanılması da kaçınılmaz oluyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, bunun önüne geçilmesi amacıyla yönetmelikle ilgili bazı değişikliklere gitmeye hazırlanıyor.Örneğin drone’ların izinsiz olarak kullanılmasının cezası tam 6 bin TL. Kaydı olmayan bir drone’un uçurulması zaten başlı başına bir ceza. Bir de yasaklı bölgelerde uçurursanız bu rakamdan çok daha yüksek cezalar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Şimdi yönetmelikte olması planlanan para cezalarının nasıl olacağına bir bakalım:
 
Uçakta sigara ve benzeri madde içimi: 1500 TL
İnsansız hava araçlarının izinsiz, kayıtsız, tescilsiz uçurulması, uçuşa yasak bölgelerde uçurulması. 6 bin TL
Bu araçlarla özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi. 1500 TL
Güvenlik kontrol noktalarında uyarılmasına rağmen taranmaya, elle aranmaya mukavemet gösterilmesi, güvenlik personelinin işini yapmasına engel olunması. 1500 lira.
Güvenlik tahditli alanlara yetkisi olmadığı halde girmek ya da yetkisiz kişilerin girişine yardımcı olmak. 1500 TL
İzinsiz lazer ve/veya havai fişek gösterisi gerçekleştirilmesi. 1500 TL
Havaalanı giriş kartını uygunsuz kullanmak. 1000 TL
Uçuş kurallarının ihlal edilmesi, kabin görevlilerinin görevini yapmaya engel olmak. 1500 TL (eski ceza 1162 TL)
Uçuş emniyetini riske edecek şekilde hava araçlarına lazer tutulması, uçak haberleşmesine müdahale edilmesi. 12 bin TL (eski ceza 11 bin 625)
Kokpit kurallarının ihlal edilmesi (pilota verilen ceza): 2500 TL (eski ceza 1162 TL)

Taslağın 1 Ağustos 2016 tarihinde, son şeklini almasıyla birlikte yürürlüğe girmesi planlanıyor.
9  Local / Konu Dışı / Reddit'in CEO'su Steve Huffman: Bütün Bilgilerinizi ve Sırlarınızı Biliyoruz on: May 31, 2016, 08:55:46 AM
Bir röportaja katılan Reddit CEO'su Steve Huffman, kullanıcılarının en büyük sırlarını bile bildiklerini söyledi.
İnternetin en kalabalık platformlarından birisi olan ve birçok bilgili insan bulabileceğiniz Reddit, son yıllarda yaşanan hack saldırıları ve açıklamalarla gündemden düşmüyor. Ünlü sitenin CEO'su olan Steve Huffman, TheNextWeb (TNW) tarafından düzenlenen TNW Conference'ta katıldığı röportajda Reddit kullanıcılarını sinirlendirebilecek bazı söylemlerde bulundu.

Reddit'in nasıl bir platform olduğundan bahseden, internet sitesinin arkasındaki ekibi tanıtan ve Reddit üzerinden nasıl para kazandıklarına değinen Steve Huffman, kullanıcılarının kişisel bilgilerine sahip olduklarını ve bu bilgilere göre reklam verdiklerini açıkladı. Bu durumu "Bütün ilgi alanlarınızı biliyoruz. Sadece Facebook üzerinden paylaşmaya gönüllü olduklarınızı değil, aynı zamanda en karanlık sırlarınızı da biliyoruz" sözleriyle anlatan Steve, bazı Reddit üyelerinden tepki aldı.
 

Reddit'in bundan birkaç sene sonra düşüşe geçebileceğini belirten sunucu, Steve'e bunu önlemek adına ne gibi planlar yaptıklarını sordu. Soruya kendinden çok emin bir şekilde cevap veren Steve "İnternetteki en iyi topluluğa sahibiz. Bazıları tasarımımızın kötü olduğunu, daha iyi olabilecek şeyler olduğunu söylüyor ancak bu söylemler tamamen boş. Bir restaurant düşünün. Müşteriler mükemmel ortamı ve iğrenç yemekleri olan bu restauranta gelmezler, öte yandan sıradan bir ortamı olan ve enfes yemekler sunan restauranta gelirler. Biz de buyuz. Bizi sevmeyebilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz ancak internetteki en enfes yemekler bizde."
10  Local / Konu Dışı / Intel'in İlk 10 Çekirdekli İşlemcileri Tanıtıldı: Broadwell-E on: May 31, 2016, 08:53:46 AM
Mikro işlemci devi Intel ilk 10 çekirdekli işlemci ailesini tanıttı. Broadwell Extreme Editon olarak adlandırılan çipler ile 3.5 GHz saat hızına ulaşmak mümkün.
Tayvan’da gerçekleşen Computex 2016 etkinliğinde yeni ürünler gelmeye devam ediyor. Daha çok tüketici elektroniğine odaklanan ilk günün ardından PC donanımları da sahne almaya başladı. Dünyanın en büyük mikroişlemci üreticisi Intel’in yeni işlemci ailesi Broadwell-E tanıtıldı.
 10 Çekirdekli İşlemci Ne Sağlıyor?

Yeni işlemcilerin en dikkat çeken yanı tamamen en yüksek hız ve performansa odaklanmış olması. Bu nedenle “Extreme” ekini alan Broadwell-E işlemciler aynı zamanda Intel’in ilk 10 çekirdekli işlemci ailesini de oluşturuyor. Aynı anda eş zamanlı olarak 20 işi yürütme kapasitesine sahip olan Broadwell-E işlemciler 3 GHz saat hızına ulaşabiliyor. Bu hız Turbo Boost teknolojisi ile 3.5 GHz’e kadar yükselebiliyor. Intel Broadwell Extreme Kimlere Yönelik?

Intel’in yeni işlemci ailesiyle hedeflediği kitle arasında tabii başta oyuncular, video editörler ve 3D artistler yer alıyor.  Intel’in yeni işlemcilerinin gücüne şöyle bir örnek verebiliriz; 4K çözünürlükte oyun oynarken oyun için görüntülerin 1080p kodlanarak Twitch üzerinden yayınlanması mümkün. Bu işlemler aynı anda yapılabiliyor. Yüzde 35’e kadar 3D render hızı sağlayan Broadwell-E işlemciler, Adobe Premiere programında yüzde 25’e kadar hızlı video editleme şansı sunuyor. Yeni ürünlerin saat hızları, detaylı özellikleri ve fiyatlarını yukarıdaki tabloda bulabilirsiniz.
11  Local / Konu Dışı / AMD’nin Yeni Nesil GPU’su, Crossfire Testlerinde Titan X’i Fena Tokatladı on: May 27, 2016, 01:43:27 PM
Ekran üreticilerinin babalarından olan AMD’nin Polaris 10 mimarili yeni nesil ekran kartı, Titan X’i geride bıraktı.
NVIDIA ve AMD. GPU üretiminde dünyanın en saygın iki şirketinin ürettiği yeni nesil ekran kartları, ağır grafik işlemler yapan kişilerin ve oyun severlerin tercihlerinde ilk sıralarda yer alır. Son yıllarda NVIDIA’nın GeForce serisinin potansiyeli AMD’nin Radeon ve Polaris çözümlerine oranla daha etkili olduğu bir gerçek olsa da Crossfire testlerinde ortaya çıkan puanlar, AMD’nin de yavaş yavaş eski günlerine dönüş sinyalleri verdiğini gösteriyor.

3D Mark grafik sonuçlarına baktığımızda AMD’nin Polaris 10 mimarili yeni ekran kartı 67DF:C7 CF, GeForce GTX Titan X’i geride bıraktı. AMD’nin yeni çözümü 25803 puan alarak 22903 puan alan GeForce Titan X’i geride bıraktı. Tek GPU’lu GTX 1080 ise ‘dünyanın en hızlısı ve en iyisiyim’ der gibi listenin ilk sırasında kalmaya devam ediyor.Geçtiğimiz ay PlayStation 4.5’in ismi ve özelliklerinin nasıl olacağından bahsetmiştik. Bu cihazda AMD’nin 4. nesil Graphics CoreNext (GCN) mimarisini kullanan "Polaris" ekran kartlarının kullanılması bekleniyor fakat ne zaman satışa sunulacağı henüz belli değil.
12  Local / Konu Dışı / ​Antibiyotiğe Dayanıklı Olan Bakteri, Dünya Çapında Yayılmaya Başladı! on: May 27, 2016, 01:42:40 PM
Bilim insanları milyonlarca insanı öldürme potansiyeline sahip olan antibiyotiğe dayanıklı bakterinin yayılmaya başladığını keşfettiler.
İnsanlığın dünya üzerinde hakimiyet kurduğu ve çoğalmaya başladığı en ilk dönemlerden beri toplu salgınlar ve ölümler yaşanmaktadır. Çok üzücü olmasına rağmen nüfusu kontrol altında tutan ve ne önlem alınırsa alınsın, bir şekilde çıkış yolu bularak milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan bu salgınlar, günümüzde kendini ebola ve kuş gribi gibi şekillerde gösteriyorlar. Sürekli olarak değişime uğrayan bu salgınlara bir yenisi eklenmiş olabilir.

Yaklaşık bir ay önce yayınlanan bir araştırma raporu, antibiyotiğe karşı dayanıklılık gösteren ve ilaçlardan etkilenmeyen bir bakteri türünün keşfedildiğini ortaya koymuştu. Bakterileri öldürme ve bakteri bazlı hastalıkları bitirme amacıyla geliştirilmiş olan antibiyotiklerin bile bu yeni bakteri türü karşısında etkisiz kaldığı için şaşırdıklarını açıklayan bilim insanları, yayılması durumunda bu yeni bakteri türünün 2050 senesine kadar 10 milyon kişiyi öldürebileceğini açıklamıştı. Bundan ötürü bakterinin yayılmaması için fazladan çaba sarf ediliyordu ancak bugün American Society for Microbiology tarafından paylaşılan bir bilgi, çabaların yetersiz kaldığını ortaya koydu.Antibiyotiklere karşı dayanıklılığı olan bakteri türünün neden olduğu ilk vakanın tespit edildiğini bildiren kurum, Amerika'da yaşayan 49 yaşındaki kadın hastanın antibiyotik tedavisine cevap vermediğini açıkladı. Talihsiz kadının durumunun gözlemlenmesiyle birlikte bakterinin Amerika'ya da yayıldığını anlayan araştırmacılar, bakterinin yakın zamanda daha çok ülkeye yayılacağını düşünüyor. Durum hakkında açıklama yapan CDC Yöneticisi Tom Frieden "Bu olaylar, antibiyotiklerin ömrünün sonuna geldiğini gösteriyor" şeklinde konuştu.
13  Local / Konu Dışı / ​Kablosuz Veri Transferinde Hız Rekoru Kırıldı! on: May 26, 2016, 12:54:06 PM
Mühendisler kablosuz veri transferi hız rekorunu geliştirmeyi başardılar.
Dünyanın en büyük bilgi paylaşım platformu olan ve neredeyse her şey hakkında bilgi barındıran internet, çoğu ülke tarafından temel insan ihtiyaçlarından birisi sayılıyor. Günden güne büyüyen ve bilgi birikimini katlayarak arttıran internet, maalesef hala hız sorunlarıyla anılıyor. Bu konuya kesin bir çözüm getirebilmek adına uğraşan, veri transferi teknolojisini geliştirmeye çalışan mühendisler yeni bir rekora imza attıklarını açıkladılar.

Fraunhofer Enstitüsü'nde görevli olan mühendisler, kablosuz veri transferinde saniyede 6 gigabit hıza ulaşmayı başardılar. Geliştirdikleri sistemle 71 - 76 GHz radyo frekansında veri paylaşımı yapan mühendisler, 45 katlı bir kule üzerinden 37 kilometre uzaklıkta bulunan kaynağa veri gönderdiler. Bu sistem sayesinde 24 megabit hıza sahip olan 250 adet internet bağlantısı kurulabileceğini belirten mühendisler, geliştirdikleri sistem sayesinde fiber optik kablo döşeme masraflarının azalabileceğine dikkat çektiler.


http://www.webtekno.com/internet/kablosuz-veri-transferinde-hiz-rekoru-kirildi-h17337.html
14  Local / Konu Dışı / bu eziyete ne diyorsunuz on: May 20, 2016, 12:13:10 AM
facebookta gezinirken gördüm bir an zıvanadan cıktım ama sonra kendime geldim sizlere bu video paylaşmak istiyorum

Keko Rap : https://www.facebook.com/incicaps/videos/1279212502111841/


Sesi hoşmuş gencin de parça secimi cok yanlış CheesyCheesy
15  Local / Konu Dışı / TÜBİTAK, Uzay Projesinde Çalışacak Personel Arıyor! on: May 19, 2016, 05:31:25 PM


TÜBİTAK, Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün (UZAY) uydu ve uzay projelerinde görev vereceği yeni personeller arıyor.

 
Bugün iş ilanları maaşallah akıyor. Apple’ın ‘evden çalışabilecek personel' iş ilanının ardından TÜBİTAK da Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün (UZAY) uzay ve uydu projelerinde görevlendireceği yeni personeller aradığını duyurdu.

Yapılan yazılı açıklamaya göre temel bilimlerle birlikte elektrik, elektronik, bilgisayar, makine ve uçak mühendisliği gibi farklı bölümlerden mezun olmuş toplam 37 Ar-Ge ve 4 teknisyen işe alınacak.

Ar-Ge pozisyonu için aranan personellerden 4 yıllık eğitim aldığı yükseköğretim ya da buna denk yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının ilgili bölümlerinden ya da yabancı dille eğitim veren üniversitelerden mezun olma şartını koyan kurum, yabancı dil bilgi seviye tespit sınavından da en az 70 puan alınmış olmasını istior. Erkek adaylardan askerliğini ya tamamlamış ya da tecil ettirilmiş olma şartını koşan TÜBİTAK’ın iş ilanına resmi internet sitesinden ulaşılabilecek.En geç 6 Haziran 2016’ya kadar kariyer.uzay.tubitak.gov.tr sitesi üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.
16  Local / Konu Dışı / WhatsApp'a Yeni Bildirim Özelliği Geldi! on: May 19, 2016, 05:30:46 PM


Geçtiğimiz günlerde Windows ve Mac için masaüstü istemcisini tanıtan WhatsApp uygulamasına yeni bir bildirim eklendi. Bu özellik sayesinde, mesajlaşma uygulamasının hangi platform üzerinden aktif olduğu anlaşılabiliyor.

 
Akıllı telefonların olmazsa olmaz uygulaması WhatsApp birçok yenilik ile güncelleniyor. Geçtiğimiz günlerde WhatsApp mobil uygulamasına ek olarak Windows ve Mac için WhatsApp istemcisi yayınlanmıştı. Buradaki haberimizde sizlere aktardığımız gelişmeden bir süre sonra, Whatsapp masaüstü istemcilerinin karışıklığa neden olmaması için “yeni bildirim” özelliği mobil uygulamaya eklendi.
 Yeni Bildirim Özelliği Ne Sağlıyor?

Whatsapp bildirim özelliği, masaüstü ve mobil uygulamayı bir arada çalıştıran kullanıcıların işini kolaylaştıracak. Öncelikle, WhatsApp masaüstü istemcisinin çalışabilmesi için telefonunuzun internete bağlı olması gerekiyor.  Sohbet servisi sunucu bazlı çalıştığı için bu sırada yaptığınız mesajlaşmalar kaydediliyor ve siz gerek mobil cihazınızda gerekse masaüstü istemcinizde tüm içerikleri görebiliyorsunuz. Yeni WhatsApp Bildirimi Nasıl Çalışıyor?

Eklenen yeni bildirim ise WhatsApp’ın masaüstü istemcisinin açık olması sırasında mobil uygulamada ortaya çıkıyor ve kullanıcıyı uyarıyor. Yeni bir mesaj geldiğinde, eğer web istemcisi açıksa kullanıcıya “web istemcisi hala aktif” mesajı gidiyor. Eğer kullanıcı mobil cihazdan devam etmek isterse bu yeni bildirime dokunması yeterli. Bu durumda, anlık mesajlaşmayı tekrar mobil cihazın üzerine alıyor. Böylece, mesajlaşma sırasında birincil cihazın hangisi olduğu da belirlenmiş oluyor. Eğer istenirse masaüstü istemciden konuşmayı sürdürmek de mümkün. Olası karışıklıkların önüne geçmek için yapılmış bu yenilik kullanıcıların işini de kolaylaştıracak gibi görünüyor.
17  Local / Konu Dışı / TÜBİTAK’ın Projesini İplemediği 10. Sınıf Öğrencisi, 2 Ödül Birden Kazandı on: May 19, 2016, 05:29:21 PM


10. sınıf öğrencisinin maden ocaklarındaki işçilerin hayatlarını kurtarmaya yönelik geliştirdiği projesi, iki ödül almayı başardı.

 
TÜBİTAK’ın Liselerarası Proje Yarışması’na almayı uygun görmediği 10. sınıf öğrencisi Tuna Ilgın Kozak’ın projesi, MEF Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması’nda Fizik dalında birincilik ödülü ve İnovasyon ödülünü kazandı. Tuna Ilgın’ın projesi, maden ocaklarında çalışan işçilerin anlık olarak konumlarının kayıt altına alınmasını ve acil durumlarda müdahale edilmesi için yerlerinin daha kolay saptanmasını amaçlıyor.

TÜBİTAK’ın projesiyle ilgilenmediği Tuna Ilgın, yine de kendisine güvenerek İzmir'deki 5. DOESEF'e ve İstanbul'daki 25. MEF Proje Yarışmalarına başvurdu. DOESEF ile Londra’daki International Youth Science Forum etkinliğinde ülkemizi temsil edecek olan Tuna Ilgın, 25. MEF Proje yarışmasında ise hem Fizik dalında birincilik hem de inovasyon özel ödülünün sahibi oldu.Projesinin hem çıkış nedenini hem de amacını anlatan Tuna, şunları söyledi: "13 Mayıs 2014 tarihinde, Soma'da 301 madencinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan facia karşısında herkes gibi ben de çok etkilendim. Madenden sağ kurtarılan madencinin sözleri beynime kazınmıştı. “Çizmelerimi çıkarayım mı, sedye kirlenmesin.” Bu kadar işine sahip çıkarak, inanarak yapan insanların hayatlarının öylece hafife alınması, ölümün bu kadar ucuz olması ve annemin ağlayarak o insanların geride bıraktıklarına üzülmesi projemin çıkış nedenidir.

Projemle madenlerde çalışan işçilerin, anlık olarak konumlarının kayıt altına alınması ve acil durumlarda müdahale edilecek yerlerin daha kolay saptanabilmesini amaçladım. Bunu yapabilmek için öncelikle radyo frekansının da, havada ışık ile aynı hızda yayılması prensibinden yararlanarak mesafeyi ölçme işlemini düşündüm. Sistem yeraltında olduğu için buraya uygun cihazları farklı olarak tasarlamak gerekiyor. Her cihaz aradaki mesafeyi ölçmek için kendi içinde bulunan hassas zaman ölçümünü kullanıyor. Cihazları birbiri ile senkronize etmek çok zor olduğu için mesafe hesaplaması, her cihazın içindeki kendi hassas zaman ölçümüne dayanıyor. Kapalı Alan Konum Belirleme için kullandığım yöntem, gönderilen ve geri dönen sinyaller arasında geçen zamanı ölçerek mesafeyi bulma prensibine dayanır. Bu yönteme Uçuş Zamanı/Time of Flight deniyor.”TÜBİTAK’ta yaşadığı hayal kırıklığının yerini sonradan aldığı ödüllerle bir başarı hikayesine dönüştüren Tuna Ilgın, bu konuyla ilgili olarak da şunları söyledi: “Çok değerli Fizik öğretmenim Arzu Çıkal ve ailemin desteği ile iki yıldır üzerinde çalıştığım TOF/Uçuş Süresi ile Maden içinde konum belirleme projemle bu yılın başında TÜBİTAK Liselerarası Proje Yarışmasına başvurdum. Ancak sergilenmeye bile değer görülmedi projem. Böyle güncel ve hayat kurtarıcı olabilecek bir projenin olumsuz karşılanması karşısında hem şaşırdım, hem de üzüldüm.

Fakat ben projeme inanıyordum, öğretmenim de bana. Pes etmedik ve İzmir'de 5. DOESEF'e ve İstanbul'da 25. MEF Proje Yarışmasına başvurduk. DOESEF sonunda London International Youth Science Forum etkinliğinde projemi temsil edeceğim. DOESEF'te yaşadığım deneyimler ile birlikte biraz da üzerimdeki acemiliği atmanın verdiği güvenle 25. MEF Proje yarışmasında Fizik dalında hem birincilik, hem de inovasyon özel ödülüne layık görüldüm. Adım söylenip sahneye çıktığımda heyecandan daha çok mutluluk hissettim. Kocaman gülümsemek istedim, ama yapamadım.”19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili olarak da düşüncelerini açıklayan Tuna Ilgın, “Bize 19 Mayıs'ı armağan eden Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm silah arkadaşlarının ve vatanımız için canlarını feda eden, cephede savaşan erimizden, kundağındaki bebeği ile mermi taşıyan annelerimize kadar herkesin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Atatürk'ün dediği gibi “Bütün ümidim gençliktedir. Her kafanın anlamakta aciz olduğu yüksek bir varlıktır gençlik.” sözünü hatırlatarak 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı da kutluyorum” dedi. Bizler de kendisini Webtekno ailesi olarak gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz."

Kaynak: Sözcü
18  Local / Konu Dışı / BTK’dan Uyarı: Reklam SMS’lerini Reddederken Dikkat Edin! on: May 18, 2016, 11:43:17 PM


Siber güvenlik konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, reklam SMS’lerini engellerken dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

 
1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren firmaların kullanıcıların izni olmadan reklam içerikli SMS’ler atması yasaklanmış, bu yasağa uymayan şirketler için ağır yaptırımlar uygulanacağı açıklanmıştı. 6563 sayılı e-ticaret düzenlemesine ilişkin kanun kapsamında yer alan bu uygulama, kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilecek şekilde kullanılmaya başlandı.

İstenmeyen SMS listesinden çıkmak isteyen kullanıcılardan yine SMS yolu ile T.C. kimlik numaralarının talep edildiğini belirten BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, “Bu büyük bir tuzak. Listeden çıkmak isterken verdiğiniz T.C. numaranız ile bütün kimlik bilgilerinizi başkalarının ellerine veriyorsunuz” dedi. Eğer reklam mesajları almaya devam ediyorsanız, e-mail ya da faks olarak mesajınızı (0212) 5142144 numaralı faks adresine ya da istanbul.tim@gtb.gov.tr adresine elektronik posta olarak gönderebilirsiniz.Bunun dışında Sayan, telekomünikasyon sektörü üzerinde vergi yükünün kalem sayısı yönünden azaltmasını istedi. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ise sektördeki girişimciliğin başarılı olması için verimli bir vergi yapılandırılmasının şart olduğunu belirtti.
19  Local / Konu Dışı / Prison Break’in Yeni Sezonunda Bir de Türk Oyuncu Oynayacak! on: May 18, 2016, 11:39:43 PM


Aradan geçen 8 yılın ardından 5. sezonla birlikte tekrar ekranlara gelecek olan Prison Break’in yeni sezonlarında bir Türk oyuncu yer alacak.

 
2005 ile 2009 yıllarında herkesin bir sonraki bölümünü merakla beklediği efsane dizi Prison Break, 8 yıllık aradan sonra yeni bölümlerle ekranlara çıkmaya hazırlanıyor.

Dizinin 5. sezonunun çekileceği haberini aslında geçtiğimiz yıl almıştık, dün de dizinin resmi YouTube hesabından sezonun ilk fragmanı yayınlanmıştı. Bunun heyecanı yetmiyormuş gibi bir başka haber daha aldık: Dizide bir de Türk oyuncu yer alacak.

Alman Bild Gazetesi’ne konuşan 42 yaşındaki Numar Acar, Prison Break’in yeni bölümlerinde yer alacağını söyledi. Ekiple birlikte Kanada’daki çekimlerde yer aldığını söyleyen Acar, “Muhteşem oyuncuların yer aldığı bir dizide rol alacağım için çok heyecanlıyım” dedi.Peki Numar Acar kimdir? 7 Ekim 1974 yılında Gümüşhane’de dünyaya gelen Acar’ı, Ata Demirer’in oynadığı Berlin Kaplanı filminden tanıyorsunuz. 8 yaşına kadar ülkemizde yaşayan, daha sonra ailesiyle birlikte Almanya’ya yerleşen Acar, burada inşaat mühendisliği okuduktan sonra tiyatro eğitimi almaya başladı. Profesyonel oyuncu kariyerini 2002 yılında rol aldığı Kebab Connection filmiyle başlatan Acar, daha sonra birçok filmde de rol aldı. Oyuncu, 2014 yılında Homeland isimli dizide de rol almıştı.

KAYNAK
20  Local / Konu Dışı / Google Spaces Nedir, Nasıl Kullanılır? on: May 18, 2016, 11:38:14 PM


Google'ın yeni sosyal uygulaması Spaces yayınlandı. Uygulamanın neler sunduğuna ve nasıl kullanıldığına ayrıntılı olarak göz atmaya ne dersiniz?

 
Google bir türlü vazgeçmediği sosyal uygulama kategorisinde bu defa şansını Spaces ile deniyor. Dün buradaki haberimizde sizlere duyurduğumuz uygulamanın detaylarına birlikte göz atmaya ne dersiniz? İsterseniz hiç vakit kaybetmeden öncelikle Spaces’ın kullanım amacına bakalım ve nasıl kullanıldığıyla devam edelim…
 Google Spaces Nedir?

Google Spaces tanımlanırken “küçük gruplar için paylaşım” uygulaması denildiğini görüyoruz. Uygulamada temel mantık bir alan oluşturmak ve başkalarını bu alana davet ederek paylaşım sağlamak. Tabii ki bu noktada oluşturduğunuz alana davet edeceğiniz kişi sayısını siz belirlediğiniz için, grupların küçük mü yoksa büyük mü olacağı biraz sizin elinizde. İsterseniz alanınıza tüm Facebook ya da Twitter takipçilerinizi davet edebilir ve oldukça büyük bir grup oluşturabilirsiniz. Google Spaces'te Neler Paylaşılır?

“Alanların konusu ne oluyor, neler paylaşılıyor?” derseniz sorunuzu kısaca “siz ne isterseniz onlar” diye cevaplayabiliriz. Örneğin, “En Güzel Aşk Şarkıları” başlığı ile bir alan oluşturarak YouTube’dan bulduğunuz birkaç şarkıyı alana ekleyebilir ve davet ettiğiniz kişilerden yeni paylaşımlar yapmalarını isteyebilirsiniz. Ya da oluşturduğunuz alanda güncel bir konuyu tartışmanız mümkün. Uygulamanın en güzel yanı, alana eklenebilecek tüm içeriklerin uygulamadan çıkmadan bulunabilmesi. Uygulama içinden Google linki, YouTube videosu ya da kendi çektiğiniz fotoğraf ve videoları alana eklemeniz mümkün.
 Google Spaces'te Alan Oluşturmak

İsterseniz bir örnek alan oluşturalım ve Google Spaces’e bir bakalım…

- Spaces uygulaması, mevcut Google hesabınız üzerinden çalışıyor. Uygulamayı açtığınızda sizi karşılayan "hoşgeldiniz" ekranı üzerinden "alan" oluşturabilirsiniz.- Öncelikle alanımıza bir isim verelim. Ne olduğu bize kalmış... Ben "Google Spaces'ı Beğendiniz Mi?" isimli bir alan oluşturdum. Amacım konuyu başkalarıyla tartışmak.- Konuyu tartışacağım ama ya paylaştığım kişilerin Google Spaces hakkında bir bilgisi yoksa! O zaman bir haber linki de ekleyip alanımı zenginleştireyim. Haberi uygulama içindeki Google üzerinden arama yaparak bulabilirim. İstersem kırmızı çerçeve içindeki seçeneklerden YouTube videosu, fotoğraf  ya da metin ekleyebilirim.- Google Spaces haberini Webtekno'da buldum. Bunu alanıma ekleyemek için kırmızı çerçeve içindeki ikona tıklıyorum...- Başlığı yazdım, haberi ekledim... Artık alanım hazır olduğuna göre birilerini davet ederek paylaşıma başlayayım... Bunun için kırmızı çerçeve içindeki "Şu yolla davet et" kısmına tıklamam yeterli...- Alanımı ister Facebook'tan, ister Twitter'dan, ister Whatsapp'tan paylaşabilirim. Sonuçta elimde bir link var ve bunu istediğim yerden, istediğim kişilere iletebilirim. Ben şimdilik çok kişiye söylemek istemiyorum. O nedenle Whatspp'tan sadece Kudret'e gönderiyorum ve Google Space'i beğenmiş mi soruyorum.- ....Ve işte beklenen bildirim sonunda geldi...- Gördüğünüz gibi gelen cevap çok net! Cheesy- Ben o kadar kötümser değilim... Bence siz de kötümser olmayın, Google Spaces'e bir şans verin.


İşte Google Spaces böyle bir uygulama... "Bir deneyelim, neyin nesiymiş bakalım" derseniz uygulamayı aşağıdan indirebilirsiniz.
Android : http://tr.fobito.com/android/spaces
İos : http://tr.fobito.com/ios/spaces

KAYNAK
Pages: [1] 2 3 4 5 6 »
Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!