Bitcoin Forum
July 08, 2024, 02:37:21 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: [Ajutor] Daca am 500 de bitcoin cum fac sai transform in bani  (Read 7208 times)
EliseRomania (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
June 23, 2015, 09:35:08 AM
 #1

Daca am 500 de bitcoin cum fac sa transform in bani si sa bag toti bani in contul meu bancar..
Ceva legal si sigur, fara faze o suma anumita pe luna sau ceva de genu. Si nici sa dau nimic(ma refer tva sau ce prostii au mai bagat astea pe btc)
Astept comentarii cum as putea face asta.
sltrei
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 227
Merit: 100



View Profile
June 23, 2015, 11:48:48 AM
 #2

Dai 500 si primesti 400 schimbati cash. Altfel oricum pierzi orice ai face si ideea e ca dureaza pana scapi de toti .

For donations: 1B2gU7hHnweSKDFktd5AymGGUfhFvH5Gcf
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
June 23, 2015, 03:02:06 PM
 #3

Pe cash ai pierde in jur de 10%, dar vrei pe banca.

Pe banca daca chiar vrei super legal bla bla iti faci cont pe bitfinex te verifici acolo dai toate documentele vinzi fisele si retragi in banca.

Oricum nu stiu de ce va speriati asa ca bitcoin nu e reglementat. Ceva nereglementat nu poate fi ilegal.

 Smiley

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
June 23, 2015, 03:04:18 PM
 #4

Si la suma asa mare dupa ce primesti in banca trebuie sa completezi o declaratie pt BNR sa zici de unde ai banii si gata ai scapat.

 Grin

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
neluhas
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0


View Profile
June 24, 2015, 05:32:43 AM
 #5

Si legal si sigur si toti banii odata si fara taxe nu cred ca e posibil.Adica,cred,ca e destul de riscant.
Din cate stiu eu,orice entitate(banca,birou notarial,firma) care are cunostinta despre o tranzactie cu o suma mai mare(odata era 10.000EURO) este obligata prin lege sa raporteze asta la un Oficiul pentru prevenirea spalarii banilor. Care  poate sa faca cercetari sau nu.Dar la sume de peste 100 k care nu au la baza ceva concret(vanzarea unui imobil,de exemplu) ai toate sansele.
Deasemenea tranzactiile intracomunitare care depasesc cumulat o anumita suma intr-un an sunt supuse platii TVA.  A patit-o un prieten care a cumparat 2(doua) masini din Germania intr-un an si a fost instiintat ca are de platit TVA in jur de 3400 EURO.
Asa ca trebuie sa fim mai atenti cu astfel de tranzactii cu sume mari ca nu stii pe unde se aprinde vre-un beculet.
tutorialevideo
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1161
Merit: 1001

Don`t invest more than you can afford to lose


View Profile WWW
June 24, 2015, 09:11:20 AM
 #6

Cunosc persoana care tranzactioneaza in jur de 200 de btc pe zi ... asa ca nu cred ca 500 este o suma atat de mare in cat sa nu se vanda la fel de rapid.


Daca chiar vrei sa vinzi contacteaza-ma si te pun in legatura cu baiatul iti cumpara si 200-300 odata.

Hosting Bitcoin and any mining gear in Europe/Romania.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5228685.msg53918147#msg53918147

For more info you can write me!
EliseRomania (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
June 24, 2015, 01:24:38 PM
 #7

Si legal si sigur si toti banii odata si fara taxe nu cred ca e posibil.Adica,cred,ca e destul de riscant.
Din cate stiu eu,orice entitate(banca,birou notarial,firma) care are cunostinta despre o tranzactie cu o suma mai mare(odata era 10.000EURO) este obligata prin lege sa raporteze asta la un Oficiul pentru prevenirea spalarii banilor. Care  poate sa faca cercetari sau nu.Dar la sume de peste 100 k care nu au la baza ceva concret(vanzarea unui imobil,de exemplu) ai toate sansele.
Deasemenea tranzactiile intracomunitare care depasesc cumulat o anumita suma intr-un an sunt supuse platii TVA.  A patit-o un prieten care a cumparat 2(doua) masini din Germania intr-un an si a fost instiintat ca are de platit TVA in jur de 3400 EURO.
Asa ca trebuie sa fim mai atenti cu astfel de tranzactii cu sume mari ca nu stii pe unde se aprinde vre-un beculet.
Da ceva de genu m am gandit si eu. deci caut un sistem sa scap de toti bitcoin legal si fara sa platesc asa mult ma refer la tva si daca se poate nici ala.. maxim tva care trebuie sa il dau la anumita suma de bani pe care o am parca asa era..(nu vreau sa dau toti btc odata, daca e dau 1-5 btc pe tranzactie dar se aduna suma initiala odata si odata.. si vreau sa stiu inainte cum sa procedez.)

PS: va intreb pe voi ca oameni cand vreti sa scapati de bitcoin cum faceti .. ca nu cred ca sunteti asa nebuni sa platiti atat de mult tva.. suntem aici la btc adunati sa facem profit.
Acum daca puteti sa imi dati cateva sfaturi asa ca de la roman la roman as aprecia.
Tzupy
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2128
Merit: 1074



View Profile
June 25, 2015, 02:43:10 PM
 #8

Daca vinzi pe un exchange nu platesti tva, dar ar trebui sa platesti impozit pe venit, daca ai facut un profit din cumpararea - vanzarea lor.
Avand in vedere volatilitatea pretului si posibilitatea de a scadea in continuare, ar fi bine sa nu astepti prea mult.

Sometimes, if it looks too bullish, it's actually bearish
EliseRomania (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
June 25, 2015, 04:26:52 PM
 #9

Daca vinzi pe un exchange nu platesti tva, dar ar trebui sa platesti impozit pe venit, daca ai facut un profit din cumpararea - vanzarea lor.
Avand in vedere volatilitatea pretului si posibilitatea de a scadea in continuare, ar fi bine sa nu astepti prea mult.
ceva site-uri de exchange? ( de preferat romane )
si impozit pe profit? cam cat e 15%? sau cum era?
sltrei
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 227
Merit: 100



View Profile
June 25, 2015, 04:38:03 PM
 #10

Daca vinzi pe un exchange nu platesti tva, dar ar trebui sa platesti impozit pe venit, daca ai facut un profit din cumpararea - vanzarea lor.
Avand in vedere volatilitatea pretului si posibilitatea de a scadea in continuare, ar fi bine sa nu astepti prea mult.
ceva site-uri de exchange? ( de preferat romane )
si impozit pe profit? cam cat e 15%? sau cum era?


Site de exchange in romania nu exista.
Impozit pe prostie exista.


For donations: 1B2gU7hHnweSKDFktd5AymGGUfhFvH5Gcf
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
June 25, 2015, 08:02:27 PM
 #11

Daca vinzi pe un exchange nu platesti tva, dar ar trebui sa platesti impozit pe venit, daca ai facut un profit din cumpararea - vanzarea lor.
Avand in vedere volatilitatea pretului si posibilitatea de a scadea in continuare, ar fi bine sa nu astepti prea mult.
ceva site-uri de exchange? ( de preferat romane )
si impozit pe profit? cam cat e 15%? sau cum era?
Nu inteleg cum ai facut tu fisele astea ca vad ca nu ai idee de mai nimic. Ti le-a dat cineva degeaba?

Adica daca venea cineva cu 1 fisa si intreba la fel ca tine intelegeam. Dar ai 500 BTC si esti nedumerit despre lucruri de baza?  Huh

Vezi in primul rand sa nu le tii pe vreun wallet necriptat pe sistem windos   Lips sealed
Sau sa nu ai vreun wallet care arata 500 BTC la misto  Undecided

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
EliseRomania (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
June 26, 2015, 06:28:12 AM
 #12

Daca vinzi pe un exchange nu platesti tva, dar ar trebui sa platesti impozit pe venit, daca ai facut un profit din cumpararea - vanzarea lor.
Avand in vedere volatilitatea pretului si posibilitatea de a scadea in continuare, ar fi bine sa nu astepti prea mult.
ceva site-uri de exchange? ( de preferat romane )
si impozit pe profit? cam cat e 15%? sau cum era?
Nu inteleg cum ai facut tu fisele astea ca vad ca nu ai idee de mai nimic. Ti le-a dat cineva degeaba?

Adica daca venea cineva cu 1 fisa si intreba la fel ca tine intelegeam. Dar ai 500 BTC si esti nedumerit despre lucruri de baza?  Huh

Vezi in primul rand sa nu le tii pe vreun wallet necriptat pe sistem windos   Lips sealed
Sau sa nu ai vreun wallet care arata 500 BTC la misto  Undecided

pe atunci nu era cine stie ce un bitcoin..
si wallet necriptat? (folosesc blockchain pe windows este bun?)
niste sfaturi?
im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
June 26, 2015, 07:28:50 AM
 #13

salut . elise esti bun sa dai aici adresa publica in care ai 500 btc ?

te intreb deoarece am impresia ca cineva a jucat o farsa si ti-a bagat in blockchain wallet adresa altuia care are 500 btc si ti-a spus ca e a ta.

uite de exemplu eu pot sa iti pun adresa asta in walletul tau si sa zic ca este a ta :

https://blockchain.info/address/1FeexV6bAHb8ybZjqQMjJrcCrHGW9sb6uF

in blockchain va aparea ca si cum tu ai banii astia dar de fapt nu ii ai . e watch only.

multumesc pentru intelegere.
bluedeep
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 977
Merit: 1011



View Profile
July 02, 2015, 06:18:58 AM
 #14

nohh cum sta treaba? ai rezolvat ceva?

||
IDO PARTNER
▄▄▄▀▀▀██▄▄
████▀▀░▀███
███▌████▐███
███▌████████▌
███▌█████████
███▌█████████
███▌████▐███▌
▄▄▄▄▄█▀░███▀
▀▀██▀▄██▀▀
.
DAOStarter
IEO PARTNER
▄███▄
▄██▀▀▀▀██▄
██░░░░░░▀▀
██░░▀██▄▄░░
▀██▄▄▀▀██▄
░░▀▀██▄░░██
▄▄░░░░░░██
▀██▄▄▄▄██▀
▀███▀
.
Coinstore
LISTING
██▀▀▀▀████▄▄
███▄▄▄▄▄▄▄█▀█
██▄▄▄▄▄▄▄▄░▐▐▌
█████▄▄▄▄▄▄▌█
███▄▄▄▄▄▄▄▄▀█▄
███▄▄▄▄▄▀▀▄▀█▐▌
██▄▄▄▄░▄▄▄░░▐██
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█▄▀
░▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀


▄███▄░▄███▄
▄██████████▄
▄█████████████▄
▄███████████████▄
▀███████████████▀
BitMart
MEXC
DEX PARTNERS

░▀▄░█▀▀▄▄▄
░▀▄▀████▀███▄
██▀██████▄▄▄▄▀
███░░▀████▀▀██▄
▄█████████░█▄░▀
█▀█▄███▀▀█████
▀▀▀░▀█▀▀▄████
██████▀░▀▄


█████▄▄▄▄▀
██▄▀█████▀░░▄▄
░▀█▄████▀███▄▀▀
▀█▄▀▀█▀█▀▄░▀████▀
█▄██▄░▀▄▀▄▀██▀▀
██▀▀
UNISWAP
LobsterSwap
dragoshs
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 27
Merit: 0


View Profile WWW
July 05, 2015, 07:16:16 AM
 #15

Mda, pana la urma cei 500BTC exista doar in topicul asta  Smiley
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
July 06, 2015, 11:43:43 AM
 #16

Mda, pana la urma cei 500BTC exista doar in topicul asta  Smiley
Topicul nu are sens. Uite pasii:

1. Ai 500 BTC
2. Bitcoinii sunt bani deja Smiley
giustone
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 238
Merit: 100


View Profile
July 09, 2015, 07:53:42 PM
 #17

Cu 500 btc,poti face multe
1.Iti cumperi un apartament,din care poti face profit dar cert nu ii poti pierde,fiind un utilizator nou in lumea bitcoin,s-ar putea sa-i pierzi
2.Iti cumperi 2 stickuri,faci backup la wallet,il parolezi de cateva ori,scrii parola pe o foaie si ingropi cele 2 stickuri+foaie in pamant,si peste 10 ani cand se termina de minat,si devin o forma de plata(deja sunt)nu o sa mai vrei bani reali,ca astia tot valoare au.Orice are valoare se poate numi bani(banii sunt doar un nume)
Acuma spera ca ai 500BTC si nu e vreo gluma.Te astept cu noutati!

vladnistor
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100

CEO, CoinFlux


View Profile WWW
August 09, 2015, 08:46:33 AM
 #18

Conform legii 70/2015 Art 10 tranzactiile cash intre persoane fizice pot sa aiba valoare maxima de 50,000 lei si nu pot fi sparte in mai multe bucati pentru a evita limita de 50,000.
Singura metoda legala e prin banca.
http://lege5.ro/Mobile/Gratuit/gyzdqnjzhe/legea-nr-70-2015-pentru-intarirea-disciplinei-financiare-privind-operatiunile-de-incasari-si-plati-in-numerar-si-pentru-modificarea-si-completarea-ordonantei-de-urgenta-a-guvernului-nr-193-2002-privin

Daca aveti de vanzare ma gasiti pe localbitcoins sau pm.

Vlad

Cumparam si vindem Bitcoin, Ether, Litecoin prin transfer bancar. https://coinflux.com.
Bitrated user: vnistor.
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
September 27, 2015, 03:10:34 PM
 #19

Si legal si sigur si toti banii odata si fara taxe nu cred ca e posibil.Adica,cred,ca e destul de riscant.
Din cate stiu eu,orice entitate(banca,birou notarial,firma) care are cunostinta despre o tranzactie cu o suma mai mare(odata era 10.000EURO) este obligata prin lege sa raporteze asta la un Oficiul pentru prevenirea spalarii banilor. Care  poate sa faca cercetari sau nu.Dar la sume de peste 100 k care nu au la baza ceva concret(vanzarea unui imobil,de exemplu) ai toate sansele.
Deasemenea tranzactiile intracomunitare care depasesc cumulat o anumita suma intr-un an sunt supuse platii TVA.  A patit-o un prieten care a cumparat 2(doua) masini din Germania intr-un an si a fost instiintat ca are de platit TVA in jur de 3400 EURO.
Asa ca trebuie sa fim mai atenti cu astfel de tranzactii cu sume mari ca nu stii pe unde se aprinde vre-un beculet.
Fuck me dead. Pe asta cu masinile chiar n-o stiam.

Nothing is impossible :-)
andulolika
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2310
Merit: 1047



View Profile
October 07, 2015, 08:45:57 PM
 #20

Si legal si sigur si toti banii odata si fara taxe nu cred ca e posibil.Adica,cred,ca e destul de riscant.
Din cate stiu eu,orice entitate(banca,birou notarial,firma) care are cunostinta despre o tranzactie cu o suma mai mare(odata era 10.000EURO) este obligata prin lege sa raporteze asta la un Oficiul pentru prevenirea spalarii banilor. Care  poate sa faca cercetari sau nu.Dar la sume de peste 100 k care nu au la baza ceva concret(vanzarea unui imobil,de exemplu) ai toate sansele.
Deasemenea tranzactiile intracomunitare care depasesc cumulat o anumita suma intr-un an sunt supuse platii TVA.  A patit-o un prieten care a cumparat 2(doua) masini din Germania intr-un an si a fost instiintat ca are de platit TVA in jur de 3400 EURO.
Asa ca trebuie sa fim mai atenti cu astfel de tranzactii cu sume mari ca nu stii pe unde se aprinde vre-un beculet.
Da ceva de genu m am gandit si eu. deci caut un sistem sa scap de toti bitcoin legal si fara sa platesc asa mult ma refer la tva si daca se poate nici ala.. maxim tva care trebuie sa il dau la anumita suma de bani pe care o am parca asa era..(nu vreau sa dau toti btc odata, daca e dau 1-5 btc pe tranzactie dar se aduna suma initiala odata si odata.. si vreau sa stiu inainte cum sa procedez.)

PS: va intreb pe voi ca oameni cand vreti sa scapati de bitcoin cum faceti .. ca nu cred ca sunteti asa nebuni sa platiti atat de mult tva.. suntem aici la btc adunati sa facem profit.
Acum daca puteti sa imi dati cateva sfaturi asa ca de la roman la roman as aprecia.
Nu intaleg dece iti faci atatea probleme cu legalitatea, daca vrei deodata si in banca trebe sa platesti impozit, daca te ai gandi sa vinzi mai incet pe localbitcoins ii bine, primesti cash si ii legal ca nu declari nimica la nimeni.

🔥 🔥 🔥  Satochip - Secure the future  🔥 🔥 🔥
⭐️ Hardware wallet on a smartcard | Affordable and easy to use | Open source and community driven | BTC, LTC, BCH (SLP tokens), ETH (ERC-20 tokens)... ⭐️
──WebsiteShop  |  Bitcointalk  |  Twitter  |  Telegram  |  Github──
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!