Bitcoin Forum
May 12, 2024, 10:43:34 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Lucrarea publicata de Satoshi in 2008, tradusa integral  (Read 2459 times)
goanadupabitcoin (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 194
Merit: 108


View Profile WWW
June 23, 2015, 11:43:35 AM
 #1

Salut!
Am revenit cu un articol care noua ni s-a părut foarte interesant. Trebuie să recunosc că a fost o plăcere să traduc lucrarea lui Satoshi. Întotdeauna mi-a plăcut coerența lui, care din câte am înțeles de la comunitatea de coderi se vede și în codul pe care el l-a scris.

În 2008, Satoshi punea bazele ideologice ale monedei bitcoin în lucrarea sa intitulată Bitcoin – a peer to peer electronic cash system, în care explica cum funcționează moneda, dădea detaliile despre codul sursă și punea puterea în mâinile utilizatorilor.

Satoshi a predat între timp ștafeta utilizatorilor și s-a retras, din câte se crede, în totalitate din conducerea (impropriu spus) destinului bitcoin.

Noi am tradus integral textul lui Satoshi, în întregime, așa cum apărea el în 2008, pentru a ne aduce aminte de principiile care stau la baza criptomonedei și pentru a ne aduce aminte care sunt lucrurile pe care trebuie să le protejăm.


http://goanadupabitcoin.ro/bitcoin-pentru-incepatori/pentru-prima-data-in-limba-romana-moneda-bitcoin-explicata-de-satoshi-nakamoto.html

1715553814
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715553814

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715553814
Reply with quote  #2

1715553814
Report to moderator
Bitcoin addresses contain a checksum, so it is very unlikely that mistyping an address will cause you to lose money.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
giustone
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 238
Merit: 100


View Profile
July 13, 2015, 09:28:01 AM
 #2

Foarte interesant articolul.Multumesc si succes cu siteul.

goanadupabitcoin (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 194
Merit: 108


View Profile WWW
July 13, 2015, 10:59:56 AM
 #3

Foarte interesant articolul.Multumesc si succes cu siteul.
Mulțumim frumos!
Și mie mi s-a părut foarte interesantă lucrarea, îmi place coerența tipului, care...hai să recunoaștem că nu e o trăsătură definitorie pentru toți programatorii.
Apropos de Satoshi, v-ați întrebat cum ar decurge toate polemicile legate de bitcoin (creșterea dimensiunii block-ului, reglementările etc) dacă n-ar fi intrat el într-un con de umbră? Mie mi se pare culmea descentralizării - singura autoritate care ar putea să încline balanța doar dându-și cu părerea și-a lăsat baltă numele și actul de paternitate doar ca să lase comunitatea să decidă organic lucrurile astea.

giustone
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 238
Merit: 100


View Profile
July 13, 2015, 01:44:27 PM
 #4

Eu cred ca o sa apara Satoshi candva,dar nu e momentul acuma Smiley
Poate deja e cunoscut dar sub alt nume.
Daca s-ar vrea cu adevarat sa se afle identitatea s-a s-ar putea afla.
Candd a disparut mai exact,in 2011?
Plus cei din  echipa s-a stiu cine e,daca nu apare,inseamna ca a fost un grup,care si acuma e doar nu mai folosesc "numele" satoshi

Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!