Bitcoin Forum
January 22, 2021, 01:59:31 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.21.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 »
1  Local / Bitcoin Haberleri / KuCoin’e Saldıran Kişinin Kripto Paraları Aklama Yöntemi Bulundu on: September 27, 2020, 04:56:22 PM
Sektörün en popüler kripto para borsalarından birisi olan KuCoin, dün bir saldırı haberi ile sarsılmış ve ilk bulgulara göre 150 milyon dolarlık vurgun yapıldığı ortaya çıkmıştı. Ancak daha sonraki açıklamalarda KuCoin’e saldıranların 200 milyon dolara yakın kripto para ile ortadan kaybolduğu veya kaybolmaya çalışıldığı belirtildi.

Saldırganların ilk başta bu kadar fonu aklama çalışmaları oldukça acemice karşılandı ve Binance borsasına gönderilen fonlar anında donduruldu. Bunun yanı sıra Tether ve Bitfinex tarafından da milyonlarca USDT donduruldu yani kullanılamaz hale getirildi.

KuCoin CTO’sundan Uyarı!
KuCoin saldırganları ise bu olaylar sonrasında farklı bir yol izleme kararı aldı. KuCoin CTO’su Hudson Rock bugün yayınladığı gönderisinde saldırganın merkeziyetsiz kripto para borsası Uniswap’ı kullanmaya başladığını belirtti. Saldırganların ilk olarak OCEAN token’larını ETH karşısında değiştirerek aklamaya çalıştığı belirtildi.

Ocean ekibi ise bu hack ve satış olayına karşı önlem almak için protokolün akıllı kontratını geçici bir süreliğine dondurdu.

https://coin-turk.com/kucoine-saldiran-kisinin-kripto-paralari-aklama-yontemi-bulundu
2  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin (BTC) Yine Aynı Noktaya Takıldı: Uzmanlar Ne Düşünüyor? on: September 27, 2020, 04:49:21 PM
Bitcoin (BTC) ve genel olarak kripto para piyasasının tamamı geçtiğimiz hafta ve aylarda belirli bir yöne doğru hareket etme konusunda zorluk yaşadı. BTC’nin bir aşağı bir yukarı sallandığı şu günlerde kripto para sektörünün de ona ayak uydurduğu ve tam anlamıyla ne bir yükseliş ne de yükseliş trendi yaşandığı görülüyor.

Aslında BTC/USD işlem çiftinin 10.700 dolar seviyesine kadar yükselip 10.200 dolara düşüşüne tepki vermesi piyasayı bir anda canlandırdı. Ethereum, XRP, Litecoin, Binance Coin ve bunun gibi birçok kripto para birimi  BTC ile yükselişe geçti.

Bitcoin “En Büyük Düşmanı” İle Karşı Karşıya
Şimdi ise Bitcoin’in 10.800 dolar direnci ile karşı karşıya kaldığı görülüyor. Aslında Bitcoin’in bunu kırması durumunda bile karşısında çok büyük bir engelin olacağı görülmekte. 200 günlük üssel hareketli ortalamanın desteklediği 11.000 dolar direnç noktası, BTC için yine büyük bir engel teşkil ediyor ve bunun kırılması her şeyin önünü açabilir.

Tanınan kripto para analisti TeddyCleps de bu noktaya vurgu yaparak BTC‘nin tek düşmanının burası olduğunu vurguladı. Bunun üstüne çıkılması durumunda BTC fiyatının çok hızlı bir yükseliş elde edebileceğini ifade eden analist, 11.000 doların önemini vurgulayan kişilerden sadece birisi oldu.

https://coin-turk.com/bitcoin-btc-yine-ayni-noktaya-takildi-uzmanlar-ne-dusunuyor
3  Local / Bitcoin Haberleri / Yatırımcılar Bitcoin (BTC) mi Yoksa Ethereum mu Seçmeli? İşte Yanıt! on: September 27, 2020, 04:48:05 PM
Dünyanın en ünlü derecelendirme kuruluşlarından birisi olan Weiss Ratings, kripto para yatırımcıları için oluşturduğu Weiss Crypto Ratings iştiraki ile ara ara yatırımcılara yön verebilecek açıklamalarda bulunuyor. Weiss Ratings, 2020 yılının en çok tartışılan konularından birisi olan “Bitcoin mi yoksa Ethereum mu?”  sorusuna da bu şekilde yanıt vererek yatırımcılardan gelen talebi cevapsız bırakmadı.

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum birim fiyat olarak hala Bitcoin’in çok ama çok gerisinde olsa da tanınırlık ve ana akım kabul konularında kesinlikle Bitcoin’e yetişmiş olabilir. Weiss Ratings ise buna rağmen Bitcoin’in çok daha iyi bir uzun vadeli yatırım aracı olmaya devam ettiğini vurguladı.

Ethereum ve Bitcoin’in Farkı
Weiss Ratings uzmanları, Ethereum’un aslında sık alım satımlar için iyi bir tercih olduğunu, BTC’nin ise HODL için iyi bir tercih olduğunu ifade etti. 2017 yılının başlarında ETH ilk kez 300 dolara ulaştığında Bitcoin’in 1.000 dolar yani ancak bunun 3 kat üstünde olduğunu belirten Weiss uzmanları, şimdiki farkın ise 11 kat olduğuna dikkat çekti.

Gerçekten de yıllar geçtikçe BTC ve diğer kripto paraların arasındaki fiyat farkı devamlı olarak arttı. Bu da BTC’nin uzun vadeli yatırım için daha uygun olabileceğini gösteriyor. ETH ise kısa al satlar ile yatırımcılara volatil anlarda fırsatlar sunmaya devam ediyor.

https://coin-turk.com/yatirimcilar-bitcoin-btc-mi-yoksa-ethereum-mu-secmeli-iste-yanit
4  Local / Bitcoin Haberleri / KuCoin Hack’ine Ünlü CEO’dan Yardım Sözü! on: September 26, 2020, 02:36:57 PM
İşlem hacmi bakımından dünyanın önde gelen kripto para işlem platformları arasında yer alan KuCoin’de dün anormal işlem faaliyetleri tespit edildi ve kullanıcılar para çekme işlemlerinde sorun yaşadıklarını ifade etti. Bunun üzerine çeşitli araştırmalar yapan borsa bir “güvenli olayı” ile karşı karşıya olduklarını açıkladı.

KuCoin Hack’i
Aslında KuCoin’in “güvenlik olayı” sözleri ile adlandırdığı olay bir hack girişimiydi ve yaklaşık olarak 150 milyon dolarlık bir kayıp söz konusu. KuCoin, bu sabah erken saatlerde yaptığı açıklamalar ile Bitcoin, ERC-20 ve KuCoin sıcak cüzdanlarında bir güvenlik olayı yaşandığını ama sıcak cüzdanlardaki fonların tamamen güvende olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra KuCoin herhangi bir kullanıcının bu olaydan etkilenmesi halinde zararın tamamının KuCoin ve borsanın sigorta fonları tarafından karşılanacağını da açıkladı.

Ayrıca borsa, araştırmalar için para çekme ve yatırma işlemlerini askıya aldıklarını kullanıcıları ile paylaştı.

Justin Sun Desteği
Yaşanan bu kötü olayın ardından açıklamalar yapan TRON CEO’su Justin Sun, ekibin çalınan fonları bulmasına yardım edeceğine söz verdi. Sun Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, TronScan’ın hacker’ların adresini diğer kripto borsalarını bilgilendirmek için belirleyeceğini ve Poloniex’e çalınana fonların gelmesi durumunda işleme konu olan cüzdanların hemen dondurulacağını belirtti.

Bunlara ek olarak KuCoin, olayın detaylarını araştırdıklarını ve yeni bilgiler elde edilmesi halinde kullanıcılarını bilgilendireceklerini açıkladı. Ayrıca kullanıcıların varlıklarının güvenliğini sağlamak için kapsamlı bir güvenlik incelemesi yapılacağı da açıklamalar arasında yer aldı.

https://coin-turk.com/kucoin-hackine-tron-ceosundan-yardim-sozu
5  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin (BTC) Yatırımcılarının Beklediği An Geldi on: September 26, 2020, 02:31:36 PM
Bitcoin uzun bir süreden beri bir aşağı bir yukarı çizdiği grafiklerle yatırımcıların net bir karar almasının önüne geçiyordu. İlk başlarda 10.000 dolar desteğine kadar gerileyen BTC bir anda 10.700 dolara kadar çıkarak yeniden 11.000 dolara ve devamında 12.000 dolara kadar çıkabileceğinin sinyallerini vermiş oldu.

Ancak yatırımcıların bu yükselişten emin olmaları ve bunun geçici bir ivme olmadığına inanmaları için güçlü bir sinyal görmeleri gerekiyor. Cryptoquant araştırma şirketinin CEO’su Ki Young Ju da buna tamamen uyumlu bir açıklamada bulundu ve beklenen sinyalin geldiğini belirtti.

2017 Yılındaki Bitcoin Yükseliş Sinyali Yine Gözüktü
Araştırmacı, Bitcoin madencilerinin 2017 yılının başlarında verdiği sinyalin aynısının şimdi de ortaya çıktığını vurguladı. Bitcoin madencilerinin ellerindeki BTC’leri satmadığını ifade eden Ju, madencilerin fiyatı yukarı götürmeye devam ettikleri sürece yeni bir boğa koşusu görülebileceğini vurguladı.

Araştırmacının belirttiği indikatör ise MPI yani madencilerin pozisyon endeksi olarak biliniyor. Bu indikatör daha önce de Bitcoin fiyatının boğa mı yoksa ayı dönemine mi gireceğini anlamak için kullanılmıştı. Bu sinyalin 2017 yılında yaklaşık %1.500 artış getirdiğinin bilinmesi ise yatırımcıları daha çok heyecanlandırmakta.


Aslında bugün yaşanan KuCoin hack olayına rağmen Bitcoin fiyatının yükselmeye devam etmesi de bunun en büyük kanıtı gibi gözüküyor.
https://coin-turk.com/bitcoin-btc-yatirimcilarinin-bekledigi-an-geldi
6  Local / Bitcoin Haberleri / Recep Tayyip Erdoğan’dan İddialı Blockchain Açıklaması! on: September 26, 2020, 02:30:33 PM
Türkiye içerisindeki blockchain ilgisi her geçen gün daha da artmakta ve TEKNOFEST 2020 etkinliği için bugün Gaziantep’te yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da buna yönelik önemli bir açıklama yaptı.

Erdoğan, TEKNOFEST etkinliği için gerçekleştirdiği konuşmasında yenilikçi birçok teknolojinin arasına blockchain’i de kattı ve bunlarda ilerleme ile başarı elde etmemek için hiçbir sebep olmadığını vurguladı.

Recep Tayyip Erdoğan’dan Blockchain Açıklaması
Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali ile TEKNOFEST’i işaret eden Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler işte burada tohumlanacak. Yapay zeka, blokzincir, siber güvenlik, nesnelerin interneti gibi yeni gelişen alanlar başta olmak üzere teknolojinin her alanında başarı elde etmemek için hiçbir sebep yoktur.”

Daha önce blockchain teknolojisinin birçok üst düzey yönetici tarafından ele alındığı ve bunlarla ilgili yenilik sözleri verildiği bilinse de Recep Tayyip Erdoğan’ın blockchain ile ilgili hiçbir açıklaması olmamıştı ve bu büyük bir önem taşıyor.

11. Kalkınma Planı bünyesinde merkez bankasının kendi dijital parasını çıkartması ve blockchain tabanlı teknolojilerin geliştirilmesi vurgusu yapılmıştı. Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra ise blockchain’in gelişimine çok daha fazla önem verileceği söylenebilir.

Blockchain teknolojisinin gelişmesi direkt olarak kripto paralara yararlı olmasa da bunun dolaylı yollardan ülkedeki kripto para kabulünü arttıracağı söylenebilir.

https://coin-turk.com/recep-tayyip-erdogandan-iddiali-blockchain-aciklamasi
7  Local / Bitcoin Haberleri / Maliye Bakanlığından Bitcoin (BTC) Uyarısı: Ya Pes Edin Ya da Hapse Girin on: September 26, 2020, 10:45:58 AM
Rusya, kripto para sektörü ile ilgili sansasyonel kararlara imza atması ile tanınan bir ülke. Daha önce lider kripto para birimi Bitcoin de dahil bütün kripto paraların kullanıcıları için hapis cezasını gündemine alan ancak bunu yasalaştırmayan Rusya, şimdi ise direkt olarak maliye bakanlığından gelen önemli bir uyarı ile gündeme yansıdı.

Kısa süre önce yasa dışı yani yetkililere haber vermeden kripto para madenciliği yapanların bütün madencilik ödüllerini ve ekipmanlarını kaybedebileceğini duyuran Rusya, şimdi yine kripto para regülasyonlarını sıkıştırıyor. Yerel bir haber kaynağına göre Rusya Maliye Bakanlığı ülkenin dijital varlıklar yasası ile ilgili yeni bir uyarı yayınladı.

Hem Bitcoin Cüzdan Adresi Hem de İşlemler Bildirilecek
Söz konusu yasa Temmuz ayında Vladimir Putin tarafından imzalanmış ve onaylanmıştı. Yasanın hayata geçirilmesi ise Ocak 2021 tarihine kadar gerçekleşmeyecek. Maliye Bakanlığı ise bu tarihten sonra kripto para yatırımcılarının sahip oldukları cüzdanları açıklamamaları durumunda ciddi suçlarla karşı karşıya kalacaklarını açıkladı.

Maliye Bakanlığı açıklamasında yaklaşık 13.000 dolardan yüksek değere sahip bütün işlemlerin paylaşılması gerektiği, toplamı 64.000 dolardan fazla olan işlemlere imza atıp bunun paylaşılmaması durumunda ise üç yıla kadar hapis cezası verilebileceği vurgulandı. Buna ek olarak yaklaşık 7.000 dolarlık para cezası da hapis cezası ile beraber verilebilecek.

Rusya’nın Bitcoin hakkındaki sert kararlarına bir yenisi daha eklenmiş gibi gözüküyor. Bu durum ise yerel BTC yatırımcılarının canını bir miktar daha sıkabilir.

https://coin-turk.com/maliye-bakanligindan-bitcoin-btc-uyarisi-ya-pes-edin-ya-da-hapse-girin
8  Local / Bitcoin Haberleri / Ünlü Kripto Para Fonu Yüzde 323 Kazandığı Yatırımını Açıkladı on: September 26, 2020, 10:44:57 AM
Pantera Capital kesinlikle kripto para sektörünün en tanınan yatırım fonlarından birisi olarak biliniyor ve şirketin yatırım yaptığı kripto para projelerinin inanılmaz getiriler sağladığı daha önce de kanıtlanmıştı. Kendisi de bir kripto para yatırımcısı ve Bitcoin destekçisi olan Pantera Capital CEO’su Dan Morehead, yaptığı güncel bir açıklamada fonun son yatırımı ile %100’ün üzerinde kazanç elde ettiğini vurguladı.

Hangi Kripto Para Daha Çok Kazandırdı?
Pantera’nın Bitcoin fonu 1 Ocak tarihinden 31 Ağustos tarihine kadar olan sürede %61 artış elde ederken, dijital varlıklar fonu %168, ICO fonu %323, uzun vadeli ICO fonu ise %270 gelir elde etti. Ünlü fon ise nasıl böylesine kazançlı işlemlere imza attığını ve hangi kripto para projelerini tercih ettiğini açıkladı.

Pantera Capital tarafından yapılan açıklamada bu yükselişin önemli bir kısmının YFI, LUNA, DOT, AMP, AMPL ve bunun gibi DeFi tabanlı kripto paralar sayesinde elde edildiği vurgulandı. Yani 2017 yılında ICO çılgınlığı ile ulaşılan getiri oranı, 2020 yılında DeFi çılgınlığı ile elde edilmiş oldu.

Aslında birçok kripto para analisti de ICO’lar ve DeFi’ler arasında en azından FOMO açısından bir benzerlik olduğunu vurgulamıştı. Pantera’nın da getiri oranları ile bunu ima etmesi ve ciddi bir kazanç elde ettiğini göstermesi, kesinlikle bu iddiayı daha da güçlendirmekte. Ünlü fonun hala ICO’lara ve DeFi projelerine uzun vadeli bir yatırımının da olduğu biliniyor.

https://coin-turk.com/unlu-kripto-para-fonu-yuzde-323-kazandigi-yatirimini-acikladi
9  Local / Bitcoin Haberleri / Son Dakika: En Büyük Borsalardan Biri Hack’lendi, 150 Milyon $ Tehlikede! on: September 26, 2020, 10:43:43 AM
Kendisini “Bitcoin, Ethereum, Litecoin, TRON, USDT, NEO, XRP, KCS ve daha fazlasını alıp satmak için en gelişmiş ve güvenli kripto para borsası” olarak lanse eden KuCoin hack’lendi ve 150 milyon dolarlık fon yok olabilir.

KuCoin Hack’inin Detayları
KuCoin 25 Eylül’de geç saatlerde yaptığı açıklamalarda “Bitcoin, ERC-20 ve KuCoin’in sıcak cüzdanlarındaki diğer token’ların borsadan aktarıldığını” doğruladı. Borsa, hack saldırısına yalnızca sıcak cüzdanların uğradığını ve soğuk cüzdanların tamamen güvende olduğunu ifade ediyor. Ayrıca, herhangi bir kullanıcı fonunun olaydan etkilenmesi halinde tamamen KuCoin ve KuCoin’in sigorta fonu tarafından karşılanacağı da yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Aslında ortada bir sorun olduğu, kullanıcılar para çekme işlemlerinde sorun yaşadıklarını dile getirmeye başladıklarında belli oldu. Başlangıçta KuCoin ekibi bir sistem sorunu yaşandığını ifade etti. KuCoin’in Telegram kanalındaki bir yönetici, kullanıcıların “duruma göre” para çekmemesi ya da para yatırmaması gerektiğini dile getirdi. Yöneticiye göre herhangi bir sorun yoktu ve sadece işlemler beklemeye alınmıştı.

Daha sonra yaklaşık 150 milyon dolar değerinde token’ın farklı bir adrese taşındığı ortaya çıktı. Kabaca 4 milyon dolar değerinde 11.484 Ethereum işleminin yanı sıra diğer token işlemlerinde 146 milyon dolarlık işlem gerçekleştiği ortaya çıktı. Ortaya çıkan bilgilere göre Gladius, Chroma, Ocean Token ve Hawala gibi pek çoğu az bilinen token’ların yanı sıra Maker, OMG ve YFI gibi token’lar da saldırıdan etkilendi.

Çalınan Bitcoin’ler
Bunlara ek olarak kripto veri şirketi Cryptoquant, büyük miktarda Bitcoin‘in KuCoin cüzdanlarından çıktığını ifade etti. Cryptoquant CEO’su hack olayının ortaya çıkmasından önce konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda 25 Eylül’de akşam saatlerinde gerçekleşen bu durumun bir hack girişimine işaret ettiğini ve böyle büyük rakamın sistem sorunu nedeniyle oluşmayacağını dile getirmişti.

Hack olayının netleşmesinin ardından KuCoin CEO’su Johnny Lyu Türkiye saatli ile bu sabah 07:30’da bir canlı yayın yaptı ve detayları paylaştı.

Bunların yanı sıra KuCoin, Poloniex ile kurduğu ortaklık sayesinde de geçtiğimiz hafta adından bahsettirmişti.

https://coin-turk.com/son-dakika-en-buyuk-borsalardan-biri-hacklendi-150-milyon-tehlikede
10  Local / Bitcoin Haberleri / BTC Yorumları: Bitcoin’in Kaderi Eylül Kapanışına Bağlı! on: September 26, 2020, 10:40:39 AM
Eylül’ün bitmesine çok zaman kaldı ve analistlerin açıklamalarına göre Bitcoin’in (BTC) Eylül ayını nasıl kapatacağı 2020’nin kalan son 3 ayı için büyük önem taşıyor. Ayrıca lider kripto para biriminin Eylül ayı kapanışı sadece 2020 için 2021 için de oldukça önemli.

Eylül Kapanışı Neden Önemli?
Çoğu analiste ve yatırımcıya göre Bitcoin’in attığı her adım önemli olsa da 30 Eylül Çarşamba günü izlenecek hareketler ve o günün kapanışı tüm hareketler içinde en önemlisi olabilir. Bununla birlikte her aylık kapanışın Bitcoin için önem teşkil ettiği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Eylül kapanışındaki asıl önemli nokta ise belirli bir zaman aralığında gerçekleşen fiyat hareketlerinden kaynaklanıyor.

Öte yandan teknik analizlerde genellikle trend değişikliklerinin belirlenmesi geniş zaman aralıklarına göre değerlendiriliyor. Yani her ne kadar günlük kapanışlar önemli olsa da haftalık ve aylık kapanışlar genel trendlerin belirlenmesini sağlıyor. Dolayısıyla Eylül ayının yeşil mumla kapanması bir boğa piyasası olarak nitelendirilebilir.

Analistleri açıklamalarına göre teknik değerler, Eylül ayı kapanışının hayati önem taşıdığını gösteriyor. Hatta Eylül kapanışı, BTC’de şimdiye kadarki en önemli kapanış olabilir.

Eylül Ayı Nasıl Kapanacak?
Son grafiklere göre Bitcoin fiyatı şu anda bir düşüş trendini test ediyor ve önemli direnç seviyelerinin üstünde gerçekleşen bir Eylül kapanışı yukarı yönlü kırılmayı onaylayacak güce sahip. Yani daha basit bir anlatımla eğer Eylül kapanışı artış yönlü olursa boğa piyasası başlayabilir.

Yapılan açıklamalara göre eğer Bitcoin Eylül ayını yükseliş trendi ile kapatırsa boğa piyasası onaylanmış olacak ve bir daha 10.000 doların altındaki seviyeler uzun bir süre görülmeyecek.

Ancak yine de temkinli olan analistler, Bitcoin fiyatının düşüş ile kapanması durumunda daha düşük seviyelerin önümüzdeki 3 ayda görülebileceğini ifade ediyor.

https://coin-turk.com/btc-yorumlari-bitcoinin-kaderi-eylul-kapanisina-bagli
11  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Dfinance bounty'e katıldık ama bir garip his var içimde on: September 26, 2020, 10:37:58 AM
bounty ile ilgili bir kaç arkadaşla telegramdan konuştum yerli yabancı.Bazı insanlar kampanyadan ayrılsa bile stake almaya devam ediyorlarmış.birisi listelemiş ama tam halini hazırlamayı bekliyormuş.Bde google tabloda sürekli sütunlar kapanıyor bu hiç etik değil.
12  Local / Konu Dışı / Re: Epic Games takip on: September 24, 2020, 03:57:23 PM
ah be keşke braz erken görseydim futbol manager kaçar mı be.Neyse belki bu sene içerisinde bidaha bedava olur.Fakirlik işte naparsın.Bi kaç dolarcık var hepsini oyunaa gömmeyim.
13  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP): İnişler, Çıkışlar, Tahminler on: September 24, 2020, 03:55:13 PM
Bitcoin ve kripto para birimlerindeki belirsizlik devam ederken günün düşüşle açıldığını görüyoruz. Bu noktada önemli olan ise Bitcoin son zamanlarda düşüşlerin ardından görülen artışlarla hemen hemen aynı fiyat noktasına geri dönüp kayıpları telafi ederken, altcoin’ler aynı performansı sergileyemiyor.

Altcoin’ler Bitcoin’den çok daha fazla düşüyor, ancak yükselişlerde aynı performansı gösterip eski rakamları göremiyor. Dolayısıyla altcoin yatırımcılarının Bitcoin (BTC) yatırımcılarına göre biraz daha tedirgin oldukları görülüyor.

Bitcoin Fiyatı
Yazının yayına hazırlandığı sırada 10.307 dolardan işlem gören lider kripto para birimi dün gece 10.136 dolara kadar geriledi. Özellikle 21 Eylül’de yaşanan düşüşün ardından belli bir aralıkta ilerleyen BTC’nin şu anda 10.500 doların üzerine çıkması ve buradan yukarı yönlü ilerlemesi umut ediliyor. Çünkü Bitcoin son günlerde 10.100 dolar ile 10.500 dolar aralığında fiyat hareketleri çiziyor ve analistler Bitcoin’in artık yukarı yönlü bir hamle yapması gerektiğini düşünüyor.

Örneğin; Bloomberg analisti Mike McGlone, Bitcoin’de hashrate rekoru kırıldığı için ve aktif Bitcoin adreslerinin 30 günlük ortalamasında yükseliş görüldüğü için fiyatın 15.000 dolar için hazır olduğunu düşünüyor. Ayrıca madencilik ödülü yarılanması sonrasında da artık herkesin değişikliğe alıştığı ve boğa koşusu için piyasanın kendisini hazırladığı düşünülüyor.

Ethereum ve Ripple Fiyatı
Aslında altcoin’lerin birçoğu özellikle de DeFi token’ları 2020 başından bu yana muhteşem performanslar sergiledi. Ancak son zamanlarda altcoin piyasasında bir düşüş trendinin hakim olduğu görülüyor. Analistler bu düzeltmenin kaçınılmaz olduğunu her fırsatta dile getiriyordu. Bu sebeple düşüşler çok da şaşırtmadı.

Bununla birlikte 2020 yılında Bitcoin’den daha iyi performans sergileyen Ethereum’da da düşüşler var ve Ethereum’da (ETH) yükseliş ne kadar güçlü gerçekleştiyse düşüş de o kadar güçlü yaşanıyor. Piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan ETH, Eylül başında 480 dolara kadar yükselmişti. Ancak yazının yayına hazırlandığı sırada 325 dolardan işlem gören Ethereum’un 150 doların üzerinde bir kaybı olduğu görülüyor.

Analistler ise her ne kadar ETH 2.0 güncellemesinden umutlu olsalar da BTC düşüşü devam ederse fiyatın 200 dolar bandına gerileyebileceğinden endişe duyuyor.

Öte yandan piyasanın en çok konuşulan kripto paralarından olan Ripple’ında (XRP) görünümü ETH’dan çok farklı değil. Özellikle Eylül başında XRP’nin çok önemli bir seviye olan 0,30 doları geçmesi ve aynı ETH gibi sonrasında düşüşe geçmesi Bitcoin fiyatının altcoin’ler üzerinde aynı etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Ripple yazının yayına hazırlandığı sırada 0,2237 dolardan işlem görüyor ve XRP yatırımcıları artık kripto para biriminin yükselişe geçmesini gergin bir şekilde bekliyor. Eğer analistlerin düşünceleri gerçekleşir ve Bitcoin artışa geçerse altcoin’ler de çok büyük bir olasılıkla BTC’yi takip edecek. BTC’nin ise öncelikle 10.500 ve ardından 11.000 doları geçmesinin boğa koşunun ilk koşulu olduğu düşünülüyor.

https://coin-turk.com/bitcoin-btc-ethereum-eth-ripple-xrp-inisler-cikislar-tahmi
14  Local / Bitcoin Haberleri / Dev Fon, Bitcoin Yerine Hangi Kripto Paraları Alacağını Açıkladı on: September 24, 2020, 03:46:27 PM
Sektörün en bilinen fon yönetim ve danışmanlık şirketlerinden birisi olan Panxora, birçok kurumsal yatırımcının ve fonun aksine lider kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) değil, farklı kripto paralara yüklü yatırım yapmak istediğini açıkladı. Panxora tarafından yayınlanan açıklamada yeni oluşturulacak bir fon ile 50 milyon dolara kadar yatırım toplanmasının hedeflendiği ve bunun DeFi sektörüne ait kripto paralar için kullanılacağı belirtildi.

DeFi, kesinlikle 2020 yılına damga vuran unsurların başında geliyor. İlk olarak Compound ve Balancer gibi kripto para projeleri ile adından söz ettiren DeFi alanı şimdi ise MEME ve bunun gibi NFT odaklı kripto paralarla gündemde. Oldukça riskli bir alan olan DeFi sektörü yine de yatırımcıların ciddi kazançlar elde ettiği bir piyasaya dönüştü.

DeFi Yatırımı Risk Taşıyor Mu?
Bu ayın başlarında DeFi projelerine yatırılan kripto paraların toplam değerinin 13 milyar dolara ulaşması ise sektördeki isteğin ve iştahın ne kadar fazla olduğunu gösteriyor. Ancak yine de bazı DeFi projelerinin fiyatlarında ciddi düşüşler yaşandı ve sektörün bir tarafı paniğe kapılıp ciddi zararlar etmişken, diğer tarafı hala kazanmaya devam ediyor.

Bu sebeple aslında kurumsal yatırımcıların DeFi yatırımı yapması oldukça riskli olarak görülüyor. MicroStrategy’nin Bitcoin yatırımı yapmasından sonra şirket çok fazla övgü alsa da Panxora’nın bu karar sonrası çok fazla eleştirileceği tahmin edilmekte

https://coin-turk.com/dev-fon-bitcoin-yerine-hangi-kripto-paralari-alacagini-acikladi
15  Local / Bitcoin Haberleri / 100.000 Bitcoin (BTC) Cüzdanı Hakkında Dikkat Çeken Veri on: September 24, 2020, 03:33:11 PM
Kripto para sektörünün en çok bilinen ve saygı duyulan analiz şirketlerinden birisi konumundaki Glassnode, yılın başından bu yana Bitcoin cüzdan sahiplerindeki önemli değişimi ortaya koydu. Glassnode verilerine göre şu an için cüzdandaki BTC’lerini direkt olarak borsalara gönderen kişilerin ve cüzdan adreslerinin sayısı yaklaşık olarak %100 arttı.

Borsalara Gönderilen Bitcoin Miktarında Tehlikeli Artış
Glassnode tarafından yayınlanan gönderide, şu an 100.000’e yakın Bitcoin adresinin direkt olarak cüzdanda BTC tutmak yerine bunu borsaya göndermeyi tercih ettiği görülüyor. Glassnode, bu sebeple BTC işlem ücretlerinin de son 24 saat içerisinde %51,9 arttığını raporladı.

Bu kesinlikle Bitcoin fiyatı için tehlikeli bir durum. Cüzdanlarda BTC tutulması olumlu bir durum ve uzun vadeli yatırım olarak görülürken kripto para borsalarına BTC gönderilmesi bunların genellikle satış baskısı için kullanılabileceği anlamına geliyor.

Lider kripto para birimi Bitcoin bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 10.488 dolardan işlem görüyor. Ağdaki işlem ücreti ortalamasını %51 oranında arttıran bu transferler eğer satış baskısı oluşturmak için kullanılırsa BTC fiyatının 10.000 dolar altına kadar düşmesi olası gözüküyor.


https://coin-turk.com/100-000-bitcoin-btc-cuzdani-hakkinda-dikkat-ceken-veri
16  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin (BTC) Fiyatı İçin Her Şey Yeni Başlıyor: Analist Uyardı on: September 24, 2020, 02:12:27 PM
Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) 11.000 dolara ani bir çıkış yapması ile 10.400 dolara ani bir iniş yapması neredeyse aynı gün içerisinde gerçekleşti. BTC fiyatının bu beklenmeyen fiyat hareketi piyasayı sarstı ve birçok kripto para birimi de BTC ile beraber dibe yuvarlandı. Bitcoin şu an kritik destek seviyesi 10.400 doların üstünde yer alsa da tanınan bir kripto para analisti yatırımcıları yakında yaşanabilecek olası bir düşüşe karşı uyardı.

Stack Fund kurucu ortağı ve CEO’su Matthew Dibb, şu an için ABD borsalarındaki ve genel olarak piyasadaki olumsuz gidişatın Bitcoin ile diğer kripto para birimlerini de etkileyeceğini ifade etti. Bitcoin’in Eylül ayının en düşük seviyelerini yani 10.000 dolar altını görebileceğini belirten analist, bunun altınını da mümkün olduğunu düşünüyor.

Bitcoin İçin Eylül ve Ekim Ayı Uyarısı
Bitcoin ve ABD borsaları arasındaki korelasyon aslında yıllardır bilinen bir gerçek. Borsalar Mart ayında sert düşerken BTC de 3.700 dolara kadar gerilemişti. S&P 500’ün direkt etkisi altında olduğu görülen BTC, şu an devam eden kötü gidişat sebebiyle gerçekten de 10.000 dolar altına inebilir.

Başka bir kripto para analisti Lark Davis ise S&P 500’ün tarihsel olarak Eylül aylarında kötü, ancak Ekim aylarında çok iyi performans sergilediğini vurguladı. Başkanlık seçimleri öncesindeki ay olan Ekim yine borsalara benzer bir yükseliş getirirse BTC de bundan nasibini alıp 12.000 dolar üstüne kadar çıkabilir.

https://coin-turk.com/bitcoin-btc-fiyati-icin-her-sey-yeni-basliyor-analist-uyardi
17  Local / Bitcoin Haberleri / Venezuela’da Devrim Niteliğinde Bitcoin (BTC) Yasası! on: September 24, 2020, 02:08:20 PM
Pazartesi günü Venezuela hükümeti tarafından yayınlanan bir başkanlık emrine göre, ülkedeki bütün Bitcoin (BTC) madencileri ortak ve ulusal bir madencilik havuzunda bir araya gelecek ve madencilerin bundan sonraki her adımları takip edilip şirketlere ciddi regülasyonlar uygulanacak.

Venezuela’nın sahip olduğu ucuz elektrik tarifesi ve enflasyon yüzünden dibi gören ekonomisi Bitcoin madenciliğinin Güney Afrika içerisinde tam anlamıyla patlama yaşamasını sağlamıştı. Bu da Venezuela gibi ülkelerdeki madenci sayısını arttırdı.

Venezuela, Kripto Para Madenciliğine “El Attı”
Venezuela içerisinde şu an bu yeni yasa ile kripto para madenciliği yasal hale getirilse de bunun teknik olarak devlete bağlandığı görülüyor. Bitcoin madenciliği konusunda dünyanın en popüler yerlerinden birisi olan Venezuela’nın böyle bir adım atması ise kesinlikle Bitcoin’in merkeziyetsizliğine zarar verebilir.

Bitcoin madenciliği konusunda lider olan ülkenin Çin olduğu biliniyor. Çin’in daha önce de buna benzer adımlar atıp madencilerin donanımlarına el koyabileceği söylentileri gündeme yansımış ancak böyle bir olay yaşanmamıştı. Eğer Çin, Venezuela’nın attığı gibi bir adım atarsa bu kesinlikle Bitcoin ağının Çin’in eline geçmesi anlamına gelebilir.

Bu da %51 ve üzerinde Bitcoin hash rate’ine sahip olunacağından dolayı Çinli yetkililerin ağda istedikleri değişimi yapabilecekleri anlamına gelmekte. Venezuela’nın bu kararı merkeziyetsizliğe çok fazla zarar vermese de hash rate’in çoğunluğunu elinde tutan ülkelerin bunu takip etmesi her şeyi zora sokabilir.

https://coin-turk.com/venezuelada-devrim-niteliginde-bitcoin-btc-yasasi
18  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin ve Dolar İlişkisi BTC’yi Nereye Götürecek? on: September 24, 2020, 02:07:27 PM
Son zamanlarda kripto para piyasasında sıklıkla dolar ve Bitcoin arasındaki ilişkiden bahsediliyor. Çünkü doların güç kazanması Bitcoin’in olumsuz etkilenmesine ve düşüşler yaşamasına sebep oldu. Aslında bu ters korelasyon ilk defa yaşanmıyor. Mart ayındaki çöküş öncesinde de dolar güç kazanmış ve Bitcoin aynı Altın ve hisse senetlerinde olduğu gibi düşüşe geçmişti. Sonrasında doların en çok güç kaybettiği ve deyim yerindeyse dibi gördüğü Ağustos ayında Bitcoin’in oldukça yüksek seviyeleri gördüğüne şahit olduk.

Bitcoin ve Dolar İlişkisi
Ancak bazı analistler Bitcoin (BTC) ve dolar arasındaki bağlantının yavaş yavaş bozulduğunu düşünüyor. Bu sebeple de dolar artışı devam etse de Bitcoin’in boğa koşusunun yakın zamanda başlayacağı düşünülüyor.

Piyasanın popüler analistlerinden “CryptoAmsterdam” paylaştığı bir grafik ile dolar yükselişe geçer geçmez Bitcoin düşüşe başlamadığı için ters korelasyonun bozulmaya başladığını ve BTC’nin parabolik bir harekete hazırlandığını ifade etti. Dolayısıyla analist, doların artarken Bitcoin’in güç kaybetmemesini en son 2017 rallisinde gördüğümüzü ve bu sebeple de bir rallinin çok yakında olduğunu dile getiriyor.

Dolar Düşüşe Geçer Mi?
Ancak bazı isimler doların yeniden düşüşe geçeceğini düşünüyor. Dolayısıyla CryptoAmsterdam’ın bu tezinin haklı olduğuna inanmıyorlar. Ancak böyle bir durumda da ters korelasyonun devam etmesi durumunda yine Bitcoin için artış sinyalleri olabileceği anlaşılıyor.

Son zamanlarda, özellikle salgın sonrasında Bitcoin tahminlerinde fikir birliğine varılamıyor. Çünkü BTC tahminlerin ötesinde fiyat hareketleri sergiliyor. Ancak analistler kısa vadedeki düşüşlere rağmen hala orta ve uzun vadeli görünümün parlak olduğunu düşünüyor.

https://coin-turk.com/bitcoin-ve-dolar-iliskisi-btcyi-nereye-goturecek
19  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin (BTC) Artışa Hazır Ama Boğaların İşi Zor on: September 20, 2020, 10:23:00 AM
Bitcoin (BTC) bu ayın başlarında 12.000 dolarlık seviyeyi test etti ancak büyük reddedilme ile karşılaştı. Bu reddedilmenin ardından da lider kripto para birimi 2000 dolar gibi büyük bir düşüş yaşadı. Bitcoin 9.900 dolara kadar geriledikten sonra toparlandı ve şu anda 11.000 doları test ediyor.

Bitcoin Fiyatı
Analistlere göre Bitcoin’in son zamanlarda yaşadığı düşüşe rağmen 12.000 doların üzeri yakın zamanda görülebilir. Bir analist belirtilen teknik başarıya ulaşırsa önde gelen kripto para biriminin 12.000 doları geçmeye uygun olacağını söylüyor.

Piyasanın popüler analistlerinden Michael Van De Poppe geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Bitcoin’in 11.000 doları yeniden geçmeyi başarması durumunda kritik 12.000 dolarlık direnci yeniden test etmek için hazırlanacağını ifade ediyor. Analistin açıklamalarına göre Bitcoin 10.750 dolarlık önemli seviyeyi aşmayı ve bunun üzerinde kalmayı başardı ve 11.000 dolar aşılıp 11.300 doların üzeri görülürse lider kripto 12.000 dolara doğru yükselişe geçebilir.

Aslında son düşüşün ardından yatırımcılar daha büyük düzeltmelerin gelmesinden korktu ama beklenen gerçekleşmedi ve BTC kendisini toparlamayı başardı. Şu anda ise asıl önemli seviyenin 11.000 dolar olduğu ve sonrasında 11.300 doların aşılması gerektiği ifade ediliyor. Ancak analistlere göre Bitcoin’in gücünü kanıtlayabilmesi için birkaç gün boyunca herhangi bir aşağı yönlü hareket görmemesi gerekiyor.

Boğaların İşi Zor
analistlerin açıklamalarına göre boğalar için 11.000 dolar ve 11.200 dolarlık seviyeleri aşmak kolay olmayacak. Yine piyasanın önemli analistlerinden Cold Blooded Shiller, Bitcoin fiyatının 11.000-11.200 dolarlık direnci aşmakta zorlanacağını belirtti.

Bu açıklama her ne kadar “Bir düzeltme daha gelir mi?” sorusunu akla getirse de yatırımcıların özellikle son güçlenmeden sonra olumlu baktıkları görülüyor.
https://coin-turk.com/bitcoin-btc-artisa-hazir-ama-bogalarin-isi-zor
20  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin (BTC) Fiyatının Gidişatı Her An Tersine Dönebilir on: September 20, 2020, 10:17:41 AM
Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 11.000 dolara kadar çıksa da burada tutunamadı ve beraberinde önemli bir fiyat düşüşü yaşadı. Birkaç gün bu fiyat düşüşü ile piyasalara hakim olan belirsizlik, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 11.075 dolara kadar çıkan Bitcoin’in kesin hareketi nedeniyle bitmiş gibi gözüküyor.

Bitcoin Fiyat Trendi Tersine Dönebilir
Ancak teknik analize bakıldığında üç önemli sinyalin Bitcoin’in bu yükseliş odaklı hareketinin tersine dönebileceğine işaret ettiği görülmekte. Bunların ilk, Tom Demark indikatörü olarak biliniyor. Tom Demark indikatörü ne zaman 9 numaralı satış mum sinyalini verse fiyatın sert bir şekilde düştüğü ve trendin tersine döndüğü biliniyor.

Bitcoin için trendin tersine dönmesi fiyatın bir anda 11.075 dolardan 10.000 doların dibine kadar gerilemesi anlamına geliyor. İkinci önemli teknik sinyalin pivotal destek noktalarının aşılması olduğu ifade edilebilir. 11.000 doları kıran BTC, yine de destek olarak burayı tam anlamıyla elde edemedi.

Üçüncü teknik sinyalin ise Bitcoin’in fiyat hareketi ile Stoch RSI indikatörü arasında oluşan olumsuz uyumsuzluk olduğu görülüyor. Ne zaman RSI indikatöründe negatif uyumsuzluk oluşsa fiyatın %10 ve civarında düşüş yaşadığı görülmekte.

https://coin-turk.com/bitcoin-btc-fiyatinin-gidisati-her-an-tersine-donebilir
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!