Bitcoin Forum
May 08, 2024, 06:56:23 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: În România Bitcoin este în afara legii (nereglementat vor sa spuna de fapt)  (Read 5034 times)
valiz (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
July 28, 2015, 11:50:48 AM
 #1

Poate reusesc sa sperie lumea Smiley : fisele sunt rele! fugiti!  Grin

"Monedele virtuale atrag tot mai mulți adepți pe plan mondial, inclusiv în România, din rândul persoanelor care nu vor ca banii lor să fie la mâna guvernului și a clasei politice. Însă, deocamdată, oricine efectuează tranzacții cu monede virtuale în România o face pe propria răspundere, deoarece acestea sunt în afara legii."

http://www.money.ro/in-romania-bitcoin-este-in-afara-legii/

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
1715151383
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715151383

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715151383
Reply with quote  #2

1715151383
Report to moderator
"If you don't want people to know you're a scumbag then don't be a scumbag." -- margaritahuyan
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715151383
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715151383

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715151383
Reply with quote  #2

1715151383
Report to moderator
goanadupabitcoin
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 194
Merit: 108


View Profile WWW
July 30, 2015, 09:22:29 AM
 #2

În afara legii înseamnă că ești penalizat dacă îl folosești.
Nereglementat înseamnă că nu există un sistem de impozitare, declarare, moștenire etc.
Sunt fairly sure că este vorba despre varianta a doua.
I-am sunat pe cei de la ANAF și sper să ne răspundă la niște întrebări pe care le-am trimis - practic au termen de 30 de zile să ne răspundă.

vladnistor
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100

CEO, CoinFlux


View Profile WWW
August 24, 2015, 07:03:46 AM
 #3

Adevarat, bitcoin nu e reglementat, insa Legile actuale se aplica si in cazul bitcoin, chiar daca bitcoin nu este numit expres. Activitatile din jurul bitcoin sunt foarte reglementate.

Ca nu s-a uitat lumea pe lege sa vada ce e bitcoin e partea a doua. In momentul de fata bitcoin poate fi considerat un bun pe legea romana din cate imi dau seama.
Ce e neclar este aplicarea TVA (aviz celor care cumpara), dar este o opinie de la European Court of Justice care daca se mentine in decizia finala va insemna ca nu se aplica TVA.

Reglementarile includ:
  • obligativitate de KYC si AML pentru PF/PJ care transforma bitcoin in lei si din lei
  • depunere de fise la ANAF cu profit/pierdere
  • limite de tranzactii cash conform Legii 70/2015
.

Cumparam si vindem Bitcoin, Ether, Litecoin prin transfer bancar. https://coinflux.com.
Bitrated user: vnistor.
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
September 07, 2015, 04:01:20 PM
 #4

Aberant articol.
1. Anul trecut cand aduceam S3 si S3+ din China trebuia sa trimit la vama dovada platii. Trimiteam celor de la DHL emailul de la Bitmaintech, si le spuneam eu cursul de pe bitstamp din acea zi.
2. Aparatul era catalogat: Aparat Bitcoin.
3. Pot sa am cati BTC vreau in portofelul electronic. Pentru ce ii tin? Sunt o fire sentimentala si vreau sa tin acei BTC vreo 10, 20 ani, nu vreau sa-i folosesc. =))

Later edit:
4. Cei care au avut la inceput https://www.btcxchange.ro/ au avut cadrul legal pentru un exchange in Romania. Nu cred ca erau in afara legii, chiar nu cred asta.

Nothing is impossible :-)
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!