Bitcoin Forum
May 04, 2024, 10:57:02 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Δημιουργία ebanking στο εξωτερικό  (Read 4546 times)
chrisvl (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
December 29, 2015, 08:13:15 PM
 #1

Ξέρεις κανείς ποια τράπεζα εξωτερικού επιτρέπει δημιουργεία ebanking σε non residents online ??

1714820222
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714820222

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714820222
Reply with quote  #2

1714820222
Report to moderator
1714820222
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714820222

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714820222
Reply with quote  #2

1714820222
Report to moderator
It is a common myth that Bitcoin is ruled by a majority of miners. This is not true. Bitcoin miners "vote" on the ordering of transactions, but that's all they do. They can't vote to change the network rules.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714820222
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714820222

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714820222
Reply with quote  #2

1714820222
Report to moderator
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
January 01, 2016, 05:59:55 PM
 #2

έχω ανοίξει λογαριασμό στο leupay . eu

αρχικά μου έβγαλαν ΙΒΑΝ λουξεμβουργιανό, σήμερα έλαβα ένα mail που έλεγε ότι το IBAN μετατράπηκε πλέον σε μαλτέζικο (MT)

δεν μπορώ να σου δώσω επιπλέον πληροφορίες γιατί δεν έχω κάνει καμιά συναλλαγή, πέρα από το ότι μου στείλανε δωρεάν και μία mastercard debit η οποία συνδέεται με το λογαριασμό.
chrisvl (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
January 01, 2016, 06:20:12 PM
 #3

έχω ανοίξει λογαριασμό στο leupay . eu

αρχικά μου έβγαλαν ΙΒΑΝ λουξεμβουργιανό, σήμερα έλαβα ένα mail που έλεγε ότι το IBAN μετατράπηκε πλέον σε μαλτέζικο (MT)

δεν μπορώ να σου δώσω επιπλέον πληροφορίες γιατί δεν έχω κάνει καμιά συναλλαγή, πέρα από το ότι μου στείλανε δωρεάν και μία mastercard debit η οποία συνδέεται με το λογαριασμό.
Την MasterCard την στέλνουν αφού δημιουργήσεις λογαριασμό η πρέπει να ζήτησης να σου την στείλουν ;

fourokavas
Member
**
Offline Offline

Activity: 96
Merit: 10


View Profile
January 01, 2016, 06:21:53 PM
 #4

εκανα accountαλλα ζητανε και αυτοι πιστοποιητικα

locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
January 01, 2016, 06:23:54 PM
 #5

Δημιουργείς λογαριασμό και μετά πατάς ένα κουμπάκι δίπλα και την παραγγέλνεις (δωρεάν, αλλά λήγει μετά από 1 χρόνο. Η ανανέωση στοιχίζει 10 ευρώ).

Μόλις σου έρθει, βάζεις ένα pin που σου στέλνουν για να την ενεργοποιήσεις. Και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για τα πάντα (αγορές, αναλήψεις, κλπ, ΕΑΝ έχεις χρήματα στο λογαριασμό βεβαίως...  Tongue)
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
January 01, 2016, 06:26:11 PM
 #6

εκανα accountαλλα ζητανε και αυτοι πιστοποιητικα

εγώ έστειλα ταυτότητα.

Αλλά δεν είπα ότι γίνεται χωρίς πιστοποιητικά (ανώνυμα). Απλώς απαντάω στο αρχικό ποστ του chrisvl που ψάχνει να ανοίξει λογαριασμό εκτός ελλάδος χωρίς περιορισμό διεύθυνσης κατοικίας.
chrisvl (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
January 01, 2016, 06:27:21 PM
 #7

Δημιουργείς λογαριασμό και μετά πατάς ένα κουμπάκι δίπλα και την παραγγέλνεις (δωρεάν, αλλά λήγει μετά από 1 χρόνο. Η ανανέωση στοιχίζει 10 ευρώ).

Μόλις σου έρθει, βάζεις ένα pin που σου στέλνουν για να την ενεργοποιήσεις. Και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για τα πάντα (αγορές, αναλήψεις, κλπ)
Καταρχήν σε ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση,κάτι τελευταίο υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς χρημάτων εκτός leupay account π.χ σε δικό μου ελληνικό λογαριασμό ;

locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
January 01, 2016, 06:29:33 PM
 #8

Δημιουργείς λογαριασμό και μετά πατάς ένα κουμπάκι δίπλα και την παραγγέλνεις (δωρεάν, αλλά λήγει μετά από 1 χρόνο. Η ανανέωση στοιχίζει 10 ευρώ).

Μόλις σου έρθει, βάζεις ένα pin που σου στέλνουν για να την ενεργοποιήσεις. Και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για τα πάντα (αγορές, αναλήψεις, κλπ)
Καταρχήν σε ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση,κάτι τελευταίο υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς χρημάτων εκτός leupay account π.χ σε δικό μου ελληνικό λογαριασμό ;

Ναι. Εννοείται. Μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε τραπεζική συναλλαγή με την αντίστοιχη προμήθεια (κάπου έχουν ένα link με όλες τις προμήθειες / χρεώσεις)

Εγώ άνοιξα λογαριασμό σε EURO οπότε εάν θελήσω να μεταφέρω λεφτά σε ελληνική τράπεζα, είναι συναλλαγή SEPA άρα χωρίς προμήθεια τραπεζική.
fourokavas
Member
**
Offline Offline

Activity: 96
Merit: 10


View Profile
January 01, 2016, 06:36:51 PM
 #9

Δημιουργείς λογαριασμό και μετά πατάς ένα κουμπάκι δίπλα και την παραγγέλνεις (δωρεάν, αλλά λήγει μετά από 1 χρόνο. Η ανανέωση στοιχίζει 10 ευρώ).

Μόλις σου έρθει, βάζεις ένα pin που σου στέλνουν για να την ενεργοποιήσεις. Και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για τα πάντα (αγορές, αναλήψεις, κλπ, ΕΑΝ έχεις χρήματα στο λογαριασμό βεβαίως...  Tongue)

εχω ηδη καρτα με bitcoin μεσα αλλα και αυτη με ebanking στο εξωτερικο ειναι πολυ χρησιμη σε ευχαριστω εκανα εγκραφη

chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 02, 2016, 12:37:47 AM
 #10

υπάρχει το uphold στην Αμερική βέβαια που λειτουργεί σαν τράπεζα και κλειδώνεις τα χρήματα σου σε ισοτιμίες ακόμα και σε Bitcoin αν θέλεις. Το κακό με όλα αυτά είναι κανένα δεν έχει εγγύηση καταθέσεων. δλδ να γίνει κάτι στα συστήματα τους η αν χρεοκοπήσουν απλά χάνεις όλα τα χρήματα σου. Γιαυτό προτιμάμε Bitcoin τουλάχιστον τα χρήματα σου ανήκουν.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
January 02, 2016, 07:36:32 AM
 #11

ετσι, αν δεν εχεις το χρημα "ραμενο" πανω σου δεν εισαι ποτε σιγουρος.
σκεψου να θες να κουβαλας 100 χιλιαρικα (ολο σου το βιος) επειδη δεν υπαρχει πουθενα εμπιστοσυνη.
με fiat π'ως στο καλο θα το κανεις? ενω τωρα υπαρχει τροπος Wink (ολα βεβαια εχουν την πιθανοτητα να χαθουν απο καποιο απροβλεπτο παραγοντα)

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
ptiper21
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 101


View Profile
January 03, 2016, 12:03:49 AM
 #12

Και βέβαια όπως συμβαίνει τελευταία επειδή θεωρείται ότι έχεις λογαριασμό στο εξωτερικό μπορεί κάποια στιγμή να σε ψάξουν!

Μικρό το κακό αν μπορεσεις και τα δικαιολογησεις!
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
January 03, 2016, 02:52:05 PM
 #13

Και βέβαια όπως συμβαίνει τελευταία επειδή θεωρείται ότι έχεις λογαριασμό στο εξωτερικό μπορεί κάποια στιγμή να σε ψάξουν!

Μικρό το κακό αν μπορεσεις και τα δικαιολογησεις!

Πώς μπορούν να ξέρουν ότι έχω για παράδειγμα λογαριασμό στο leupay? Εννοώ ότι στην ουσία δεν έχω συμπληρώσει κανένα έγγραφο ούτε σε αυτούς ούτε εδώ (ελλάδα) για να ανοίξω τον λογαριασμό. Απλώς τους έστειλα σκαναρισμένη ταυτότητα και αυτό είναι όλο. Ούτε δηλώσεις, ούτε τίποτα.
ptiper21
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 101


View Profile
January 03, 2016, 04:27:35 PM
 #14

Έμμεσα έχεις ανοικτό λογαριασμό στο όνομα σου. Γιατί πιστεύεις όσοι ανοίγουν λογαριασμούς κρυφούς στο εξωτερικό το δηλώνουν στην Ελλαδα:;

Ας μας πει και κανένας άλλος την άποψή του. Ή Μάλτα λογικά σαν μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης θα δηλώνει τους πελάτες των τραπεζών στην Κεντρική Τράπεζα, όπου ανηκουμε και εμείς. Άρα όλοι είμαστε στο ίδιο καζάνι... Θεωρητικά μιλάω πάντα ... Μακάρι να μην ψάξουν ποτέ!
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
January 03, 2016, 07:16:36 PM
 #15

μαλλον εννοουσε οτι η ταυτοτητα αυτη θα μπορουσε να ειναι του οποιουδηποτε.
ομως απο τις κινησεις και τις διασταυρωσεις στην εποχη της πληροφοριας δεν ειναι δυσκολο να σε βρουνε.

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
chrisvl (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
January 03, 2016, 08:07:47 PM
 #16

Δεν είναι παράνομο να έχεις λογαριασμό στο εξωτερικό,απλως τώρα με τα καπιταλ κοντρολς βολεύει παρά πολύ,για να φτάσουν στο σημείο να ελέγξουν κάποιον για λογαριασμούς πέρα από Ελλάδα τον έχουν σταμπάρει για τον χι ψι λόγο

Anarxofileleutheros
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


View Profile
January 03, 2016, 08:54:26 PM
 #17

Quote
Ή Μάλτα λογικά σαν μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης θα δηλώνει τους πελάτες των τραπεζών στην Κεντρική Τράπεζα, όπου ανηκουμε και εμείς

Οι λογαριασμοί δεν ανακοινώνονται στην ΕΚΤ, αλλά όταν εμβάζεις χρήματα φαίνεται το όνομα του λογαριασμού.

Ωστόσο πρέπει όλοι να δουν πως θα αντιδράσουν σε μια επικείμενη κρίση. Ο Στουρνάρας έγραψε σήμερα ότι η οικονομία δεν θα αντέξει δεύτερο στραπατσάρισμα, οι ξένες εφημερίδες και η πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών πιστεύουν ότι η κυβέρνηση θα πέσει σε 3 μήνες.

Άρα, να είμαστε έτοιμοι για παν ενδεχόμενο. Ένα από τα ανταλλακτήρια ανακοίνωσε ότι διαθέτει λογαριασμό στην Fidor Bank. Μπορείτε να εμβάσετε λεφτά και να μην αγοράσετε bitcoins. Αυτό ισοδυναμεί με το να έχουμε λογαριασμό σε τράπεζα της Γερμανίας.

Η άλλη λύση είναι το leupay, ειδικά αν κάνετε εξαγωγές ή αν εισπράττεται χρήματα από το εξωτερικό και δεν θέλετε να τα φέρνεται στην Ελλάδα.

Σε κάθε περίπτωση, αν η κατάσταση ξεφύγει μέχρι την πρώτη αξιολόγηση, μην σας απασχολεί τίποτα. Κοιτάξτε να απεγκλωβίσετε να λεφτά σας από τις ελληνικές τράπεζες και στείλτε τα κάπου σίγουρα. Δεν θα υπάρχει κανείς να σας ελέγξει. Αργότερα ίσως μπορέσετε να τα φέρετε πίσω πληρώνοντας ένα μικρό πρόστιμο, αλλά μέχρι τότε θα έχετε σωθεί.

Και μην ξεχνάτε. Από την 1η Ιανουαρίου του 2016 οι καταθέσεις βρίσκονται στον αέρα. Αν κλείσει η 1η αξιολόγηση όλα θα πάνε καλύτερα. Στην αντίθετη περίπτωση, πάρε τα λεφτά και τρέχα.
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
January 03, 2016, 09:26:19 PM
 #18

Στη δική μου περίπτωση, το έκανα έχοντας στο μυαλό μου να χρησιμοποιώ το leupay για να μπορώ να δέχομαι πληρωμές (κυρίως από εξωτερικό) ώστε να μην φαίνεται η συναλλαγή στον τραπεζικό μου λογαριασμό και παράλληλα να μπορώ να χρησιμοποιήσω τα χρήματα αυτά για αγορές ή μεταφορές χωρίς πρόβλημα (ελέω κάπιταλ κοντρόλ).

Εάν κάποια στιγμή βγάλω κάμποσα bitcoin  Tongue από κάποιο ανταλλακτήριο, να μπορώ να τα στείλω εκεί χωρίς ιδιαίτερη μανούρα και χωρίς να με ελέγχει το ελληνικό τραπεζικό σύστημα.
ptiper21
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 101


View Profile
January 04, 2016, 01:08:18 AM
 #19

Θα γεμίσει Έλληνες το leupay Smiley
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 04, 2016, 01:10:47 AM
 #20

εγώ πάντως δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ τα χρήματα μου σε ebanking και όταν λέω να εμπιστευτώ εννοώ να τα αφήσω μέσα. Σαν διακομιστή οκ αλλά βαρέθηκα τις υποσχετικές από εταιρείες και τράπεζες οτι αν κάποτε ζητήσεις τα χρήματα σου θα στα δώσουν..
Στο Bitcoin τα χρήματα και η αξία που έχεις αποθηκεύσει πάνω τους σου ανήκουν και είναι η σημαντικότερη καινοτομία που μας προσφέρει το ψηφιακό νόμισμα.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!