Bitcoin Forum
May 07, 2024, 12:22:38 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 »  All
  Print  
Author Topic: Συζήτηση - bitcoinsgreece.com  (Read 13267 times)
isi13
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
July 24, 2015, 02:03:51 PM
 #41

η ισοτιμια στο κρακεν ειναι 259.70 αυτη την στιγμη....
1715041358
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715041358

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715041358
Reply with quote  #2

1715041358
Report to moderator
1715041358
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715041358

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715041358
Reply with quote  #2

1715041358
Report to moderator
1715041358
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715041358

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715041358
Reply with quote  #2

1715041358
Report to moderator
"Governments are good at cutting off the heads of a centrally controlled networks like Napster, but pure P2P networks like Gnutella and Tor seem to be holding their own." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
maxmad
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 55
Merit: 3


View Profile
July 24, 2015, 02:35:50 PM
 #42

και παλι πολλα δεν ειναι?

κοιταω το γραφημα στο bitcoinsgreece και βλεπω οτι μεσα στη βδομαδα πουλουσαν και με 288 ενω το bitcoin δεν ανεβηκε πανω απο 262 αυτο το διαστημα...  Angry
isi13
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
July 24, 2015, 03:11:02 PM
 #43

Οντως το 288 ηταν ακριβο αλλα δεν ξερεις και τι ποσοτητα ηταν . Το 264 εμενα μου φαινεται φυσιολογικο ειδικα με την τωρινη κατασταση . Γενικα δεν μπορει να ειναι ιδια η τιμη σε καποια αλλη πλατφορμα σε συγκριση με τις μεγαλυτερες οπως κρακεν συνηθως ειναι 2-5 ευρω η διαφορα. Επισης καποιος μπορει να ορισει εκεινος την τιμη που θελει να αγορασει και αν ειναι λογικη η τιμη θα πραγματοποιηθει η αγορα. Αυτη ειναι η γνωμη μου .
maxmad
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 55
Merit: 3


View Profile
July 24, 2015, 03:35:28 PM
 #44

σωστο κ αυτο... Η τιμη μπορει να μεταβληθει στα μικρα ανταλλακτηρια πιο αποτομα αναλογα με τον ογκο των συναλλαγων...
trikalos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
July 26, 2015, 07:06:09 PM
 #45

Kαλησπέρα, έχω ένα λογαριασμό και έκανα μια κατάθεση 25€ από τα όποια έχω τώρα 20 και τα μετέτρεψα σε BTC. Τώρα πως μπορώ να τα μεταφέρω στο λογαριασμό που έκανα στο spectrocard.com για να δημιουργήσω την κάρτα μου εκεί? Αν μπορείτε αναλυτικά που πάω και τι κάνω γιατί είναι η πρώτη μου φορά και δεν ξέρω και πολλά.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
July 26, 2015, 10:33:59 PM
 #46

Kαλησπέρα, έχω ένα λογαριασμό και έκανα μια κατάθεση 25€ από τα όποια έχω τώρα 20 και τα μετέτρεψα σε BTC. Τώρα πως μπορώ να τα μεταφέρω στο λογαριασμό που έκανα στο spectrocard.com για να δημιουργήσω την κάρτα μου εκεί? Αν μπορείτε αναλυτικά που πάω και τι κάνω γιατί είναι η πρώτη μου φορά και δεν ξέρω και πολλά.

Μπές στον λογαριασμό σου στο spectrocoin και πήγαινε αριστερά που λέει Wallet και πάτα εκεί που λέει 'recieve bitcoins' . Εκεί θα δεις δεξιά ένα qr code με μια bitcoin διεύθυνση από κάτω με αρκετά γράμματα νουμερα κτλ.
Κάντο copy την Bitcoin διεύθυνση.
Τωρα πήγαινε στον λογαριασμό σου στο bitcoinsgreece και εκεί στο ανάληψη μεταφορά και κάνε μεταφορά τα bitcoin που θέλεις στην διεύθυνση που σου είπα παραπάνω κάνοντας την paste. Αν κολήσεις πουθενά πες μου.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
trikalos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
July 27, 2015, 06:14:50 AM
 #47

Στο spectrocard.com δεν είναι έτσι όπως τα λες, έκανα λογαριασμό και στο spectrocoin και έκανα αυτό που λες,  αλλά στο bitcoinsgreece αλλά στην ανάληψη μεταφορά μου λέει μόνο μεταφορά μέσω Email? Αυτό είναι?
BitcoinsGreeceTeam
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 36
Merit: 0


View Profile WWW
July 27, 2015, 09:05:36 AM
 #48

οχι πηγαινε στην αναληψη/μεταφορα και πατα αναληψη ψηφιακου νομισματος , μετα πατα bitcoin και κανε paste την διευθυνση που θελεις να τα στειλεις.
maxmad
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 55
Merit: 3


View Profile
August 04, 2015, 01:57:31 AM
 #49

κρίμα για την αύξηση της προμήθειας.....
tmltd
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


View Profile
August 05, 2015, 10:46:00 PM
 #50

κρίμα για την αύξηση της προμήθειας.....

δηλ. πόσο είναι η προμήθεια ?

▁ ▂ ▄ ▅ ▆ Cloudmining 101: how to avoid scams / ponzis  ▆ ▅ ▄ ▂ ▁
####### Never ever invest more than you can afford to lose #######
panosdada (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 456
Merit: 102


The Premier Digital Asset Management Ecosystem


View Profile
August 05, 2015, 11:05:06 PM
 #51

κρίμα για την αύξηση της προμήθειας.....

δηλ. πόσο είναι η προμήθεια ?

5€ ανα καταθεση
+1€ για μεταφορα χρηματων απο αλλες ελληνικες τραπεζες ( Πειραιως, Alpha Bank κ.α )

tmltd
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


View Profile
August 06, 2015, 12:11:13 PM
 #52

Έκανα εγγραφή στο bitcoinsgreece.com και πήγα να ενεργοποιήσω το 2 Factor Authentication (2FA) στον λογαριασμό μου αλλά δεν το έκανα, προς το παρόν, για δυο λόγους:
1) όταν ενεργοποιείς την επιλογή 2FA σου παρουσιάζει μόνο το QR για να το σκανάρεις στο Google Authenticator app (GA) χωρίς να σου εμφανίζει το "shared key" έτσι ώστε να μπορέσεις να το κάνεις backup σε ένα άλλο ασφαλές μέρος. Δηλ. εάν κάτι δεν πάει καλά με την GA εφαρμογή ή χάσεις το κινητό σου δεν μπορείς να ξαναπεράσεις τα στοιχεία στο GA.
2) δεν έχει κάποιο δεύτερο στάδιο επαλήθευσης (verification) πριν ενεργοποιηθεί οριστικά το 2FA στον λογαριασμό. Δηλ. δεν ζητάει να εισάγουμε μετά έναν κωδικό από το GA έτσι ώστε η web εφαρμογή σας να εξασφαλίζει ότι όλα έγιναν σωστά από τον τελικό χρήστη πριν ενεργοποιήσει μόνιμα την επιλογή στο λογαριασμό του χρήστη.

Οι δύο παραπάνω παραλήψεις στην web εφαρμογή σας μπορεί να οδηγήσουν στον άμεσο ή μελλοντικό αποκλεισμό του χρήστη από τον λογαριασμό του. Επειδή το 2FA σήμερα είναι ένα απαραίτητο στοιχείο για την ασφάλεια ελπίζω σύντομα να υλοποιήσετε τις δύο παραπάνω υποδείξεις για την καλύτερη προστασία του χρήστη.

Σε όσα site χρησιμοποιούν 2FA προειδοποιούν ότι εάν ο χρήστης για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορεί να κάνει login λόγω 2FA σφάλματος, ο λογαριασμός δεν μπορεί να ανακτηθεί από κανέναν ούτε από τον adminstrator του συστήματος. Μερικά site παρέχουν κάποιο bypass code που μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μια φορά μαζί με κάποιον άλλο τρόπο ταυτοποίησης (πχ sms code στο κινητό του χρήστη) στη περίπτωση σφάλματος λόγω 2FA.

Σε εσάς τι ισχύει ?

▁ ▂ ▄ ▅ ▆ Cloudmining 101: how to avoid scams / ponzis  ▆ ▅ ▄ ▂ ▁
####### Never ever invest more than you can afford to lose #######
maxmad
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 55
Merit: 3


View Profile
August 06, 2015, 12:24:08 PM
 #53

ηταν 5, και εγινε 10 ανα καταθεση (Max 250).

το 1 ευρω απο αλλες τραπεζες, δεν ειναι προμηθεια για την bitcoinsgreece.com, αλλα προμηθεια της τραπεζας για το εμβασμα.
BitcoinsGreeceTeam
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 36
Merit: 0


View Profile WWW
August 06, 2015, 05:11:32 PM
 #54

Αν για κάποιο λόγο ο χρήστης μπλοκάρει το 2FA τότε οι διαχειρηστές μπορούν να το απενεργοποιήσουν αν ο χρήστης στείλει email από το email που εχει καταχωρήσει στον λογαριασμό του στην πλατφόρμα. Το email αυτό χρησιμοποιείται ως  2ος τρόπος ταυτοποίησης όπως αναφέρετε και εσείς  στο παράδειγμα σας.

Όσον αφορά το όριο και τις προμήθειες ισχύουν μόνο για τον ελληνικό λογαριασμό και μόνο κατα τι  διάρκεια των capital controls ενώ στον βασικό μας λογαριασμό στην fidor δεν υπάρχει καμία προμήθεια ούτε όριο.
tmltd
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


View Profile
August 07, 2015, 10:41:11 AM
 #55

όταν ενεργοποιείς την επιλογή 2FA σου παρουσιάζει μόνο το QR για να το σκανάρεις στο Google Authenticator app (GA) χωρίς να σου εμφανίζει το "shared key" έτσι ώστε να μπορέσεις να το κάνεις backup σε ένα άλλο ασφαλές μέρος. Δηλ. εάν κάτι δεν πάει καλά με την GA εφαρμογή ή χάσεις το κινητό σου δεν μπορείς να ξαναπεράσεις τα στοιχεία στο GA.
Αν για κάποιο λόγο ο χρήστης μπλοκάρει το 2FA τότε οι διαχειρηστές μπορούν να το απενεργοποιήσουν αν ο χρήστης στείλει email από το email που εχει καταχωρήσει στον λογαριασμό του στην πλατφόρμα. Το email αυτό χρησιμοποιείται ως  2ος τρόπος ταυτοποίησης όπως αναφέρετε και εσείς  στο παράδειγμα σας.
Ενεργοποίησα το 2FA και χρησιμοποίησα την εφαρμογή 1password https://agilebits.com/onepassword για να σκανάρω το QR η οποία σου αποθηκεύει και το "shared key" από το QR. Πέρασα μετά το "shared key" στο Google Authenticator και επαλήθευσα μετά ότι τα 6 digit code από Google Authenticator και 1Password είναι τα ίδια για αρκετές εναλλαγές και μετά έφυγα από την σελίδα με το QR, έκανα log-out και log-in χρησιμοποιώντας το Google Authenticator και όλα καλά. Με τον τρόπο αυτό έχω και το "shared key" που δεν εμφανίζει η bitcoinsgreece.

▁ ▂ ▄ ▅ ▆ Cloudmining 101: how to avoid scams / ponzis  ▆ ▅ ▄ ▂ ▁
####### Never ever invest more than you can afford to lose #######
tmltd
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


View Profile
August 07, 2015, 10:58:42 AM
 #56

Το www.bitcoinsgreece.com  είναι η  ελληνική πλατφόρμα διαπραγμάτευσης όλων των ψηφιακών νομισμάτων. 
Είμαστε έτοιμοι να απαντήσουμε σε ερωτήσεις - απορίες σας καθώς και να πάρουμε ιδέες για την βελτίωση των υπηρεσιών μας .   
Για οποιαδήποτε διευκρίνηση και πληροφορία παρακαλώ επικοινωνήστε με : bitcoinsgreece@btinternet.com

 BitcoinsGreeceTeam  Smiley
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε σύντομα είναι φτιάξετε ένα helpdesk / FAQ στο site σας με οδηγίες για το πως κάνουμε αγορά BTC από τα EUR που έχουμε στο λογαριασμό μας, μεταφορά BTC σε address, κατάθεση EUR κτλ.

▁ ▂ ▄ ▅ ▆ Cloudmining 101: how to avoid scams / ponzis  ▆ ▅ ▄ ▂ ▁
####### Never ever invest more than you can afford to lose #######
BitcoinsGreeceTeam
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 36
Merit: 0


View Profile WWW
August 07, 2015, 09:37:45 PM
 #57

ευχαριστούμε για την πρόταση ! Θα το προσθέσουμε το συντομότερο δυνατόν .
tmltd
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


View Profile
August 09, 2015, 12:48:54 PM
Last edit: August 09, 2015, 05:31:53 PM by tmltd
 #58

Απορία σχετικά με την διαδικασία αγοράς BTC με EUR:
Βήματα:
1) Πρώτα θα πρέπει να καταχωρήσουμε μια κατάθεση από την επιλογή "Κατάθεση" κάνοντας υποβολή αιτήματος αφού συμπληρώσουμε το ποσό κατάθεσης και την τράπεζα, για να πάρουμε τα στοιχεία του τραπεζικού λογαριασμού και τον κωδικό αναφοράς.
2) Μετά πάμε στην τράπεζα ή μέσω web banking καταθέτουμε τα χρήματα στον τραπεζικό λογαριασμό με αιτιολογία κατάθεσης το όνομα μας και τον κωδικό αναφοράς που πήραμε στο βήμα (1).
3) Περιμένουμε να γίνει επιβεβαίωση της κατάθεσης με email και τότε θα εμφανιστούν τα χρήματα που καταθέσαμε μείον την προμήθεια 10 EUR στο dashboard στη στήλη "Το Υπόλοιπο μου".
Εάν τα παραπάνω βήματα τα έχω καταλάβει καλά θα μπορώ στη συνέχεια να αγοράσω BTC με βάση το υπόλοιπο μου.

Βλέπω ότι υπάρχουν δύο επιλογές η "Αγορά/Πώληση" και η "Σύνθετη Συναλλαγή".
Μπορεί κάποιος να επεξηγήσει τις δύο αυτές διαδικασίες για να αγοράσω BTC με EUR ?
Επίσης μπορεί να γίνει κατάθεση EUR από ταμείο της Eurobank στο λογαριασμό της bitcoinsgreece ή μόνο μέσω web banking γίνονται δεκτές οι καταθέσεις ?

▁ ▂ ▄ ▅ ▆ Cloudmining 101: how to avoid scams / ponzis  ▆ ▅ ▄ ▂ ▁
####### Never ever invest more than you can afford to lose #######
panosst
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 3


View Profile
August 10, 2015, 10:53:13 AM
 #59

Το www.bitcoinsgreece.com  είναι η  ελληνική πλατφόρμα διαπραγμάτευσης όλων των ψηφιακών νομισμάτων. 
Είμαστε έτοιμοι να απαντήσουμε σε ερωτήσεις - απορίες σας καθώς και να πάρουμε ιδέες για την βελτίωση των υπηρεσιών μας .   
Για οποιαδήποτε διευκρίνηση και πληροφορία παρακαλώ επικοινωνήστε με : bitcoinsgreece@btinternet.com

 BitcoinsGreeceTeam  Smiley

Προσωπικά θεωρώ πολύ χρήσιμο να προστεθεί η επιλογή για download του ιστορικού των συναλλαγών σε αρχείο .csv ώστε να μπορεί να μπει σε excel κτλ.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 10, 2015, 11:05:24 AM
 #60

Απορία σχετικά με την διαδικασία αγοράς BTC με EUR:
Βήματα:
1) Πρώτα θα πρέπει να καταχωρήσουμε μια κατάθεση από την επιλογή "Κατάθεση" κάνοντας υποβολή αιτήματος αφού συμπληρώσουμε το ποσό κατάθεσης και την τράπεζα, για να πάρουμε τα στοιχεία του τραπεζικού λογαριασμού και τον κωδικό αναφοράς.
2) Μετά πάμε στην τράπεζα ή μέσω web banking καταθέτουμε τα χρήματα στον τραπεζικό λογαριασμό με αιτιολογία κατάθεσης το όνομα μας και τον κωδικό αναφοράς που πήραμε στο βήμα (1).
3) Περιμένουμε να γίνει επιβεβαίωση της κατάθεσης με email και τότε θα εμφανιστούν τα χρήματα που καταθέσαμε μείον την προμήθεια 10 EUR στο dashboard στη στήλη "Το Υπόλοιπο μου".
Εάν τα παραπάνω βήματα τα έχω καταλάβει καλά θα μπορώ στη συνέχεια να αγοράσω BTC με βάση το υπόλοιπο μου.

Βλέπω ότι υπάρχουν δύο επιλογές η "Αγορά/Πώληση" και η "Σύνθετη Συναλλαγή".
Μπορεί κάποιος να επεξηγήσει τις δύο αυτές διαδικασίες για να αγοράσω BTC με EUR ?
Επίσης μπορεί να γίνει κατάθεση EUR από ταμείο της Eurobank στο λογαριασμό της bitcoinsgreece ή μόνο μέσω web banking γίνονται δεκτές οι καταθέσεις ?

Για την λειτουργία της σύνθετης αγοράς νομίζω ο καλύτερος οδηγός είναι εδώ από το insomnia

http://www.insomnia.gr/topic/575019-info-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%AE%CF%82-capital-control-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-bitcoin/page-15#entry54167654

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Pages: « 1 2 [3] 4 5 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!