Bitcoin Forum
May 24, 2024, 02:54:12 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Νέο bitcoin forum  (Read 1967 times)
TzikakioS (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 387
Merit: 250



View Profile WWW
September 21, 2015, 09:32:36 PM
 #1

Κατηγορούν ότι οι admin στο reddit και στο bitcointalk είναι οι ίδιοι και γι'αυτό κάναν αυτό το φόρουμ στο οποίο συμμετέχει και ο roger ver.

https://forum.bitcoin.com/bitcoin-discussion/why-are-you-a-member-of-this-forum-t197.html

In learning process of translating Mastering Bitcoin in Greek
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 22, 2015, 01:32:55 AM
 #2

o roger ver είναι ο ίδιος μαζί με τον hearn και gavin που κάνανε αυτό το epic fail ώστε να διασπάσουν το Bitcoin. Τώρα ξαναχτυπάνε και προσπαθούν να διασπάσουν και την κοινότητα. Δεν μπορώ να καταλάβω που το πάνε γενικά.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
TzikakioS (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 387
Merit: 250



View Profile WWW
September 22, 2015, 01:58:34 AM
 #3

o roger ver είναι ο ίδιος μαζί με τον hearn και gavin που κάνανε αυτό το epic fail ώστε να διασπάσουν το Bitcoin. Τώρα ξαναχτυπάνε και προσπαθούν να διασπάσουν και την κοινότητα. Δεν μπορώ να καταλάβω που το πάνε γενικά.
ο roger ver δεν ήταν που έλεγε ότι θα κάνει τα πάντα για να διαλύσει το bitcoin foundation επειδή δεν προσφέρει τίποτα;

EDIT:τι να πω...είναι από τη φύση του disruptive το bitcoin και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

In learning process of translating Mastering Bitcoin in Greek
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 22, 2015, 02:03:29 AM
 #4

και μετά υποστήριζε τον hearn που έλεγε ότι το bitcoin χρειάζεται μια κεντρική αρχή για να λειτουργήσει.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
September 22, 2015, 08:19:21 AM
 #5

ό,τι νά ναι δηλαδή...


γράφτηκε κανείς σε αυτό το φόρουμ?

Απ' ό,τι είδα έχει ακόμη πολύ λίγες συμμετοχές και λίγα posts

Να δημιουργησουμε κι εκεί ένα ελληνικό subforum? ή δεν αξίζει λέτε?
leftR
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 43
Merit: 0


View Profile
September 22, 2015, 08:59:06 AM
 #6

ό,τι νά ναι δηλαδή...


γράφτηκε κανείς σε αυτό το φόρουμ?

Απ' ό,τι είδα έχει ακόμη πολύ λίγες συμμετοχές και λίγα posts

Να δημιουργησουμε κι εκεί ένα ελληνικό subforum? ή δεν αξίζει λέτε?

Ισως να ειναι νωρίς "ακόμη" , δεν ορίμασε (και μαλλον δεν θα ευδοκιμηση).
ειναι μια προφανη προσπαθεια διασπασεις της κοινοτητας.
γιαυτο δεν εχει πολλες εγγραφες, το κοινο καταλαβαινει την προδιαθεση!!

BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
September 22, 2015, 09:02:37 AM
 #7

Έχω ξεκινήσει ήδη τη δημιουργία καινούριου Ελληνικού forum για το Bitcoin.
Όποιος επιθυμεί να βοηθήσει μπορεί να γραφτεί.

http://bitcoingreece.forumgreek.com

Και φυσικά μπορείτε να κάνετε προτάσεις για το περιεχόμενό του,τις θεματικές ενότητες και ό,τι άλλο πιστεύει ο καθένας πως θα βοηθούσε.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 22, 2015, 10:24:41 AM
 #8

δεν μπορώ να  καταλάβω στο τι χρειάζονται διάφορα forum ιδίως για το Ελληνικό κομμάτι που είμαστε και λίγοι. δλδ τι δεν έχει αυτό εδώ το forum που θα μπορούσε να έχει κάποιο καινούργιο. Οπως έχουμε και στην περίπτωση του bitcoinx.gr αυτές οι προσπάθειες αποτυγχάνουν

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
September 22, 2015, 10:33:06 AM
 #9

ισως ασφαλεια, ποσες φορες αλλαξαμε κωδικους εδω μεσα?
αν ειναι να παρουμε τα θεματα κοπυ-πειστ στο καινουργιο φορουμ και συνεχιζουμε εκει Wink
BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
September 22, 2015, 10:53:04 AM
 #10

δεν μπορώ να  καταλάβω στο τι χρειάζονται διάφορα forum ιδίως για το Ελληνικό κομμάτι που είμαστε και λίγοι. δλδ τι δεν έχει αυτό εδώ το forum που θα μπορούσε να έχει κάποιο καινούργιο. Οπως έχουμε και στην περίπτωση του bitcoinx.gr αυτές οι προσπάθειες αποτυγχάνουν

Εκτός από την ασφάλεια που ανέφερε παραπάνω ο φίλος,επίσης μπορεί να γίνει πιο οργανωμένη δουλειά,καλύτερη προώθηση και θα απευθύνεται σε συγκεκριμένη κοινότητα.Όχι όλα σε ένα όπως είναι εδώ,για κάθε γλώσσα και κάθε λαό.Αν έχετε παρατηρήσει όσοι βρισκόμαστε εδώ είμαστε ήδη χρήστες και γνώστες του Bitcoin.Είναι πολλοί λίγα τα καινούρια μέλη που γράφονται στο forum για να ενημερωθούν και όταν το κάνουν χάνονται στα χιλιάδες threads,στις αψυμαχίες και στις ύβρεις μεταξύ των μελών.Προσωπικά εγώ δεν πρόκειται να δεχθώ τέτοιες συμπεριφορές στο Forum μου και όταν εντοπίζω παράβαση των κανονισμών θα διαγράφονται threads,posts ακόμα και μέλη.
Πάντως θα σε ήθελα να παίξεις τον ρόλο του moderator αν ενδιεφέρεσε.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 22, 2015, 11:09:33 AM
 #11

που τις είδες τις ύβρεις? ειλικρινά τώρα? Είδες κανέναν να βρίζει κάποιον άλλον? Εκτός αν μιλάς για τα altcoin που δεν είναι και θέμα του forum. Το forum είναι καθαρά για bitcoin. Γενικά δεν ενδιαφέρομαι για forum που ασχολούνται με altcoin και νομίζω ότι εδώ είναι όχι άψογο το πως λειτουργεί αλλά και ο mitzie έχει κάνει φοβερή δουλειά.
Φυσικά όποιος θέλει και νομίζει μπορεί να δημιουργήσει το δικό του χώρο αλλά για μένα σε μια μικρή κοινότητα σαν την Ελληνική δεν έχει κανένα νόημα αυτή η κίνηση.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
September 22, 2015, 11:15:16 AM
 #12

που τις είδες τις ύβρεις? ειλικρινά τώρα? Είδες κανέναν να βρίζει κάποιον άλλον? Εκτός αν μιλάς για τα altcoin που δεν είναι και θέμα του forum. Το forum είναι καθαρά για bitcoin. Γενικά δεν ενδιαφέρομαι για forum που ασχολούνται με altcoin και νομίζω ότι εδώ είναι όχι άψογο το πως λειτουργεί αλλά και ο mitzie έχει κάνει φοβερή δουλειά.
Φυσικά όποιος θέλει και νομίζει μπορεί να δημιουργήσει το δικό του χώρο αλλά για μένα σε μια μικρή κοινότητα σαν την Ελληνική δεν έχει κανένα νόημα αυτή η κίνηση.

Αναφέρομαι σε κάποια Altcoin θέματα.Κατάλαβες για ποια μιλάω.Τέλος πάντων, εγώ συνεχίζω αυτό που ξεκίνησα και όποιος επιθυμεί να βοηθήσει, το forum είναι αυτό http://bitcoingreece.forumgreek.com/
Διαφωνώ κάθετα για το αν έχει νόημα ή όχι.Εκτός αν ο στόχος μας είναι το Bitcoin να χρησιμοποιείται από τους λίγους.Αν δε γίνουν τέτοιες κινήσεις μην περιμένεις η Ελληνική κοινότητα να μεγαλώσει.Τ ότι υπάρχει ήδη ένα forum δε σημαίνει πως δεν μπορεί να δημιουργηθεί άλλο.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
September 22, 2015, 11:17:04 AM
 #13

φυσικά και μπορεί να δημιουργηθεί αλλο αλλά ποιο λογική κίνηση είναι να βοηθήσεις κάτι που έχει δημιουργηθεί ήδη και είναι εδώ και χρόνια το κέντρο της κοινότητας αλλά φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι νομίζει καλύτερο για να βοηθήσει στην διάδοση του Bitcoin.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
September 22, 2015, 11:26:42 AM
 #14

Ο λόγος είναι το ότι δεν συμφωνώ με κάποιους κανόνες του BitcoinTalk και θέλω να δημιουργήσω μία κοινότητα πιο φίλικη και εύχρηστη για τους αρχάριους χρήστες.
Και με τον όρο αρχάριους εννοώ αυτούς που δεν ξέρουν καλά καλά να χρησιμοποιούν υπολογιστή.
mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
September 22, 2015, 01:59:55 PM
 #15

Δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόση φασαρία ξαφνικά. Πιστεύω ότι το Ελληνικό board πάει αρκετά καλά πλέον (αρκετός κόσμος συμμετέχει στις συζητήσεις, έχουμε συνέχεια ολοένα και περισσότερα topic, σε σχέση με πέρυσι που είμασταν 4-5 άτομα active). Αν έχετε να προτείνετε κάποια ιδέα για το πως να γίνουν διαφορετικά κάποια πράγραματα, ή έχετε κάποιο πρόβλημα με κάτι και θέλετε να το συζητήσουμε, εγώ εδώ είμαι. Διαφορετικά πιστεύω πως ένα νεο forum το μόνο που θα κάνει είναι να μπερδέψει τον κόσμο.

Είναι σαν να πάω εγώ να κάνω νέο slack channel, και νας σας πω κάντε join το δικό μου. Δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο, γιατί σχεδόν όλοι βρίσκονται στο ήδη υπάρχων κανάλι, και το μόνο που θα καταφέρουμε στο τέλος είναι να μπερδέψουμε το κόσμο.

Αυτά από εμένα. Ο καθένας φυσικά μπορεί να κάνει ότι θέλει.
Anarxofileleutheros
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


View Profile
December 29, 2015, 09:15:13 PM
 #16

Ένα νέο φόρουμ είναι απολύτως αναγκαίο. Εδώ υπάρχουν trols που προσπαθούν να χαλάσουν κάθε προσπάθεια χωρίς να τους περιορίζει κανένας.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 29, 2015, 09:18:09 PM
 #17

άντε πάλι τα ίδια. Αυτή η συζήτηση έχει γίνει άπειρες φορές. Αρκετοί φτιάξανε αυτά τα "νέα forum" και έχουν σαν member μόνο τους ίδιους και το μόνο που κατάφεραν είναι να απομονωθούν και να μην πέρνουν μέρος στο ποιο ζωντανό κομμάτι της κοινότητας που είναι αυτό εδώ.
Είναι και το ποιο παλιό.
Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την υπερβολική σου αντίδραση. Δεν έχω δει πουθενά κάποιος να σε έχει βρίσει η να σε έχει προσβάλει. Η αντιπαραθέσεις είναι θεμιτές όταν γίνονται με επιχειρήματα και χωρίς προσβολές. Αν γίνει κάτι τέτοιο μπορείς να κάνεις μια αναφορά στον moderator.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
December 31, 2015, 10:46:11 AM
 #18

Ένα νέο φόρουμ είναι απολύτως αναγκαίο. Εδώ υπάρχουν trols που προσπαθούν να χαλάσουν κάθε προσπάθεια χωρίς να τους περιορίζει κανένας.

Το καταλαβαίνω αυτό που λες. Αν δεις κάποιο inappropriate post μπορείς να το κάνεις report. Ήδη υπάρχει ένα bot που κάνει ban users με κάποια συγκεκριμένα μοτίβα.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!