Bitcoin Forum
June 22, 2021, 11:27:03 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.21.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 53 »
1  Local / Servisler / Re: safepal cüzdan satın alanlara 2 sorum var on: Today at 06:49:31 AM
Gümrük ücreti ödeyerek alabiliyorsunuz. DHL veya Fedex ile gelirse işlemleri halletmek için internetten form doldurmanız yeterli oluyor.

Merak edenler için BtcTurk Youtube kanalında detaylı inceleme videosu da var: https://www.youtube.com/watch?v=m6ZcvjANDwU
2  Local / Konu Dışı / Re: Paypal Alternatifi Online Ödeme Aracı Kullanan Var mı? on: June 17, 2021, 06:43:54 AM
Cryptreium kartı kullandınız mı bir süredir gözüme kestitiyorum ama kullanan hiç görmedim. Fee'ler biraz fazla gibi ama alternatifi de az sanırım.

Kartı Apple Pay'e tanıttım, markette kartım yanımda olmasa bile temassız alışveriş yapıyorum 😀  Üstelik Apple Pay'e tanıttığımdan beri işlem başına kesilen 0.25Euro ücret kesilmiyor, ya da ben göremiyorum çünkü uygulamadaki işlemler haftalardır "Pending..." statüsünde. Bazı pos cihazları yurtdışı temassız kart kabul etmiyor. O zaman da kartı makineye takıp şifre girip ödeme yapıyorsunuz. Yani sıradan "çinko karbon" kredi kartlarından farkı yok 😂
3  Local / Madencilik / Re: Madenci Kabulü ile alakalı bir sorum olacaktı? on: June 16, 2021, 07:49:28 AM
Bazı blokzincirlerinde (örneğin Waves) öneriler sunuluyor ve oylanıp oylanmayacağına geliştirici ekip karar veriyor. Ardından gerekiyorsa yazılım güncelledikten sonra ayarlarda, yayınlanan öneriyi kabul ettiğine dair bir değişiklik yapmak gerekiyor. Örneğin, yayınlanan 16. geliştirme/değişiklik önerisini kabul ediyorsanız  konfigürasyon dosyasında şu değişikliği yapmanız gerekiyor. Aksi durumda, yazılımı güncelleseniz bile oy vermiş sayılmıyorsunuz.

Quote
features {
   auto-shutdown-on-unsupported-feature = yes
   supported = [16]
}

Dolayısıyla, oy verme süreci blokzincirlerine göre farklılık gösteriyor.

Ayrıca merkeziyetsiz finans platformlarında (UNISWAP vs.) oylama kripto varlık sahipleri tarafından yapılıyor. Merkeziyetsiz yönetişim modelinin aktif olduğu blokzincirlerinde madencilerin genelde yazılım güncelleme ile oy verme imkanı olmuyor.
4  Local / Konu Dışı / Re: Paypal Alternatifi Online Ödeme Aracı Kullanan Var mı? on: June 15, 2021, 07:27:24 AM
Kripto ile tanıştıktan sonra alternatiflere gerek duymadım paypalın  çekilmesini haklı buldum burada en büyük zararı yine biz çektik çekmedik mi?
Ben turizm sektöründe çalışmaya başlayıp, ayda 1-2 turist ağırlarken, 3-4 sene içinde 3 gün uykusuz kalacak kadar çalışmaya ulaştırabildiysek, Paypal'in katkısı büyüktür.

Birde yakın gelecekte alternatife gerek kalmayacak kripto stable coinlerin bu piyasaya yavaş yavaş gireceğine inanıyorum heleki binancenin kartı bizde olsaydı efsane olacaktı.

Crypterium kartı deneyin.
5  Local / Türkçe (Turkish) / Re: YURT DISINDAN USD GETIRMEK? (VERGI VE MASAK) on: June 07, 2021, 06:53:19 AM
Masak denetimine takılıp takılmamanız finansal durumunuza göre değişir, paranın miktarına göre değil. X kişi, 10bin$ SWIFT alınca denetime takılabilir, siz 100bin Dolar getirirsiniz, sorun olmayabilir. Geçmiş banka hareketleriniz, finansal durumunuz kimlere para gönderip, nerelerden para aldığınız kayıt altında. Bu nedenle vergisini ödeyeceğiniz parayı getirmeden önce bankaya (çağrı merkezinde değil, doğrudan şubenize!) yurt dışından para getireceğinizi ve vergi bildiriminde bulunacağınıza dair bilgi verirseniz, en azından şüpheli durumuna düşmemiş olabilirsiniz. (NOT: MASAK yine de gelir beyanı isteyebilir! Vergisini öderim, başım ağrımaz diye bir kaide yok!)
6  Local / Konu Dışı / Re: 18 Dakikada Estonya'da Şirket Sahibi Olun on: May 31, 2021, 06:12:44 AM
Nerden baksaniz 3 yillik mazisi bulunuyor bu meselenin, bu 3 yillik sure icerisinde bir tane sansli kisi "ben yaptim oldu" demedi.
Beni asil korkutan 18 dakikada bir sirket kurulmasi ne derece saglikli, basit mantigima gore 18 dakikada kurulan sirket 17 dakikada da kapanabilir.

Estonya için şirket kuran arkadaşlarım var. Zaten dijital iş yapıyorlar ve uzaktan çalışıyorlar. Şirketi Estonya'da e-vatandaşlıkla kurmalarının tek espirisi, yurtdışında bir banka hesabı sahibi olup, Paypal, Etsy, Shopier gibi hizmetlerden faydalanabilmek. Biz Paypal'i yasakladık ama bu Paypal'in hala en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Estonya'da şirket kurmayayım, daha havalı olsun, ABD'de kurayım derseniz o da mümkün ama ABD'de hem vergiler yüksek hem de dijital bankacılık hizmeti Estonya kadar yaygın değil. (Ben sadece Mercury Bank'ten hesap açabildim) Ama Wyoming ya da Delaware'de şirket kurmak sadece bir form doldurup ücret ödemekle mümkün. Zaten işlemleri bir temsilci ajansa yaptırmanız gerekiyor. Parayı verince şirketi kuruyorsunuz. Sonra Stripe ödeme sistemi, Paypal, banka hesabı vs. tıkır tıkır işliyor.

Estonya'nın en büyük avantajı vergi. Para kazanmıyorsan vergi ödemiyorsun. Kazanıyorsan da çatır çatır vergiyi alıyorlar. Türkiye'deki gibi "abi sen benim şahsi hesaba yolla, faturayla uğraşmayalım" deme lüksünüz yok Smiley Üstelik, yurtdışına ürün ya da hizmet satabiliyorsanız (hizmeti yurt dışında vermek şartıyla) KDV'nin tamamını iade alma hakkınız da var.

Asıl soru şu: Bu şirketi niye kuruyorsunuz? Elinizde paraya çevirebileceğiniz bir yetenek / uygulama / servis var mı? Yoksa, boşu boşuna 100 Euro verip, Ankara'ya kadar gidip şirket kurmanın bir anlamı yok. Ama paraya çevirebileceğiniz birşeyler varsa, hele de yurtdışına satabiliyorsanız, 100 Euro verip Estonya şirketi sahibi olmak büyük avantaj.
7  Local / Servisler / Re: BtcTurk | PRO on: May 12, 2021, 06:15:08 AM
bir avukat tarafından haciz konan borsa hesaplarındaki varlıkların başka şeylere dönüştürüldüğü hakkında iddia ortaya atılmış. Böyle bir şeyin mümkün olacağını düşünmüyorum. bununla ilgili açıklama yapabilir misiniz?

İddialara inanmayın, böyle bir şey mümkün değil. Banka hesabınıza haciz konduğunda banka, hesabınızdaki dövizi, altını satıp TL'ye çevirebilir mi? Regülasyon varmış gibi çalışan bir kurum da resmi makama beyanda bulunduğu blokeli hesaptaki varlıkları başka şeylere dönüştüremez.
8  Local / Servisler / Re: Binance Card on: May 06, 2021, 07:58:29 AM
AdvCash ve Crypterium Türkiye'ye gönderim yapıyor ancak tercih edecekseniz Crypterium'u seçmenizi tavsiye ederim. AdvCash Gürcistan bankasıyla çalışıyor ve Euro ödeme geçidi sık sık kapanıyor. Crypterium'un harcadıkça kazan mantığında çalışan sadakat programı var. Her ay CRPT token ödemesi yapıyor. en azından kart ücretini bu tokenla ödeyebiliyorsunuz... Karta yükleme yaparken %0.5'e kadar düşük fiyatla yüklüyorsunuz. TL olarak harcarken de her işlemde 0.25 Euro işlem ücreti ve yaklaşık %3-4 arasında çevrim ücreti oluyor. (Kur ücretini Visa alıyor)
9  Alternate cryptocurrencies / Marketplace (Altcoins) / What are United CryptoPunks? on: April 24, 2021, 08:33:11 PM
The United CryptoPunks is NFT, and it has its ERC721 Smart Contract. United CryptoPunks was designed by hand, but algorithmically generated on the Ethereum blockchain, with 13.666 pieces each as unique Digital Collectibles! They have their language Punklish They speak among themselves in their own language even they have a favorite song on youtube! You might think United CryptoPunks is a forked NFT, a newer version of CryptoPunks with more details, feautres, new characters and more new accessories! This project is not affiliated with Larva Labs. Special thanks to Matt and John for being such an inspiration to many of us!What are Specs?

Each United CryptoPunks is designed by hand and generated as 24x24 enlarged to 480x480 stored as an ERC721 token on the Ethereum blockchain. United CryptoPunks believes in the power of color! these 8 colors represent them. In the United CryptoPunks punkverse "universe" nobody judges anyone by their skin color! We have Superheroes, Villains and much more! There are 7 types such as Humans, Orcs, Zombies, Apes, Aliens, Droids and Cylons. All United CryptoPunks live together peacefully! There are 6 types of sex "Attraction" such as Straight, Lesbian, Gay, Trans, Non-Conforming and Intersex. Each United CryptoPunks is equal but they are all unique! Each Punks is different from the others and this makes each of them uniquely rare! There will be a limited supply of 13.666, and pricing will follow a Bonding Curve.

For more information and mint "adopt" yourself a United CryptoPunks visit https://www.unitedcryptopunks.org
10  Local / Konu Dışı / Re: ...Viski... on: March 07, 2021, 06:22:26 AM
Jack Daniel's Legacy Edition.

Tavsiye için teşekkürler. Bi şişe aldım koydum kenara. Ama tadını merak ettiğim için bi şişe daha alacağım Smiley
11  Local / Ekonomi / Re: Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) on: February 17, 2021, 09:58:45 AM
FAST sistemi Merkez Bankası kontrolünde hayata geçtiği için o limitleri TCMB koyuyor Smiley 50 TL ile başladı. 1000TL'ye yükseltildi. Zamanla daha da artacaktır. Ancak limitlerin sizi tatmin edecek seviyelere ulaşması biraz zaman alır. Bir de bu işlemler şimdilik ve o da sadece bazı bankalarda ücretsiz. Popüler bankalar FAST işlemlerinden ücret almaya başladı bile...
12  Local / Servisler / Re: BtcTurk | PRO on: February 13, 2021, 11:11:07 AM
Sadece ERC20 Tether USDT çekme işlemlerinden transfer ücreti alınıyor. Ethereum (ETH), Chainlink (LINK), USD Coin (USDC) çekme işlemleri ücretsiz olarak devam ediyor.

Ayrıca, Tether'i TRON ağından (TRC20) veya Liquid USDT olarak çekerseniz yine transfer ücreti ödemiyorsunuz.

Ethereum ağında işlem ücretlerini merak edenler varsa, Etherscan'de Gastracker'a bakabilir. Bazen 5$ civarındayken işlemler artınca kısa sürede 30$-40$'a kadar çıkıyor ücretler.
13  Local / Servisler / Re: BtcTurk | PRO on: February 11, 2021, 05:28:28 PM
Yalnızca ERC20 Tether USDT çekme taleplerinde işlem ücreti ödeniyor. TRC20 veya Liqud Tether'i transfer ücreti ödemeden çekebilirsiniz.

İşlem ücretleri Ethereum ağındaki transfer yoğunluğuna bağlı olarak transfer anında hesaplanıyor. https://pro.btcturk.com/yardim/komisyonlar veya ERC20 Tether çekme sayfasından anlık ücretleri takip edebilirsiniz.
14  Local / Servisler / Re: BtcTurk | PRO on: February 09, 2021, 12:49:45 PM
Siz erişemediğinizde işlemleri kim yapıyor?

Sorunun 2 cevabı var

1. Daha önce verilen emirler eşleşmeye devam ediyor. Zaten eşleşecek emir yoksa o işlem çiftinde alım satım olmaz.
2. Yine yoldan örnek vereyim. Gişelerden geçip ana yola girmiş olanlar, araçlarını sürmeye devam edebilir ancak gişede (girişte) kuyrukta bekleyenler yola giremez. Ama yol, o ana kadar üzerinde olan araçlar için çalışmaya devam eder. Tabi bu durum her zaman geçerli değil. Kimi teknik aksaklıklarda hiç bir kullanıcı emir veremiyor, kimse işlem yapamıyor.

API tarafında işlem yapanlar için özel bir ayrıcalık yok. Ancak API kullanıcıları arayüze girmek zorunda olmadığı için arayüzle ilgili problemlerden etkilenmiyorlar.

Ancak bu durumda, API kullanıcılarının istedikleri gibi işlem yapabildiğini zannetmeyin. Çünkü, o kullanıcıların API üzerinden verdikleri emirler de sisteme kaydedilerek işleniyor. Eğer API ile emir verilebiliyorsa, o emirler normal şekilde işlenir. Ancak yoğunluktan dolayı sistem kesintisi oluyorsa, API kullanıcılarının (en azından önemli bir kısmının) emirleri iletilemeyecektir.

Net bir şekilde, bu tarz durumlarda ne web ne mobil ne de API kullanıcı için herhangi bir ayrıcalık, öncelik yapılmıyor. Ama sizden 1 saniye önce gelen sizden daha şanslı olabiliyor. O kullanıcının 1. emri iletilirken sistem cevap vermiş olabilir. Siz 1 sn sonra emir ilettiğinde hata alabilirsiniz. Aynı kullanıcı sizden 1sn sonra emir iletemeyebilir. Bu tamamen rastlantı. Arkasında bir art niyet aramayın.
15  Local / Servisler / Re: BtcTurk | PRO on: February 09, 2021, 09:28:23 AM
Bu konudan şikayet eden çok. Bir örnekle açıklayayım:

Elinizde 8 şeritli bir yol var. Bu yolun normalde 4 şeridi kullanılıyor. 6 şerit kullanılmaya başlandığında yol 10 şerit, 8 şerit kullanılmaya başlandığında yol 12 şerit oluyor. Yani her zaman bir boşluk var. Çünkü biliyorsunuz ki trafik ona göre.

Bazen trafik bir anda öyle bir yoğunlaşıyor ki, boş şeritler bir anda doluyor ve şerit sayısını artırmak ve boş şerit bırakmak zorlaşıyor. Çünkü her halükarda şerit arttırmak zaman alıyor.

Sistemin çalışmadığı veya cevap veremediği anlar işte bu şerit artırma işlerinin yapıldığı zamanlar. Bunu istanbulda yaşayanlar köprülerdeki yol çalışmalarında yaşadıklarını düşünerek hayal edebilir.

Diyeceksiniz ki bu yol neden hep 20 şeritte durmuyor.

Eğer yol sürekli 20 şeritte durur ve bunun sadece 4 şeridi kullanılırsa, boşta kalan şeritler atıl kalacak ve tüm yolun akışını engelleyecek. Hatta belki de yol boş diye sürücüler gereksiz yere o şeritleri kullanacak. Bu işin bir de güvenlik tarafı var. Aynı anda 20 şeridi kontrol etmek aynı anda 4 şeridi kontrol etmekten daha zor. Bu nedenle, sistem yoğunluğu azaldığından yol tekrar 8 şeride düşüyor ama 4 şeridi kullanılıyor.

Bunu çalıştığınız şirket için düşünün. Yaptığınız işi 4 kişi yapabiliyorken 8 kişiyle çalışır mısınız? Anca, 4 kişi o işi yapmaya yeterli gelmeyince ekibi büyütmeye devam edersiniz değil mi?

Bilgisayar sisteminde buna ölçekleme denir. Mesela şu an Bitcoin blokzinciri saniyede 7 işlem yapabiliyor ve ölçeklenemiyor. Bu sorun diğer kriptoparaların ortaya çıkmasına da zemin hazırladı. Çoğu proje ölçeklenebilirlikten bahsediyor.

Yoğunluk arttıkça sistem ölçeklenir. Ancak bazı anlarda siz yolu 2 katı ölçeklemenize rağmen 4 katı araç geliyor. Bunu öngörmeniz ve teknik açıdan o seviyeye ölçeklenebilmeniz mümkün olmuyor. Bu olay bir platform özelinde böyle değil. Genel olarak teknik bir mesele ve neredeyse işlem yaptığınız tüm internet sitelerinin (bankalar, eticaret siteleri, kriptopara alım satım platformları vs.) başına gelebiliyor. Tamamını engellemek mümkün değil.

Çünkü, kullanıcı yoğunluğunu arttığı ve sistemin ölçeklenebildiğini siber saldırganlar da biliyor. Aslında platformlara erişememenizin en büyük nedeni bu siber saldırılar. Saldırganları engellemek için kullanılan güvenlik duvarlı agresifleştiği zamanlarda normal kullanıcılar da sorun yaşayabiliyor. Bu durumun net kesin bir çözümü yok ancak tüm teknik ekipler, sorunları en aza indirgemek için çalışıyor.

Kimse işlem yaparken sorun istemez. Ben dahil. Ancak ani hareketlerde bu tarz sorunların yaşanabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. X platformda sorun yok, Y platform çöktü dediğiniz durumlarda Y'de muhtemelem daha fazla kullanıcı işlem yapıyor demektir. X'te yoğunluk ya da siber saldırı olmadığı için orada sorun olmuyordur.

Çok fazla para kazanıyorsunuz, yatırım yapın diyen arkadaşlar da merak etmesin şirketler o yatırım zaten yapıyor. Ancak bazı teknik sınırlamaları aşmak kolay değil. O sınırlar aşılabilse, zaten dünyada sorunlu platform kalmaz. Bkz. sadece 1 gün için haftalarda reklam yapıp çılgın indirim günlerinin ilk saatinde çöken eticaret siteleri. Hazırlıklı oldukları halde ölçeklenemiyorlar, çünkü mümkün değil.
16  Local / Türkçe (Turkish) / Re: public keyden private key'e neden ulaşılamıyor? on: January 29, 2021, 12:33:21 PM
eğer şifreniz hep aynı kart numarasını verseydi dediğiniz örnek doğru olabilirdi. burada insanların kafasını karıştıran şey ise bir private keyden hep aynı public key oluşması. yani düz mantık private key hep aynı public keyi veriyorsa tersi neden olmasın, ben bu durumu farklı şekilde nitelemeye çalıştım.


sizin örneğiniz ise farkındalığı sağlamıyor gibi.

tek yönlü çalışan şifreleme algoritmaları (md5, sha256 vb.) ile şifrelenmiş herhangi bir şeyi geri döndüremezsiniz. Eğer döndürebilseydiniz, bu şifreleme yöntemlerinin bir anlamı kalmazdı.

Adınızı md5 ile şifreleyin. Her cihazda hep aynı hash'e ulaşırsınız. 1 harfi büyük yapınca, hash değişir. Ama aynı metin her cihazda aynı sonucu verir. Bu sayede md5'e güvenebiliyoruz. (Ama tabi ki daha güçlü şifreleme algoritmaları kullanıyoruz)

SHA256 ile şifrelemeyi kağıdı yakmak gibi kimyasal bir reaksiyon gibi düşünün. Kağıdı yakarsanız, küle döner, geri döndüremezsiniz (Kimi durumlarda bunu yapmanın da yöntemi var, ama metaforun suyunu çıkarmayalım lütfen 😂 )
17  Local / Konu Dışı / Re: Twitter Trader Tayfa on: January 29, 2021, 12:27:01 PM
Kendi kişisel hesabımızdan bunlarla uğraştığımız zaman özel hayatımız dahil her şeye salça olmaya çalışıyorlar.Sizi de twitter'da takip ediyorum siz de zaman zaman gereksiz linçlere maruz kalıyorsunuz.

Zaman zaman mı? 😀  Türkiye'de insanlar yanlışa yanlış denmesinden hoşlanmaz. Söyleyeni de sevmezler.

Doğru söyleyeni, yol göstereni umursamadıkları gibi tam tersi davrananlarının peşinde kuyruk olurlar.

Bununla ilgili bi deyiş var da şimdi ayıp olmasın 😀


Belki biraz bencilce düşünüyorum ama kendimi bu kadar açık dolandırıcı olduğu belli olduğu insanları ifşa etmek için riske atmak istemem.Herkesin kendine yetecek kadar aklı var sonuçta.Söylediğiniz gibi bu tarz kişiler büyük bir kitleyle spam saldırısı düzenleme potansiyeline sahip.

Herkesin kendine yetecek aklı olması, herkesin doğru yaptığı anlamına gelmez. Herkesin bir mentöre, danışacağı birine ihtiyacı vardır. "Benim yok" diyen varsa, selametle... Yolu açık olsun.
18  Local / Konu Dışı / Re: Twitter Trader Tayfa on: January 28, 2021, 11:55:23 AM
Herkes biliyor az çok tonla twitterda trader var analizler çiziyorlar falan hepsi reklamdan 10-15 ether istiyormuş bazıları silip diğer aylar tekrar açıyorlar kendilerini unutturmak için bu adamlara inananlar nasıl var aklım almıyor hotçu birisi vardı silmiş hesabını şimdi geri açmış şov yapıyor araba falan almış sıfırdan başlayıp yeni avlarına gözüne kestiriyorlar herkes biliyor ama yeni giren varsa buralara inanmasın öylelerine

Böyle hesapları farkettiğinizde ifşa etseniz de başkaları da aynı tuzağa düşmese daha iyi değil mi? Herkes bir ismi söyleyip duruyor ama Twitter'da yüzlerce hesap var. Sanırsınız bi tek o var...

İnsanlara dikkat edin, dolandırılmayın dediğinizde kötü olursunuz. (Bkz Çiftlikbank ile ilgili uyarırken ana avrat küfür edenler) Ama dolandırıcıların oyunlarını açığa çıkartırsanız, başkalarının tuzağa düşmesini engellemiş olursunuz...
19  Local / Yeni Başlayanlar & Yardım / Re: Ucuz Yollu Bitcoin Transferi Nasıl Yapılır? on: January 28, 2021, 11:50:37 AM
Böyle gereksiz riskler alana kadar TL, USDT veya USDC ile BtcTurk'ten Bitcoin alın, ücretsiz çekin. En azından kime güveneceğinizi bilirsiniz... (Diğer kriptopara çekimlerinden de ücret alınmıyor)
20  Local / Türkçe (Turkish) / Re: public keyden private key'e neden ulaşılamıyor? on: January 28, 2021, 11:40:40 AM
Banka kartınızın üzerindeki rakamlardan banka şifrenize neden ulaşılamıyorsa aynı sebepten 😀  (kartın üzerindeki 4'lü blokları şifre olarak kullananlar hariç tabi)

Public'ten private'a dönülebilseydi, private key'in bir anlamı kalmazdı. Private key'i güvenli kılan şey şifrelemenin tek yönlü olması.
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 53 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!