Bitcoin Forum
June 22, 2021, 05:52:07 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.21.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 68 »
1  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Gizlilik Coinlerinin Felsefesini Anlamak on: June 17, 2020, 01:23:44 PM
Normalde sizin bilgililerinize, cüzdanınıza birisi erişmek istiyorsa, bilgisi olması şart, yani buradaki işlerden habersiz bir kimsenin bu tür bir girişimde bulunması imkansız. Peki gizlilik coinleri adlandırılan bu koinler ne işe yarıyor, yani tam olarak güvenlilik sağlıya biliyorlar mı? Bu coinleri almak içinde bir takım işlemler yapıyoruz, normal olarak bilgilerimiz bir veri tabanında depolanıyor, ya ordan sizdırılırsa, sorularım belki mantıksız gele bilir, ama beni ilgilendiren bir konu, sıradan bir koin için zaten bu durumlar mümkün eyvallah da, gizlilik koinlerinin bu durumda rolü ne.

Olayın amacı güvenlik değil gizlilik hocam.
Durum farklı. @Lachrymose'un anlattıklarına tamamen katılıyorum. İnsan yaşadıkça, tecrübe edindikçe kişisel veri mevzusuna biraz daha takılıyor.
2  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Barcelona ($BAR) Taraftar Token [FTO, Güncel Değerlendirme ve Fiyat Tartışma] on: June 17, 2020, 01:06:58 PM
Eleştirilere kısmen katılıyorum. Ama bu piyasada çöpün bile para ettiğini gözümle gördüğüm için BAR token için çok umutluyum. Bugüne kadar satışı yapılan tüm tokenler ciddi yükseliş yakaladı.
Bu arada bugüne kadar satışı yapılıp, al-sat yapılabilenleri yazayım.

Atletico Madrid
Galatasaray
Juventus
Paris St. Germain

Bir de OG diye bir oyun platformunun tokeni var.

Bence BAR ciddi bir kâr bırakabilir. Yakalayabilirsem almayı deneyeceğim ama ilk gelen alır mantığı olacağı için yakalamak zor olabilir.
3  Local / Konu Dışı / Re: Irkçılık, George Floyd ve Biraz Tarihi Bilgi. on: June 17, 2020, 12:43:13 PM
Bazen değerlendirirken bir şeyler anlatmakta zorlanıyor insan. Çok yazık ki bir insan hayatı üzerinden olay propagandaya döndü ve şu anda bence asıl mesele unutuldu. İnsan hayatı gerçekten çok ucuz...
4  Local / Konu Dışı / Android Auto hakkında bilgisi olan varmı? on: June 17, 2020, 12:38:18 PM
Arkadaşlar arabamda 2 yıla yakındır kablo ile bağlayarak Android Auto kullanıyordum. Ama geçenlerde nedense birden arabadaki medya sistemi sıfırlamış kendini.
O günden beri bir sorunum var. Öncelikle dil İngilizce olmuştu onu düzelttim ve normale getirdim. Ama şimdi mesajlarda sorun yaşıyorum. Eskiden mesaj (SMS veya Whatsapp) geldiğinde bildirim gelir ve üzerine dokunduğumda sesli olarak mesajı okurdu. Şimdi yine okuyor ama Türkçe içerikli mesajı İngilizce olarak okumaya çalışıyor ve haliyle saçmalıyor.

Denediklerim;

Cihazı tekrar factory reset yaptım.
Telefonu kapa-aç yaptım.
Android Auto'nun tüm ayarlarına göz gezdirdim.
Google Asistan dilini Türkçe yapıp, İngilizce seçeneğini tamamen kaldırdım.


Bir de spotify'den müzik çalmasını istediğim zamanlarda problem oluyor. Türkçe bir şarkı veya sanatçı ismini söylediğimde genel olarak ilgili parçayı çalmaya başlıyor. Ama ne yaparsam yapayım yabancı bir ismi anlamıyor. Bunları çözemedim bir destek atarmısınız?
5  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Yobit ve dice token on: June 16, 2020, 11:13:02 AM
1 satoshi bile olsa 0.07BTC yapar ki kimsenin bunu alabileceğini düşünmüyorum. Sıkıntılı bir borsa Yobit bu konuda. Yatırma-çekme de falan sorun yok ama bu tarz shit*shit coin sayısı olabildiğine fazla. Saçma sapan bütün coinleri listeliyorlar. Bu da adlarını kötüye çıkarıyor işte.

Vıtalık cınsınden ederı de olsa olsun hocam tas attınız da kolunuz mu yoruldu varsın satoshı olmasın vıtalık olsun

Dediğiniz de doğru fakat hiç sanmıyorum hocam. Vitalik olarak bile bir değeri olmaz bunun. Yobit bir süre milleti bununla oyalayıp, başka bir shit çıkarır ortaya. Bence artık Yobit diye bir şey kalmadı. Bununla ilgili konuşmaya gerek bile yok. Çünkü böyle devam ederse sonunda birisi çarpılacak orada fena şekilde.
6  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Blokzincir Ekonomisi, Koronavirüs'ü Yenebilir mi? on: June 14, 2020, 08:51:36 AM
Blokzinciri (veya blok zinciri) diyelim lütfen. Bu blokzincir kelimesi nereden çıktı nasıl yayıldı bilmiyorum, ama beni rahatsız ediyor.

Tedarik zincirine de (supply-chain), tedarikzincir diyelim o zaman. Böyle saçma bir kullanım olur mu?

Hocam amaç blockchain kelimesini Türkçeleştirmek Smiley Kelimeyi millileştirelim ki sonrasında teknolojisini de milli şekilde üretelim. Bir "i" harfi yüzünden birbirimizi kırmaya gerek var mı?

O millileştirme olayı eskidenmiş hocam. Dilimize giren yeni kelimeler artık genellikle yabancı kelimenin Türkçe telaffuzu şeklinde oluyor. Hassas bir konu ama artık zaten sanki eskisi kadar da dil bilgisi olayını kimse önemsemiyor.
7  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Binance IEO - Cartesi on: June 14, 2020, 08:48:00 AM
cartesi ceo'su eric bey ile yapılan soru-cevap etkinliğinin türkçe çevirisi: Cartesi CEO’su Erick De Moura ile Soru-Cevap # 1

yazıda "güney kore'de 2 borsa ile etkileşim içinde oldukları, pos madenciliği ve özellikle bu yılın teknik gelişmelere ayrılacağından" bahsedilmiş.

Yükselişi var genel olarak ama halen Binance'a girdiğinde yakaladığı yerlere gelemedi. Üstüne koyması için ekstra bir şeyler yapması gerekecek gibi. Ama öyle veya böyle Binance yardımıyla bir gün iyi para bırakabileceği fikrindeyim.
8  Local / Konu Dışı / Re: Uyuyayım bir daha uyanmayayım isteği neden olur? on: June 14, 2020, 08:45:11 AM
Pandemi döneminde dönüşümlü çalıştığım için kendimi şanslı hissedenlerdenim.Az da olsa hareket ve iş güç ile ilgilenmek size olanı bana yapmadı.Ama bünye kendine yer edinmiş..Bence bir enerji içeceği ve kola ile bu işi kısa sürede üzerinizden atabilirsin.Geçmiş olsun hocam.

Aman hocan ne enerjisi ne içeceği sakın ha. Vücuda anlamsız yük yüklemekten başka hiç bir halta yaramaz. Kola ise başka hikaye.
Dinlenin illa bir şey içecekseniz bir portakal suyu falan için. Ama her halükarda bir uzman görüşü iyi olabilir. Bu tarz halsizlikler şeker hastalığı belirtisi falan da olabilir. Doktora gitmek sıkıntı ama alacağınız ucuz bir cihazla şeker takibinizi kendinizde yapabilirsiniz. Sebebini bilmeden bir şeye fazla yüklenmek yanlış olur portakal suyu gibi faydalı olduğu düşünülen şeyler bile. Ama enerji içeceği her halükarda sıkıntı.
9  Local / Konu Dışı / Re: Hepsiburada'da güzel indirim var kaçırmayın. on: June 14, 2020, 08:38:03 AM
Yani umut vermiş olmayayım ama hepsiburada eskiden beri bir hafta sonu yaptığı kampanyayı, genelde bir hafta sonra tekrar yapıyor. Bu arada güzel mal temizlediler depodan. Hem reklam, hem para dönmüş oldu. Haftaya duruma bakarız tekrar.
10  Local / Konu Dışı / Re: Irkçılık, George Floyd ve Biraz Tarihi Bilgi. on: June 13, 2020, 10:12:33 AM
Konu gereğinden fazla büyüdü. Trump'ın tutumlarının da etkisi var bunda. Dönem sanırım bu tarz inatçı siyasetçilerin dönemi. Herhangi bir hata falan aramayı bırakıp koskoca ülkeyi kaostan çıkarmak yerine dikine dikine konuşmaya devam ediyor.
İlginç oralarda görmeye alışık değiliz. Şiddet dışında biraz devam etsin aslında belki diğer ülkelerin durumunu anlarlar istemiyor da değil insan. Ama onlar da bokunu çıkardılar artık.
11  Local / Konu Dışı / Re: Hepsiburada'da güzel indirim var kaçırmayın. on: June 13, 2020, 10:07:37 AM
Guzel bılgıymıs bıan kendımı donanımhaber olucusu sandım  Grin ama cok ıı kampanya

Ölücü olarak düşünmeyin güzel fırsat. Babalar günü için güzel indirimle hediyeler alınabilir mesela. Fikir arayanlara önerim olsun.

Yada burayla daha alakalı olsun diyelim;
Ledger alabilirsiniz 50TL indirimle : https://www.hepsiburada.com/ara?q=Ledger
12  Local / Konu Dışı / Re: Uyuyayım bir daha uyanmayayım isteği neden olur? on: June 13, 2020, 10:06:01 AM
Genellikle hareketsiz tempoya alışan birisinin farklı rakım veya yapıdaki bir yere gittiğinde oluşan bir duruma benziyor anlattıklarınız. Yani bilenen adıyla hava değişimi.
Özellikle ani nem ve basınç değişiklikleri bu tarz hissettiyor adama. Bir de yüksek ısı (güneş ışığı) eklenirse katmerli.
Daha önce bir günde 2 kez uçağa binip 3 farklı şehir de bulundum. Ertesi gün benzer şikayetlerle acile gittim. Hava değişimi deyip, eve gidip iyice dinlenmemi telkin ettiler.
13  Local / Konu Dışı / Re: Hepsiburada'da güzel indirim var kaçırmayın. on: June 13, 2020, 10:02:45 AM
Güzel bilgi Koincin, teşekkürler. Sen ne aldın hocam 25 tl daha indirdi?

Linkini koymayı unutmuşum  Roll Eyes
https://www.hepsiburada.com/gillette-fusion-proglide-14-lu-yedek-tiras-bicagi-karton-paket-p-HBV00000CGU9S?magaza=Hepsiburada

Ama aşağıda verdiğim linkteki tüm ürünlere 300'e 50, 175'e 25 indirim yapıyor.
Bu indirim sadece mobil uygulamada geçerli.

Hepsi50 kodu her yerde geçerli.
14  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Yobit ve dice token on: June 13, 2020, 09:58:47 AM
1 satoshi bile olsa 0.07BTC yapar ki kimsenin bunu alabileceğini düşünmüyorum. Sıkıntılı bir borsa Yobit bu konuda. Yatırma-çekme de falan sorun yok ama bu tarz shit*shit coin sayısı olabildiğine fazla. Saçma sapan bütün coinleri listeliyorlar. Bu da adlarını kötüye çıkarıyor işte.
15  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Token Swap: STORM -> STORMX (STMX) on: June 13, 2020, 09:54:36 AM
Bu swap olayını neden yapıyorlar acaba? Ekip yazılımını yapıp tokenini üretip yola devam ediyor. Elinde ki token gücünü kaybedince mi swap yapıyor. Bunların amacı ne tam olarak? Samimiyetle soruyorum. Bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

Bu tamamen aslında takımın elinde olan bir şey. Keyfi olarak da yapabilir. Bazısı bounty tokenlerini çöpe çevirmek için yapıyor mesela işin etiğini bir kenara bırakarak. Bazısı contrat'ı değiştiriyor.
Token yakma biraz sorunlu olabileceği için token adedini ayarlamak için yapabiliyorlar. Tamamen takımın insiyatifi yani.
16  Local / Konu Dışı / Hepsiburada'da güzel indirim var kaçırmayın. on: June 13, 2020, 09:48:05 AM
Arkadaşlar hepsiburada.com'da bugüne özel 150TL alışverişe 50TL indirim kampanyası var.

Her üründe (altın hariç) 150TL'lik sepet yaptığınızda "Hepsi50" kodunu yazarak 50 TL indirim kazanabilirsiniz. Acele edin ihtiyaç varsa.

Ayrıca şu süpermarket kampanyası ile de kombin olup, fırsat efsaneleşiyor.

https://www.hepsiburada.com/staticpage/991510104234372
Buradaki ürünlerden 175TL'lik sepet yapın 25TL iniyor, Hepsi50 kodu da 50TL indiriyor. 175TL'lik alışveriş 100TL'ye geliyor.

Birde banka kartlarının kampanyalarıyla birleştirirseniz bedavadan az pahalıya alırsınız.

Örneğin ben bu ürüne 134TL ödedim, bir de bonus kartın online alışveriş harcaması var oradan da 10TL bonus gelecek 124'e gelmiş olacak. Karlı iş.

TEK ŞART YENİ HESAP AÇMANIZ. MEVCUT HESAPLARINIZDA 50TL'lik KODU KULLANAMIYORSUNUZ!
17  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: USDCoin (USDC) Tether'in yerini alabilir mi? Argümanları sağlam görünüyor. on: June 10, 2020, 12:01:07 PM
Burada fark yaratacak şey aslında tercih edilirlik durumu.
Bugün baktığımız zaman USDT her yerde kabul görür durumda. Bunu sağlayan şeylerin başında bence en köklü oluşu geliyor. Hatta o kadar ekstra bir güven var ki, defalarca hakkında kötü haberler çıkmasına rağmen halen tercih ediliyor. Karşılığı olup olmadığı konuşuluyor ama bugüne kadar karşılığıyla ilgili de net bir şey çıkmadı ortaya.

USDC'de bu durum nasıl değerlendirmeden önce buna bakmak lazım. Bu postu görünce bakmak için biraz araştırma yaptım. İlginç şekilde USDT hakkında sonsuz haber ve içerik varken, USDC hakkında google sonuç bulmakta zorlandı. Tabi ki bu söylediklerim Türkçe içerik hakkında.

Şöyle paylaşayım sizlerle;

Tether;
Quote
En büyük market değeri ve miktara sahip olan stablecoin ise Tether (USDT). İlk zamanlarından bugüne kadar hep tartışmaların, davaların oyuncusu olan Tether, geçmişte 1’e 1 olarak her USDT için 1 USD tuttuğunu belirtiyor ve belgeliyordu.

Fakat şirket yaklaşık 1 sene önce yaptığı değişiklik ile birlikte bu statüyü sessiz sedasız bir şekilde değiştirmiş ve Tether’in sadece dolar ile değil farkı ürün ve varlıklar ile de desteklendiğini belirtmişti. Kısacası Tether her bir USDT için 1 USD tutmuyor. Bu konu ilk açıklandığında büyük tartışmalar yaratmış hatta Tether’in Bitcoin’in 2017 yılında yaşadığı yükselişte büyük payı olduğu ve fiyatları manipüle ettiğine ilişkin davalar açılmıştı. Fakat iddiaların hiçbir kanıtlanamamıştı.

Yine aynı makalede bulduğum bir görselde paylaşıldığı üzere;

USDC'nin neredeyse 1=1 oranda hatta USDC'den fazla USD karşılığının olduğunu görüyoruz. Zaten olayın içinde Rocekfeller'in olduğunu varsayarsak bu kadar USD'nin karşılık bulundurulması çok da zor değil gibi...

Bu arada okumak isteyenlere makale linki: https://muhabbit.com/usdc-mi-usdt-mi-usdcnin-fonlari-saglam-gorunuyor/


Bu değerlendirmeye göre USDC, USDT'den her halükarda daha güvenilir görünüyor. Ama başlıkta denildiği gibi yerini alması için önce kullanırlığının artması lazım. Bugün baktığımızda bizim yerel borsalarda bile USDT varken diğerleri yok.
USDT'nin bir diğer avantajı ise artık sadece tek bir ağda işlem görmüyor oluşu. Çıkışı OMNI'nin yanı sıra ETH ve TRX ağlarında da Tether varlığı bir avantaj ve kullanımı arttıyor. Özellikle artan DeFi hacminin USDT'ye faydası olacağını düşünüyorum.

Coinbase listelemesi USDC'ye +1 yazar ama devamının gelip gelmeyeceğini göreceğiz. Bu da ETH, BTC'yi geçecek mi sorusuna dönmez işallah.
18  Local / Konu Dışı / Re: Serbest Sohbet Köşesi - Tanışma / Kültür / Sanat / Forum / Hayat / Paylaşım on: June 10, 2020, 11:47:02 AM
Quote
31 yaşındaki sosyal medya fenomeni Caner Çalışır, sabaha karşı geçirdiği kalp krizi nedeniyle vefat etti.

Böyle haberleri okuyunca ben:  Huh

Artık günlük yürüyüşlere başlamaya karar verdim. Şu sıralar salgından dolayı adım sayım baya düştü. Her gün biraz daha artırıp en az 7000 adıma çıkaracağım.

Samsung healty isimli bir uygulama var. Gün içinde adımları sayıyor. Hareket sensörü ve navigasyon aracılığı ile yaklaşık doğru sayıyor. Egzersiz başlattığınızda sesli olarak yönlendiriyor. 5 dk ısınma yürüyüşü bitmeye yakın "2 dk sonra tempolu yürüyüş başlayacak" diyor mesela. Hızlanmayacak olursan "hadi biraz daha hızlan" gibi bir şeyler diyor. Tam bir spor koçu Smiley Sesli özelliğini çok beğendim.

Ayrıca yıllar öncesine ait verilerinize bile bakabiliyorsunuz. 2015 yılına ait verilerim bile duruyor benim. Sadece yürüyüş değil farklı egzersiz türleri de var.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sec.android.app.shealth

O uygulamayı bir süre bende kullandım. İnsanı motive ettiği doğru. Sonra uygulamadaki Türkçe desteğini kaldırdılar bir süre, ingilizce olarak anlasam da keyif almamaya başladım sonra da zamanla uygulama kullanmayı bıraktım gitti. Çok çeşitli modları falan var aslında faydalı ama düzenli spor yapmakta sanırım zengin işi artık. Vakit bulmakta çok zorlanıyorum. Özellikle yaptığım iş sebebiyle yaz aylarında kısıtlı vaktim olduğu için spor yapamıyorum.
19  Local / Konu Dışı / Re: Bunca zamandır neredeydim? on: June 10, 2020, 11:41:42 AM
Tanışmıyoruz ama herhangi birinin hasta olduğunu duymak yeterince üzücü. Konumu, durumu ne olursa olsun bu haldeyken burada yazmak zorunda hissetmeniz de çok çirkin olmuş. Herkes kendini bir değerlendirirse daha iyi olur sanki.
20  Local / Konu Dışı / Re: Irkçılık, George Floyd ve Biraz Tarihi Bilgi. on: June 09, 2020, 10:20:12 AM
Bu konu ısıtılıp ısıtılıp tekrar gündeme geliyor fakat bu sefer corona falan derken ortalık fena karıştı.
Protestoları, eylemleri falan anlamak mümkün de, o yağmacılık konusu falan işin başka boyutu. Kötü insan, kötü insandır sadece içindeki kötülüğün ortaya çıkması gereken zaman vardır. Olay bundan ibaret.
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 68 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!