Bitcoin Forum
June 26, 2024, 07:09:27 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoin Wallet (Mobil) Hakkında  (Read 1366 times)
TyfrTR (OP)
Sr. Member

Activity: 312
Merit: 272

View Profile
June 15, 2015, 11:10:21 AM

Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım ve çok kısa bir şey sormak istiyorum. Android için Bitcoin Wallet programını indirdim ve bu program masaüstü versiyonunda olduğu gibi "core" içermiyor. Bu nedenle sıklıkla yedek almamı istiyor. Alınan yedekler cep telefonunun hafızasında mı saklanmaktadır, yoksa internet üzerinde başka bir yere mi gönderilmektedir. Eğer cep telefonumdan Bitcoin Wallet programını silip, tekrar bir başka program kurarak yeni bir adres edinirsem, daha önce aldığım yedekleri kullanılabilir miyim? Kısacası "yedek almanın" mantığını tam olarak anlayamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu mesaj vesilesiyle, herkese saygılar sevgiler...

olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
June 15, 2015, 11:23:09 AM

Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım ve çok kısa bir şey sormak istiyorum. Android için Bitcoin Wallet programını indirdim ve bu program masaüstü versiyonunda olduğu gibi "core" içermiyor. Bu nedenle sıklıkla yedek almamı istiyor. Alınan yedekler cep telefonunun hafızasında mı saklanmaktadır, yoksa internet üzerinde başka bir yere mi gönderilmektedir. Eğer cep telefonumdan Bitcoin Wallet programını silip, tekrar bir başka program kurarak yeni bir adres edinirsem, daha önce aldığım yedekleri kullanılabilir miyim? Kısacası "yedek almanın" mantığını tam olarak anlayamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu mesaj vesilesiyle, herkese saygılar sevgiler...

Alınan yedekler telefon hafızasının download klasörüne kaydedilir. Geri yüklemek istediğinde burdan bulup cüzdanı restore eder. Fakat bitcoin wallet in yedeği sadece kendisi için geçerlidir. Başka bir cüzdan da bu yedeği kullanamazsın
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3178
Merit: 1517

View Profile WWW
June 15, 2015, 11:38:26 AM

Alınan yedekler telefon hafızasının download klasörüne kaydedilir. Geri yüklemek istediğinde burdan bulup cüzdanı restore eder. Fakat bitcoin wallet in yedeği sadece kendisi için geçerlidir. Başka bir cüzdan da bu yedeği kullanamazsın

Evet kullanamazsın.
0.005 btc lik bir acı tecrübe ile denenmiştir. Sad
kullanamazsın.
TyfrTR (OP)
Sr. Member

View Profile
June 15, 2015, 04:25:40 PM

Cevaplarınız için teşekkürler. Peki downloads klasörüne kaydedilen "yedek" dosyasını bilgisayara da kopyalamak gerekir mi? Çünkü örneğin telefon arıza yapıp bir anda tüm hafızası silindiğinde, hem yedek hem de cüzdan da yok olacaktır.
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
June 15, 2015, 04:45:42 PM

Cevaplarınız için teşekkürler. Peki downloads klasörüne kaydedilen "yedek" dosyasını bilgisayara da kopyalamak gerekir mi? Çünkü örneğin telefon arıza yapıp bir anda tüm hafızası silindiğinde, hem yedek hem de cüzdan da yok olacaktır.

Ne kadar çok yere kopyalarsan o kadar iyidir. İstersen boş bir usb içinede kaydet ve internete bağlı olmayan bir yerde sakla. Tercih senin. Şimdiye kadar hiç yedek kullanmak zorunda kalmadım ama yinede hem tlfnda hem sd kartta hem pc de hemde usb de yedeklerim var. Ne olur ne olmaz yedek önemli.
cakir
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1000

★ BitClave ICO: 15/09/17 ★

View Profile WWW
June 15, 2015, 08:29:22 PM

Evet kullanamazsın.
0.005 btc lik bir acı tecrübe ile denenmiştir. Sad
kullanamazsın.

Yanlış/Eksik bilgilendirme yapmayınız lütfen.
(bkz:pywallet)
pywallet bir "private key extraction tool"dur. Bu araç herhangi bir cüzdan yedeği içerisinden bitcoin özel anahtar değerlerini çekip size WIF gibi cüzdanlara özel anahtar değeri import ederken kullanılan formatlarda sunmaktadır.

,'#██+:                 
              ,█████████████'             
            +██████████████████           
          ;██████████████████████         
         ███████:         .███████`       
        ██████               ;█████'      
      `█████                   #████#     
      ████+                     `████+    
     ████:                        ████,   
    ████:    .#              █     ████   
   ;███+     ██             ███     ████  
   ████     ███'            ███.    '███, 
  +███     #████           ,████     ████ 
  ████     █████ .+██████: █████+    `███.
 ,███     ███████████████████████     ████
 ████     ███████████████████████'    :███
 ███:    +████████████████████████     ███`
 ███     █████████████████████████`    ███+
,███     ██████████████████████████    #███
'███    '██████████████████████████    ;███
#███    ███████████████████████████    ,███
████    ███████████████████████████.   .███
████    ███████████████████████████'   .███
+███    ███████████████████████████+   :███
:███    ███████████████████████████'   +███
 ███    ███████████████████████████.   ███#
 ███.   #██████████████████████████    ███,
 ████    █████████████████████████+   `███
 '███    '████████████████████████    ████
  ███;    ███████████████████████     ███;
  ████     #████████████████████     ████ 
   ███#     .██████████████████     `███+ 
   ████`      ;██████████████       ████  
    ████         '███████#.        ████.  
    .████                         █████   
     '████                       █████    
      #████'                    █████     
       +█████`                ██████      
        ,██████:           `███████       
          ████████#;,..:+████████.        
           ,███████████████████+          
             .███████████████;            
                `+███████#,               
TyfrTR (OP)
Sr. Member

View Profile
June 16, 2015, 05:06:10 PM

Sonuç olarak bitcoin wallet üzerinden almış olduğumuz yedeği, başka bir cüzdanda kullanıp eski bakiyemize ulaşabiliyoruz herhalde? Bir başak deyişle "yedek" elimizde olduğu müddetçe, bakiye bizimdir çünkü özel anahtarlar elimizdedir. Sayın cakir cevaplandırırsanız çok sevinirim çünkü bu konuda internette bilgi kirliliği var. Net bir cevap yok.
Teşekkürler.
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
June 16, 2015, 07:51:14 PM

Sonuç olarak bitcoin wallet üzerinden almış olduğumuz yedeği, başka bir cüzdanda kullanıp eski bakiyemize ulaşabiliyoruz herhalde? Bir başak deyişle "yedek" elimizde olduğu müddetçe, bakiye bizimdir çünkü özel anahtarlar elimizdedir. Sayın cakir cevaplandırırsanız çok sevinirim çünkü bu konuda internette bilgi kirliliği var. Net bir cevap yok.
Teşekkürler.

Evet özel anahtarlar sende olduğu sürece o bakiye senindir kimse kullanamaz. Özel anahtarını başka bir cüzdana eklediğinde bakiyen gözükecektir.
cakir
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1000

★ BitClave ICO: 15/09/17 ★

View Profile WWW
June 17, 2015, 07:27:38 PM

Teşekkürler.
Cüzdanların yedekleri birbirleri ile uyumsuz olabilir, Her bir cüzdan kendi formatında şifreli/şifresiz özel anahtar değerlerini saklar.
Ancak bu özel anahtar değerleri "formatı ne olursa olsun, hangi şekilde saklanırsa saklansın" bitcoin ağı üzerinde aynı açık adresi ifade eder. Özel anahtarlar ile ilgili detaylı Türkçe bilgiyi şuradan bulabilirsiniz: http://www.bitcoinhaber.com/ozel-anahtar-degeri-private-key/

,'#██+:                 
              ,█████████████'             
            +██████████████████           
          ;██████████████████████         
         ███████:         .███████`       
        ██████               ;█████'      
      `█████                   #████#     
      ████+                     `████+    
     ████:                        ████,   
    ████:    .#              █     ████   
   ;███+     ██             ███     ████  
   ████     ███'            ███.    '███, 
  +███     #████           ,████     ████ 
  ████     █████ .+██████: █████+    `███.
 ,███     ███████████████████████     ████
 ████     ███████████████████████'    :███
 ███:    +████████████████████████     ███`
 ███     █████████████████████████`    ███+
,███     ██████████████████████████    #███
'███    '██████████████████████████    ;███
#███    ███████████████████████████    ,███
████    ███████████████████████████.   .███
████    ███████████████████████████'   .███
+███    ███████████████████████████+   :███
:███    ███████████████████████████'   +███
 ███    ███████████████████████████.   ███#
 ███.   #██████████████████████████    ███,
 ████    █████████████████████████+   `███
 '███    '████████████████████████    ████
  ███;    ███████████████████████     ███;
  ████     #████████████████████     ████ 
   ███#     .██████████████████     `███+ 
   ████`      ;██████████████       ████  
    ████         '███████#.        ████.  
    .████                         █████   
     '████                       █████    
      #████'                    █████     
       +█████`                ██████      
        ,██████:           `███████       
          ████████#;,..:+████████.        
           ,███████████████████+          
             .███████████████;            
                `+███████#,               
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3178
Merit: 1517

View Profile WWW
June 18, 2015, 12:42:42 PM

Yanlış/Eksik bilgilendirme yapmayınız lütfen.
(bkz:pywallet)
pywallet bir "private key extraction tool"dur. Bu araç herhangi bir cüzdan yedeği içerisinden bitcoin özel anahtar değerlerini çekip size WIF gibi cüzdanlara özel anahtar değeri import ederken kullanılan formatlarda sunmaktadır.

keşke bu tool dan daha önce haberim olsaydı. Kurtarırdık parayı.
Bilgilendirme için teşekkürler çakır.
En azından bir daha başımıza gelirse ne yapacağımızı biliyoruz artık.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: