Bitcoin Forum
May 03, 2024, 09:35:28 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 [All]
  Print  
Author Topic: [INFO] Bitcoin Hardware Wallet  (Read 18221 times)
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 05, 2015, 12:06:13 AM
Merited by mitzie (6)
 #1

Ανοίγω αυτό το νήμα να παρουσιάζω τα διάφορα hardware wallet που υπάρχουν στην αγορά και είναι νομίζω η ποιο ασφαλή αποθήκευση Bitcoin. Υπάρχει πλήθος προτάσεων και το καθένα με πολύ καλά χαρακτηριστικά και χρηστικότητα. Το νήμα θα ενημερωθεί σταδιακά με ότι κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στην αγορά και θεωρείτε αξιόπιστο.

Piper Wallet

φοβερή συσκευή που δημιουργεί paper wallet με διευθύνσεις που τις βάζεις. Είναι σαν ένας μικρός printer που δημιουργεί χαρτάκια paper wallet.

http://cryptographi.com/products/piper




http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
1714772128
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714772128

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714772128
Reply with quote  #2

1714772128
Report to moderator
1714772128
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714772128

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714772128
Reply with quote  #2

1714772128
Report to moderator
You get merit points when someone likes your post enough to give you some. And for every 2 merit points you receive, you can send 1 merit point to someone else!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714772128
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714772128

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714772128
Reply with quote  #2

1714772128
Report to moderator
1714772128
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714772128

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714772128
Reply with quote  #2

1714772128
Report to moderator
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 05, 2015, 12:46:07 AM
 #2

Trezor

το ποιο δημοφιλές hardware wallet αυτή την στιγμή με open source κώδικα που αρκετά ιδίως κινέζικα wallet απομιμήσεις χρησιμοποιούν.

http://www.bitcointrezor.com/


http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 05, 2015, 12:48:43 AM
 #3

Ledger Wallet

Και εδώ με open source κώδικα και με πάρα πολύ καλές λύσεις για αποθύκευση των Bitcoin μας συν τις πολύ καλή ασφάλεια. Εχει προτάσεις από το φτηνό απλό usb wallet μέχρι και κάρτες που επικοινωνούν με τα κινητά μας.

https://www.ledgerwallet.com/


http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 11, 2015, 12:46:50 AM
 #4

Case

Είναι έτοιμη να κυκλοφορήσει τα δικά της πορτοφόλια στις 21 Σεπτεμβρίου. Τα wallet της είναι τελείως αυτόνομες συσκευές που δεν χρειάζονται κάποιον υπολογιστή να συνδεθούν ενώ από τι διάβασα στο faq τους αυτά τα πορτοφόλια μπορούν να συνδεθούν ακόμα και σε τηλεφωνικά δικτυα.

https://choosecase.com/index.html


http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
September 11, 2015, 01:15:14 PM
 #5

Case

Είναι έτοιμη να κυκλοφορήσει τα δικά της πορτοφόλια στις 21 Σεπτεμβρίου. Τα wallet της είναι τελείως αυτόνομες συσκευές που δεν χρειάζονται κάποιον υπολογιστή να συνδεθούν ενώ από τι διάβασα στο faq τους αυτά τα πορτοφόλια μπορούν να συνδεθούν ακόμα και σε τηλεφωνικά δικτυα.

https://choosecase.com/index.html



Είμαι από τους πρώτους που θα παραλάβει.Το είχα προπαραγγείλει από την αρχή.Θα σας πω εντυπώσεις μόλις παραλάβω.Θα ανεβάσω και unboxing video στο http://gr.newsbtc.com
antanst
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 260


View Profile
September 11, 2015, 02:56:25 PM
Merited by mitzie (10)
 #6

Έχοντας ένα trezorάκι, θα πω δυο λόγια για την εμπειρία μου με δαύτο.

Η ποιότητα κατασκευής είναι μέτρια. Είναι σαν ένα πλαστικό μπρελοκάκι, με μια οθονίτσα στη μέση. Αν κυκλοφορούσε το μεταλλικό ακόμα θα το είχα πάρει χωρίς συζήτηση.

Σε σχέση με το ledger είναι πολύ πιο σοβαρή πρόταση, καθώς το Ledger έχει κενά ασφαλείας τα οποία δεν καλύπτονται χωρίς οθόνη στο πορτοφολάκι, ό,τι και αν ισχυρίζονται οι κατασκευαστές του. Για διαχείριση του πορτοφολιού χρησιμοποιείς το site του Trezor, αλλά και συμβατά πορτοφόλια όπως το Electrum 2.0 και το Multibit HD. To τελευταίο το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Μετά από μερικούς μήνες, άρχισε να κάνει κάτι περίεργα (κόλλαγε σε τυχαία διαστήματα κλπ). Επικοινώνησα με την εταιρεία, το έστειλα πίσω και μόλις διαπιστώσανε ότι είχε πάθει βλάβη μου στείλαν άμεσα νέο. Πολύ καλή υποστήριξη.

Γενικότερα, το θεωρώ την πιο σοβαρή και ασφαλή δυνατότητα που έχει κάποιος σήμερα να αποθηκεύσει τα Bitcoins του. Αν έχετε σεβαστό αριθμό από Bitcoins, τα αξίζει τα λεφτά του. Αν μιλάμε για μικροποσά, καλύτερα να περιμένετε να πέσει η τιμή του, η οποία τώρα είναι $99.

Όποιος έχει ερωτήσεις ευχαρίστως να τις απαντήσω.

locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
September 11, 2015, 05:48:17 PM
 #7

Έχοντας ένα trezorάκι, θα πω δυο λόγια για την εμπειρία μου με δαύτο.

Η ποιότητα κατασκευής είναι μέτρια. Είναι σαν ένα πλαστικό μπρελοκάκι, με μια οθονίτσα στη μέση. Αν κυκλοφορούσε το μεταλλικό ακόμα θα το είχα πάρει χωρίς συζήτηση.

Σε σχέση με το ledger είναι πολύ πιο σοβαρή πρόταση, καθώς το Ledger έχει κενά ασφαλείας τα οποία δεν καλύπτονται χωρίς οθόνη στο πορτοφολάκι, ό,τι και αν ισχυρίζονται οι κατασκευαστές του. Για διαχείριση του πορτοφολιού χρησιμοποιείς το site του Trezor, αλλά και συμβατά πορτοφόλια όπως το Electrum 2.0 και το Multibit HD. To τελευταίο το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Μετά από μερικούς μήνες, άρχισε να κάνει κάτι περίεργα (κόλλαγε σε τυχαία διαστήματα κλπ). Επικοινώνησα με την εταιρεία, το έστειλα πίσω και μόλις διαπιστώσανε ότι είχε πάθει βλάβη μου στείλαν άμεσα νέο. Πολύ καλή υποστήριξη.

Γενικότερα, το θεωρώ την πιο σοβαρή και ασφαλή δυνατότητα που έχει κάποιος σήμερα να αποθηκεύσει τα Bitcoins του. Αν έχετε σεβαστό αριθμό από Bitcoins, τα αξίζει τα λεφτά του. Αν μιλάμε για μικροποσά, καλύτερα να περιμένετε να πέσει η τιμή του, η οποία τώρα είναι $99.

Όποιος έχει ερωτήσεις ευχαρίστως να τις απαντήσω.

Πολύ σημαντική η πληροφορία περί τεχνικής υποστήριξης.
Επίσης πολύ θετικό το γεγονός ότι στο αντικατέστησαν δωρεάν.
Πόσες μέρες πήρε η όλη διαδικασία?

BTW thanks για τις πληροφορίες
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 11, 2015, 10:46:41 PM
 #8

εγώ έχω το ledger και το είχα πάρει μέσω του openbazaar έτσι για να δω πως γίνονται οι αγορές εκεί. Το ledger που έχω είναι η ποιο απλή έκδοση και είμαι φοβερά ευχαριστημένος με αυτό το πορτοφολάκι. Και πολύ καλή διαχείριση γίνετε και πολύ καλή ασφάλεια παρέχει και θεωρώ απίθανο κάποιος να σου κλέψει τα bitcoin από εκέι εκτός μπορεί αν έχεις φάει κανά virus στο pc γιατί η όλη διαχέιριση γίνετε μέσω pc.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
September 11, 2015, 11:23:48 PM
 #9

Είμαι κι εγώ κάτοχος του Ledger Wallet και δεν υπάρχει καμία περίπτωση κάποιος χάκερ να μπορέσει να κλέψει από εκεί μέσα Bitcoin για τους παρακάτω λόγους:
1. Θα πρέπει να κάνει την επίθεση τη στιγμή που το stickaki είναι στη usb θύρα και έχει γίνει login με τον 4ψήφιο κωδικό.
2. Ακόμα κι αν καταφέρει το παραπάνω θα πρέπει να έχει στην κατοχή του την security card που υπάρχει στη συσκευασία,η οποία αποτελείται από αριθμούς και γράμματα τα οποία σου ζητάει κάθε φορά που θες να εκτελέσεις μία συναλλαγή και φυσικά σε διαφορετικούς συνδυασμούς κάθε φορά.
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
September 12, 2015, 08:00:06 AM
 #10

δηλαδη ειναι σα να εχεις ενα cold wallet το οποιο μπορεις να χρεισιμοποιεις σαν hot αλλα παραμενει παντα cold?
ελπιζω να καταλαβατε τι εγραψα, εγω οχι  Cheesy
ομως γιατι να μην μπορω να εχω κατι τετοιο στο κινητο μου ωστε να μη θελω αλλη μια συσκευη να κουβαλαω μαζι?


https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
September 12, 2015, 08:28:39 AM
Last edit: December 02, 2015, 12:09:12 PM by BitcoinExpert
 #11

Και για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια παίρνεις κι αυτό σε συνδυασμό με το Ledger Wallet



Είναι κι αυτό της εταιρείας Ledger.Είναι ένα bootable usb stick με ειδικό offline λειτουργικό φτιαγμένο από την Ledger,το οποίο μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάποιος όταν βρίσκεται σε υπολογιστές αγνώστων και τρίτων για να είναι σίγουρος ότι αν έχουν κάποιο keylogger, malware ή virus,δεν κινδυνεύει να γίνει καμιά στραβή με τα Bitcoin του.
pythagoras1885
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 0


View Profile
September 12, 2015, 12:07:38 PM
 #12

Και για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια παίρνεις κι αυτό σε συνδυασμό με το Ledger Wallet

http://i61.tinypic.com/idaonq.png

Είναι κι αυτό της εταιρείας Ledger.Είναι ένα bootable usb stick με ειδικό offline λειτουργικό φτιαγμένο από την Ledger,το οποίο μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάποιος όταν βρίσκεται σε υπολογιστές αγνώστων και τρίτων για να είναι σίγουρος ότι αν έχουν κάποιο κάποιο keylogger, malware ή virus,δεν κινδυνεύει να γίνει καμιά στραβή με τα Bitcoin του.

Αυτό το  bootable usb stick https://www.ledgerwallet.com/products/7-ledger-starter είναι μόνο για το initialize του wallet, όχι για την κανονική χρήση.
Quote
Ledger Starter features an isolated offline operating system that plugs into the USB port of your PC or Mac (desktop only) and allows you to initialize your Ledger device (Nano and HW.1) even on a compromised computer.
Το Ledger το έχω και εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αν και το Case μου φαίνεται ως η καλύτερη περίπτωση (το είιδατε τι έκανα εδω ε;  Wink )
antanst
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 260


View Profile
September 12, 2015, 08:08:13 PM
Last edit: September 12, 2015, 08:21:48 PM by antanst
 #13

Πολύ σημαντική η πληροφορία περί τεχνικής υποστήριξης.
Επίσης πολύ θετικό το γεγονός ότι στο αντικατέστησαν δωρεάν.
Πόσες μέρες πήρε η όλη διαδικασία?

Καμιά 20αριά μέρες πάνω κάτω, απ'την στιγμή που επικοινώνησα μαζί τους, τα πάρε δώσε με το ταχυδρομείο, έως ότου πήρα το καινούργιο στο χέρι μου.

Είμαι κι εγώ κάτοχος του Ledger Wallet και δεν υπάρχει καμία περίπτωση κάποιος χάκερ να μπορέσει να κλέψει από εκεί μέσα Bitcoin για τους παρακάτω λόγους:
1. Θα πρέπει να κάνει την επίθεση τη στιγμή που το stickaki είναι στη usb θύρα και έχει γίνει login με τον 4ψήφιο κωδικό.
2. Ακόμα κι αν καταφέρει το παραπάνω θα πρέπει να έχει στην κατοχή του την security card που υπάρχει στη συσκευασία,η οποία αποτελείται από αριθμούς και γράμματα τα οποία σου ζητάει κάθε φορά που θες να εκτελέσεις μία συναλλαγή και φυσικά σε διαφορετικούς συνδυασμούς κάθε φορά.

Ας πούμε ότι έχεις ένα κακόβουλο προγραμματάκι, ιό ή κάτι άλλο, που αλλάζει τις Bitcoin addresses πριν αυτές φτάσουν στο Ledger. Δηλαδή εσύ απ'το wallet σου βλέπεις ότι στέλνεις στην A διεύθυνση, αλλά στο ledger φτάνει η B γιατί το προγραμματάκι την αλλάζει στο background ακριβώς πριν την στείλει στο Ledger. Πως σε προστατεύει το Ledger απ'αυτό;

BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
September 12, 2015, 09:03:59 PM
 #14

Πολύ σημαντική η πληροφορία περί τεχνικής υποστήριξης.
Επίσης πολύ θετικό το γεγονός ότι στο αντικατέστησαν δωρεάν.
Πόσες μέρες πήρε η όλη διαδικασία?

Καμιά 20αριά μέρες πάνω κάτω, απ'την στιγμή που επικοινώνησα μαζί τους, τα πάρε δώσε με το ταχυδρομείο, έως ότου πήρα το καινούργιο στο χέρι μου.

Είμαι κι εγώ κάτοχος του Ledger Wallet και δεν υπάρχει καμία περίπτωση κάποιος χάκερ να μπορέσει να κλέψει από εκεί μέσα Bitcoin για τους παρακάτω λόγους:
1. Θα πρέπει να κάνει την επίθεση τη στιγμή που το stickaki είναι στη usb θύρα και έχει γίνει login με τον 4ψήφιο κωδικό.
2. Ακόμα κι αν καταφέρει το παραπάνω θα πρέπει να έχει στην κατοχή του την security card που υπάρχει στη συσκευασία,η οποία αποτελείται από αριθμούς και γράμματα τα οποία σου ζητάει κάθε φορά που θες να εκτελέσεις μία συναλλαγή και φυσικά σε διαφορετικούς συνδυασμούς κάθε φορά.

Ας πούμε ότι έχεις ένα κακόβουλο προγραμματάκι, ιό ή κάτι άλλο, που αλλάζει τις Bitcoin addresses πριν αυτές φτάσουν στο Ledger. Δηλαδή εσύ απ'το wallet σου βλέπεις ότι στέλνεις στην A διεύθυνση, αλλά στο ledger φτάνει η B γιατί το προγραμματάκι την αλλάζει στο background ακριβώς πριν την στείλει στο Ledger. Πως σε προστατεύει το Ledger απ'αυτό;

Όχι δεν εννοούσα αυτό.Ας πάρουμε το πιο τρελό σενάριο πως αφήνεις το Ledger συνδεδεμένο στην USB θύρα του υπολογιστή σου και έχεις κάνει login στο πορτοφόλι.Αν κάποιος χάκερ καταφέρει να πάρει απομακρυσμένη πρόσβαση στον υπολογιστή σου και βρει ανοιχτό το πορτοφόλι και επιχειρήσει να στείλει τα Bitcoin σε δικιά του διεύθυνση,δεν θα μπορέσει να το κάνει γιατί θα του ζητήσει έναν συγκεκριμένο κωδικό επιβεβαίωσης πριν ολοκληρωθεί η συναλλαγή,ο οποίος είναι διαφορετικός κάθε φορά και δημιουργείται από τους αριθμούς και τα γράμματα που έχει πάνω η security card.
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 12, 2015, 10:24:49 PM
 #15

Πολύ σημαντική η πληροφορία περί τεχνικής υποστήριξης.
Επίσης πολύ θετικό το γεγονός ότι στο αντικατέστησαν δωρεάν.
Πόσες μέρες πήρε η όλη διαδικασία?

Καμιά 20αριά μέρες πάνω κάτω, απ'την στιγμή που επικοινώνησα μαζί τους, τα πάρε δώσε με το ταχυδρομείο, έως ότου πήρα το καινούργιο στο χέρι μου.

Είμαι κι εγώ κάτοχος του Ledger Wallet και δεν υπάρχει καμία περίπτωση κάποιος χάκερ να μπορέσει να κλέψει από εκεί μέσα Bitcoin για τους παρακάτω λόγους:
1. Θα πρέπει να κάνει την επίθεση τη στιγμή που το stickaki είναι στη usb θύρα και έχει γίνει login με τον 4ψήφιο κωδικό.
2. Ακόμα κι αν καταφέρει το παραπάνω θα πρέπει να έχει στην κατοχή του την security card που υπάρχει στη συσκευασία,η οποία αποτελείται από αριθμούς και γράμματα τα οποία σου ζητάει κάθε φορά που θες να εκτελέσεις μία συναλλαγή και φυσικά σε διαφορετικούς συνδυασμούς κάθε φορά.

Ας πούμε ότι έχεις ένα κακόβουλο προγραμματάκι, ιό ή κάτι άλλο, που αλλάζει τις Bitcoin addresses πριν αυτές φτάσουν στο Ledger. Δηλαδή εσύ απ'το wallet σου βλέπεις ότι στέλνεις στην A διεύθυνση, αλλά στο ledger φτάνει η B γιατί το προγραμματάκι την αλλάζει στο background ακριβώς πριν την στείλει στο Ledger. Πως σε προστατεύει το Ledger απ'αυτό;

πάντως αυτό που αναφέρεις υπάρχει σαν ιός στα windows όχι για το ledger αλλά γενικά αν ανιχνεύσει στο clibioard του λειτουργικού κάποια bitcoin διεύθυνση απλά την αλλάζει με αυτή του δημιουργού του malware ώστε στο paste να στείλεις τα bitcoin εκεί.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 12, 2015, 10:29:57 PM
 #16

KeepKey

Νομίζω είναι το ποιο όμορφο hardware wallet που έχει σχεδιαστεί μέχρι τώρα. Δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα αλλά θα είναι το επόμενο μου hardware wallet που θα αγοράσω γιατί μου αρέσει ο σχεδιασμός του. Είναι και open soure το λειτουργικό του

http://www.keepkey.com/



υπάρχει και video παρουσίασης του εδώ

https://vimeo.com/133811189


http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
September 13, 2015, 06:33:31 AM
 #17

KeepKey

Νομίζω είναι το ποιο όμορφο hardware wallet που έχει σχεδιαστεί μέχρι τώρα. Δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα αλλά θα είναι το επόμενο μου hardware wallet που θα αγοράσω γιατί μου αρέσει ο σχεδιασμός του. .....

σου χακαρε γυναικα το λογαριασμο? Grin

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
antanst
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 260


View Profile
September 13, 2015, 06:36:47 AM
 #18

Όχι δεν εννοούσα αυτό.Ας πάρουμε το πιο τρελό σενάριο πως αφήνεις το Ledger συνδεδεμένο στην USB θύρα του υπολογιστή σου και έχεις κάνει login στο πορτοφόλι.Αν κάποιος χάκερ καταφέρει να πάρει απομακρυσμένη πρόσβαση στον υπολογιστή σου και βρει ανοιχτό το πορτοφόλι και επιχειρήσει να στείλει τα Bitcoin σε δικιά του διεύθυνση,δεν θα μπορέσει να το κάνει γιατί θα του ζητήσει έναν συγκεκριμένο κωδικό επιβεβαίωσης πριν ολοκληρωθεί η συναλλαγή,ο οποίος είναι διαφορετικός κάθε φορά και δημιουργείται από τους αριθμούς και τα γράμματα που έχει πάνω η security card.

Αυτό που εννοώ είναι το εξής απλό: Το ledger υποθέτει ότι ο Η/Υ στον οποίο είναι συνδεδεμένο είναι «καθαρός», αλλιώς κάποιος μπορεί να κλέψει Bitcoins όπως για παράδειγμα κάπως με τον τρόπο που ανέφερα. Δεν σώζει την κατάσταση το 2FA της security card σ'αυτήν την περίπτωση.

Αντιθέτως, το Trezor είναι σχεδιασμένο να δουλεύει ακόμα και σε «βρώμικα» PC's, καθώς η οθόνη που έχει αντιμετωπίζει και την προαναφερθείσα περίπτωση (λέει που θα τα στείλει στα Bitcoins ξεχωριστά απ'τον Η/Υ, συνεπώς ο χρήστης μπορεί να δει ότι κάτι πάει στραβά αν είναι διαφορετική η διεύθυνση απ'αυτήν που ήθελε). Γι'αυτό υποστηρίζω ότι το Trezor είναι η μόνη προσεγμένη λύση έως τώρα όσον αφορά την ασφάλεια.

pythagoras1885
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 0


View Profile
September 13, 2015, 08:22:56 AM
 #19

Όχι δεν εννοούσα αυτό.Ας πάρουμε το πιο τρελό σενάριο πως αφήνεις το Ledger συνδεδεμένο στην USB θύρα του υπολογιστή σου και έχεις κάνει login στο πορτοφόλι.Αν κάποιος χάκερ καταφέρει να πάρει απομακρυσμένη πρόσβαση στον υπολογιστή σου και βρει ανοιχτό το πορτοφόλι και επιχειρήσει να στείλει τα Bitcoin σε δικιά του διεύθυνση,δεν θα μπορέσει να το κάνει γιατί θα του ζητήσει έναν συγκεκριμένο κωδικό επιβεβαίωσης πριν ολοκληρωθεί η συναλλαγή,ο οποίος είναι διαφορετικός κάθε φορά και δημιουργείται από τους αριθμούς και τα γράμματα που έχει πάνω η security card.

Αυτό που εννοώ είναι το εξής απλό: Το ledger υποθέτει ότι ο Η/Υ στον οποίο είναι συνδεδεμένο είναι «καθαρός», αλλιώς κάποιος μπορεί να κλέψει Bitcoins όπως για παράδειγμα κάπως με τον τρόπο που ανέφερα. Δεν σώζει την κατάσταση το 2FA της security card σ'αυτήν την περίπτωση.

Αντιθέτως, το Trezor είναι σχεδιασμένο να δουλεύει ακόμα και σε «βρώμικα» PC's, καθώς η οθόνη που έχει αντιμετωπίζει και την προαναφερθείσα περίπτωση (λέει που θα τα στείλει στα Bitcoins ξεχωριστά απ'τον Η/Υ, συνεπώς ο χρήστης μπορεί να δει ότι κάτι πάει στραβά αν είναι διαφορετική η διεύθυνση απ'αυτήν που ήθελε). Γι'αυτό υποστηρίζω ότι το Trezor είναι η μόνη προσεγμένη λύση έως τώρα όσον αφορά την ασφάλεια.

Και το Ledger είναι σχεδιασμένο για να δουλεύει σε πιθανώς "μολυσμένους" Η/Υ (διαφορετικά δεν θα είχε και κανένα νόημα η ύπαρξή του), αυτού του είδους η επίθεση δε είναι εφικτή γιατί αφού πληκτρολογήσεις ή αντιγράψεις την διεύθυνση στην εμφανίζει ξανά την ώρα που θα πληκτρολογήσεις τους χαρακτήρες από την security card και μπορείς με σιγουριά να ελέγξεις που και πόσα θα στείλεις. Με το ίδιο σκεπτικό ένα κατάλληλο malware μπορεί να αλλάξει την διεύθυνση καθώς αυτή την στέλνεις στο Trezor. Υποθετικά μιλώντας, στην περίπτωση αυτή θα πατήσεις εύκολα και αβίαστα το οκ, ενώ με το Ledger βλέπεις την διεύθυνση και οι χαρακτήρες που θα σου ζητήσει από την security card προκύπτουν από την διεύθυνση παραλήπτη.
antanst
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 260


View Profile
September 13, 2015, 08:38:02 AM
Last edit: September 13, 2015, 09:01:08 AM by antanst
 #20

Και το Ledger είναι σχεδιασμένο για να δουλεύει σε πιθανώς "μολυσμένους" Η/Υ (διαφορετικά δεν θα είχε και κανένα νόημα η ύπαρξή του), αυτού του είδους η επίθεση δε είναι εφικτή γιατί αφού πληκτρολογήσεις ή αντιγράψεις την διεύθυνση στην εμφανίζει ξανά την ώρα που θα πληκτρολογήσεις τους χαρακτήρες από την security card και μπορείς με σιγουριά να ελέγξεις που και πόσα θα στείλεις. Με το ίδιο σκεπτικό ένα κατάλληλο malware μπορεί να αλλάξει την διεύθυνση καθώς αυτή την στέλνεις στο Trezor. Υποθετικά μιλώντας, στην περίπτωση αυτή θα πατήσεις εύκολα και αβίαστα το οκ, ενώ με το Ledger βλέπεις την διεύθυνση και οι χαρακτήρες που θα σου ζητήσει από την security card προκύπτουν από την διεύθυνση παραλήπτη.

Με έκανες να αναζητήσω περισσότερες πληροφορίες γι'αυτό, αλλά δυσκολεύομαι να βρω κάτι που να περιγράφει την διαδικασία εκτός από κάτι reddit threads σαν αυτό:

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/2mvomi/ledger_wallet_smartcard_based_hardware_bitcoin/

Απ'ό,τι κατάλαβα παίρνουν 4 τυχαία γράμματα της destination address και τα κάνουν verify μέσω της security card με κάποιο τρόπο, τον οποίο δεν κατάφερα να βρω αναλυτικά πουθενά.

Θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε περισσότερες πληροφορίες από πρώτο χέρι. Μπορείς να πεις περισσότερες λεπτομέρειες για το πως επιβεβαιώνεις την διεύθυνση και τα ποσά που στέλνεις, μέσω της security card;

edit: Σύμφωνα με το roadmap που έχουν στο site τους, στην επόμενη έκδοση, την οποία λένε ότι θα βγάλουν στο τέλος του έτους, θα βάλουν οθονίτσα και κουμπάκια.

edit2: Οκ, αυτός εδώ το περιγράφει κάπως: https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/2mvomi/ledger_wallet_smartcard_based_hardware_bitcoin/cm8dgkj
Υποθέτω αρκεί αυτή η μέθοδος για να προστατέψει το χρήστη από λανθασμένη διεύθυνση, στην περίπτωση που συζητάμε. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως επιβεβαιώνεται το ποσό της συναλλαγής.

pythagoras1885
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 0


View Profile
September 13, 2015, 08:48:11 AM
 #21

http://s12.postimg.org/4lmqcy86x/Ledger_send.jpg

Αυτό είναι το παράθυρο της επιβεβαίωσης, με κόκκινο βλέπεις τον χαρακτήρα την διεύθυνσης παραλήπτη που πρέπει να αντιστοιχίσεις με την security card
antanst
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 260


View Profile
September 13, 2015, 09:03:35 AM
 #22

Έκανα edit το προηγ. post με πληροφορίες που βρήκα στο internet.

chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 24, 2015, 01:17:14 AM
 #23

H keepkey έβγαλε και επίσημα το νέο της hardware πορτοφόλι

https://www.keepkey.com/

πανέμορφο αλλά και πανάκριβο Tongue

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
antanst
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 260


View Profile
September 24, 2015, 11:00:19 AM
 #24

Όντως πανέμορφο! Ογκώδες όμως, και πολύ ακριβό.

chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 27, 2015, 11:58:14 PM
 #25

το πρώτο review πάντως για το case δεν είναι και ότι ποιο θετικό ιδίως στην ποιότητα κατασκευής του

http://www.stellaw.info/blog/2015/9/26/case-wallet-teardown#oo=

από την άλλη δεν έχουμε δει κάποιο review για την λειτουργία του. Πάντως είναι το μοναδικό bitcoin wallet που έχει και φορητότητα και δαχτυλικά αποτυπώματα για κλείδωμα.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
September 28, 2015, 06:56:53 AM
 #26

εχουν να κοπουνε δαχτυλα! Grin
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
October 03, 2015, 11:34:34 PM
 #27

Πάντως για το case διάβασα και άλλο review από χρήστη και μίλαγε αρκετά θετικά γιαυτό. Μπορείς από την συσκευή εκτός από το να αποθηκεύσεις τα bitcoin σου και να αγοράσεις bitcoin κατευθείαν αν έχεις συνδέση κάποιον τραπεζικό λογαριασμό η να πουλήσεις bitcoin.
Σήμερα βρήκα και το πρώτο review της άλλης νέας hardware wallet συσκευής της keepkey που είναι και η ποιο όμορφη από όσες έχουν κυκλοφορήσει αλλά και η ποιο ακριβή

http://blockzero.org/2015/10/02/keepkey-hardware-wallet-review/#oo

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
October 05, 2015, 12:52:37 AM
 #28

Video review για το case που δείχνει μια τελείως διαφορετική εικόνα από το αρχικό review που είχαμε δει πριν μέρες και βλέπουμε μια στιβαρή κατασκευή και πολύ καλά λειτουργική

https://www.youtube.com/watch?v=NeQMgarnZIk#oo

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
October 08, 2015, 09:20:38 PM
 #29

Review του Keepkey. Φοβερό hardware wallet δεν ξέρω με ψήνει αν και ακριβό αρκετά για αγορά

https://www.youtube.com/watch?v=SBIM5QZDedI#oo

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Nonos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 50
Merit: 0


View Profile
October 09, 2015, 03:23:51 PM
 #30

Πως δουλευει ακριβως το ledger https://youtu.be/PFvHq8zEgd8
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
October 09, 2015, 11:18:23 PM
 #31

το ledger πάντως είναι φοβερό για όποιον θέλει ένα άμεσο hot-cold wallet καθώς είναι φοβερά εύχρηστο ακόμα και για καθημερινή χρήση και σου διασφαλίζει μια χαρά τα bitcoin.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 23, 2015, 01:44:26 AM
 #32

Δύο νέα review το ένα για το case wallet

https://medium.com/@lopp/case-wallet-review-91e6e9bc453a#.re056xzi1



και το άλλο για το ledger

https://www.coingecko.com/buzz/ledger-bitcoin-hardware-wallet-review#oo

το ledger νομίζω έχει την καλύτερη σχέση τιμής με αυτό που προσφέρει.


http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
antanst
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 260


View Profile
November 24, 2015, 09:20:53 PM
 #33

Μόλις πρόσεξα ότι το CoPay (το πιο πλήρες και εύχρηστο πορτοφόλι κατ'εμέ) υποστηρίζει και το Trezor από σήμερα:

https://blog.bitpay.com/copay-adds-trezor-support/

BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
November 25, 2015, 08:41:54 AM
 #34

Προχθές παρέλαβα το Case Wallet μετά από πολλούς μήνες αναμονή και απογοητεύτηκα πλήρως. Ποιότητα κατασκευής μέτρια έως κακή, η οθόνη μπορεί να φανεί μόνο κάτω από φως, το βράδυ απλά το ξεχνάτε, η διάρκεια της μπαταρίας μέτρια.Η διαδικασία setarismatos της συσκευής απλά μου έβγαλε την ψυχή. Έχανε συνέχεια το σήμα (GSM) και δεν μπορούσε να ολοκληρώσει την εγκατάσταση, ο αναγνώστης δακτυλικού αποτυπώματος θέλει πολλές προσπάθειες για να αναγνωρίσει το δάχτυλο. Επίσης έστειλα για τεστ 0.01 btc και ούτε ξέρω που πήγαν. Τα έστειλα στην διεύθυνση που μου εμφάνισε το Case Wallet και δεν υπάρχει κάποια λιετουργία που να δείχνει το συνολικό ποσό που έχει μέσα το Case. Στο dashboard https://dashboard.choosecase.com/home δεν εμφανίζει κάτι. Προσπάθησα να στείλω το ποσό που έστειλα στο Case, σε κάποια άλλη διεύθυνση, αλλά δεν έστελνε τίποτα, έβγαζε ότι δεν υπάρχει υπόλοιπο. Και το κερασάκι στην τούρτα? Συνολικό κόστος 200ευρώ + 135ευρώ τελωνείο = 335 ευρώ για μία μαλακία. Η χειρότερη αγορά που έχω κάνει ποτέ.
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 25, 2015, 12:13:38 PM
 #35

από τα video που είδα φαίνεται ότι είναι φτηνοκατασκευή.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
November 25, 2015, 04:49:25 PM
 #36

δεν αγοραζω τιποτα με τελωνειο ακομα και τσαμπα να μου το στειλουν!
εχω μπλεξει παλιοτερα με κατι που ειχα κερδισει και το πληρωσα απο πανω!

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
Doomer
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 251


Rider of comets, and brother to the nebulae


View Profile
November 27, 2015, 10:06:35 AM
 #37

Ευχαριστώ για τα review παιδιά. Και τό λιμπιζόμουν το Case, αλλά ξενέρωσα τώρα.
Μάλλον θα προτιμήσω το Ledger.
Όπως ανέφερε και ο φίλος προηγουμένως, ετοιμάζεται το Ledger Wallet Blue, με οθόνη και κουμπάκια:
https://www.ledgerwallet.com/roadmap
Εδώ φαίνεται πολύ ωραίο:
https://medium.com/@Ledger/ledger-introduces-a-secure-portable-and-developer-friendly-hardware-wallet-protected-by-stm-s-tech-13c25b113723
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 27, 2015, 11:40:38 AM
 #38

δύο ledger έχω τα usb τώρα με ψήνει να αγοράσω και την καρτούλα τους.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 29, 2015, 11:39:19 PM
 #39

Review για το ledger unplugged που είναι πορτοφόλι σε μορφή πιστωτικής κάρτας που συνδέεται με το τηλέφωνο για τις συναλλαγές μέσω nfc.


https://bitcoinnewsmagazine.com/ledger-unplugged-bitcoin-hardware-wallet-review/#oo

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 01, 2015, 02:59:13 AM
 #40

ξεκινάνε τα preorder για το ledger blue ακριβό μεν αλλά καλό από τι δείχνει και το πρώτο video που έχουν

https://www.ledgerwallet.com/products/9-ledger-blue

https://www.youtube.com/watch?v=liylR6Qu4YE

τώρα γιατί το έχουν βγάλει developer edition δεν έχω καταλάβει

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Doomer
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 251


Rider of comets, and brother to the nebulae


View Profile
December 01, 2015, 03:15:13 PM
 #41

Ακριβό, και ολόκληρο τούβλο, ένας πόντος πάχος (στην developper edition - η final θα διαφέρει εμφανισιακά, λένε). Για να δούμε όμως τι κάνει, και βλέπουμε αν αξίζει (στην final edition τουλάχιστον).
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 05, 2015, 02:34:09 AM
 #42

H Mycelium ετοιμάζει το δικό της hardware πορτοφόλι που θα έχει την μορφή σαν καρτούλα από τι βλέπω από τις πρώτες φωτο

https://news.bitcoin.com/mycelium-card-network-coming/#oo

https://mycelium.com/

αυτό στο router τι είναι και γιατί μπαίνει εκεί ούτε που μπορώ να φανταστώ




και το πρώτο τους video

https://vimeo.com/145882339

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
December 05, 2015, 08:25:13 AM
 #43

εντυπωσιακο!
ο προγονος του "χαραγματος" Cheesy

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 07, 2015, 12:34:58 AM
 #44

αναλυτικότατο review του keepkey που είναι ένα πανέμορφο hardware wallet αλλά αρκετά ακριβό

https://www.coingecko.com/buzz/keepkey-bitcoin-hardware-wallet-review#oo

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
February 26, 2016, 02:55:09 AM
 #45

Περιμένω να μου έρθει το KeepKey από Αμερική.Μόλις παραλάβω θα κάνω αναλυτικό review για όλα τα hardware wallets που έχω και φυσικά θ' ανέβει για προπαραγγελία στο eshop http://coinbit.gr/eshop
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 26, 2016, 12:55:28 AM
 #46

Νέο hardware wallet από την νέα εταιρεία στον χώρο την Digital Box Aν και όπως λένε είναι σε beta ακόμα έχει μερικές καλές ιδέες. Μια καλή ιδέα είναι ότι παίρνει ξεχωριστή κάρτα microsd για μάλλον αποθήκευση του wallet ώστε να το έχεις κάπου ξεχωριστά για περισσότερη ασφάλεια.
Δείτε λεπτομέρειες στο site τους

https://digitalbitbox.com/index

και εδώ το video της παρουσιάσης

https://digitalbitbox.com/index#video

Το καλό είναι ότι η εταιρεία έχει έδρα την Ελβετία και μάλλον δεν πληρώνεις δασμούς.
Εδώ είναι το shop τους

https://digitalbitbox.com/betashop


http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 26, 2016, 02:07:14 AM
 #47

H keepkey έριξε και 66% τις τιμές των wallet της. Εντυπωσιακό καθώς έπεσε από τα 200+ δολάρια στα περίπου 100 η 70 λύρες που το έχει το amazon.co.uk

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0143M2A5S/ref=as_li_tl?tag=geo01-21&ie=UTF8&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=B0143M2A5S&linkCode=as2&linkId=QLX3DMJ5X2KU3SYB

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
March 26, 2016, 05:57:45 AM
 #48

H keepkey έριξε και 66% τις τιμές των wallet της. Εντυπωσιακό καθώς έπεσε από τα 200+ δολάρια στα περίπου 100 η 70 λύρες που το έχει το amazon.co.uk

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0143M2A5S/ref=as_li_tl?tag=geo01-21&ie=UTF8&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=B0143M2A5S&linkCode=as2&linkId=QLX3DMJ5X2KU3SYB

Προσάσμοσα αντίστοιχα και την τιμή στο δικό μου eshop για το KeepKey --> http://coinbit.gr/eshop/
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
April 26, 2016, 10:56:48 PM
 #49

https://opendime.com/

To Opendime είναι κάτι σαν κουμπαράς σε μικρή usb εκδοχή, πρέπει να το σπάσεις για να πάρεις το private key!  Grin
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
April 26, 2016, 10:58:49 PM
 #50

φοβερά ενδιαφέρων! πως δουλεύει ακριβώς?

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
April 26, 2016, 11:06:43 PM
 #51

Απ'ότι διάβασα, το βάζεις στο pc και μόλις του πετάξεις μερικά αρχεία για entropy παράγει τα κλειδιά και μετατρέπεται σε read only, έχοντας μέσα τη διεύθυνση. Μόλις σπάσεις κάτι τότε εμφανίζεται το private key.

Δε λέει τι γίνεται αν το χάσεις (μάλλον *μπιπ*  Grin)
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
April 26, 2016, 11:18:38 PM
 #52

σαν cold wallet δλδ που δεν μπορείς να ξοδέψεις η να κάνεις συναλλαγές? ενδιαφέρων

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 13, 2016, 01:02:40 AM
 #53

Και άλλο ένα hardware walllet μόλις κυκλοφόρησε σε πολύ καλή τιμή. Παίρνει sd κάρτα για την αποθήκευση των δεδομένων.

https://digitalbitbox.com/shop#oo

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 14, 2016, 03:40:02 PM
 #54

Ενα αρκετά ενδιαφέρων νέο hardware wallet είναι και το opendim. Στην ουσία είναι ένα wallet που δεν αποκαλύπτει ποτέ το private key του εκτός αν στην κυριολεξία σπάσουμε το εσωτερικό κομμάτι του usb.Δείτε εδώ ένα video για το πως δουλεύει

https://www.youtube.com/watch?v=ypQHc3EQVfE#oo

ενώ έχει και αρκετά καλή τιμή καθώς τρια τέτοια usb κοστίζουν περίπου στα 33 δολάρια.
Το site τους είναι εδώ

https://opendime.com/

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
September 14, 2016, 08:54:57 PM
 #55

Κανένα φρέσκο hw wallet με bluetooth low energy για γκαντζετιά με το android τηλέφωνο παίζει?  Tongue
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
September 19, 2016, 07:57:56 AM
 #56


https://www.ledgerwallet.com/products/9-ledger-blue

supporting USB/NFC/BLE communication  Tongue

Είναι σε developer edition για την ώρα (και λίγο αλμυρή τιμή)
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 24, 2016, 12:58:05 AM
 #57

H Bitstamp συνεργάζεται με την Ledgerwallet για να μεταφέρει κάποιος άμεσα από και προς το ανταλλακτήριο τα Bitcoin του στο hardware wallet για μεγαλύτερη ασφάλεια και για να μην έχει τα προβλήματα απώλειας bitcoin σε περίπτωση hacking.

Bitstamp Users Can Now Send Funds to Ledger Wallet

https://news.bitcoin.com/bitstamp-users-send-funds-ledger-wallet/?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=SocialWarfare

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
October 20, 2016, 01:35:45 AM
 #58

και το trezor πλέον συνεργάζεται με το bitstamp όπως ανακοίνωσαν σήμερα

https://www.bitstamp.net/article/transfer-bitcoins-and-your-trezor/


http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
November 22, 2016, 06:17:45 PM
 #59

Το bitlox φαίνεται ωραίο, με bluetooth low energy για τους γκατζετάκηδες  Tongue

https://www.bitlox.com/
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
November 25, 2016, 08:13:44 PM
 #60

To Ledger Blue φαίνεται πολύ μπροστά  Tongue
https://blog.ledger.co/ledger-blue-an-enterprise-grade-security-device-4e6588c72a13
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 25, 2016, 08:21:27 PM
 #61

αλλά και πολύ ακριβό. Εγώ ψήνομαι ποιο πολύ γιαυτά εδώ

https://opendime.com/

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
November 25, 2016, 08:52:33 PM
 #62

Αν το χάσεις όμως αυτό τότε χάνεις και τα btc...  Cry

Δελεαστική φαίνεται και μια τσάμπα DIY λύση με electrum (cold storage ή 2/2 Multisig) και συνδυασμό pc-mobile  Cheesy
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 26, 2016, 06:41:02 PM
 #63

ναι όντος χάνεις τα bitcoin σου ενώ με τα ledger έχεις πάντα την seed σε περίπτωση απώλειας και μπορείς να τα μεταφέρεις σε όποιο wallet θέλεις. Αλλά μου αρέσει στα opendim που για να κάνεις spent τα bitcoin που έχεις μέσα πρέπει βασικά να το σπάσεις.
Τώρα για φτηνό και καλό hardware wallet νομίζω αυτό εδώ δεν έχει κανέναν ανταγωνισμό

https://www.ledgerwallet.com/products/3-ledger-hw-1

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
November 26, 2016, 07:36:33 PM
 #64


Τώρα για φτηνό και καλό hardware wallet νομίζω αυτό εδώ δεν έχει κανέναν ανταγωνισμό

https://www.ledgerwallet.com/products/3-ledger-hw-1

αν κατάλαβα καλά τα bitcoins αποθηκεύονται στους σέρβερς της εταιρείας;
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 26, 2016, 07:56:45 PM
 #65


Τώρα για φτηνό και καλό hardware wallet νομίζω αυτό εδώ δεν έχει κανέναν ανταγωνισμό

https://www.ledgerwallet.com/products/3-ledger-hw-1

αν κατάλαβα καλά τα bitcoins αποθηκεύονται στους σέρβερς της εταιρείας;

φυσικά και όχι. Πως θα ήταν hardware wallet? Τα bitcoin και τα private key τα κατέχεις εσύ και μόνο εσύ και κανείς άλλος και όχι μόνο αυτό είναι και σχεδόν απίθανο να στο κάνουν compromised εκτός αν την ώρα που το σετάρεις για πρώτη φορά το έχεις βάλει σε μολυσμένο υπολογιστή και σου κλέψουν τα private key. Μετά είναι σχεδόν απίθανο να στα κλέψει κάποιος συν ότι σου δίνει και το seed key που το μεταφέρεις αν θέλεις και σε άλλο wallet.
Είναι ότι ποιο φτηνό για hardware wallet και για μένα πολύ ποιο καλύτερο για καθημερινή χρήση και ποιο ασφαλές από σχεδόν όλα τα bitcoin wallet. Μπορεί να εξαιρέσω το GreenAddress που και εκεί μπορείς να του βάλεις 2FA για να σου ξεκλειδώνει την συναλλαγή.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
November 26, 2016, 08:50:51 PM
 #66

Αλλά μου αρέσει στα opendim που για να κάνεις spent τα bitcoin που έχεις μέσα πρέπει βασικά να το σπάσεις.
Τότε θα σου αρέσει και το Coinbell's Connectable με το ledger nano, στέλνεις τα btc στην τυπωμένη διεύθυνση του τενεκέ και πρέπει να τον ανοίξεις για να τα ξοδέψεις  Cheesy
https://www.ledgerwallet.com/products/10-coinbell-s-connectable
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 26, 2016, 08:57:45 PM
 #67

o τενεκές δεν είναι καθόλου ασφαλής καθώς έχουν βάλει μέσα το private key και αυτοί που το έχουν βάλει έχουν γνώση του και θα πρέπει να τους εμπιστευτείς δλδ ότι δεν θα το χρησιμοποιήσουν στο μέλλον.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
November 26, 2016, 09:31:56 PM
 #68

Toυλάχιστον το λένε και οι ίδιοι  Cheesy

Στο ledgerwallet.com έχει κουπόνι έκπτωσης 21% για όλο το ΣΚ λόγω black friday, χμμμμ  Tongue
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
November 27, 2016, 11:13:45 AM
 #69

αγορασα 2 Smiley
η εκπτωση ουσιαστικα ηταν οσο τα μεταφορικα.
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
November 27, 2016, 11:42:07 AM
 #70

αγορασα 2 Smiley
η εκπτωση ουσιαστικα ηταν οσο τα μεταφορικα.

ναι έτσι είναι, αγόρασα 1
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 27, 2016, 04:07:27 PM
 #71

για τους παρανοημένους με την ασφάλεια η ledgerwallet πουλάει και usb με μια live linux διανομή ώστε να κάνεις το σετάρισμα για πρώτη φορά σε 1000% καθαρό υπολογιστή. Αλλά είπαμε είναι μόνο για τους τρελαμένους με τα θέματα ασφαλείας.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
December 02, 2016, 07:39:44 PM
 #72

παρελαβα σημερα, σχετικα γρηγορα.
βεβαια επαθα ενα μινι εγκεφαλικο οταν ειδα τι ειχε μεσα ο φακελος που ειχε αφησει ο ταχυδρομος
στο γραμματοκιβωτιο της πολυκατοικιας!!!!
πως δεν το βουτηξε κανεις....
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
December 04, 2016, 09:24:34 AM
 #73

να ενημερωσω για οσους ρωτανε οτι τα μεταφορικα βγαινουν σχεδον 9ε με ΕΛΤΑ
ερχεται σχετικα γρηγορα. δεν το εχω δοκιμασει και ουτε προκειται συντομα.
τα μηχανακια τα πηρα για δωρα χρηστουγεννων και θα τα χαρουν σε λιγες βδομαδες οι φιλοι μου Wink
dukektm
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 690
Merit: 500


View Profile
December 04, 2016, 09:26:57 AM
 #74

να ενημερωσω για οσους ρωτανε οτι τα μεταφορικα βγαινουν σχεδον 9ε με ΕΛΤΑ
ερχεται σχετικα γρηγορα. δεν το εχω δοκιμασει και ουτε προκειται συντομα.
τα μηχανακια τα πηρα για δωρα χρηστουγεννων και θα τα χαρουν σε λιγες βδομαδες οι φιλοι μου Wink
Ευχαριστουμε για την ενημερωση. Smiley

publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
December 04, 2016, 09:19:03 PM
 #75

τώρα που το λέτε πήγα και κοίταξα το mailbox και όντως ήρθε και το δικό μου 1ο hardware wallet ever! Που να δείτε τις αντιδράσεις στο σπίτι!

πριν το αφαιρέσω είναι ακριβώς "συσκευασμένο" ως μία σιμ κάρτα κινητής τηλεφωνίας...
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
December 04, 2016, 09:34:34 PM
 #76

 αφου το βρηκες παλι καλα. εχεις καλους γειτονες μαλλον!
θα περιμενα πακετακια αξιας να πηγαινουμε με την ταυτοτητα να τα παραλαμβανουμε εκτος και το κανουν
οπως με τις χρεωστικες καρτες που τις παραγγελνεις ακομα και  με ψευδωνυμο Wink
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 04, 2016, 11:14:26 PM
 #77

τώρα που το λέτε πήγα και κοίταξα το mailbox και όντως ήρθε και το δικό μου 1ο hardware wallet ever! Που να δείτε τις αντιδράσεις στο σπίτι!

πριν το αφαιρέσω είναι ακριβώς "συσκευασμένο" ως μία σιμ κάρτα κινητής τηλεφωνίας...

το ποιο δύσκολο είναι να μην το χάσεις τόσο μικρό που είναι.
Εγώ του έχω βάλει και ένα μικρό κορδονάκι για να πιάσει λίγο μεγαλύτερο όγκο. Αλλά και να το χάσεις το seed key μπορείς να το περάσεις σε κάποιο άλλο ledger η οποιοδήποτε wallet. Η ποιο ακριβή έκδοση του ledger απλά έχει ποιο μεγάλο όγκο και είναι σαν τα υπόλοιπα usb της αγοράς.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
December 05, 2016, 05:54:15 AM
 #78

Σε ποιο ledger αναφέρεστε ακριβώς οι αποπάνω?
Ελπίζω το nano s με τη συσκευασία του να χωράει να μπει στο γραμματοκιβώτιο  Tongue
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
December 05, 2016, 07:39:02 AM
 #79

στο Ledger HW.1

η συσκευασία ήταν απλός φάκελος με "φουσκάλες" μέγεθος μισό Α4


https://www.ledgerwallet.com/products/3-ledger-hw-1
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
December 05, 2016, 06:44:12 PM
 #80

Κάποιος που παρέλαβε αν μπορεί να βοηθήσει  Tongue

Πήρα email στις 29/11 Your order has been shipped
και αν πατησω στο Track Your Order βγάζει 01/12/2016 Départ de France GRECE (GR)
Σε εσάς που παραλάβατε τι βγάζει?
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
December 05, 2016, 07:07:43 PM
 #81

το ιδιο, mην ανυσηχεις, θα παραλαβεις. απλα να εχεις το νου σου μη στο βουτηξει κανεις απο το mailbox!
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
December 07, 2016, 02:06:43 PM
 #82

στο Ledger HW.1

η συσκευασία ήταν απλός φάκελος με "φουσκάλες" μέγεθος μισό Α4


https://www.ledgerwallet.com/products/3-ledger-hw-1


προσοχή με το κλιπάκι - εγώ το έσπασα και τώρα δεν εφαρμόζει στο usb slot - εντάξει θα το κολλήσω κάπως αλλά προσέξτε μη το πάθετε και σεις..


επίσης το στικάκι απλά έχει μέσα τα κλειδιά σου σωστά; τα btc σου αποθηκεύονται κάπου αλλού!
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 07, 2016, 02:14:48 PM
 #83

για να καταλάβεις πως λειτουργεί το bitcoin και όλες οι συναλλαγές στα blockchain συστήματα τα Bitcoin σου δεν αποθηκεύονται ποτέ σε κανένα wallet μέσα. Τα Bitcoin πάντα είναι αποθηκευμένα στο network του Bitcoin.
Στα bitcoin wallet αποθηκεύονται τα private key που επιβεβαιώνουν στο bitcoin δίκτυο ότι είσαι κάτοχος των συγκεκριμένων bitcoin που βρίσκονται στις συγκεκριμένες διευθύνσεις.
Στην περίπτωση του bitcoin core wallet τα private key βρίσκονται στο wallet.dat αρχείο.
Στην περίπτωση άλλων wallet τα private key βρίσκονται σε άλλα παρόμοια αρχεία τοπικά στον υπολογιστή σου η ποιο σπάνια αποθηκεύονται cloud στους server τις εταιρείας που δημιουργεί αυτά τα wallet δίνοντας σου την δυνατότητα για backup μέσω των seed key.
Στα hardware wallet τα private key βρίσκονται πάντα μέσα στην συσκευή δίνοντας σου και εκεί την δυνατότητα για backup μέσω των seed key που δημιουργούν.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
December 07, 2016, 03:02:20 PM
 #84

κατατοπιστικότατο! ευχαριστώ!

στο Bitcoin core τι είναι όλα αυτά που κατεβάζει;

α και το άλλο αφού πχ σε 3 λάθος πιν σβήνονται όλα, πως είναι δυνατόν μετά να γίνεται recover το wallet σου;
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 07, 2016, 03:06:03 PM
 #85

είναι το ιστορικό όλων των συναλλαγών από την μέρα που βγήκε δημιουργήθηκε το bitcoin μέχρι σήμερα. Στο bitcoin core υπάρχει ρύθμιση να περιορίσεις το μέγεθος του blockchain που θα κατεβάσει, Τα υπόλοιπα wallet όπως και τα hardware δεν κατεβάζουν το ιστορικό των συναλλαγών καθώς παίρνουν τις αυτές τις πληροφορίες από εξωτερικά node.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
December 07, 2016, 04:27:06 PM
 #86

δηλαδή το bitcoin core  κάνει confirmations από μόνο του ε;
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 07, 2016, 04:31:07 PM
 #87

όλα τα πορτοφόλια κάνουν από μόνα τους το σετάρισμα τους αλλά για να βρούνε τις συναλλαγές ότι είναι έγκυρες θα πρέπει να τις συγκρίνουν με συναλλαγές που έχουν γίνει στο παρελθών γιατί οι συναλλαγές προστίθενται σε μια συνεχή αλυσίδα συναλλαγών(blockchain)
Οπως έγραψα άλλα πορτοφόλια κατεβάζουν όλο το ιστορικό των συναλλαγών όπως κάνει το bitcoin-core και αλλά τραβάνε αυτές τις πληροφορίες από εξωτερικά node.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
December 09, 2016, 05:45:02 AM
 #88

OΚ με το nano s, ευτυχώς το chrome extension (ledger manager) μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο στην αρχή* (fw update, φόρτωμα "εφαρμογών" btc κλπ), στη συνέχεια παίζει μια χαρά με τελευταίο electrum.

Επειδή με firmware update νομίζω χάνονται όλα, σε νέο nano s κρατάς το δεξί κουμπί πριν το συνδέσεις πρώτη φορά ώστε να μπει σε recovery και μετά με το ledger manager το φλασάρεις νέο fw και apps ώστε μετά να ξεκινήσεις τη διαδικασία αρχικοποίησης μια και καλή με το νέο fw.
vapapgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 253
Merit: 114


View Profile
December 31, 2016, 10:12:01 AM
 #89

Μολις αγορασα Ledger HW.1
. Αλλα ρε παιδια, πως βρισκω το private key μουHuh?

Liberland.org   To live and let live
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 31, 2016, 11:15:57 AM
 #90

το private key σου είναι οι λέξεις που δημιουργείς με το που το βάλεις στο pc για πρώτη φορά. Γιαυτό σου λέει να τις γράψεις κάπου ώστε να μπορείς να τις κάνεις import μετά σε κάποιο άλλο wallet η σε κάποιο άλλο ledger αν χαθεί η συσκευή.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
December 31, 2016, 11:23:05 AM
Last edit: December 31, 2016, 11:39:25 AM by agaga
 #91

Για την ακρίβεια θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται να έχεις σχέση με τα private key αλλά να έχεις σώσει κάπου με ασφάλεια τις 24 λέξεις οι οποίες μπορούν να δημιουργήσουν τα private keys των διευθύνσεων του wallet σου.

Δες αναλυτικά εδώ : https://www.ledgerwallet.com/start/ledger-hw1

Η δική μου απορία (ως κάτοχος nano s) σε σχέση με τα ledger χωρίς οθόνη που έχετε είναι πως ακριβώς κάνετε συναλλαγές κλπ, έχετε κάποιο πίνακα σε χαρτί κλπ? (πάρτε nano s  Tongue )

... nano s - παίζει (ταυτόχρονα) με
BTC με chrome app ledger wallet bitcoin / electrum / mycelium
LTC με chrome app ledger wallet bitcoin
ETH με chrome app ledger wallet ethereum / myetherwallet στον chrome
ETH TOKENS με myetherwallet στον chrome
προσεχώς STRATIS!
(έχει και DOGE,ZCASH,DASH αλλά δεν...)
ptiper21
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 101


View Profile
December 31, 2016, 01:00:57 PM
 #92

Nano s +1 ... πολύ καλό , το έχω εδώ και ένα μήνα. Αξίζει τα λεφτά του.
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 31, 2016, 02:46:16 PM
 #93

Για την ακρίβεια θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται να έχεις σχέση με τα private key αλλά να έχεις σώσει κάπου με ασφάλεια τις 24 λέξεις οι οποίες μπορούν να δημιουργήσουν τα private keys των διευθύνσεων του wallet σου.

Δες αναλυτικά εδώ : https://www.ledgerwallet.com/start/ledger-hw1

Η δική μου απορία (ως κάτοχος nano s) σε σχέση με τα ledger χωρίς οθόνη που έχετε είναι πως ακριβώς κάνετε συναλλαγές κλπ, έχετε κάποιο πίνακα σε χαρτί κλπ? (πάρτε nano s  Tongue )

... nano s - παίζει (ταυτόχρονα) με
BTC με chrome app ledger wallet bitcoin / electrum / mycelium
LTC με chrome app ledger wallet bitcoin
ETH με chrome app ledger wallet ethereum / myetherwallet στον chrome
ETH TOKENS με myetherwallet στον chrome
προσεχώς STRATIS!
(έχει και DOGE,ZCASH,DASH αλλά δεν...)

μέσω chrome app γίνονται οι συναλλαγές.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
December 31, 2016, 03:44:10 PM
 #94


μέσω chrome app γίνονται οι συναλλαγές.

Λίγο πιο αναλυτικά τα βήματα αν γίνεται, να καταλάβουμε πως λειτουργεί οι υποψήφιοι αγοραστές (και γω μέσα)

πχ: (ledger nano s)
συνδέεις το wallet με το pc, σου ζητάει pin στο wallet, πατάς το pin στο wallet και παίρνει μπρος, διαλέγεις νόμισμα (btc,ltc,eth κλπ) στο wallet, ανοίγεις στο pc το αντίστοιχο chrome app ή εφαρμογή (πχ electrum).
Όταν θέλεις να στείλεις κάπου νομίσματα τότε βγαίνει confirmation request στο nano s και πρέπει να πατήσεις το δεξί κουμπί για αποδοχή.
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 31, 2016, 03:53:52 PM
 #95

τα ίδια γίνονται και στο απλό ledger μόνο που τα βήματα που περιγράφεις ότι σου βγάινουν στην οθόνη γίνονται μέσω ενός παραθύρου όπου βάζεις και τυχαίους αριθμούς από μια κάρτα για να σου ξεκλειδώσει το ledger.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
December 31, 2016, 04:02:39 PM
 #96

Μάλιστα, και η κάρτα υπάρχει μέσα στη συσκευασία? είναι διαφορετική για κάθε ledger?
H εφαρμογή android (Ledger Wallet) μπορεί να αντικαταστήσει την κάρτα ή λειτουργεί σαν πρόσθετο επίπεδο ασφαλείας?

ελπίζω να μην είμαι (μεγάλος) πρήχτης  Cheesy
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 31, 2016, 04:04:19 PM
 #97

ναι και μπορείς να την κάνεις και reset και να δημιουργήσεις ξανά μια. Είναι σαν random αριθμοί που αντιστοιχούν σε γράμματα. Η επιβεβαίωση των συναλλαγών εκτός από την κάρτα μπορεί να γίνει και με το κινητό αν έχεις κατεβάσει το app της ledgerwallet.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
vapapgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 253
Merit: 114


View Profile
January 02, 2017, 06:24:48 PM
 #98

...και εξακολουθω να ρωτω. Αφου δεν εχω εγω το κλειδι , ποιος το εχει?
Γιατι αυτες 24 λεξουλες απλα βρισκουν το κλειδι. Ποιος εχει το κλειδι απο τα bitcoinakia mou???
chec ... ειναι σιγουρα safe ?

Liberland.org   To live and let live
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
January 02, 2017, 06:56:46 PM
 #99

...και εξακολουθω να ρωτω. Αφου δεν εχω εγω το κλειδι , ποιος το εχει?
Γιατι αυτες 24 λεξουλες απλα βρισκουν το κλειδι. Ποιος εχει το κλειδι απο τα bitcoinakia mou???
chec ... ειναι σιγουρα safe ?

Oι 24 λέξεις δημιουργούν το κλειδί, το οποίο είναι αποθηκευμένο μέσα στο secure element HW της συσκευής και δεν μπορεί να το δεί κανείς, ρίξε μια ματιά και εδώ:

https://www.reddit.com/r/ledgerwallet/comments/4xgi2t/does_ledger_know_your_private_keys/

Φαντάζομαι ότι εννοείς κάτι σαν το electrum το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις export τα private keys αλλά δεν ξέρω αν γίνεται κάτι τέτοι με τα ledger (ή αν έχει και νόημα γενικότερα)
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 02, 2017, 07:40:50 PM
 #100

γίνονται τα κλειδιά import σε άλλα wallet. Είναι το bip 38 αυτές οι λέξεις που είναι συμβατές με πολλά άλλα πορτοφόλια.

https://en.bitcoin.it/wiki/BIP_0038

αυτές οι λέξεις είναι το private key σου και φαντάζομαι να μην τις έχει δείξει πουθενά Tongue

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
vapapgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 253
Merit: 114


View Profile
January 02, 2017, 07:46:38 PM
 #101

Αυτο τωρα ειναι καθησυχαστικο ?  Huh

Liberland.org   To live and let live
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 02, 2017, 07:50:08 PM
 #102

αυτό εσύ το ξέρεις. Αν τις λέξεις που έχουν δημιουργηθεί τις έχεις γράψει και τις έχει αποθηκεύσει κάπου σε ασφαλές μέρος χωρίς να τις δει τρίτος τότε δεν έχεις να φοβηθείς κάτι.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
vapapgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 253
Merit: 114


View Profile
January 02, 2017, 07:55:44 PM
 #103

αυτό εσύ το ξέρεις. Αν τις λέξεις που έχουν δημιουργηθεί τις έχεις γράψει και τις έχει αποθηκεύσει κάπου σε ασφαλές μέρος χωρίς να τις δει τρίτος τότε δεν έχεις να φοβηθείς κάτι.
Ευχαριστω

Liberland.org   To live and let live
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
January 02, 2017, 08:20:35 PM
 #104

Για κάποιο λόγο είχα την εντύπωση ότι ο @vapapgr ήθελε συγκεκριμένα το private κλειδί κάποιας διεύθυνσης (πχ για να το βάλει στο core)  Tongue
Μην ανησυχείς, σώσε με ασφάλεια τις λέξεις και είσαι ΟΚ!
morfeas
Member
**
Offline Offline

Activity: 97
Merit: 10


View Profile
January 05, 2017, 06:31:34 PM
 #105

παιδια εχετε να προτεινετε καποια συσκευη/εταιρεια που δραστηριοποιειται στη Β.Αμερικη? Διοτι δε θελω να παραγγειλω hardware wallet απο Ευρωπη ενω βρισκομαι στον Καναδα.
Ευχαριστω
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 06, 2017, 12:34:30 AM
 #106

η keepkey είναι αμερικάνικη ακομα και η trezor είναι σε δολάρια και νομίζω έχει και έδρα αμερική

https://www.keepkey.com/

http://bitcointrezor.com/

αλλά και τα opendime είναι από αμερική αν και λίγο ποιο παράξενες συσκευές αυτές.


https://opendime.com/

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 13, 2017, 08:31:12 PM
 #107

εικόνες από τα εργαστήρια της ledger και πως προετοιμάζουν τα hardware wallet τους

https://medium.com/@Ledger/nano-s-new-batch-available-right-now-e8a043181065#.2lkoza5rn


http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
January 14, 2017, 08:51:20 AM
 #108

αν αυτο ειναι οντως παραθυρο τοτε ειναι το καλυτερο γραφειο, μεσα στη φυση.
πως να μην αποδοσεις σε τετοιο περιβαλλον? Wink
stratos1212
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
January 16, 2017, 11:14:18 AM
 #109

Ανοίγω αυτό το νήμα να παρουσιάζω τα διάφορα hardware wallet που υπάρχουν στην αγορά και είναι νομίζω η ποιο ασφαλή αποθήκευση Bitcoin. Υπάρχει πλήθος προτάσεων και το καθένα με πολύ καλά χαρακτηριστικά και χρηστικότητα. Το νήμα θα ενημερωθεί σταδιακά με ότι κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στην αγορά και θεωρείτε αξιόπιστο.

Piper Wallet

φοβερή συσκευή που δημιουργεί paper wallet με διευθύνσεις που τις βάζεις. Είναι σαν ένας μικρός printer που δημιουργεί χαρτάκια paper wallet.

http://cryptographi.com/products/piper

https://i.imgur.com/Dy8voo8l.jpg


chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 16, 2017, 01:13:19 PM
 #110

δουλεύει αυτό εδώ το link αν δεν σου δούλεψε το παραπάνω

http://cryptographi.com/

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
January 16, 2017, 04:29:50 PM
 #111

δουλεύει αυτό εδώ το link αν δεν σου δούλεψε το παραπάνω

http://cryptographi.com/

Cryptographi is no longer selling Piper Wallet September 19 2016
Cryptographi is no longer selling Piper Wallet.  Sorry!
http://cryptographi.com/blogs/news/cryptographi-is-no-longer-selling-piper-wallet
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
January 16, 2017, 05:28:17 PM
 #112

Όχι χαρτιά και σκουπίδια σε θάλασσες και ακτές  Tongue

https://bitcoinnewsmagazine.com/bitcoin-paper-wallets-are-not-safer-than-hardware-wallets/
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
January 19, 2017, 06:35:10 AM
Last edit: January 19, 2017, 05:47:51 PM by agaga
 #113

Επίσημα πλέον και Stratis coins στο Ledger Nano S  Grin
Από το chrome app Ledger manager γίνεται η εγκατάσταση του Stratis app στο Nano S, το οποίο συνεργάζεται με το Electrum Stratis wallet*
https://stratisplatform.com/2017/01/18/stratis-and-the-ledger-wallet/

*Διόρθωση: προς το παρόν δεν παίζει με το electrum stratis αλλά μόνο με το chrome app ""Ledger Wallet Bitcoin"
vapapgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 253
Merit: 114


View Profile
January 23, 2017, 07:42:28 PM
 #114

Καλησπερα,
Πειτε ενα εξυπνο τροπο να σωσεις τις 24 word recovery phrase .
 Huh Huh

Liberland.org   To live and let live
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 23, 2017, 07:44:09 PM
 #115

για ποιο extreme καταστάσεις υπάρχει το cryptosteel


https://cryptosteel.com/

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
vapapgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 253
Merit: 114


View Profile
January 23, 2017, 07:51:25 PM
 #116

για ποιο extreme καταστάσεις υπάρχει το cryptosteel


https://cryptosteel.com/
Grin Grin Grin Grin Ε οχι δα!Ασε που ειναι και ακριβο!
 Κατι εξυπνο παντως θα ειχε και εμπορικη επιτυχια....Εμπρος λοιπον σκεφτειτε!

Liberland.org   To live and let live
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
January 23, 2017, 08:06:08 PM
 #117

Καλησπερα,
Πειτε ενα εξυπνο τροπο να σωσεις τις 24 word recovery phrase .
 Huh Huh
Τις παίρνεις φωτογραφία με ασφαλή τρόπο την οποία σώζεις κάπου με ασφαλή τρόπο  Tongue


(μετά καις το χαρτί με τις λέξεις προσέχοντας μην έχει μεγάλα κομμάτια στάχτης lol  Grin)
vapapgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 253
Merit: 114


View Profile
January 23, 2017, 08:26:37 PM
 #118

Καλησπερα,
Πειτε ενα εξυπνο τροπο να σωσεις τις 24 word recovery phrase .
 Huh Huh
Τις παίρνεις φωτογραφία με ασφαλή τρόπο την οποία σώζεις κάπου με ασφαλή τρόπο  Tongue


(μετά καις το χαρτί με τις λέξεις προσέχοντας μην έχει μεγάλα κομμάτια στάχτης lol  Grin)

 Grin Σκεφτηκα finger print συσκευες , αλλα ειναι ακομη ακριβες!
Κατι πιτσιρικαδες στο reddit λενε οτι γραφουν τις 12 και θυμουνται τις αλλες 12!  Shocked Shocked

Liberland.org   To live and let live
evakka
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 265


View Profile
January 23, 2017, 08:27:53 PM
 #119

Καλησπερα,
Πειτε ενα εξυπνο τροπο να σωσεις τις 24 word recovery phrase .
 Huh Huh

Γράψε ένα ερωτικο γράμμα και φτιάξε μια δικιά σου κρυπτογράφηση, πχ ανα 2 γραμμές η τελευταία λέξη θα ανήκει στην φράση-κλειδί

Κυκλοφορούσε σε έντυπη μορφή θυμάμαι παλαιότερα ένα ερωτικο γράμμα που αν το διάβαζες με συγκεκριμένο τροπο ήταν και καλά "βρώμικο"

Αστείο της εποχής...
vapapgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 253
Merit: 114


View Profile
January 23, 2017, 08:34:25 PM
 #120

Καλησπερα,
Πειτε ενα εξυπνο τροπο να σωσεις τις 24 word recovery phrase .
 Huh Huh

Γράψε ένα ερωτικο γράμμα και φτιάξε μια δικιά σου κρυπτογράφηση, πχ ανα 2 γραμμές η τελευταία λέξη θα ανήκει στην φράση-κλειδί

Κυκλοφορούσε σε έντυπη μορφή θυμάμαι παλαιότερα ένα ερωτικο γράμμα που αν το διάβαζες με συγκεκριμένο τροπο ήταν και καλά "βρώμικο"

Αστείο της εποχής...
Τι εμπνευση ειναι αυτη!!! Παντως με τετοιες λεξεις που εχουν ,   πρεπει να εισαι σεφερης για ερωτικο!!!
 Grin καλο παντως!

Liberland.org   To live and let live
vapapgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 253
Merit: 114


View Profile
February 05, 2017, 05:03:53 PM
 #121

Ερωτηση : Αν καποιος εχει τις 24 λεξεις, χωρις το hardware wallet στα χερια του.
Ανοιγει το πορτοφολι?

Liberland.org   To live and let live
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
February 05, 2017, 05:17:27 PM
 #122

Ερωτηση : Αν καποιος εχει τις 24 λεξεις, χωρις το hardware wallet στα χερια του.
Ανοιγει το πορτοφολι?

Nαι, είτε χωρίς άλλο hardware wallet (μεσω πχ mycelium ή Multibit HD beta), είτε με άλλο hardware wallet.
Ρίξε μια ματιά και εδώ:
http://support.ledgerwallet.com/knowledge_base/topics/how-to-restore-my-backup-without-a-ledger-wallet
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 23, 2017, 12:14:05 PM
 #123

Ερωτηση : Αν καποιος εχει τις 24 λεξεις, χωρις το hardware wallet στα χερια του.
Ανοιγει το πορτοφολι?

μπορείς να το κάνεις import και σε άλλο wallet νομίζω και το electrum έχει αυτή την δυνατότητα.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
rpmzpower
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 20
Merit: 0


View Profile
February 24, 2017, 12:21:58 PM
 #124

Για το electrum, ναι ανοίγει κανονικά.
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
February 24, 2017, 02:50:06 PM
 #125

και άλλη χαζή ερώτηση: έχω το wallet αποσυνδεδεμένο και του στέλνω bitcoins (σε διεύθυνση που την έχω κρατήσει). Αυτά πιστώνονται κανονικά έτσι?
ptiper21
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 101


View Profile
February 24, 2017, 03:55:45 PM
 #126

και άλλη χαζή ερώτηση: έχω το wallet αποσυνδεδεμένο και του στέλνω bitcoins (σε διεύθυνση που την έχω κρατήσει). Αυτά πιστώνονται κανονικά έτσι?

όταν το ανοιξεις θα τα δεις κανονικα...  ποιο έχεις ;
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
February 24, 2017, 05:10:08 PM
 #127

και άλλη χαζή ερώτηση: έχω το wallet αποσυνδεδεμένο και του στέλνω bitcoins (σε διεύθυνση που την έχω κρατήσει). Αυτά πιστώνονται κανονικά έτσι?

όταν το ανοιξεις θα τα δεις κανονικα...  ποιο έχεις ;
Ledger HW.1
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 04, 2018, 12:46:38 AM
 #128

Παιδιά προσέχται λίγο με ledgerhardware wallet έχει βρεθεί ένα κενό ασφαλείας που ένα malware μπορεί να αντικαταστήσει τις bitcoin διευθύνσεις που εμφανίζονται ως αυτές που υποτίθεται θα λάβεις bitcoin με κάποια δικιά του.
Δειτε εδώ

https://www.docdroid.net/Jug5LX3/ledger-receive-address-attack.pdf#page=2

το μόνο που μπορεί να κάνει ο χρήστης του ledger wallet είναι να πατάει το κουμπάκι με τον υπολογιστή στην οθόνη που εμφανίζεται με την διεύθυνση ώστε να πιστοποιεί αν όντος αυτή η διεύθυνση είναι έγκυρη και όχι κάποια από malware

https://twitter.com/LedgerHQ/status/959766958601273344




http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
athlas
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
February 04, 2018, 08:05:52 AM
 #129

η διεύθυνση του πορτοφολιου αλλαζει?καθε ποτε? και εαν αλλαξει και εμεισ συνεχίζουμε να στέλνουμε στην προηγουμενη του ledger τι γινετε?εμενα γιατι δεν μου βγάζει αυτο το κουμπακι?
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 04, 2018, 12:16:07 PM
 #130

η διεύθυνση του πορτοφολιου αλλαζει?καθε ποτε? και εαν αλλαξει και εμεισ συνεχίζουμε να στέλνουμε στην προηγουμενη του ledger τι γινετε?εμενα γιατι δεν μου βγάζει αυτο το κουμπακι?

αν έχεις μια διεύθυνση που χρησιμοποιείς πάντα τότε απλά στείλε σε αυτήν. Κάθε φορά που πατά το κουμπί για να σου εμφανίσει μια διεύθυνση το πορτοφόλι δημιουργεί μια διαφορετική.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 07, 2018, 02:40:37 PM
 #131

Τελικά το ledger αναβάθμισε το chrome app τους και προτρέπει πλέον τους χρήστες να κάνουν confirm τις διεθύνεις λήψης στο device

https://www.ledger.fr/2018/02/05/man-middle-attack-risk/


http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 23, 2018, 07:51:48 PM
 #132

Ένα νέο wallet έχει βγει για preorder. Δείχνει ενδιαφέρον αν και με τέτοιου είδους wallet καλο είναι να τα αφήνουμε πρώτα να κυκλοφορήσουν και να αφήσουμε τους άλλους να τα τεστάρουν κατά πόσο είναι ασφαλή Tongue

https://www.indiegogo.com/projects/hoofoo-the-world-s-first-hackproof-bitcoin-wallet#/

η Ledger ανακοίνωσε ότι ετοιμάζει ξεχωριστο app που δεν θα χρειάζεται το chrome για να τρέξει. Θα είναι διαθέσιμο για όλα τα λειτουργικά συστήματα

https://www.ledger.fr/2018/02/23/announcing-new-ledger-wallet-desktop-mobile-applications/

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 25, 2018, 01:23:36 AM
 #133

και νέο hardware wallet που ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει από την archos αυτή την φορά. Η εταιρεία βγάζει ήδη κινητά και tablet

https://www.archos.com/fr/products/objects/cself/archos_safetmini/index.html

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 07, 2018, 02:17:35 PM
 #134

Σοβαρό κενό ασφάλειας βρέθηκε στα ledger wallet που υπό συνθήκες τα seed key του wallet μπορεί να έχουν γίνει exposed αν και θέλει κάποια φυσική επαφή του hacker με το wallet σε συνδιασμό από τι διαβάζω με κάποιο malware που μπορεί να υπάρχει στον υπολογιστή. Δείτε εδώ τι γράφει αυτός που βρήκε το κενό ασφαλείας

https://twitter.com/spudowiar/status/970977060134023168

αλλά και τι γράφει ο ceo της ledger

https://www.reddit.com/r/ledgerwallet/comments/82fndi/psa_dont_panic_but_assume_the_device_is/dv9wnlb/

έχει ήδη γίνει διαθέσιμο το firmware update όπου για να το κάνει κάποιος θα πρέπει να ακολουθήσει ακριβώς τα βήματα που ακολουθούνται εδώ

https://support.ledgerwallet.com/hc/en-us/articles/360001340473

το καλό είναι ότι το update αυτό ανεβάζει τον αριθμό των app που μπορεί να διαχειριστεί το device σε 15. Το κακό είναι ότι μέσα σε σύντομο σχετικά διάστημα βλέπουμε άλλο ένα bug από την ledger. Και εγώ κάτοχος ledger αρχίζω να καλοβλέπω πλέον και τα trezor. Δεν ξέρω μου κάνουν ποιο πολύ εμπιστοσύνη πλέον. Τα ledger μοιυ είχαν βγάλει και κάτι bug και παλιότερα.  Πάντως αυτό το τελευταίο security flaw αφορά κυρίως αυτούς που αγοράζουν τα ledger μέσω τρίτων και όχι απευθείας από την ίδια την ledger.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
ptiper21
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 101


View Profile
March 07, 2018, 02:46:20 PM
 #135

Σοβαρό κενό ασφάλειας βρέθηκε στα ledger wallet που υπό συνθήκες τα seed key του wallet μπορεί να έχουν γίνει exposed αν και θέλει κάποια φυσική επαφή του hacker με το wallet σε συνδιασμό από τι διαβάζω με κάποιο malware που μπορεί να υπάρχει στον υπολογιστή. Δείτε εδώ τι γράφει αυτός που βρήκε το κενό ασφαλείας

https://twitter.com/spudowiar/status/970977060134023168

αλλά και τι γράφει ο ceo της ledger

https://www.reddit.com/r/ledgerwallet/comments/82fndi/psa_dont_panic_but_assume_the_device_is/dv9wnlb/

έχει ήδη γίνει διαθέσιμο το firmware update όπου για να το κάνει κάποιος θα πρέπει να ακολουθήσει ακριβώς τα βήματα που ακολουθούνται εδώ

https://support.ledgerwallet.com/hc/en-us/articles/360001340473

το καλό είναι ότι το update αυτό ανεβάζει τον αριθμό των app που μπορεί να διαχειριστεί το device σε 15. Το κακό είναι ότι μέσα σε σύντομο σχετικά διάστημα βλέπουμε άλλο ένα bug από την ledger. Και εγώ κάτοχος ledger αρχίζω να καλοβλέπω πλέον και τα trezor. Δεν ξέρω μου κάνουν ποιο πολύ εμπιστοσύνη πλέον. Τα ledger μοιυ είχαν βγάλει και κάτι bug και παλιότερα.  Πάντως αυτό το τελευταίο security flaw αφορά κυρίως αυτούς που αγοράζουν τα ledger μέσω τρίτων και όχι απευθείας από την ίδια την ledger.

2 μήνες με το trezor δεν έχω κανένα θέμα... το ledger απλά αποθηκεύτηκε ( μετά τα προβλήματα με το sync ) .
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 05, 2018, 12:37:04 PM
 #136

Σιγά σιγά τα wallet περνάνε σε native app που θα τρέχουν εκτός google chrome καθώς καταργούνται από τον broswer όλα τα app που είχε. Το trezor από τι μαθαίνω το κάνει ήδη και βγηκε ανακοινωση από την ledger ότι σε κανά μηνα θα δώσει και αυτή το δικό της app που θα τρέχει σε όλα τα λειτουργικά συστήματα

https://www.ledger.fr/2018/02/23/announcing-new-ledger-wallet-desktop-mobile-applications/

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Thanosmel88
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 185
Merit: 1


View Profile
July 11, 2018, 04:09:07 AM
 #137

τελικά παιδιά παιδιά, πιο θεωρείται καλύτερο ledger ή Trezor και γιατί;
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
July 11, 2018, 10:13:34 AM
 #138

τελικά παιδιά παιδιά, πιο θεωρείται καλύτερο ledger ή Trezor και γιατί;

και τα δύο μια χαρά είναι. Νομίζω το ledger είναι λίγο ποιο εύκολο για τους νέους χρήστες ενώ το trezor είναι λίγο ποιο ασφαλές καθώς δεν έχει παρατηρηθεί ποτέ το παραμικρό bug.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
ntinakaras
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
July 13, 2018, 07:32:57 PM
 #139

Εγώ χρησιμοποιώ το Ledger εδώ κι ένα χρόνο και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Σου δίνει αυτό το αίσθημα της σιγουριάς ότι δεν μοιράζεσαι πουθενά το private key σου.

Επίσης δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να το χρησιμοποιήσω από την αρχή. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.
taniadra
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile
July 14, 2018, 03:57:07 PM
 #140

Κι εγώ χρησιμοποιώ το Nano Ledger και πράγματι είναι πολύ απλό στην χρήση και πολύ ασφαλές.

Προσοχή, να παραγγέλνετε αυτές τις συσκευές μόνο από τις επίσημες ιστοσελίδες τους και ποτέ μα ποτέ μην παίρνετε από δεύτερο χέρι για ευνόητους λόγους. Θυμίζω ότι πριν μρικούς μήνες κάποιος χρήστης αγόρασε ένα Nano πιο "φτηνά" από το Ebay με αποτέλεσμα να του αδειάσουν οι επιτήδειοι το πορτοφόλι του στη συνέχεια!
Thanosmel88
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 185
Merit: 1


View Profile
July 14, 2018, 04:34:09 PM
 #141

τελικά παιδιά παιδιά, πιο θεωρείται καλύτερο ledger ή Trezor και γιατί;

και τα δύο μια χαρά είναι. Νομίζω το ledger είναι λίγο ποιο εύκολο για τους νέους χρήστες ενώ το trezor είναι λίγο ποιο ασφαλές καθώς δεν έχει παρατηρηθεί ποτέ το παραμικρό bug.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Πάω μάλλον για το Ledger.
ostavros
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 13
Merit: 0


View Profile
July 14, 2018, 04:50:56 PM
 #142

Μία ψήφος ακόμη υπέρ του Ledger και από μένα. Ψήνομαι να παραγγείλω και το δεύτερο... περιμένω λίγο να ανακάμψει η αγορά και η παραγγελία θα γίνει απευθείας!  Cheesy Cheesy
ptiper21
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 101


View Profile
July 14, 2018, 10:14:35 PM
 #143

Και το trezor μην το θεωρείτε άσχημο... Αντιθέτως είναι κάπως πιο σοβαρό στα updates , αλλά και στο web interface. Και όπως ειπώθηκε δεν έχει κάποιο bug μέχρι τώρα.
domnabotsi
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 0


View Profile
July 15, 2018, 06:58:49 AM
 #144

Ποιο από τα δύο υποστηρίζει τα περισσότερα νομίσματα;

Ενδιαφέρομαι να υποστηρίζει εκτός φυσικά από BTC και ETH τουλάχιστον τα NEO και EOS.

chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
July 20, 2018, 12:48:11 AM
 #145

Ωραίο δείχνει αυτό το νέο hardware wallet που ετοιμάζει η ελβετική shift cryptosecurity

https://twitter.com/whitefleaCH/status/1019968507289767937

https://shiftcrypto.ch/

δεν το έχει βγάλει ακόμα στην παραγωγή ουτε βλέπω στο site του κάποιo pre order

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
ntinakaras
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
July 22, 2018, 10:45:14 AM
 #146

Πολύ χρήσιμα τα hardware wallet. Μην επιστεύεστε ποτέ τους browsers για να βάζετε τα private key σας. Κατέχω ένα Nano και γενικά η λειτουργία του είναι αρκετά απλή.
enallaxisbiz
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 68
Merit: 0


View Profile
August 01, 2018, 01:30:18 PM
 #147

Ωραίο δείχνει αυτό το νέο hardware wallet που ετοιμάζει η ελβετική shift cryptosecurity

https://twitter.com/whitefleaCH/status/1019968507289767937

https://shiftcrypto.ch/

δεν το έχει βγάλει ακόμα στην παραγωγή ουτε βλέπω στο site του κάποιo pre order

https://shiftcrypto.ch/shop

https://shiftcrypto.ch/resellers

https://www.coinmummy.com/cart/
tesla1994
Member
**
Offline Offline

Activity: 204
Merit: 10

Ν26 Ambassador - Contact for free promo codes


View Profile
August 01, 2018, 04:17:58 PM
 #148

Και το trezor μην το θεωρείτε άσχημο... Αντιθέτως είναι κάπως πιο σοβαρό στα updates , αλλά και στο web interface. Και όπως ειπώθηκε δεν έχει κάποιο bug μέχρι τώρα.

+1 για trezor
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 03, 2018, 10:55:23 AM
 #149

Παιδιά προσοχή όποιος χρησιμοποιεί ethereum και το ledger. Υπάρχει ένα bug στο chrome app και δείχνει συνέχεια μια άσχετη διεύθυνση για τα desposit. Μην το χρησιμοποιείτε καθόλου μέχρι να το διορθώσουν

https://twitter.com/LedgerHQ/status/1025302927999684608

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Thanosmel88
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 185
Merit: 1


View Profile
August 07, 2018, 03:42:39 PM
 #150

Το hardwallet wallet που έβγαλε ο McAfee το έχει δει κανείς;; Είναι το bitfi και έδινε 250Κ$ αν βρισκόταν κάποιος να το χακαρει. Τελικά κατάφερε κάποιος;; έχετε εικόνα για το συγκεκριμένο;
tesla1994
Member
**
Offline Offline

Activity: 204
Merit: 10

Ν26 Ambassador - Contact for free promo codes


View Profile
August 11, 2018, 10:30:28 AM
 #151

Το hardwallet wallet που έβγαλε ο McAfee το έχει δει κανείς;; Είναι το bitfi και έδινε 250Κ$ αν βρισκόταν κάποιος να το χακαρει. Τελικά κατάφερε κάποιος;; έχετε εικόνα για το συγκεκριμένο;

Μακριά από αυτό! Ένα απλό κινέζικο ταμπλετάκι είναι στην ουσία και ο παππούς McAfee υοστηρίζει ότι είναι unhackable. Κλασσικά θα τα έχει πάρει από την εταιρία που το δημιούργησε.
Τσέκαρε αυτό για να καταλάβεις: https://thenextweb.com/hardfork/2018/07/31/bitfi-wallet-spyware-malware/ και αυτό: https://thenextweb.com/hardfork/2018/08/09/hacker-doom-bitfi-cryptocurrency-wallet/
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 11, 2018, 10:55:27 AM
 #152

Το hardwallet wallet που έβγαλε ο McAfee το έχει δει κανείς;; Είναι το bitfi και έδινε 250Κ$ αν βρισκόταν κάποιος να το χακαρει. Τελικά κατάφερε κάποιος;; έχετε εικόνα για το συγκεκριμένο;

το κατάφερε ένας πιτσιρικάς 15 χρονών και έτρεξε doom Cheesy

https://thenextweb.com/hardfork/2018/08/09/hacker-doom-bitfi-cryptocurrency-wallet/

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 27, 2018, 12:43:03 AM
 #153

Ενα σοβαρό κενό ασφαλείας βρέθηκε στο hardware wallet Bitbox

https://saleemrashid.com/2018/11/26/breaking-into-bitbox/

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
November 27, 2018, 06:35:10 AM
 #154

Η ledger έχει 50% Black Friday στο Ledger Nano S

https://www.ledger.com/products/ledger-nano-s
p0pay1
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 105
Merit: 1


View Profile
November 27, 2018, 08:49:41 AM
 #155

Η ledger έχει 50% Black Friday στο Ledger Nano S

https://www.ledger.com/products/ledger-nano-s

καλο deal
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 07, 2019, 05:43:14 PM
 #156

H ledger έβγαλε καινούργιο wallet με μεγαλύτερη μνήμη για αποθήκευση περισσότερων ψηφιακών νομισμάτων

https://youtu.be/VR4p7pkh2TY

To μόνο που έχω να σημειώσω είναι ότι το διαφημιστικό τους campaing χρησιμοποιώντας σαν κύριο promotion την λέξη crypto ένας μέσος άνθρωπος που δεν έχει σχέση με τα ψηφιακά νομίσματα νομίζω ότι δεν θα καταλάβει τίποτα. Είναι απορίας άξιο για ποιο λόγο αυτές οι εταιρείες δεν χρησιμοποιούν το ποιο γνωστό brand name που είναι το bitcoin εκτός αν από επιλογή δεν θέλουν να επεκτείνουν τις δραστηριότητες τους εκτός της κοινότητας των ψηφιακών νομισμάτων.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
tesla1994
Member
**
Offline Offline

Activity: 204
Merit: 10

Ν26 Ambassador - Contact for free promo codes


View Profile
January 10, 2019, 12:38:58 AM
 #157

H ledger έβγαλε καινούργιο wallet με μεγαλύτερη μνήμη για αποθήκευση περισσότερων ψηφιακών νομισμάτων

https://youtu.be/VR4p7pkh2TY

To μόνο που έχω να σημειώσω είναι ότι το διαφημιστικό τους campaing χρησιμοποιώντας σαν κύριο promotion την λέξη crypto ένας μέσος άνθρωπος που δεν έχει σχέση με τα ψηφιακά νομίσματα νομίζω ότι δεν θα καταλάβει τίποτα. Είναι απορίας άξιο για ποιο λόγο αυτές οι εταιρείες δεν χρησιμοποιούν το ποιο γνωστό brand name που είναι το bitcoin εκτός αν από επιλογή δεν θέλουν να επεκτείνουν τις δραστηριότητες τους εκτός της κοινότητας των ψηφιακών νομισμάτων.

Καλό αλλά η τιμή στο Θεό θα έλεγα
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 10, 2019, 12:50:03 AM
 #158

H ledger έβγαλε καινούργιο wallet με μεγαλύτερη μνήμη για αποθήκευση περισσότερων ψηφιακών νομισμάτων

https://youtu.be/VR4p7pkh2TY

To μόνο που έχω να σημειώσω είναι ότι το διαφημιστικό τους campaing χρησιμοποιώντας σαν κύριο promotion την λέξη crypto ένας μέσος άνθρωπος που δεν έχει σχέση με τα ψηφιακά νομίσματα νομίζω ότι δεν θα καταλάβει τίποτα. Είναι απορίας άξιο για ποιο λόγο αυτές οι εταιρείες δεν χρησιμοποιούν το ποιο γνωστό brand name που είναι το bitcoin εκτός αν από επιλογή δεν θέλουν να επεκτείνουν τις δραστηριότητες τους εκτός της κοινότητας των ψηφιακών νομισμάτων.

Καλό αλλά η τιμή στο Θεό θα έλεγα

και αυτό το bluetooth δεν το εμπιστεύομαι και πολύ

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 10, 2019, 06:47:48 PM
 #159

Κατά την διάρκεια του συνεδρίου breaking bitcoin η ledger η γνωστή δημιουργός των hardware wallet έκανε μια παρουσίαση όπου έσπασε αρκετά bitcoin hardware wallet ακόμα και το trezor.
To hack μπορεί να γίνει μόνο αν έχεις ο hacker στην κατοχή του τo hardware wallet
H παρουσιάση ξεκινάει εδώ

https://youtu.be/DqhxPWsJFZE?t=9532

https://twitter.com/al_maisan/status/1137670508474974208

η trezor έβγαλε άμεσα ανακοίνωση για το θέμα

https://blog.trezor.io/our-response-to-ledgers-mitbitcoinexpo-findings-194f1b0a97d4

νομίζω μετά από τόσα χρόνια έχω πλέον καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το ποιο ασφαλές walelt είναι το bitcoin-qt με το dat file του κλειδωμένο με ένα πολύ ισχυρό password, συν ότι το αποθηκευεις όπου θέλεις

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 [All]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!