Bitcoin Forum
May 05, 2024, 04:33:42 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  
Author Topic: margine trade nedir? ne değildir?  (Read 10628 times)
Zz (OP)
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
May 09, 2016, 03:15:16 PM

Ben demiştim demeyi sevmem ama sermayeyi sıfırlamışın Tebrik ederim Smiley
Ben girmiyorum inadına bu olaya. ama bu şekilde işlem yapanlara landing kısmından kredi veriyorum. daha bereketli oluyor açıkcası

Sermayeyi sıfırlamış olduğum bir gerçek.
Siz şimdi züğürt tesellisi dersiniz ama, her şeye rağmen çok şey öğrendiğime inanıyorum. 50-60 mbtc ye bu kadar tecrübe yaşamışım.
Yinede de karda hissediyorum kendimi.
1714883622
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714883622
Reply with quote  #2

1714883622
Report to moderator
"There should not be any signed int. If you've found a signed int somewhere, please tell me (within the next 25 years please) and I'll change it to unsigned int." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714883622
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714883622
Reply with quote  #2

1714883622
Report to moderator
ibrhmsny
Full Member

Activity: 238
Merit: 100

View Profile
August 26, 2016, 10:15:51 PM

Hala uğraşıyor musunuz marginde
Zz (OP)
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
August 27, 2016, 07:08:23 AM

Takip ediyorum ve hala öğrenmeye çalışıyorum.
yönü tahmin edebiliyorum artık iyi kötü ancak, %1 kar yada zararı görünce hemen pozisyonu kapatıyorum. dolayısı ile kazandığım komisyonlara gidiyor.
Sabırlı davranmayı öğrenmem gerek.
Penguen
Hero Member

Activity: 714
Merit: 500

View Profile
August 27, 2016, 07:11:03 AM

Margine işlem tecrübeli kişilerin yaptığı işlemler. Ayrıca işin içinde faizde var. Bu yüzden bana ters. Normal exchange ile kazanmak bana daha sıcak geliyor.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
August 27, 2016, 07:35:42 AM

Margine işlem tecrübeli kişilerin yaptığı işlemler. Ayrıca işin içinde faizde var. Bu yüzden bana ters. Normal exchange ile kazanmak bana daha sıcak geliyor.

İyi güzel diyorsun da bu her zaman böyle olmuyor hocam. Bazen o kadar belli bir şey yakalıyorsun ki. Margin yapasın geliyor.
Bak mesela elimde 38-39-40 bandından 0.5 btc lik doge var bozduramıyorum. Geçen bitshares 980 satoshi ye indi bariz kıpır kıpır çıkcak yukarı.
%10 u görüyorum ekranda gözümün önünde. elimde 0.1 btc var. işlem yapsam kazanacağım 10 mbtc.
elimdeki doge yi depozit edip margin e aktardım. 0.1 btc yi de aktarınca 2.5BTC işlem yapma hakkım oldu. 995 den aldım 2 BTC lik ve 1080 den pozisyonu kapattım.
%10 yani 0.2 BTC kazandım bunu bir kısmı komisyona gidiyor tabi ama heyecanlı ve güzel bir işlemdi.
ibrhmsny
Full Member

View Profile
August 27, 2016, 07:39:36 AM

Takip ediyorum ve hala öğrenmeye çalışıyorum.
yönü tahmin edebiliyorum artık iyi kötü ancak, %1 kar yada zararı görünce hemen pozisyonu kapatıyorum. dolayısı ile kazandığım komisyonlara gidiyor.
Sabırlı davranmayı öğrenmem gerek.

Kolay gelsin, hayırlı kazançlar Smiley
En azından bu işten bıkmamanıza, bu işte kazanç yok diyip kenara çekilmemenize sevindim.
Bu konuyu görünce ben de merak saldım ve araştırıyorum.
Sizin gibi deneme yanılma yapıyorum. Küçük miktarlarda alım veya satım yapıp ne nedir öğrenmeye çalışıyorum.
Yine de birkaç sorum var,hem size hem de foruma sormuş olayım :
1. Pozisyon açarken belirlediğimiz faiz oranı neye göre belirleniyor, ben 0.1 yazdığım da oldu, hiç karışmayıp %2 den işlem başlattığım da. Buradaki oranlar ne kadar zaman dilimini göre kesiliyor?
2.Mesela short açtım diyelim. Hani bir miktar var ya, coin o fiyata çıkarsa pozisyon otomatik kapanıyor. O oran yanılmıyorsam satış yaptığım fiyatın 2.5 katı.
Doğru mudur?
3. Yine short üzerinden örnek vereyim. Bir coine sat girdim. Sonra biraz arttı. Kırmızı ile zararım görünüyor.
Ancak o bana gösterilen zarar miktarı, coinin benim sat emrimden ne kadar yükseğe çıkması ve onun aldığım coin miktarı ile çarpılması ile oluşması gerekmiyor mu?
200 den 100 birim coin sattım. 202 ye çıkınca 200 zararım olmalı, bir de faiz eklenir. Ancak bakıyorum mesela bu örnek için söylüyorum 230 zarar var. Neden böyle?
Teşekkürler Smiley

Faizden kaçamadığımız matematiksel olarak ispatladı mı başka konularda Smiley)
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
August 27, 2016, 09:22:57 AM

Margin trade bilene güzel bilmeyene iyi bir sıfırlama yöntemi diyebilirim. Küçük miktarlar ile girdiğinde sıkıntılar oluyor büyük miktarlarlada girince kaybedince koyuyor. Cheesy
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
August 27, 2016, 04:38:30 PM

1. Pozisyon açarken belirlediğimiz faiz oranı neye göre belirleniyor, ben 0.1 yazdığım da oldu, hiç karışmayıp %2 den işlem başlattığım da. Buradaki oranlar ne kadar zaman dilimini göre kesiliyor?
faiz oranlari landing page sekmesinde hangi coinde islem yapiyorsan gunluk odeyecegin faiz miktaridir.
her coine gore degiskenlik gosterir, fakat islem acma ve kapama icin poloniex e max %0.5 (binde 5) komisyon gider.

2.Mesela short açtım diyelim. Hani bir miktar var ya, coin o fiyata çıkarsa pozisyon otomatik kapanıyor. O oran yanılmıyorsam satış yaptığım fiyatın 2.5 katı.
Doğru mudur?

margin hesabina yatirdigin miktarin max 2.5 kati kadar islem yapabiliyorsun, buy ya da sell farketmez. margin hesaba teminat yatirilan coin ayni zamanda islem de gordugu icin ornegin 1eth 0.02btc iken 10 eth yatirdin, 0.2btc teminatina karsilik 0.5 btc lik islem yaparsin.. fakat eth 0.019 a dustugunde margindeki teminatin da 0.19 a geriledigi icin islem limitin  0.475btc ye duser.

3. Yine short üzerinden örnek vereyim. Bir coine sat girdim. Sonra biraz arttı. Kırmızı ile zararım görünüyor.
Ancak o bana gösterilen zarar miktarı, coinin benim sat emrimden ne kadar yükseğe çıkması ve onun aldığım coin miktarı ile çarpılması ile oluşması gerekmiyor mu?
200 den 100 birim coin sattım. 202 ye çıkınca 200 zararım olmalı, bir de faiz eklenir. Ancak bakıyorum mesela bu örnek için söylüyorum 230 zarar var. Neden böyle?

isleme polo komisyonunu da dahil ediyor, sat dediginde btc olarak buy dediginde ilgili coin cinsinden kesinti uyguluyor.
Unrealized P/L bu alandan bahsediyorsun sanirim. bu alandaki hesaplama da, sell dediginde pozisyonu kapatmak icin alim yapman gerektiginden o coinin alis fiyatini (yuksek fiyati ile) miktari carparak
buy dediginde pozisyonu kapamak icin sell yapman gerektiginden coinin satis fiyatini (dusuk fiyat ile) miktari carparak hesaplaniyor.
close a tiklayarak degil de margini kapamak icin buy emri ise sell yaparak; sell emri ise buy yaparak da kapatabilirsin. illa basinda beklemene gerek yok
verdigin kapanma emri gerceklestiginde otomatik kapanacaktir (alim satimdaki polo komisyonundan dolayi kusuratli da olsa islem acik kaliyor fakat kucuk miktarlar icin kayda deger miktar olmuyor)
ibrhmsny
Full Member

View Profile
August 27, 2016, 08:34:22 PM

@bileq teşekkür ederim cevapların için.

Yalnız 2. sorum farklıydı.
'Est. Liquidation Price'  dediği yer, o coinin düşeceği veya short girdiysem çıkacağı benim için son noktayı belirtiyor mu?
Eğer öyleyse bu kur fiyatı neye göre hesaplanıyor.
Mesela dün ben maid için short girdim, durum bu:
Base Price   0.00018921
Est. Liquidation Price   0.00115253 MAID
Neredeyse 10 katı. Yani bu coin 10 katı büyümediği sürece pozisyon açık kalacak öyle mi?
Burada 300 maid almıştım.
Bir diğer örnekte bu kadar fark yok mesela:
Base Price   0.00480278
Est. Liquidation Price   0.00590057 FCT
Burada üst limit daha az. Burada 240 Factom almıştım.
Acaba o pozisyonu açarken benim bakiyeye bakıp mı karar veriyor Smiley
bileq
Legendary
*

View Profile
August 27, 2016, 10:13:28 PM

'Est. Liquidation Price'  dediği yer, o coinin düşeceği veya short girdiysem çıkacağı benim için son noktayı belirtiyor mu?
Base Price   0.00018921
Neredeyse 10 katı. Yani bu coin 10 katı büyümediği sürece pozisyon açık kalacak öyle mi?
Base Price   0.00480278
liquidation price dedigi mevzu, islem yaptigin coinin dayanabilecegi alt/ust sinir.
bunun hesaplamasi biraz karisik, yanda % li bir bar var. burasi initial margin alani. bu alan %20 ye geldiginde otomatikman islem zararina kapatiliyor
initial margin alani senin serbest marginine bagli (teminatinla yapabilecegin max tutar eksi borclandigin tutar)

liquidation price ise initial marginin %20 ye dusecegi islemin otomatik kapanacagi nokta.
margin limitinin (yatirdiginin 2.5 kati) ne kadar yakininda islem yaparsan serbest marginin azaldigi icin liquidation price da o kadar yakin bir deger kaliyor. buy pozisyonundaydin, coin dusmeye basladi zarari azaltmak icin bir miktar satis yaparsan, serbest marginin artacagi icin liquidation price degerin eski duruma gore daha alt bir deger alacaktir.
ibrhmsny
Full Member

View Profile
August 27, 2016, 10:22:36 PM

Base Price   0.00018921
Base Price   0.00480278
liquidation price dedigi mevzu, islem yaptigin coinin dayanabilecegi alt/ust sinir.
bunun hesaplamasi biraz karisik, yanda % li bir bar var. burasi initial margin alani. bu alan %20 ye geldiginde otomatikman islem zararina kapatiliyor
initial margin alani senin serbest marginine bagli (teminatinla yapabilecegin max tutar eksi borclandigin tutar)

liquidation price ise initial marginin %20 ye dusecegi islemin otomatik kapanacagi nokta.
margin limitinin (yatirdiginin 2.5 kati) ne kadar yakininda islem yaparsan serbest marginin azaldigi icin liquidation price da o kadar yakin bir deger kaliyor. buy pozisyonundaydin, coin dusmeye basladi zarari azaltmak icin bir miktar satis yaparsan, serbest marginin artacagi icin liquidation price degerin eski duruma gore daha alt bir deger alacaktir.
Evet, zaten canlı olarak o oranların değiştiğini görünce ben de bir şeyler sezdim ama sen daha iyi açıkladın.Teşekkür ederim.
Açık 3 pozisyon var şuan üçü de short üçü de kırmızı Smiley

Peki sizi bulmuşken birkaç soru daha sorayım izninizle Smiley
Ben 1 btc margine attım. Oldu burada 2.5
Bir coine 0.5 btc lik işlem açtım.
Hani diyorsunuz ya %20 olunca direk kapanır.
O pozisyonu açarken kullandığım btc nin mi %20 si.
Diyelim 2 btc lik açmıştım. %20 si 0.4 yapar.
Bu 0.4 benim gerçek bakiyem olan 1 btc nin 0.4 ü mü yoksa marginde oluşan 2.5 btc nin mi 0.4 ü.
bileq
Legendary
*

View Profile
August 27, 2016, 11:18:37 PM

o %20 hesaplanirken senin toplam borclandigin miktar toplam marginde islem goren coinin tutari gibi parametrelere bakarak hesaplaniyor
su kadar yatirdim %20 si bu diyerek hesaplanmiyor Smiley
margin hesabina yatirdigin teminat hesaplamada kullaniliyor bunu ister tek islemde kullan istersen 3 farkli coinde islem ac, ayni teminat uzerinden hesaplanir hepsinde. 1btc margine attin, 0.5btc eth 0.5btc xmr 0.5btc doge alabilirsin, hepsinin initial margin %si farkli hesaplanir biri %20 ye duserse o islem kapanir

1btc teminatla 0.5 btclik islem actiginda initial margin %si %100++ olur

https://poloniex.com/support/aboutMarginTrading/
burada detayli anlatiyor fakat manuel hesaplama yapmak epey zor. birak bunu sistem otomatik hesaplasin sen sadece initial margin %25 in altina dustugunde serbest margini yukseltmeye bak, ya margin hesabina ilave teminat yatir ya da actigin islem miktarini dusur. buy girdiysen bir miktar sat, sell girdiysen bir miktar al.
ibrhmsny
Full Member

View Profile
August 28, 2016, 06:23:37 AM

tekrar teşekkür ederim.
Peki margine 1 btc yatırdım, onlar bunu 2.5 yaptı diyelim ve ben sadece 0.5 btc lik işlem yaptım, yine de faiz işler mi?
bileq
Legendary
*

View Profile
August 28, 2016, 08:49:03 AM

tekrar teşekkür ederim.
Peki margine 1 btc yatırdım, onlar bunu 2.5 yaptı diyelim ve ben sadece 0.5 btc lik işlem yaptım, yine de faiz işler mi?

faiz her durumda isler.
faiz olayinda mantik su.
sen teminat yatiriyorsun, sana 2.5 kati islem yapmana musaade ediyor. bu teminatin karsiligi piyasadan borclaniyorsun.
eger bir coinde buy gireceksen btc olarak borclaniyorsun, eger herhangi bir coinde sell gireceksen bu coin cinsinden borclaniyorsun. bu borcu da landing sayfasinda gordugun komisyonlardan, landing hesabina coin yatirmis kullanicilardan aliyorsun bu kullanicilara faiz odeniyor
ibrhmsny
Full Member

View Profile
August 28, 2016, 08:53:08 AM

@bileq sayende bu konu margin için rehber oldu.
Gogıla bile biri yazsa bu konu çıkar Smiley
Ben de sormaya devam edeyim.
Short veya long girmişken, şu kadar kara gelince sat veya al emri giremiyoruz değil mi?
Stop  limit menüsü zarar kapatmak için dizayn edilmiş herhalde,  hiç kullanmadım.
bileq
Legendary
*

View Profile
August 28, 2016, 09:41:59 AM

soyle aciklayalim bunu da,
sayfa altinda my open orders kismi var. bunlar senin emir verdigin ama henuz gerceklesmemis islemler.
ornegin, 0.02 den 10 coini sell girdin, (coin suan 0.0199) islemin listelendi fakat henuz gerceklesmedi.
bunun yaninda 0.019 dan buy emri de girdin bu da henuz gerceklesmedi.
coin 0.02 ye ciktiginda satacak, 0.019 a dustugunde alacak dedik
senaryoda 0.0199 civarindaki coin 0.022 ye kadar yukselsin (senin islemin gerceklesiyor sell 10 coin 0.02btc) dusmeye baslayip 0.0185 e kadar geriledi diyelim. 0.019 dan 10 coinlik emrin islem gordugu icin buy pozisyonun da gerceklesip islemin kapanir (kapanmaz da polo kesintisi yuzunden cok ufak bir miktar 0.02 miktarlik bir coinin sell de kalir)

-- tabi islem emri verdigin anda islem gerceklessin ya da gerceklesmesin lending fee odemeye basliyorsun, bunu da belirteyim

stop-limit olayi normal exchangede de var. margine ozel bir durum degil.
bunlari kullanmadim hic
ibrhmsny
Full Member

View Profile
August 28, 2016, 09:53:58 AM

Anladım, teşekkürler.
Neredeyse margin konusu tamamdır benim için.
En azından işin abc si tamam.
Şimdi de tecrübe zamanı.
Varsa ekstra taktikleriniz, notumu alayım hemen Smiley
hunterwolf
Legendary
*

Activity: 1108
Merit: 1002

View Profile
August 28, 2016, 04:52:23 PM

Yalnız burada bir nokta yanlış anlaşılıyor sanırım, margininiz %20 ye düşünce işlem otomatik kapanmaz.
%20 ye düşünce likidasyon olur ve base price ve likidasyon price değişir.

Fiyatları tamamen atıyorum, örnek olması bakımından. Misal 1000XMR short girdik 0,005 den diyelim. base price 0,00497 likidasyon price 0,006 olur.
Fiyat 0,0061 olunca %20 altına düştüğü için otomatik olarak 200XMR alır sistem 0,006 fiyattan ve sizin base price 0,003'e düşer, likidasyon price 0,007 olur gibi.
Tabi bu işlem üst üste 1-2 defa tekrarlanırsa o zaman otomatik kapanır, ama ne şekilde kapandığını görmek nasip olmadı. Hep pc başında değilken kapandı şansımıza:)
necabettin
Newbie
*

Activity: 3
Merit: 0

View Profile
September 02, 2016, 11:26:38 AM

Margin trade in çok güzel yanları var.
Yalnız bir kaç noktayı belirtmeden önce şunu belirtmek istiyorum:
Margin de veya normal trade de, ne olursa olsun, yeni başlıyor / öğreniyorsanız çok büyük ihtimalle öğrenene kadar para kaybedeceksiniz.
Bu sebeple az miktarlarda deneme yapmak faydalı. İyice öğrendikten sonra miktarları artırmak daha iyi olacaktır.
Bir de ne yaparsanız yapın, iki şey çok önemli:
1. Mutlaka disiplinli olun, duygusal davranmayın. Stop order ları mutlaka ama mutlaka kullanın. Stop loss, bir çok zaman benim bir sürü kaybımı önledi. Arada testereye girdiğim de oldu ama o kadar önemli değil. Zaten genel olarak bir trade e başlarken, çoğunlukla kafanızda bir stop belirleyin. O noktaya geldiğinde, kolu kesin. Coin e göre değişir, yüzde 1 -2 olur, order book a göre bile değişebilir.. Ama mutlaka olsun.
2. Aç gözlü olmayın. Bir günde paramı 5-10 katına çıkarayım vs gibi şeyler hayal etmeyin. Tabii bunu hepimiz isterdik ama gerçek hayatta yıllık faiz yüzde 10 civarı. Bu gerçeklikten yola çıkarsak, her gün yüzde 1 bile aslında inanılmaz bir oran. Ponzivari coinlerde özellikle grafikleri incelerseniz inanılmaz çıkışlardan hemen sonra inanılmaz inişler olduğunu görürsünüz.

Aslında trading konusuna girmiş gibi olduk ama kaybedenleri gördükçe insan üzülüyor. Yukarılarda bir arkadaş, bir coinde 22 civarında short pozisyon açıp unuttuğunu ve sabah kalktığında 27 civarlarına geldiğini söylemiş. Bu çoğumuzun başına gelebilir / geliyor. 23 e koyacağı bir stop, onu büyük bir zarardan kurtarırmış.

Tabi aslında bir sürü nokta var ama margin trading konusu olduğu için onun bir avantajından bahsetmek istedim.
Margin trading in bir güzelliği aynı anda iki yönlü oynayabilmeniz. Ben bazen bunu kullanarak avantaj sağlamaya çalışıyorum.
Örneğin şu an xmr fiyatı 145. order bookta 140 civarında büyük alım emirleri görüyorum. Diyorum ki eğer xmr 140.5 - 141 civarlarına kadar gevşerse alım yapayım, stop um 140 olsun. yüzde 1 risk alarak yüzde 4-5 e oynuyorum. Margin trade de şu emirleri veriyorum (fiyatları ve miktarları atıyorum).

Alım Emri: fiyat: 0.01407 miktar: 1 btc al
Stop Emri: stop 0.01399999 limit miktarı: 139 miktar 1 btc sat

Eğer fiyat yükseliyorsa ve yukarıdan bir yerden döneceğini düşünüyorsam (mesela 0.0150 den) benzer şeyi short pozisyon için yapıyorum.

Satış Emri: fiyat: 0.0149555 miktar: 1 btc sat
Stop Emri: stop 0.01500001 limit miktarı: 152 miktar 1 btc al

Hatta çoğunlukla stop emirlerinde 1 değil 2 btc yaptığım da oluyor zira belirlediğim stop noktalarını geçince muhtemelen daha düşecek veya artacaktır.
Yani tersi yönde pozisyon alıyorum gibi. Bu kısmı otomatikleştirmedim henüz Smiley

Stop order da stop fiyat ile limit fiyatı arasındaki farkın sebebi, çok büyük düşüş veya yükselişlerde emrin gerçekleşmesini garanti altına almak.
Zaten emir verdiğiniz fiyattan daha iyi bir fiyat varsa sizin için o gerçekleşiyor. Mesela 150 den satış verdiniz herhangi bir şeye ama order book ta 152 den alan var, emriniz 150 olsa bile gerçekleşen 152 olur.

Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  

Jump to: