Bitcoin Forum
May 27, 2024, 01:06:08 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: bitcoinde %51 saldırısı nedir ?  (Read 7228 times)
kripto para
Hero Member

Activity: 644
Merit: 501

View Profile
October 03, 2015, 09:56:54 PM

Sizce bitcoinde veya bitcoine benzer altcoinlerde %51 saldırı tehlikesi ihtimalini ortadan kaldırılabilecek çözüm nedir ?

Dağıtık çözüm: Tüm bitcoin kullanıcılarının bir madenci cihazına sahip olup toplam hash gücünü artırması. (21 inc'in bilgisayarını düşünün 1 milyon btc kullanıcısında 1'er tane olsa, 100 GHs kazı gücü olsa 100*1000000= 100 milyon ghs yapar, 100 bin ths, 100 phs eder ki bu da şu anki ağın %20'sine denk geliyor.)

Merkezi çözüm: Bir havuz, konsorsiyum vs %51'e ulaştığı anda devreye girecek petahash'lerce cihaz sahibi olmak.
Holess
Sr. Member

Activity: 714
Merit: 316

The Experience Layer of the Decentralized Internet

View Profile
March 09, 2017, 08:34:14 AM

Geçmişte bu değerlere yaklaşılmış. İnsanlar üzerinde bir korku havası oluşturmuş. Bunun üzerine bir topluluk oluşturuldu. Diye biliyorum ben. Şu an için topluluk adı aklımda değil. Yaptıkları olay sürekli kimin ne kadarlık bir orana sahip olduğunu kontrol ediyorlar. Bide bildiğim kadarıyla bu iş o kadar kolay değil. Sadece bir- iki bloğu etkileyebiliyor. Diye biliyorum.
Geçmişte bu değerlere yaklaşıldı evet, Ghash.io Yaklaştı %50'ye. Bitcoin Vakfı Ghash'i uyardı, Ghash de "bizim böyle bir niyetimiz yok" diyip hash gücünün bir kısmını başka havuza yönlendirip gücünü %40'a çekti.
Öyle gizli saklı bitcoin ağını yöneten herhangi bir topluluk yok. (Gidip nefesinizi illüminati gibi saçmalıklarda tüketebilirsiniz.)
Bitcoin blokları bulunurken aynı uzunluğa sahip binlerce hatta milyonlarca blok önerisi tüm madencilere gidiyor zaten. Aralarında orphan olma oranları düşük. Benim A havuzunda bulduğum 370.000 uzunluklu blok network'ün %7'lik hash gücüne sahip B havuzu tarafından geçerli bir blok olarak kabul edilebilir, B havuzu 370.001 uzunluklu bloğu aramaya başlar. Ancak geri kalan madencilerin benim bulduğum bu bloğu geçersiz sayıp yerine C bloğundaki 370.000 uzunluklu başka bir blok bulabilirler ve o blok büyük ölçüde kabul görürse zincire eklenen blok o olur ve C havuzunun bloğu üzerinden blok zinciri devam eder. Olan benim A havuzunda bulduğum bloğa olur, diğer havuzlar tarafından orphan edildiği için 25 BTC'lik blok ödülünü alamam, bu ödülü C havuzu alır. A ve B havuzu da blok zincirindeki orphan bloğu geçersiz kabul eder ve düğümlerinden (cüzdanlarından) silerler ardından Diğer zincire senkronize olup yollarına devam ederler.

Saçma sapan "gizli topluluk" falan var yazıp yeni gelen arkadaşları yanlış yönlendirmeyin. tam olarak neyin nasıl çalıştığını bilmediğiniz konularda konuşmamak en iyisidir. (Özellikle teknik konularda).

anladığım kadarıyla %51'lik güce sahip olup kötü niyetli davranışlar sergilerse zaten mevcut durumdaki BTC fiyatı çok büyük bir düşüş sağlar ve insanların BTC güveni kalmaz. böyle bir durumda bu güce sahip olmak için harcanan para ve zaman hepsi çöp olur.
bilgilendime için teşekkür.

C                ▄███▄
               ▐█████▌
  ▄███▄         ▀███▀        ▄███▄
 ▐█████▌   ▄▄███████████▄▄  ▐█████▌
  ▀██████▄███▀▀       ▀▀█████████▀
      ▀████▀             ▀████
      ▐██▌    ██     ██    ▐███▄▄
      ███   ▄▄ ██▀▀▀██ ▄▄   █████▌
 ▄███▄██▌  ▐▌   ██▀██  ▌▐▌  ▐██▀▀
▐████████   ▀▀   ███   ▀▀   ███▌
 ▀███▀▀██▌                 ▐████▄███▄
       ▐███▄▄           ▄▄██▀ ▀██████▌
   ▄███▄██▀████▄▄▄▄▄▄▄████▀     ▀███▀
  ▐█████▌   ▀▀█████████▀██▄███▄
   ▀███▀        ▄███▄    ▐█████▌
               ▐█████▌    ▀███▀
                ▀███▀
VIR

POWERED BY

RUNNING ON

OCTOPUSROBOTS
TEZOS BLOCKCHAIN
\
Invest in the virucidal safety    ─────────────────
                     ███▄
                    █████▌
                  ▄██████
                 ███████▌
              ▄▄███████▀
 ▄████  ▄▄▄▄▄███████████████▄
▐████▌ ██████████████████████▌
█████ ▐████████████████████▄██
█████ ▐██████████████████████▌
▐████▌ ███████████████████▄██
 ▀████  ▀▀▀▀▀▀█████████████▀
                ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
EASY TO USE             ▐▌
             ██
            ▐██▌
        ▄█▄ █▌▐█        ▄█▄
▄▄▄▄▄▄▄█▀ ▀██  █▌    ▄▄█▀ ▀█▄▄▄▄▄▄
██████▀     ▀  ▐█   █▀▀     ▀█████
                █▌ ▐█
                ▐█ █▌
                 █▐█
                 ▐█
EVOLVING CONCEPT             ▄▄▄▄
        ▄▄███▀▀▀▀███▄▄
      ▄██▀          ▀██▄
     ▀▀▀              ▀▀▀
   ▄███▌              ▐███▄
  █████                █████
 ▐█████                █████▌
 ▐█████                █████▌
  ▀████▌              ▐████▀
              ▄██▄    ▄▄▄
             ▐█████████▀
              ▀██▀
HELPFUL SUPPORT
/
radagast34
Member
**

Activity: 89
Merit: 10

View Profile
November 11, 2017, 01:20:03 AM

Bu kadar işlem gücüne sahip olan makinelere sahip olmanın maliyetin düşünün. Ve buna sahip olmak isteyen insanın amacını düşünün. Zaten mantıksız olacağı ortada olan teori. Satoshi de bunu düşünerek zaten gereken açıklamayı en başından en iyi şekilde yapmış.

❰ ❰❰ ❰❰❰ ❰❰❰❰❰ ♦ SIMDAQ ♦ ❱❱❱❱ ❱❱❱ ❱❱ ❱
Learn how to trade profitable!
 Instagram ▼▲       Medium ▼▲      Telegram ▼▲    Facebook  ▼▲      Twitter ▼▲
senoleker
Newbie
*

Activity: 7
Merit: 0

View Profile
December 02, 2017, 12:40:29 PM

Okudum ve anladıklarımdan sonra bir soru oluştu kafamda:
%51'lik güce sahip olan kişi, bunu kötü amaçla kullanırsa, kendi elindeki %51 lik kısım da "patlayacağı" için bunu asla yapmaz diye düşünülüyor.
Ancak diyelim ki federal reserve bank (dolarları basan kurum) , kendi "kâğıt para dolar" gücünün ileride kripto paralara geçeceğinden tedirgin olursa, bundan kurtulmak için BTC nin %51'lik kısmını ele geçirecek kadar yatırım yapması zor değil. Bu yatırımı çöpe atmayı göze alması da mümkün. Amaç sadece btc'i batırmak ise ve bunun için bu kadar bir "sermaye" ortaya konabiliyor ise, "neden olmasın" diyorum.
Yanlış düşündüğüm bir nokta mı var?
bsgri
Newbie
*

Activity: 31

View Profile
January 08, 2018, 06:23:39 PM

Okudum ve anladıklarımdan sonra bir soru oluştu kafamda:
%51'lik güce sahip olan kişi, bunu kötü amaçla kullanırsa, kendi elindeki %51 lik kısım da "patlayacağı" için bunu asla yapmaz diye düşünülüyor.
Ancak diyelim ki federal reserve bank (dolarları basan kurum) , kendi "kâğıt para dolar" gücünün ileride kripto paralara geçeceğinden tedirgin olursa, bundan kurtulmak için BTC nin %51'lik kısmını ele geçirecek kadar yatırım yapması zor değil. Bu yatırımı çöpe atmayı göze alması da mümkün. Amaç sadece btc'i batırmak ise ve bunun için bu kadar bir "sermaye" ortaya konabiliyor ise, "neden olmasın" diyorum.
Yanlış düşündüğüm bir nokta mı var?

Eğer böyle birşey olursa hardfork ile üstesinden gelinebilir. (zincirin saldırıdan önceki halini forklamak)
falapella
Newbie
*

Activity: 98

View Profile
January 09, 2018, 09:58:50 PM

bağımlı bi coin insanlar tarafından hoş karşılanmaz ve değerini kaybedebilir
BitcoinFani
Jr. Member
*

Activity: 81
Merit: 1

View Profile
October 19, 2018, 12:28:41 AM

konu ile ilgili faydalı bir makale
https://kriptoparahaber.com/iste-yuzde-51-saldirisi-altinda-olan-kripto-paralar.html
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
April 14, 2019, 05:31:42 PM

Kaos teorisi meraklıları için güzel bir konu olmuş aslında. Yukarıdaki birkaç postta konu hakkında ben de detaylı bilgi edinebildim.
Bitcoin Gold için geçmişte yapılmıştı diye hatırlıyorum %51 saldırısı. Bitcoin için bunu yapabilmenin maliyeti ise ancak devletler tarafından finanse edilebilecek ölçüde.
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
April 16, 2019, 06:20:33 PM

Geçmişte bu değerlere yaklaşılmış. İnsanlar üzerinde bir korku havası oluşturmuş. Bunun üzerine bir topluluk oluşturuldu. Diye biliyorum ben. Şu an için topluluk adı aklımda değil. Yaptıkları olay sürekli kimin ne kadarlık bir orana sahip olduğunu kontrol ediyorlar. Bide bildiğim kadarıyla bu iş o kadar kolay değil. Sadece bir- iki bloğu etkileyebiliyor. Diye biliyorum.
Geçmişte bu değerlere yaklaşıldı evet, Ghash.io Yaklaştı %50'ye. Bitcoin Vakfı Ghash'i uyardı, Ghash de "bizim böyle bir niyetimiz yok" diyip hash gücünün bir kısmını başka havuza yönlendirip gücünü %40'a çekti.
Öyle gizli saklı bitcoin ağını yöneten herhangi bir topluluk yok. (Gidip nefesinizi illüminati gibi saçmalıklarda tüketebilirsiniz.)
Bitcoin blokları bulunurken aynı uzunluğa sahip binlerce hatta milyonlarca blok önerisi tüm madencilere gidiyor zaten. Aralarında orphan olma oranları düşük. Benim A havuzunda bulduğum 370.000 uzunluklu blok network'ün %7'lik hash gücüne sahip B havuzu tarafından geçerli bir blok olarak kabul edilebilir, B havuzu 370.001 uzunluklu bloğu aramaya başlar. Ancak geri kalan madencilerin benim bulduğum bu bloğu geçersiz sayıp yerine C bloğundaki 370.000 uzunluklu başka bir blok bulabilirler ve o blok büyük ölçüde kabul görürse zincire eklenen blok o olur ve C havuzunun bloğu üzerinden blok zinciri devam eder. Olan benim A havuzunda bulduğum bloğa olur, diğer havuzlar tarafından orphan edildiği için 25 BTC'lik blok ödülünü alamam, bu ödülü C havuzu alır. A ve B havuzu da blok zincirindeki orphan bloğu geçersiz kabul eder ve düğümlerinden (cüzdanlarından) silerler ardından Diğer zincire senkronize olup yollarına devam ederler.

Saçma sapan "gizli topluluk" falan var yazıp yeni gelen arkadaşları yanlış yönlendirmeyin. tam olarak neyin nasıl çalıştığını bilmediğiniz konularda konuşmamak en iyisidir. (Özellikle teknik konularda).

anladığım kadarıyla %51'lik güce sahip olup kötü niyetli davranışlar sergilerse zaten mevcut durumdaki BTC fiyatı çok büyük bir düşüş sağlar ve insanların BTC güveni kalmaz. böyle bir durumda bu güce sahip olmak için harcanan para ve zaman hepsi çöp olur.
bilgilendime için teşekkür.

2017 de sonlarında  25btc  idi ödül, şu an 12.5 btc ve yakında 6.25 btc ye kadar düşecek, resmen tarihe tanıklık ediyoruz
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: