Bitcoin Forum
May 25, 2024, 11:50:06 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 »  All
  Print  
Author Topic: Νέο spam attack στο Bitcoin δίκτυο  (Read 11642 times)
ptiper21
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 101


View Profile
March 07, 2017, 12:01:08 PM
 #61

τι wallet χρησιμοποιείτε αλήθεια? Γιατί εγώ με το ledger που κάνω σχεδόν κάθε μέρα συναλλαγές δεν έχω χάσει ποτέ confirmation. Και το γράφω τελείως ειλικρινά. Μήπως θα πρέπει να δείτε και λίγο τα wallet σας και αν σας κάνουν τέτοια προβλήματα να τα αλλάξετε?

Έχω πάθει πλάκα με το ledger +1  ... και το πόσο γρήγορα γίνονται τα confirmation ακόμη και στο αργό αν το βάλεις... localbitcoins επίσης καλό στα confirmations. Πραγματικά όσοι βλέπετε 1-2 μέρες για confirmation πρέπει να αλλάξετε wallet άμεσα!
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 07, 2017, 12:03:25 PM
 #62

Με όποιο πορτοφόλι και να είσαι αν τους δώσεις τα μισά bitcoin ως λύτρα θα σου περάσουν την συναλλαγή.

ποια μισά λύτρα ρε φίλε. Εδώ σου μιλάω μου γίνονται confirm οι συναλλαγές με cent όχι με τπτ παραπάνω. Πόσα kb στέλνετε και πόσα πληρώνετε? θα τρελαθούμε με τις ανοησίες και ανακρίβειες που γράφονται εδώ μέσα.
Κοίτα υπάρχει και η επιλογή του paypal αν θέλεις να πάρεις τον καφέ σου.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
March 07, 2017, 12:05:00 PM
 #63

τι wallet χρησιμοποιείτε αλήθεια? Γιατί εγώ με το ledger που κάνω σχεδόν κάθε μέρα συναλλαγές δεν έχω χάσει ποτέ confirmation. Και το γράφω τελείως ειλικρινά. Μήπως θα πρέπει να δείτε και λίγο τα wallet σας και αν σας κάνουν τέτοια προβλήματα να τα αλλάξετε?

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το Multibit. Μάλλον ήρθε ο καιρός να το αλλάξω.

Πάντως, εξακολουθεί να είναι uncofirmed η συναλλαγή από χθες.

Και επίσης εξακολουθώ να λαμβάνω το μήνυμα "Submissions are beyond limit. Please try later." όταν χρησιμοποιώ την υπηρεσία accelerator
antanst
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 260


View Profile
March 07, 2017, 12:13:43 PM
 #64

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το Multibit. Μάλλον ήρθε ο καιρός να το αλλάξω.

Καλή ιδέα. Το Multibit έχει μεγάλο πρόβλημα με το fee estimation, και απ'ό,τι φαίνεται δεν συντηρείται πια.

locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
March 07, 2017, 01:08:04 PM
 #65

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το Multibit. Μάλλον ήρθε ο καιρός να το αλλάξω.

Καλή ιδέα. Το Multibit έχει μεγάλο πρόβλημα με το fee estimation, και απ'ό,τι φαίνεται δεν συντηρείται πια.

χμμμ θα πρέπει να ξεσκονίσω τα κιτάπια μου να δω πώς μπορώ να μεταφέρω όχι μόνο τα btc στο νέο πορτοφόλι αλλά και 2 συγκεκριμένες διευθύνσεις τις οποίες έχω για πληρωμές και δεν μπορώ να αλλάξω (signature campaign)

Καμιά ιδέα για κανένα απλό πορτοφόλι στη λογική του multibit? Να πάω στο electrum ή είναι μία από τα ίδια?
k0stas
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 526
Merit: 502


View Profile
March 07, 2017, 01:25:39 PM
 #66

Με όποιο πορτοφόλι και να είσαι αν τους δώσεις τα μισά bitcoin ως λύτρα θα σου περάσουν την συναλλαγή.

ποια μισά λύτρα ρε φίλε. Εδώ σου μιλάω μου γίνονται confirm οι συναλλαγές με cent όχι με τπτ παραπάνω. Πόσα kb στέλνετε και πόσα πληρώνετε? θα τρελαθούμε με τις ανοησίες και ανακρίβειες που γράφονται εδώ μέσα.
Κοίτα υπάρχει και η επιλογή του paypal αν θέλεις να πάρεις τον καφέ σου.

Το ξαναλέω όσοι έχουν μικροσυναλλαγές απο faucet έχουν πρόβλημα
εδω και ενάμιση μήνα περίπου.



η ληστειία με τα fee που πλεων είναι λύτρα συνεχίζεται.
antanst
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 260


View Profile
March 07, 2017, 09:26:22 PM
 #67

χμμμ θα πρέπει να ξεσκονίσω τα κιτάπια μου να δω πώς μπορώ να μεταφέρω όχι μόνο τα btc στο νέο πορτοφόλι αλλά και 2 συγκεκριμένες διευθύνσεις τις οποίες έχω για πληρωμές και δεν μπορώ να αλλάξω (signature campaign)

Καμιά ιδέα για κανένα απλό πορτοφόλι στη λογική του multibit? Να πάω στο electrum ή είναι μία από τα ίδια?

Καλό είναι το Electrum, είναι απ'τα λίγα (το μόνο; ) εναπομείναντα old-school SPV wallets που συντηρείται καλά. Το Copay επίσης κάνει πανεύκολη την χρήση multisig (αλλά πρέπει να εμπιστευτείς την Bitpay για το verification). Ακόμα ψάχνω για εναλλακτικό καλό SPV wallet στο στυλ του Multibit.

Και φυσικά και το Core το οποίο είναι πλέον HD.

agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
March 07, 2017, 10:13:58 PM
 #68

χμμμ θα πρέπει να ξεσκονίσω τα κιτάπια μου να δω πώς μπορώ να μεταφέρω όχι μόνο τα btc στο νέο πορτοφόλι αλλά και 2 συγκεκριμένες διευθύνσεις τις οποίες έχω για πληρωμές και δεν μπορώ να αλλάξω (signature campaign)

Καμιά ιδέα για κανένα απλό πορτοφόλι στη λογική του multibit? Να πάω στο electrum ή είναι μία από τα ίδια?

Καλό είναι το Electrum, είναι απ'τα λίγα (το μόνο; ) εναπομείναντα old-school SPV wallets που συντηρείται καλά. Το Copay επίσης κάνει πανεύκολη την χρήση multisig (αλλά πρέπει να εμπιστευτείς την Bitpay για το verification). Ακόμα ψάχνω για εναλλακτικό καλό SPV wallet στο στυλ του Multibit.

Και φυσικά και το Core το οποίο είναι πλέον HD.

To electrum πραγματικά αξίζει σεβασμό, παίζει και σε linux, παίζει με ledger nano και nano s, κάνει export τα "κανονικά" private keys ανά διεύθυνση αν θέλει κάποιος, παίζει με cold storage & multisig wallets:
http://docs.electrum.org/en/latest/coldstorage.html
http://docs.electrum.org/en/latest/multisig.html

Αν και το ιδανικό μάλλον θέλει λίγο κόπο ακόμα, ένα σερβεράκι με core και electrum server (to do  Roll Eyes )
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 07, 2017, 10:44:35 PM
 #69

και εγώ προτείνω electrum. Στο laptop που έχω δοκίμασα αρκετά πορτοφόλια και κατέληξα στο electrum. Πάντως άλλο ένα που μου αρέσει  πολύ και το χρησιμοποιώ και αυτό είναι το greenaddress της blockstream. Αν και λίγο περίπλοκο με το πλήθος των feauture που έχει είναι απλά απίστευτο. Μέχρι και lockintime η ακόμα και 2FA η και αύξησης των fee σε συναλλαγή που μπορεί να σου έχει κολλήσει έχει για επιλογή.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
March 08, 2017, 12:39:40 AM
 #70

Ωραία! Περιμένω να γίνει confirmed η συναλλαγή (κάποια στιγμή θα γίνει πού θα πάει? ) και αμέσως μετά θα κάνω την τράμπα σε electrum. Το κατέβασα και το περιεργάστηκα λίγο, μια χαρά μου φαίνεται και απλό στη χρήση του θα έλεγα.
Φαντάζομαι θα είναι εύκολο να περάσω τα αρχεία του multibit στο electrum... Αν κολλήσω πουθενά θα ρωτήσω.

Κοίταξα και το greenaddress της blockstream, δεν το δοκίμασα όμως να δω τι και πώς... Ίσως αργότερα.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
k0stas
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 526
Merit: 502


View Profile
March 08, 2017, 07:45:36 AM
 #71

Όσοι δεν έχετε χώρο στον σκληρό για το core το electrum είναι μια καλή λύση.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 10, 2017, 02:11:03 PM
 #72

άλλη μια διεύθυνση που βρέθηκε ότι εδώ και δύο μήνες στέλνει 700btc κάθε 2 δευτερόλεπτα!

http://www.newsbtc.com/2017/03/10/moving-750-btc-worth-coins-bitcoin-network-every-5-seconds/

φυσικά με το που αποκαλύφθηκε σήμερα το σταμάτησε.
Το παράξενο είναι ότι πλέον μιλάμε για οργανωμένο σχέδιο να φορτώσουν το δίκτυο. Το ποιοί και το γιατί κανείς δεν μπορεί να το γνωρίζει. Πάντως είναι μια καλή απόδειξη για ποιο λόγο υπάρχει το όριο των block.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
March 10, 2017, 02:37:49 PM
 #73

 απειρο μεγεθος blocks σημαινει
 ελαχιστο εως καθολου fee = παρα πολυ φτηνο σπαμαρισμα = τεραστια αυξηση του Blockchain = ελαχιστα full nodes = καταστροφη!
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 10, 2017, 02:41:20 PM
 #74

απειρο μεγεθος blocks σημαινει
 ελαχιστο εως καθολου fee = παρα πολυ φτηνο σπαμαρισμα = τεραστια αυξηση του Blockchain = ελαχιστα full nodes = καταστροφη!

όχι τόσο καταστροφή οσο αποκάλυψη των πραγματικών κινήτρων όσων προμοτάρουν κάτι τέτοιο. Τα node να περάσουν σε μεγάλα data center όπου ο κεντρικός έλεγχος τους θα τους δώσει όχι μόνο τον απόλυτο έλεγχο στους κανόνες λειτουργίας του δικτύου αλλά και στην αποκάλυψη της ταυτότητας και ip των bitcoin συναλλαγών ακόμα και στην δυνατότητα του μπλοκαρίσματος σε όποιος συναλλαγές ενοχλούν η δεν αρέσουν.
Για να καταλάβουν μερικοί τι ρόλο βαράνε κάποιοι Bitcoin Jesus η Judas.
Το καλό όμως με το bitcoin είναι ότι είναι τόσο τέλεια ισορροπημένο που μπορεί να αντέξει να λειτουργήσει και να επιβιώσει ακόμα και κάτω από αυτές τις συνθήκες επίθεσης.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
k0stas
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 526
Merit: 502


View Profile
March 10, 2017, 03:16:32 PM
Last edit: March 10, 2017, 04:17:51 PM by k0stas
 #75

απειρο μεγεθος blocks σημαινει
 ελαχιστο εως καθολου fee = παρα πολυ φτηνο σπαμαρισμα = τεραστια αυξηση του Blockchain = ελαχιστα full nodes = καταστροφη!

Δεν βλέπω κάτι κακό στο χαμηλό fee αρκεί να βρεθεί άλλος αποτρεπτικός τρόπος για το σπαμάρισμα.
rpmzpower
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 20
Merit: 0


View Profile
March 11, 2017, 12:17:09 PM
 #76

Εlectrum δαγκωτό και εγώ. Πριν κανα χρόνο την πάτησα με τα fee του blockchain, οπότε μονόδρομος το electrum.

Η τελευταία έκδοση του electrum (2.8.0) σου δίνει και επιλογή boost πριν γίνει confirm το transaction, επιλέγεις το Child Pay for parents και ανεβάζεις  το btc fee για να προχωρήσει πιο γρήγορα.
dj_andreasgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 152
Merit: 100


View Profile
March 11, 2017, 03:50:38 PM
 #77

απειρο μεγεθος blocks σημαινει
 ελαχιστο εως καθολου fee = παρα πολυ φτηνο σπαμαρισμα = τεραστια αυξηση του Blockchain = ελαχιστα full nodes = καταστροφη!

όχι τόσο καταστροφή οσο αποκάλυψη των πραγματικών κινήτρων όσων προμοτάρουν κάτι τέτοιο. Τα node να περάσουν σε μεγάλα data center όπου ο κεντρικός έλεγχος τους θα τους δώσει όχι μόνο τον απόλυτο έλεγχο στους κανόνες λειτουργίας του δικτύου αλλά και στην αποκάλυψη της ταυτότητας και ip των bitcoin συναλλαγών ακόμα και στην δυνατότητα του μπλοκαρίσματος σε όποιος συναλλαγές ενοχλούν η δεν αρέσουν.
Για να καταλάβουν μερικοί τι ρόλο βαράνε κάποιοι Bitcoin Jesus η Judas.
Το καλό όμως με το bitcoin είναι ότι είναι τόσο τέλεια ισορροπημένο που μπορεί να αντέξει να λειτουργήσει και να επιβιώσει ακόμα και κάτω από αυτές τις συνθήκες επίθεσης.

πολύ ωραία εξήγηση check2fire, εύγε! κάτι τέτοιο θα το ήθελε συνήθως μια κυβέρνηση (οιαδήποτε), ένα όργανο της ΝΤΠ ή ο "μεγάλος αδελφός" τελοσπάντων ή το κατεστημένο τραπεζοκεντρικό σύστημα, που έτσι θα "έπνιγε" οποιοαδήποτε εναλλακτική πάει να σηκώσει κεφάλι. Και επειδή ίσως αυτά ακούγονται ολίγον συνομωσιολογικά παρακαλώ συνδυάστε τα με τον ακυρηχτο πόλεμο στα μετρητά που συμβάινει με διάφορες μορφές (και εδώ στην Ελλάδα) σε διαφορετικά μέρη του πλανήτη. Κεντρικός έλεγχος έιναι η λέξη κλειδί (που είναι ευθέως αντίθετο στην εννοια του αποκεντρωμένου) και "απόλυτη διαφάνεια" (=ηλεκτρονικό φακέλωμα κάθε συναλλαγής)


chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 11, 2017, 11:02:20 PM
 #78

απειρο μεγεθος blocks σημαινει
 ελαχιστο εως καθολου fee = παρα πολυ φτηνο σπαμαρισμα = τεραστια αυξηση του Blockchain = ελαχιστα full nodes = καταστροφη!

όχι τόσο καταστροφή οσο αποκάλυψη των πραγματικών κινήτρων όσων προμοτάρουν κάτι τέτοιο. Τα node να περάσουν σε μεγάλα data center όπου ο κεντρικός έλεγχος τους θα τους δώσει όχι μόνο τον απόλυτο έλεγχο στους κανόνες λειτουργίας του δικτύου αλλά και στην αποκάλυψη της ταυτότητας και ip των bitcoin συναλλαγών ακόμα και στην δυνατότητα του μπλοκαρίσματος σε όποιος συναλλαγές ενοχλούν η δεν αρέσουν.
Για να καταλάβουν μερικοί τι ρόλο βαράνε κάποιοι Bitcoin Jesus η Judas.
Το καλό όμως με το bitcoin είναι ότι είναι τόσο τέλεια ισορροπημένο που μπορεί να αντέξει να λειτουργήσει και να επιβιώσει ακόμα και κάτω από αυτές τις συνθήκες επίθεσης.

πολύ ωραία εξήγηση check2fire, εύγε! κάτι τέτοιο θα το ήθελε συνήθως μια κυβέρνηση (οιαδήποτε), ένα όργανο της ΝΤΠ ή ο "μεγάλος αδελφός" τελοσπάντων ή το κατεστημένο τραπεζοκεντρικό σύστημα, που έτσι θα "έπνιγε" οποιοαδήποτε εναλλακτική πάει να σηκώσει κεφάλι. Και επειδή ίσως αυτά ακούγονται ολίγον συνομωσιολογικά παρακαλώ συνδυάστε τα με τον ακυρηχτο πόλεμο στα μετρητά που συμβάινει με διάφορες μορφές (και εδώ στην Ελλάδα) σε διαφορετικά μέρη του πλανήτη. Κεντρικός έλεγχος έιναι η λέξη κλειδί (που είναι ευθέως αντίθετο στην εννοια του αποκεντρωμένου) και "απόλυτη διαφάνεια" (=ηλεκτρονικό φακέλωμα κάθε συναλλαγής)


[/quote

το καλό με το bitcoin είναι ότι κάτι τέτοιοι δεν μπορεί να περάσει αυτή την δεδομένη στιγμή γιατί σχεδόν όλοι που ασχολούνται μαζί του έχουν κάποια τεχνική κατάρτηση είτε λόγο δουλειάς είτε λόγο ότι έχουν στραβωθεί μπροστά από έναν υπολογιστή για δεκαετίες.
Τώρα δεν γνωρίζω σε μια δεκαετία και όταν και αν γίνει ποιο mainstream. εκεί θα υπάρχει πρόβλημα σίγουρα και κάθε παπάτζα που δεν θα έχει καμία τεχνική βάση αλλά μόνο σκοτεινά κίνητρα θα μπορεί να περάσει στην τότε κοινότητα πολύ ποιο εύκολα η στο λεγόμενο οικοσύστημα του bitcoin.
Εύχομαι μονο μέχρι τότε να έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα στο bitcoin όπως να έχει εφαρμοστεί η κρυπτογράφηση επικοινωνίας μεταξύ των node ώστε να αποφύγουμε μια για πάντα το sybil attack, να έχει εφαρμοστεί το lighting network ώστε να αποφύγουμε μια για πάντα τις off chain συναλλαγές από κεντρικούς server αλλά και τόσες άλλες ιδέες που αν εφαρμοστούν προστατεύουν απόλυτα την ανωνυμία των user του Bitcoin.
Να είστε σίγουροι ότι το τωρινό devoper team του Bitcoin δουλεύει προς αυτή και μόνο την κατεύθυνση και γιαυτό πρέπει να τους στηρίξουμε όλοι μας.
Κάποιοι άλλοι έχουν ποιο σκοτεινά σχέδια.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
March 11, 2017, 11:16:06 PM
 #79

άλλη μια διεύθυνση που βρέθηκε ότι εδώ και δύο μήνες στέλνει 700btc κάθε 2 δευτερόλεπτα!

http://www.newsbtc.com/2017/03/10/moving-750-btc-worth-coins-bitcoin-network-every-5-seconds/

φυσικά με το που αποκαλύφθηκε σήμερα το σταμάτησε.
Το παράξενο είναι ότι πλέον μιλάμε για οργανωμένο σχέδιο να φορτώσουν το δίκτυο. Το ποιοί και το γιατί κανείς δεν μπορεί να το γνωρίζει. Πάντως είναι μια καλή απόδειξη για ποιο λόγο υπάρχει το όριο των block.
Απο ποιους οργανωμένο ?

locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
March 12, 2017, 12:18:14 AM
 #80

Εlectrum δαγκωτό και εγώ. Πριν κανα χρόνο την πάτησα με τα fee του blockchain, οπότε μονόδρομος το electrum.

Η τελευταία έκδοση του electrum (2.8.0) σου δίνει και επιλογή boost πριν γίνει confirm το transaction, επιλέγεις το Child Pay for parents και ανεβάζεις  το btc fee για να προχωρήσει πιο γρήγορα.

Είχα παλαιότερη έκδοση, εγκατέστησα τη νέα. Όντως αυτή η επιλογή είναι σωτήρια αυτή την περίοδο! Όλα κομπλέ, πανεύκολο στη χρήση του και γρήγορο (είναι ή μου φαίνεται(?)...

Φόρτωσα και τα private από το multibit, όλα μια χαρά!
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!