Bitcoin Forum
June 04, 2024, 07:43:40 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Rüzgar Gülü ve Güneş Enerjisi Hakkında Bilgi Toplayalım.  (Read 4464 times)
xRaVeNx (OP)
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
June 25, 2015, 11:29:31 PM

Arkadaşlarım ve abilerim. Rüzgar gülü ve güneş enerjisi konusu açıldımı bilmiyorum ben yaklaşık 3 aydır buradayım ve görmedim. Hep yüzeysel konuşulduğunu biliyorum. Fakat artık yüzeysel konuşmayı bırakıp tam bir giriş yapalım istiyorum. Tam bir bilgilendirme konusu olması dileğiyle.
Ben başlamak istiyorum (yüzeysel Smiley )
Biliyoruzki Türkiyemizde elektrik bedeli ( Istanbul da) Birim fiyatı 0,39 lira ve bu miktar Antminer S5 in bile Roi süresini sürreel bir şekilde uzatıyor. Buna çözüm olarak güneş panelleri ve rüzgar türbinleri alternatif olabilir.
Fakat tam bir hesaplama gerekiyor. Şuanda telefon bağlandığım için anlık bilgide bulunamıyorum.
Hatırladığım bilgiler dahilinde konuyada yardımcı olmaya çalıştım.
grolll
Legendary
*

Activity: 1596
Merit: 1014

View Profile
June 26, 2015, 07:14:13 AM

Bir ara araştırmıştım hibrid sistemleri (güneş+rüzgar) evin yakınına kurulacak bir sistem 10 ekran kartlı rigimi ancak birkaç saat besleyebiliyordu max rüzgar+güneşte.Cazip gelmemişti bana.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3164
Merit: 1517

View Profile WWW
June 26, 2015, 07:42:59 AM

Bir ara araştırmıştım hibrid sistemleri (güneş+rüzgar) evin yakınına kurulacak bir sistem 10 ekran kartlı rigimi ancak birkaç saat besleyebiliyordu max rüzgar+güneşte.Cazip gelmemişti bana.

Arkadaşlar bu bedavaya yakın elektrik konusu son 6 aydır defalarca konuşuldu.
bu işin bedavası yok ne yazık ki.

Bedevaya yakın elektrik elde etmenin yolu ülkemizde bir kaç şekilde mümkün.

1. Babanızın bir HES'i olacak. riginizi götürüp bir hidro elektrik santralin sistem odasına koyacaksınız. Smiley
2. Babadan deden kalma bir su değirmeniniz olacak. http://www.trthaber.com/haber/yasam/tarihi-degirmende-un-yerine-elektrik-uretiliyor-137642.html
3. Evinizin bahçesinde bir jeotermal kaynak olacak. http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/2b0842b119724e5_ek.pdf?dergi=1105
koinsever
Hero Member

Activity: 882
Merit: 524

For Rent

View Profile
June 26, 2015, 09:39:53 AM

bedava elektrik kullanacam diye o kadar yatırım yapmak da cabası. hem rig al kur hem de ona güneş panelli rüzgar tirbünlü sistemler kur muazzam paralar harcanır bu işe. babadan zengin ya da elinin altında cazip banka kredisi olan varsa anca o girebilir.

ki kurduğun sistem güneşi gördüğü sürece şebekeye bağımlı olmayan, geceleri de rüzgar destekli geri kalan ihtiyacını şebekeden alan sistem olmalı. ben hala eve kurmak için bekliyorum. şu an güneşden alınan enerjinin yüzde olarak düşük bir kısmı elektriğe çevrilebiliyor. büyük santral yapmadıkça fayda yüzdesi inanılmaz derecede düşük.

antalyaya yolunuz düşerse güneş evimiz var. belediyeye ait. bir gezin derim Wink

For rent...
xRaVeNx (OP)
Legendary
*

View Profile
June 26, 2015, 01:56:11 PM

Hocam mevzu bedava elektrikden ziyade. Medela bu iş için mekanı olan vardır yapmıştır durumu maliyeti bizede anlatır. Elektriği bedaya getirecek olan Nikola Tesla idi. O işde yattı Smiley.
Önemli olarak bunları bakım bedellrri alış fiyatları garanti sürrciyle orantılanıp roi olma sürecinin hesaplanması.
Evimizin elektriğinide karşılayabileceği gibi devletede elektrik satılabilir. Ben çok derine inemiyorum.
Madencilik unsuru gibi bu işinde nekadar yapılabilir veya yapılamaz olduğunu kanıtlarla görelim.
twn
Legendary
*

Activity: 1204

View Profile
June 26, 2015, 02:00:59 PM

Hocam mevzu bedava elektrikden ziyade. Medela bu iş için mekanı olan vardır yapmıştır durumu maliyeti bizede anlatır. Elektriği bedaya getirecek olan Nikola Tesla idi. O işde yattı Smiley.
Önemli olarak bunları bakım bedellrri alış fiyatları garanti sürrciyle orantılanıp roi olma sürecinin hesaplanması.
Evimizin elektriğinide karşılayabileceği gibi devletede elektrik satılabilir. Ben çok derine inemiyorum.
Madencilik unsuru gibi bu işinde nekadar yapılabilir veya yapılamaz olduğunu kanıtlarla görelim.

ankaradan kayseriye doğru giderken rüzgar gülü tarlası var bilen biliyordur. yüzlerce rüzgar gülü var. ordan geçerken arabayı kullanan arkadaşım söylemişti. tanıdığı bir fabrika sahibi almış 1 tane rüzgar gülü 1milyon euroya mal olmuş. fabrikasını tam ceviriyormuş dolayısıyla elektrik masrafını sıfıra indirmiş ama elektrik satmıyor. 2.5yıl civarında roi olmasını hedefliyormuş. dolayısıyla devasa bir miner fabrikası yapmıcaksanız mantıksız.
xRaVeNx (OP)
Legendary
*

View Profile
June 26, 2015, 02:25:56 PM

Hocam iyide sizin bahsettiğiniz güller harbiden devasalar. Bunun için 1000$ 2000$ lık versionları bile var. Hatta yanlış hatırlamıyorsam 500 wattlığı 1100$ dı. Adamlar 6 yılda garanti veriyordu. Ozaman çokda mantıklı gelmişti bana. Roi süresi hesaplansa.

Antminer S5 590 watt tam 24 saatlik çalışma sürecinde 90 watt ı şehir şebekesinden çekicektir.
90*24*30*0,39=25 lira aylık şebekeden. Ortalama 9$.
1155 Ghs lik S5 eğer şuanki değerler değişmezse aylık 85$ kazabilirmiş.
Tabi bunlar varsayımsal.Aylık 76$ elimize geçen miktar.
1100+300=1400$ 200$ da diğer maliyetler. 1600 / 76 =21 Ay roi gözüküyor.

Bunlar gibi hesaplamalarla yapalım hocam.

Yatırım Tasiyesi Değildir Smiley
n3o111
Hero Member

Activity: 490
Merit: 500

View Profile
July 03, 2015, 01:10:18 PM

Güneş enerjisi için iletişimde olduğunuz Türk firmaları var mı? Maliyetleri nasıl? Apartmana yaptırmak istesek bütün dairelerden izin almamız gerekiyor sanırım.
bananadines
Hero Member

Activity: 644

View Profile
July 03, 2015, 01:50:58 PM

Rüzgar gülü konusunu bir süre araştırdım. Üretici firmalarla yazıştım.

Bu link 2012 yılına ait ancak hesaplama açısından yardımcı olacağını düşünüyorum:

http://yesilekonomi.com/dosyalar/lisanssiz-elektrik-uretiminde-ornek-uygulamalar

Bu link den epdk nin yenilenebilir enerji ile ilgili sıkça sorulan soruları bulabilirsiniz. (devletin bu konuda ki düzenlemeleri) ayrınca kanunlara da ulabilirsiniz. Lisanssız elektrik üretimine aittir bu. Lisanslıyı hiç araştırmadım lisans maaliyeti oldukça yüksek. Son teşvikle lisanssız elektrik üretimi 1 megawata çıktı ki bu çok büyük bir rakam. Ayrıca ürettiğiniz elektriğin fazlasını devlet sizden 5 sene satın alıyor. Arkadaşın yukarıda dediği 1 milyon euroluk bir rüzgar gülü 1 megawatlık büyük ihtimalle.500 kw lıklar 1.5 milyon tl civarında ama bu kadar da uçmaya gerek yok zaten farm için.

http://www.epdk.org.tr/index.php/elektrik-piyasasi/lisanssiz-uretim?id=816#1-kimler-lisanssız-elektrik-üretim-tesisi-kurabilir

5kw lık bir rüzgar gülünün fiyatı ve bilgileri :

http://www.cimo.com.tr/product.php?id_product=265

Genel olarak bakıldığında bir rüzgar gülü, ürettiği elektriğin tamamı devlete satıldığı düşünüldüğünde kendini ortalama 2 sene de ROI eder. Devletten teşvik aldığınızda 5 sene sonra gülü başkasına devredip teşviği devam ettirebiliyorsunuz. Teşvik için yerli malı şartı vardı ama devam ediyo mu onu bilmiyorum. Ayrıca gülün bulunduğu yerde tüketim yapan bir mesken bulunma zorunluluğu ve gülün etrafında yüksekliğini çap olarak aldığımızda çizilen daire kadar boş alan şartları var.

Umarım araştırmanız konusunda sizi bir iki adım öteden başlatabilmişimdir . Konuyu detaylandırmak isterseniz rüzgar haritası, trafoya olan mesafe, gülün kurulacağı yerin özellikleri gibi bir çok parametre daha var.
gablay12
Legendary
*

Activity: 918
Merit: 1000

View Profile
August 03, 2015, 10:15:03 AM

Arkadaşlar ben enerji mühendisiyim.Merak ettiğiniz bir konu varsa sorabilirsiniz.Uzmanlık alanın rüzgar,güneş ve biyo kütle tipindeki yenilenebilir enerji kaynaklarını içeriyor.

The more I meet people, the more I like my dog.
n3o111
Hero Member

View Profile
August 03, 2015, 10:22:55 AM

Arkadaşlar ben enerji mühendisiyim.Merak ettiğiniz bir konu varsa sorabilirsiniz.Uzmanlık alanın rüzgar,güneş ve biyo kütle tipindeki yenilenebilir enerji kaynaklarını içeriyor.

Neden Türkiye'de alternatif enerji kaynakları kitlesel olarak kullanılmıyor? Bunu engelleyen şirketler/siyasi otorite mi var?
xRaVeNx (OP)
Legendary
*

View Profile
August 03, 2015, 10:56:24 AM

Neden Türkiye'de alternatif enerji kaynakları kitlesel olarak kullanılmıyor? Bunu engelleyen şirketler/siyasi otorite mi var?
Aynen öyle okadar ırmaklar nehirler akarsular. Konyada vs. Dümdüz ovalar araziler var. Ne hidroelektrik için ne güneş enerjisi için nede rüzgar tirbünleri için bir yaptırım yok. Kırklarelide 2,5 dönüm arazi 30bin lira. 2,5 Dönüm araziye nekadar rüzgar gülü konukur bilmiyorum fakat çok az olacağını düşünmüyorum. Hükümet veya devletmi engeller çıkarıyor karşılarına.
to1ga
Sr. Member

Activity: 336
Merit: 250

View Profile
August 03, 2015, 01:53:22 PM

Duyduğum kadarıyla devletin aldığı yüklü vergiler varmış.
Birde rüzgar gülüne ortak olunca işler kızışıyor.
Tabi izinleri osu busu burokraside yavaş türkiyede düşünmesi bile korkunç Smiley

█ █ █ █ █
█ █ ● █ █
● █ █ █ █
█ ● █ █ █
█ █ █ █ ●
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ ● █
█ █ █ █ █
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ █ ●
█ █ █ █ █
               ▄▄█  █▄▄
            ▄█████  █████▄
       ▄  █▄ ▀▀███  ███▀▀ ▄█  ▄
   ▄▄███  ████▄▄ ▀  ▀ ▄▄████  ███▄▄

▀▀███  ████▀▀ ▄  ▄ ▀▀████  ███▀▀  ▄
███▄▄  ▀  ▀▀ ▄▄███  ███▄▄ ▀▀  ▀  ▄▄███
█████▀      ▀█████  █████▀      ▀█████
█▀▀  ▄▄█  ██▄▄ ▀▀█  █▀▀ ▄▄██  █▄▄  ▀▀█
   █████  ██████      ██████  █████
█▄▄  ▀▀█  ██▀▀ ▄▄█  █▄▄ ▀▀██  █▀▀  ▄▄█
█████▄      ▄█████  █████▄      ▄█████
███▀▀  ▄  ▄▄ ▀▀███  ███▀▀ ▄▄  ▄  ▀▀███
▀  ▄▄███  ████▄▄ ▀  ▀ ▄▄████  ███▄▄  ▀
   ▀▀███  ████▀▀ ▄  ▄ ▀▀████  ███▀▀
       ▀  █▀ ▄▄███  ███▄▄ ▀█  ▀
            ▀█████  █████▀
               ▀▀█  █▀▀
█ █ █ █ █
█ █ ● █ █
● █ █ █ █
█ ● █ █ █
█ █ █ █ ●
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ ● █
█ █ █ █ █
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ █ ●
█ █ █ █ █
A Blog That Discusses About
Artificial Intelligence    The Future    Ethics on AI    and more
█ █ █ █ █
█ █ ● █ █
● █ █ █ █
█ ● █ █ █
█ █ █ █ ●
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ ● █
█ █ █ █ █
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ █ ●
█ █ █ █ █
n3o111
Hero Member

View Profile
August 03, 2015, 02:30:20 PM

Yurtdışında, özellikle Hollanda'da bu alternatif enerjilere yatırım yapan şirketlere devlet tarafından büyük destekler oluyor. Bizim burada anca yüz sene öncesinin zararlı teknolojisi nükleer enerji geliyor diye reklam yapılsın.
frank0929
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile
August 03, 2015, 04:17:44 PM

Bireysel olarak evde mesela terasa güneş enerjisi paneli koysak bunların maliyeti ve ROI'si nasıldır? Tahmini veriler değil de gerçekten kendi deneyip bu işte tecrübesi olan var mı?
gablay12
Legendary
*

View Profile
August 04, 2015, 09:09:22 AM
Last edit: August 04, 2015, 09:45:15 AM by EAL

Evet EPDK regülasyonları geçerli.

Ölçek ekonomisi geçerli.Sabit giderlerin var.25 kWtan aşağı kurmayacaksan geri dönüş süresi bulunduğun coğrafyaya göre 7 ile 10 yıl arası değişir.

Duyduğum kadarıyla devletin aldığı yüklü vergiler varmış.
Birde rüzgar gülüne ortak olunca işler kızışıyor.
Tabi izinleri osu busu burokraside yavaş türkiyede düşünmesi bile korkunç Smiley

Vergiler değilse de katkı payı ve yarışmalar düzenleniyor.İşi iyi bilmeyen insanlar çılgınca rakkamlar öne sürüyor sonra da yatırımları gerçekleştiremiyorlar.

Aynen öyle okadar ırmaklar nehirler akarsular. Konyada vs. Dümdüz ovalar araziler var. Ne hidroelektrik için ne güneş enerjisi için nede rüzgar tirbünleri için bir yaptırım yok. Kırklarelide 2,5 dönüm arazi 30bin lira. 2,5 Dönüm araziye nekadar rüzgar gülü konukur bilmiyorum fakat çok az olacağını düşünmüyorum. Hükümet veya devletmi engeller çıkarıyor karşılarına.

2.5 dönüme 3 MW lık rüzgar türbini kurulabilir.Ürettiğiniz elektriği hangi trafo merkezine yollayacağınız daha önemli.

bananadines
Hero Member

View Profile
August 04, 2015, 09:36:45 AM

lisanssız üretim için aşağıdaki linkten bilgi edinebilirsiniz,

http://www.epdk.org.tr/index.php/elektrik-piyasasi/lisanssiz-uretim?id=816#1-kimler-lisanssız-elektrik-üretim-tesisi-kurabilir

gelir söz konusu ise aşağıdaki link biraz bilgi verebilir:

http://yesilekonomi.com/dosyalar/lisanssiz-elektrik-uretiminde-ornek-uygulamalar

benim araştırmalarıma göre rüzgar gülü 2 yılda ROI oluyor, 2. link eski fiyattan hesaplanmış ancak ben onu yeniledim hesaplarken, lisanlı ürerim derseniz o iş hakikaten zor. Devlet henüz bu işi tam desteklemiyor. Ama 1 megawata kadar lisanssız üretim yapabiliyoruz ki bu da oldukça yeterli bireysel yatırımlar için bence.
xRaVeNx (OP)
Legendary
*

View Profile
August 04, 2015, 10:06:14 AM

@gablay12 hocam kırklareli bölgesinde doğalgaz santralleri olduğundan trafo merkezinin çokda uzakda olduğunu düşünmüyorum. Fakat ben o işi sırf garantisi olsun die devlete satıcam asıl amacım asic miner için. Bir bakıma tabiki. Hangisi daha çok kar getirirse. Ki eminim asic cihazlar daha karlı olucaktır.
bananadines
Hero Member

View Profile
August 04, 2015, 10:10:22 AM

@gablay12 hocam kırklareli bölgesinde doğalgaz santralleri olduğundan trafo merkezinin çokda uzakda olduğunu düşünmüyorum. Fakat ben o işi sırf garantisi olsun die devlete satıcam asıl amacım asic miner için. Bir bakıma tabiki. Hangisi daha çok kar getirirse. Ki eminim asic cihazlar daha karlı olucaktır.

düşünüceğinize azıcık araştırın arkadaşlar, aşağıdaki linkten Türkiye'deki trafo merkezlerine ait konum kapasite vb detayları bulabilirsiniz.

http://www.emo.org.tr/ekler/4546d484e137a6c_ek.pdf
gablay12
Legendary
*

View Profile
August 04, 2015, 11:27:07 AM
Last edit: August 04, 2015, 11:35:18 AM by EAL

Rüzgar türbini maliyetleri kW başına yaklaşık 1000 USD'dir.

Ayrıca kurulum masrafları vardır.

Kurulum masrafı 1 ile 10 kW arası 2000 usd
                        10 ile 25 kW arası 4000 usd

3.000 kW için  100.000 USD civarındadır.

-----

1000 watt = 1 kW
1000 kW   = 1 MW

bilinmesi gereken temel büyüklüklerdir.

Bir rüzgar türbininin elektrik üretimi şöyle hesaplanır: kapasite faktörü * 8760 * kurulu gücü

-----

Kapasite faktörü : Rüzgar hızı, esme sıklığı gibi parametreler ile ilgili olup coğrafi koordinatlara göre değişir.

8760 : bir yıldaki saat sayısıdır.

Kurulu güç:Türbinin watt cinsinden büyüklüğüdür.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: