Bitcoin Forum
June 15, 2024, 02:35:06 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: Sizce devlet ne büyüklükte olmalı?  (Voting closed: August 11, 2015, 03:13:12 PM)
Maksimum (Müdahaleci/Tekelci) - 5 (18.5%)
Orta - 3 (11.1%)
Minimum (Piyasa İşleyişine Bırakmış) - 14 (51.9%)
Devlet olmamalı - 5 (18.5%)
Total Voters: 27

Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ekonomide devlet ne büyüklükte olmalı?  (Read 2422 times)
n3o111 (OP)
Hero Member

Activity: 490
Merit: 500

View Profile
June 27, 2015, 03:13:12 PM

Sizce ideal devlet ekonomi konusunda ne büyüklükte olmalı? Bir ülkede ekonomi nasıl işlemeli?
twats
Full Member

Activity: 155
Merit: 100

View Profile
June 27, 2015, 03:16:10 PM

Bu anket sonucunun çok büyük oranla "Minimum (Piyasa İşleyişine Bırakmış)" çıkacağını söyleyebilirim, çünkü forum "Liberal" kesimden geçilmiyor Smiley
(Gerçek liberallerden bahsediyorum çakmalarından değil).
RoooooR
Legendary
*

Activity: 1008
Merit: 1000

GigTricks.io | A CRYPTO ECOSYSTEM FOR ON-DEMAND EC

View Profile
June 27, 2015, 04:07:55 PM

Devlet minimum olmalı. Bunun yanında özel sektörün vergi yükü artırılmalı, devletin bu kaynağı sigorta ve prim ödemelerine aktarılmalı.

█ █ █ █ █
         ██           ██
       ██     █ █ █ █   ██
     ██    ██        ██
   ██   ██               
  ██   ██     ████████                  ██████████
            ███          ██   █████████     ██      ██████  ██   ███████  ██    ███   ███████
 ██   ██    ███              ██      ███    ██      ██          ███       ██   ███  ██
 ██   ██    ███  ██████  ██  ██      ███    ██      ██      ██  ███       ██  ███   ██
            ███      ██  ██  ██      ███    ██      ██      ██  ███       ██████     ███████
 ██   ██    ███      ██  ██  ██      ███    ██      ██      ██  ███       ██  ██           ██
             ██      ██  ██  ██      ███    ██      ██      ██  ███       ██   ███         ██
 ██   ██      ███████    ██   █████████     ██      ██      ██   ███████  ██    ███  ███████
  ██   ██                           ███
   ██    ██          ██            ███
     ██    ██ █ █ █ █   ██
       ██             ██
          █ █ █ █ █ █

Telegram     Facebook     Twitter     Medium
-------------------------------------------------------------------
.WEBSITE. |█| .WHITEPAPER.

......BOUNTY......
-----------------------------------
..ANN THREAD..
grolll
Legendary
*

Activity: 1596
Merit: 1014

View Profile
June 27, 2015, 04:41:14 PM

Vergi tabana yayılmalı ve vergi kaçıran ağır cezalandırılmalı.Ülkedeki kurukalabalık tipler devletin sırtına yük olmaktan çıkmalı ve ülkeye faydalı hale gelecek şekle girmeli.
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
June 27, 2015, 05:29:10 PM

@Groll a bir atıyla beraber katılıyorum. Büyük şirketlerin giderleri çok iyi şekilde kontrol edilmeli. Manitasına aldığı araba şirket gideri gösterilememeli Smiley. Vergiler tam ödenmeli veyahut reelist çözümler getirilip tüccar sınıfı vergi konusunda eşit sınıflarda tutulmalı.
Saçma sapan bir çok vergiden ziyade alınan vergiler tek bir isimle alınmalı "Vergi %30" stopajı katma değeri falanı filanı hepsi içinde gibisinden. Yani toparlanmalı bir olmasa bile sayıları en aza indirgenmeli.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3164
Merit: 1517

View Profile WWW
June 27, 2015, 09:11:19 PM

Bence şu tedbirler alınsa ülkemiz düze çıkar:

• Devlet işletme sahibi olmamalı yani fabrika işletmemeli
  • Vergiler dörtte birine düşürülmeli. buna rağmen vergi kaçırdığı tespit edilen şirketin imza yetkilisi müdür, yönetim kurulu üyesi ve şirket sahiplerine nakde çevirilemeyen, ertelenemeyen ağırlaştırılmış hapis cezası getirilmeli.
  • Sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen işletmenin imza yetkilisi müdür, yönetim kurulu üyesi ve şirket sahiplerine nakde çevirilemeyen, ertelenemeyen ağırlaştırılmış hapis cezası getirilmeli.
  • Rayiç emlak vergileri şu anki tutarın 20 katına çıkarılmalı
  • Bir kişinin üzerine 1 ev varsa emlak vergisi alınmamalı
  • Bir kişinin üzerine 1 den fazla ev varsa vergisini ödeyecek. (misal 3 evi varsa vergisi en düşük olanı ödemeyecek diğer 2 evin vergisini ödeyecek)
  • Bir kişinin üzerine 1 araba varsa emlak vergisi alınmamalı
  • Bir kişinin üzerine 1 den fazla araba varsa vergisini ödeyecek. (misal 3 araba varsa vergisi en düşük olanı ödemeyecek diğer 2 arabanın vergisini ödeyecek)
  • KDV ürün/hizmet bağımsız %1 e çekilmeli.
  • ÖTV tamamen kaldırılmalı.
  • Tüm ticaret erbabının 5 TL üzerindeki tüm tutarlara fatura kesmesi sağlanmalı (eve gelen tesisatçıdan pazardaki manava kadar...)
  • kasa fişi veya fatura kesmeden hizmet/ürün satan işletmenin imza yetkilisi müdür, yönetim kurulu üyesi ve şirket sahiplerine nakde çevirilemeyen, ertelenemeyen ağırlaştırılmış hapis cezası getirilmeli.
  • Ev, Araba, Arazi gibi şeylerin alım satımında vergi %1 e indirilmeli. Malını rayiç bedelinin altında satana çok ağır para cezaları getirilmeli öyle ki ceza neredeyse malın ederi kadar olmalı

Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2422
Merit: 1358

View Profile
June 28, 2015, 06:09:19 PM

Devlet olmamalı, yaşasın anarşizm.
Karartma1
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1422

View Profile
June 28, 2015, 10:46:50 PM

Devlet minimumda, sadece piyasayı düzenleyici görevler yapmalı. Devleti çalışırken hissetmememiz lazım ama malesef Türkiye'de bürokrasi berbat bir durumda.
ingiltere
Legendary
*

Activity: 3024
Merit: 1509

View Profile
June 29, 2015, 09:55:35 PM

Bu anket sonucunun çok büyük oranla "Minimum (Piyasa İşleyişine Bırakmış)" çıkacağını söyleyebilirim, çünkü forum "Liberal" kesimden geçilmiyor Smiley
Arkadaşın tahmin ettiği gibi gidiyor anket.
Konuya bir iki ekleme de ben yapayım;
https://tr.wikipedia.org/wiki/Serbest_piyasa_ekonomisi
https://tr.wikipedia.org/wiki/Liberalizm

Ayrıca Bitcoin'i "öngören" Milton Friedman da bir Liberteryen'di. https://bitcointalk.org/index.php?topic=988215.0
n3o111 (OP)
Hero Member

Activity: 490
Merit: 500

View Profile
July 03, 2015, 01:08:44 PM

Minimum önde gidiyor ama katılım beklediğimden az oldu.
hunterwolf
Legendary
*

Activity: 1108
Merit: 1002

View Profile
July 03, 2015, 09:56:41 PM

Arkadaşın tahmin ettiği gibi gidiyor anket.
Konuya bir iki ekleme de ben yapayım;
https://tr.wikipedia.org/wiki/Serbest_piyasa_ekonomisi
https://tr.wikipedia.org/wiki/Liberalizm

Ayrıca Bitcoin'i "öngören" Milton Friedman da bir Liberteryen'di. https://bitcointalk.org/index.php?topic=988215.0

Minimum olmalı tabii. Bana kalsa bırak ekonomiyi, devleti de minimum hale getirirdim. Yani hali hazırda ki memur-personel sayısını vs. belki 1/10 seviyesine kadar çekerdim.
Bizim milletimizde devletin malı deniz anlayışı o kadar yerleşmiş ki, bundan kurtulmak çok ama çok zor gibi görünüyor.
Starin
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 250

Infected Mushroom

View Profile WWW
July 03, 2015, 10:12:03 PM

Ben orta dedim sosyal demokrat biri olarak. Kuzey Avrupa ekonomilerindeki devlet müdahale dozajını uygun buluyorum, ancak daha gerçekçi bir gözle bu modellerin her coğrafyaya uymayacağı da açık. Türkiye'de bence ideal olan, Cumhuriyet kurulurken tasarlanan müdahaleci, sosyal devlet ne yazık ki 1938'den beri fırsatçıların ve çıkarcıların aleti oldu. Birçok etken var tabii, dış müdahale, 2. Dünya Savaşı, manipülasyon, ülke kuruluşunda sağlam ekonomik temelin ya da bir başka deyişle çağdaş saniyeleşmenin olmaması gibi. Liberal olacağız derken küçük ABD olmaya başlıyoruz gibi geliyor. Ailemin yarısından fazlası Amerika'da yaşıyor ve oradaki durum hiç açıcı değil. Ekmek burada aslanın ağzında ise orada bir dinazorun ağzında.

Ankara
Legendary
*

Activity: 952
Merit: 1000

View Profile
July 04, 2015, 12:30:00 AM

Devlet olmasa daha iyi ama madem var bari minimumda kalsın.
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
July 06, 2015, 12:38:45 AM
Last edit: September 14, 2016, 09:54:57 AM by Zz

Ülkemizde devlet çok büyük olduğu için bürokrasi ve rantın önüne geçilemiyor. Devleti ufaltmak lazım bir şekilde.
Bunun yolu nedir derseniz bana göre devlet ticari işletme sahibi olmamalı. Bu nedenle özelleştirmeler önemli.
Bide memuriyet olayında performans farkı uygulamasına geçilmeli. Ama bu fark yandaşa kıyak şeklinde değil memurun çalışan olarak performansı değerlendirilerek yapılmalı.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: