Bitcoin Forum
April 26, 2024, 03:43:45 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ar trebui sa ne bucuram ca moneda bitcoin scade  (Read 2708 times)
goanadupabitcoin (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 194
Merit: 108


View Profile WWW
June 16, 2015, 09:11:21 AM
 #1

Cred că ne-am gândit cu toții la un moment dat la cel puțin câteva dintre avantajele punctate în articol, dar atunci când primești și o confirmare, începi să nu te mai simți nebun.
Mi-a plăcut foarte mult cum au analizat și argumentat situația prețului monedei, pe înțelesul tuturor (apropos, articolul este preluat de pe CoinTelegraph). Ținând cont de investițiile mari (și din partea unor firme mari) care se fac în BTC mi-e greu să cred că e pe cale de dispariție.

http://goanadupabitcoin.ro/analiza-fintech/5-motive-pentru-care-ar-trebui-sa-ne-bucuram-ca-a-scazut-pretul-bitcoin.html

1714146225
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714146225

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714146225
Reply with quote  #2

1714146225
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714146225
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714146225

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714146225
Reply with quote  #2

1714146225
Report to moderator
1714146225
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714146225

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714146225
Reply with quote  #2

1714146225
Report to moderator
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
June 16, 2015, 02:37:38 PM
 #2

Quote
Bursele sunt la mijlocul celei mai mari bule din istorie. Economia vestică stagnează în cel mai bun caz, dar bursele încă sunt pe val. V-ați întrebat de ce? Oare nu are legătură cu infuzia de bani creați de FMI din nimic?

”Ușurarea cantitativă” este o metodă ca la carte de a face piața să cadă. Valorile umflate ale acțiunilor la bursă fără să fie susținute de producție? Se pare că economia merge în ralanti.
FMI nu creeaza bani din nimic. Probabil ca va referiti la Federal Reserve (FED). Sau poate la BOJ, ECB, BOE sau Riksbank.

”Ușurarea cantitativă” credeam ca doar eu ii zic asa pentru amuzament Smiley Smiley . Am observat ca in articolele romanesti se spune "relaxare cantitativa".

La ce piata va referiti cand ziceti ca QE face piata sa cada? Deocamdata vad ca majoritatea sunt pe crestere.

Sper sa aveti dreptate cand vine vorba de pretul fiselor pe termen lung.

Mi se pare cam alarmist articolul cand vine vorba de piete si dolari. Cum sa cada dolarul... Nu stiu cat de mult ajuta aceste viziuni fundamentaliste.

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
goanadupabitcoin (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 194
Merit: 108


View Profile WWW
June 18, 2015, 11:46:18 AM
 #3

Apropos de scăderea dolarului, se poate să fie doar niște chestii lansate alarmist, dar sunt tot felul de analiști care își pun și problema asta.

Mi-a luat mult să-mi aduc aminte numele filmului http://www.imdb.com/title/tt4103404/ - culmea e că l-am văzut chiar de curând la TIFF. Vi-l recomand, puteți să îl luați în serios pe tip sau să ziceți că e doar un ciudat și un mincinos cu interese obscure, cert este că informația este în rețea. Eu una nu îmi permit să îmi dau cu părerea (nici nu e asta treaba mea), vă spun ce am auzit și mă bucur să văd că lumea judecă cu mintea limpede astfel de informații.  

Nu spun că urmează apocalipsa Maya și că trebuie să ne facem cu toții buncăre, doar că trebuie să rămânem informați și să luăm deciziile cu 1 secundă înainte ca lucrurile să o ia razna.
Spor la minat

goanadupabitcoin (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 194
Merit: 108


View Profile WWW
June 18, 2015, 11:52:59 AM
 #4

Oricum, filmul  (The Forecaster) este fain, pe mine m-a pescuit încă de la început. Apare Armstrong (analistul financiar) la o conferință și începe să vorbească despre împrumuturile pe care le fac țările de la bănci, împrumuturi pe care nu intenționează să le plătească înapoi către bănci.

Îl parafrazez, că nu mai găsesc citatul - În toată lumea, există o singură țară care și-a propus să plătească în întregime toate datoriile externe și a și reușit - România.

Vă dați seama că pe toți din sală i-a bușit râsul (și vorbesc despre publicul de TIFF, care și la cele mai gorey filme de groază stă cuminte în scaun și nu comentează nimic).

Ei, stăteam pe întuneric în sală și mă gândeam - trebuie să cumpărăm bitcoin, trebuie să cumpărăm bitcoin....

Ms că mi-ai dat pretext să vă povestesc faza. Chiar dacă e oarecum off-topic.
 

Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!