Bitcoin Forum
April 16, 2024, 08:19:30 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Yerli Bitcoin Pos Cihazı  (Read 5907 times)
bitkoyun (OP)
Hero Member

Activity: 519
Merit: 509

View Profile WWW
March 23, 2015, 06:08:08 AM
Last edit: March 23, 2015, 06:47:21 PM by bitkoyun

Mini bilgisayar Raspberry Pi üzerinde geliştirilen TAHSİL adındaki POS cihazı TL cinsinden ödemeleri otomatik olarak anlık kurdan bitcoin'e çeviriyor ve ürettiği karekodu minik ekranında gösteriyor. Ödemenin gerçekleşmesini de kontrol ederek bitcoin kabul eden işletmelere kolaylık sağlıyor.

Tahsil projesinin ilk görüntülerini buradan izleyebilirsiniz:

http://www.bitcoinhaber.net/2015/03/bitcoin-pos-cihazi.html

Forumun İngilizce bölümüne açtığım başlık:

https://bitcointalk.org/index.php?topic=999825.0
"This isn't the kind of software where we can leave so many unresolved bugs that we need a tracker for them." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713298770
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713298770
Reply with quote  #2

1713298770
Report to moderator
cakir1
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 250

kün tuğ bolgıl kök kurıkan

View Profile WWW
March 23, 2015, 06:22:24 AM

LCD'de sizin copyright var, siz mi geliştiriyorsunuz?

Daha fazla teknik detay alabilir miyiz ayrıca Smiley

QR kod LCD ekrana sığıyor mu?
mesela "bitcoin:ADRES?amount=0.1&label=odeme1" şeklindeki bir ödeme linki qr'a dönüştüğünde o ekrana sığar mı?
cep telefonu kameraları ekrandaki qr kodu okuyabiliyor mu?

'Öd Tengri yasar kişi oglı kop ölgeli törimiş' demiş atan, Unutma, bu hayatta her zaman onurun için yaşa
Unutma zaman bir su akıp gider, Son pişmanlık toprakta fayda mı eder?
Teknik Olarak Bitcoin
bitkoyun (OP)
Hero Member

View Profile WWW
March 23, 2015, 06:29:23 AM
Last edit: March 23, 2015, 06:46:58 AM by bitkoyun

Evet ben geliştiriyorum.. Version 4 QR code ekrana rahatlıkla sığıyor ve bu şekilde tutar bilgisini de kodun içine dahil edebiliyorsunuz. Çok küçük olmasına rağmen videoda da görebileceğiniz gibi mobil telefon rahatlıkla okuyor.  Işığın az geldiği yerlerde biraz zorlanıyor ama onu da çözeriz diye düşünüyorum.

Düzeltme: Version 4 QR code
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
March 23, 2015, 10:28:29 AM

İşyerinde bağlantım kötü olduğu için inceleyemedim ama sen yaptıysan mutlaka güzel bir projedir. Öncelikle  tebrik ederim. Akşam detaylı inceleyeceğim.
halisakal
Hero Member

Activity: 625
Merit: 500

View Profile
March 23, 2015, 10:52:06 AM

http://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/1vaa2l/this_is_what_ive_been_working_on_for_the_past_few/

https://www.youtube.com/watch?v=I56gZnna07c

bakmak isteyebilirsin.
cakir1
Sr. Member

View Profile WWW
March 23, 2015, 10:56:38 AM

Evet ben geliştiriyorum.. Version 4 QR code ekrana rahatlıkla sığıyor ve bu şekilde tutar bilgisini de kodun içine dahil edebiliyorsunuz. Çok küçük olmasına rağmen videoda da görebileceğiniz gibi mobil telefon rahatlıkla okuyor.  Işığın az geldiği yerlerde biraz zorlanıyor ama onu da çözeriz diye düşünüyorum.

Kullandığınız ekran Nokia 3310'da da kullanılan LCD imiş. 84x48 px çözünürlüğü var.
Versiyon 4 QR kod da 50 karaktere kadar destekliyor 33x33 px.
Bitcoin adresi: 26-35 karakter arası değişiyor.

length("bitcoin:30karakteradres?amount=0.001") = 50 karakter.
(ücret mili bitcoin cinsinden sınırlandırılırsa)

fiyat mbtc ile sınırlandırılsa bile 31 karakterli adres denk gelirse fiyatın son karakteri gider.

100+ karakter sığan; versiyon 6 (41x41) veya versiyon 7 (45x45) qr kod kullanmanızı öneririm.

Ayrıca videoda tarattığınız qr kodu 60 karakterli: "bitcoin:1JzvzbiawPvLoA98GuyypYtkLXy9wUpfvz?amount=0.01714286"
ECC seviyesi H değil, Q falan galiba. (H'de 50 karaktere kadar destek var).

Qr kodun yırtılma,kopma vb problemi olmayacağı için Level 4 de kullanılabilir. ECC seviyesi düşürülerek tabi.

'Öd Tengri yasar kişi oglı kop ölgeli törimiş' demiş atan, Unutma, bu hayatta her zaman onurun için yaşa
Teknik Olarak Bitcoin
bitkoyun (OP)
Hero Member

View Profile WWW
March 23, 2015, 11:07:29 AM

Kullandığınız ekran Nokia 3310'da da kullanılan LCD imiş. 84x48 px çözünürlüğü var.
Versiyon 4 QR kod da 50 karaktere kadar destekliyor 33x33 px.
Bitcoin adresi: 26-35 karakter arası değişiyor.

length("bitcoin:30karakteradres?amount=0.001") = 50 karakter.
(ücret mili bitcoin cinsinden sınırlandırılırsa)

fiyat mbtc ile sınırlandırılsa bile 31 karakterli adres denk gelirse fiyatın son karakteri gider.

100+ karakter sığan; versiyon 6 (41x41) veya versiyon 7 (45x45) qr kod kullanmanızı öneririm.

Ayrıca videoda tarattığınız qr kodu 60 karakterli: "bitcoin:1JzvzbiawPvLoA98GuyypYtkLXy9wUpfvz?amount=0.01714286"
ECC seviyesi H değil, Q falan galiba. (H'de 50 karaktere kadar destek var).

Qr kodun yırtılma,kopma vb problemi olmayacağı için Level 4 de kullanılabilir. ECC seviyesi düşürülerek tabi.

Doğru, yüksek version QR ile daha rahatlıkla okunabilir belki. Bunu deneyip sonucu yazacağım.

Benzer başka projeler de var internette ama ucuz 3310 ekranıyla deneyen ilk oldum sanırım. 
cakir1
Sr. Member

View Profile WWW
March 23, 2015, 11:20:00 AM

-kes-
Doğru, yüksek version QR ile daha rahatlıkla okunabilir belki. Bunu deneyip sonucu yazacağım.

Benzer başka projeler de var internette ama ucuz 3310 ekranıyla deneyen ilk oldum sanırım. 
Bir de şey sorayım, cüzdan tam olarak nerede? Yani rasp pi üzerinde electrum falan mı koşuyor? Eğer cüzdan built-in ise hırsız'ın avuç içi kadar cihazı alıp cebine atması, çalması kolay olur ve bitcoinler bu cihazda saklanırsa sıkıntı yaratır.

Bunu engellemek içinse;
Bir miktar adres offline cüzdan'da üretilip terminal'e sadece adresler verilir. "Watch only"  olayını destekleyen cüzdanla tx'ler takip edilebilir.

Teknik Olarak Bitcoin
bitkoyun (OP)
Hero Member

View Profile WWW
March 23, 2015, 11:37:13 AM

-kes-

Bir de şey sorayım, cüzdan tam olarak nerede? Yani rasp pi üzerinde electrum falan mı koşuyor? Eğer cüzdan built-in ise hırsız'ın avuç içi kadar cihazı alıp cebine atması, çalması kolay olur ve bitcoinler bu cihazda saklanırsa sıkıntı yaratır.

Bunu engellemek içinse;
Bir miktar adres offline cüzdan'da üretilip terminal'e sadece adresler verilir. "Watch only"  olayını destekleyen cüzdanla tx'ler takip edilebilir.

Cüzdan tamamen dışarıda. Hatta borsa sitesindeki adresiniz bile olabilir. Adrese BTC gelip gelmediğini Blockchain'i sorgulayarak takip ediyorum. İçinde bitcoin private key i olmadığı için çalınması sorun olmaz.. Aslında canım Raspberry'min çalınması beni daha çok üzerdi Smiley

cakir1
Sr. Member

View Profile WWW
March 23, 2015, 11:41:01 AM

-kes-

Bunu engellemek içinse;

Cüzdan tamamen dışarıda. Hatta borsa sitesindeki adresiniz bile olabilir. Adrese BTC gelip gelmediğini Blockchain'i sorgulayarak takip ediyorum. İçinde bitcoin private key i olmadığı için çalınması sorun olmaz.. Aslında canım Raspberry'min çalınması beni daha çok üzerdi Smiley

O zaman açık kaynak olarak projenin yayınlanmasını bekliyorum Smiley
Bi raspberry de ben alır denerim.

Teknik Olarak Bitcoin
pseudozach
Newbie
*

Activity: 36
Merit: 0

View Profile
March 23, 2015, 03:10:03 PM

Hocam tebrikler, bende lcd ekran yok ama zaman bulur bulmaz raspberrypi'ıma yükleyip deneyeceğim. belki hdmi üzerinden tv'ye veririm görüntüyü Smiley
aliser
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1000

View Profile
March 23, 2015, 06:40:27 PM

Güzel bir proje umarım Türkiye'de bitcoin daha da yaygınlaşır da bu cihazı daha da geliştirip para kazanırsınız. Tabi daha katedilmesi gereken çok yol var.
Nomisma
Newbie
*

Activity: 13

View Profile
March 23, 2015, 11:39:30 PM

Çok muhteşem bir fikir. Bunu başarabilmek apayrı bir yetenek. Gerçekten gönülden kutluyorum umarım uluslararası bir proje haline gelir.
ncdlek
Newbie
*

Activity: 17

View Profile
March 24, 2015, 05:01:35 PM

çok güzel olmuş. Smiley

konu dışı da olsa bir şey sormak istiyorum, neden sürekli geleneksel para birimlerinde karşılık arıyoruz ki, mesela propaganda yayınlarının web sitesinde gördüm bugün. kitaplarımız 0,015 bitcoin değerindedir demiş. artarsa da azalırsa da böyle, hoş değil mi? bu aletin de tek ayarının tl karşılığı bitcoin bulmak yerine istenilen bitcoin tutarı için de işlem yapabilmesi gerekir bence.
isyet
Sr. Member

Activity: 255

View Profile
March 24, 2015, 09:02:05 PM

Türkiye Bitkoincileri olarak bitkoyun kardesimiz gibi düsünen beyinleri desteklememiz lazim.
Tebrikler...
NumismaCorporation
Newbie
*

Activity: 14

View Profile
March 25, 2015, 12:55:22 AM

Bu isi daha gelismis gorunen bir cihaz ekran vs ile çok adet yapmaya kalkarsak çok mu pahalı olur. Mesela bundan 100 adet yapıp satılabilir , para değeri olarak btcturk değil ama bitstamp falan kullanılır böylece bir çok insan yurtdışından alıp iş yerlerinde kullanabilir , dükkanlar bitcoin kazanıyor ama müşteri dolar ödüyor , iki tarafta halinden memnun olmuş olur. Bence çok büyük gelir kaynağı olabilir eğer rekabet düşük kalırsa.
bitkoyun (OP)
Hero Member

View Profile WWW
March 25, 2015, 09:47:16 AM

Tüm parçaları Amazon'dan aldığımızı varsayarsak:

Raspberry Pi 2 Model B Project Board - 1GB RAM - 900 MHz Quad-Core CPU
http://www.amazon.com/gp/product/B00T2U7R7I/ref=ox_sc_act_title_4?ie=UTF8&psc=1&smid=A6EGA15UEFYEQ
44.29 USD

JBtek® Raspberry Pi CPU / RAM Usage Mini LCD Display 84x48 PCD8544 Shield For Raspberry Pi Model B+ & Raspberry Pi Model B by JBtek
http://www.amazon.com/gp/product/B00NKAME8S/ref=ox_sc_act_title_6?ie=UTF8&psc=1&smid=A28RI4FXFS5SV8
9.99 USD

SanDisk Ultra 8GB UHI-I/Class 10 Micro SDHC Memory Card Up To 48MB/s With Adapter- SDSDQUAN-008G-G4A [Newest Version] by SanDisk
http://www.amazon.com/gp/product/B00M55C0VU/ref=ox_sc_act_title_5?ie=UTF8&psc=1&smid=A16C74U1D8NTV2
7.19 USD

Edimax EW-7811Un 150Mbps 11n Wi-Fi USB Adapter, Nano Size
http://www.amazon.com/gp/product/B003MTTJOY/ref=ox_sc_act_title_7?ie=UTF8&psc=1&smid=ATVPDKIKX0DER
9.99 USD

Tontec® New Raspberry Pi 2 Case Raspberry Pi B+ Case Black Case Box Enclosure for Raspberry Pi 2 Model B and Raspberry Pi B+ (Transparent) by Tontec
http://www.amazon.com/gp/product/B00NUN98UW/ref=ox_sc_act_title_2?ie=UTF8&psc=1&smid=A3HNJ4VR39AHUP
$8.98

CanaKit Raspberry Pi Micro USB Power Supply / Adapter / Charger by CanaKit
http://www.amazon.com/gp/product/B00GF9T3I0/ref=ox_sc_act_title_3?ie=UTF8&psc=1&smid=A30ZYR2W3VAJ0A
$9.95

Kargo hariç toplam 108.38 USD ediyor. Mağazalara aldırmak için maliyeti çok fazla. Bu fiyata aynı işi görecek android tablet bulmak mümkün. Satabilmek
için farklılık yaratacak bir özellik eklemek lazım.
cakir1
Sr. Member

View Profile WWW
March 25, 2015, 09:59:02 AM

Starter kit ekran hariç diğer tüm parçaları kapsıyor ve daha ucuza geliyor: http://www.amazon.com/CanaKit-Raspberry-Complete-Original-Preloaded/dp/B008XVAVAW

Teknik Olarak Bitcoin
bitkoyun (OP)
Hero Member

View Profile WWW
March 25, 2015, 10:21:01 AM

Klavyeyi dahil etmemişim. 5 dolarlık PC klavye de yeterli sonuçta.. Amazon'un en ucuz yer olmadğının da farkındayım ama maliyet 50 dolar da olsa bu şekilde satılması kolay olmaz. Benim aklıma ürünü satış otomatlarına entegre etmek geliyor ki önümüzdeki günlerde bir prototipi belki gene burada sizinle paylaşırım Smiley

mentalpanda
Legendary
*

Activity: 1498
Merit: 1007

View Profile WWW
March 25, 2015, 10:42:00 AM

bunun için ayrı bir cihaza gerek varmı telefon veya tabletlere yapılacak bir applicationla aynı işin görülmesi sağlanamazmı
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: