Bitcoin Forum
June 25, 2024, 12:33:09 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Yunanistan 'ın mali durumu, merkezsiz ekonomiler, kripto paralar  (Read 5148 times)
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
June 30, 2015, 04:28:01 AM

Yunanistan 'ın durumu su an forumda birçok yerde tartışılmakta. Altcoin konularında bile yer alıyor. Bu konuda hem ingilizcesi yeterli olmayan arkadaşlar için hem de başlıkta konular hakkında bir tartışma ortamı oluşturabilmek için haber, fikir,bilgi paylaşımı yapabiliriz.
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
June 30, 2015, 05:45:17 AM

ayrı başlık açılması iyi oldu, bitcoin fiyatı altında konuştuk biraz, bitcoin fiyatını etkiler mi etkilemezmi diye ama araya kaynadı.
yunanistan da referandum sonrasına kadar. bankalar kapalıymış. western union da kapalıymış sanırım.  günlük atm den para çekme limiti 60 euro ile sınırlandırılmış .reddit te baya bir konuşuluyor. yunanistan dan para çıkarmanın tek yolu btc diye
grolll
Legendary
*

Activity: 1596
Merit: 1014

View Profile
June 30, 2015, 06:32:57 AM

Bunun haricinde Yunanistandan bugün gelecek haberler dolarıda hareketlendirecek gibi.Anlaşma sağlanamazsa dolarda yukarı yönlü bir hareket görülebilir.Anlaşma sağlanamama ihtimali daha yüksek şu anda.
twn
Legendary
*

Activity: 1204
Merit: 1011

View Profile
June 30, 2015, 06:52:00 AM

Beklenti 1 dolar 1 euroya en çok bu sıralar yaklaşacağı yönünde,euromu dolarmı alayım diye düşünen varsa dolar daha mantıklı olucak.
Çipras euro yu tehdit etti.herkese shengen veririz. avrupaya girişlerini sağlarız dedi.suriyelilerin zaten akın akın yunanistana geçmeye çalışmaları bu yüzden sanırım.vize alıp avrupaya geçtikten sonra çıkartamazsın o adamları.bizimde işimize yarar.keşke gerçekleşse dediği.
testerman
Hero Member

Activity: 840
Merit: 1000

View Profile
June 30, 2015, 01:19:07 PM

yunan maliye bakani biraz evvel, imf olan borcunu odemeyecegini bildirdi.

bu durumda, teknik olarak yunanistanin iflas ettigi kabul edilmis oldu.
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
June 30, 2015, 02:16:49 PM

Türkiye yunanistana faizsiz borç verse iyi olurdu. Komşu komşunun külüne muhtaç. Hem bugün akçe almaya muhtaç olan yarın buyruk almaya mahkumdur.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3178
Merit: 1517

View Profile WWW
June 30, 2015, 02:18:09 PM

yunan maliye bakani biraz evvel, imf olan borcunu odemeyecegini bildirdi.

bu durumda, teknik olarak yunanistanin iflas ettigi kabul edilmis oldu.

Ayırlı uğurlu olsun bea Smiley
Euro yu icat edenler bu işe el atıp kurtarırlar bunları.
Adamların iflası hileli zaten.
En büyük gelirleri Turizm,
Ege denizi kurumadığı müddetçe Yunanistan batmaz.
goraset
Legendary
*

View Profile
June 30, 2015, 02:29:45 PM
Last edit: June 30, 2015, 03:15:34 PM by goraset

yunanistan ın borcunu ödemek için yardım kampanyası başlatmışlar. o değilde 155000 euroda para toplanmış, şaka gibi

https://www.indiegogo.com/projects/greek-bailout-fund#/

edit; kampanyayı başlatan türk değil yanlış anlaşılmasın
testerman
Hero Member

Activity: 840
Merit: 1000

View Profile
June 30, 2015, 02:50:08 PM

yunanistan ın borcunu ödemek için yardım kampanyası başlatmışlar. o değilde 155000 euroda para toplanmış, şaka gibi

allah akil fikir versin diyorum baska bir sey demiyorum.

okullarda tarih kitaplarinda hala okutuluyor mu bilmiyorum, ancak balkan harbinde ne yaptiklarini internette acip bakip bir okuyun, balkan gocundeki halkin halini bir gorun.

kurtulus dizisini acin bir izleyin, izmire nasil cikip, egeyi nasil isgal ettiklerini, siktirip giderken de , gasp edip, yakip yikip , sonra gariban halki yasli kadin ve cocuklar acimadan oldurup, kadinlara tecavuz edip, sonra da izmiri yakip kactilar.

yakin tarihe bakalim mi, 1974 kibris enosis adi altinda, turkleri katletmeler, bir kibrisa gidin lefkoseye ugrayin, savasin izleri hala duruyor..

daha yakin tarih: kardak krizi, kayaliklara cikmalar, bayrak dikmeler, dibimizdeki kaya parcasi icin arkasinada abyi alip diklenmeler, savasin esigine gelmeler.

daha yakin tarih: ege adalarinin silahlandirmalarini gectim, askeri ucak pisti lozana gore yasak olmasina ragmen, antlasmayi cigmeler, ege de jetlerimize tacizde bulunmalari vs.

daha yakin tarih: kibris rum kesiminin, israil ile anlasip , egede kafasina gore munhasir bolge ilan edip, petrol ariyorum diyip, cikacak petrole oturmaya calismasi. bunlari cogusu 35 yas ustu kisiler cok rahat hatirlar ve bilirler.

bu yukardaki olaylar iki milletin arasindaki tarihsel iliski
--------------------------------------------------------------

bir de sosyolojik durumu var olaylarin :

bu adamlarin 8 yillik krizi bile, bizim krizsiz halimizden gelir olarak 10 kat daha iyi. 40 yasinda emeklilik, 5000 euro emeklilik maasi, dukkanlar 2 kapanir, gunde 3 saat siesta vs, borc alir vermez. benim burada kendi halkim, geceleri copten yemek toplarken, bunlar keyif derdinde olan millet. adamlar zaten borc konusunda 1850 den bu yana kadar sabikali, borclarini odemiyorlar..

Ataturk , kurtulus savasini kazandiginda, yeni bir devlet kurulmus olmasina ragmen, osmanlinin borcunu bile faizi ile odemisti.

burada insanlar acliktan oluyor, ulkede 4 milyon suriyeliye bakiyoruz ek olarak, kendi halkina bakmazken, adamlar istedigi hastanede istedigi gibi tedavi oluyor, bir de cikmislar simdi, yunanistana yardim edelim. demezler mi adama, "olum once sen arkandaki deligi kapa" ondan sonra yardim olayini dusun. adamlara o cok guvenilen, dunyanin en buyuk ekonomisi olan avrupa birligi yardim etmiyor.. biz cikmisiz yardim edelim diyoruz.

yazinin basinda da dedigim gibi,
ALLAH AKIL FIKIR VERSIN
grolll
Legendary
*

View Profile
June 30, 2015, 03:41:59 PM
Last edit: July 02, 2015, 06:45:40 AM by grolll

Yunanistanın bitcoinin yükselmesinde doğrudan ya da dolaylı payı kesinlikle mevcut.Bu somut ya da soyut farketmez yükselmeyi tetikleyen bir sebepdir.
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
June 30, 2015, 06:21:54 PM

Yunanistan'ın şu anki maliye bakanının yaklaşık 1 yıl önce yazmış olduğu bitcoin ve kripto paralar hakkındaki yazısında kripto paraların kullanımını savunması ve böyle bir model önermesi gerçekten ilginç. Bunu uygulamaya geçirebilirlermi bilemem ama bu adamın maliye bakanı bile olması bu kadar spekülasyonu hakediyor Smiley

http://yanisvaroufakis.eu/2014/02/15/bitcoin-a-flawed-currency-blueprint-with-a-potentially-useful-application-for-the-eurozone/

Ek : Ayrıca Tarık Beyhan ın "Merkezsizleştirilmiş ekonomiler ve devletlerin dijital nakitleri" adlı yazısınıda aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

http://www.3hhareketi.org/blog/Merkezsizlestirilmis-ekonomiler-ve-devletlerin-dijital-nakitleri-225/
ingiltere
Legendary
*

Activity: 3024
Merit: 1511

View Profile
June 30, 2015, 10:22:13 PM

allah akil fikir versin diyorum baska bir sey demiyorum.

okullarda tarih kitaplarinda hala okutuluyor mu bilmiyorum, ancak balkan harbinde ne yaptiklarini internette acip bakip bir okuyun, balkan gocundeki halkin halini bir gorun.

kurtulus dizisini acin bir izleyin, izmire nasil cikip, egeyi nasil isgal ettiklerini, siktirip giderken de , gasp edip, yakip yikip , sonra gariban halki yasli kadin ve cocuklar acimadan oldurup, kadinlara tecavuz edip, sonra da izmiri yakip kactilar.

yakin tarihe bakalim mi, 1974 kibris enosis adi altinda, turkleri katletmeler, bir kibrisa gidin lefkoseye ugrayin, savasin izleri hala duruyor..

daha yakin tarih: kardak krizi, kayaliklara cikmalar, bayrak dikmeler, dibimizdeki kaya parcasi icin arkasinada abyi alip diklenmeler, savasin esigine gelmeler.

daha yakin tarih: ege adalarinin silahlandirmalarini gectim, askeri ucak pisti lozana gore yasak olmasina ragmen, antlasmayi cigmeler, ege de jetlerimize tacizde bulunmalari vs.

daha yakin tarih: kibris rum kesiminin, israil ile anlasip , egede kafasina gore munhasir bolge ilan edip, petrol ariyorum diyip, cikacak petrole oturmaya calismasi. bunlari cogusu 35 yas ustu kisiler cok rahat hatirlar ve bilirler.

bu yukardaki olaylar iki milletin arasindaki tarihsel iliski
--------------------------------------------------------------

bir de sosyolojik durumu var olaylarin :

bu adamlarin 8 yillik krizi bile, bizim krizsiz halimizden gelir olarak 10 kat daha iyi. 40 yasinda emeklilik, 5000 euro emeklilik maasi, dukkanlar 2 kapanir, gunde 3 saat siesta vs, borc alir vermez. benim burada kendi halkim, geceleri copten yemek toplarken, bunlar keyif derdinde olan millet. adamlar zaten borc konusunda 1850 den bu yana kadar sabikali, borclarini odemiyorlar..

Ataturk , kurtulus savasini kazandiginda, yeni bir devlet kurulmus olmasina ragmen, osmanlinin borcunu bile faizi ile odemisti.

burada insanlar acliktan oluyor, ulkede 4 milyon suriyeliye bakiyoruz ek olarak, kendi halkina bakmazken, adamlar istedigi hastanede istedigi gibi tedavi oluyor, bir de cikmislar simdi, yunanistana yardim edelim. demezler mi adama, "olum once sen arkandaki deligi kapa" ondan sonra yardim olayini dusun. adamlara o cok guvenilen, dunyanin en buyuk ekonomisi olan avrupa birligi yardim etmiyor.. biz cikmisiz yardim edelim diyoruz.

yazinin basinda da dedigim gibi,
ALLAH AKIL FIKIR VERSIN

Kalınla belirttiğim kısma biraz ekleme yapayım.
Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu fabrikalarda, çiftliklerde  Türk Milleti çalışarak, üreterek bir katma değer yaratarak bu borcun büyük bölümünü ödedi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu borcun aslan payı olan %62.25'ini ödedi. 2. en büyük payı ise %10.57 ile Yunanistan ödedi. Ancak bu Yunanistan'ın dış borcunu üstlenelim vs anlamına gelmiyor tabiki de...
İlgili yayın: http://www.atonet.org.tr/yeni/files/_files/osmanli_devleti_borclari/osmanlidevletidisborclari.pdf sayfa 124.
Yunanistan bizim tarihi düşmanımız mıdır? Evet. Ancak biz Türkler olarak zor anında bize "el aman" diyenlere kılıç çalmadık, aksine yardım eli uzattık. Eğer resmi bir destek talebi gelirse mutlaka yardım eli uzatılacaktır. Bunun karşılığnda da KKTC'nin resmi olarak tanınması gibi tavizler verdirilecektir diye düşünüyorum.
(Gerçi RTE Türkler için böyle şeyleri yapmaz ya neyse, onun için varsa yoksa arap kardeşleri...)

2run
Hero Member

Activity: 1904
Merit: 795

View Profile
July 02, 2015, 01:05:35 AM

Konuyla ilgili olarak hurriyet.com.tr şöyle bir haber yapmış : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/29434418.asp
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
July 02, 2015, 03:33:11 AM

Konuyla ilgili olarak hurriyet.com.tr şöyle bir haber yapmış : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/29434418.asp

İlk defa bitcoini bu kadar gerçeğe yakın tanıtmışlar. Alttaki yorumlarda gayet mantıklı. Belkide henüz troller gelmemiştir.
bitkoyun
Hero Member

Activity: 519
Merit: 509

View Profile WWW
July 02, 2015, 08:47:14 AM

İlk defa bitcoini bu kadar gerçeğe yakın tanıtmışlar. Alttaki yorumlarda gayet mantıklı. Belkide henüz troller gelmemiştir.

Basın, hele ki yerli basın durup dururken BTCGreece in limitleri ile ilgili haber yapayım demez. Haber metninin BTCTrader içinden birisi tarafından kaleme alındığını sanıyorum. İyi de yapmışlar. Bitcoin tanıtımı için güzel hareketler bunlar Smiley

mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3178
Merit: 1517

View Profile WWW
July 03, 2015, 12:35:36 PM

Basın, hele ki yerli basın durup dururken BTCGreece in limitleri ile ilgili haber yapayım demez. Haber metninin BTCTrader içinden birisi tarafından kaleme alındığını sanıyorum. İyi de yapmışlar. Bitcoin tanıtımı için güzel hareketler bunlar Smiley

Usta aynı şeyleri yazmak için konuya girdim ki bizatihi iç sesim olmuşsun Smiley
Katılıyorum, bizim gazetecilerde böyle bir haber yazacak ne bilgi-ilgi-vizyon yok.
yussuf89
Legendary
*

Activity: 1792
Merit: 1030

View Profile
July 03, 2015, 12:39:33 PM

Yunanistana toplanan bağış €1,655,235 olmuş şaka gibi  Shocked Sadece 5 günde..
Yanlış hesaplamadıysam hedefin %0.001'i toplanmış.
goraset
Legendary
*

View Profile
July 03, 2015, 02:11:10 PM

hedefin 1000 de biri toplanmış, hiç yoktan iiyidir, yanlız bu  borç sadece imf ye ödenecek vakti gelen taksit, yunanistanın toplam borcu 320 milyar euro diyorlar, hatta tam rakamın çok daha fazla olabileceği söyleniyor, yani toplam borç düşünüldüğünde, bu yardım on sembolik olmaktan öteye geçmesi imkansız
grolll
Legendary
*

View Profile
July 03, 2015, 04:47:11 PM

%0.1 i oluyor yanlış olmasın  Grin
goraset
Legendary
*

View Profile
July 05, 2015, 10:46:03 PM

yunanistan referandumda hayır demiş, % 61 hayır % 38 evet , açık ara hayır çıkmış, çipras evet çıkarsa istifa ederim demişti, işlet iyice eğlenceli olmaya başladı, bircoin adına da hareketli günler bizi bekliyor gibi
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: