Bitcoin Forum
June 16, 2024, 03:37:06 PM *
News: Voting for pizza day contest
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 66 »
1  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Kripto para kazancı vergilendirilmesi hakkında on: June 12, 2024, 07:03:20 PM
O zaman platformlar hem Kurumlar Vergisi verecekler hem de %2 ayrıca verecekler. Doğru mudur?

Arkadaşlar, %2 vergi değil. Aidat gibi düşünün. Sitede oturuyorsanız (oturmaya devam etmek istiyorsanız) aidatı ödeyeceksiniz.

Sitede iş yeri varsa, aidat tutarını sattığı ürünlere verdiği hizmetlere yedirecektir. Borsalar da öyle yapacak. Ancak bu bedeli (en azından bir süre) doğrudan kullanıcıdan istemeyeceklerdir. Ancak sonrasında bir şekilde kullanıcılar bu masraflara ortak olacaklar 😀
2  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Kripto para kazancı vergilendirilmesi hakkında on: June 11, 2024, 06:19:53 PM
%2 platformun gelirlerinden ödenecek bir bedel. %1'i SPK'ye %1'i Tübitak'a ödenecek.

Bu bedel son kullanıcıyı ilgilendirmiyor. Muhtemelen platformlar bir süre kendi kasalarından karşılayıp ardından çeşitli ücretler ile (örn. çekme ücretleri vb.) kullanıcılardan tahsil etmeye çalışacaklar.
3  Local / Türkçe (Turkish) / Re: 12 tane cüzdan kelimelerinin hepsiyle cüzdan açılınca ne yapılacak on: June 10, 2024, 02:41:59 PM
Ben hala 12 hane ile nasıl güvende olduğumuzu anlayamadım. Smiley
Çok güçlü bilgisayarlarla saniyede on milyarlarca cüzdan açarak açılabilecek tüm cüzdanları açma şansımız yok mu?


https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/6twuj1/are_12word_seeds_for_bitcoin_private_keys_secure/

Kısaca; bir kaç milyon yıl yaşama ihtimalin yoksa, güvendesin Cheesy
4  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Kripto para kazancı vergilendirilmesi hakkında on: June 04, 2024, 11:32:24 AM
Şimşek “Dünyada da böyle, bir gelir elde ediliyorsa bunun vergisi de olmalı.

Olsun tabi ama keşke vergilerimize sahip çıkabilseler... Bizden vergi alıp güzide müteahhitlere vergi instisnası sağladıklarında biz kendimizi pek iyi hissetmiyoruz.

Kripto varlıklar, borsada işlem gören varlıklar, yatırım fonları v.s bunların disipline edilmesi lazım” dedi.

Neredeyse 40 yıllık borsada alınıp satılan varlıklardan elde edilen geliri doğru düzgün vergilendiremeyenler, (bkz. 1 mayıs itibarıyla bazı fonların geçici olarak vergilendirilmesi), daha tanımlamayı beceremedikleri kripto varlıkları vergilendirmek gerektiğini savunuyor.

Türkiye'de vergilendirme dendiğinde aklımıza gelen, otomotivde olduğu gibi 1 liralık malı vatandaşa 3 liraya satmak.

O yüzden kripto para ile vergiyi aynı cümlede kullandıklarında nedense "komutan Logar, bi cisim yaklaşıyor" diye düşünüyorum.
5  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Binance waves'i delist etti on: June 03, 2024, 02:19:45 PM
Üzdü  Cry

Çıktığı dönemin en yenilikçi, en hızlı blokzinciriydi. Arkasında Jet Fadıl'ı aratmayan Sasha gibi bir vizyoner(!) olunca, hem ziyadesiyle dolandıırldık hem de Ethereum'un en büyük rakibi olabilecek projeyi yavaaaaş yavaş tarihin tozlu sayfalarına gömmeye mahkum olduk...
6  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Vergilendirmenin ayak sesleri on: May 31, 2024, 01:43:41 PM
Takasbank'ta dolar, euro ve diğer yatırım araçlarının saklandığı gibi benzer bir sistemi kripto para birimlerine de getirmeyi planlıyorlar, en azından öyle görünüyor. Sistem oldukça basit, Ticaret Bakanlığının, borsaların vb. belirleyeceği bir sistemle. Bu bir kripto para değil, bir miktar, örneğin 1 BTC satın alıyorsunuz, bu Takabank'ta olacak, yanınızda veya borsada değil.  Smiley

Geçtiğimiz haftalarda basın toplantısında açıklanan yasa taslağında da dün komisyondan geçen teklifte de böyle bir madde yok.

Sadece saklama koşulları SPK tarafından belirlenecek ve sadece saklama hizmetinin bankalar veya saklamaya yetkili kuruluşlar (kripto varlık hizmet sağlayıcılar) tarafından yapılacağı belirtildi. Buradaki saklamadan kasıt da "özel anahtarların" yönetimine aracılık edecek arayüzlerin Türkiye'de yerleşik yetkili şirketler tarafından sunulması. Yoksa kripto varlık hizmet sağlayıcıların, varlıkları Takasbank'ta saklayacağına dair bir madde yok.

Zaten teknik olarak da bu mümkün değil. Anadolu Ajansı'nın haberine göre Türkiye'de bir platform 3.4 Milyar Dolar değerinde varlık bulunduruyormuş. Bunu takasbankta saklaması demek, (yani Yatırım Şirketleri'nde olduğu gibi) varlıkların tamamının Takasbank'ta saklanması demek, o platformun piyasadan 3.4 milyar dolarlık daha kripto varlık almak zorunda kalması demek olur. Aksi durumda, kimse kripto para çekemez. Çekmek için T+2 gün beklemez. O işini mutabakatı, aldısı verdisi, ek işlem ücretleri vs. astarı yüzünden pahalıya gelir. Olacak iş değil yani.
7  Local / Konu Dışı / Re: Ehliyetleri yenileyin on: May 31, 2024, 01:33:30 PM
Ruhsat kayboldu diye tekrar çıkartılmıyormu? üzerinde sahibinin adı var sonuçta? aracı kullanma hakkı onundur demek ne kadar doğrudur?

Ruhsat kaybolunca çıkarttırabilirsin. Kağıt kürek masrafı dışında bir sorun yok.

Ben, aracı ruhsatıyla birlikte çaldırmaktan bahsediyorum. Araç ruhsatıyla veya anahtarıyla çalınırsa, sigorta size ödeme yapmaz.

Benzeri kimlikte de geçerli. Kimliği kaybettin. Yenisini çıkartırsın. Yine kimliği kaybettin fakat kayıp bildirimi yapmadın diyelim. Seni kimliği yenileyene kadar o süre içinde kayıp kimliğinle suç işlenirse (cinayet mahaline bırakılma, adına kredi çekilme vs.), yıllarca kendini aklamaya uğraşırsın.
8  Local / Konu Dışı / Re: Ehliyetleri yenileyin on: May 30, 2024, 07:41:07 PM
Haydi bakalım Onur hocam, bir yumurta/tavuk ikileminin daha fitilini ateşlemişsin, tebrikler. Evet, herkese soruyorum, şimdiye kadar aldığım cevaplar aşağı yukarı başa baş.

Ruhsat arabada bırakılır mı bırakılmaz mı? Kalsın bir şey olmaz diyenlerin de sağlam argümanları var, araçta bırakılmaz, yanına almak lazım diyenlerin de.
Buyurunuz...

Kısa cevap: Bırakılmaz.

Aracınız çalınırsa, polis sizden ruhsat ve anahtarı ister. Ruhsatınız yoksa, sigortadan faydalanamazsınız. Çünkü ruhsat kimdeyse, aracı kullanma hakkı onundur.

Özellikle istanbul gibi metropollerde aracınızı valeye vermek zorunda kalıyorsanız tavsiyem ruhsata bir orrganınız gibi değer verin 😀

O yüzden ruhsatı arabada değil, çantanızda taşıyın. Arabanızı çok sık kullanmıyorsanız sadece arabaya bineceğiniz zaman yanınıza alın.
9  Local / Konu Dışı / Re: Ehliyetleri yenileyin on: May 30, 2024, 02:05:44 PM
onurgozupek hocam uzun yolda çevirmelerde ben genellikle yeni kimlik kartımı veriyorum şimdiye kadar ehliyetimi hiç vermedim. Kimlik bilgilerimden zaten ehliyet bilgilerime ulaşıyorlar. Bizim yapmamız gereken ehliyet yeterlilik için sağlık ve diğer işlemleri yapmamız yeterli. Diğer resim ve buna benzeyen işler aslında gereksiz bir durumda değil mi. 

Eşiyle kavga eden, amirinden fırça yemiş bir polis memuruna denk gelirseniz, ehliyeti yanınızda bulundurmamaktan ceza yiyebilirsiniz Smiley Siz yine de ehliyeti yanınızda bulundurun.

Ben ehliyetimi genelde ruhsatla birlikte saklıyorum. Dolayısıyla ehliyeti yanımda taşıma derdi olmuyor. (Ruhsatı da sadece arabaya bindiğim zaman yanıma alıyorum)

Neredeyse 20 senedir B sınıfı ehliyetim var. Şimdiye kadar toplamda 3 kere kontrole girdim. Bunların ikisi son 2 senede bayram döneminde paralı otoyollardaydı. Ondan önce birkaç kere polis tarafından durduruldum ancak sadece 1 kere ehliyetimi sordular Smiley
10  Local / Konu Dışı / Re: Ehliyetleri yenileyin on: May 29, 2024, 06:21:08 AM
HAzır nüfus müdürlüğüne gitmişken ehliyet bilgilerinizin kimlik kartınıza aktarılması için de talepte bulunun. Böylece ehliyeti (kartı) taşımak zorunda kalmazsınız. Polis çevirdiğinde sadece çipli kimlik kartınızı göstermeniz yeterli olur.
11  Local / Ekonomi / Re: Otoyol ve Köprü Ücretine Zam on: May 29, 2024, 06:10:49 AM
Benim anlamadım ise boğaz köprüsünün geçiş ücreti tek taraflı geçişte alınıyor diyebiliyorum fiyatlandırma 1x diyelim ama Osmangazi köprüsü neden 10x ücret alınıyor. Uzunluk olarak bir birine yakın sayılırlar.

Boğaziçi Köprüsü (1. Köprü) şimdiki adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü de diğer köprüler gibi gidiş geliş ayrı ücretlendiriliyor. Bu köprü zamanında hükümet tarafından yaptırıldığı için eski Türkiye'de tek yön ücret alınıyordu ve bayramlarda, resmi tatillerde ücretsiz oluyordu.

Ancak Osmangazi, Yavuz Sultan Selim, Çanakkale vs. diğer köprüler yap-işlet-karun kadar zengin ol-devret modeliyle yapıldığı için köprü yapılırken devlet para ödemiyor ama geçiş garantisi ve sözleşme süresi garantisi veriyor. Garanti ettikleri geçiş sayısı da normalde geçen araç sayısının 4-5 katı olduğu için o köprüler asla kendini amorti edemiyor. En basitinden Avrasya tüneline daha 24 yıl geçiş garantisi ücreti ödeyeceğiz. 7 yılda köprü yapım maliyetinin neredeyse 2 katını ödemişiz bile. O yüzden o köprüleri, tünelleri, yolları yapanlar o köprülerden tünellerden yollardan geçmeyenlerden alınan paralarla karun kadar zengin oluyor.
12  Local / Ekonomi / Re: Dolar 25 TL olur mu? on: May 22, 2024, 06:13:37 AM
TLDR;

Olmaz

----

Enflasyon %70 değil %140
Enflasyonu %40'a geriletecek herhangi bir adım atıldı mı? Atılmadı. (açıklanan tasarruf tedbirleri bütçe açığının %1'ini bile hedeflemiyor)
Dolar kuru (genel olarak döviz) serbest piyasada gerçekten serbest mi? Değil.
Türkiye'ye nakit para getirecek yatırımcının Türkiye'te gelmesi için sebep var mı? (Adalet, hak, hukuk, özgürlük, demokrasi, stabil ekonomi)
Göçmen sorunu çözüldü mü? Hayır çözülmedi, göçmen sorununu çözmek gibi bir niyetleri olmadığı gibi göçmen sorunu olduğunu bile kabul etmiyorlar.

Yani Dolar bu şartlarda 25 TL olmaz, olamaz. Dolar 25 TL olursa Türkiye'nin dış ticareti biter. Aç kalırız, ham maddesiz kalırız. (Steve Jobs'ın şu sözü aklıma geldi. Aç kal, budala kal. Ama Jobs bunu kişiler için söylemişti. Tüm ülkeyi kastetmemişti...)
13  Local / Servisler / Re: Kripto Parayı Alışverişte Kullandıran Kart: RedotPay on: May 21, 2024, 06:46:25 AM
RedotPay, doğrulama yöntemleri arasına Whatsaap'ı da eklemiş. https://x.com/RedotPay/status/1792474782933700903
14  Local / Konu Dışı / Re: Dünyanın en zararlı içecekleri on: May 21, 2024, 06:45:03 AM
Alkol içerseniz tabi ki zararlı olur. Alkol içeren içkileri, bilhassa da rakı içeceksiniz bak nasıl pamuk gibi, nasıl mutlu oluyorsunuz  Grin
15  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Kripto para kazancı vergilendirilmesi hakkında on: May 16, 2024, 03:32:36 PM

TLDR;

Vergi yok 😀
16  Local / Ekonomi / Re: Tasarruf Tedbirleri Geliyormuş on: May 14, 2024, 06:41:10 AM
Vekilin lüksünden tasarruf yok. Sarayın masraflarından tasarruf yok, Diyanet'in her yıl aşıma uğrayıp takviye alan bütçesinden tasarruf yok ama memurun lojmanından, işçinin servisinden tasarruf var.

Açıklanan tedbirlerin Türkçesi:

Biz kamuda böyle mükemmel böyle devasa böyle şukela tasarruflar(!) yapacağız, vatandaşımızdan da aynı fedakarlığı bekliyoruz. Hadi gelin şu vergiyi bir defaya mahsus(?) tekrar ödeyin, diğer vergiyi 3 senecik %25 daha yüksek ödeyiverin. Bir litre benzini ha 40 liraya almışsınız ha 60 liraya, ne farkeder canım vatandaşım? Maksat tasarruf...

Açık 2 trilyon TL'den fazla ama tasarruf paketi ile 100 milyar lira tasarruf hedefleniyor. Oldu canım, kibs, bye...
17  Local / Türkçe (Turkish) / Re: Kripto para kazancı vergilendirilmesi hakkında on: May 13, 2024, 07:55:54 AM
Devlet kaybettiğime de ortak olacak mı?

Sistem o şekilde işlemiyor dostum.

Bkz. Vergi nedir? Nasıl alınır?

Normalde vergi, kazançtan alınır. Yani sen para kazanıyorsan (kar edip etmemen önemli değil= vergi verirsin.

Ama bizde stopaj diye bişey var. Sen nasılsa para kazanacaksın ya, önden bir miktar vergi ödeyiver, para kazandığında mahsuplaşırız vergisi.

Klasik bir TC vatandaşı;

- Para kazanırken vergi öder (gelir vergisi)
- Para harcarken vergi öder (KDV, ÖTV, zartV, zurtV)
- Ölünce bile varisleri onun vergisini ödeyip edindiği mal için tekrar vergi öder (Veraset intikat vergisi)

Şirketler için durum daha da beter, o konuya hiç girmeyelim. Üzülürüz...

Kripto paralarla ilgili makul tek vergi, komisyonun %18 KDV'siydi, onu da zaten ödüyoruz. Bunun haricinde getirilecek her türlü vergi, paranın buradan kaçmasına sebep olacak. Hele bir de gelir vergisi gibi karın yüzde bilmem kaçı şeklinde bir oran belirlenirse Türkiye'de 2-3 platform kalır, gerisi kepenkleri kapatır.
18  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Sizi De Şeytan Dürtüyor Mu? on: May 09, 2024, 10:58:54 AM
Benim 2018'den beri uyguladığım bir yöntem var:

- Maaşı al
- Sabit bir tutarı borsaya gönder
- BTC al
- Donanım cüzdanına çek

Ayrıca freelance işler yapıyorum. TL veya döviz ek gelirim oluyor. Tutar büyükse BTC alıp donanım cüzdanına, tutar çerez parasıysa ETH, AVAX, Solana vs. kriptolar alıp MetaMask cüzdanıma gönderiyorum.

Banka hesaplarım son 4 senedir hep ekside Smiley Para tutmuyorum, kripto para tutuyorum.
19  Local / Ekonomi / Re: KDV %8'den %10'a, %18'den %20'ye Çıkarıldı on: May 02, 2024, 11:22:08 AM
Grin Grin
Sayın hocam benim nöronlar artık bu konuyu algılamada sorun yaşıyoruz hafif kavrulduk az da çevirerek yapın şu işlemi diyordu ki siz imdadımıza yetişip anlamaya çalışıp ama anladığınmızı sandığımız konuyu sanırım anlamadığımızı göstermeye çalışan biri tarafından yazılan bir metni bize özet geçmişsiniz. Geçmiş olsun.
Yani şimdi bu bizim %8 bir boy büyümedi mi.
Abisi %18 onunda askerliği gelmedi mi.
Demişsiniz. Diger okuduğunuz yerden aldığınız bilgi sayesinde. Grin Grin

Yok aslında ben bizim zihnimizle dashak geçtiğiniz zannedenleri hoş göstermek için bizi "gezizekalı" bildikleri için her salladıklarını yutacağımızı düşünen akl-ı selimlerin kelime cambazlıklarına dikkat çekmek istemiştim.

Nasıl ki asgari ücrete %50 zam yaptık dedikleri zaman, maaşlara %50 zam yapılacağını düşünüyorsanız, KDV %2 arttı dedikleri zaman %8 olan KDV'nin sadece %2 arttığını düşünmemizi istiyorlar. Çünkü onların aklı öyle çalışıyor.

Oysa ki KDV oranı %25 arttı deseler, OHA deriz ÇÜŞ deriz BÖYLE ZAM MI OLUR deriz (der miyiz???)

Gerçi %8 olan KDV %16'ya, %18 olan %36'ya yükselse yine sesimiz çık(a)maz.

Size bir dörtlükle durumu izah etmek istiyorum:

Alp Er Tunga öldü mü?
Issız acun kaldı mı?
Ödlek öcün aldı mı?
İmdi yürek yırtılır?

(Not: Biz şu an son dizeyi yaşıyoruz)
20  Local / Ekonomi / Re: KDV %8'den %10'a, %18'den %20'ye Çıkarıldı on: April 30, 2024, 07:00:17 AM
Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Katma Değer Vergisi (KDV) oranları yüzde 2 arttı. Yüzde 8 oranı yüzde 10’a, yüzde 18 oranı yüzde 20’ye çıkarıldı.

KDV oranları %2 değil 2 puan artırıldı.

%8'den %10'a %25
%18'den %20'ye %11

Yandaş gazetelerin laf cambazlığına dikkat Smiley
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 66 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!