Bitcoin Forum
June 07, 2024, 11:17:05 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoinin üzerine kurulduğu felsefe ile başka alanlarda neler yapılabilir?  (Read 3019 times)
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
April 07, 2015, 08:49:13 PM

Benim aklıma ilk olarak çürümüş devlet kurumları geliyor. Her gelen kendi kafasına göre bir sistem kurup işleri yönetmeye, kendi adamlarını kayırmaya sevmediklerini uzaklaştırmaya çalışıyor. Bizans generalleri problemi gibi. Bitcoin gibi işletim kuralları baştan belli ve kişi bazında değiştirilmesi kolay olmayan merkezsiz bir sistem devlet kurumlarına uygulanabilir. İşlerin nasıl yürütüleceğini belirleyen bir yönerge oluşturulur ve her koltuğa oturanın bunu değiştirmesi engellenir. Nedense bu fikir bana çok mantıklı geldi Smiley
cakir1
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 250

View Profile
April 07, 2015, 09:00:00 PM

İşe yaramaz.
1- Sistemi kuran kişilerin kendilerine bir backdoor (arka kapı) veya bir loophole (açık) bırakmayacağından emin olamazsın,
2- Demokratik değil ve Cumhuriyet'e aykırı.
3- Zaman ilerledikçe yeni çağa ayak uyduramaz değiştirilemeyen bir sistem.
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
April 07, 2015, 09:03:32 PM

İşe yaramaz.
1- Sistemi kuran kişilerin kendilerine bir backdoor (arka kapı) veya bir loophole (açık) bırakmayacağından emin olamazsın,
2- Demokratik değil ve Cumhuriyet'e aykırı.
3- Zaman ilerledikçe yeni çağa ayak uyduramaz değiştirilemeyen bir sistem.

Ben o kadar ümitsiz değilim.

1. Yönerge açık kaynak kodlu olacak herkes görebilecek.
2. Herkes tarafından kontrolden geçtiği için demokratik olacak.
3. Tek bir kişi tarafından değiştirilemez olacak ama topluluğun tamamı yada çoğunluğu tarafından geliştirilebilecek.
cakir1
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 250

View Profile
April 07, 2015, 09:14:05 PM

1- 61 ve 82 anayasalarını da herkes görebiliyor ancak bu anayasaların darbe anayasası olduğu gerçeğini değiştirmez.
2- herkesin kontrol etmesi önemli değil, herkesin şu yasa bu şekilde değişsin diyerek değiştirilmesini talep edebilecek bir hakkı yok. demokratik değil. (bu arada bitcoin de demokratik değildir. bu konuda CIYAM amcanın şu konudaki postlarına bakabilirsin: https://bitcointalk.org/index.php?topic=1016289.msg11009343#msg11009343 )
3- mümkün değil. 72 milyon kişinin %51'inin aynı şeyi comit etmesini bekleyemezsin, ve bunları denetleyemezsin. çoğulculuğu böyle bir sistem üzerinde kurman olası değil.
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
April 07, 2015, 09:29:12 PM

Sistemi biraz daha ufaltalım. 72 milyon fazla gelir şimdilik:) Mesela tapu kadastro genel müdürlüğünü ele alalım. Tapu ve kadastro ile ilgili yapılabilecek tüm işler bir yönergede toplanabilir. Herşey apaçık kuralları ile ortaya konabilir. İşe alınacakların özellikleri, tapuların onay şartları, parseller vs.
 Şimdi böyle yönergeler yok mu? Elbette var. Ama o koltuğa oturan kişi kafasına göre bunu değiştirebiliyor. Kendi çıkarları için kullanabiliyor. Kendi adamlarını kayırabiliyor. Sistem yönerge dışına çıkılmasına ve yönergenin bu kadar kolay değiştirilmesine izin vermemeli tıpkı bitcoinde olduğu gibi. Benim ki sadece bir fikir ama uygulanabileceğini düşündüğüm fikir. Sadece ayrıntılarını bilemiyorum; bu yönergeyi kimler yazacak, değişiklikler nasıl işlenecek vs. ama bu bence uygulanması imkansız bir sistem değil. Demokratik olup olmadığı konusunu kurcalamak istemiyorum çünkü benim bunu düşünmemdeki ilk amaç koltuğa oturan kişilerin kendi menfaatlerini öne çıkartmasını engelleyecek bir sistem olması.
political1907
Full Member

Activity: 364
Merit: 100

View Profile
April 07, 2015, 09:57:25 PM

Suanda adı demokrasi olan sistemde koltuğa oturanların orada olmasının en büyük nedeni menfaat sağlama dusuncesidir. Dediginiz sistem bu ulkenin %90'dan fazlasina ters gelecektir. Menfaat saglamadan kimse bir is yapmaz. Dusunsene sen ben yada bir baskasi devletin yada ulkemizdeki en basit kurumlarin icinde donen rant kavgasindan haberdariz degil mi ? peki kacimiz o kurumlarin icibe girince ordaki ranttan faydalanmak istemeyiz ?

Ulkenin duzene kavusmasi icin boyle bir sisteme ihtiyaci yok. Bu topraklarda yasayan herkesin dusunce sistemini degistirmesi gerekiyor. Devleyin mali deniz yemeyen keriz anlayasindan kurtulmasi gerekiyor bu ulkenin. Bu egitim sistemiyle ve bu siyasetcilerle olmaz duzen. Dusun iate alternatif yok diye oyunu surekli arttirarak ilerleyen bir duzen var suan. Biz daha bizi yometeceklere alternatif bulamiyoruzki devleti yonetenlerin buradan sagladigi menfaate bir cozum bulabilelim.

Mobilden gonderildi.

olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
April 08, 2015, 04:33:42 AM

Suanda adı demokrasi olan sistemde koltuğa oturanların orada olmasının en büyük nedeni menfaat sağlama dusuncesidir. Dediginiz sistem bu ulkenin %90'dan fazlasina ters gelecektir. Menfaat saglamadan kimse bir is yapmaz. Dusunsene sen ben yada bir baskasi devletin yada ulkemizdeki en basit kurumlarin icinde donen rant kavgasindan haberdariz degil mi ? peki kacimiz o kurumlarin icibe girince ordaki ranttan faydalanmak istemeyiz ?

Ulkenin duzene kavusmasi icin boyle bir sisteme ihtiyaci yok. Bu topraklarda yasayan herkesin dusunce sistemini degistirmesi gerekiyor. Devleyin mali deniz yemeyen keriz anlayasindan kurtulmasi gerekiyor bu ulkenin. Bu egitim sistemiyle ve bu siyasetcilerle olmaz duzen. Dusun iate alternatif yok diye oyunu surekli arttirarak ilerleyen bir duzen var suan. Biz daha bizi yometeceklere alternatif bulamiyoruzki devleti yonetenlerin buradan sagladigi menfaate bir cozum bulabilelim.

Mobilden gonderildi.

Asıl amaç kurumların ya da eğitim sisteminin tartışılması değil . Elbette herkes eğitimli olsa görevini layiki ile yapabilir . Tek tük çürük çıkar .
 Asıl amaç kendisini bireysel hırs ve menfaatlerden koruyabilecek , tek bir yetkili tarafından yönetilmeyen ve iyi işleyen bir sistemin kurulması.
 Bunun dışında başka hangi alanlarda bitcoin sistemi kullanılabilir ? Bunun beyin fırtınasını yapmak .
aliser
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1000

View Profile
April 08, 2015, 06:03:38 AM

Benim aklıma ilk olarak çürümüş devlet kurumları geliyor. Her gelen kendi kafasına göre bir sistem kurup işleri yönetmeye, kendi adamlarını kayırmaya sevmediklerini uzaklaştırmaya çalışıyor. Bizans generalleri problemi gibi. Bitcoin gibi işletim kuralları baştan belli ve kişi bazında değiştirilmesi kolay olmayan merkezsiz bir sistem devlet kurumlarına uygulanabilir. İşlerin nasıl yürütüleceğini belirleyen bir yönerge oluşturulur ve her koltuğa oturanın bunu değiştirmesi engellenir. Nedense bu fikir bana çok mantıklı geldi Smiley

Fikir olarak güzel görünse kulağa da hoş gelse de pratikte uygulanması pek mümkün değil, daha önce çakır da bahsetmiş günümüz yönetim şekillerinin neredeyse hiç birine uymuyor bence blockchain teknolojisinin uygulanabileceği en güzel yer eğitim, arşivleme ve bilgi alma konularında olabilir, basın kullanabilir mesela, eğitimde de yüzyıllarca tüm insanlığın faydalanacağı sonsuz bir kütüphane oluşturulabilir bunlar düşündükçe artar ama ülke yönetimi ıh zorlar biraz Smiley
needmoney
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1023

I am a good bro

View Profile
April 08, 2015, 08:02:40 AM

Yorumları okuyunca ülke yönetimi, kanun vb. değil de, kurum içinde kurum yöneticilerinin inisiyatifinde olan durumlarda uygulanabilir.
Misalen tapu almak için harç yatırma, sahipliğini belgeleme gibi işlemlerin sırayla network tarafından kontrol edilebileceği ve bunların tek bir kişiye bağlı olmadan onaylanabileceği bir sistem rüşveti bitirebilir.

mi acaba ?  Cheesy

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
April 08, 2015, 08:06:14 AM

Bir şeyin yapılmasını imkansız kılan tek şey, bu zamana kadar yaşadığımız deneyimler ve edindiğimiz bilgiler sonucu bizlerde oluşan önyargıdir. Maksat beyin fırtınası yapmak ve bitcoin sisteminin alanını genişletmek . Bitcoin ile tanışmadan önce merkezsizligi hayal edemezdim. O yüzden ilk başlarda anlamakta zorlandım . Anlatmaya çalıştığım kişilerde en çok bu hususu anlamakta zorlanıyorlar . Sonuçta kainatta önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde yürütülüyor . Bu kurallar kişinin iyi ya da kötü biri olması ile değişmiyor . Tek sorun başlangıç kurallarını çok iyi oluşturabilmek . Hangi alanlarda nasıl kullanılabileceğini değerlendirmek. Tek bir yetkiliye ya da bir zümreye müdahale yetkisi vermemek vb..
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
April 08, 2015, 08:36:58 AM

Yorumları okuyunca ülke yönetimi, kanun vb. değil de, kurum içinde kurum yöneticilerinin inisiyatifinde olan durumlarda uygulanabilir.
Misalen tapu almak için harç yatırma, sahipliğini belgeleme gibi işlemlerin sırayla network tarafından kontrol edilebileceği ve bunların tek bir kişiye bağlı olmadan onaylanabileceği bir sistem rüşveti bitirebilir.

mi acaba ?  Cheesy

Geliştirilebilir Smiley  aslında iyi bir noktaya parmak bastın. Rüşvet ve torpilin engellenmesi için yetkili insan faktörünü en aza indirgemek gerekir.  Blok zinciri sistemi mantıken bunu engelleyebilir gibi gözüküyor.
aliser
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1000

View Profile
April 08, 2015, 09:26:44 AM

Bir şeyin yapılmasını imkansız kılan tek şey, bu zamana kadar yaşadığımız deneyimler ve edindiğimiz bilgiler sonucu bizlerde oluşan önyargıdir. Maksat beyin fırtınası yapmak ve bitcoin sisteminin alanını genişletmek . Bitcoin ile tanışmadan önce merkezsizligi hayal edemezdim. O yüzden ilk başlarda anlamakta zorlandım . Anlatmaya çalıştığım kişilerde en çok bu hususu anlamakta zorlanıyorlar . Sonuçta kainatta önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde yürütülüyor . Bu kurallar kişinin iyi ya da kötü biri olması ile değişmiyor . Tek sorun başlangıç kurallarını çok iyi oluşturabilmek . Hangi alanlarda nasıl kullanılabileceğini değerlendirmek. Tek bir yetkiliye ya da bir zümreye müdahale yetkisi vermemek vb..

Aslında herkesin ortak hayali bu, ütopik de olsa böyle bir dünya hayalini kuruyoruz hepimiz, kimse kimseden ayrıcalıklı olmasın, ben birilerinin önünde düğme iliklemek zorunda kalmayayım birisi benim işimi yapmak için haklarını suistimal etmesin, bir işi yaptırmak için kimseye ağız eğmek zorunda kalmayayım vb, bu lise böyle uzayıp gider ama dedim ya bu bir ütopya.
needmoney
Legendary
*

I am a good bro

View Profile
April 08, 2015, 10:28:28 AM

Aslında herkesin ortak hayali bu, ütopik de olsa böyle bir dünya hayalini kuruyoruz hepimiz, kimse kimseden ayrıcalıklı olmasın, ben birilerinin önünde düğme iliklemek zorunda kalmayayım birisi benim işimi yapmak için haklarını suistimal etmesin, bir işi yaptırmak için kimseye ağız eğmek zorunda kalmayayım vb, bu lise böyle uzayıp gider ama dedim ya bu bir ütopya.
Hayal kurmak kötü değildir.
Bir şeyler üretmek/üretebilmek için ütopik fikirlerden faydalanabiliriz.
Bu sebeple ben bu tür tartışmaları yararlı görüyorum ve ütopik fikirleri tartışmaya/geliştirmeye açığım Smiley

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
April 10, 2015, 06:12:43 PM

açık kaynak kodlardan bitcoinlerden nasıl devlet ve sistem yapısını bağdaştırdınız hayret ettim  Grin
güzel beyin fırtınası olmuş lakin bu gezegen bi 200 yıl daha ilerlemeden bunların hiç biri olmaz.
insanlık tarihinde insanlar sadece 200 küsür yıl barış içinde yaşamış
insanlar uykuda beyinlerinin potansiyellerinin farkında değil enerjilerini sisteme bağlamışlar.
sistem yıkılmadığı sürece hiç biri olmaz bu enerji döngüsü devam eder..
needmoney
Legendary
*

I am a good bro

View Profile
April 10, 2015, 07:11:59 PM

açık kaynak kodlardan bitcoinlerden nasıl devlet ve sistem yapısını bağdaştırdınız hayret ettim  Grin
güzel beyin fırtınası olmuş lakin bu gezegen bi 200 yıl daha ilerlemeden bunların hiç biri olmaz.
insanlar uykuda beyinlerinin potansiyellerinin farkında değil enerjilerini sisteme bağlamışlar.

Tartıştığımız blockchain teknolojisi.
Her şeyin şeffaf,doğrulanabilir ve merkezsiz olması.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
political1907
Full Member

View Profile
April 10, 2015, 07:43:18 PM

Öyle demeyin. Blockchain teknolojisi belki devlet kurumlarında kullanılmayabilir ama birçok alanda yakın zamanda hayatımıza gireceği şuan için açıkca görülebilir. Bu alanda ülkemizin de çalışma yapması gerekiyor ama biz de bu alanda yeteri kadar bilgisi olan kişiler var mı bilemiyorum

olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
April 10, 2015, 07:49:07 PM

Öyle demeyin. Blockchain teknolojisi belki devlet kurumlarında kullanılmayabilir ama birçok alanda yakın zamanda hayatımıza gireceği şuan için açıkca görülebilir. Bu alanda ülkemizin de çalışma yapması gerekiyor ama biz de bu alanda yeteri kadar bilgisi olan kişiler var mı bilemiyorum

Bizde bu alanda kendini yetiştirmiş ve hala yetiştiren kişiler elbette var. Bu forumda ya da forumda kayıtlı olmayan zehir gibi beyne sahip arkadaşlarımız var. Onları gördükçe ben ümitleniyorum.

Beyin fırtınasını küçümsememek lazım. Çünkü herşeyi oluşturan, kıvılcımı başlatan şey düşünce. Dünya da durdurulamayan tek şey düşünce. Düşünce elimizde altın yumurtlayan bir tavuk. Bence aklımıza ne gelse(bize saçma bile gelse) paylaşmalıyız. Belki o düşünce bir başkasında bir kıvılcım oluşturur. Kelebek etkisi diyebiliriz.
political1907
Full Member

View Profile
April 10, 2015, 08:03:35 PM

Bizde bu alanda kendini yetiştirmiş ve hala yetiştiren kişiler elbette var. Bu forumda ya da forumda kayıtlı olmayan zehir gibi beyne sahip arkadaşlarımız var. Onları gördükçe ben ümitleniyorum.

Beyin fırtınasını küçümsememek lazım. Çünkü herşeyi oluşturan, kıvılcımı başlatan şey düşünce. Dünya da durdurulamayan tek şey düşünce. Düşünce elimizde altın yumurtlayan bir tavuk. Bence aklımıza ne gelse(bize saçma bile gelse) paylaşmalıyız. Belki o düşünce bir başkasında bir kıvılcım oluşturur. Kelebek etkisi diyebiliriz.

Biz de zehir gibi beyne sahip çok kişi var da yanlış yerlerde kullanmasak bir de Smiley Şu teknolojiyi kullanıp deli fikirler ortaya atacak binlerce insan vardır ülkemizde ama önemli olan uğraşmaları. Dediğiniz gibi bugün burda uçuk bir düşünce olarak konuşulan şeyler birgün karşımıza çıkabilir. O zaman gülümsetir bizleri belkide. Ben bu fikri ortaya atan kişiye gülmüştüm diye Smiley

olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
April 14, 2015, 05:23:50 PM

Yüzyılın çatışması adlı yazısında gazeteci yazar Richard Heinberg günümüzün ekonomik sorunlarına ve merkezsizleştirmeye değinmiş. Yazı uzun olduğu için alıntılamadım ama isteyenler okuyabilir. Bence yararlı bir yazı.

http://permakulturplatformu.org/2015/02/12/yuzyilin-catismasi/
Pages: [1]
  Print  

Jump to: