Bitcoin Forum
May 09, 2024, 06:59:02 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Yardımınıza ihtiyacımız var  (Read 6612 times)
Btcturk.com (OP)
Sr. Member

Activity: 669
Merit: 318

Kriptopara Alım Satım Platformu

View Profile WWW
July 08, 2015, 09:18:41 AM
Last edit: July 09, 2015, 12:26:19 PM by Btcturk.com

Bildiğiniz üzere BTCTurk olarak uzun süredir Cryptolocker ve benzeri virüsler ile mücadele etmekteyiz.

Konu ile ilgili aylardır ana sayfamızdan uyarı yayınlamaktayız. Sosyal medya hesaplarımız üzerinden sayısız uyarıda bulunduk. Ulusal medya üzerinden de sesimizi duyurmaya çalıştık.

Ne yazık ki şu güne kadarki çabalarımızdan yeterince sonuç alamadık. Halen bilgisayarına virüs bulaşması yolu ile Bitcoin ile tanışan birçok kişi bizimle iletişime geçmekte. Virüs dışardan baktığınızda tahmin edebileceğinizden çok daha hızlı yayılmaktadır.

Bu konu şirketimizin üzerinde ciddi bir yük oluşturmasının yanında Bitcoin için de ciddi bir sorun teşkil ediyor.

Bitcoin, virüs aracılığı ile tanıştığı kişilerin aklında çok kötü bir yer edinmekte.

Bu konuda Türkiye Bitcoin topluluğunun, yani sizlerin, yardımına ihtiyacımız var.

Facebook sayfamızda üzerinden konu ile ilgili bir bilgilendirme kampanyası başlattık. https://www.facebook.com/btcturk sayfasına girdiğinizde en yukarda görünen bu paylaşımı lütfen arkadaşlarınızla paylaşın.

Ayırdığımız bütçe ile yaymaya çalıştığımız bu paylaşımın içinde şirketimizi ya da verdiğimiz hizmetleri anlatan, reklam mahiyetinde herhangi bir ibare yoktur.

Türkçe Bitcoin haberleri yapan portallarından da bu konu ile ilgili yardımlarını rica ediyoruz.

BtcTurk - Kolayca Bitcoin Al Sat https://www.btcturk.com YENİLENDİ
BtcTurk | PRO - Bitcoin ve Kriptopara Alım Satım Platformu https://pro.btcturk.com - TRY, BTC ve USDT işlem çiftlerinde kriptopara alıp satabilir, detaylı grafiklere ulaşabilirsiniz.
BtcTurk | PRO mobil - AppStore: https://l.btcturk.com/2Md4jI7 Google Play: https://l.btcturk.com/2GrBT9s
1715237942
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715237942
Reply with quote  #2

1715237942
Report to moderator
1715237942
Hero Member
*

Ignore
1715237942
Reply with quote  #2

1715237942
Report to moderator
1715237942
Hero Member
*

Ignore
1715237942
Reply with quote  #2

1715237942
Report to moderator
"Governments are good at cutting off the heads of a centrally controlled networks like Napster, but pure P2P networks like Gnutella and Tor seem to be holding their own." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715237942
Hero Member
*

Ignore
1715237942
Reply with quote  #2

1715237942
Report to moderator
1715237942
Hero Member
*

Ignore
1715237942
Reply with quote  #2

1715237942
Report to moderator
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3150
Merit: 1516

View Profile WWW
July 08, 2015, 09:27:31 AM

Ne yazık ki dedikleriniz doğru,
Hatta öyle bilinçsiz firmalar var ki,
btcturk benim muhasebe verilerimi şifrelemiş birde not bırakmış para istiyor diye arayan müşterim var benim Smiley
allah sabırlar versin.
Bu ilk olmanın getirdiği bir sıkıntı, hakikaten durumunuz zor.
Aslında bu konuda bilişim sektöründeki sivil toplum kuruluşlarının ciddi bir çalışma yapması lazım ama ben şu ana kadar bir çalışma görmedim.
CoinTürk
Sr. Member

Activity: 421
Merit: 250

View Profile WWW
July 08, 2015, 10:46:02 AM

Gerekli paylaşımları CoinTürk olarak hem sosyal medya hesaplarımızdan hemde site üzerinden yapacağız.
bitkoyun
Hero Member

Activity: 519
Merit: 509

View Profile WWW
July 08, 2015, 11:27:04 AM

Şimdiye kadar Türkiye'de faaliyet gösteren her 3 bitcoin borsası da aynı konudan şikayet ettiklerini defalarca, hem internet ortamında hem de beraber olduğumuz toplantılarda dile getirdiler. Bu konuda blog ve twitterdan zaman zaman kamu spotları yayınlıyordum. Bu yardım isteğinizden sonra alarm durumunu bir üst seviyeye çıkartıyorum ve artık daha aktif olarak aksiyon alınması gerektiğini görüyorum.

Burada beyin fırtınası başlatıp elbirliğiyle ne yapabileceğimizi tartışalım.

Öneriler:
- Elinden gelen arkadaşlar kamuyu bilgilendirici bir video çekebilir
- Teknoloji dergilerinde tanıdıkları olanlar konuyu gündeme getirecek makaleler yazılması için girişimde bulunabilir
- Virüslerin başlıca hedefi olan bilinçsiz kullanıcıları eğitmek için ofis içi eğitimler düzenlenebilir.
- Bilgi güvenliği konusunda uzman kişi ve kuruluşlardan yardım istenebilir.

goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
July 08, 2015, 11:34:22 AM

faceden arkadaşlarıma payaştım, üyesi olduğum birkaç gruptada paylaştım, ne kadar çok insanı uyarabilirisek o kadar iyi, yoksa insanların bitcoin ile ilk tanışmaları kötü bir anı şeklinde oluyor.
marketingcoin
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
July 08, 2015, 12:00:49 PM

bende faceboktan  arkadaşlarıma paylaşımda bulunuyorum ve bi kaç forum sitesinde uyarılarda bulunuyorum elimden geldiği kadar uyarıları paylaşıyorum Smiley
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
July 08, 2015, 02:24:01 PM

Uyarı yapmak çok az insanı etkiler. Yani adam bu uyarıyı görsede dosyalarını yedeklemez. Üşengeç bir milletiz bu konuda. Benim önerim cyrptolocker tarzı bir şaka virüsü hazırlanıp. İnsanlara gönderilmesi. Adamın içine 3-5 saniye korku salsa yeter. Ondan sonra hatunu bile yedekler Grin saka olduğunu öğrendikten sonrada programın son bölümüne bu virüs hakkında uyarı yapan bir bilgi eklenir. Bence bu etkili bir yöntem okur.
EFS
Moderator
Legendary
*

Activity: 3724
Merit: 2078

Crypto Swap Exchange

View Profile
July 08, 2015, 09:35:36 PM

Forumda bu virüsü yiyen olmaz ama farkındalık açısından başlık bir süreliğine sabit.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
kralkral
Sr. Member

Activity: 323

View Profile
July 09, 2015, 09:40:42 PM

Facebookta ve twitterda paylaşıyorum bütün arkadaşlarımı bilgilendiriyorum. Şirketlere ulaşmamız lazım daha çok en çok onlar zarar görüyor bu virüsten.

▄▄████▄▄
        ▄▄██████████████▄▄
      ███████████████████████▄▄
      ▀▀█████████████████████████
██▄▄       ▀▀█████████████████████
██████▄▄        ▀█████████████████
███████████▄▄       ▀▀████████████
███████████████▄▄        ▀████████
████████████████████▄▄       ▀▀███
 ▀▀██████████████████████▄▄
▄▄        ▀██████████████████████▄
████▄▄        ▀▀██████████████████
█████████▄▄        ▀▀█████████████
█████████████▄▄        ▀▀█████████
██████████████████▄▄        ▀▀████
▀██████████████████████▄▄
  ▀▀████████████████████████
      ▀▀█████████████████▀▀
           ▀▀███████▀▀

.SEMUX
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
  Semux uses 100% original codebase
  Superfast with 30 seconds instant finality
  Tested 5000 tx per block on open network
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
hunterwolf
Legendary
*

Activity: 1108
Merit: 1002

View Profile
July 09, 2015, 10:17:33 PM

Forumda bu virüsü yiyen olmaz ama farkındalık açısından başlık bir süreliğine sabit.

Aslında bunun forumla falan alakası yok. Bilinçli olan hiç bir kullanıcı bu virüsü yemez. Sene olmuş 2015 insanlar hala mailine gelen linklere ne olduğuna bakmadan tıklıyorsa, bir siteden ne olduğunu bilmediği bir şey yüklüyorsa, iyi bir antivirüs kullanmıyorsa veya güncelllemiyorsa yapacak bir şey yok. Ki bildiğim kadarıyla hemen hemen bütün antivirüs firmaları bu virüsü tanıyor. AVG, Kaspersky, avast, eset vs. hepsi engelleyebiliyor.

kralkral
Sr. Member

Activity: 323

View Profile
July 09, 2015, 10:33:59 PM

Aslında bunun forumla falan alakası yok. Bilinçli olan hiç bir kullanıcı bu virüsü yemez. Sene olmuş 2015 insanlar hala mailine gelen linklere ne olduğuna bakmadan tıklıyorsa, bir siteden ne olduğunu bilmediği bir şey yüklüyorsa, iyi bir antivirüs kullanmıyorsa veya güncelllemiyorsa yapacak bir şey yok. Ki bildiğim kadarıyla hemen hemen bütün antivirüs firmaları bu virüsü tanıyor. AVG, Kaspersky, avast, eset vs. hepsi engelleyebiliyor.

Çok haklısın dostum esas problem cehalet. Bu cehaleti yenmemiz lazım önce. İnsanları daha bilinçli internet kullanıcısı yapmak gerek.

▄▄████▄▄
        ▄▄██████████████▄▄
      ███████████████████████▄▄
      ▀▀█████████████████████████
██▄▄       ▀▀█████████████████████
██████▄▄        ▀█████████████████
███████████▄▄       ▀▀████████████
███████████████▄▄        ▀████████
████████████████████▄▄       ▀▀███
▄▄        ▀██████████████████████▄
████▄▄        ▀▀██████████████████
█████████▄▄        ▀▀█████████████
█████████████▄▄        ▀▀█████████
██████████████████▄▄        ▀▀████
▀██████████████████████▄▄
  ▀▀████████████████████████
      ▀▀█████████████████▀▀
           ▀▀███████▀▀

.SEMUX
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
  Semux uses 100% original codebase
  Superfast with 30 seconds instant finality
  Tested 5000 tx per block on open network
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
guwera
Legendary
*

Activity: 1153
Merit: 1001

Coin-Turk.com

View Profile WWW
July 10, 2015, 07:25:37 AM

Çok haklısın dostum esas problem cehalet. Bu cehaleti yenmemiz lazım önce. İnsanları daha bilinçli internet kullanıcısı yapmak gerek.

atomu parçalamak insanlık tarihinde yapılmış en önemli bilimsel gelişmelerden birisi. Bunun sayesinde atom altı parçacıklardan, nükleer enerjiden, uzay araştırmalarına, tıp dünyasında gelişmelere kadar herşey ve herkes faydalandı. ama gelin biri çıktı bunu silah yaptı.

Bitcoin de böyle bişi. Blockchain teknolojisi çok önemli bir gelişme ama bu zihniyette insanlar içinde iyi bir araç.

CarnageTR
Full Member

Activity: 150

View Profile
July 10, 2015, 08:34:29 AM

Sitenize uyarı mesajı ekleyin. Site açıldığında direk o mesaj gelsin. Mesala durumu 3-5 cümle ile basitçe anlatan, sizin de kötü ün dolayısıyla zarar gördüğünüzü belirten ve bu konuda gerekirse yardımcı olabileceğinizi bildiren bir uyarı yazısı çıkabilir. Eminim ki şirket olarak hukuk danışmanınız vardır toplu suç duyurusunda bulunulabilir.
Btcturk.com (OP)
Sr. Member

Activity: 669
Merit: 318

Kriptopara Alım Satım Platformu

View Profile WWW
July 10, 2015, 12:01:15 PM

Sitenize uyarı mesajı ekleyin. Site açıldığında direk o mesaj gelsin. Mesala durumu 3-5 cümle ile basitçe anlatan, sizin de kötü ün dolayısıyla zarar gördüğünüzü belirten ve bu konuda gerekirse yardımcı olabileceğinizi bildiren bir uyarı yazısı çıkabilir. Eminim ki şirket olarak hukuk danışmanınız vardır toplu suç duyurusunda bulunulabilir.

Anasayfamızda ve TL yatırma sayfalarımızda uyarılar mevcut.

Konu ile ilgili geçtiğimiz aylarda suç duyurusunda bulunduk fakat takipsizlik kararı çıktı.

BtcTurk - Kolayca Bitcoin Al Sat https://www.btcturk.com YENİLENDİ
BtcTurk | PRO - Bitcoin ve Kriptopara Alım Satım Platformu https://pro.btcturk.com - TRY, BTC ve USDT işlem çiftlerinde kriptopara alıp satabilir, detaylı grafiklere ulaşabilirsiniz.
BtcTurk | PRO mobil - AppStore: https://l.btcturk.com/2Md4jI7 Google Play: https://l.btcturk.com/2GrBT9s
onur113
Newbie
*

Activity: 10
Merit: 0

View Profile
July 14, 2015, 05:32:04 PM

virüs çıkalı 3 yıl oldu hala bu numarayı yiyen insanlar gerçekten hak ediyor ben kimseyi uyarmayacağım
ballot
Hero Member

Activity: 969
Merit: 1000

View Profile
July 18, 2015, 04:27:23 PM

virüs çıkalı 3 yıl oldu hala bu numarayı yiyen insanlar gerçekten hak ediyor ben kimseyi uyarmayacağım
fake login internet ile aynı yaşta hala kullanıcıların %20-25 i fake güzel hazırlanmışsa yiyebiliyor bak fake diyorum cryptolocker vs. üst düzey ve ustaca hazırlanmış bir kurgu
darknessdr
Member
**

Activity: 85
Merit: 10

View Profile
July 22, 2015, 01:46:58 PM

Birkaç forum sitesi ve facebook üzerinden paylaşıldı. Gruplardada paylaşıldı. Umarım insanlar bilinçlenir
to1ga
Sr. Member

Activity: 336

View Profile
August 03, 2015, 09:30:42 AM

İstediğin kadar paylaş abi ne sonucu ne olabilirki..
Altı üstü 12 Taksitle 500gb harici hdd alıp bilgileri oraya kopyalamak herkes için zor geliyor.
 Hadi ulan para veremem dedin. Yandex i olsun google ı olsun birsürü ücretsiz cloud sunucular var.
Oraya yedekle bari

Herşeyi geçtim .exe neden indirirki bir insan.
Lisede bi arkadaş vardı benim kadar bilirdi pc yi.
babasın şirketinde muhasebeye ttnet tabanlı bir fatura maili göndermişler herşeyiyle birebir aynı
adam tutmuş faturayı alıcam diye ek dosyaya basmış .exe çıkmış virüs anında ağdaki tüm bilgisayarlara dağılmış.
ve cryptolocker bütün bilgisayarları ele geçirmiş ellerinde yedekte yoktu tabi. sonra yeni bilgisayarlar almışlar şirkete herşeye enbaştan.

█ █ █ █ █
█ █ ● █ █
● █ █ █ █
█ ● █ █ █
█ █ █ █ ●
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ ● █
█ █ █ █ █
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ █ ●
█ █ █ █ █
               ▄▄█  █▄▄
            ▄█████  █████▄
       ▄  █▄ ▀▀███  ███▀▀ ▄█  ▄
   ▄▄███  ████▄▄ ▀  ▀ ▄▄████  ███▄▄

▀▀███  ████▀▀ ▄  ▄ ▀▀████  ███▀▀  ▄
███▄▄  ▀  ▀▀ ▄▄███  ███▄▄ ▀▀  ▀  ▄▄███
█████▀      ▀█████  █████▀      ▀█████
█▀▀  ▄▄█  ██▄▄ ▀▀█  █▀▀ ▄▄██  █▄▄  ▀▀█
   █████  ██████      ██████  █████
█▄▄  ▀▀█  ██▀▀ ▄▄█  █▄▄ ▀▀██  █▀▀  ▄▄█
█████▄      ▄█████  █████▄      ▄█████
███▀▀  ▄  ▄▄ ▀▀███  ███▀▀ ▄▄  ▄  ▀▀███
▀  ▄▄███  ████▄▄ ▀  ▀ ▄▄████  ███▄▄  ▀
   ▀▀███  ████▀▀ ▄  ▄ ▀▀████  ███▀▀
       ▀  █▀ ▄▄███  ███▄▄ ▀█  ▀
            ▀█████  █████▀
               ▀▀█  █▀▀
█ █ █ █ █
█ █ ● █ █
● █ █ █ █
█ ● █ █ █
█ █ █ █ ●
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ ● █
█ █ █ █ █
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ █ ●
█ █ █ █ █
A Blog That Discusses About
Artificial Intelligence    The Future    Ethics on AI    and more
█ █ █ █ █
█ █ ● █ █
● █ █ █ █
█ ● █ █ █
█ █ █ █ ●
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ ● █
█ █ █ █ █
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ █ ●
█ █ █ █ █
teramit
Legendary
*

Activity: 1870
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
August 06, 2015, 12:13:10 AM

btcturk bize cryptolocker ile ilgili istatistiki bilgi verebilir mi ?
günde kaç kişi bu konuyla ile ilgili siteye mesaj gönderiyor, kaç kişi mahkeme yoluna gitti gibi detaylı olması şart değil
günlük aylık kaç kişiyi etkiliyor bilsek güzel olurdu.
ponzilere ve mining ile ilgili onca uyarımıza bilinçli dediğimiz kullanıcılar bile kulak asıyorsa virüs ile ilgili bilinçsiz kullanıcı kitlesine ne yapsanız zor iş.
insanlar otosenkron bulut servislerinin kıymetini öğrenirler bu sayede belki.
Hırsızı başlarına yönetici yapıp helal olsun diyen bir halka facebook ta bilinçlendirme yapamazsınız.
Araçtan anlayan adam nasıl iyi ikinci el araç bulabiliyorsa bilgisayardan anlayan adamda pc sini koruyabilir.
Bilinçli pc kullanıcısı %5-10 civarında gerisi trojan lar için ciddi pazar alanı.
TV ye reklam verseniz bile %10-20 civarında etkisi olur.
bir kere yedimi virüsü adam senin bin tane lafına bedel tecrübe kazanır, o yüzden akışına bırakın en iyi bilinçlendirmeyi virüsün kendi yapıyor.
Bitcoini iyi bilmeseler de olur , interneti de ilk çıktığında iyi bilmiyorlardı ama şimdi ordan çıkmıyor aynı canlı türü...
sinaninkisi
Full Member

Activity: 210

View Profile
September 01, 2015, 11:26:48 PM

ben otelciyim ve çalışma arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla hepsi internette bişiy indirmek için sadece ... indir yazarak ilk sonuca tıklayıp sonrasında indirme işlemini gerçekleştirdiklerini sanıyorlar. zira bir sürü reklam virüsu de dahil olmak üzere hiç biri ne indirdiğini bile bilmiyor. kaldıki email hesapları spama atıyor bir çok tanımlanmayan emailleri spam klasörünü bulup oradan viruslu dosyayı indirmekte bir maharet. Üniversite okumuş 4 yıl eğitim almış ve bilgisayar kullanan birinden bahsedeyim monitör değişiminde kısayolların monitorde kaldığını zannediyor. ülkemizde bilgisayar bilgisi sosyal medyadan ibaret olunca bu tür viruslerin etkili olması kaçınılmaz.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: