Bitcoin Forum
June 26, 2024, 09:45:24 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Finans - Borsa - Ekonomi konulu Fıkralar  (Read 4323 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic.
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

Activity: 3178
Merit: 1517

View Profile WWW
August 23, 2015, 06:34:22 PM

Billy Teksas'ta bir çiftçiden 100$'a bir eşek satın alır. Ertesi sabah kamyoneti getirip teslim alacaktı.
Aksiliğe bak ki, ertesi sabah çiftçi ona kötü bir haber verir: "Yaa sorma evladım, senin eşek dün gece mevta!!"
-"O zaman paramı ver geri!" der Billy..
-"Veriim de oğlum, ben o parayla senden sonra çatıcıya borcumu ödedim!"
-"O zaman eşeğin leşini alayım!"
-"Leşini?? n'apcan eşeğin leşini olum!"
-"Piyangoya koycam" demiş Billy.
-"Hadi len"! demiş çiftçi.. beni mi inceye alıyon şimdi?"
-"Koyarım ben! demiş Billy, kimseye ölü olduğunu söylemiycem ki!!!"

Aradan bir ay geçtikten sonra karşılaşmışlar pazarda!!
-"Evlat, n'oldu ölü eşek işi??" diye sormuş çiftçi.
-"Haa...... ohooo, onu koydum piyangoya".. .dediydim ya sana!!!
_"Eeeee?!"
"-Eeesi 500 tane bilet sattım, x 2$'dan, 998$ koydum cebime!!!!
-"Hadi be!! demiş çiftçi; e peki kimse seni şikayete kalkmadı mıHuh
-"Sadece eşeği kazanan!" demiş Billy, "ona da verdim 2$ nı geri sustu!!!"
Billy bugün "Goldman Sachs" ta çalışıyor. (Dünyaca ünlü bir finans ve danışman şirket)
cogabonito
Sr. Member

Activity: 240
Merit: 250

View Profile
August 24, 2015, 07:24:39 AM

En bilineni de budur herhalde. Teknik analizin nasıl işlediği hakkında müthiş eğitici, didaktik bir fıkra:

Bizim köylü Ahmet eşeğini satmaya karar vermiş. Kıymeti taş çatlasa 50 milyon lira eden eşek için pazarlik payini da ekleyerek 100 milyon lira fiyat koymuş. Komşu köyden acilen eşege ihtiyacı olan Mehmet 100 milyon ödeyip almaya razı olmuş. Köylü Ahmet eşeğini satmış ama akşam da uykusu kacmış. Düşünüp durmuş, "Mehmet 50 milyon liralık eşeğe niye 100 milyon lira verdi?" diye. İçi rahat etmeyince ertesi gün eşeğini geri almaya karar vermiş. Pazara gittiginde Mehmet'in eşeği 200 milyon liradan satişa cıkardığını görmüş. Sonunda 200 milyon liraya almak zorunda kalmış. Ayni olay bu kez Mehmet'in basina gelmis.
O da ertesi gun esegi geri almaya karar vermis. Bu alisveris hergun fiyat arta arta devam etmis. Birkac gun sonra pazara bir baska koyden Hüseyin gelmis. Huseyin pazardaki kalabaligin arasina dalinca bir de ne gorsun: "Al, al, al, sat, sat , sat" bagrismalari arasinda bir yasli esek ve bu esegin 1 milyar liralik satis fiyati....!
Yanindakine sormus "Hemşerim, bu yaşlı eşek 1 milyar lira eder mi yahu?"
Adam hemen yanıtlamış; "Valla grafikler ortada. Bu eşeğin fiyatı 50 milyon liradan başladı, 950 milyon liraya geldi. Şöyle bir tekniğine bakarsan görürsün. Eşeğin fiyatı 1 milyardaki direncini kırarsa, 1.5 milyara kadar yolu var."

mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
August 24, 2015, 08:17:33 AM

Manipülasyona güzel örnek olmak üzere şöyle bir fıkra paylaşayım:

bir zamanlar köyün birine bir adam gelir ve tanesi 10 $’dan maymun alacağını söyler.
Köyde çok maymun olduğu için köylüler sevinçle ormana koşup maymunları yakalamaya başlar.

Adam,binlerce maymunu 10 $’dan satın alınca ortalıkta maymunlar azalır, yakalaması zorlaşır. Köylüler tam maymun yakalamaktan vazgeçecekken adam tanesine 20 $ vereceğini söyler.
Tekrar heveslenen köylüler tekrar maymunları yakalamaya başlar. Bir süre sonra da maymun fiyatı 25 $’a çıkar. Ancak bırak yakalamayı maymuna rastlamak bile çok zorlaşır.
Bunun üzerine adam fiyatı 50 $’a çıkardığını, ancak kendisinin işi olduğu için şehre gitmesi gerektiğini, yardımcısının onun yerine alım yapacağını söyler.

O yokken yardımcısı köylülere;
— Şu büyük kafesteki maymunlar var ya ben onların tamamını size tanesi 35 $’dan satayım,siz de adam gelince ona 50 $’dan satarsınız. Köylüler bütün birikimlerini bir araya toplayarak bütün maymunları satın alırlar.
Sonra mı?
Yardımcısı da şehre gider. 
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
August 24, 2015, 08:19:23 AM

Hisse.net'te beş senedir duran fıkra konusunu komple buraya mı taşımayı düşünüyorsunuz?
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
August 24, 2015, 10:15:40 AM

Fıkra gibi borsa terimleri:

MAL KİTLEME: Düşük fiyattan alınan bir hisse senedinin fiyatını yapay olarak yükseltilip, daha sonra bu hisse senedini bir aracı kuruma alıp parasını vermeden kaçmak!

ÇITIR: Hisse senedinde küçük alım satımlarda elde edilen kar.

TAHTA: Bir hisse senedinin işlem sırası. daha önce borsada işlemler bir tahtaya yazıldığı için eskiden kalma bir dil alışkanlığı.

AÇIĞA VERMEK: Elinde o hisse senedinden olmamasına rağmen satmak ve gün içi pozisyon kapatmak kaydı ile satış.

MAL YEMEK: Daha ziyade operasyon yapan spekülatörlerin desteğine satış gelmesi... Beklenmeyen satış.

MAL YAPMAK: Bir hisse senedini toplamak. Yani yavaş yavaş satın almak.

PARA YAPMAK: Borsada para kazanmak.

BASMAK: Satın alınan hisse senedini aynı kademeye geri satış yapmak.

TAHTA SAHİBİ: Bir hisse senedinde operasyon yapan kişi-spekülatör.

SPEKÜLATÖR: Bir hisse senedinde gerçek yada gerçek dışı beklenti yaratarak fiyat oluşturan kişi.

YANCI: Spekülatörlere yakın kişi. Mal aldıran kişi.

DÖKMEK: Her hangi bir hisse senedi alan yatırımcıya baskı yaparak geri satış yapmasını sağlamak.

TAHTA YAPMAK: Bir şirketin hisse senedini toplayarak fiyatı yukarı taşımak.

VAMPİR: Spekülatörlere yakın olup ta, ondan habersiz hisse senedi alıp satan ve gizli kazanç elde eden kişi.

SAHİPLİ MAL: Spekülatörün bulunduğu hisse senedi.

ÇİZMEK: Bir kademedeki hisse senedinden tek kalem almak.

KALDIRMAK: Bir hisse senedinin satış kademesinin tamamen alınması, tek kalemde...

GRUP: Bir şirkete ait hisse senedinde operasyon yapan kişiler.

YARALI MAL: Daha önce bir spekülatör tarafından operasyon yapılan ve başarısızlıkla sonuçlanan hisse senedi.

SAKAT MAL: Ortak satışı olan veya olacak olan hisse senedi.

KUŞ: Bir hisse senedini bilmeden alan ve zarar eden yatırımcı.

JAWS: Spekülatörlerin senet satarken çalıştırdıkları kademeye, hareketi görüp atlayan yatırımcı.

MAL: Hisse senedi

GÖMMEK: Pasife gelmeyeceğini düşünerek alış yazan tanıdık birine ansızın satış yapmak.

GEÇİRMEK: Beklenmedik bir anda bir hisse senedinde satış yapmak.

GÖMLEKÇİ: Kendi namına olup da bir aracı kurum üzerinde borsada brokerlik yapan kişi.
to1ga
Sr. Member

Activity: 336
Merit: 250

View Profile
August 24, 2015, 03:45:23 PM

Neden bütün fıkralar köyde geçiyor acaba benim aklıma bu takıldı. Viral mi yatıyor alt tarafta Smiley

█ █ █ █ █
█ █ ● █ █
● █ █ █ █
█ ● █ █ █
█ █ █ █ ●
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ ● █
█ █ █ █ █
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ █ ●
█ █ █ █ █
               ▄▄█  █▄▄
            ▄█████  █████▄
       ▄  █▄ ▀▀███  ███▀▀ ▄█  ▄
   ▄▄███  ████▄▄ ▀  ▀ ▄▄████  ███▄▄

▀▀███  ████▀▀ ▄  ▄ ▀▀████  ███▀▀  ▄
███▄▄  ▀  ▀▀ ▄▄███  ███▄▄ ▀▀  ▀  ▄▄███
█████▀      ▀█████  █████▀      ▀█████
█▀▀  ▄▄█  ██▄▄ ▀▀█  █▀▀ ▄▄██  █▄▄  ▀▀█
   █████  ██████      ██████  █████
█▄▄  ▀▀█  ██▀▀ ▄▄█  █▄▄ ▀▀██  █▀▀  ▄▄█
█████▄      ▄█████  █████▄      ▄█████
███▀▀  ▄  ▄▄ ▀▀███  ███▀▀ ▄▄  ▄  ▀▀███
▀  ▄▄███  ████▄▄ ▀  ▀ ▄▄████  ███▄▄  ▀
   ▀▀███  ████▀▀ ▄  ▄ ▀▀████  ███▀▀
       ▀  █▀ ▄▄███  ███▄▄ ▀█  ▀
            ▀█████  █████▀
               ▀▀█  █▀▀
█ █ █ █ █
█ █ ● █ █
● █ █ █ █
█ ● █ █ █
█ █ █ █ ●
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ ● █
█ █ █ █ █
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ █ ●
█ █ █ █ █
A Blog That Discusses About
Artificial Intelligence    The Future    Ethics on AI    and more
█ █ █ █ █
█ █ ● █ █
● █ █ █ █
█ ● █ █ █
█ █ █ █ ●
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ ● █
█ █ █ █ █
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ █ ●
█ █ █ █ █
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
August 24, 2015, 07:13:53 PM

Yasli borsaci ile genc borsaci parkta sohbet ederek dolasiyorlar. Yasli, gence meslegin puf noktalarini anlatiyor:

- Bak evladim. Bu meslekte basarili olmak icin sadece firsatlari degerlendirmek yetmez. Zaman zaman firsatlari da senin yaratman gerekir. Bunun icin surekli dikkatli olman gerekir.

Uygun bir yorumla hic umulmadik olaylar bile, cok buyuk firsatlara donusebilir. Bak mesela, su karsida gordugun taze kopek pisligi sana sadece igrenc bir sey olarak geliyordur.

Ama ben eger, "su pislikten bir lokma alip agzina atarsan sana 1 milyar lira veririm" dersem, olay senin acindan nasil da buyuk bir firsata donusuverir, degil mi? Yapar misin?" Genc borsaci:
- "Tabi efendim" der, parmagini pislige daldirir, bir lokma alir yutar.

Yasli borsaci cebinden bir milyari cikartir, gence verir. Bir sure yururler, genc dayanamaz sorar:
- "Hocam, ben size ayni teklifte bulunsaydim kabul eder miydiniz? Bakin ileride de baska bir pislik var, bir milyar karsiligi denermiydiniz?" Yasli borsaci
- "Tabii ki" der. O da bir lokma alip yutar. Genc borsaci da cikartir, biraz once kazandigi 1 milyari iade eder. Bir sure sessiz sessiz yururler. Genc yine dayanamaz sorar:
- "Hocam, ne sizin cebinizdeki para miktari degisti, ne de benim cebimdeki. Soyler misiniz, biz bu boku niye yedik?"

Kurt borsaci cevap verir:

- "Oyle deme evladim. 2 milyarlik islem hacmi yarattik!!!"
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
August 25, 2015, 01:39:06 PM

Para kazanmak sadece çalışma ve hırsla olmaz, zeka da gerekir.. Zenginlerin zengin olmasının temel sebebi yürü ya kulum durumu değil parayı ve hayatı yönetmeyi bilmeleridir.
işte bunu anlatan güzel bir fıkra :

New York'ta bir bankanın önünde duran son model Rolls Royce otomobilden inen adam, hızlı adımlarla bankaya girdi ve önüne çıkan ilk görevliye, bireysel kredi için başvuruda bulunmak istediğini söyledi. Görevli onu, müşteri temsilcisine götürdü. Adam, çok acele bir is için Avrupa'ya gitmek zorunda olduğunu ve bu nedenle bir hafta vadeli beş bin dolar krediye gereksinim duyduğunu söyledi.

Müşteri temsilcisi kısa bir araştırma yaptıktan sonra. "Ticari ve mali sicilinizi inceledik. Bu krediyi almanız için bir engeliniz yok" dedi ve ekledi: Fakat bir konuyu belirtmeliyiz. Bizim bankamızla daha önce hiç çalışmamışsınız. Banka olarak sizi resmen tanımıyoruz. Bu nedenle, söz konusu krediyi verebilmemiz için karşılığında sizden bir teminat almak zorundayız".

Adam cebinden Rolls Royce'un anahtarını çıkardı, bankanın müşteri temsilcisine uzattı: "Çok acelem var, uçağa yetişeceğim." dedi. "kapıdaki Rolls Royce' umu teminat olarak alabilirsiniz". Kredi işlemleri çok hızlı bir bicimde tamamlandı. Banka Rolls Royce otomobili bankanın garajına çektiler, adama da beş bin dolar krediyi verdiler.

Müşteri temsilcisi, kişisel merakını gidermek için bir hafta boyunca özel bir araştırma yaptı ve bankalarının bu yeni müşterisinin çok büyük bir is adamı ve çok büyük bir servet sahibi olduğunu öğrendi. Bir hafta sonra adam yeniden gelip, borcunun anaparası beş bin dolarla, bir haftalık faizi dokuz bucuk doları ödedikten sonra, müşteri temsilcisi bir turlu yenemediği merakının dürtüsüyle sordu:

"Sizin, çok büyük bir is adamı ve çok büyük bir servetin sahibi olduğunuzu öğrendim" dedi. "Yalnızca kişisel merakımdan soruyorum. Lütfen söyler misiniz, sizin için çok küçük bir miktar olan beş bin dolarlık krediye neden gereksinim duydunuz?"

Adam hafifçe gülümsedi: "Siz de bana lütfen söyler misiniz?" dedi. "Böyle lüks bir otomobili, New York'ta hangi kapalı garaja, bir hafta boyunca dokuz bucuk dolara bırakabilirsiniz?
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
August 26, 2015, 04:36:34 PM

Iyi yatırım ve kötü yatırım üzerine çok güzel bir değerlendirme olduğu için bu fıkra gibi yazışmayı paylaşıyorum.

Dünyanın en büyük finans şirketlerinden J.P. Morgan’ın CEO’su James Dimon’un, zengin koca avcısı bir kızın kendisine attığı bir elektronik postaya verdiği ibretlik cevap.

Zengin birisi ile evlenmek isteyen bir kızın J.P. Morgan’a yolladığı elektronik posta :

Sayın Morgan,

Sizinle dürüst olacağım. Bu yıl 25 yaşına giriyorum. Çok güzelim, iyi bir stilim var ve kaliteli şeyleri severim. Yıllık geliri en az 500 bin dolar veya daha fazla olan bir adamla evlenmek istiyorum. Aç gözlü olduğumu düşünebilirsiniz fakat New York’ta yıllık geliri 1 milyon dolar olan insanlar maalesef orta sınıf sayılıyor.

Çok şey istemiyorum. Sizin sitenizde yıllık geliri 500 bin dolar veya daha fazla olan biri var mı? Hepiniz evli misiniz? Bu konuları merak ediyor ve sormak istiyorum, sizin gibi zengin insanlarla evlenmek için ne yapmam gerek?

Bugüne kadar birlikte olduğum erkekler arasında en zengini yılda 250 bin dolar kazanıyordu. Central Park’ın batı yakasında, yüksek bütçeli rezidanslarda yaşamak isteyen biri için yıllık 250 bin dolar yeterli değil. Size alçak gönüllülükle soruyorum:

1) Zengin bekarlar nerede takılır? (Lütfen bar, restaurant, spor salonu, kulüp, vs. gibi mekanların isimlerini ve adreslerini yazar mısınız.)

2) Hangi yaş kategorisine odaklanmalıyım?

3) Çoğu zenginin eşleri neden ortalama güzellikte? Bir kaç kızla tanıştım; güzel veya ilgi çekici değiller ama zengin erkeklerle evlenebiliyorlar.

4) Kimin karınız, kimin yalnızca sevgiliniz olabileceğine nasıl karar veriyorsunuz? Benim hedefim evlenmek. Zengin bir adamla evlenebilmek için ne yapmalıyım ?

Saygılarımla

Bayan Güzel

James Dimon’un kıza yanıt olarak yolladığı elektronik posta :

Sevgili Bayan Güzel,

zengin-birisi-ile-evlenmek-isteyen-kiza-ibretlik-cevap-ilgincbirbilgi

Yazınızı büyük bir ilgiyle okudum. Tahmin ediyorum ki sizin gibi aynı soruları soran pek çok genç kız var. Lütfen profesyonel bir yatırımcı olarak durumunuzu analiz etmeme izin verin. Benim yıllık gelirim 500 bin doların üzerinde, sizin kriterlerinize uyuyor, bu sebeple zamanınızı boş yere çalmadığımı umut ediyorum.

Bir iş adamı gözünden bakarsak, sizinle evlenmek kötü bir fikir. Nedeni ise çok basit, lütfen açıklamama izin verin. Detayları bir kenara bırakırsak, yapmaya çalıştığınız şey “güzellik” ile “para” ikilisini takas etmek: A kişisi güzelliği sağlar, B kişisi de bunun için ödeme yapar, gayet adil. Fakat burada ölümcül bir problem var; sizin güzelliğiniz kaybolacak ama benim param iyi bir sebep olmadıkça tükenmeyecek. Aslına bakarsanız, benim gelirim yıldan yıla artabilir, ancak siz yıldan yıla güzelleşemezsiniz. Bu sebeple, ekonomik açıdan bakarsak, ben değer kazanan bir varlıkken siz değer kaybeden bir varlıksınız. Hem de sıradan bir değer kaybı değil, katlanarak artan bir değer kaybı. Eğer güzellik sizin tek varlığınızsa, değeriniz 10 yıl sonra çok daha düşük olacak.

Wall Street’te kullandığımız bir terimden yola çıkarsak, sizin için “takas pozisyonu” diyebiliriz, “satın al ve bekle” değil. Sizi satın almak iyi bir fikir değil, bu sebeple kiralamayı tercih ederim. Çünkü alışveriş değeri düşen bir şeyi uzun süre elde tutmak hiç de akıllıca değildir. Şüphesiz; aynı şey sizin istediğiniz evlilik için de geçerli.

Bu yazdıklarım size zalimce geliyorsa bir de şöyle düşünün; tüm paramı kaybetseydim, beni terk etmez miydiniz? Aynı şekilde güzelliğinizi kaybettiğinizde, benim de çıkış yolunu bulmam gerekmez mi?

Yıllık geliri 500 bin doların üstünde olan insanlar aptal değil; sizinle yalnızca çıkarız ama evlenmeyiz. Size, zengin bir adamla evlenme fikrini unutmanızı öneririm. Bu arada, yılda 500 bin dolar kazanan o zengin siz olabilirsiniz. Zira o kadar parayı kazanmak, zengin bir aptal bulabilme ihtimalinizden daha yüksek…

CEO J.P. Morgan
banner113
thinkinger
Hero Member

Activity: 784
Merit: 500

View Profile WWW
August 30, 2015, 09:51:47 PM
Last edit: August 30, 2015, 10:33:54 PM by thinkinger

güzel fıkralar. 2 milyarlık işlem hacmini okumuştum daha once. enguzeli piyangodaki ölü eşek ile maymun toplayıcıları. sahtekarlık yapmak için değil ama yaş tahtaya basmamak için bu tür fıkralar insanın ufkunu açar bence.devamı gelir umarım.

.██████████   bitfons.in- Cryptocurrency Exchange - 10 coins███████.
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
August 30, 2015, 10:19:49 PM

J.P. Morgan'da zira kelimesini kullanmış . Bu zira kelimesi zenginlere has birşeyse bende ileride zengin olabilirim demekki Smiley
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
August 31, 2015, 10:55:47 AM

Paranın piyasada dolaşımı üzerine güzel bir fıkra:

Riviera kıyısında küçük bir kasaba, yaz sezonu ancak yağmur yağıyor, yani kasaba bomboş, herkesin borcu var ve kredi ile yaşıyorlar.

Şans eseri otele zengin bir rus geliyor ve resepsiyona 100 dolar bırakıp, odaya bakmaya çıkıyor,

Otel sahibi parayı hemen alıp, kasaba olan borcunu ödüyor.

Kasap, 100 doları hemen kaparak toptancıya olan borcunu vermeye gidiyor.

Toptancı büyük bir sevinçle parayı alıp, kriz nedeniyle kredili hizmet veren son defa birlikte olduğu kadına götürüyor.

Kadın parayı alıp aynı otele giderek oraya olan borcunu ödüyor.

Ve o anda Rus müşteri odadan geri dönüyor ve odayı beğenmediğini söyleyip 100 dolarını geri alarak kasabayı terk ediyor.

Rus müşterinin bu ziyaretinden somut olarak hiç para kazanan olmuyor ancak

TÜM KASABA BORÇLARINDAN KURTULUYOR VE GELECEĞE ÜMİTLE BAKIYOR...

ingiltere
Legendary
*

Activity: 3024
Merit: 1511

View Profile
August 31, 2015, 10:59:05 AM

-snip-

Bu eski hikayede büyük mantık hatası var. Herkesin 100 dolar borcu varken 100 dolar da alacağı var. 100 dolar sirkülasyonu sonrası kimsenin borcu kalmıyor ama alacaklarını da almış oluyorlar. Finansal olarak değişen bir şey olmadı. Geleceğe ümitle bakmaları için ortada hiçbir neden yok.
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
August 31, 2015, 11:15:45 AM

-snip-

Bu eski hikayede büyük mantık hatası var. Herkesin 100 dolar borcu varken 100 dolar da alacağı var. 100 dolar sirkülasyonu sonrası kimsenin borcu kalmıyor ama alacaklarını da almış oluyorlar. Finansal olarak değişen bir şey olmadı. Geleceğe ümitle bakmaları için ortada hiçbir neden yok.

sonuçta çark dönmüş oldu.
burda umuda kapılmalarının sebebi sistemin işleyişine olan inançlarının tazelenmiş olması.
cloud mining in satılabiliyor olmasının temel sebebi de bu.
sana yatırdığın parayı gıdıp gıdım geri veriyorlar aslında colud minig de bunu hepimiz biliyoruz artık.
Ama bunu yaparken geniş kitlelerin sisteme olan inancını okşamış oluyorlar.
Böylece sisteme yeni katılımcılar eklendikçe çark dönmeye devam ediyor.
Tüm bankacılık sistemi de böyle çalışıyor ki.
x bir bankayı batırmak mı istiyorsun? çözüm basit. mevduat alımını durdur.
banka'ya taze para girmezse sistem kendini imha ediyor zaten.
Ticaret hayatı da böyledir. Eğer hareket yoksa sistem yok olur.
O yüzden bir kriz sonrası vatandaş para harcasın da çark dönsün diye aylarca reklam yaptılar alın verin ekonomiye can verin diye
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
August 31, 2015, 11:28:14 AM

Bir nevi illüzyon yaratıyorlar diyorsunuz yani? Para bir cepten çıktı diğerine girdi.
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
August 31, 2015, 12:06:20 PM

Bir nevi illüzyon yaratıyorlar diyorsunuz yani? Para bir cepten çıktı diğerine girdi.

Bir diğer bakış açısı da hareketten para kazanmaktır.

Türkiye'de ki en karlı borsa aracı kuruluşlarından birinin sloganı aynen şu: "çünki asıl olan piyasayı yaratmaktır"
Türkçesi; siz yaptığınız alım satımlarda kar da etseniz zararda etseniz ben aldığım komisyona bakarım.
Bu menkul değerler firması için borsa endeksinin yükselmesi veya düşmesi hiç önemli değil.
Tam aksine adamlar için önemli olan toplam işlem hacmi.
onlar için önemli olan İşlem hacmi artıyor mu azalıyor mu? İşlem hacminin artması demek onların daha çok komisyon geliri kazanması demek.
Borsa aracı kurumları aşırı yükseliş ve aşırı düşüşleri sevmezler çünkü ani hareketler genellikle hacimsiz gerçekleşir.

Alternatif Kripto paralar konusunda tartışıldı daha önce, piyasa derinliği konusu:
Bir alt coin için sorulan 2 temel soru var:
Almak istediğinde satıcı bulabiliyor musun?
Alırken almak istediğin miktarda adet bulabiliyor musun?
Satmak istediğinde alıcı bulabiliyor musun?
Satmak istediğin miktarda piyasada alıcı bulabiliyor musun?

thinkinger
Hero Member

Activity: 784
Merit: 500

View Profile WWW
August 31, 2015, 06:33:44 PM

-snip-

doğru finansal olarak birşey değişmedi . ama hem borçluluk psikolojisinden kurtuldular hem de alacaklarını takip etme derdinden. çark dönmeseydi herkes birbirini borcunu isteyerek sıkıştıracaktı. kimsede para olmadığından borç da alamazlardı.geçmişe takılı kalacaklardı.şimdi rahatladıkları için geleceğe güvenleri var , tekrar borçlanıp iş yapabilirler. piyasa işleyişi böyledir işte.ne demişler. money makes the world go around. para dünyayı çevirir.

.██████████   bitfons.in- Cryptocurrency Exchange - 10 coins███████.
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
September 02, 2015, 09:32:45 PM

Fıkra gibi bir hesap:

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş 5 bin lira asgari ücret vaadinde bulundu. Bu vaadini nasıl gerçekleştireceğini de açıklayan Baş, “Sevgili vatandaşlarım, seçim mahhaline girdiğimiz bu günlerde bizler Bağımsız Türkiye Partisi olarak asgari ücreti tam 5000 Türk lirası olarak tespit ettik ve Ev hanımlarının vatandaşlık maaşını da 1500 Türk lirası olarak belirledik. Bazı arkadaşlarımız endişe ile peki bunu siz nereden bulup da vereceksiniz diye soruyorlar. Bakınız Türkiye’nin bugün tam 2 trilyon TL Gayri Safi Milli Hasılası (GSMH) var. Bu ne demek? Yani bizim 2 trilyon gelirimiz var, paramız var, servetimiz var. Bugüne kadar biz milli paraları devreye koymadığımız için bundan hiçbirimizin haberi yok. Ülkemizde 3 katrilyon dolarlık yeraltı kaynağımız var, 2 trilyon lira senyoraj hakkımızı her yıl kullandığımızda GSMH ile birlikte tam 4 trilyon lira paramız olacak. Bunun mukabilinde bir de vergi gelirlerimizin 500 milyar olduğunu kabul ettiğimizde yıllık girdimiz 4.5 trilyon TL olacak. Peki buna mukabil elimizden çıkan para miktarı ne oluyor? Bu hesaba göre asgari ücretten maaş alan 20 milyon kişiyi hesap ettiğimizde 5 bin TL’den ayda 100 milyar TL para eder, yılda 1 trilyon 200 milyar eder. Peki ev hanımlarının vatandaşlık giderine baktığımızda ise toplam 360 milyar lira olduğunu görürüz. O taktirde 1 trilyon 560 milyar giderimiz yılda var. Halbuki bizim elimizde olması gereken para 4.5 trilyon TL. Şimdi söyler misiniz 4.5 trilyon elinde girdisi olan bir sermaye sahibi 1 trilyon 560 milyar lirayı ödeyebilir mi ödeyemez mi?” dedi
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
September 02, 2015, 11:05:19 PM

Şunuda eklemek isterim eğer asgari maaş artarsa bu devletin geliride artar hem vergi geliri hem diğer gelirleri. Bizim halkımız nakit para tutmayı sevmez birşeyler biryerlere yatırır. Yani 15 bin lira verilse bu ülkenin işlem hacmi 15 kat artıcaktır buda vergiyi 15 kat arttırır geliride arttırır. Tabiki kabataslak anlattım fakag para harcamak içindir bir amaç içindir. 15bin gelir olursa örnepin emlaklar pahalanır hayatta ona oranla pahalanır hacim artar gelirde artar vrrgide artar.
sinaninkisi
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
September 03, 2015, 02:55:55 AM

"Oyle deme evladim. 2 milyarlik islem hacmi yarattik!!!"

baya güldürdü ilk kez gördüm bunu Smiley

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: