Bitcoin Forum
July 21, 2019, 06:18:42 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.18.0 [Torrent] (New!)
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 129 »
1  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: 3 Güvendiğin Coini Seç - Anlat on: July 20, 2019, 09:00:04 AM
BNB - 28,9 dolar - 6x - 6 Ay
Verge - 57 sat - 5x - 5 Ay
Nash - 2,16 dolar - 2x - 6 ay

BNB hem piyasanın patronu olması hemde yeni çıkardığı projeler ile bütün piyasayı domine ediyor. Kilitledikleri son coinler ile dolaşımda sadece 100m adet kadar bnb kaldı. 3 ayda 5 proje çıkaracaklar. 3 aya kadar en az 60 dolar olur 6 ay sonrada 150 dolarları konuşuruz tahminim. BTC'ye de boğa gelir bu arada.

Verge pek hacimli değil ama eski efsanelerden. Porno sitelerinde ödeme yöntemi olarak kullanılıyor. Gizlilik özelliği ile ön plana çıktığında daha çok hype görecektir bence. Şuanda efsaneyi yazdığı seviyelerde dolaşıyor. 200 sat'lara kadar çıkar.

Nash ico'dan almıştım ve sattım geçenlerde. Proje sağlam ekip güvenilir. Ama yeterince fiyatlandı bence. Daha ne kadar gidebilir ki. Projeye güvendiğim için yazdım sadece. Şuanda yatırım yapılabilir düzeyde olduğu için değil.

Ben bu BNB çılgınlığını anlamıyorum. Bir boka yaramayan alalade bir borsa token i düzenli yakılıyor arkasında da binance var diye ne fiyatlara geldi.
Ne ballı adamlarmış,
token i satarken bir kere paranızı aldılar.
Komisyon indirimi, ref kazancı diyerek fiyatını katladılar.
Düzenli yakmaya başladılar bakın sayısı azalıyor dediler talebi fişeklediler.
Yetmedi ieo lar ile trendi belilemeye başladılar. (zamanında ethereum ICO çılgınlığı dönemi gibi...)
Bokunu çıkarıp borsa tokeni imajını kırmak için kendi zincirlerini çıkardılar fiyat bir daha katlandı.
60 da olur, 150 de 1500 dolarda olur. Sonra manyağın biri bir kaç milyon dolarlık reklam bütçesi ile bir girer piyasaya dengeler değişir.
Madenciliği olmayan yani bir edinme maliyeti olmayan bu coin zamanla şimdiki ethereum un durumuna gelir.
bu durumda bile 4x sı var yani.

Benim temennilerim;

OAX - 9 cent - ATH 2,92 dolar - 11x - 8 Ay
XTZ - 94 cent - ATH 12,19 dolar - 16x - 24 Ay

OAX
projesi çalışıyor, her geçen gün yeni bir iş birliği haberi geliyor. Bir yandan borsa çalışması devam ediyor. Borsa yayına girecek söylentisi bile
fiyatı katlar. Holderlar inatçı. Çoğu tuzu kuru yatırımcılar. hepi topu 100milyon adet var. öyle dağıtık değil. 7000 cüzdan da toplam 100m dağıtık.
katlanarak gidecek fiyatı.=================================================

Tezos (XTZ)

Kripto para uzayı tarihindeki en muazzam ICO lar dan biri ile inanılmaz yatırım aldılar.
Tezos orjinal ve yeni nesil bir blok zinciri sistemi, bildiğimiz zincirlerden farklılıkları var.
Bence en önemli farklı zincire yazılımsal olarak katkı verenlerin, topluluk onayına müteakip zincir tarafından otomatik ödüllendirilmesi.
Buda yazılım geliştirme sürecine sonsuz bir insan kaynağı olarak dönecek projeye. Daha geliştiriciler olayın tadını almadı.
Bir zaman sonra sadece bu zincire katkı vererek para kazanan bir geliştiriciler topluluğu oluşacak.
Bilinen POS yapısından farklı bir POS yapısı var. Yoğun bir topluluk desteği mevcut.
Bu zincir üzerinde de token lar tanımlanabilecek ama özel bir durum. Token lar oylama ile eklenecek.
Demokratik yapıda elinde 10k tezos bulunan her hesap oy hakkına sahip.
ICO suna doğru miktar ile yatırım yapamamış bir kişi olarak 1 dolar altı fiyatların yatırım fırsatı olduğuna inanıyorum.
Bu nedenle ben bir mikar alıp pişmeye bıraktım, acelem yok.
Hele birde aktivist hissedar durumu var ki evlere şenlik! Normalde sizin bu ICO lardan aldığınız token ların yasal bir karşılığı yok. Yani misal elinizdeki coin veya tokenler ile güya ortağı yatırımcısı olduğunuz proje üzerinde söz hakkınız yok ama Tezos da siz pay sahipleri bir araya gelip zincire yön verebiliyorsunuz. Şimdi diyeceksiniz ki elinde çok tezosu olanın düdüğü öter. Çünkü siz Delegated POS yapılarında parası olanın düdüğü öter noktasına doğru ilerlediğini biliyorsunuz.

Tezos yapısı daha demokratik. Şöyle ki;
Eğer bir 10.000 Tezos'a sahipsem ve Tezos projesinin yönetilmesinden memnun değilsem, teorik olarak diğer büyük Tezos sahipleriyle birlikte ya da kendim bir delege oluşturarak bir çok oyu toplayabilirim, Tezos pay sahipleri benim zincir üzerindeki eleştiri ve önerilerimi desteklemek için bana Tezos göndermek zorunda değil beni delege etmeleri yeterli.
Ayrıca kendi delege sistemimi oluşturup için hiçbir ücret ödemeden bir pişirme hizmeti yaratabilirim. Önemli olan topluluğu yanına çekebilmek.
Yani gidip koyun gibi mevcut delegelerden birine yamanmanız gerekmiyor. Azıcık katılımcı olun Smiley

İşte çok önemli bir gönderim olursa diye bir kenarda merit bırakmamanın zararları, onyüzbin tane gönderdim varsay Murathan hocam.
İnsanların dikta rejimine doğru koşar adım giden Binance ve tokenı BNB ve işlevsiz zincirine fetiş derecesinde bağlanıp savunması çok can sıkıcı. Ya onlar tehlikeyi görmüyor, ya da bende bir anormallik var, bilemiyorum.
2  Local / Servisler / Re: Dikkat!!!! BiteBTC Çakallık yapıp isim değiştirmiş. ! on: July 19, 2019, 01:52:56 PM
Sitenin yönlendirme/ana sayfasındadaki açıklama;

"BiteBTC exchange was absorbed by Seychelles Commerical Bank and reorganized into Fedlio Exchange. Read more"


Read more kısmı;

https://fedlio.com/news/34

Fedlio Crypto Exchange
10/07/2019

The new Cryptocurrency Exchange Fedlio will be officially opened on July 15, 2019.

Fedlio is proudly owned by the Seychelles Commercial Bank. This fact is the most important step in recognition of cryptocurrencies by traditional financial institutions, which opens the way to mass adoption by professional investors.

Fedlio is a combination of blockchain and trading technologies from the previous exchange team, plus legal support and compliance provided by SCB. Thanks to this association, Fedlio is expected to occupy one of the leading places on the cryptocurrency market in the world.

The main priorities in the development of a new exchange are the improvement of the quality of trading instruments, the launch of OTC trading for large financial institutions, the preservation of a simple and reliable ways of withdrawing fiat funds.

The head management of the exchange intends to continue to actively attract new audiences through contests, free coin distributions and other campaigns, organized jointly with the coin developers and their communities.

Fedlio is the successor to the BiteBTC exchange. This means that all accounts, balances, transactions and other data were transferred to Fedlio. Additionally, Fedlio assumes all obligations to return the funds that were frozen at BiteBTC. As part of the updated KYC procedure, all blocked user accounts will be moved to the status of temporarily suspended. This group of users will have the opportunity to provide data to restore their accounts. The compliance team will be the responsibility of a team from the SCB department, which has the authority to restore and return the traders balances.

We welcome traders worldwide to join Fedlio!Allah razı olsun. Komple getirmişsin hocam. Bari ne dediğini de cevirseydin.
Sana da iyilik yaramıyor ha, geçen gün demiyor muydun "ben interneti yeni bağlattım, kullanmayı bilmiyorum, arama motoru dediler, gittim hırdavatçıya sordum, onlarda da hidrofor motoru varmış, arama motoru yokmuş, siteye girmek, tıklamak falan ne demek, bi yardımcı olun" diye...
Arkadaş bu zor işi beceremeyecekler için kolaylık yapmış işte.
3  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Bu iş bu kadar kolay mı? on: July 19, 2019, 08:56:29 AM
Aslında olay gayet basit, mesele sadece bakış açısı..
Aynı işi bunlar yaptığında kırk türlü saydırıp tokatçı, dolandırıcı diyorsunuz, Binance yaptığında yeni proje diyorsunuz, halbuki değişen bir şey yok (her türlüsü ördek yolma operasyonu) ama aslında "susuzluk hiçbir şeydir, imaj her şey".
Edit (ek): El-Cezerinin dediği hacim konusu çok önemli.
4  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Trader'ın Araç Gereçleri on: July 18, 2019, 10:39:05 AM
Açtığın başlık şunu diyor: Trader olmak istiyorsan gel, bununla ilgili işine yarayacak bir çok bilgi paylaşacağım.
Konu ise şunu diyor: Yav bu trade işinde ne kullanıyorsunuz, bi deyiverin hele...
Yani milleti yemeğe davet edip, kendininki dahil hesabı iteleyivermişsin sanki.  Grin
5  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: swap xwp coin gözümüzden kaçıyor olabilir mi? on: July 18, 2019, 10:32:41 AM
hocam şuan ne yapacağızdan ciyade günlük gelir olarak madencilik için en ideal coin sayılır ki hele ki 1 ay boyunca mine etmiş biri sağlam para kaldıracaktı.


birçok coin ne yapmış ki

etc ne yapmış
neo ne yapmış
yada bitcoinin forkları ne yapmış

ben artık günlük karıma bakar oldum.

konuyu açtığım saatten bu yana %10 daha eklendi mevcut fiyata


hocam ciddi anlamda madenci girişi mevcut şuan
Bir çok coin ne yapmış ki kısmına tamamen katılıyorum (bana göre %99'u hiçbir şey) ancak yapacağız dediklerine bakarsak bir takım işler, fonksiyonlar görüyoruz, çoğu üfürük, bir kısmı da iyi niyetli ama pek olası değil. Demek istediğim, sadece bir zincir lanse etmek belki 2-3 yıl önce tek başına fark yaratmaktı ama şu anda bununla aynı şeyleri söyleyen yüzlerce, hatta belki bini geçkin zincir var, büyük çoğunluğu da birbirinden arak. Yani "benim zincirim şöyle iyi, böyle şahane" argümanının prim yapacağı devir çoktan geçti. Beklenti ne olabilir?
Bunu anlatmaya çalışıyorum.
6  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Hazır düşmüşken hangi coini alıyorsunuz? on: July 18, 2019, 09:50:12 AM
Mesela bugün Hydro yeni uygulamasını çıkartıyor, bir kaç hafta önce çıktı, sorunlardan dolayı geri çekildi, düzeltmeler yapıldı ve bugün tekrar yayınlanacağı duyuruldu. Uygulama sorunsuz veya kabul edilir düzeyde sorunlu olursa fiyata olumlu yansıma ihtimali var (bazen hiç etki de etmeyebiliyor tabii), kısa dönem ticaretçiler için yazdım.
7  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: swap xwp coin gözümüzden kaçıyor olabilir mi? on: July 18, 2019, 09:44:19 AM
Anlamadım ben şimdi, bir blok zincirleri var, hızlı, ölçeklenebilir olduğunu söylüyorlar, cüzdan çıkarmışlar ve o kadar. Üstelik kripto ekosisteminin en büyük handikapı olan devasa enerji kullanımının sakıncalarına rağmen PoW kullanıyor. Yani biz bununla ne yapacağız, ne işe yarıyor?
8  Local / Konu Dışı / Re: 15 Temmuz Resmi tatil olmuş. on: July 15, 2019, 12:45:32 PM
İlk önce askerin boğazının kesilme haberi teyit.org aracılığıyla da teyit edilerek yanlış haber olduğu belirtilmiştir.
Öncelikle neyin ne olduğunu tam idrak edip, ondan sonra bazı sorgulamaları yapmak lazım diye düşünüyorum.

https://teyit.org/15-temmuz-sonrasi-yayilan-yanlis-haberler/


Biz böyle ottan b*ktan şeylere kafa yormak yerine, biraz bilgimizi geliştirmeye kafa yorsaydık keşke.
1) Er erbaşa ve askeri öğrencilere (fiiliyatta her ikisinin de komutanların emirlerini yerine getirmeme gibi bir seçenekleri olmadığını bile bile) gözü dönmüş yaratıklar tarafından ciddi işkence ve eziyet edildi, boğaz kesse ne olur, kesmese ne olur?
2) Ottan boktan şeyler derken?  Sanırım kafatasının içindekiler kısmını yazdın buraya.teyit.org'un başındaki adamın paylaşımları unutulmasın: https://www.yenisafak.com/gundem/teyitorgun-kurucusundan-sehitlerimizi-asagilayan-ve-pkkyi-destekleyen-mesajlar-2809191

elon musk'ın anıtkabir ziyaretinden sonra yaptığı paylaşım hakkında ışık hızıyla haber yapmışlardı.
gospodin, tamam, teyit.org da dahil olmak üzere hiçbir şeye sorgusuz sualsiz inanmayalım, daima doğrulama yollarını arayalım. Ama verdiğin linkteki haber yeni şafak, haberin içinde kaynak gösterilen de star gazetesi... Yorum yapmama gerek var mı?
9  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Shell Sanırım ETH Tabanlı token çıkartacak ve forbes de yayınlanmış. on: July 15, 2019, 12:25:07 PM
Bana göre anlamı şu, kripto emtialara karşı zaten çoktan pes edildi ama doğal süreç gereği egemenler statüko peşinde ve herşeyin yavaş/kontrollü, uyum sağlayıp yönetebilecekleri gibi gitmesini istiyorlar ancak sermaye dinamik ve koşullara/değişime uyum sağlama konusunda son derece hızlı, agresif. Bugün belki kıyamet kopacak, regülasyonlarla zorlaştırmaya, hatta engellemeye çalışacaklar ama ok yaydan çıktı artık, dönüş yok.
10  Local / Konu Dışı / Kycden korkmayın, zaten hepimiz halka açığız on: July 15, 2019, 12:15:26 PM
Olayı alternatif bölümünde bir konuya yazarken dedim ki buradan da paylaşayım, bilmeyen varsa duysun.
15 Mayısta (gün +/- oynayabilir) bir hack grubu Turkcell'in üst seviye kurumsal şifresini ele geçirdi ve önceden Turkcell'li olup, numarasını taşıyanlar da dahil olmak üzere 50 milyona yakın abonenin tüm bilgilerini çaldı (kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, kimlik fotokopileri vb).  Ve Turkcell'in kanıt olarak sunulan bazı bilgilere tek yorumu: Açık kaynaklardan toplandıkları... oldu.
Önce konunun üstü kapatılmak istendi ama olmayınca önce (bu ay) sıradan bir habermiş gibi yayınlandı, ardından da birkaç gün önce konuyla ilgili 3 kişinin yakalandığı, çetenin çökertildiği şeklinde haber servis edildi. Elbette sahibinin sesi AA tarafından.
Oysa durum büyük bir ihtimalle çok daha ciddi ve bu hack olayının yurtdışı ayağı var, yani "cümleten geçmiş olsun, cana geleceğine mala gelsin"  Grin

11  Local / Konu Dışı / Re: Yurtdışında tatil tavsiyeleri; Hangi ülke? Hangi şehir? on: July 15, 2019, 11:38:12 AM
İspanya'nın Barcelona kentini muhakkak görmelisin. Yada tek ülke ile yetinmez söylediğin sürede bir kaç Avrupa şehrini gezebilirsin. Şuan Afrika ülkelerine gitmenizi tavsiye etmem. Yaz aylarında çekilmiyorlar. Ayrıca bir ton aşı oluyorsunuz. İtalya güzel olur diye düşünüyorum. Tabi karar ve para sizin siz nereyi beğenirseniz oraya da gidebilirsiniz ama önerim muhakkak Barcelona'yı görün.

Antarktika kıtasındaki İspanya'yı tavsiye etmen arkadaşın talebine çok uygun bir öneri olmuş, tebrikler....
"Avrupa, TL<>EUR paritesi yüzünden cok pahali ve gereksiz."
12  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: KYC - Kimlik Hırsızlığı / Sağa Sola Saçtığımız KYC'lerin Durumu? on: July 15, 2019, 11:23:51 AM
Kimlik bilgilerimiz yıllar öncesinden internete düşmüştü zaten. Evimize kargo gelince dahi TC kimlik numaramızı soruyorlar, halbuki bunun paylaşılmaması gereken bilgi olduğunu biliyordum. KYC borsa için mecburen verdim, bende bountyler için mümkün mertebe vermemeyi tercih ediyorum. Bazı arkadaşlar alınabilecek önlemler konusunda paylaşım yapmış, faydalı bir içerik olmuş.
Ona hemen ekleme yapayım, senin dediğin yıllar önceki verilerin belki şu anda pek güncelliği kalmadı ama (bir zamanlar bazı çantacılar hemen hemen tüm avukatlara, emlakçılara, tefecilere vb bu bilgileri satıyorlardı) daha güncel bir durum var. Mayıs 2019'da Turkcell'in kurumsal giriş şifresi hacklendi ve yaklaşık 50 milyon kişinin (Turkcell'in mevcutta o kadar abonesi yok ama numara taşıyanların bilgilerini de katmak gerekiyor) tüm kimlik ve iletişim bilgileri, nüfus cüzdanı fotokopileri vb. şu anda başkalarının elinde. Yakında satmaya başlayacaklardır, hatta belki şu anda satılıyordur bile.
13  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Deflationary Token Furyası on: July 15, 2019, 11:14:04 AM
Bu piyasanın aktörlerinin takdir ettiğim bir yönleri de bu, klasik ticaret piyasasına kıyasla alıcıyı motive edecek yeni tarzlar, yöntemler konusunda oldukça yaratıcılar.
Aslında bunun nedeni de basit, eğri oturup doğru konuşalım, bu binlerce coin/tokenin aslında HİÇBİRİ herhangi bir işe yaramıyor, varlıklarının hiçbir fonksiyonu yok (sakın birileri çıkıp "ömö mösöla ripple bankalar, pörö trönsförü fölön filan, Anbönk bile.."  demesin, o işlerde ripple emtiasının belirgin bir işlevi yok, altyapı kullanılıyor), dolayısıyla işin gerçeği, bunların bir değeri varmış gibi davrandığımız kocaman bir tiyatro sahnesinin içerisindeyiz. Hal böyle olunca da çocuklar (yani bizler) oyuncaklardan çabuk sıkılıyor, bakıcıların(!) sürekli yeni oyunlar uydurup bizi oyalaması gerekiyor. Oyun alanı faal olduğu sürece de, biraz ondan, biraz diğerinden uyarlama, bazen yeni, bazen aslında 3 gün önce oynanan oyunun benzeri oyunlar bitmeyecek.
Bana göre mevzu budur
14  Local / Konu Dışı / Re: Çevreye duyarlı oldum on: July 13, 2019, 02:23:34 PM
İşin başka, daha acı bir yönü var, haydi diyelim bu olaydaki herif kendi ülkesine önem veriyor ve onun dışındaki hiçbir yer, toplum değer taşımıyor, özellikle Almanlarda böyle bir meyil var biliyorsunuz, ari ırk muhabbetinden bahsediyorum, o zaman yaptığı bu hareketin kendi içinde bir mantığı var (doğrudur, normaldir demiyorum).
Peki Almanya'da vb. köpek gibi tüm kurallara uyan, çevreyi temiz tutan, trafik kurallarına saygı gösteren ama memleketine dönünce dağdan inmiş hanzo olduğunu bas bas bağırıp her türlü magandalığı yapan gurbetçilere ne demeli?
Puştun Almanya'da yere kibrit çöpü atmaya götü yemiyor ama Kapıkule'den girince bir orta yere sıçmadığı kalıyor, sorsan hepsi vatan, millet, Sakarya.
S...yim sizin vatanseverliğinizi.
15  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: binance dex borsasında listelenecek tokenleri önceden nerden öğrenebiliriz? on: July 13, 2019, 02:12:56 PM
Kimse önceden bilemez diye ahkam kesemem, bilgi olarak değilse bile izlenim, veriye dayalı tahmin yöntemlerini kullanıp başarılı olanlar vardır muhtemelen. Ancak şunu belirtmek istiyorum, bunu elbette listelenme sonrası fiyat sıçrayışından yararlanabilmek adına istiyorsun ve bu erişilmesi kolay bir bilgi olsaydı aynı sonucu doğurmayacak, yani bilgi değersizleşecekti.
16  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Birlira Çıkacakmış Dikkat! on: July 13, 2019, 01:41:32 PM
Türk Lirasına millet olarak biz güvenmiyoruz ki. Bankalarda yatan mevduatın neredeyse yarısından fazlası döviz mevduatta. Millet dolar düştükçe alıyor, düştükçe alıyor. Hele ki yakın gelecekte bir faiz indirimi olsun hele siz o zaman seyreyleyin lirayı mı artık bilirayı mı , dibin dibini görürüz.  

Bilira nin teminatı türk lirasi ise zaten teminatı yoktur demektir. Şuanda TL güvenli bir liman değil ve yakın zamanda daha çok değer kaybedecek gibi duruyor. Malum reis müdahale ettikçe daha da batacak gibi.

Tam olarak bu Birlira hakkında detaylı bir araştırma yapmaya fırsatım olmadı. Ama Türk lirası teminatlı olması bence pek iyi olmamış. Türk lirasının daha kendi stabil değil ki ona teminatlı para stabil olsun.

Bilira nin teminatı türk lirasi ise zaten teminatı yoktur demektir. Şuanda TL güvenli bir liman değil ve yakın zamanda daha çok değer kaybedecek gibi duruyor. Malum reis müdahale ettikçe daha da batacak gibi.

Arkadaşlar yok artık! Yani eyvallah, Türkiye menşeili pek çok proje patlaktı ve sıkıntılıydı ama bunlardan hiçbirinin TL ile bir alakası yok. Türk lirası ise teminatı yoktur, biz millet olarak güvenmiyoruz falan... Dönem farklı ekonomik konjonktürlerde TL değer kazanıp değer kaybedebilir. Bunun bir kripto bazlı projeye konu olması saçma! TL ile burada bahsi geçen BiLira muhabbetinin hiç bir alakası yoktur!!!

Türk Lirası, Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi para birimidir ve itibarı Türkiye Cumhuriyeti devletinin itibarı demektir. 3-5 çapulcu kötü niyetle işe girişti, sikke, vs gibi isimlerle insanları dolandırmaya çalıştı diye buradaki sorunu TL'nin üzerine yıkamassınız.

TL'nin USD bazlı değer kaybı ekonominin son dönemde ihmali, kötü yönetim ve/veya dış kaynaklı manipülasyonlar neticesinde değer kaybı yaşadığı gibi USD ve EURO'nun tüm dünya paralarına karşı hızlı değer kazanması da son bir kaç yılda yaşadıklarımızın sebebi.


Türkiye'de sıklıkla yapıldığı gibi elma ile armutu kıyaslamayın!

TL'nin itibari üzerinde yaşadığımı ülkenin itibarıdır. Ve geliri TL ile olan bir kişinin TL'yi kötülemesi tamamen kendi ayağına sıkması demektir. Elinizde 1000BTC ve ya 1. milyon $ falan gibi afaki rakamlar yoksa. 1BTC ve 100-1000$ gibi rakamlarla bunların kurunda yaşanan yükselişe sevinmeniz çok anlamsız. Bu artışlar sizi "çok kısa vadeli" memnun edebilir. Ama bir sonraki ay alacağınız TL olduğu için tekrar onun sürekli değer kaybı hiç bir şey kazandırmaz size. Konuyu tam anlamak isteyenler bugün Venezuela'nın bir kaç yıl önce Arjantin'in geçtiği zor zamanları bir incelemesini tavsiye ederim.

Gelelim konuya. Bi lira patlak ve dandik bir platform ve proje olabilir. İncelemedim. Açıkçası bende "gospodin" gibi gereksiz olduğunu düşünüyorum. Zaten bizler kolayca BTCTurk, Paribu, Koinim, Koineks ve Digilira gibi platformları kullanarak direkt olarak TL bazlı işlem yapabiliyoruz. Ve yani BTC'nin direkt olarak TL karşıtlı bir stabil coin'in anlamı yok. Dikkatle incelerseniz bunların çıkış sebebi zaten USD bazlı işleme açık olmayan kripto para borsalarıydı. Yani Binance'da direk USD ile işlem yapamadığınız için, piyasaya girişte USDT kullanabiliyorsunuz. Biz direk TL ile paribu'dan BTC alıp attığımız için buna gerek kalmıyor.
Peki şunu sorayım, sabit coin/tokenların amacı ne? Doğası itibarıyla son derece volatil olan kripto piyasasında, fiata dönmeden "değerinin değişmeyeceği bilinen" bir emtia kullanarak varlığını sabitlemek değil mi?
Peki sabitlerde neden dolar kullanılıyor? Çünkü doların değeri pek oynamıyor ve çok istisnai yerler dışında tüm dünyada geçer akçe.
Peki TL.ye endeksli bir emtia bu anlamda ne işime yarayacak? Hiçbir işime yaramayacak, çünkü;
1) Ne global bir geçerliliği var,
2) Ne de dolar benzeri istikrarlı bir ederi var, bugün 50 gram peynir ediyor, yarın 40 veya 60 gram olması hiç sürpriz değil.
İlk kısım dünyada kullanımını anlamsızlaştırıyor, ikinci kısım ise hem dünyada, hem de Türkiye'de kullanımını anlamsızlaştırıyor.
17  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: BlockStack (İlk SEC Onaylı ITO) Merkeziyetsiz İnternet! on: July 13, 2019, 01:24:42 PM
Şu 2500 kat olayına fazla takılmayın arkadaşlar, hatta bu aşamada da bir miktar şeffaflık olduğu için olumlu yönde değerlendirin, bir çok coin/token "private sale" adı altında satış (belki de dağıtım) yaptı ve bunların fiyatları açıklanmıyor, belki karlı alım yaptığınızı düşündüğünüz X projesinde sizden 30.000 kat ucuza veya çok miktarda bedavaya alan var, bilemiyoruz bile.
Diğer husus da projenin faaliyet alanının bence SEC onayından bile önemli olması, serbest ve kısıtlı işlevlerle başlayan internet zamanla çok işlevli ama çok kontrollü bir hale geldi, hele bizimki gibi 12.dünya ülkelerinde. Bu konuyla ilgili dünya çapında ciddi bir değişim başladı ve değişimin şu anda vitrinde olan 2 ayağı var:

1) İşin erişim kısmı: Bu konuyu tarif etmeye gerek yok, engelleri, ping sorunlarını aşmak için vpn benzeri çözümler aramak zorunda kalınan, mesela 50Mbps fiber diye pazarlanıp, gerçekte 8-10 Mbpsi geçmeyen internetin itiraz etmeden kullanılmak zorunda olduğu bir ülkenin vatandaşları olarak konuya oldukça vakıfız. Peki ne değişiyor? Somuttan projeye gidelim: Elon Mask'ın projesi olan Starlink'in çalışmaları fiilen başladı, ilk 60 uydu uzayda, toplam 12.000 uyduyla dünya çapında uygun fiyatlı, engellenemez geniş bant hizmeti verecek. Keza proje aşamasında olan benzer bir girişim de Amazon'da var, Amazon yörüngeden yüksek hızlı internet bağlantısı sağlama projesi için FCC’ye (Federal İletişim Kurulu)  başvurdu. 3236 uydunun fırlatılması planlanıyor. Yani yine bizden bakarsak, adı Türk kendi Arap olan TT bağımlılığı bitecek, alternatifimiz olacak.
https://www.starlink.com/
https://futurism.com/the-byte/amazon-launch-3200-internet-satellites

2) İşin kullanım kısmı: Buna da bir şey demeye gerek yok, internet mahremiyeti sıfıra doğru gidiyor, onbinlerce site yasaklı vb. Bu ve benzeri (amaçlarının gerçek olduğunu varsayarak yazıyorum) projeler kontrolü tamamen olmasa da, ciddi miktarda bize geçirecek.
Tabii şunu gözardı etmemek lazım, uydu internetleri elbette serbest ortam olmayacak, Big Brother onu da gözetleyecek ama yine de bu projeler şu anki durumla kıyaslanmaz bir serbestlik getirecek.

Tüm bunların ışığında bakacak olursak (SEC faktörünü de içine katarak) BlockStack'in önü açık görünüyor.
18  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Mydexpay.io yu bilen var mı? on: July 11, 2019, 11:20:32 AM
https://mydexpay.io/presentation.html
Haydi siteye baktın, orada bile bir tek açık açık dolandıracaklarını yazmadıkları kalmış ama diyelim ki çok iyi niyetlisin, insanları hep 100 puandan başlatıyorsun, yine de şuna baktığın zaman zaten biz tokatçıyız diye bas bas bağırdıklarını görürsün. Hediyeler ipad miniden başlayıp lüks villaya kadar gidiyor.

Bobita hocam , yanlış anlama olmasın. Bana bir arkadaş söyledi. Burada ki amaç bunların reklamını yapmak vs kesinlikle değil. Araştırmak isteyen insanlar olursa doğru bilgiyi burada görsün. Sizin gibi tecrübesi yüksek kişiler vardır onlar ne düşünüyor diye başlığı açtım. Bu forumda olupta kanacak kişi yoktur ama Google da arama yapınca bari burada yazılanları da okusun amacim o başka birşey değil.
Ya kusura bakma, "sen" diye yazınca doğal olarak üzerine alınmışsın, haklısın, sana cevap veriyor gibi görüneceğini ben düşünmeliydim, siteye bakıp heriflere sinirlenince o kısmı kaçırdım, özür dilerim. Ben o ifade şekliyle genel olarak buraya yatırım yapmayı düşünen 3.kişileri kastetmiştim.
19  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Mydexpay.io yu bilen var mı? on: July 11, 2019, 10:41:20 AM
https://mydexpay.io/presentation.html
Haydi siteye baktın, orada bile bir tek açık açık dolandıracaklarını yazmadıkları kalmış ama diyelim ki çok iyi niyetlisin, insanları hep 100 puandan başlatıyorsun, yine de şuna baktığın zaman zaten biz tokatçıyız diye bas bas bağırdıklarını görürsün. Hediyeler ipad miniden başlayıp lüks villaya kadar gidiyor.
20  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: Bitebtc scam tüm paramı kaybettim on: July 11, 2019, 10:03:04 AM
Bu borsa için konuşmuyorum, başkalarının da tecrübeleri var ve belli ki sakat bir yer, bu kadar olay denk gelmiş aksilik olamaz. Ancak başka bir şey diyeceğim, hala devam ediyor mu bu uygulama bilmiyorum ama bazı borsalar kayıt veya kyc yapıldıktan sonra çekim için belirli bir süre kısıtı koyabiliyorlar (örn. 24 saat), aklınızda olsun. Tabii ki çekmeyeceğim, göndereceğim dersen dükkan senin şerefsizlerde.
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 129 »
Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!